Professor Nagel: bewijzen tegen Globke vernietigend Negenjarig Frans meisje fantaseerde aanranding r HOE IS HET ONTSTAAN? V. J v ii n a f i i/nu iiiiir dLtnnnn i Raadsels rond 8,5 miljoen hectoliter vermist graan MOLL EN EGO Levenslang geëist in Oostberlijns schijnproces NTB overweegt een proces tegen NVV Vermoeiende dagen voor minister Luns Gesprekje in Moskou Weer vragen over de dood van huzaar Op weg van Amerika naar Oostenrijk in Hamburg en Bremen verdwenen ZATERDAG 20 JULI 1963 Drieërlei feiten Getuigenissen Amerikaanse pressie achter royement Verzekeringsagent zat drie zveken in voorarrest Controle op reizigers uit met pokken be smette Poolse stad „Cuxhaven" ramt middensluis Kort nieuws Dit woord: ARMETIERIG TERN A UWERNOOD Dit woord: PRUIMEDANT A VERECHTS Ruzie was niet nodig geweest Nederlands trainingsteam Europese basketbalstrijd (Van een bijzondere medewerker) BERLIJN In het grote schijnproces dat het opperste gerechtshof in Oost- Berlijn op het ogenblik voert tegen de niet-aanwezige dr. Hans Globke sinds jaren staatssecretaris en vertrouwensman van bondskanselier Adenauer is giste ren levenslang geëist tegen de beklaag de. Vandaag werd de uitspraak ver wacht. Wy hadden een onderhoud met prof. mr. W. H. Nagel uit Leiden, de hoogleraar in de criminologie, die als litterator onder het pseudoniem J. B. Charles de aandacht trekt door zijn politiek-geëngageerde ge schriften, en die als afgevaardigde van het Nederlands Auschwitz-comité het proces in Berlijn bijwoont. Hij noemde het bewijsmateriaal tegen dr. Globke vernietigend en vond het vol komen onbegrijpelijk, dat Adenauer deze man in bescherming neemt. Globke's aan deel in het opbouwen van een wettelijk gefundeerd apparaat om onder de haken- kruisvlag de joden uit te roeien, staat on omstotelijk vast, aldus prof. Nagel. Het gaat volgens hem in dit proces om drie dingen: Medewerking aan de vernietiging van de democratie der Weimarrepubliek. Die medewerking is hier bewezen. Globke heeft onbetwistbaar meegewerkt aan het uithollingsproces, dat een voedingsbodem legde voor het fascistische regime, aldus prof. Nagel. Jodenvervolging door het schrijven van het commentaar op de beruchte Neu- renberger rassenwetten: ongetwijfeld de zwaarste en meest directe beschuldiging tijdens dit proces. Medewerking aan de „Einverdeut- schung" ofwel germanisering van de door Duitsland bezette gebieden. Zo zorgde Globke er bijvoorbeeld voor, dat de Luxemburgse mannen plotseling de status van Duits soldaat kregen. Als zij deser teerden betekende dit, dat zij gefusilleerd werden. Tot zover prof. Nagel. Inmiddels zijn in het proces zeer veel getuigen gehoord, vrijwel allen slachtoffers van de nazi- terreur, die verslag deden van hun gruwe lijke ervaringen. Onder hen was ook het echtpaar Furth uit Diemen bij Amster dam, dat een uitvoerig beeld gaf van zijn ervaringen tijdens de jodenvervolging in Nederland en in het concentratiekamp Auschwitz. De Oostduitse kranten wijden dagelijks enorme artikelen aan de zittingen. Veel beroering wekte de getuigenis van de zangeres Lin Jaldati, die in de oorlog 76 familieleden verloor. Zij stak een lange tirade af, waarvan elke zin begon met de woorden: „Ik beschuldig Globke van. Het hoofdbestuur van de N.T.B. heeft het volgende bekendgemaakt: „De uitspraak van de hoofdbesturenver- gadering van het N.V.V. inzake het roye ment van de Nederlandse Toonkunste- naarsbond wordt niet gezien als een weer spiegeling van de mening van de leden van de bij het N.V.V. aangesloten bonden, daar deze leden niet om hun mening is gevraagd. De N.T.B. wil geen middel on- aangewend laten om de leden van de bij het N.V.V. aangesloten bonden voor te lichten omtrent het niet-gerechtvaardigde royement. Daarom overweegt de N.T.B. o.m. een procedure aanhangig te maken om het royementsbesluit ongedaan te ma ken. „Reeds bij het inzetten van de boy cot tegen de N.T.S.", aldus de N.T.B., was het duidelijk „dat het N.V.V.