Beverwijk wil subsidiëring van godsdienstonderwijs op scholen Reis- en WilmS Floei Beverwijk en „Club der Honderd" schonken karpers aan Medemblik Strandvoetbalcompetitie werd bij prachtig weer voortgezet (H)OORAPPARATEN f Atydm ^Sèrit J Pastoorswisseling in IJmuiden bij oud-katholieke gemeente I Passagebureau bungalow-tenten SLIJTERIJ SWIER Aide BOER VELO Havenberichten Vier nieuwe politie ambtenaren beëdigd Eerste succes voor groentehandelaren Pastoor Glazemaker vervangt pastoor De Rijk Donkere wolk boven R.U.A.Z.-dag Eerste Nederlandse hekkotter Schepen, rederijen en werven VRIJDAG 19 JULI 1963 Vakantiereizen per autocar, trein, vliegtuig en schip. Dagtochten door geheel Nederland NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR diverse modellen Grote sortering BAD-, STRAND- en VAKANTIE-KLEDING SPORTHUIS Breestraat 158 - Beverwijk - Tel. 3854 AUDIUM PHILIPS SIEMENS ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD: KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 WASMACHINES LOENDERSLOOT Aardbeienveiling Van huis weggelopen en tècn THUIS 100% SERVICE Langer dan vier uur heeft de gemeenteraad van Beverwijk gisteravond gediscus sieerd over een voorstel inzake godsdienstonderwijs aan openbare lagere scholen alvorens het in stemming kon worden gebracht. Met slechts twee stemmen tegen (C.P.N. en P.S.P.) werd besloten tot subsidieverlening ten behoeve van het godsdienst onderwijs aan leerlingen van openbare scholen voor gewoon lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs. Maar de suggestie van (de meerderheid van) het col lege om de aan dit onderwijs verbonden kosten op te nemen in de berekening van kosten van het openbaar onderwijs, tot uiting komende in het tweede gedeelte van het voorstel van B. en W., waarbij het bedrag per leerling, bedoeld bij de lager onderwijswet 1920 en het besluit b.l.o. 1949, wordt verhoogd, ondervond meer weer stand: 14 stemmen waren er voor, 11 er tegen; voor stemden de Prot.-Chr.-groep en de K.V.P.'ers, tegen waren de P.v.dA., C.P.N., P.S.P. en V.V.D Namens de P.v.d.A.-fractie deelde mevrouw M E.. Schmohl-Heijnes mede, tegen het besluit van de raad in beroep te zullen gaan. als zij dit hadden neergelegd in hun nota aan de raad Mevrouw Schmohl verklaarde, dat de gehele P.v.d.A.-fractie het hiermee eens was. Wethouder Gerritse legde er nog eens de nadruk op, dat hij een subsidieveror- dering voor godsdienstonderwijs aan open bare lagere scholen noodzakelijk en ver antwoord acht. Indien deze kosten echter worden opgenomen in het bedrag per leer ling, dat als vergoeding wordt uitgekeerd van de zogenaamde exploitatiekosten aan de overeenkomstige bijzondere scholen dan is dit in strijd met de wet. De heer A. Landman (P.S.P.) verklaar de niet te kunnen meegaan met het colle ge, omdat het slechts em christelijk gods dienstonderwijs gaat; het voorstel is te kaal, eenzijdig. De heer W. Swarts (C.P.N.) liet zich schamper uit over de opvatting als zou de bijbel de bron der (westerse) beschaving zijn en hij wees in dit verband op de apartheid in Zuid-Afrika, waar negers geen toegang hebben in een kerk voor blanken. De heer D. Koger en J. de Weyer ver klaarden respectievelijk namens de Prot. Chr-fractie en de K.V.P.