Zebrarupsen op „armoeblaren tonen hun schrikkleuren EXAMENS Grootste bollenbedrijven gevestigd in buitenland <=j$rieven aan de redactie Verzending van zeepost Uitspraken HAARLEMSE RECHTBANK I FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 19 JULI 1963 5 Geneeskrachtig Medische verzorging tijdens het weekeinde AM d Vergissing Weliswaar heeft de moderne onkruid- bestrijding er tamelijk de klad inge bracht, maar desondanks zijn de bermen langs de polderwegen nog steeds oorden van een veeltintige kleurenpracht, die met de bloeiseizoenen wisselt. Het begint al in de vroege lente, wan neer Koning Winter nog maar juist de aftocht heeft geblazen. Dan lichten in het gras de gele zonnetjes van het klein hoefblad op, de merkwaardige plant die eerst bloeit en pas later in de tijd de grote bladeren tevoorschijn brengt. Later komen de sterretjes van het speenkruidmaar wanneer de lente een maal goed en wel op pad is, wisselen kleur en vorm met de week. Vandaag overheerst het geel van de paardebloe men, volgende week is het lila van de pinksterbloemen toonaangevend en daarna voert de rode zuring de boven toon. Daartussen staan de klokjes van de meerwortel, ranke boterbloemen, leeuwebekken, sterkruikende hondsdraf en teerroze koekoeksbloemen. Witte margrieten en kamillehloesem, blauwe korenbloemen en helrode klaprozen combineren tezamen het fraaiste leven de veldboeket tussen de grasaren. De vuilwitte schermen van hei bijna mans hoge fluitekruid staan op sommige plaatsen zó dicht bijeen, dat ze de we gen kilometers ver omranden met hun witte bloemenheggen. Al deze planten hebben hun eigen insek- ten, die er voedsel zoeken in de vorm van nectar, dan wel ze benutten als waardplant voor rupsen en larven. In de zomertijd is dit het geval met het jacobskruid, dat officieel de naam „Sint Jacobs Kruiskruid" draagt. Het is een plantje met heldergroen loof en gele bloemen. U behoeft er heus geen moeite voor te doen om het te vinden, want het staat langs de polderwegen en in de stads tuinen evengoed als in de duinen en in de grasrand die het fietspad van de Schip- holweg van de hoofdverkeersweg scheidt. Trouwens, het jacobskruiskruid was al vóór onze jaartelling bekend, omdat er geneeskrachtige eigenschappen aan wer den toegeschreven. Driehonderd jaar vóór de Batvieren in ons land zouden aanleg gen, werd het al beschreven door Theo- phrastus. In de eerste eeuw na Christus' geboorte doet Dioscorides een boekje open over de geneeskracht van het kruid: de bladeren en bloemen zouden een verkoe lende werking uitoefenen en mitsdien goe de diensten bewijzen bij de behandeling van zweren en ontstekingen. Een aftreksel van het blad zou een remedie zijn tegen gal- en maagkwalen. Plinius beveelt het óók aan tegen geelzucht, blaasziekten en nierstenen. En om tot slot Dodonaeus aap het woord te laten: „Voor Graveel ende Steen: Bereydt een stoovinghe van dit Kruydt ende ghy suit groote bate daer by bevinden". De boeren spreken echter niet waar derend over het „loof van het kruis- kruydt". Zij noemen de plant hier en daar „armoede", omdat deze veelal groeit op grond van slechte structuur en kwaliteit, waarop andere gewassen maar armoedig tieren. En daar bladeren in de platte- landstaal tot „blaren" worden afgekort, kennen we hier de „armoeblaren" De armoeblaren zijn echter een levens behoefte voor een insekt, dat zijn naam kreeg van de officiële benaming van de plant: de jacobsvlinder. Het zijn kleine, maar erg fraai gekleurde nachtvlinders, die een rank lichaam hebben. De basis- kleur van de vleugels is donkerbrons- groen, die wordt opgevrolijkt door wijn rode strepen en vlekken. De ondervleugels zijn geheel wijnrood gekleurd. Wie ze ziet vliegen en ze doen dat wel bemerkt dat de dieren in de kleurige tropenpracht heel geen gek figuur zouden slaan. De vrouwtjesvlinders hebben in mei en juni haar eitjes onder op de bladeren van de planten gelegd. Na een paar weken kruipen uit de gele bolletjes de rupsen. Daarvan is het bijzondere, dat ze zo op vallend zijn getekend. Meestentijds heb ben weerloze dieren als de rupsen een kleur en vorm, die ze zo onzichtbaar mogelijk maakt. De rupsen van de jacobs- IJMUIDEN Artsen: P. