O Ff, mnr is mg sSfa&o-in/ïtifo f SINGER Maatregelen voorgesteld tegen Zuid-Afrika Arbeidsconflict in België spitst zich nog meer toe Bij botsing gedood meisje weer tot leven gewekt QJO Westduitse boeren ook opstandig ciaie IN JULI EN AUGUSTUS z Aanbevelingen aan de Veiligheidsraad Elk uur een moord in Amerika Politieke impasse in Brits Guyana Minister van Financiën Dequa erkent de eenheidsvereniging niet langer Duits schip verkocht bij executie Surinaamse regering beschuldigd van willekeur „Personeelsoorlog" op Curacao? 0 0 VRIJDAG 19 JULI 1963 Tintelfrisjzacht van smaak Tuinders eisen verbod op groente- en fruitimport De unieke met schuine naald Macht van V-raad Misdadigheid is in 1962 opnieuw toegenomen Record in Londen Kanaal-tunnel kan de overgang verhaasten „A bloody awful newspaper" Kernoverleg in Moskou Opzienbarend succes van nieuwe hartmassage Advertentie I»' I.IHITS I ALST,JONGE "MOET® ZIJN! KAISERSLAUTERN (DPA) In een brief aan de Westduitse minister van Voed selvoorziening en de minister van Land bouw van Rijnland-Palts hebben boeren I van de Palts gedreigd met grootscheep- se betogingen en desnoods vernietiging van de hoeveelheden bonen en komkom mers op de markt als de Westduitse re gering niet onmiddellijk de invoer van buitenlandse groente en fruit stopzet. In de brief van de groente- en fruitkwekers wordt verder gezegd, dat de prijzen voor bonen en komkommers zo laag zijn, dat het oogsten en naar de markt brengen I van deze groenten niet lonend is. In een resolutie hebben vertegenwoor digers van de fruittelers uit Sleeswijk- Holstein, Hamburg en Neder-Saksen de Westduitse regering ervoor verantwoorde lijk gesteld, dat door „halve maatrege- len" catastrofale ontwikkelingen bij de fruitafzet opgetreden zijn. De boeren in Neder-saksen willen hun aardappelen tot begin augustus in de grond laten zitten om dan hogere prijzen te kun nen maken. Advertentie Boerderjjbrand. In Meedhuizen (Gr.) is de grote boerderij van de heer J. Baar totaal afgebrand. Ook het met een rieten dak gedekte woonhuis ging in vlammen op. De inventaris en alle landbouwwerk tuigen gingen verloren. KORTING De wereldberoemde Singer Slant-o-matic (type 401) met schuine naald is een enorm succes I Daarom geeft Singer f. 55.- korting op dit succesvolle type. Vele exclusieve kenmerken, o.a. schuine naald, liggend en roterend spoelklosje, hefbare steekpiaat, op- en Inklapbare schema's voor inrijgen en borduren. Uw Singer winkel of agentschap geeft u gaarne alle gewenste Inlichtingen. Profiteer nu van deze aanbieding Credietservice Inruil Bor) zenden aan:Singer Maatschappij N.V., I Kalverstraat 60-62, Amsterdam j Gaarne volledige Inlichtingen en folder. Naam: Straat: Plaats: NEW YORK (Reuter) De speciale I UNO-commissie voor de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek heeft in een tweede tus sentijds rapport aan de Veiligheidsraad voorgesteld, bij de regeringen van de ver schillende landen aan te dringen op het instellen van een embargo op de levering van wapens en olie aan Zuid-Afrika, en dit zo nodig met behulp van een door de Verenigde Naties gesteunde blokkade van Zuidafrikaanse havens door te voeren. De commissie werd dit jaar ingesteld en I heeft tot taak zich voortdurend van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek op de hoog te te houden, en naar behoefte aan de al gemene vergadering en aan de Veiligheids raad aanbevelingen te doen. Het thans uitgebrachte tussentijdse rap port zal een van de belangrijkste docu menten zijn die de Veiligheidsraad voor- I gelegd zal krijgen als hij, vermoedelijk maandag, de apartheidspolitiek in behan deling zal nemen. Het rapport vraagt «m bevestiging de vorig jaar november door de Algeme- ne Vergadering.