-fractie, dat zij geheel achter het voorstel van B. en W. stonden, daarbij grote waardering uitspre kend voor de zorgvuldigheid van het col lege in deze aangelegenheid. Wethouder Hermes wees op de tótstand koming en de geschiedenis van de onder wijswet van 1920, waarbij openbaar en bij zonder onderwijs gelijkgesteld zijn. Bij de interpretatie, die hij aan deze wet gaf, beriep hij zich op uitspraken van de Kroon. Het voorstel van B. en W. is slechts een voortborduren op iets dat al lang ge beurt. Hij stelde, dat uit de lange discus sies mocht worden geconcludeerd, dat men wel voor een kostenvergoeding was, maar bezwaar had tegen de methode. Hij zag daarin echter geen enkel juridisch be zwaar. De gemeente Voorschoten is, in 1959, Beverwijk voorgegaan met deze me thode; zij komt overeen met de werkelijk heid. Tegen het besluit van Voorschoten is nooit enig bezwaar gerezen en de heer Hermes heeft het vertrouwen, dat de ho gere instantie ook tegen het besluit van Beverwijk geen bezwaren zal opperen. De V.V.D.-fractie, voor wie de heer A. Klomp het woord voerde, had groot be zwaar tegen de korte tijd van voorbe reiding welke de raadsleden was gelaten. Hij diende een motie in, volgens welke het voorstel verplaatst zou worden naar de agenda van de raadsvergadering op 12 september van dit jaar. Deze motie haal de slechts zeven stemmen, namelijk van de twee V.V.D.-ers, twee P.v.d.A.-raadsle- den, het C.P.N.-raadslid, het P.S.P.-raads- lid en van de K.V.P.-wethouder van onderwijs, de heer A. J. Hermes, die, het voorstel var, B. en W. verdedigende, overi gens ontkende, dat de tijd van voorberei ding voor de raadsleden te kort is geweest, daar men jaren in de gelegenheid is ge weest om zich in de materie te verdie pen. Hij wilde echter allen alsnog de kans geven om de zaak goed te bestuderen en steunde aldus de motie van de heer Klomp. Wethouder E. Gerritse De heer Klomp had meer succes met een motie van dezelfde strekking met be trekking tot het voorstel inzake godsdienst onderwijs en vormingsonderwijs op gees telijke grondslag aan het gemeentelijk ly ceum. De stemming hierover had tot yita slag 12-12 (dr. M. A. de Ruiter, pr.crtr. was niet meer aanwezig). De heer Klomp kreeg thans de steun van de gehele P.v.- d.A., de C.P.N., P.S.P., zijn fractiegenoot en opnieuw van wethouder Hermes. Dit voorstel zal dus in een volgende raads vergadering in behandeling komen. Zoals men al eerder in de IJ.C.rt heeft kunnen lezen, zijn van het begin af de bei de P.v.d.A.-wethouders het over deze aangelegenheid niet eens geweest met de meerderheid in het college. Zowel de heer Gerritse als zijn collega de heer Kaebisch handhaafde gisteren zijn standpunt, zo- Advertentie N.V, VER. SCHEEPSAGENTUREN Kanaalstraat 71 - Tel. 4941 - IJmuiden Marktplein - Tel. 5644 - IJmuiden OFFICIËLE AGENTEN voor ■A Alle luchtvaartmaatschappijen Alle scheepvaartlijnen A- Emigranten boekingskantoor. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Cuxhafen van Antwerpen; Kaap Falga, Rundvik; Christa Thieleman, Bremen, naar Buitenhuizen; Orion, Landskrona, naar Wormerveer; Zaanstroom, Sho- reham; Spaarnekerk, Rotterdam; Hennie J., Swansea; Carlo Canepa. Wabana, erts voor IJ muiden; Rijnstroom, Huil; Wolanda, Londen. Sept lies, Monrovia, erts voor IJmuiden; Mercu- rius H., Dagenham; Renovatie, Zweden; Heriot, Grangemouth; Gouwestroom, Gent; Whitehaven, Swansea; Hebe Nobel, Rotterdam, voor IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Frans van Seumeren naar Londen; Vectis Isle, Portsmouth, kunstmest van IJmuiden; Komiles, Murmansk; Ferocia, Svedborg; Spiekeroog, Par; Doni, Ter- neuzen; Oranje, Helsinki; Hoorneboeg, Kiel; Ar ea, Paiac: Wilpo, Delfzijl, van Zaandam; Delf- borg, Delfzijl; Weser, Kiel; Martha Ahrens, Ham burg: Deutschland, Aalborg; Wilhelm Wesch, Delfzijl; Cormist, West-Hartlepool; Valkenier. KristinehamnIbis, Hamburg; Lena, Stockholm; Kemphaan, Gdynia, van IJmuiden; Christa Thie lemann. Noordzee, van Buitenhuiden; Gea M., Poole, walsmateriaal van IJmuiden; Swift, Har- lingen; Orion, Kiel, van Wormerveer; Dldo, Bor deaux: Matthew, Vlissingen, van Haarlem: Fivel- borg, Delfzijl; Jutland. Mantyluoto; Maron, Bil bao: Adelheid Sibum, Oxelosund. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Aaltje van Londen. Wexford, Boston, naar Koog a. d. Zaan; Stanislavsky, Kaliningrad, voor IJmuiden; My- nias, Rotterdam; Libertas, Antwerpen; Vlie- stroom, Londen; Hunter, Newcastle. Vrijdag vertrok uit IJmuiden: Skauvann naar Monrovia, van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Twee uitbreidingsplannen De vaststelling van de uitbreidingsplan nen ..Westelijk Beverwijk" en ..Zwaans- meer" gaf minder stof vóór gedachtenwis- seling; beide plannen hadden reeds gerpi- me tijd ter visie gelegen. De heer F. M. Menist (P.v.d.A.) wilde uitvoerig ingaan op de voorgenomen toe passing van centrale verwarming bij de bouw van woningen in het plan Zwaans- meer Ook ir. C. L Bijl (prot.chr.) wilde er zijn mening over zeggen, maar burge meester J. G. S. Bruinsma wees er op, dat thans de details niet aan de orde wa ren. Voorstellen terzake zouden de raad tijdig worden voorgelegd. De heer Bijl kon zich hiermee wel verenigen en kon nog juist verklaren, dat hij een warm voorstander was van centrale verwar ming in woningen, waarmee het in Ne derland treurig gesteld is, vergeleken bij het buitenland. De heer Menist was ver ontwaardigd: hij meende, van de voorzit ter niet het volle pond gekregen te heb ben en hij zou later terug komen op deze onjuiste behandeling. De voorzitter ver zocht nogmaals op details, die bovendien praematuur zijn, thans niet in te gaan en zich te houden aan het voorstel zoals het er stond. Beide voorstellen werden aangenomen, met slechts de aantekening, dat de heer H. C. van Eek (K.V.P.) tegen hoogbouw in het plan Zwaansmeer is. Bij de behandeling van het laatste agen dapunt, inhoudende mededelingen en inge komen stukken, gaven de heren Koger en De Weijer blijk van hun misnoegen over het voornemen, om aan de Prins Bern- Advertentie Hedenmorgen zijn op het hoofdbureau van politie in Velsen door commissaris W. Sepp tijdens een officiële bijeenkomst en voor „het front der troepen" vier nieuwe politie-ambtenaren beëdigd. Het zijn de he ren G. Hogendorp, H. J. Kramer, W. Pot hof en H. Verhoef, die hun eenjarige op leiding aan de Centrale Opleidingsschool voor Noord-Holland in Haarlem hebben voltooid en daarna voor het examen zijn geslaagd. Zij zijn met ingang van 1 juli in Velsen in dienst getreden. Dit gunstige resultaat betekende tevens hun bevordering van aspirant tot agent van politie. De „Club der Honderd" is een vermaard geworden hengelsportvereniging, waar het bij de ballotage kennelijk voornamelijk van doorslaggevende betekenis wordt beschouwd of het aspirantlid over een zekere bonhommie beschikt en hij aldus in staat is het goede der aarde naar waarde te genieten. Op rang en stand wordt daarbij minder gelet, zodat het zorgvuldig op peil gehouden honderdtal leden niet alleen bestaat uit industriëlen en artiesten, maar ook uit midden standers, artsen, geestelijken en andere vertegenwoordigers van de maatschappij. Van dit unieke gezelschap was de oorspronkelijke gedachte afkomstig te trachten de slotgracht van het kasteel Radboud in Medemblik, waar gedurende de af gelopen strenge winter alle karpers waren doodgevroren, van nieuwe zwemmen de bewoners te voorzien. Toevallig bevatte het water van park „Scheijbeek in Beverwijk een overschot van deze vissen zodat, dank zij de spontane mede werking van het gemeentebestuur kon worden besloten, een gedeelte van de inhoud naar Medemblik over te brengen. gevormd en begaf de kolonne zich op weg Dit geschiedde woensdag in een plezie rig wedstrijdverband, waarvoor ongeveer vijftig leden van deze club waarbij on der meer Gerard van Krevelen, Guillaume Landré en Jan Blaaser zich de gehele morgen aan dit water hebben