VAN DAG TOT DAG Bonn vreest machtsverlies bij toenadering Amerika-Rusland Oosteuropese steun voor Moskou tegen Peking WERELDNIEUWS r Het neger-beeld in film en televisie Boete voor Deense havenarbeiders Adenau ererkent onbehagen over gesprek in Moskou V.S. in 't nauw: als Bonn nukkig wordt wankelt Kennedy's Atlant. conceptie China hanteert handelsboycot in de strijd Getuige verdwenen in proces-Ward Bonn breidt handel met Oostblok uit S f c~Praatótoel Kroesjtsjev weldra naar Joegoslavië Indonesische bases Stem van Amerika" in India geweerd Raadsels rond spion 0p de ZATERDAG 20 JULI 1963 NAACP stelt eisen Boycot tegen Zuid-Afrika Protestmars in Brussel Machtspositie bedreigd Kennedy heejt Bonn nodig Israëlische jagers dwingen vier Amerikaanse vlieg tuigen tot landing Chinese kernbom Handel in de knel Tsjechische steun Wereldcongres Nu ook besprekingen met een Roemeense delegatie Cri Stellweg De jammerlijke gang van zaken bij de kabinetsformatie, die allerwegen de waar schuwing doet klinken dat hij de achting voor de democratie ondermijnt en de be langstelling van de burgers voor het lands bestuur een dodelijke slag toebrengt, is in wezen een indicatie voor het dreigend faillissement van de Nederlandse politieke constructie. De oorzaak daarvan ligt voor een belangrijk deel bij het principe der confessionele partijvorming. Een aanval op dat principe roept in Nederland altijd sterke weerstanden op. Wij roepen daarom gaarne prof. dr. G. van den Bergh te hulp, die in zijn afscheidsrede als hoog leraar in het staatsrecht zei: „De confes sionele partijen zijn een gevaar voor een juiste werking van ons democratisch stel sel". Het valt namelijk moeilijk in te zien, hoe uit een bepaalde godsdienstige gezind heid een bruikbaar politiek programma is af te leiden. Wanneer men dat toch tracht, te doen, is het resultaat politieke vaagheid en onwaarachtigheid. De situatie waarin de K.V.P. op het ogenblik verkeert spreekt duidelijke taal. Als grote centrumpartij, met winst uit de verkiezingen getreden, staat zij voor de taak een nieuwe regering te vormen. Maar omdat de K.V.P. in zichzelf een coalitie is van tegenstrijdige maatschappelijke be langen en politieke verlangens weet zij niet wat zij wil. Haar linker vleugel wenst een coalitie met de P.v.d.A., of eist op z'n minst „aankleding" van de sociale pa ragraaf in het ontwerp-regeringsprogram. Haar rechter vleugel wenst samenwerking met de V.V.D. Het resultaat is een heil loze verwarring. Dr. De Kort leurde met een programma waarop zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. konden intekenen. Prof. Beel redigeerde een schijnakkoord, waarin gladde formuleringen de meningsverschil len aan het oog onttrokken. De confessionele kiezer is er nooit ze ker van, welke koers de partij van zijn keuze zal inslaan en de vaagheid van de partijprogramma's ontneemt hem het be sef vertegenwoordigd te zijn tenzij hij zich behaaglijk voelt in het klimaat van bevoogding, dat de intellectuele onwerk zaamheid in de hand werkt. Aan de wor tel van deze toestand ligt het angstige verschijnsel der verzuiling, die het gees telijk klimaat in Nederland bederft door de onwaarachtige manier waarop in dit systeem groepsapparaten de individuele oordeelsvorming en beslissingsvrijheid be perken. Overgeplant naar de politiek le vert het verzuilingsbeginsel dat een ont kenning is van het feit, dat eenheid aan verscheidenheid vooraf gaat, en niet om gekeerd een krampachtig systeem, waaraan élan ontbreekt en dat mensen van niveau afstoot. De verjonging van de Tweede Kamer en het vertrek van de oude garde onder de fractievoorzitters