-bestuur deze actie niet wenste. Zulke acties passen nl. niet in de vakbondspolitiek van het N.V.V.-bestuur, reden waarom het N.V.V. gedurende de boycot niets gedaan heeft om de actie tot een succes te maken. Als een der achtergronden van het roye ment van de N.T.B., die aangesloten is bij de Fédération Internationale des Mu- siciens, ziet de N.T.B., „de druk die door de Amerikaanse vakbeweging werd en wordt uitgeoefend op het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen om te komen tot een nieuwe internationale beroepsorganisatie van musici.". „De FIM is nl. een niet-politiek gekleurde inter nationale van vakbonden van musici, die weigert zich te beperken tot bonden, die bij het I.V.V.V. zijn aangesloten. Van de F.I.M. is M. Ferares de vice-president. De Nederlandse musici, waarvan velen werkloos zijn door de overstroming van hun arbeidsmarkt door o.a. Spanjaarden en Italianen, weigeren opnieuw een deel van hun arbeidsterrein af te staan aan Amerikaanse musici, zoals geëist wordt door de voorzitter van de American Fede ration of Musicians, Renin, in een open brief in de „International Musician": dit temeer daar Europese musici in Amerika niet worden toegelaten. Door scheuring in de N.T.B. te veroorzaken tracht het N.V.V. een basis te vinden voor een Nederlandse kandidaat voor het nieuwe beroepssecre tariaat van het I.V.V., hetgeen in flagran te strijd is met de belangen van de Neder landse musici", aldus het N.T.B.-bestuur. Dit zal, „hoezeer het royement betreurd wordt, geen enkele concessie doen aan de onrechtvaardigheid en is niet bereid in breuk te maken of te laten maken op het recht van vrije meningsuiting van de aan gesloten leden." Prof. mr. W. H. Nagel, onder het pseudoniem J. B. Charles bij velen beter bekend als de auteur van poli tiek geëngageerde litteratuur. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, is gistermiddag van Schiphol naar Afrika vertrokken. In Jaoende (Ka meroen) zal hij het verdrag tekenen met een veertiental Afrikaanse staten, die ge associeerd zijn met de E.E.G. Het zijn alle voormalige Franse koloniën, die nu onaf. hankelijk zijn. De zes E.E.G.-landen zullen deze nog jonge onafhankelijke staten in de komen de vijf jaren bij hun ontwikkeling steunen met totaal 10 miljoen dollar. Minister Luns zal het verdrag twee keer moeten ondertekenen, één keer als voor zitter van de E.E.G.-raad en nog eens na mens Nederland. Hij zag wel tegen de reis van dertig uren op omdat hij tijdens vlieg reizen nooit kan slapen. Na deze voor hem vermoeiende reis staat 's morgens om 11 uur in Jaoende de ondertekening van het verdrag op het programma. Daarna volgen een uitgebreide lunch, een ont vangst door de president, een cocktail party, een diner en tot slot een feestelijk bal, dat tot diep in de nacht zal duren. Na deze vermoeienissen zal mr. Luns nog drie dagen in Jaoende blijven voor hij in het vliegtuig stapt, dat hem naar Euro pa zal terugbrengen. Donderdag wordt hij op Schiphol terugverwacht. (Van onze correspondent) PARIJS De officier van justitie in Senlis (Noord-Frankiijk) heeft deze week de vijftigjarige verzekeringsagent Maurice Lemaire na drie weken arrest in vrijheid gesteld. Lemaire was in voorarrest geno men op een