opgehouden. Uiteraard werd het plezante gezelschap eerst door burgemeester J. G. S. Bruins ma van Beverwijk hartelijk en gastvrij ontvangen; een draaiorgel zorgde voor een passend-vrolijke muzikale omlijsting en voorts hield een groepje padvinders zich gedurende de wedstrijd onledig met het aandragen van de traditionele visserslafe nis. Dit festijn verkreeg nog een originele inzet, doordat de eerste vangst van een der leden bestond uit een.eend, die zich in volle vaart op het nauwelijks uit geworpen aas had gestort. De gevangen karpers precies zevenentwintig in ge tal werden behoedzaam in een speciale zuurstofwagen ondergebracht, teneinde hun goede conditie voor Medemblik te be houden. Precies om half een werd de wedstrijd beëindigd, waarna in het stadhuis verfris singen werden aangeboden en men vervol gens in hotel „Ter Burg" de koffiemaal tijd gebruikte. Wederzijdse hartelijke toe spraken tussen burgemeester Bruinsma en de heer C. Brink, als bestuurslid van de „Club der Honderd" en het uitwisselen van geschenken bevestigden het bestaan van onderlinge vriendschappelijke relaties. Daarna werd achter de zuurstofwagen met zijp spartelende inhoud een .file van auto's Advertentie Trouwboekje en Spaarbankboekje horen bij elkaar Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen hardlaan een gebouw voor de arbeids beurs op te richten. Het college had ge adviseerd te voldoen aan het desbetref fend verzoek van de directeur van de rijksgebouwendienst. Volgens eerderge noemde raadsleden hoort een dergelijk ge bouw bepaald niet in genoemde buurt, die als villabuurt bedoeld is. De voorzitter zei echter, geen andere plaats in de gemeente te weten en het jammer te zullen vinden, indien het gebouw niet in Beverwijk zou komen. Wethouder Hermes wees er op, dat h?t om een tijdelijk gebouw ging; ter plaats zal in de toekomst een schoolgebouw komen. Hij kon er geen bezwaar in zien, dat grond produktief gemaakt wordt in- plaats van het braak te laten liggen. Het voorstel van B. en W. om aan het verzoek van de rijksgebouwendienst te vol doen werd, evenals alle andere voorstellen op de agenda, door de raad goedgekeurd. Bij heel mooi voetbalweer speelden gis termiddag in het kader van de strand voetbalcompetitie op het IJmuidense strand de elftallen van Paviljoen Zeedistel en de Kalkzandsteenfabriek. Na twintig minuten spelen in de eerste helft op het Zeezichtveld moest scheidsrechter Vlieland een (omstreden) vrije trap tegen de kalk zandsteenfabriek toekennen. De KFC-er Hans Doorneveld hielp met een keihard schot, dat door een tegenstander van rich ting werd veranderd, Zeedistel aan een 1—0 voorsprong.Na de hervatting van de ze hard gespeelde wedstrijd was de Kalk zandsteenfabriek voortdurend in de aan val. Collegiaal werkten Andries Bannink en Jan Visser samen om tenminste de stand in evenwicht te brengen. Dit geluk te pas ongeveer vijf minuten voor het einde. Middenvoor Joop de Best bracht de Zeedistelspil Verburg zo in het nauw, dat hij, onbereikbaar voor keeper Haver, in eigen doel kopte. Op het Zuidpierveld speelden de IJmui dense groentehandelaren een enerverende wedstrijd tegen de IJmuider Reddingsbri gade. Tot verrassing van iedereen won de staartploeg van de competitie, het puntloze elftal van de Groentehandelaren, deze ontmoeting. Met de rust was de stand nog dubbelblank, hetgeen onverdiend was voor de IJRB. die geen kans zag om te scoren. In de korte periode dat de groentehan delaren domineerden, slaagden zij er ook in om twee maal te doelpunten. Eerst was het Veldman, die een door keeper Fahder slecht verwerkte bal gemakkelijk in kon schieten. Kort daarop maakte Koelemeij na een goede combinatie met Nico de Graaf, het tweede doelpunt. Slechts Straats burg kon een van de vele kansen, die de IJRB-voorhoede kreeg, benutten zodat de eerste overwinning van de Groentehande laren een feit werd. Scheidsrechter Akker man leidde de wedstrijd. De stand is nu: Strandplateau 6 Pav. Zuidpier 4 Brulboei 5 Marktplein 5 Pav. Zeedistel 6 Pav. Zeezicht 4 Pav. Noordzee 6 Kankzandsteenfabr. 