heeft vóór de verkiezin gen optimistische commentaren losge maakt, waarin de verwachting werd uit gesproken, dat jongere opvolgers een nieu we, frisse wind door het Binnenhof zouden doen waaien. Er is tot dusver bitter wei nig van waar geworden. Capabele opvol gers zijn er weinig. Men denke zich in, hoe een man als dr. De Kort de risee werd van heel Nederland. De opengevallen plaatsen worden hoe langer hoe meer in genomen door functionarissen uit de partij apparaten, geen echte politici, maar poli tieke amateurs en administrateurs, die het vermogen missen om leidinggevend voor te gaan. Zij gaan voort in de oude trant, maar doen het alleen wat stunteliger. Het enige heil van hun optreden is, dat het de sleetsheid van het parlementaire pa troon anno 1963 aan het licht brengt. Men hoeft niet in de eerste plaats te denken aan de rancuneuze borrelpraat van een landelijk ochtendblad, welks kroniek schrijver thans onverbloemd om een De Gaulle voor Nederland roept, om te er kennen, dat het prestigeverlies van de parlementaire democratie bedenkelijke vormen begint aan te nemen. De Neder landse kiezer is teleurgesteld over het armzalige niveau waarop het parlementai re spel wordt bedreven. En daar is reden voor. Wie ziet hoe ons parlement waar fractie-discipline een premie stelt op kleurloosheid en middelmatigheid te kort schiet in actieve controlezin, wie be denkt wat de Tweede Kamer zich bijvoor beeld in de Nieuw-Guinea-zaak allemaal door de regering heeft laten aanleunen, die slaat de schrik om het hart. Hoe lan ger hoe meer opereert onze volksverte genwoordiging in de marge van de sa menleving, waarbij de politieke partijen tot een verstarring neigen, die .de door stroming van nieuwe inzichten naar het politieke vlak verspert. De onlustgevoelens onder het kiezers korps zijn dan ook onmiskenbaar. De menigte snipperpartijtjes die zich bij de afgelopen verkiezingen opwierpen is een klassiek symptoom. Maar minstens zo sprekend zijn de buitenparlementaire ac ties van hoogleraren, industriëlen en ande re particulieren in de Nieuw-Guinea-affai- re. En misschien mag men er ook wel het rapport over het kernwapenprobleem van de Hervormde Synode toe rekenen, dat een politieke discussie van de eerste orde losmaakte, waar parlement en poli tieke partijen in het algemeen gesproken blijkbaar geen behoefte aan hadden. Wie zich het Frankrijk van de Vijfde Republiek voor ogen stelt als een waar schuwing waartoe de verstarring der par lementaire democratie kan leiden, en die dan terecht vaststelt dat het in ons land zo'n vaart nog niet loopt, die vergeet dat de Franse samenleving het interregnum- De Gaulle op het ogenblik intensief pro beert te benutten om te zoeken naar nieuwe staatsrechtelijke structuren. Een dergelijke bezinning zou ons land ook geen kwaad doen. Vergissen wij ons niet, dan heeft de elllende van de huidige kabinets formatie al iets op gang gebracht: het districtenstelsel met zijn sterk voelbare band tussen volksvertegenwoordigers en kiezers en zijn doorbreking van de huidige partijverhoudingen begint zich nog ster ker te verheugen in een nieuwe belang stelling. Het zal voorlopig een theoretische discussie blijven, maar laat zij gevoerd worden. Wij hebben haar nodig. HOLLYWOOD (Reuter; De Nationa le vereniging voor de vooruitgang van ge- kleurden ir. Amerika (N.A.A.C.P.) eist, dat in elke Amerikaanse televisiefilmse rie een rol voor een neger wordt opge nomen. Ook moet naar haar oordeel in televisieshows waarin negers in onderge schikte baantjes als portier, chauffeurs of bedienden meespelen, een rol als die van dokter, advocaat of bankier door een ne