1 1 V 1 1 in het Singer Museum ZEISS IKON IE PROGRAMMA'S Penning-prijsvraag NEGEN MUZEN ZATERDAG 20 JULI 1963 EEN VAN DE GELUKKIGE ontdekkingen van de schil der Albert Muis, sinds enige jaren nu Fransman, was dat hij in de oostelijke Pi/reneeën op plaatsen waar de toerist moei lijk komt, landschappen met bomen vond die als onderwerp hadden kunnen dienen voor Hollandse schilders uit de 17de eeuw. Die landschappen bleken bovendien uitstekend te ver werken in de door Muis ontwikkelde vormgeving, die toch steunt op uitdrukkingsmiddelen van grote voorgangers in de moderne kunst. Zijn collega, Jan Groenestein, bekend om zijn paarden, vroeg mij eens bij onze wekelijkse tochten naar een gemeenschappelijke werkgelegenheid, langs een bepaalde plek te rijden waar we paarden, pony's en hun veulens hadden gezien. Hij bleek die plek vooral nodig te TOT 1 SEPTEMBER is in het Singer Museum te zien de expositie „Modernen van toen (1370-1630)', onze aandacht vragend voor Vlaamse schilderkunst en haar invloed. Deze tentoonstelling werd samengesteld door de voorzitter van de Museum Commissie, de heer R. G. de Boer. De heer De Boer spreekt in zijn inleiding tot de catalogus van een thans veel sterkere belangstelling voor deze kunst. „Het tijdstip van deze tentoon stelling is geen toeval", schrijft de heer De Boer. Inderdaad al niet omdat eind 1960 in het culturele centrum „De Beverd" te Breda al de expositie „Het landschap in de Nederlanden (1550- 1630)" geopend werd; een expositie waarbij de heer De Boer ook nauw be trokken was. hebben'om het decor, een door bomen en geaccidenteerd terrein echt oud-Hollands landschap. Een jongere figuur als de schilder Wilfred Voet, met veel sterkere neiging tot abstraheren dan zijn oudere collega's, zag ik tijdens een winter in Zuid-Frankrijk op verrassende wijze streven naar de kleur van onze oude meesters. En zelf zag ik in de tuin van het Singer Museum te Laren (N.-H.) een boomdie me alleen maar te verbeelden leek volgens oud-Nederlandse wijze. Maar dat was danook na het zien van een tentoon stelling van oud-Nederlandse kunst in genoemd museum. Goede kunst kan ons een bepaalde visie opleggen. Maar we moeten daar ook rijp voor zijn. - W nabeschouwingen Attentie - Ballet - Couperus J. Damshuizer C0NTINA f139.- La Souleïado een uitstekende groep Onenigheid in de staats commissie-Scholten De radio geeft zondag De radio geeft maandag T el evisie pro gramma „Modernen van toen" MOGE IK MET het begin van mijn schrijven de zin van deze exposities heb ben willen onderstrepen, toch moet ik ook zeggen dat men, gelijk ook eerder gebeur de. wel tot bepaalde tentoonstellingen komt bij gebrek aan beter aanbod of de ruimere financiële mogelijkheden van gro tere musea. Dat beperking in de mo gelijkheden daarentegen kan leiden tot minstens interessant te noemen manifes taties is doör mij al een paar keer opge merkt bij het bespreken van exposities in het Dordrechtse Museum. (Zie ons blad van gisteren), waar een en ander van het hier nu vertoonde dan ook al te zien is geweest. Hoe goed het herhalen kan zijn bleek mij in Laren door de ontmoeting met het werk van Jacob van Geel (ca. 1585-na 1638). In Breda was ik toch te zeer aan diens boomrijke landschappen voorbij gegaan en nu genoot ik ze als de tot de belangrijkste schilderijen van deze expositie behorende. Zijn vormgeving is .beslist uitzonderlijk te noemen; zij heeft een wonderlijke uitdrukkingskracht, verrassend is de sfeer van zijn landschap pen; die thans in ieder geval niet meer in dé Nederlanden gevonden zullen wor den. Een op deze landschappen soms enigs zins gelijkend brok natuur vond ik dan op aanwijzingen van de schilder Muis in de Pyreneeën. Opgemerkt moet ook nu worden dat fantasie ook sterk moet hebben gegolden bij een Van Geel naast mogelijke invloeden van een beweging onder de schilders van die dagen, van wie enkelen steunden op Italiaanse erva ringen. Dat ik de