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79, tel. 4507; F. van Venetiën, Kennemerlaan 214, tel. 7035. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80. Wijkverpleging: Zuster M. v. d. Meulen- Gelder, Kanaaldijk 229, IJmuiden, tel. 02550-4378, voor IJmuiden en IJmuiden- Oost; zuster Enklaar, Rambonnetlaan 19, IJmuiden, voor IJmuiden en IJmuiden- Oost; zuster A. de Ruyter, Hagelinger- weg 175, Santpoort, tel. 02560-6054, voor IJmuiden-Oost en Driehuis; zuster P. Hagen, Hofgeesterweg 2, Santpoort, tel. 02560-7283, voor Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid; zuster R. Bovenkerk, Huis te Wissenlaan 17, Santpoort, voor Velsen-Zuid en Velsen-Noord. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5223; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sas sen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: F. Milatz, Kennemerlaan 2a, IJmuiden, tel. 5616. SANTPOORT Arts: D. Mansholt, Vinkenbaan 23, Sant poort-Station, tel. 8320. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560-8284. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdag 12 tot zondag morgen 9 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450; zondag van 9 tot 24 uur: J. G. Lange, Dreef 3, Beverwijk, tel. 4234. Kraamverzorging: Zuster C. de Ruyter, Laan van Kanaan 107, tel. 4409. Wijkverpleging: Zuster M van Stegeren Laan van Kanaan 107, tel 4409. WM Zebrarupsen van de jacobsvlinder in actie binnen de stadsgrenzen van Haarlem aan de Schipholweg. Duide lijk is te zien, dat de rechtse plant al grotendeels kaalgevreten is. vlinder vormen daarop een uitzondering. En nu het wonderlijke: de opvallende kleurtekening van beurtelings een zwarte en een oranjegele ring om het lichaam is in werkelijkheid de beste bescherming, die de dieren zich kunnen wensen. Even als de voorbijganger de dieren van zijn fiets op het kruiskruid ziet, zien de vogels en de hagedissen ze ook. Maar ze laten ze zitten. De geelzwarte kleurencom binatie is hun schrik- en schuwkleur. (Tussen twee haakjes: deze kleurencombi natie doet dit in de natuur méér: denkt u maar aan de wespen en aan sommige andere dieren). Een jonge en onervaren vogel laat zich wel eens verleiden om een zebrarups van de jacobsvlinder in de snavel te nemen. Het zijn tenslotte gemakkelijk zichtbare dieren die een eenvoudige prooi vormen. Maar snel spuugt de vogel de rups weer uit, Er schijnt dus iets akeligs mee aan de hand te zijn. Waarnemers hebben aan getoond, dat zo'n vergissing zich mis schien nog een paar keer kan herhalen, maar daarna raakt de vogel geen jacobs- vlinderrups meer aan. Het is opvallend, dat het ene jaar hon derden van de fraaigekleurde vlinders rondvliegen en het volgende jaar deze soort geheel of bijna geheel ontbreekt. Dit is een gevolg van de enorme aantallen rupsen, die het ene jaar met duizenden tegelijk de planten kaalvreten. Deze zijn tweejarig en zouden pas het volgend jaar hebben gebloeid en zaad gevormd. In deze cyclus is nu verandering gekomen, zodat de rupsen van het daaropvolgende jaar weinig voedselplanten aantreffen. Er ver poppen dan minder rupsen en het aantal vlinders is dus navenant gering. Wie de rupsen van nabij wil bekijken: dit gaat heel gemakkelijk binnenskamers, wanneer maar steeds voor verse aanvoer van kruiskruidblad wordt gezorgd. P. Klaassen De Haarlemse rechtbank heeft woens dagmiddag een 41-jarige koopman uit Haar lem veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en vier maanden met af trek van preventieve hechtenis wegens verduistering en oplichting. De koopman had in mei van verleden jaar een enke le maanden eerder gekochte auto, die hij op financieringsvoorwaarden in zijn bezit had, ingeruild voor een andere wagen. Deze wagen had hij vervolgens door twee banken