ger worden vertolkt. De N.A.A.C P. onderhandelt op het ogenblik met de film- en televisiemaat schappijen over een betere „afbeelding' van Amerika's twintig miljoen negers KOPENHAGEN (Reuter) Een ar beidsgerecht in Kopenhagen heeft twee af delingen van Deense vakbonden van ha venarbeiders veroordeeld tot boetes van 8.000 en 3.000 kronen, en 34 vakbondsleden tot boetes van 35 kronen, omdat zij gewei gerd hadden Zuidafrikaanse goederen uit een Zweeds schip te lossen. Voor de vakbondsleden is een collecte georganiseerd om hun boetes te betalen Een Deens gerechtshof heeft onlangs be paald, dat de boycot onwettig was. BRUSSEL (Reuter) Ongeveer 2.000 Belgische belasting- en douaneambtena ren hebben vrijdag in Brussel een mars gehouden om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer salaris. Het personeel van het ministerie van financiën staakt nu al vier dagen. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Adenauer en perschef Von Hase maakten gisteren duidelijk, dat de hele Westduitse rege ring huiverig staat tegenover al te grote toenadering tussen Amerika en Rusland. Dus niet alleen minister Krone, wiens artikel in de „Politisch-Sozialen Korres- pondenz" donderdag opzien baarde. In Tutzing aan de Ammersee in Beie ren waarschuwde Adenauer, in een toe spraak voor de politieke club der Evan gelische Academie, voor te groot opti misme naar aanleiding van de onenig heid tussen Moskou en Peking. Voor het Westen is er geen reden zijn politiek te veranderen, zolang de Russen hun politieke houding niet gewijzigd heb ben, aldus de kanselier. Met deze laatste woorden bedoelde hij kennelijk: zolang Moskou de Duitse hereniging nog tegen houdt en Berlijn nog bedreigt. Soortgelijke woorden bezigde perschef Von Hase gisteren tenminste, toen hem gevraagd werd, of en tot wanneer de bondsregering protest tegen niet-aanvals- verklaringen van Oost en West wil aan tekenen. Waarom is Bonn zo huiverig voor een verbetering van de atmosfeer tussen Rus sen en Amerikanèn? Vreest men nog steeds, dat Kennedy het buiten de Bonds republiek om met Kroesjtsjev op een ak koordje zal gooien, ten koste van Duits land? Na Kennedy's verzekeringen bij zijn rondreis door West-Duitsland, móet deze vrees uit de weg zijn geruimd. Nee, Bonn vreest eerder, dat Washing ton en Moskou het eens zullen worden over een ontspanning in Midden-Europa, die niet tenkoste van de huidige Westduit se situatie zou gaan. maar wel zou tegen houden, dat West-Duitsland zich verder ontwikkelt als continentale grote macht. Een afspraak tussen Oost en West in de geest van Kroesjtsjevs jongste voorstellen over beperking en controle van de bewa pening in Oost- en West-Duitsland, zou alle plannen van Bonn voor atoombewape ning binnen de NAVO torpederen. En dat wil men voorkomen. In dit verband was een rede van minis ter van buitenlandse zaken Schroder kort geleden veelzeggènd. Hij merkte op, dat de Bondsrepubliek internationaal gezien een sleutelpositie inneemt: De Gaulle heeft Bonn nodig voor zijn plannen, maar Kennedy heeft Bonn evenzeer nodig voor de verwezenlijking van zijn Atlantische conceptie. Schroder zei er nog wel bij, dat deze positie de Westduitsers niet naar het hoofd moest stijgen. Nu, het lijkt erop, dat dit met Bonns bezwaren tegen niet-aanvals- verklaringen van Rusland en Amerika toch gebeurd is. Bezwaren waren mis schien op hun plaats tegenover het voor stel een niet-aanvalsverdrag te sluiten tussen de NAVO en het Pact van War schau. In dat laatste zit als lid immers Oost-Duitsland en een dergelijk verdrag had een soort erkenning van Ulbrichts re gime kunnen betekenen, waartegen