blijdschap om de ont moeting met Van Geels werk mocht de len met Maria van Es, de conservatrice van het Singer Museum, zegt mogelijk ook wel iets omtrent het belang van diens vertegenwoordiging hier. TERECHT WIJST de heer De Boer er op dat wij bij een ontwikkeling in pigen tijd graag datgene in het verleden zoeken, dat weerklank vindt in het heden. Van Geels bomen zouden danook gezien kun nen worden als voorbeeldig voor sommige onzer jonge kunstenaars, waaronder dan vooral wel de grafici. Overigens konden die voor een inspirerend voorbeeld wel la ter in de tijd terecht en wel bij Seghers. die danook echt wel, en dat eerder, bekeken is. Ik herinner er echter aan dat ik de tekenkunst van de jonge begaafde grafi cus Veldhoen tot op zekere hoogte een primitieve meende te kunnen noemen en ik dacht daarbij ook wel aan schilders als de hier vertegenwoordigde, voorlopers van onze grote 17e-eeuwers. De wens naar een sterk geaccidenteerd terrein met liefst bergen, zo veelvuldig op de hier vertoon de landschappen voorkomend, is sinds Cézanne onder onze eigentijdse landschap schilders niet nieuw, maar sommig even ouder werk van Diederen en zeker een en ander thans van Defesche kan mij doen denken aan het landschap met de barm hartige Samaritaan van Jacob Grimmer (1525-1590) en Gillis Mostaert (?-1598) en sommig werk van Jodocus de Momper (1564-1635). De N.C.R.V. bood gisteren de kijkers een zeer goed en gevarieerd televisie programma, dat na de zware Munk- avond in zijn geheel wat luchtiger had kunnen zijn. Het begin was overigens speels en luch tig genoeg dankzij een herhaling van een Conny Stuart halfuur. Heerlijk zot galm de deze veelzijdige cabaretière, die zo aanstekelijk om tiaar eigen verrichtingen kan lachen, enige leuke liedjes van Michel v. d. Plas en Guus Vleugel uit. Het ma gazine Attentie kwam weer uit met een goede aflevering, die een heel sterk num mer over de formatie-crisis bevatte. Hier in werd niet alleen door Jan Publiek (in straat-interviews) maar ook door de vete ranen dr. Drees en de heer Tilanus al dat geknutsel, dat zij weten aan de te grote DEZE TENTOONSTELLING lijkt dan veel op de reeds genoemde in „De Beyerd" te Breda, waar men zich be perkte tot het landschap. Belangrijk is hier de uitbreiding met stillevens, bloem stukken, figuurcomposities, interieurs en portretten. De inleiding in de catalogus van de Bredase tentoonstelling van dr. H. Gerson, directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te 's-Gravenhage, is heel wel te gebruiken bij de Larense expositie. Omstreeks 1550 lezen wij, waren er geen markante ver schillen van stijl tussen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden. Wel waren Antwerpen en Brussel de belangrijkste kunstcentra. In Antwerpen was het ate lier van de hier vertegenwoordigde Frans Florisz (1516-1570) van groot belang, ter wijl in Amsterdam de invloedrijke Joa chim Patenir werkte. Wat betreft de land' schapschilderkunst moet toch de zuide lijke invloed het meest hebben bijgedra gen tot een latere ontwikkeling. Belang rijk is natuurlijk geweest Pieter Brueghel de Oude (ca 1525-1569), al waren zijn di recte navolgers, hier ook vertegenwoordigd dat in de ontwikkeling niet zozeer. Meer ook dan alleen als landschapschilder is Brueghel bepalend voor het beeld van zijn tijd. In de .atalogus van deze expo sitie komt men de naam Pieter Brueghel tegen zonder toevoeging van „de Oude en dat is een voorzichtigheid in verband met de toeschrijving van het schilderij „De zeven werken van barmhartigheid dat mert wel als van zijn zoon Pieter heeft willen zien, maar door prof. dr. L. van Puyvelde aan de grote Brueghel wordt toegedacht. Ik kan slechts zeggen dat dit schilderij mij niet zo aangrijpt als de met zekerheid aan hem toegeschrevene. Over de moeilijkheid van toeschrijvingen leert men wel wat uit de catalogus als Pieter Brueghel de Jonge (1564-1637/8) besproken wordt. Vertegenwoordigd