laten financieren. Bovendien had de man een bedrag van ongeveer 1300,- weten los te praten met het voor wendsel, dat hij daarvan een auto zou gaan kopen. De man was in grote financiële moeilijk heden geraakt en had zich zelf bij de'politie gemeld. De officier van justitie had tegen de koopman twee jaar met aftrek ge ëist Vader met mes bedreigd Een 19-jarige schilder uit Wijk aan Zeé werd vervolgens wegens poging tot afper sing onder bedreiging veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De tijd doorgebracht in preventieve hechtenis zal van het onvoorwaardelijke deel van de straf worden afgetrokken. Tevens besliste de rechtbank dat de man zich gedurende de proeftijd onder toezicht dient te stellen van de Protestantse Re- classeringsvereniging alsmede onder be handeling van een psychiater. De schilder had op 11 februari van dit jaar zijn vader met een broodmes bedreigd tijdens een poging om hem geld afhandig te maken. Hij was dermate in financiële moeilijkheden gekomen dat hij na het lezen van een krantenverslag over de roofmoord in Rotterdam slechts deze manier had gezien om uit de problemen te geraken. De officier van justitie had tegen hem tien maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en eveneens toezicht en onder behan deling stellen van een psychiater geëist. De raadsvrouw van verdachte had vrij spraak gevraagd, omdat er volgens haar in feite geen bedreiging was geweest, omdat de vader van verdachte gevraagd had naar de aard van de moeilijkheden en beiden de toestand toen hadden besproken. Volgens de raadsvrouw was de politie in deze zaak gemengd door de moe der en de zus van de schilder, die hem het huis hadden zien binnenstormen zon der te weten wat zich binnen afspeelde. Huisbaas geld afgeperst Tot zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht gedurende deze proeftijd veroordeelde de Haarlemse recht bank een 30-jarige constructiebankwerker uit IJmuiden. De man werd schuldig be vonden aan afpersing van zijn 73-jarige huisbaas. Hij had de bejaarde man onder bedreiging met een broodmes 125,- afge zet en hem tevens een schuldbekentenis ter waarde van nog eens f 375,- doen te kenen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiten ijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Mormaccove", 21 juli, en ss „Maasdam", 24 juli; Argentinië: ms „Amstelland" 21 juli, en „Alberto Do- dero", 23 juli, Australië: ms „Sinaloa", 22 juli; Brazilië: ms „Santa Rosa", 21 juli; Brits-Oost-Afrika: ms „Africa", 25 juli; Canada: ss „Mormaccove", 21 juli, en ms „Pr. Willem III" 24 juli; Chili: ms „Bar- tenstein", 21 juli; Ned. Antillen: ms „Oran je Nassau", 23 juli; Suriname: ms „Ladon" 24 juli; Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: ms „Pretoria Castle", 21 juli, en ms „Ga- roet", 24 juli Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. BEDRIJFSONGEVAL In de papierfabriek te Velsen-Noord heeft een 25-jarige Hongaar een zware viltrol tegen het hoofd gekregen tijdens montagewerKzaamheden. Hij is naar het Rode Kruiszièkenhuis in Beverwijk ge bracht. De officier van justitie had tegen deze man, waarvan in een psychiatrisch rap port gezegd was dat hij alle contact met de realiteit verloren had, tien maanden met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist. De raadsman was van oordeel dat de man we gens gebrek aan bewijs moest worden vrij gesproken. In dronkenschap auto gestolen Een 19-jarige Haarlemse monteur werd tenslotte veroordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De man werd schuldig bevon den aan diefstal van een auto en het rij den onder invloed van drank. De monteur had op 19 mei van dit jaar een auto gestolen op de Zijlweg in Haar lem en was na twintig glazen bier en ze ven glazen cognac gedronken te hebben met het voertuig gaan rijden. Hierbij had hij twee aanrijdvgen veroorzaakt. De officier van justitie had destijds acht maanden met aftrek, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegd heid geëist. De raadsman had de diefstal van de wagen bestreden. Volgens hem kon er slechts sprake van joyriding zijn. IJmuiden (City) Geheel in overeenstemming met de huidige vakantietijd, begint het week- programma van dit theater vrijdag met de kostelijke amusementsfilm „Mr. Hobbs gaat met vakantie", een historie in het genre van de „slick comedy" waarin James Stewart als een groot zakenman en zijn familie hun vakantie zien misluk ken in een gehuurde villa, ergens aan de Atlantische kust. Moeilijkheden met het huis, dat plotseling allerlei gebreken gaat vertonen en voorts onvoorziene problemen en onderlinge wrijvingen vormen de tal rijke vrolijke perikelen in deze film van Henry Koster, die hiermee blijk gaf de formule van de pretentieloze amusements film uitstekend te hebben bestudeerd. De ze Amerikaanse opvatting van ons klas sieke „Zandvoort aan de zee!" kan hier tot en met Zondagavond worden bekeken. Zondagmiddag „De schrik der piraten", een prima avonturenfilm met Gregory Peck als kapitein van een Brits oorlogs fregat, speelt tijdens een der Napoleon tische oorlogen. Het verhaal is gemaakt ten bate van de spanning, vandaar de zeegevechten, degenduels, romantiek, sen timent, humor en heldenmoed, kortom al les wat onmisbaar wordt geacht om een zo breed mogelijk gevoelsfront van de toe schouwers actief te maken. Er wordt dan ook geducht met diverse onmogelijkheden gesold, om alles toch vooral maar goed te laten aflopen. Maar een kniesoor die daar op let, vooral nu de camera's zulke fraaie kleurenbeelden hebben vastgelegd en Gregory Peck excelleert als de keihar de kapitein Hornblower met zijn gouden hart. VERVOLGENS VAN MAANDAG tot en met woensdag Cecil B. de Mille's epos van het circusleven „The greatest show on earth", een ode aan de steeds boeiende wereld van klatergoud, artiesten, haat en triomf, gespeeld door een aantal filmster ren met de gevestigde namen van Betty Hutton, James Stewart, Dorothy Lamour en Charles Heston. Dit alles sensationeel en machtig van opzet, waarvoor trouwens de reputatie van regisseur Cecil B. de Millé voldoende waarborgen biedt. En woensdagmiddag laten de beide vermaar de filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy zich in een speciaal jeugdmatinee ook nog even zien in de klucht „Het le ven is geen lolletje". Stellig niet voor de ze vrolijke stuntels. TENSLOTTE VOOR donderdagavond „Het begon in Napels", een film met de wel zeer aantrekkelijke bezetting van on der meer Clark Gable, Sophia Loren en Victorio de Sica. Zij zijn de hoofdpersonen in een levendig verhaal over een rijke Amerikaan en een pittig vrouwtje, die beiden een jongetje willen adopteren in de stad der steden. Napels. De mogelijkhe den welke een dergelijk sfeervolle omge ving bieden, komen in deze film uitstekend tot hun recht, want behalve Napels vormt ook het sprookjesachtige en romantische eiland Capri het decor voor deze spran kelende 'komedie. Tegen dè terrtpefarhent- volle Sophia blijkt zelfs de door de wol geverfde charmeur Gable tenslotte niet op gewassen, al duurt het wel even voor hij zich gewonnen geeft. Beverwijk (W.B.-t heater). Indien men eens wil kennismaken met een jongedame die „be koorlijk is als een bloem, zacht als een zomernacht, maar ook lenig en agressief Triniteitslyceum Haarlem. Voor het eind examen gymnasium A zijn geslaagd: J. J- H. ten Berge, Haarlem; H H. J. M. Blank, Heemstede; A. C. L. J. M Hunfeld, Bloe- mendaal; R- A. M. de Jong, Heemstede, P B Jongert, Haarlem; P. J. M. Jutte, Hoofddorp; J. M. van der Klei, Beverwijk; H. P. F. Koppeschaar, Haarlem; W. M Lieverse, Nieuw-Vennep; H. M. J. van Mens en A. P. den Nieuwenboer, beiden uit Haarlem; M. P. C. M. van Schendelen, Heemstede; N. P. M. Smit, Hillegom; H. S. M. van Spanje, Heemstede; A. L. B. P. M. Woonings, Haarlem. Afgewezen: 1 kan- didaat. Voor gymnasium B slaagden: A. A. M. te Beek, Haarlem; C. H. Bernsen, Zand voort; C. A. G. J. Bonarius, Bloemendaal; F. M. Boon, Driehuis-Velsen; J. A. P. J. Breuker, B, H. W. F. van