Bonn nu eenmaal fel gekant is. Maar bezwaren tegen niet-aanvalsverklaringen zijn vol gens vele waarnemers niet erg steekhou dend. Bonn heeft die alleen maar kunnen opperen in het overtrokken besef van zijn sleutelpositie tegenover de Verenigde Sta- Vlucht zonder kennisgeving TEL AVIV (Reuter) Israëlische straal jagers hebben vrijdag vier Amerikaanse vliegtuigen, die zonder kennisgeving over Israëlisch gebied vlogen, tot landen ge dwongen. -C, - Van de toestellen, die de kentekenen van het Amerikaanse ministerie van han del voerden, konden er later drie van het vliegveld van Lydda vertrekken. Het vier de bleef achter voor reparatie. De vliegtuigen maakten een vlucht van India naar Europa. MOSKOU (Reuter, AFP, AP) - Het ideologische geschil tussen Rusland en China en het openlijk uitwisselen van verwijten en beschuldigingen brengt de gehele communistische wereld in be weging. De communistische partijen in Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Hon garije en Frankrijk hebben officieel laten weten, dat zij aan de zijde van de Sov jet-Unie staan. Premier Kroesjtsjev deed gisteren op een receptie in Moskou een zeer emotione le uitval naar de Chinese kameraden. Hij gebruikte ongeveer dezelfde argumenten als die in de Russische open brief van 14 juli aan Peking. Het centrale comité der Chinese com munistische partij heeft vrijdag nog eens de volledige tekst van de Chinese brief aan Moskou in de dagbladen laten publi ceren, ditmaal samen met de Russische open brief, die er een antwoord op was. De Russische brief werd „bijzonder nut tig materiaal om in negatieve zin van te leren" genoemd. China heeft gisteren voor de eerste maal openbaar gemaakt, dat het van plan is een eigen kernmacht te verwerven. De Chinezen uiten de klacht dat een gedeel telijk verbod op kernproeven van Enge land, de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie kan verhinderen, dat China een ei gen atoommacht ontwikkelt. De Chinezen hebben hiermee een einde gemaakt aan de maandenlange twijfel over de vraag, of het al dan niet een kernwapen tot ont ploffing zal brengen. OOST-BERLIJN In een lang hoofdar tikel in „Neues Deutschland", het Oost- duitse partij-orgaan, keert de Oostduitse communistische partij zich opnieuw tegen de Chinese communistische leiders, die zij beschuldigen van het voeren van een „dog matische, onwerkelijke politiek, die wordt gekenmerkt door arglistige opruiing". Het hoofdartikel onthult, dat een voor aanstaande Chinese communist in 1961 in China een Oostduitse afvaardiging heeft gezegd, dat China zich in de komende ja- ren in de eerste plaats zou toeleggen op verbetering van zijn handelsbetrekkingen met d i e communistische staten, die zich achter het Chinese standpunt op ideologi sch gebied schaarden. „Neues Deutschland" schrijft dan: „On gelukkigerwijs hebben de daarop volgende ontwikkelingen aangetoond, dat het de Chinese communisten ernst was met dit streven. De Chinese volksrepubliek heeft namelijk haar handel met Oost-Duitsland in de periode 1958-1962 dermate vermin derd, dat de omvang van haar goederen uitwisseling met West-Duitsland die met Oost-Duitsland overtreft". PRAAG Het centrale comité van de Tsjechische communistische partij heeft vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin het het Russische standpunt in het ideolo gische geschillen tot de Chinese partij heeft steunt. Uit de verklaring blijkt, dat de Tsje chische partij zich reeds tweemaal, nl. in januari en juli vorig jaar, over de ideolo gische geschillen tot de Chinese partij heeft gewend. „Doch zelfs daarna was er van Chinese kant sprake van een opzettelijke