I I Executies in Syrië na de Nasser-gezinde rebellie tiamot«ef vandaag- HET WEER Nieuwe Russische voorstellen voor internationale ontspanning Bereid inspecteurs toe te laten bij de strijdkrachten Mr. Marijnen is optimistisch Praag wijst drie Chinezen uit Toestand in het land nog onrustig Zuidpier open Auto verbrand in Velsertunnel Man van 43 steekt zijn 23-jarige vrouw dood Vakantie-uittocht kwam gisteren reeds op gang Leed in Vietnam Amerikaanse nazi Rockwell in arrest Henk Groot naar Feijenoord-ploeg PEUGE0T-SK0DA Wegens vakantie gesloten van 22 juli t.m. 3 augustus ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 20 JULI 1963 WÊêÊ miS Hl Slecht begin van vakantie voor Utrechtenaars Opklaringen Aan het strand: Kernstopverdrag Goede ontvangst Agitatie in rassenstrijd Het woord is aan De kabinetsformatie Zetelverdeling nu het moeilijkste probleem In de krant van heden: N.V. GARAGE VERBEEK 'ejore you vity: SUËDE DAMES- EN HERENJASJES COIFFURES DE VRIES thé-dansant in ASTA-MOTEL 4Se JAARGANG NUMMER 215 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BEIROET (Reuter) Negentien man nen en een vrouw zijn vrijdag door exe cutiepelotons terechtgesteld wegens hun aandeel in de mislukte pro-Nasser revo lutie in Syrië, die gericht was tegen het regime van de Baath-partij. Acht van de terechtgestelden warén mi litairen, de overigen burgers. Vrijdag zijn opnieuw schoten gehoord in Damascus. De grenzen van Syrië zijn nog steeds geslo ten. Ruim een uur nadat het uitgaans verbod in Damascus voor de tijd van acht uur was opgeheven, werd het opnieuw voor onbepaalde tijd van kracht. Radio-Damascus heeft omgeroepen, dat het standrecht nog steeds van kracht is Tijdens de vakanties van de bouw vakarbeiders, de weekeinden inbegre pen, zal de zuidpier in IJmuiden dag en nacht voor het publiek toeganke lijk zijn. Premier Kroesjtsjev tijdens het uit spreken van zijn rede, waarin hij voort schreed op het pad van de dooi in de koude oorlog. Voor een familie uit Utrecht is de va kantie vanmorgen al bijzonder slecht be gonnen. Het echtpaar met drie kinderen en twee passagiers waren met hun perso nenauto op weg naar een vakantieadres in Den Helder, toen in de Velsertunnel een band sprong. De wagen raakte de stoep rand, sloeg om en vloog in brand. Te hulp gesnelde automobilisten slaagden erin alle inzittenden uit de brandende auto te trekken voordat zij enig letsel hadden op gelopen. De auto brandde geheel uit, waar bij de vakantiegangers hun geld en de meegenomen kleren verloren. De brand weer kon met nablussen volstaan. In een woning aan de Borneolaan te Ede heeft een 43-jarige in Malang gebo ren Indische Nederlander vrijdagmiddag zijn 23-jarige, uit Tilburg afkomstige echtgenote met verscheidene messteken in borst en hals van het leven beroofd. Man en vrouw leefden na een huwelijk van ruim twee jaar sinds enkele maanden gescheiden. De jonge vrouw had met haar dochtertje van anderhalf jaat huisvesting gevonden bij een gezin in de Borneolaan. Toen de man, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, gistermiddag daar aanbelde liet de bewoonster hem met zijn vrouw in een kamer alleen. Zij ging naar de keuken en hoorde plotseling gillen en schreeuwen. Zij zag de man het huis uit lopen en vond de jonge vrouw dodelijk gewond op de grond in de kamer. De politie, die snel gewaarschuwd werd, slaagde er direct in de dader enkele stra ten verder aan te houden. Het bleek, dat de man zichzelf aan een dijbeen en een hand verwond had. Hij had zijn vrouw van het leven beroofd met een tafelmes, dat hij, voor hij bij zijn vrouw op bezoek ging, bij zich gestoken had. Hij weigerde een verklaring af te leggen. De politie ver moedt dat hij de moord uit wraak pleegde omdat zijn vrouw hem had verlaten. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Koudere nacht met opklaringen. Morgen flinke zonnige perioden. Droog weer en iets hogere mid- dagtemperaturen. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig weer met een zwakke noordelijke, later veranderlijke wind. Middagtemperatuur 20 graden, zee water 16 graden. Vooruitzichten: Vrij zomers weer door de nadering van een hoge- drukgebied uit Engeland. MOSKOU (Tass, Reuter, AFP) - Pre mier Kroesjtsjev heeft gisteren op een „vriendschapsbijeenkomst" in het Krem lin ter ere van de Hongaarse delegatie die op het ogenblik in Moskou is, zijn koers in westerse richting doorgetrokken, door het doen van een aantal voorstellen en concessies, die beogen het oorlogs gevaar in de wereld tegen te gaan en de intèrnationale spanning te verminderen. Tezelfdertijd viel de Russische premier weer scherp uit tegen de opvattingen van de Chinese communistische partij. De Sovjet-Unie is bereid, zo zei Kroesj tsjev, om buitenlandse inspecteurs toe te- laten op Russische vliegvelden, havens, spoorwegstations en grote wegen, teneinde geheime troepenconcentraties tegen te gaan en zodoende onverhoedse aanvallen te voorkomen. Dit zou natuurlijk moeten gebeuren op basis van wederkerigheid, het Westen zou dan Russische inspecteurs bij zijn strijdkrachten moeten toelaten. Kroesjtsjev achtte het voorts nuttig om een overeenkomst met het Westen te slui ten over de bevriezing, beter nog de be snoeiing, van de begrotingen van defensie van de Sovjet-Unie en de Westerse lan den. Rusland is ook bereid met het Westen te praten over inkrimping van de buiten landse troepen in Oost- en West-duitsland, zei de Russische premier. Maar het be langrijkste vraagstuk in dit verband de Duitse kwestie kan alleen maar wor den opgelost op basis van een vredes verdrag. Over het belangrijkste onderwerp van de Brits-Amerikaans-Russische besprekin gen die op het ogenblik in Moskou worden gevoerd, zei premier Kroesjtsjev: „Wij hebben de indruk, dat de tijd rijp is voor het sluiten van een verdrag over het sta ken van de kernproeven in de ruimte en onder water. Een dergelijk verdrag (dus zonder de ondergrondse proeven) zou al een belangrijke stap voorwaarts zijn". Hierna pleitte Kroesjtsjev opnieuw vopr een niet-aanvalsverdrag tussen NAVO en Warschau-pact. Dit zou gelijktijdig met 't kernstopverdrag moeten worden gesloten. Maar de vorm van een dergelijk niet- aanvalsverdrag was niet belangrijk. Het ging om de inhoud. (Zoals bekend, zouden de Westelijke mogendheden bij het sluiten van een non- agressieverdrag het erkennen van Oost- Duitsland willen vermijden. Waarnemers in Moskou menen dat Kroesjtsjev hier begrip voor heeft en het Westen wel een mogelijkheid wil bieden om erkenning van Oost-Duitsland te omzeilen). WASHINGTON Het State Department heeft meegedeeld, dat het de jongste voor stellen van de Russische premier met zorg zal bestuderen. Amerika is ook van plan zijn bondgenoten erover te raadplegen. Het ministerie zegt, dat de V.S. reeds lang hebben gezocht naar praktische middelen om te komen tot vermindering van de bewapening. Naar verluidt zijn enkele van de voorstellen van premier Kroesjtsjev be sproken door de kernstop-onderhandelaars in Moskou. Het begin van de bouwvakvakantie heeft gisteren al bij de spoorwegen grote drukte veroorzaakt. Al het beschikbare materieel was in dienst en vele treinen werden ver sterkt. De piek in het reizigersvervoer lag tussen 6 en 9 uur gisteravond, toen uitzonderlijk veel reislustigen de perrons en de treinen bevolkten. De grootste druk te viel in de zuidelijke provincies waar te nemen. Vooral de trek naar Zeeland was opvallend. Aan de grensposten aan de Nederlands- Duitse grens was het gisteravond ook al zeer druk. Om negen uur verwerkten de douane-ambtenaren aan de grenspost Maalbroek bij Roermond ongeveer acht