Cranenburgh, J. J. Dietz, A. A. G. M. Fennis, A. C. Fran sen, C. M. Huting, allen uit Haarlem; C. H. E. S. de Jong, Noordwijkerhout; P. B. M. Levelt, Heemstede; J. G. M. C. M. van der Linden, Haarlem; J. W. E. Metselaar, Bloe mendaal; G. B. Nijhuis, Noordwijkerhout; H. W. J. Passtoors, Haarlem; A. J. W. van Sambeek, Heemstede; M. Smith, Haarlem; J. M. J. F. J. Smithuis, Noordwijkerhout; F. M. van Soest en H. J. J. Swarte, beiden uit Haarlem; J. P. F. M. Thole, Aerden- hout; M. M. Verberk, Haarlem; E. P. M. Verpaalen, Bennebroek; W. Walta, Drie- huis-Velsen; S. D. J. van der Werf, Haar lem; R. H. Wiggers, Overveen; E. C. A. M. Woltman Elpers, Aerdenhout; J. H. M. Th. G. Woonings, Haarlem. Afgewezen: 1 kan didaat. Rijkskweekschool Haarlem. Voor de hoofdakte zijn geslaagd: Gehele akte, de dames: F. 't Hart en G. J. de Lang, beiden uit Den Haag; A. M. Visser, Den Helder; C. M. Carels, Den Haag; J. M. Zeef, Benne broek; en de heren: E. Bouw. Den Haag; S. Linschooten, Leiden; C. M. Clynk, Zaan dam; K. den Hartog, Beverwijk; J. R. van Riel, Amsterdam; W. J. Th. v. Holstein, Voorburg; C. J. Stoute, Haarlem. Gedeelte A: mevr. R. L. v. Hasselt—Eeckhout en de heer H. H. M. Kakebeeke, beiden uit Den Haag. Gedeelte B: de dames: M. H. Uijten- daal, Bloemendaal; L M. Eijkmans, Beem- ster; G. J. G. Zuidema—de Bruyn en de heer A. van Dijk, beiden uit Haarlem. Mulo-examens Haarlem. Voor het eind examen zijn geslaagd: diploma A: de dames: F. Vreezinga en E. Sonneveld, bei den uit Beverwijk; G. W. ten Hoeve en J. T. van Liere beiden uit Heemskerk; A. D. van der Plas, Beverwijk; C. Olivier, Velsen; G. J. Vroonland, Beverwijk; J. D. Veenis, Santpoort Noord; G. Arensman, Badhoevedorp; C. Hoek*, Haarlem; T. M. Hogetoorn, Velsen; H. van Kooten Nie- kerk; W. E. Donker* en S. Baas*, allen uit Haarlem; C. H. M Delissen Over veen; R. Costers en M. J. ten Brink, bei den uit Haarlem; U. de Wit, IJmuiden, en de heren: J. G. Frerichs en J. J. Gey- zendorff, beiden uit Beverwijk; S. van Dalsem, Velsen; R. P. Steensma, Velsen Zuid; M. M. Versteege, Santpoort Noord, P. J. A. Groot, IJmuiden; E. Zorge, Bad hoevedorp; P. G. Blom, A. J. Deddens en G. J. Drost, allen uit Hoofddorp; G. Th. Dunweg, Badhoevedorp; B. Aalders, IJmuiden; P. R. Alting van Geusa, Sant poort-Noord; H. J. Engelhart IJmuiden; W. van Beusichem L. M. de Graaf J. Mintjes en R. van der Ploeg allen uit Haarlem. Mulo-examens Haarlem. Voor het eind examen mulo zijn geslaagd: diploma A: de dames: T. Velde, Santpoort; E. H. van Welsum, Haarlem; J Y. S. Posthuma, Vel sen; J. W. Das. C. H. Bouman, A. M. van Gelder, M. C. F. Kersten en M. ter Maat, allen uit Haarlem; en de heren: G. Kamer beek, Velsen; A. Hofer, Haarlem; H. A. de Graaf, Velsen; P. J. R. de Vlas en G. Gorter, beiden uit Haarlem; J. Kammer- man, Santpoort; D. v. d. Ent Braat*, A. Geerlings*, A. G. van Heerden*, E. F. R. Hogeveen*, K E. Dulfer*, C. J. Kitseroo*, K. P. Koster, J. A. Moerland*, H. A. Soo- mers*, B. Steenbergen*, W. P. Watzema*, allen uit Haarlem. De geslaagden bij wier namen een staat behaalden tevens 't middenstandsdiploma. Afgewezen: 3 kandidaten. Utrecht. Frans M O. A: J. P. Koper draad (Amsterdam) en de dames A. A. A. Bosch van Rosenthal-Houtsmuller (Empe), M. H. Froesch (Nijmegen), E. van Gulik (Utrecht), A. M. C. J. van Heesewijk (Best), N. van der Heul (Breda). Eindhoven. Propaedeutisch scheikundige technologie: P. J. M. Bulters (Heemstede). Gepromoveerd tot doctor in de facul teit der wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: „1, 3 dihalogeencyclohexa- nen" de heer H. M. van Dort te Ede. als een tijgerin", dan is dit theater hier voor vrijdag en zaterdag het aangewezen adres, omdat Gianna Maria Canale hier dan kan worden bekeken en waarschijn lijk bewonderd als de fascinerende Sandra in de avonturenfilm „Venus der piraten". Zaterdag en zondag wordt dit programma voortgezet met de detectivestory „Het ge heim van de gele