Bonn toont zich bezorgd over kernstopoverleg in Moskou ViamOl v/eer HET WEER Ziet Bonn als enig middel een militaire Krottenkoning Rachman terroriseerde Londen Amsterdamse publieke vrouw van achttien jaar gewurgd BONT ZOMER PRIJZEN terstal Carillon van de St. Bavo zwijgt enkele jaren Echtpaar uit Zaandam kwam om het leven Jongetje in haven van Spakenburg verdronken Damrak reageert scherp op rede van Kennedy CHU kan minister van Defensie leveren H Labour-aanval over huurbescherming Dader meldt zich in Utrecht bij de politie Deze zaterdag als reklame: PATISSERIE DEKKERS VRIJDAG 19 JULI 1963 Medewerker van Adenauer vertolkt Westduitse zorgen Klok tijdelijk stilgezet Losgeraakte aanhanger botste tegen motor Overwegend droog Aan het strand: FRANKFURTER RUNDSCHAU: Ook Peking bezorgd Verzet tegen creëren van veertiende ministerspost Het woord is aan Boeddhisten betogen In de krant van heden: Nieuwe vuile was door Keeler-affaire Maandag Lagerhuisdebat A TEGEN B IJ &eë\f^W&'(efore you êuy! FALCON REGENJASSEN OPRUIMING GEVULDE KOEKEN van 24 voor19 cent VAN BREUKELEN 48e JAARGANG NUMMER 214 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SA N*T POORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. W^Peerehoomj-^^ Met ingang van gisteren, 18 juli, zijn de regelmatige carillonbespelingen en de openbare tijdaanwijzing van dé toren van de Grote of St. Bavokerk gestaakt. Het bedrijf Openbare Werken te Haar lem en de klokkengieterij Eijsbouts uit Asten (N.-B.) hebben een begin ge maakt met de verwijdering van de klok ken, welke werkzaamheden de inleiding vormen tot de restauratie van toren en beiaard. Het uurwerk zal na het strijken van de klokken waarschijnlijk weer in werking gesteld worden. Van hervatting van de beiaardbespelingen zal echter pas sprake kunnen zijn nadat de restauratie zowel van de toren als van het carillon geheel vol tooid is. Hiermede zullen naar schatting twee tot drie jaar gemoeid zijn. Een echtpaar uit Zaandam is vanmor gen bij Weert om het leven gekomen, door dat een aanhangwagen van een personen auto losgeraakte en tegen hun motor bot ste. De slachtoffers zijn de heer en me vrouw Lagerweij-Willemsen, respectieve lijk 33 en 24 jaar oud. Het ongeluk gebeurde op de Eindhoven- seweg in Weert. Uit de richting van Eind hoven kwam een personenauto met aan hangwagen. Door de slechte toestand van deze weg is vermoedelijk de koppeling van de aanhanger gebroken waardoor deze los raakte en naar de linkerkant van de weg vloog, waar juist het echtpaar Lagerweij naderde uit de tegenovergestelde richting. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met tijdelijk opklaringen. Over het algemeen iets hogere temperatu ren. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rustig en droog strandweer met wat meer opklaringen en een zwakke zeewind. Middagtemperatuur 18 d 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Rustig strandweer met geleidelijk wat meer (Van onze correspondent) BONN. De ongerustheid in Bonn over de zo goed verlopende bespre- cingen tussen Amerikanen, Britten en Russen in Moskou wordt met de dag duidelijker. Zolang de besprekingen al- een gaan over het stopzetten van proe ven met kernwapens kan de bondsre gering het Oost-West-contact nog wel waarderen, maar nu ook gesproken wordt over niet-aanvalsverdragen of -verklaringen van Oost en West, waarbij ook de Duitse situatie ter sprake komt, wordt men hier steeds nerveuzer. Dat is gisteren gebleken uit een artikel van minister zonder portefeuille Krone, de vertrouwensman van bondskanselier Adenauer, in de „Politisch-Sozialen Korrespondenz". Daarin zei Krone, dat Bonn natuur lijk ook voor het stopzetten van kern proeven is, maar dat er geen reden is voor dit doel concessies te doen