auto's per minuut. Ook bij de posten in Vaals en Kerkrade begon de stroom toe risten vrijdagavond al goed op gang te komen. Terwijl zij haar twee kinderen haastig meesleurt, gaat een Vietnamese vrouw er blootsvoets vandoor. Zuidvietna- mese grenstroepen overvielen haar dorp en zetten het in brand, omdat het een voorraaddepot van een guerilla- eenheid van de Noordvietnamese Viet Cong bleek te bevatten. i. V EMPORIA (AFP) De leider van de Amerikaanse nazi-partij, George Rockwell, is vrijdag met twee van zijn volgelin gen gearresteerd, omdat hij blanken tot geweld tegen de negers probeerde aan te zetten. Rockwell trok sinds enige tijd door Vir ginia op zoek naar vrijwilligers om te agiteren tegen de mars naar Washington, die door de negerleiders is vastgesteld voor 28 augustus. Feijenoord en Ajax zijn het vanmorgen eens geworden over de transfer van Henk Groot, de rechtsbinnen van de Amster damse club en van het Nederlands elftal. Wat de verenigingen betreft is de zaak dus rond, maar het wachten is nog op het jawoord van Groot zelf. Hij is nog met va kantie, en hij zal uiteraard zelf het con tract van Feijenoord moeten accepteren. Maar dat zal wel geen probleem opleveren. Hoeveel Feijenoord voor de Amsterdam mer betaalt werd niet medegedeeld. Naar bekend vroeg Ajax een kwart miljoen voor Groot. „Misschien dat we later het bedras nog eens vertellen", zegt Feijenoord Na Haak is Groot de tweede grote aankoop van de Rotterdammers. Bernard Shaw: Engeland en Amerika zijn twee lan den die door dezelfde taal zijn ge scheiden. en dat demonstraties, samenscholingen en het dragen van wapens verboden zijn. Overtredingen zullen worden gestraft met drie jaar gevangenisstraf en zware boe tes. De telefoonverbindingen tussen Damas cus en Beiroet, die vrijdagochtend waren hersteld, werden 's middags weer verbro ken, doch later op de middag nogmaals hersteld. Radio-Damascus beschuldigde kolonel Serraj ervan de opstand te hebben georga niseerd. Serra.j, die nu in Cairo is. speel de een voorname rol bij het totstandbren- gen van de unie tussen Egypte en Syrië in 1958. In augustus 1961 werd hij benoemd tot vice-president. Kort voor de Syrische op stand van 1961, waarbij het land zich van Egypte losmaakte, trad hij af. Hij werd gevangen gezet, maar wist naar Cairo te ontsnappen. Uit Damascus komen berichten over grootscheepse arrestaties van Nasser- gezinden. Enige gearresteerden zouden hebben toegegeven, dat zij van Egyptische zijde wapens hebben ontvangen. Een Syrische delegatie onder leiding van de voorzitter van de revolutionaire raad. generaal Atassi, is naar Damascus teruggekeerd na een bezoek van twee da gen aan Cairo. De delegatie zou met pre sident Nasser besprekingen voeren over de nieuwe unie tussen Egypte, Syrië en Irak, maar in het licht van de huidige rebellie zal daar weinig van zijn terecht gekomen. De delegatie weigerde op het vliegveld van Cairo de pers te woord te (Van onze parlementaire redacteur) Er komt wat meer schot in de kabi netsformatie De demissionaire minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, om wiens houding prof. De Quay Zijn formatiepoging moest op geven, hèeft gistermiddag een bespre king gehad met een van zijn grootste tegenspelers: de leider van de liberale Tweede-Kamerfractie, mr. Toxopeus. Daarna ging dr. Veldkamp naar de for mateur, mr. Marijnen. In liberale krin gen viel na het gesprek tussen de heren Veldkamp en Toxopeus een optimis tische stemming waar te nemen. Er werd meegedeeld, dat algemeen oriënterende besprekingen over het socia le beleid waren gevoerd Over het gesprek van dr. Veldkamp met de formateur wer den geen mededelingen gedaan. Dr. Veld kamp antwoordde op de vraag, of hij reeds had besloten in het nieuwe kabinet zitting te nemen, dat een dergelijke be slissing niet aan