narcis", met als inter mezzo voor zondagmiddag de western „Wrekers te paard". (L u x o r) De belangrijkste film in het weekprogramma van dit theater draait donderdagavond met „L'avventura", waarin de feitelijke handeling van min der betekenis kan worden geacht, dan bij het merendeel van wat gewoonlijk in de bioscopen wordt vertoond. Die handeling dient bij regisseur Antonio slechts om menselijke ontmoetingen tot stand te bren gen en uit die ontmoetingen de psycholo gie der hoofdfiguren en hun onderlinge relatie te tekenen. De bezoeker dient dus op zijn beurt voortdurend verbeelding en interpretatievermogen gereed te houden om het verhaal, het psychologisch avon tuur achter de beelden, te kunnen volgen. Voor wie zich die moeite wil geven, be tekent „L'avventura" inderdaad een avon tuurlijke onderneming, die hem voortdu rend voor puzzles en ondoorgrondelijke si tuaties plaatst, maar dit alles zo intrige rend, dat men blijft zoeken naar moge lijke oplossingen. ZOEKEN IS TROUWENS het thema van de film, die zich bezighoudt met een ge zelschap rijke vakantiegangers dat een mondaine „cruise" onderneemt in de wa teren rondom Sicilië. Tijdens die tocht verdwijnt geheel onverwacht de vriendin van de rijke architect Sandro. Oorspron kelijk wordt aan een ongeluk gedacht, la ter aan een capricieuze gril van het meis je. Maar Sandro zelf en Claudia, een goede vriendin van de verdwenen Anna blijven zoeken en worden daarbij geleid door vage aanduidingen en suggesties, die zij hier en daar hebben opgevangen. Tij dens die gemeenschappelijke speurtocht ontstaat een intieme verhouding tussen de architect en Claudia, waarbij zij te kam pen krijgen met schuldgevoelens, omdat ieder van hen verraad meent te plegen aan een grote vriendschap. Dit verhoogt dan weer de spanningen tussen het twee tal en voert tot een poging tot ontrouw van de man, die uiteindelijk door de vrouw met een gebaar van medelijden weer in genade wordt aangenomen. Dit in trage en verzorgde beelden vertelde ver haal roept vele vragen op en beantwoordt er maar weinig van, de rest overlatende aan de toeschouwer die gevoelig is voor een raadselspel op bijzonder hoog niveau. NA DEZE UITVOERIGE inleiding nog even in het kort het resterende program ma. Dit begint van vrijdag tot en met maandag met de keiharde griezelfilm „Het misdadig brein- van dr. Mabuse", dinsdag en woensdag gevolgd door de vrolijke musical met diverse tophits „Adieu, lebewohl, goodbye!". Onderwijls is dan zondagmiddag de pohtitefilm „In terpol luistert mee" nog gedraaid. (Kennemer theater). Inspecteur Gorilla, een bekende stripfiguur van een Franse krant en sinds kort ook populair als filmheld, wordt in „Inspecteur Goril la slaat erop los" ingeschakeld ter ver ijdeling van een louche affaire, waarbij een particuliere onderneming in Afrika alles op alles zet om de aanleg van een spoorlijn door dit werelddeel te sabote ren. Aanslagen, achtervolgingen, pogingen tot omkoping, vallen uit rijdende treinen, ontvoeringen en gevechten vullen op ge- zellig-ouderwetse manier deze film van Maurice Labro met een grote dosi? actie. Dit alles op vrijdag en zaterdag, gevolgd door „Kinderen, die niet gewenst zijn", voor de nachtvoorstelling van zaterdag en „De strijd om de Apachepas" voor zon dagmiddag. Tenslotte van zondag tot en met woensdag „De drie waarheden" (Le puits aux trois vérités), waarmee de Fran se regisseur Francois Villiers poogt de objectieve waarheid aan te vechten door van eenzelfde gebeurtenis verschillende, in dit geval drie versies te geven. Als uit gangspunt van deze gewaagde onderne ming heeft Villiers de moord op een jonge vrouw genomen, die aanleiding wordt tot een politie-onderzoek waarbij de moe der van het slachtoffer wordt ondervraagd. Haar verklaringen worden gelijktijdig ge corrigeerd of aangevuld door een verhaal, dat de man van de vermoorde doet aan zijn vriendin en door een dagboek van het slachtoffer, dat de politiecommissaris naast zich heeft liggen