is ook de andere zoon, Jan Brueghel de Oude (1568■'1625); die een persoonlijker stijl had dan zijn broer, hetgeen ook voor de leek hier wél zichtbaar wordt. Deze „MODERNEN VAN TOEN" zijn schilders van een nieuwe tijd en in hun werk dan ook meer gericht op het dage lijkse leven, niet meer gebonden door op drachten van kerk en klooster. Jacob Grimmer (ca. 1525-1590) en zijn zoon Abel Grimmer (na 1570-voor 1619) schilderen het boerenleven rond Antwerpen en dat betrekkelijk direct en zonder te veel in vloeden van bepaalde opvattingen in een ontwikkeling. Van Hans Bol (1534-1593) ontmoeten we dan nog gouaches mei land schappen met een mythologisch en een Bijbels gebeuren, maar hij moet voorbed dig genoemd worden met zijn kleine stads en dorpsgezichten en zelfstandige land schappen. Van Lucas (1530?-1597) en Mar tin van Valckenborch (1535-1621) zegt dr. Gerson dat zij meer dan andere schilders in de Nederlanden de traditie van Patenir en Brueghel vruchtbaar hebben verwerkt. Van contact m.et het mede vormend It a lië getuigt hier direct Paulus Bril (1555 1626met een schilderijtje uit Rome, waar hij ook gestorven is. Zonder in Italië ge weest te zijn kon men toch getuigen van uit Italië gekomen opvattingen. Gillis van Coninxloo 1544-1607is daarvan een voor beeld. Van welk een evolutie in dit tijds bestek sprake is maakt vooral het zo echt geschilderde" iverk van De Momper wel duidelijk. In de catalogus leest men een waarschuwing betreffende toeschrijvingen van aan De Momper onwaardigewerken. Waar mij een enkele keer de aard van een bepaalde kleur in zijn werk verbaas de heb ik redenen te twijfelen aan de kwaliteit van de restauratie van De Mom pers wat betreft penseelvoering al zo moeilijk te evenaren werk. Twijfels van die aard had ik wel meer op deze expositie en als ik ze niet nader aanduid dan is het om de mogelijke particuliere bezitters, die zo royaal hun kostelijk bezit uitleen den, niet in pijnigende ongerustheid te brengen; te meer waar van mij ook niet de grootste zekerheid in deze verwacht .ig worden. Voor het behoud van zo veel mogelijk genot van deze kunst is res tauratie nu eenmaal nodig; men heeft niet altijd de beschikking over alle middelen die men vroeger gebruikte. ren. Volmaakt kunnen overigens wèl in andere stillevens verschillende details ge noemd worden. Toch is wel duidelijk dat hier de analyse vooraf gaat aan de syn these van de latere stillevenschilders. Dat in een ontwikkeling alles van later niet per se een verbetering behoeft te betekenen zou misschien mogen blijken uit de ver gelijking van een kerkinterieur van Hen- drick van Steenwijck de Oude (ca. 1550- ca 1603) en een op Italiaansè invloeden ont staan stadsgezicht van Hendrick van Steen wijck de Jonge (ca. 1580-1649). Hoewel ander werk van deze twee figuren mij onbekend is lijkt me in ieder geval het kerkinterieur te pleiten voor de meer di recte benadering van de natuur dan het steunen op een construerende fantasie. Het kerkinterieur is een authentieke visuele er varing, het kleine stadsgezicht zomaar een mooi schilderijtje. Maar natuurlijk is het ook een kwestie van kwaliteit van de kun stenaar. Dat manierisme geen beletsel NIEUW IN DE BETROKKEN tijd, dus kort na 1600, was de liefde voor het bloemstuk veelal samengesteld uit bloemen uit verschillende jaargetijden. Dat in dit genre sprake kan zijn van een bij de landschappen vergeleken grotere koelheid in benadering behoeft niet te verwonde ren als men bedenkt dat vele van deze bloemstukken nooit als zodanig in werke lijkheid werden gezien. Bij alle respect voor dit zoeken naar schoonheid zijn mij dan ook hier het landschap en het stil leven het liefst. Bekeken op compositie en vergeleken met de latere Hollandse stillevenschilders is het duidelijk dat we hier aan het begin van een ontwikkeling staan. Door gebrek aan feitelijke gegevens is het niet helemaal zeker een stilleven van Osias Beert de Oude (ca. 