-, .aangenamer*: nesalutiej waarin bij de UNÓ-leden wordt aange- drongen op het verbreken van de diplo matieke en handelsbetrekkingen met Zuid- Afrika, het boycotten van Zuidafrikaan se goederen en het sluiten van hun zee- I en luchthavens voor Zuidafrikaanse scheep- en luchtvaartondernemingen. Voorts beveelt de commissie aan op de landen die wapens en munitie aan Zuid- Afrika leveren (waarbij met name Enge land, de Verenigde Staten en Frankrijk worden genoemd) een beroep te doen der- I gelijke hulp onmiddellijk te staken. De commissie meent, dat voor de Vei- ligheidsraad thans de tijd is aangebroken om een begin te maken met een „geëigen de verplichte actie". In tegenstelling tot de Algemene Vergadering, welker resolu ties slechts aanbevelingen kunnen inhou- I den, kan de Veiligheidsraad de leden- landen opdragen zijn besluiten na te ko- I men. WASHINGTON (Reuter) Het aantal misdaden dat in de Verenigde Staten wordt begaan stijgt vier maal zo snel als de bevolkingsaanwas, zo zegt het hoofd van I het federale bureau van onderzoek (F.B.I.), Edgar Hoover, in zijn rapport over 1962. Hoover zegt dat de scherpe stijging van I de jeugdmisdadigheid (onder de achttien jaar) bijzondere bezorgdheid wekt. Het aan tal arrestaties van jeugdige personen steeg, vergeleken bij 1961, met 9 percent. In vergelijking met 1961 steeg het totale I aantal misdaden met zes percent. Het aan tal ernstige misdrijven, zoals moord, ver krachting, beroving, enzovoortvoor zo ver bekend bij de politie bedroeg voor het eerst meer dan twee miljoen. Dat wil zeggen dat er in 1962 gemiddeld elk uur een moord gebeurde, om de 32 minuten een aanranding, iedere zes minuten een beroving, elke anderhalve minuut een auto diefstal en elke 35 seconden een inbraak. Ongeveer een op de vier misdrijven kon worden opgelost door arrestaties. Londen (Reuter) Volgens de Londen- se hoofdcommissaris van politie is de mis daad in de Britse hoofdstad in 1962 met I 8,8 percent gestegen, vergeleken met het voorgaande jaar, waarmede een hoogtere cord werd bereikt. Het aantal moorden steeg met drie tot 38. Er werden 1.017 roof overvallen gepleegd, waarmede voor de eerste maal de duizend werd overschreden. In 62 gevallen werd daarbij van vuurwa pens gebruik gemaakt. Er waren 1.100 ar restaties verricht op grond van overtre ding van het „tippelverbod". WENEN (Reuter) Het merendeel van de jeugdmisdaden in Hongarije wordt be gaan onder de invloed van sterke drank, io meldt het Hongaarse partijblad „Neps- zabag". In de afgelopen tien jaar hebben de Hongaren evenveel geld aan alcohol besteed als aan vlees, zuivelprodukten en I eieren tezamen. Het blad vindt dat vooral I jongeren te veel wijn en bier drinken. SYDNEY (Reuter) De havenarbei ders in Sydney, die woensdag weigerden een lading geweren aan boord van het Ne derlandse vrachtschip „Straat Cumber land" te brengen, hebben er donderdag in toegestemd de wapens wèl te laden, toen zij ervan overtuigd waren, dat de gewe ren voor Tanganjika bestemd waren, en niet voor Zuid-Afrika. GöTEBORG (AP) De Zuidafrikaan se goederen aan boord van het Zweedse schip „Lommaren" zijn gisteren einde lijk door ongeorganiseerde havenarbei ders gelost. De zaak kan echter worden bevorderd zodra het besluit valt om de Kanaaltunnel aan te leggen. De Brits-Franse studiegroep heeft hierover een nieuw rapport uitge bracht en zich uitgesproken ten gunste van een tunnel in plaats van een brug, waar aan ook werd gedacht. De tunnel zou in 1970 gereed kunnen zijn. Spoedige publi- katie van het rapport wordt verwacht. Een tunnel zal 112 miljoen pond kosten en in ongeveer zes jaar kunnen worden aange legd. Een brug zou ongeveer 233 miljoen pond kosten. Het bezwaar tegen een brug is verder behalve het risico voor de scheepvaart, het feit. dat, hiervoor, internar tioriale overeenstemming nodig zou zijn en dat.elke zeevarende mogendheid het plan Voor onbepaalde tijd ZoÜ kunnen tegenhöü- den. De schatting van de kosten om het linkse in rechts verkeer te veranderen, waarvoor een overgangsperiode van vijf jaar nodig is, wordt op 200 miljoen pond geschat. Groot-Brittannië overweegt ook internationale verkeersborden in te vperen. GEORGETOWN (Reuter) De bespre kingen tussen de premier van Brits Guya na, dr. Cheddi Jagan, en de voornaam ste oppositieleider, Forbes Burnham, over de vorming van een coalitieregering zijn opgeschort. In een verklaring werd ge zegd, dat het overleg is opgeschort hangen de een beslissing van de regering over het verzoek van Burnhams nationale volks congres (P.N.C.) om onverwijlde intrek king van de bepalingen die destijds bij de afkondiging van de noodtoestand in Brits Guyana van kracht waren gewor den. In kringen die in nauw contact staan met de regering werd gezegd, dat de on derhandelingen als afgebroken kunnen worden beschouwd, 't Lijkt niet erg waar schijnlijk dat de regering de noodtoestand, die tijdens de algemene staking in het land was afgekondigd, zal opheffen. Van onze correspondent) LONDEN Prins Philip heeft opnieuw