beschuldiging in de avond van 30 juni de negenjarige Micheline La voisier te hebben willen aanranden. De be schuldiging en het voorarrest werden uit sluitend gemotiveerd door en gebaseerd op verklaringen van het meisje zelf. Pas na verschillende verhoren door de rechter commissaris en confrontatie met Lemaire, die de beschuldiging van het begin af met de grootste stelligheid ontkende, begon het meisje zich in haar eigen verzinsels te verstrikken. Ten slotte erkende ze dat ze het hele verhaal uit naar negenjarige duim had gezogen. De Poolse stad Wroclaw, het vroegere Breslau, is door de Poolse regering tot met pokken besmet gebied verklaard. Tot nogtoe zijn zes gevallen van deze ziekte geconstateerd, waarvan' één met dodelijke afloop. Voor reizigers naar en uit Bres lau zijn nu dezelfde douane- en quaran tainebepalingen van kracht geworden die reeds voor reizigers uit en van Stock holm gelden. Deze houden voornamelijk in, dat reizigers uit het besmette gebied bij aankomst in Nederland geregistreerd en gecontroleerd worden en dat reizigers naar dit gebied wordt aangeraden zich tegen pokken te laten inenten. Niettemin werd de verzekeringsagent op grond van diezelfde getuigenis, dat door geen enkele andere verklaring kon wor den gestaafd, ook al ernstig verdacht eni ge weken eerder een twaalfjarig meisje uit Beauvais te hebben geschaakt, waar van tot dusver geen spoor is gevonden. Franse kranten brengen verschillende andere gevallen in herinnering, waarbij in Frankrijk en in België mensen onschuldig tot gevangenisstraf veroordeeld konden worden, eveneens op basis van getuige nissen van kinderen. Van vele zijden wor den de gerechtelijke instanties opnieuw ge waarschuwd vooral niet te vlot geloof te hechten aan verhalen van kinderen, om dat in het bijzonder bij kleine meisjes een zekere mythomane aanleg allerminst tot de uitzonderingen behoort. De Belgische advocaat Jean Cornec heeft onlangs een boek gepubliceerd waarin hij, met vele andere voorbeelden, het geval aanhaalt van een algemeen geacht onderwijzer, die naar aanleiding van verklaringen van ze ven meisjes van zijn klas door het gerecht van Luik tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld werd alvorens hij in hoger be roep werd vrijgesproken. Het uitvarende Duitse vracht- en passa giersschip „Cuxhaven" heeft vrijdagmid dag aan bakboordzijde belangrijke schade opgelopen, na met kracht in aanraking te zijn gekomen met de kademuur van de middensluis in IJmuiden. De schade aan de sluismuur is zeer gering. De „Cux haven", die op weg was van Amsterdam naar Noord-Amerika, is naar Amsterdam teruggekeerd. Prof. Baan naar Genève. Prof. dr. mr. P. A. Baan, hoogleraar in de psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is benoemd tot hoofd van de afdeling Men tal Health van de Wereldgezondheids organisatie van de Verenigde Naties in Genève. Terneuzen verzakt. Steeds meer wo ningen en ook andere gebouwen in het oude stadsgedeelte van Terneuzen ver tonen scheuren, o.m. de St. Willebrordus- kerk Rijkswaterstraat laat een reusach tige sluisput van 30 meter diepte maken, die door bemaling droog gehouden wordt. Hierdoor worden grote hoeveelheden wa ter aan de veenlaag, waarop dit stads gedeelte van Terneuzen is gebouwd ont trokken, waardoor mogelijk de verzak kingen ontstaan. MOSKOU (AP) Premier Kroesjt- sjev heeft gisteren toegegeven, dat werkloze arbeiders in het Westen beter af zijn dan de Russen die wel werk. hebben, maar hij beloofde dat hierin verandering zal komen. In een toespraak in het Kremlin zei hij, dat hij in zijn kontakten met het Westen