1580-1624) in tijd vóór zijn stilleven met oesters te dateren, maar de meer sferische en plas tische behandeling van de delen van het laatstgenoemde pleit voor een latere plaat sing van dit werk in Beerts ontwikkeling. Men mag dit het opentrappen van een open deur noemen, maar mijn opmerking heeft als doel de beschouwer tot een na der bekijken te stimuleren. MEER DAN OP exposities van het bij na volmaakte valt juist hier iets te le Landschap van Jacob van Geel (ca. 1585na 1638); eigendom van het Rijksmuseum in Amsterdam. behoeft te zijn voor waarlijk levende ex pressieve kunst bewees ons al de eerder geroemde Van Geel. Dat manier van schil deren nooit precies de tijd van ontstaan kan duiden bewijst ons een vergelijk tus sen het damesportret van Willem Key (1515/20-1563) en een mansportret van Lambert Sustris (1506-1566). Naar schil- dertrant staat het laatste verder in een ontwikkeling, maar de dame komt me meer bekend voor dan de man. Ik noem1 de nog slechts een deel van het geëxposeer de en beken tenslotte mijn sterke voor keur op het eerste gezicht voor het win terlandschap van Denijs van Alsloot (ca 1570-Ca. 1620), naar kleur zo modern als werk van de nog levende Belgische schil der Saverijs. Bob Buys inmenging van de partij-fracties, veroor deeld. Ontroerend en goed was het onderwerp dat deze rubriek wijdde aan de Oosten rijker Karl Gröger, die zich aansloot bij het Nederlandse verzet en in de duinen bij Overveen voor een nazi-vuurpeloton de dood vond. En dan ballet bij de N.C.R.V.! Wie had jaren geleden ooit kunnen denken, dat in de programmering van deze omroep zo'n gunstige ommekeer zou komen. Gesteund door haar collega's van het Nationale Ballet, beeldde jirima ballerina Marianne Hilarides in een schoon bewegingsspel de oude legende over het lied „Sirah" in de choreografie van Pearl Lang uit. De inleiding die Albert Vogel sprak in zijn herdenking van Louis Couperus, bracht de figuur van deze 100 jaar gele den geboren schrijver als het ware weer tot leven. Dat niet, al het werk van deze auteur, die ook de details zo minutieus beschreef, zich leent voor de t.v. beves tigde Vogel met zijn voordracht van „De Krekel", een verhaal, dat men gezien zijn weelde aan woorden en details, en zijn sfeer beter kan lezen. De fijn afgewo gen novelle „Epistolaire Liefde' daaren tegen kwam, mede door de uitstekende techniek van Vogel bijzonder goed over. Het was. goed, dat de kijker er weer eens aan werd herinnerd, hoe een groot schrij ver en stilist de „Haagse dandy" was. De „Accademia Nazionale di San Luca" te Rome heeft een internationale prijs vraag uitgeschreven voor een herinne ringspenning voor de 400ste sterfdag van Michel Angelo. Zij heeft de vertegenwoordiger in Ne derland van de F.I.D.E.M. (Féderation Internationale des Editeurs de Médailles) aangezocht voor een Nederlandse deel neming aan deze prijsvraag de nodige stappen te doen. De vereniging voor penningkunst zal dezer dagen de voorwaarden der prijs vraag aan belanghebbenden toezenden. De Italiaanse tekst is op aanvraag ver krijgbaar bij het secretariaat van de ver eniging voor penningkunst (Jonkerlaan 48 Wassenaar). De termijn van inzending sluit op 30 de cember. Voor de winnaar van het concours ligt een prijs van 2 miljoen lire klaar. Eredoctoraat voor W. Mudde. Tijdens het Europees-Amerikaanse congres ever Kerkmuziek, dat van 15 tot en met 18 juli in Scheveningen is gehouden, heeft de pre sident van de universiteit van Valparaiso in Indiana, dr. O. P. Kretzmann, medege deeld dat aan de organist van de Lutherse Kerk te Utrecht, de heer W. Mudde, het eredoctoraat van de universiteit zal wor den verleend. De heer Mudde, die voor zitter was van het internationaal congres in Scheveningen, zal vermoedelijk in .196,4. de onderscheiding in- ontvangst nemen bij zijn tournee door de Verenigde Staten, Advertentie camera met wereldgarantie (Van onze kunstredactie) Het eerste optreden in