de „Daily Express" 'n „rotblad" („a bloody awful newspaper") genoemd. Dat had hij vroeger ook al eens gedaan, omdat dit blad van Lord Beaverbrook zich meer dan eens onvriendelijk over de prins had uitgelaten. Toen prins Philip aan een lunch de gast van de parlementaire pers, werd gevraagd of - zijn mening over de Daily Express was veranderd, antwoordde hij met een glimlach: „Ik heb het een keer gezegd en ik herhaal het". Geslaagd. De Antilliaanse student R. S. Arends is aan het opleidingscentrum van de P.T.T te Wassenaar geslaagd voor het examen van adjunct-referendaris. Hij is de eerste Antilliaan die, twee jaar ge leden, deze opleiding ging volgen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het ziet er naar uit, dat het bij de staking van het personeel van het ministerie van Financiën fel zal toe gaan. De minister van Financiën Dequa erkent de eenheidsvakbond van de ambte naren van financiën niet langer als een bonafide vakorganisatie. De leiders van deze bond. een neutrale organisatie wel ke geen bindingen heeft met enige poli tieke partij, vatten deze maatregel op als een oorlogsverklaring en verklaarden dat elke kans op een overleg hierdoor al bij voorbaat is uitgesloten. Na afloop van de bijeenkomst tijdens de kernstopbesprekingen, die in Mos kou achter gesloten deuren worden ge voerd, werd deze opname gemaakt van dé onderhandelaars. Van links naar rechts: Averell Harriman (Verenigde Staten), Lord Haïlsham (Groot-Brit tannië), Andrei Gromyko en Valerian Zorin (beiden Russen). De discussie over het ontdekken van kernproeven werd nog even voortgezet toen een fotograaf met veel lawaai een stoel omverwierp. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko merkte op: „Ziet u dat iedereen het hoort", waarop Lord Hailsham ant woordde: „Toch is er inspectie nodig." (Van onze correspondent) LONDEN De 23-jarige Sylvia Berwick heeft woensdag gesproken over de avond dat zij door een auto werd gedood. Zij stapte uit een bus en werd aangereden door een auto. Om twee minuten over zes was ze dood, maar drie minuten later leefde ze weer. Dit is gisteren door de Britse arts dr. John Bullouch op een medische conferen tie in Oxford onthuld. Deze arts heeft een nieuwe (hier al eerder besproken) metho de van hartmassage zonder chirurgisch in grijpen uitgevonden. Hij passeerde met zijn auto de plek van het ongeluk, dat vorig jaar november in Chislehurst in Kent plaatsvond. Hij zag iets dat op een bundel kleren leek, over de weg rollen, stopte en rende er heen. Het was een meisje. Ze was klinisch gesproken dood. Er was geen polsslag, geen adem haling, geen enkel levensteken meer. Hij begon haar hart te masseren en blies lucht door haar mond om de longen weer aan de gang te krijgen. Hij plaatste de linkerhand op de basis van het borst been en legde de rechterhand er bovenop. Met gelijke kracht drukte hij 50 tot 60 keer per minuut op het borstbeen. Hier door werd het hart gemasseerd en de bloedsomloop hersteld. Elke 15 seconden blies hij lucht in de mond van het meisje. Dr. Bullouch dacht eerst dat het hope loos zou zijn, maar na drie minuten be gon het meisje te kreunen. Vijf minuten na het begin van de massage werd haar hartslag weer voelbaar en begon zij adem te halen. Het meisje verloor gedurende 24 uur haar geheugen en heeft zich daarna niet meer kunnen herinneren wat er tot 20 minuten vóór het ongeluk was gebeurd. Overigens is zij thans geheel hersteld. Voor zover bekend, is dit de eerste maal dat iemand die bij een verkeersongeluk werd gedood, tot het leven werd terugge bracht. Het meisje heeft woensdag in Sus sex, waar zij wordt opgeleid tot instruc- trice van een rijschool over haar unieke ervaring gesproken voor een bandopname, die later voor de medische conferentie in Oxford werd afgedraaid. Tijdens een zitting van de rechtbank in Amsterdam is het Duitse motorschip „Nordwald" (961 brt.) bij executie ver kocht. Het schip, dat eigendom was van de rederij „Nordwald" in Hamburg en waarop een schuldenlast van driekwart miljoen gulden drukte wegens een niet af geloste hypotheek, werd voor f 645.000 ver kocht bij een inzet van 10.000. Er werd geboden tot 575.000 en afgemijnd op f 70.000. Eigenaar werd mr. F. C. baron van der Feltz uit Amsterdam, procureur van de executante, de „Deutsche Schiff Beleihungsbank A. G. in Hamburg. Hij wenste de naam van zijn opdrachtgever nog