verslechtering der wederzijdse betrekkin gen". Verder wordt gezegd, dat China door zijn houding in de economische betrekkin gen „ernstige schade heeft toegebracht aan de economische situatie in de socialis tische landen, waaronder Tsjechoslowa kije". PARIJS De Franse communistische partij heeft zich vrijdagavond officieel ach ter Moskou geschaard in het geschil tus sen de Russische en Chinese communis tische partijen. De Franse partij beschul digt de Chinezen van splijting en merkt op, dat de Chinese leiders zich blijkbaar niet bewust zijn van de veranderingen die de kernwapens teweeg hebben gebracht. DJAKARTA De Indonesische com munistenleider D. N. Aidit is vrijdagavond naar Moskou vertrokken, om te pleiten voor een wereldcongres van communisti sche partijen ter regeling van het idelo- gische geschil tussen Moskou en Peking. LONDEN (AFP) Een van de getui gen a charge in het proces tegen dr. Ward is verdwenen. Het is danseres Margaret Richardson, die zich Ronna Riccardo noemt, en die thans door de politie wordt, gezocht. Zij is uit haar luxueuze appar tement verdwenen zonder een adres ach ter te laten. ten. Want Kennedy zijn recente reis bewees het heeft West-Duitsland nodig. Ten eerste voor zijn vrij wankele binnen landse positie, maar vooral ook voor de verwezenlijking van het visioen van één Atlantische gemeenschap aan weerszijden van de oceaan, één sterk economisch, po litiek en militair blok als centrum van de vrije wereld. De Gaulle is voor Kennedy's ideeën al een struikelblok. Als de Bondsrepubliek ook niet meedoet, staan Kennedy's con ceptie en ook de Amerikaanse economie er niet best voor. BONN (DPA, AP) De Westduitse re gering is onderhandelingen met Roeme nië begonnen over uitbreiding van de we derzijdse handel en het uitwisselen van handelsmissies. De verklaring over handelsbesprekingen met Roemenië volgde na een topconfe rentie tussen regering en handelskringen over vergroting van de handel met het Sovjet-b'ok. Onlangs is een overeenkomst getekend met Polen en onderhandelingen met Hon garije vorderen goed. Besprekingen met de Sovjet-Unie beginnen in het najaar. Duitsland heeft reeds meer handel met het Oostelijk blok dan welk ander land ook, hoewel deze handel slechts een klein deel uitmaakt van zijn totale internatio nale transcaties. De industrieëlen willen, dat de regering garantiecredieten verstrekt voor export naar landen achter het ijzeren gordijn en garanties geeft tegen politieke inmenging met de handel. De onderhandelingen met Roemenië wor den in West-Duitsland gevoerd, maar de plaats waar dat gebeurt werd niet bekend gemaakt. Metamorfose Er was eens een oude, oude man, in een maar iets jonger huisje. De oude man had zijn huisje volgestopt met spulletjes uit lang vervlogen dagen.met antimacas- sartjes, bloementafeltjes op wankele spil lebeentjes, sierpotten met kleurige vlam men, houten droogrekjes, zinken emmers, gordijntjes aan koperen ringetjes om ko peren roetjes. Maar hij had méér. Hij had de muurtjes van zijn huisje behangen met leerpapier, zeil had hij op de vloer van de meest sombere kleur die de sombere crisisjaren maar hadden weten te beden ken en een beddekwast. Ja, een bedde- kwast had hij ook en iedere ochtend en met steeds groter moeite en tegenstribbe ling van het oude lichaam trok hij zich eraan omhoog. Zó oud werd hij dat elke nieuwe dag een probleem werd van: hoe aan eten te komen, hoe het te bereiden, hoe de noodzakelijke gang van de makke lijke stoel in de kamer naar de twee, drie andere vertrekjes die hij nog in gebruik had, te volbrengen. Toen de man dan eindelijk zo oud geworden was, bood hij