ons land van „La Souleïado", gisteravond bij aangenaam zomerweer in het Openluchttheater in Bloemendaal, heeft aanmerkelijk minder publiek gehad dan deze groep uit Solliès- Toucas (Var, Cóte d'Azur) verdient. Afge zien van de vraag of het, hoe dan ook, zin heeft op internationale schaal histo rische folkflore uit te wisselen in een tijd die zich nergens buiten laat houden, moet worden vastgesteld dat deze dertig „tam- bourinaires(trommelaars), dansers, zan gers en fluitisten hun met grote zorg sa mengestelde programma voortreffelijk uitvoeren. Alleen het tableau, dat zij in hun kleur rijke en bevallige kostuums vormen, het accent van de grote diepe trommels daar in, heeft een feestelijke en poëtische licht heid. Wie zijn hart nog niet verloren heeft aan de Basse-Provence zou voor de waar dige en beheerst-feestelijke dansen en het mooie zingen van deze groep zwichten. In het programma, waarin terecht de kerst liederen niet vergeten zijn, komen de oud ste dans- en musiceerstijlen van het ge bied aan bod, het geheel bekroond door een hartveroverende slot-farandole. We wensen de groep een succesvolle tournee in ons land toe en meer begrip voor haar streven dan gisteren in Bloemendaal bleek, toen tijdens de pauze afgrijselijke twistmuziek uit de luidsprekers kwam. Over de deining die in de staatscom missie-Scholten zou bestaan over het rap port dat zü aan de regering heeft uit gebracht over het radio- en tv-bestel, zijn de meningen verdeeld. De minderheid in de commissie die zich niet met het meerderheidsstandpunt minister be slist over zendtijd kan verenigen, zal haar standpunt alsnog in een minderheids nota kenbaar kunnen maken. Deze min derheidsnota, of -nota's, kunnen alsnog aan het rapport worden toegevoegd. Over publikatie van het rapport beslist de regering. Indien het wordt gepubli ceerd, zullen ook de standpunten van de minderheid openbaar worden gemaakt. Dit is de opvatting die bij de meerder heid leeft. Bij informatie elders blijft echter, dat de minderheid haar opvattin gen rechtstreeks wil publiceren, vooraf gaand aan de (eventuele) publikatie van het rapport. De minderheid zou het niet zeer hebben gewaardeerd, dat prof. L. W. G. Scholten haar slechts acht dagen de tijd heeft gegeven een nota op te stellen, en in die tussentijd zelf het com missie rapport alvast aan de regering heeft aangeboden. Het N.Ph.O.-jubileumseizoen DE OPENING EN HET HOOGTEPUNT van de viering van het 150-jarig bestaan van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal een gala-jubileum concert zijn, op vrijdag 29 november, in de Haarlemse Concertzaal. Het concert, dat onder leiding van Henri Arends zal staan, wordt geopend met de eerste uitvoering van de, in opdracht van de provincie Noord-Holland voor het N.Ph.O. gecomponeerde, Svmphonie Concertante van Hendrik Andriessen. Na de pauze speelt de violist Herman Krebbers de Tzigane van Ravel. Het concert wordt be sloten met „L'Oiseau de Feu" van Strawinsky. Ter gelegenheid van het jubileum heeft het N.Ph.O. bijzondere concerten in de provincie: Aalsmeer (26 oktober, soliste Johanna Martzy), Hoorn (29 januari, solist Hans Henkemans), Zaandam (3 maart), Hilversum (7 april), Alkmaar (29 mei). Uitgevoerd worden onder andere de negende van Beethoven, met medewerking van de Alkmaarse Orato rium Vereniging en de solisten Annette de la Bije, Martha van Kerkhoff, Lode Devos en Herman Scheij. DE INDELING van de negen dinsdag en negen vrijdagconcerten is gelijk geble ven. Het N.Ph.O. geeft in zijn jubileum seizoen vijf wereldpremières; behalve de reeds genoemde compositie van Hendrik Andriessen de Symfonie no. 5 van Lex van Delden, „Espressioni cordiali" van Mari- nus Flothuis, de ouverture „Gabrela, Cra- vo e Canela" van Lopes Grapa en „Three contrasts" van Oscar van Hemel. Voorts Nederlandse premières van „The Black Masquers" van Sessions, de Ouverture in D gr.t. van Schafer, het celloconcert van Jolivet (solist André Navarra), en Dialo gues for jazzcombo and orchestra van Brubeck (met „The Diamond Five"). IN DE DINSDAGSERIE worden de vol gende concerten gegeven: 1 oktober wer ken van Clark, Hellendaal, Mozart, Meijer- beer, Delibes, Gounod en Offenbach (het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends met de so praan Erna Spoorenberg als soliste); 22 oktober werken van Schubert, Mozart, Van Delden en Gershwin (N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends met José Iturbi als solist); 12 november Beethoven, Mozart en Bruck ner (Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans met Theo Olof als solist); 10 december Hendrik Andriessen, Frank Martin, Beethoven (het N.Ph.O. onder Arends met als solisten Johanna Martzy en de bariton Henk Driessen); 14 januari Rossini, Chopin, Sessions en Liszt (het N.Ph.O. onder dr. Peter Paul Fuchs met als soliste Branka Musulin); 28 januari Haydn, Mozart en Roussel (het N.Ph.O. onder Marinus Adam met Hans Henke mans als solist); 18 februari Schafer, Flot huis, Schumann en Brahms (het N.Ph.O. onder Arends met Annie Fischer als solis te); 10 maart Mozart, Haydn. Poulenc en Jolivet (het N.Ph.O. onder Arends met André Navarra als solist) en op 14 april Beethoven en Bartók (N.Ph.O. onder Arends met Annie Delorie en Guus Hoek man als solisten). IN DE VRIJDAGSERIE zullen de vol gende concerten plaats hebben: 11 okto ber weiken van Jolivet-Lulli, Sjostako- witsj en Tsjaikofsky (het N.Ph.O. onder Arends met Ida Haendel als soliste); november Dworsjak, Brahms, Roussel en Ravel (het N.Ph.O. onder Marinus Adam met als solisten Herman Krebbers Tibor de Machula in het concert voor viool, violoncello en orkest van Brahms) 22 november Handel, Mozart. Chopin en César Franck (het N.Ph.O. onder Mari nus Adam met als solist Stefan Aske- nase); 20 december Smetana, Prokofjef Henkemans en De Falla (het N.Ph.O onder Henri Arends met als solisten Klaas Boon, in het altvioolconcert van Henkemans, en de declamatrice Teddy Schol ten, in „Peter en de wolf" van Pro kokief); 24 januari Lopes Graqa. Menott Turina, Ravel (het N.Ph.O. onder de Portugese dirigent Silva Pereira met Jan Hesmerg als solist in het vioolconcert van Menotti); 7 februari Milhaud, Brubeck Ketting en Gershwin-Bennett (het N.Ph.O onder Henri Arends met „The diamond Five" als solisten in werken van Brubeck en Otto Ketting); 28 februari Van Hemel Gershwin, Strawinsky en Janatsjek (het N.Ph.O. onder Arends met Daniël Wayen berg als solist; 20 maart de tweede sym fonie van Mahler door het Radio Filhar monisch Orkest onder Willen) van Otter- loo met Annette de la Bije en Annie De lorie als solisten; 24 april Tsjaikofsky, Ko- daly, Richard Strauss en Johann Strauss (het N.Ph.O. onder Arends met Helena Costa als soliste). HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO 9.30 NCRV. 10.00 IKOR. 12.00 NCRV. 12.15 KRO, 17.00 Convent van Kerken. 18.30 NCRV. 19.4524.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Clavecimbelrecital (gr.). 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Koorzang: geeste lijke liederen. IKOR: 10.00 Muziek van de zondag, ló 15 Venster op de wereldkerk, lezing. 10 20 In leiding op de kerkdienst. 10.30 Hervormde kerk dienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. KRO: 12.15 Accordeonorkest 12.25 De Springplank. 12.50 Liedjes uit Griekenland (gr.). 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 Lichte orkestmuziek en zang solisten. 14.00 Viool en piano: moderne muziek. 14.40 Pianoduo: klassieke muziek. 15.00 Zondag middagklanken: lichte grammofoonmuziek, afge wisseld met sportreportages, commentaren en uitslagen. Tijdens dit programma: De hand aan de ploeg, lezing, en: Reportage Nationale weg- kampioenschappen wielrennen voor profs te Zandvoort. 16.30 Landdag voor kei kkoordirigen- ten te Utrecht. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV: 18.30 Kerkcon- cert: mezzosopraan met orgelbegeleiding. 