6 IJ.R.B5 Groentehandelaren 5 14- 3 11 10- 2 8 7- 4 10- 7 8- 8 10- 5 10-15 6-13 5-12 6-17 Hedenavond speelt Zeezicht tegen het paviljoen Noordzee-elftal. De wedstrijd geldt zowel voor de strandvoetbalcompeti tie als voor het Zeezicht-nederlagentoer- nooi. Noordzee komt uit met Böhm, v.d. Pieterman, Schoorl, Weber (allen Velsen) en Zuurbier, Dictus, Rol, Grooteboer (allen VSV), Zeezicht speelt met zijn be faamde ploeg, die slechts een wedstrijd verlood en dit met het kleinst mogelijke verschil tegen koploper Strandplateau. Op het Zuidpierveld speelt Strandplateau te gen Brulboei. De wedstrijd tussen de be zetters van de eerste en derde plaats vangt om 19 uur aan. De wedstrijdleiding verzoekt de mensen die de twee zoekgeraakte lederen voetbal len gevonden hebben, deze te willen terug bezorgen bij de politiepost. Politieagent Van Onselen zal zich gaarne over deze ballen ontfermen. naar Medemblik Hier werd het gezelschap bij de slot gracht van het fraaie kasteel Radboud on der meer opgewacht door de burgemees ter van Medemblik, drs. B. H. A. P. Let- schert, die de leden van de „Club der Honderd" bijzonder hartelijk begroette en dit waarlijk niet alleen, omdat hij zelf tot de ere-leden behoort. Want ofschoon dit gezelschap in deze stad altijd welkom is, had de burgemeester zijn komst nu met hebzuchtige belangstelling tegemoet ge zien. De reden hiervoor was de voor Me demblik zo kostbare lading, waarvoor hij niet alleen de vervoerders, maar ook de milde schenkers in het bevriende Bever wijk zijn hartelijke dank betuigde. Na deze toespraak was het ogenblik aan gebroken, waarop de vissen aan hun nieu we omgeving zouden worden toevertrouwd. De burgemeester was de eerste die een fikse karper uit het basin mocht opdiepen, deze vervolgens naar de slotgracht over te brengen. Hier werd het dier in het water gedeponeerd, waar het onmid dellijk demonstreerde volkomen in zijn ele ment te zijn. Hetgeen trouwens met de andere karpers eveneens het geval bleek te zijn. Het volgende programmapunt bestond uit een ontvangst in de raadzaal van het stadhuis, waar burgemeester Letschert het gezelschap opnieuw welkom heette, doch thans als gewaardeerde vrienden en ge heel onbaatzuchtig. Spreker hoopte het il lustere gezelschap nog dikwijls in Medem blik te mogen ontvangen ..ter verhoging van de vreugde en de vermakelijkheids belasting". Hij overhandigde de heer Brink ter herinnering een gedenkpenning, met een afbeelding van het kasteel Radboud waarna deze op zijn beurt de burgemeester een lamp van originele samenstelling aan bood. Op het later in hotel „Het Wapen van Medemblik" gehouden diner werden deze betuigingen van dank en erkentelijk heid voortgezet, waarbij vriendelijke woor den werden gericht aan het adres van de hengelsportverenigingen ,,'t Karpertje" en ,De IJmond Vissers", die zich met de technische organisatie van de wedstrijd hadden belast. Ook de heer J. Groffe, voor lichtingsambtenaar in Beverwijk, die even eens een belangrijk aandeel in de voor bereidingen voor zijn rekening had ge nomen, mocht hiervoor als bewijs van er kentelijkheid een gouden horloge in ont vangst nemen. Advertentie l1WUNMKHT«OU0*UMUKWM Zoals reeds eerder gemeld zal in augus tus voor de oud-katholieke gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden weder om een belangrijke mutatie plaats vinden in de pastoorsbezetting. De huidige pastoor D. H. de Rijk, die per 15 oktober 1961, ge lijktijdig met pastoor J. C. M. Keman, de vakature, ontstaan doot het vertrek van wijlen pastoor C. P. Nieuwenhuyzen, ging vervullen is benoemd tot president van het oud-katholiek seminarie te Amersfoort, in welke functie hij de huidige president, Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier Bezorgen dooi de gehele gemeente LANGE NIEU WSTRAAT 447 IJMUIDEN TELEFOON 7281 R.U.A.Z. (Radio Uitzending Anthonius Ziekenhuis, Noord-Holland) zal op 21 de zer, R.U.A.Z.