aan de Russen, die er evenveel profijt van heb ben als het Westen. Het afleggen van niet-aanvalsverklaringen, waartoe presi dent Kennedy zich bereid zou hebben verklaard, acht Krone een flinke conces sie aan de Russen, omdat deze verkla ringen een erkenning zouden betekenen van de Russische heerschappij in haar huidige omvang. Volgens Krone zouden dergelijke niet-aanvalsverklaringen het doel van ontspanning en rust in Midden- Europa ook niet dichterbij kunnen bren gen, omdat daartoe eerst de oorzaken van spanning en onrust, namelijk de Duitse splitsing en de Russische bedrei ging van Berlijn, uit de weg geruimd zóuden moeten worden. Met nadruk stelt de minister, verder nog, dat een overeenkomst op dit punt tussen de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië ener zijds en de Sovjet-Unie anderzijds, niet mag worden afgesloten, zonder raadple ging van de Duitsers. Krone keert zich ook nog tegen de wens naar nieuwe conferenties over de Duitse kwestie, een aanval, die in feite gericht is tegen de liberale coalitie-partners van de Christen-Democratische Unie, die der gelijke conferenties juist op hun partijcon gres hebben bepleit. Het kritische dagblad „Frankfurter Rundschau" heeft vandaag al meteen ge reageerd op Krone's artikel. De minister heeft met zijn betoog dat niet-aanvalsver klaringen een erkenning van de Russische heerschappen zouden inhouden, de bonds republiek ernstige schade toegebracht, al dus het blad. Wat wil hij dan? Moet de we reld voortaan geloven dat Bonn als enig middel voor een niet-erkenning van deze heerschappij een militaire aanval ziet? Alle Westduitse beweringen dat men voorgoed afstand heeft gedaan van gewelddadige methoden worden door dergelijke uitlatin gen op losse schroeven gezet, aldus de Frankfurter Rundschau. MOSKOU (Reuter) De kernstopbespre- kingen die gisteren in Moskou werden voortgezet, hebben volgens Lord Hailsham een „redelijk vlot" verloop. Op verzoek van Gromyko, werd de vergadering ander half uur later geopend. De Russische minister van Buitenland se Zaken had eerst een onderhoud met een Oostduitse delegatie onder leiding van minister van Buitenlandse Zaken Lothar Bolz. Gromyko zou hem hebben ingelicht over het kernstopoverleg. De Oost-Duitsers hebben belang bij Kroesjtsjevs voorstel van een niet-aanvalsverdrag tussen de verdragsorganisat«e van Warschau en de Noordatalantische Verdragsorganisatie, dat 'n stilzwijgende erkenning van Oost-Duits- land zou kunnen inhouden. Mocht het kern stopoverleg met succes worden bekroond en ook de kwestie van de veiligheid in Europa ter «prake worden gebracht, dan zullen de Oost-Duitsers ook belangstelling hebben voor de eventuele vorming van een kernwapenvrije zone in Europa. De samen stelling van de Oostduitse delegatie duidt er verder op dat de kwestie-Berlijn zal worden besproken bij het overleg tussen de Russen en Oost-Duitsers. Averell Harriman heeft laten we ten dat de Amerikaanse afvaardiging geen contact met de Oost-Duitsers zal opnemen. HONGKONG (Reuter) In een hoofd artikel in het Volksdagblad waarschuwt de Chinese communistische partij de Sov jet-Unie tegen het aangaan van een kern- stopverdrag met het Westen. Broek tussen fietsketting In de haven van Spakenburg is gister middag omstreeks vier uur de 8-jarige Willem Heinen verdronken. Toen hij op de pier van de haven reed raakte zijn broek tussen de ketting. Hij verloor de macht over het stuur en verdween met de fiets in de haven. De ouders, onge rust geworden toen hun zoontje tegen etenstijd niet thuiskwam, gingen zoeken en waarschuwden om half negen de po litie. Deze vernam toen van een jongen dat deze 's middags een fiets in de ha ven had zien vallen. Een klein rfleisje vertelde dat zij bij de pier een plons ge