voordelen van socialisme en kapitalisme tegen elkaar afweegt. „W(j zeggen hun: „Bij u bestaat werk loosheid en bij ons niet. „En zij zeggen: de werkloze arbeider krijgt meer dan iemand in uw land die wel werk heeft. Ja, ongelukkig genoeg is dit zo. Maar wij zullen deze situatie in ons voordeel moeten veranderen. Maar hoe kunnen wij de situatie ver anderen? Door oorlog? Nee, oorlog zou slechts slachtoffers en puinhopen ten ■evolge hebben. Hard werken en ons socialistisch systeem zal onze vooruit gang en de overwinning van het socia lisme op het kapitalisme verzekeren." Armetierig is oorspronkelijk een in zuidelijke dialecten bekend woord dat omstreeks 1900, doordat zuidneder landse schrijvers het gebruikten, in de algemene taal begon binnen te dringen en dat nu wel overal aanvaard is in de betekenissen miezerig, armzalig, sjofel, onuitgegroeid (van planten bijv.). Het eerste deel der sa menstelling is wel duidelijk. Het twee de deel komt ook als zelfstandig woord voor: een ziek dier is niet tierig: op gewekt, levenslustig Tierig hoort bij het werkwoord tieren: aarden, ge aard zijn, dat ook te vinden is in het woord goedertieren. Dit werk woord is hetzelfde als tieren: te keer gaan, schreeuwen, zich lawaaiig gedra gen en vandaar: zich gedragen in het algemeen, zich gedragen naar zijn aard, geaard zijn. In het Middelnederlands schreef men: ter nauwer noot in drie woorden en de betekenis was: als de nood nijpt. Zo kon men zeggen: ter nauwer noot kent men sinen vrient. Wij zeggen nu: in de nood leert men zijn vrienden kennen. De drie woorden kwamen zo dikwijls naast elkaar voor dat men ze later is gaan aanéénschrijven. Ook is de be tekenis langzamerhand veranderd. Wij gebruiken ternauwernood niet alleen in de betekenis: terwijl er nood bestaat waaruit men moeilijk kan ont komen. maar ook in die van: nauwe lijks, bijna niet, nog maar net. Zo leest men, ook bij goede auteurs, zinnen als: hij had ternauwernood zijn studie vol tooid of hij werd tot Kamerlid gekozen. Kennelijk is bedoeld: nauwelijks. Een pruimedant is een grote ge droogde blauwe pruim die in ons land wordt ingevoerd uit Frankrijk. Het woord is een verbastering van prune d'ente: pruim van een geënte boom. Het Franse woord e n t e is en aflei ding van het werkwoord enter waar naar ons Nederlandse werkwoord e n- t e n is gevormd, dat dus, hoe Neder lands het ons ook in de oren klinkt, van Fransen bloede blijkt te zijn. Het woord pruimedant komt pas in de 19e eeuw in onze taal voor. Maar in een oud handvest, dat van 1747 dateert, is al sprake van Pruimen van Dante. Het is onbekend of men daarmede de zelfde vrucht bedoelde. De vorm averecht, zonder -s, is de oudste; hij komt reeds in het Mid delnederlands voor en wij kennen hem nog als term bij het breien: twee récht, twee averecht. Daar heeft het woord ook nog de eigenlijke en oorspronke lijke betekenis. Het woorddeel ave- is niets anders dan ons woord a f en a v e-r echt is dus: niet recht, zon der enige ongunstige bijbetekenis even wel. Men sprak bij stoffen ook van de rechte en van de averechte kant, maar omdat de laatste de minst fraaie was, ging averecht ook betekenen: om gekeerd, verkeerd. Wordt het woord gebezigd van het verstand, dan bedoelt men er mee: in dwaling verkerend, on oordeelkundig; gebruikt men het bij werkwoorden als o p v a 11. e n, b e g r ij- p e n, dan betekent averechts fout. In de soms gehoorde zegswijze: „Dat is nu precies averechts verkeerd", is ave rechts óf pleonastisch óf als versterking gebruikt. In deze knipselkrant enkele buitenlandse onderwerpen, althans onderwerpen buiten