-dag, met medewerking van een groot aantal artiesten en technici zor gen voor een heel goed programma, dat te beluisteren is in de vele ziekenhuizen en bejaardencentra. Deze uitzendingen zijn begonnen als hobby van enkelen in IJmuiden; nu is er een modern geoutilleerde omroeporgani satie, met een groot aantal medewerkers. In de loop der jaren is ook de naam ge wijzigd en nu spreekt men van R.U.A.Z.- Noord-Holland. Het aantal omroepurën bedraagt jaarlijks ruim 300 en de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat het getal groter wordt. Hoe groot het aantal zieken en bejaarden is, dat geregeld de uitzen dingen volgt, is slechts bij benadering te zeggen. Veel sympathiebetuigingen komen van hen binnen, wat vooral voor hen die pro-deo al het werk doen prettig is. Enke le medewerkers ontvangen een salaris. Maar er hangt een donkere wolk bo ven dit alles. Er is een schuld van 40.000. Het be stuur, de zieken en bejaarden zouden heel dankbaar zijn, indien deze donkere wolk verdwijnt. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Pastoor A. J. Glazemaker mgr. P. J. Jans, bisschop van Deventer, zal opvolgen. Thans is bekend, dat pastoor De Rijk ingaande 1 september in zijn nieu we functie zal treden, volgens het besluit vap de bisschoppen der Oud-katholieke Kerk van Nederland. Hij zal zondag 11 augustus in de hoogmis van tien uur af scheid van de gemeente van de H. Engel mundus nemen om in de daaropvolgende week reeds naar zijn nieuwe standplaats Amersfoort te verhuizen. In de plaats van pastoor De Rijk is per 1 september door de aartsbisschop van de Oud-katholieke Kerk van Nederland, mgr. dr. A. Rinkel, die zich thans in Moskou bevindt op uitnodiging van de Russisch Orthodoxe Kerk, voor de IJmuidense ge meente benoemd pastoor Antonius Jan Glazenmaker, die nu samen met pastoor J. C. M. Keman aan de IJmuidense pa rochie zijn pastorale zorg gaat wijden. Pastoor Glazemaker, thans nog te Lei den, is geboren 19 april 1931 te Hilver sum, waar hij het gymnasiale onderwijs volgde. In 1950 werd hij ingeschreven als student aan het oud-katholieke seminarie te Amersfoort om vervolgens in 1952 en 1954 de vereiste examens af te leggen. In dit laatste jaar ontving hij in de kapel van het seminarie de kleine wijdingen en die van subdiaken en in 1956 de wijding van diaken. Op 1 juli 1956 werd hem in Hil versum door de aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. A. Rinkel de priesterwijding toe gediend. Sinds 1 september van dat jaar is hijt pastöor van de Leidse parochie van de heilige Fredericus en Odulfus. Hij kreeg zijn wijdingen tot diaken en priester ge lijktijdig met zijn studiegenoot pastoor J. Visser uit IJmuiden die nu een pastoraat te Arnhem heeft. Pastoor Glazemaker is zeer muzikaal aangelegd. Als student al fungeerde hij van 1951 tot 1956 als koor- Advertentie Miele, AEG, Edy, Siwa. Velo, DRU, Erres, Electrolux, Sema, Principal, reeds vanaf 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke beta ling en 100 service. LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Op de Beverwijkse veiling waren don derdag tweeduizend manden aardbeien. De kwaliteit wordt steeds minder. De prij zen, ook voor de