op een dag geen weerstand meer aan de drang van welmenende verwanten en liet zich tezamen met de antimacassartjes, Van Lennep's verzamelde werken en de mak kelijke stoel naar een keurig pension voor bejaarden vervoeren. Het houten droog- rekje, de koperen roetjes bleven achter in het huisje en daar vond ik ze, in de ka mers die me met rimpelige, bruine ge zichtjes aankeken. Grote, zwarte schake- laars staarden dreigend van de muren, de beddekwast trilde zacht en doelloos van een roestige haak aan de zoldering vlak boven de nu lege ruimte waar zo lang, zo vele jaren het krakende ledikant van de oude man had gestaan. Buizen, draden kronkelden als grauwe darmen door het hele huis, in de kasten leunden busjes van toen de radio's Luxemburg en Veronica nog niet de reclame voor de grootbedrijven hadden overgenomen, aan de brede deuren slanke deurknoppen met koperen doppen en gekleurde glas-in-lood bovenlichten strooiden lila, blauwe, rode, gele vlekken op de vloeren. Ik liep zach- gele vlekken op de vloeren. Ik liep zacht jes rond, bekeek het huisje van alle kanten en zag wat er allemaal mee zou moeten gebeuren, hoe gewelddadig het aangepakt zou moeten worden eer het tot leefbare woning voor ons gezin omgevormd zou wezen. De dag kwam waarop ik meedeed de woning met kwasten, messen, schuurpa pier, beitels te bewerken. Ik voelde haar trillen van schrik, verontwaardiging, van ontzetting. Maar met iedere kwast lichte verf over het doodse groen, met iedere reep licht behang over het doffe bruin, zag ik hoe ze opknapte. Het donkere zeil vloog de ramen uit, de koperen roetjes, de houten rekjes. En op een dag, terwijl de zon lila, blau we, rode, gele vlekken toverde op de vloerbedekking en op het helder geschuur de graniet van serre en gangen, voelde ik hoe ze zich rekte, behaagziek, verjongd, herboren. Ze had de face-lifting goed door staan. Het rimpelige oude-mannenhuisje was verdwenen. Met fleurige, prettige leefbaarheid van de gedaanteverwisseling zal het dagelijks een stuk-je van de reke ning vereffenen. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev zal in augustus een bezoek brengen aan Joegoslavië. Westelijke waarnemers zien hierin een nieuw blijk van Kroesjt sjevs vaste wil, om zijn politiek van vreed zame coëxistentie voort te zetten, want president Tito is de grootste vijand van de Chinezen. DJAKARTA (Reuter) Indonesië is van plan op een aantal eilanden, onder meer Natuna, Biak, Toli en Timor, luchtafweer- bases te bouwen die zullen worden uit gerust met geleide raketten, radar en luchtafweergeschut. Dit is meegedeeld door brigade-generaal Askari, commandant van het Indonesische luchtverdedigingscommando. In de welpenafdeling van de roof dierengalerij in Artis verblijven op het ogenblik vijf welpen, die door hun oppassers met de fles groot gebracht moeten worden omdat hun moeders verstek hebben laten gaan. Het vijftal bestaat uit drie Bengaalse tijgertjes, een zwart pantertje en een Frans genetkatje. LONDEN (AFP) De regering van In dia heeft besloten de onlangs met de Amerikaanse regering gesloten overeen komst over een zender in Calcutta op te zeggen. Krachtens deze overeenkomst zou in Cal cutta een Amerikaanse zender worden ge bouwd, die gedurende vijf jaar enige uren per dag programma's van „The voice of America" zou uitzenden naar Azië. MOSKOU (AP) Het Russische rege ringsblad Izvestia schreef gisteren, dat de Rus Dolnitsyn, die de topspion zou zijn die" 18 maanden geleden naar het Westen overliep en zich nu in Engeland bevindt, in werkelijkheid met vakantie aan de Zwarte Zee zit, nooit is overgelopen en nooit asiel heeft gevraagd. Het