Nederland. Want als men over Suriname spreekt kan men feitelijk het woord bui tenlands niet gebruiken. Dat zou wel zo zijn als de heer Frits Moll, voorzitter van „Jong Suriname", zijn zin zou krij gen. Zoals men weet krijgt deze juist in Amsterdam op een beurs afgestudeerde Surinaamse socioloog geen overheidsbe- trekking in Suriname, tot grote veront waardiging van veel Nederlandse kranten, anders over. Hoor, wat DE WARE TIJD Surinaamse bladen denken daar heel hierover te zeggen heeft: ,De kwestie Moll verschaft de Neder landse pers een klaarblijkelijk welkome afwisseling van kopij temidden van de wederwaardigheden der moeitevolle en moeizame kabinetsformatie. Wij vinden het geweldig dat een onzer zo de aan-, dacht van de Nederlandse pers gaande houdt als nu het geval is met Frits. Maar dan moeten wij het ook meteen betreuren, dat de Nederlandse pers niet dezelfde be langstelling aan de dag legt als het gaat om waardevolle Surinaamse zaken. Wat de kwestie zelf betreft begrijpen we op de eerste plaats niet dat aan Moll een studiebeurs kon worden verstrekt. Zijn fa milie is in Suriname een bekende uit de zeer goed gesitueerde klasse geweest. Hij heeft dan ook acht jaar kunnen studeren zonder een beurs nodig gehad te hebben. Het verlenen van de beurs was een fout. Dat de huidige regering geen gebruik wenst te maken van Molls bekwaamheden is niets abnormaals 'nog minder schok kend gezien de reputatie die hij heeft al is hij dan volgens eigen woorden geen oproerkraaier en marxist. De regering heeft de bevoegdheid om een beursaal van zijn verplichting te ontslaan. Alleen ware het ons beter geweest als de regering ergens ronduit voor de dag was gekomen met de motivering, die een publiek ge heim is: zij wenst Moll om de voorliefde die hij in Nederland heeft betracht voor extreme richtingen ,niet in haar dienst te nemen". Het dagblad SURINAME schrijft over het geval van de onafhankelijkheidsstrij der Moils „De heer Frits Moll heeft altijd de be langstelling van de Nederlandse pers ge noten en er is meer aandacht aan deze landgenoot besteed dan hij eigenlijk krach tens zijn positie en invloed verdiende Ook nu weer beijveren verschillende Ne derlandse dagbladen zich om zoveel moge lijk nieuws te brengen over een zuiver Surinaamse zaak, waar de Nederlandse lezer geen belangstelling voor kan heb ben. Dit is symptom,atisch voor de hou ding van de Nederlandse pers de goede niet te na gesproken die veel ruimte over heeft voor Surinaamse zaken met een negatief karakter, maar aan het posi tieve weinig aandacht schenkt. De oor zaak menen wij te moeten zoeken in de overblijfselen van een koloniale mentali- Bij een waterskischool aan het Sara- togameer in de V.S. wordt een nieuwe instructiemethode toegepast. De aspi rant-skiërs krijgen hun lessen aan een draaimolen met een doorsnede van ongeveer 23 meter. Het Tweede Kamerlid de heer Lamberts (P.v.d.A.), die arts is, heeft de minister van Defensie gevraagd aan de Kamer leden-artsen de medische en psychologi sche status over te leggen van de 19- jarige dienstplichtige huzaar uit Wierin- gen, die in een cel van de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort zelfmoord heeft gepleegd. De heer Lamberts wil weten of de militair-geneeskundige dienst wel is gekend in het onder streng arrest stellen van de jongeman. Als dat niet het geval is geweest vraagt hij de minister maatregelen te nemen waardoor herha ling van een dergelijke gang van zaken wordt voorkomen. Nederlandse rozen bekroond. De col lectieve Nederlandse inzending van kas- rozen heeft de eerste prijs, een gouden