niet bekend te maken. De „Nordwald" werd begin mei aan de ketting gelegd nadat het kleine Duitse zee schip met een lading kolen in de Amster damse haven was gearriveerd. Het schip, dat in 1957 werd gebouwd, had een be manning van tien koppen, van wie alleen nog de kapitein en de machinist aan boord zijn. Er bestond voor deze executoriale ver koop een unicum voor Amsterdam wel veel belangstelling, maar het aantal bieders was zeer gering, vermoedelijk om dat het schip speciaal is ingericht voor kolenvervoer. Overigens heeft de verklaring van de minister al even weinig uitwerking ^ehac. als zijn herhaalde bedreiging, dat alle ambtenaren die hun post zonder gel dige reden hebben verlaten, disciplinair gestraft zouden worden. Deze straffen hou den een verlies van salaris en een pas seren bij promotie in. De staking breidt zich nog uit. Volgens een schatting staakt een derde van het personeel. Het zwaarst getroffen is de dienst van de directe be lastingen, waar van de 7000 ambtenaren er 4000 in staking zijn. Het verkeer aan de Franse en Westduitse grens heeft met aan zienlijke vertraging te kampen. Hetzelfde was het geval in het belangrijkste goede renstation Tour et Taxis te Brussel, waar donderdag 502 geladen wagons stonden te wachten op inklaring, ongeveer het dubbele van het normale aantal op een doorde weekse dag. Het aantal zou waarschijn lijk nog aanmerkelijk groter zijn geweest als de Brusselse expediteurs niet hun ver zendingen hadden opgehouden. Hoewel de minister voor de televisie heeft verklaard met een aantal wel erkende vakbonden een ronde-tafelconferentie te beleggen, wordt algemeen verwacht dat de actie zal worden doorgezet. Ongeveer 75 in ons land studerende en werkende Surinamers hebben in een pro testvergadering in Amsterdam, belegd door het „Actiecomité tegen Surinaamse Overheidswillekeur" een resolutie aan vaard, waarin wordt geprotesteerd tegen het weigeren van een functie aan de on langs afgestudeerde Surinamer Frits Moll en in het algemeen „tegen het regerings beleid dat erop gericht is andersdenken den te weren." In de resolutie wordt dit beleid rampzalig genoemd omdat hierdoor vele goede krachten voor Suriname ver loren gaan. De resolutie zal ter kennis worden gebracht van de Surinaamse re gering, de Staten van Suriname en van de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland. Vier sprekers beschuldigden de Suri naamse regering van „vriendjespolitiek bij het verdelen van beurzen en functies." Frits Moll, zo werd gezegd, kan geen functie krijgen, omdat er geen behoefte aan sociologen is. Waarom studeren er dan thans 23 Surinamers op kosten van hun regering sociologie in Nederland?", zo werd gevraagd. Men sprak van een politieke beslissing, omdat Moll vaak te gen het regeringsbeleid heeft geprotes teerd. Eén der sprekers stelde dat het eigenlijk gaat over de vraag of er een rechtsorde of een machtsorde zal verrij zen op de verpulverde resten van het kolo nialisme in Suriname. Het Antilliaanse dagblad „Beurs- en Nieuwberichten"' meldt, dat ir. R. Stadtius van Eps, die op 28 mei met ingang van 26 juli werd benoemd tot hoofd van de dienst van Openbare Werken op Curagao, een brief van het nieuwe bestuurscollege van Curagao heeft gekregen, waarin staat dat aan deze benoeming door het bestuurs college geen uitvoering zal worden ge geven. In plaats van deze functie wordt hem nu de betrekking van waarnemend hoofd aangeboden onder het motief dat hij niet genoeg ervaring heeft voor de uit voering van de toekomstige grote werken. De heer Van Eps, zo zegt het blad dan verder, is lid van de Democratische Par tij. In kringen van deze partij wordt het optreden van de gedeputeerden van de Nationale Volkspartij tegen ir. Van Eps beschouwd als het begin van een syste matische actie tegen D.P.'ers in dienst van het eilandgebied. Rekening wordt dan ook gehouden met het uitbreken van een „personeelsoorlog", schrijft het blad. Be halve de heer Van Eps heeft ook een andere vooraanstaande figuur in de Demo cratische Partij reeds een mededeling van het bestuurscollege in deze trant ont vangen. In kringen van de Democratische Partij hebben deze berichten, waar trouwens verscheidene gebeurtenissen op lager ni veau op aansluiten, grote verontwaardi ging gewekt, zo is aan het blad van ge zaghebbende zijde meegedeeld.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4