blad staaft zijn bewering door een foto van Dolnitsyn te publiceren. Hij was in 1961 inderdaad als attaché werkzaam op de Russische ambassade in Londen, schrijft de Izvestia. Daarna keerde hij naar Rusland terug, waar hij sindsdien werkt op het ministerie van buitenlandse zaken. D Geen psychiater. De man die zich in Mi laan meldde met het verhaal, dat hij als verstekeling in een vliegtuig uit Rusland was gevlucht, blijkt in werkelijkheid uit een inrichting voor geesteszieken in Ba zel te zijn ontsnapt. Hij vertelde de po litie dat hij een Moskouse psychiater was. Sterreki.jker. Vanaf Wallops Island, in de Amerikaanse staat Virginia, is vrijdag een „Aerobee"raket met 100 kg instru menten aan boord de ruimte ingescho ten voor het meten van de sterkte van het licht der sterren. De raket bereikte een hoogte van 185 km en viel daarna terug in de Atlantische Oceaan. Tijdens de vlucht zonden de instrumenten alle verzamelde gegevens naar de aarde. Marihuana. In Frankfort zijn vijf Marok kanen en een Algerijn gearresteerd, die in bezit waren van 13 kilo marihuana ter waarde van ongeveer 200.000 Duit se mark. New Look. De gewezen Amerikaanse vice- president Nixon is uit Boedapest in We- neli gearriveerd, waar hij pleitte voor meer contact van mens tot mens tussen Amerikanen en Oosteuropeanen. Volksverhuizing. In de afgelopen twaalf maanden zijn in Australië 101.904 immi granten binnengekomen. Daartegenover stonden 8.699 personen die het land ver lieten. Staking. Het P.T.T.-personeel in Rome is voor twee etmalen in staking. Het eist loonsverhoging. Heldenverering. Een 19-jarige Indonesi sche student heeft president Kennedy een dasspeld teruggestuurd, die hij don derdag van de president had „gerold" toen Kennedy op het Witte Huis werd omstuwd door 2500 studenten uit 56 lan den. De Indonesiër bood Kennedy schrif telijk zijn verontschuldigingen aan. 2000 naaimachines. De Westduitse ambas sadeur in Algiers heeft de Algerijnse re gering tweeduizend naaimachines over gedragen, als geschenk van de West duitse regering. Alpinisten verongelukt. Twee jonge Fran se alpinisten zijn op de Jungfrau om het leven gekomen bij een val van 500 me ter van de 4166 meter hoge top van de Jungfrau. Het zijn Albert Cathelin en Lucien Fournier, beiden ongeveer 23 jaar. Hun lijken zijn gevonden. Een van hen gleed uit op de rotsen en trok zijn met een touw aan hem vastzittende kame raad mee. Voor het eerst. Voor het eerst in 26 jaar zijn vier Japanse oorlogsschepen naar Europa vertrokken voor een goodwill- reis. Tot de landen die bezocht worden behoren Frankrijk, West-Duitsland, En geland, Italië en Turkije. Bier en politiek. Een lid van een golfclub in Johannesburg zal zijn club pas weer bezoeken als het Deense bier uit de bar is verwijderd. Hij boycot Denemarken omdat Denemarken Zuid-Afrika boycot. (Deense havenarbeiders hebben gewei gerd Zuidafrikaanse vracht te lossen als protest tegen de apartheidspolitiek.) Het clubbestuur zal de zaak bespreken, maar staat voor de moeilijkheid, dat het Deen se bier één van de gerenomeerde aan trekkelijkheden van de club was. Satelliet-communicatie. De driedaagse con ferentie van vijftien Europese landen in Londen, die zich heeft bezig gehouden met het vraagstuk der satelliet-verbin dingen, heeft een commissie ingesteld, die een gedetailleerde studie zal maken van de problemen, verbonden aan het in leven roepen van een wereldomvattend systeem van communicatie door middel van satellieten. De conferentie zal in no vember in Rome worden hervat. Nederland behoort tot de deelnemende landen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3