en dat hij tel kens raadpleegt om te controleren of de moeder de waarheid spreekt. HET IS EEN NOGAL onlogische his torie als men er even over gaat nadenken, maar ze geeft toch aanleiding tot een drie tal door elkaar lopende verslagen van een zelfde reeks gebeurtenissen; een filmpro cédé dat niet helemaal nieuw is, maar toch bijzonder effectvol werk. Francois Villiers is ook in zijn vroeger werk geen vernieuwer geweest en kan nauwelijks een origineel talent worden genoemd, maar desondanks is „De drie waarheden" met Michèle Morgan als de moeder, Catherine Spaak als de dochter en Jean-Claude Bria- ly als de man, die eerst de moeder en later de dochter bemint een film, die ver afwijkt van het doorsnee bioscoopamuse ment en daardoor onze belangstelling vol komen waard is gebleken. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De voorzitter van de Bond van Bloembol lenhandelaren, de heer F. J. van der Kolk, heeft In een vergadering van exporteurs gezegd dat, zoals ieder wel weet de groot ste bloembollenbedrijven in het buitenland gevestigd zijn. Constructeurs en fabrikan ten van bloembollenmachines en verwar mingsinstallaties weten daarvan mee te praten, want ze hebben een vrij belang rijk afzetgebied in het buitenland. De nieu we rooimachine voor de klei van gebr. Van Nobelen in Noordwijkerhout had al kunnen worden verkocht aan 'n kweker in Frank rijk! De nieuwe kwekers van bloembol len plegen anders te werken dan de oude, geroutineerde, ervaren maar tevens ook zeer conservatieve kwekers. Bovendien zijn die nieuwe kwekers gewend in hecta ren te rekenen, waar de oude nog steeds met Rijnlandse roeden bezig zijn. De gebr. Van Nobelen hebben dus de prestatie geleverd een machine uit te vin den, die ook de bollen op de klei uit de grond haalt. Het is een vrij eenvoudige oplossing. Achter een tractor van tenmin ste vijftien pk wordt die machine gehan gen. Op de machine zorgt een tien pk mo tor voor de aandrijving van het rooime- chanisme. Dat bestaat uit twee schoffels, die grond, vuil en onkruid opzij schuiven. Daardoor komen de bollen bijna bloot te liggen. Ze worden door opvoergoten met grond en al opgeschept, komen dan op een hor die ze al schuddend naar boven voert. Er valt dan heel wat grond uit, waarna de bollen met de resterende klei op de grond vallen. Om dat laatste is het te doen. Zand kun je overal uitschudden, maar klei niet. Kluiten kun je ook niet breken, want dan breek je de bollen ook. Het blijft dus een kwestie van oprapen, of misschien van later op een daarachter hangende leesband uitzoeken. Op de klei Deze heren hebben een begin gemaakt met de vergemakkelijking van het rooien van bollen op de klei. Daarmede geven zij meteen de buitenlandse kwekers of de Nederlandse boeren beste kansen om bloembollen te gaan telen. Zonder het zelf te willen geven zij ook een stootje mee aan de langzaam doordringende doodsteek van het kleine bedrijf. Al die machines zijn alleen te gebruiken op flinke lappen grond van een hectare of vijf, zes. Van de bijna tienduizend bloembollen-kwekers zijn er maar 126 die daarvoor in aanmerking komen. Dan moet men hierbij ook nog re kening houden met het feit, dat vele grote bedrijven hun grond versnipperd hebben, over de bloembollenstreek, zodat het ook voor hen moeilijk wordt om zo goedkoop mogelijk te werken. Roken en longkanker. Naar aanleiding van vragen van het Eerste-Kamerlid H. C. Kranenburg over steun aan acties tegen de rookgewoonten, om uitbreiding van longkanker zoveel als mogelijk is te voor komen, komt het mij voor dat hier een mooi opvoedende taak is weggelegd voor de regering. Op vele terreinen waakt de regering over ons welzijn! Welke regeringinstantie controleert de aankopen van de fabrikant op kwaliteit van de ruwe grondstof en wie controleert de be- en verwerking van het „welriekend kruid?'' Streng verboden zijn opium, hadsjies en marihuana, naar ik vermoed omdat het gebruik schadelijk zou kunnen zijn voor de volksgezondheid. Maar