enen, kwamen met grote moeite tot vijf gulden per slof. Een knap pe mand aardbeien ging voor ongeveer vier gulden, maar heel wat aardbeien brachten slechts f 2,80 of 3 per mand op. Ook de doosjes waren minder in prijs hoewel de kopers nu hun voorkeur aan doosjes geven. In verband met de kleiner wordende aanvoer zal er zaterdagmorgen niet ge veild worden Men hoopt volgende week nog enige veilingen te houden, die dan weer om haifvier 's middags beginnen. leider en organist van de oud-katholieke parochie op 't Zand te Amersfoort. Thans is hij ook betrokken bij de opleiding van organisten in de Oud-katholieke Kerk van Nederland. Ook op ander gebied doet de nieuwe pastoor van IJmuiden belangrijk werk voor de Kerk als geheel. Hij is lid van de Oud-katholieke radio- en televisie commissie, vice voorzitter van de Bond van Jonge Oud-katholieken, redacteur van het blad „De Oud-Katholiek", lid van het kapittel van de Broederschap „Sint Willi- brord" en lid van de werkgroep „Missie St. Paulus". Voor de IJmuidense gemeen te van de Oud-katholieke kerk zullen dus opnieuw, waarschijnlijk op 1 septem ber twee gebeurtenissen zijn te wachten: het afscheid van pastoor De Rijk en de in trede van pastoor Glazemaker, die gehuwd is. In Maassluis is bij de scheepsbouwwerf H. de Haas de motorkotter „Hendrik" te water gelaten. Het vaartuig is de eersté Nederlandse hekkotter. De visserij-appara- tuur wordt over de achtersteven te water in en uit gehouden wordt. De netten wor den hydrolisch, aangedreven en centraal vanuit het stuurhuis bediend. De verwer king van de vangst kan in een overdekte werkruimte gebeuren. Het scheepsruim is geheel in alluminium uitgevoerd en voor zien van een koelinstallatie. Daar een gro te manoeuvreerbaarheid vooral bij de span visserij van groot belang is wordt een elek- trisch-hydraulische stuurinrichting toege past. De werf hoopt het schip binnen twee maanden afgebouwd te hebben waarna het vanifltScheveningen aan de visserij zal deelnemen. Hedennacht is door de Velsense politie op het Plein 1945 een minderjarige scho lier uit Den Haag aangetroffen, die ver klaarde van huis te zijn weggelopen. De jongen werd naar het hoofdbureau van po litie gebracht. Hij zou vandaag weer naar Den Haag worden teruggebracht. Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon S198 De n.v. Zeevisserij Mij Limburgia heeft in Monnickendam bij het Scheepsbouw en Constructiebedrijf K. Hakvoort een nieuwe kotter laten bouwen, die deze week gereed is gekomen en die dinsdag in IJmuiden arriveerde, onder de naam Gelria IJM. J8. Het vaartuig heeft een lengte over alles van 29,70 M, breedte van 6,52 m en een holte van 3,08 m. De inhoud bedraagt 144 reg. ton bruto en de hoofdmotor is een 8 cil 2 takt Bolnes van 480 pk. De Rederij Limburgia is oorspronkelijk een stoomtrawlermaatschappij. De laatste stoomtrawlers die voor deze rederij hebben gevaren waren de Limburgia IJM 54, Tu- bantia IJM. 37, Zeelandia IJM. 38 en Gel ria IJM. 21. Later is daarvoor een kot ter in de plaats gekomen, de Swift IJM. 54, die in maart 1956 in de vaart kwam en tot nu toe heeft gevaren onder schipper G. Nijgh. Genoemde schipper gaat thans over de Gelria IJM 18 en de Swift zal binnen kort worden verkocht. De in 1952 gebouwde kotter De Hoop TX. 36. van .Jn van der Vis Az te Oos terend Texel, is verkocht aan de Gebr. D. H. Zegel te Harlingen. Het schip heeft de naam Marijtje HA. 46 gekregen. Bij de Scheepswerf W. Visser Zn te Den Helder is een nieuwe kotter gereed gekomen voor schipper-eigenaar J. van der Vis. Dit vaartuig de Marjan TX 36, meet 74 bruto reg. ton, is 23,40 m lang over alles en is uitgerust met een 300 pk Kromhout-motor.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7