medaille, verworvep op de internationale tuinbouwtentoonstelling, die in Hamburg wordt gehouden. WASHINGTON (AP) Er zijn geen aanwijzingen dat van de 8'/s miljoen hec toliter vermist Amerikaans graan een deel achter het ijzeren gordijn is terecht ge komen. Dit heeft het Amerikaanse minis terie van landbouw gisteren aan het Con gres meegedeeld. Een functionaris zei, dat het grootste deel van het vermiste graan kennelijk in West-Duitsland is terechtgekomen. De landbouwcommissie van het Huis van Af gevaardigden stelt thans een onderzoek in haar het graan, dat bestemd was voor Oostenrijk maar daar nooit is ingevoerd. Verder is meegedeeld, dat in geen en kel opzicht is gebleken dat Amerikaanse ondernemingen betrokken zijn geweest bij de illegale uitvoer van het graan naar West-Duitsland. Wel is gebleken dat Oos tenrijkse importeurs zijn opgetreden als stromannen voor Westduitse importeurs, die de ware kopers waren. De Westduitse wet is niet geschonden door de transacties, maar de Westduitse autoriteiten verlenen nu toch hun mede werking aan naspeuringen om het graan te achterhalen. In Wenen zijn de berichten over de ver dwijning van de 8,5 miljoen hectoliter met verbazing en een zekere reserve ontvangen. In gezaghebbende Oostenrijkse kringen zegt men, dat de eventuele verduistering van een zo grote hoeveelheid graan slechts mogelijk zou zijn met medewerking van de Amerikaanse exporteurs. Zeven aangehouden Oostenrijkse impor teurs zijn inmiddels op vrije voeten ge steld. De kwestie waarvoor zij waren aan gehouden, zou niets te maken hebben met het verdwenen graan. Zij zouden er van worden verdacht, onrechtmatig te hebben geprofiteerd van bepaalde belastingfacili teiten bij de invoer. teit. Als gevolg hiervan worden wij nu eens vervaderd, dan weer vernederd. De Nederlandse pers zou zich, dunkt ons, beter kunnen bezighouden met de ka bi netsformatie, die in onze ogen veel weg heeft van een comedie. Op dit stuk kan Nederland wel het een en ander van ons leren". Dat weten we dan weer. En laten we nu nog even luisteren naar de wijze lessen van de heer P. J. G.A. Ego, hoofdredac teur van het Nederlandse maandblad STAVAST, die in een interview met DIE TRANSVALER verklaarde: „Ik heb kennis gemaakt met een land en een beschaving, die al mijn verwach tingen hebben overtroffen. De klaarblijke lijke vriendelijkheid tussen blanken en zwarten en het ontbreken van verachting of animositeit hebben mij verrast." De heer Ego zei na een bezoek aan een aantal huizencomplexen voor Afrikanen, dat het zijn indruk was dat de Bantoes nog onbekend waren met de regels van de gewone hygiëne. Zij weten niet hoe ze in een moderne omgeving moeten wonen. De huizen, die ter beschikking staan van In Assen had iemand zich al om half vijf 's ochtends voor de deur van een meubelzaak opgesteld, teneinde een in de uitverkoop zeer laaggeprijsd bank stel te bemachtigen. Toen de Assenaar wat heen en weer ging lopen kwam er een Meppelaar aan, die de knop van de winkeldeur beetpakte en verklaarde dat hij de eerste was. Het bleek boven dien dat deze man hetzelfde bankstel begeerde als de Assenaar. Die ontstak in woede en gaf de Meppeler een klap, waarna een vechtpartij volgde, die op het politiebureau eindigde. De Asser politie slaagde erin de zaak in der minne te regelen na een gesprek met de winkelier, die besliste dat de Asse naar het bankstel kreeg. Maar ook de Meppelaar kreeg zijn zin. De winkelier had namelijk nog zo'n bankstel! kleurlingen van gemengde rassen troffen hem in één woord als „fantastisch". „Dat zijn geen huizen, dat zijn kleine