hoord had. De politie ging terstond dreggen en haal de het lichaam van de jongen en de fiets op. Het voorstel van president Kennedy een belasting van 15°/n in te voeren op alle aankopen van effecten in het buitenland door Amerikaanse beleggers heeft scherpe fluctuaties veroorzaakt op de Amsterdam se beurs. Hierbij moesten het vooral de internationals als Kon. Olie, Philips en Unilever ontgelden. Zo daalden gister avond in het zgn. telefonisch verkeer Kon. Olie van 173.40 tot 167 tegen een slot van de officiële beurs van 173,80. Philips kelderde van 160.80 tot 155 161,20) en Unilever zakte in van ƒ162,30 tot ƒ157,50 163,40) Vanmorgen gaf de niet-officiële beurs bij opening het volgende beeld: Kon Olie 167, Unilever 157, Philips 155,10 De handel was ruim en onevenwichtig. Van nervositeit was geen sprake. „Als de kabinetsformateur, mr. Marij- nen, niet snel slaagt, zal hij helemaal niet slagen." Dit zei de voorzitter van de Christelijk Historische Unie en van de C.H.-Tweede Kamerfractie, mr. H. K. J. Beernink, gisteravond op de zomerconfe- rentie van de C.H.U., die in Woudschoten bij Zeist wordt gehouden. Mr. Beernink was overigens van mening dat de start van mr. Marijnen hoopgevend is geweest. De C.H.-fractieleider deelde thans mee wat bij geruchte al bekend was, n.l. dat hij met zijn fractie erover wilde spreken of de C.H.U. naast de portefeuilles van Economische Zaken en Justitie ook de moeilijke post van Defensie zou kunnen bezetten, omdat de V.V.D. er nog niet in is geslaagd een liberaal voor defensie aan te trekken. De C.H.U. beschikt over per sonen die de zware post van Defensie kun nen bezetten, aldus mr. Beernink. Zou de C.H.U. drie ministersposten krijgen, dan zouden er slechts twee portefeuilles voor de V.V.D. overschieten. De V.V.D. wenst een nieuwe veertiende ministerspost, die van Europese Zaken. Haar geestverwant dr. H. J van Houten zou deze post moeten bezetten. Mr. Beernink tekende gisteren met beslistheid verzet aan tegen het be noemen van een veertiende minister. Mr. Beernink zei, dat hij begrip had voor het gevoel van onbehagen dat velen over de kabinetsformatie koesteren. De schuld ervoor ligt echter niet bij de C.H.- fractie. Deze heeft gestreefd naar een kabinetsprogram met een duidelijk finan cieel beeld. De schuld van het mislukken van de formatie-De Quay weet mr. Beer nink aan de houding van dr. Veldkamp. Het lot van een natie hangt af van de goede of slechte spijsvertering van haar premier. Voltaire: i Boeddhistische betogers in Saigon trachten zich met hun blote handen een weg te banen door prikkeldraad versperringen, die de politie haastig had opgeworpen rond een pagode waar monniken en nonnen in hongerstaking waren gegaan uit protest tegen de achterstelling van het Boeddhisme door de rooms-katholieke president van Zuid-Vietnam. Deze heeft inmiddels een verzoeningscommisie ingesteld. Bij de betogingen ging het van de zijde der demonstranten bijzonder fanatiek, en van de zijde der politie bijzonder hardhandig toe. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Kunst V3 Uitgaan in Haarlem9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Topsy 14 Sport 15 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze correspondent) LONDEN Engeland gaat door met het uithangen van zijn vuile was. In het La gerhuis woedt thans een storm over de overleden krottenkoning Peter Rachman. een gewetenloze onderwereldfiguur, die vervallen huizen opkocht en schatten ver diende aan de huren, omdat huurbescher ming in Engeland ontbreekt. Vele van de krotten werden ingericht als bordelen. Rachmans knokploegen terroriseerden on willige bewoners. Verschrikkelijke schandalen op dit gebied komen thans aan het licht als gevolg van de Ward-Christine