de orde was. Mr. Marij nen zei, dat hij optimistisch was gebleven over de afloop van zijn formatiepogmgen en dat in de komende dagen wel iets van zijn activiteiten zou blijken. De formateur heeft te kampen met twee problemen: het probleem-Veldkamp en het vraagstuk van de zetelverdeling. Het probleem-Veldkamp laat hij in hoofd zaak oplossen door dr. Veldkamp zelf. Deze moet de kandidaat-ministers, die van zijn optreden zijn geschrokken, geruststel len en met hen bespreken, op welke wijze het sociale beleid nu wel zou moeten wor den gevoerd. De indruk bestaat, dat als gevolg van deze werkwijze het probleem- Veldkamp al grotendeels is opgelost. Defensie niet voor V.V.D. Het vraagstuk van de zetelverdeling ligt moeilijker. Het lijkt welhaast zeker, dat de Defensieportefeuille niet aan de V V D zal worden toegewezen, omdat de V.V.D daarvoor geen kandidaat heeft. De A R P en de C.H.U. willen Defensie alleen als extra portefeuille, boven de twee posten, waarop zij nu al kunnen rekenen. Hier tegen heeft de K.V.P. bezwaar De overige drie wensen niet. dat Defensie naar de K.V.P. gaat zonder dat daar iets tegen over staat. De K.V.P. zou dan zeven van de dertien zetels in het kabinet bezetten. En dus kan men weer de veronderstelling beluisteren, dat V.V.D. en K.V.P. een zetel zullen ruilen. Defensie gaat dan naar de K.V.P. en de V.V.D.. die al kan rekenen op Financiën en Binnenlandse Zaken, krijgt er Maatschappelijk Werk voor terug. Als K.V.P.-kandidaat voor Defensie wordt opnieuw de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. mr. Th H Bot. ge noemd. De V.V.D beschikt wel over enke le vrouwelijke kandidaten voor Maat schappelijk Werk. De V.V.D. heeft intussen de hoop opge geven, dat er een ministerspost voor Europese Zaken wordt gecreëerd. De tegenstand bij de andere partijen daar tegen is te groot gebleken. Rest nog de bezetting van Economische Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Verkeer en Waterstaat. Vanmorgen heeft de kabinetsformateur, gesproken met de kandidaat voor de por tefeuille van Economische Zaken. prof. dr Andriessen. (C.H.) en daarna met dfs. P. C. W. Bogaers. lid van de K.V.P.-frac tie in de Tweede Kamer. PEKING (reuter) Tsjechoslowakije heeft drie correspondenten van het pers bureau „Nieuw China" gelast binnen 48 uur het land te verlaten. Deze correspondenten hadden in Praag exemplaren verspreid van de brief van 14 juli van de Chinese communistische partij aan de Russische partij en andere anti-Russische documenten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Hoe is het ontstaan4 Kerkdiensten5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee 6 Topsy 6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Puzzel9 Beurs 10 Economisch nieuws10 Effecten en Geldmarkt10 Scheepsberichten 10 Erbij11, 12, 13, 14 Sport 15 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal .Telefoon 52301 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IE1DSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Kalverstraat 1-3 - Telef.7543 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 .- Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdag de gehele dag gesloten Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 VOOR EEN KLASSIEKE PERMANENT Fermabel v a. 22.00 - Styling v.a. 25.00 Wassen en watergolven v a3.50 Advertentie Iedere zondagmiddag vanaf 3 uur bij Velser Tunnel, afrit Beverwijk- Zaandam Tel. 4545 - 4546 (0 2510). M.m.v. Het „THORNWOOD"-kwartet. Onbevoegd. De rechtbank in Rotter dam heeft zich onbevoegd verklaard ken nis te nemen van het request waarin de als ongewenste vreemdeling in het Huis van Bewaring opgesloten Amerikaan Wil liam Wallace om zijn vrijlating verzoekt. Het request zal dus niet behandeling komen.. t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1