waarom geldt dit bezwaar dan niet voor tabak, in 't bij zonder voor slechte sigarettentabak? Want wat krijgt men nu eigenlijk te roken, als men de kosten van belasting, fabrikatie, emballage, distributie-appa raat, reclame, winst fabrikant-grossier- detaillist in mindering brengt van de kostprijs van een pakje sigaretten van één gulden. De gedachte dat deze overweging enig positief resultaat op de gang van zaken zal hebben is mij verre. Daarvoor is het aantal zieken en doden nog te gering. Maar dat zij in veler geheugen en dan vooral in die van de jeugd mag blijven hanger- wens ik van ganser harte. J. DE GRAAFF. Maar de boeren hebben grond genoeg. J. C. Kavelaars te Zevenbergsche Hoek waar wij de machine zagen, heeft veertig hectaren en kan met zijn zeven hectaren bloembollen in zes jaar zijn bedrijf „rond wandelen" Bovendien heeft hij nog dui zenden hectaren in zijn onmiddellijke om geving, waar hij grond kan huren. Voor weinig geld. Zo gaat het ook in het buitenland. Gro te boerenbedrijven willen wel eens een proef nemen. Deze boeren denken dan meteen in hectaren. Een hectare is 700 vierkante Rijnlandse roeden. We hebben er in gladiolen voorbeelden van gezien. Een bezwaar is, dat je ook een schuur moet hebben om de bollen te kunnen be waren en verwerken na de oogst. Het lijkt hier een onoverkomelijk bezwaar, maar voor goed geleide bedrijven blijkt dat niet zo te zijn. Er zijn in het buitenland boe ren, die de investeringen wel konden op brengen. En dan niet te vergeten de Nederlan ders die in het buitenland goed opnieuw konden beginnen. Ze hadden de ruimte, werden niet beknot door teeltbeheersings maatregelen. Ze hebben zich los kunnen maken van de dwanggedachte, dat je bloembollen alleen tussen Haarlem en Lei den kunt telen en nu hebben zij en de omwonende landbouwers bedrijven die groter zijn dan de Nederlandse. Ze wer ken anders, groter, ruimer, maar minder precies. Dat kan ook niet. Pietje Precies De Nederlandse bloembollenkweker is een Pietje Precies en dat moet hij. Zijn bollen worden voortdurend gecontroleerd door diverse ambtelijke of semi-ambtelij- ke instanties. Er mag aan de uit te voe ren bollen niets mankeren. En bovendien weet een Nederlandse kweker, dat hij, als hij zijn grond verwaarloost, dat over een of twee jaar toch op zijn brood krijgt. De parasieten kunnen vrij lang in de grond blijven leven en wachten rustig de komst van een nieuwe hoeveelheid plantgoed af. Bollenkwekers zijn de gevangenen van hun eigen ideeën en hun dure grond. Een op pervlakte van een flink voetbalveld beste zandgrond tussen Haarlem en Leiden kost tussen de twintig- en dertigduizend gul den. Dit en de voortdurende verdeling van de bedrijven tussen zoons of broers met zoons heeft gemaakt, dat de bollen op te kleine percelen worden geteeld om met succes te kunnen mechaniseren. Op het vinketouw Op de klei is overal ruimte genoeg en bollen zijn daar best te telen. Vandaar ook, dat Nederlandse boeren op het vin ketouw zitten. Ze hebben grote bedrijven, grote schuren en als het goed geleide bedrijven zijn, hebben ze meestal ook wel de financiën om hun schuren te laten verbouwen tot goede bewaarplaatsen van bloembollen. Dit is wel gebleken bij de teelt van gladiolen. Ze nemen dan wel proeven met een paar bunder en moeten daarvoor goede machines hebben. De bes ten blijven over en dat zijn de gevaar lijkste mensen voor de kleine bedrijven. Zij gaan grote oppervlakten telen van die rassen die hen liggen, qua grond, machi nes en verwerking. Dan kunnen ze goed koop telen. Hoewel ze een best produkt op de markt kunnen brengen, laten ze toch Pietje Precies wat hun land betreft op vakantie. Zo gaat het al jaren goed in het bui tenland en zo zal het ook in Nederland gaan. Het lijkt het lot te zijn van alle produkten, dat ze eens massaprodukten gaan worden. Om het even of het paar- len zijn of bloembollen. Ze worden er overigens niet lelijker om. V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5