Keeler-affaire. Rach man was een beschermer van Christine Keeler en haar vriendin Mandy Rice-Da- Een nieuwe figuur onder de krotexploi tanten werd donderdag in het Lagerhuis genoemd, de 28-jarige kapitein Anthony Sykes, die samen met de hertog van Kent bij de Royal Scotch Greys diende en in Eton werd opgevoed. De onthulling van de naam van deze officier was een van de sensaties in de voorlopige gedachtenwisse- ling. De oorspronkelijke huurders van de krot ten, of ze al of niet hun huur betaalden, werden door geboefte dat door Rachman en andere lieden werd gehuurd, zodanig geterroriseerd, dat ze uit vrees voor ver dere represailles zonder de autoriteiten te waarschuwen de vlucht namen. De le ge woningen werden dan een beetje op geknapt en voor fantastische prijzen als bordelen of ongure clubs verhuurd. De wandaden tegen de bewoners, waar bij soms gewoonweg het meubilair kort en klein werd geslagen zouden op dit ogenblik nog steeds door anderen worden voortgezet. De schurken kennen de wet op hun duimpje, zodat het moeilijk is hen te treffen. De oppositie zal over dit woningschan daal maandag een grote aanval op de regering dóen. Zij Stelt de intrekking dóór de cónservatieven van de wet op de huur bescherming, welke door Labour werd in gevoerd, aansprakelijk voor de onduldba re toestanden. Een 18-jarige Amsterdamse publieke vrouw is gisteravond gewurgd op haar bed in een woning aan de Oudezijds Achterburgwal in de hoofdstad gevon den. Zij vertoonde op het moment van de ontdekking nog tekenen van leven, maar na overbrenging naar het Binnen gasthuis bleek zij reeds te zijn over leden. De dader, een 47-jarige monteur uit Utrecht, heeft zich vanmorgen bij „De buurt" groept samen op de Oude Zijds Achterburgwal in de omgeving van nummer 72 waar de moord werd gepleegd. de politie in Utrecht gemeld. Hij is naar Amsterdam overgebracht. De jonge vrouw had pas sinds veertien dagen een kamer in het huis aan de Oude zijds Achterburgwal. De hoofdbewoon ster vond haar gisteravond omstreeks halfzeven vrijwel levenloos op bed. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie, die terstond een signalement verspreidde van de man, die omstreeks half zeven de wo ning had verlaten. De hoofdbewoonster en enkele omwonenden hadden hem gezien De recherche heeft vannacht een man aangehouden, die enigszins leek op de ge zochte vermoedelijke dader. Maar na con frontatie met omwonenden moest men hem weer op vrije voeten stellen. De politie heeft de echtgenoot van het slachtoffer nog niet kunnen vinden om hem van de dood van zijn jonge vrouw op de hoogte te stellen. Deze man, die officieel in Landsmeer woonde, maar op „de walle tjes" in Amsterdam een slaapadres had, is bloemenkoopman. Nauwkeurig heeft de politie kunnen vast stellen wat het slachtoffer tussen zes uur en half zeven heeft gedaan. Het grootste deel van deze tijd bracht ze buiten de woning door, want kort na zes uur heeft zij de hoofdbewoonster laten weten dat ze even naar een café ging om wat cog nac te halen. Aan de hoofdbewoonster vroeg zij, even een oogje in het zeil te houden, want de ongeveer 53-jarige grijze man zat al in de kamer te wachten. De hoofdbewoonster heeft tijdens de afwezig heid van de vrouw, die ongeveer vijftien minuten wegbleef, met de bezoeker zit ten praten. Advertentie Advertentie BARtËÜÖrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Eigen fabrikaat BONBONS in div. soorten, o.a. van 1.50 voor 0.90 per 100 gram van 1.25 voor 1.00 per 100 gram LANGE NIETTWSTRAAÏ - TELEFOON 4302 Advertentie Wagenweg 15 - Haarlem - Tel. 12816 50 m. van 't Houtplein, Vlakbij ruim parkeren Advertentie WEGENS GROOT SUCCES Nog éénmaal ALLEEN ZATERDAG 100 zuivere amandelspijs le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1