villa's. Tachtig percent van de gewone be volking in Nederland zou er alles voor over hebben om in zulke huizen te wonen." Hoe komt het dan, dat veel Nederlan ders een slechte indruk van Zuid-Afrika hebben? Volgens STAVAST heeft de heer Ego dit als volgt verklaard: „Het antagonisme, dat er bestaat tus sen de Nederlanders en de Afrikaners van Nederlandse afkomst, die Zuid-Afrika re geren, is het gevolg van eenzijdige be richtgeving". Al zou men zeggen, dat de laatste zin er al op wijst dat de grote meerderheid moet doen wat de minderheid van blanken wil. Geen animositeit tussen blank en zwart dus, althans volgens meneer Ego. In elk geval is er wel vaak sprake van animosi teit tussen dagbladen, in welk land men ook komt. Lees wat de DAILY MAIL kokend van woede opmerkt: „Sommige kranten hebben wittebroods weken-foto's van prinses Alexandra en mr. Ogilvy gepubliceerd, terwijl het dui delijk is dat het paar piet wist dat de foto's waren genomen. De Daily Mail keurt deze praktijk af. Men moet het pri- vé-karakter van de huwelijksreis respec teren. Alleen als het pasgetrouwde paar foto's wenst mag men ze nemen." O zo, Daily Mail. Voor degenen, die het blad nu van een lichte schijnheiligheid verdenken ze zijn er zonder enige twij fel zegt het blad er haastig achter: De foto op pagina twee was genomen op uitnodiging van de prinses en haar man". Mogen we nu toch even naar ons eigen land gaan? We vonden namelijk een tref fend stuk in het blad PARAAT van de Partij van de Arbeid. Het signaleert een brief, die de chef van de loonadministra tie van de dienst openbare werken in een provinciehoofdstad publiceerde in het per soneelsorgaan van de dienst, toen hij werd gepensioneerd: „Ondergetekende bericht hierbij zijn ge achte cliëntèle, dat hij zijn zaak in sala rissen, lonen, toeslagen, merit-rating, emo lumenten, continutoeslagen, huurcompen- satie, klimgeld, tariefionen, overwerk, huwelijkstoeslagen, kraamgeld, kindertoe slag, pensioenen, inkoop-pensioenen, zie kengeld, ongevalsgeld, verlof geld, vakan tiegeld, reiskostenvergoeding, pensionkos tenvergoeding, rijwielstallingsvergoeding, verhuiskosten, studiekosten, vergoeding di ploma EHBO, fietsengeld, gereedschaps- geld, busgeld, laarzengeld, gratificaties, ideeënbus, alsmede aangelegenheden be treffende de ziektewet, ziekenfondsbesluit, de W. en W.-wet, de kinderbijslagwet, de invaliditeitswet, de A.O.W., A.W.W., de loonbelasting, het steunfonds, de perso neelsvereniging, bondscontributies, kolen- geld en Kon. Wilhelminafonds heeft over gedaan aan zijn opvolger. Hij dankt hierbij voor het in hem ge stelde vertrouwen en beveelt zijn opvol ger in haar welwillendheid aan." En nog even een kopje uit de GOOI- en EEMLANDER over een wolkbreuk: Gisteren liep in Gooi-Noord de lucht leeg. Voor het toernooi om het Europese kam pioenschap basketbal heren, dat in oktober wordt gehouden in de Poolse stad Wroc law. is de volgende trainingsploeg door coach Janbroers samengesteld, die de ko mende maanden twee keer per week in Amsterdam zal bijeenkomen om onder leiding van Cees Burgert te oefenen: Rob Sterker, Gerrit Kok, Jan Driehuis, Jan Bruin en Bob Grosmann (allen Land- lust), Ton Boot, Wim Franke en Frans de Haan (allen The Wolves), Jan Schappert (Agon), Freek Witte (Thor), Paul Hoeksema en Jan Sikking (beiden DED), Jos Pelk en Bart Tuinstra (beiden Herley), Siebe Melis en Dolf Pouw (beiden Argus), Simon Scha- gen (US) en Frans Kalis (Antilopen). De ploeg, die tezijnertijd naar Polen zal wor den afgevaardigd, zal uit 12 spelers be staan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4