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Geestelijke liederen. 19 30 Indrukken van de conferentie voor geloof en kerkorde te Montreal, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Een avond in Griekenland, muzi kaal klankbeeld. 21.30 Omroeporkest en klarinet: klassieke muziek. 21.55 Klassieke grammofoon muziek. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22 40 Avondgebed. 22.50 Metropole-orkest en zangsolist: lichte muziek. 23.30 Retourtjes, veertiendaagse terugblik op het programma. 23.55—24.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, postduivenberichten en so cialistisch Strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. (Om 9 00 postduivenberichten en sportmededelingen. Om c.a. 9.06 Praatje). 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. 10.00 Klassiek pianokwartet (gram.). 10.30 Binnenste buiten, zelfportretten van beroemde en minder beroemde mensen (vierde aflevering). 11.00 Zondagmorgen zonder zorgen, lichte platen. AVRO: 12.00 Muziek voor allen (gr.). 13.00 Nieuws, daarna eventueel postduivenberichten, medede lingen of grammofoonmuziek. 13.10 Op de plaat rust..!, strijdkrachtenprogramma. 14.00 Omroep- orlftst. groot koor en solisten: klassieke muziek. In de pauze (14.25—14.35): Boekbespreking. 15.50 Filmpraatje. 16.00 Dansorkest en zangsolisten. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Discobal. 17.30 Turn Tum, een gemengd programma voor jonge luis teraars 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sport journaal. VPRO: 18.30 Korte Hervormde kerk dienst. IKOR: 19.00 Waar blijft het Wilde Ganzen- geld?: rekening en verantwoording. 19.20 Pro gramma over de vierde Assemblee van de Lu therse Wereldfederatie te Helsinki. 19,30 De Open Deur, veertiendaagse rubriek AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Noordzee Festivalconcert te Knokke. 21.00 De inbraak, hoorspel (herhaling van 11 april J.I.). 21.25 Rijkdom der welluidendheid (gr.): klassieke en oude muziek. 21.55 Amerikaanse schetsen: San Francisco. 22.00 Licht orkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en mededelingen. 23.00 Groe ten uit Italië: muzikaal klankbeeld. 23.20 Symfo nische muziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/s 9.30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal - uitzending van dienst voor belangstellenden, gehouden op zondag 14 juli. 16.00 ds. P. N. Kruyswijk. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Noordzeefestivalvaria. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 12.50 Pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.25 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera en Bel Canto concert. 15.30 Sportberichten en reportages. 17.00 Nieuws. Daarna: Sportberichten en reportages. 18.00 Nieuws. 18.03 Gevarieerde muziek. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.30 Ge varieerde muziek. 20.00 Lichte muz. 20.25 Europa beker van het chanson: Nederland—Engeland. 21.45 Melodieën van vroeger. 22.00 Neiuws. 22 15 Klankbeeld. 22.30 Zang. 23.00 Nieuws. 23.05 Ge varieerde muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV, NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Po- pulair-klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Radio krant. 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek. 8 30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9,35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassiek pianoconcert (gr.). 10.45 Theologische etherleergang 11.05 Cello en piano. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 12.05 Licht instrumentaal -ensemble: muziek uit de twintiger jaren. 12,25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjeskoor en instru mentaal kwintet. 12 53 Grammofoonmuziek of ac tualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte orkestmu ziek en zangsoliste. 13.35 Lichte grammofoonmu ziek. 14.05 Schoolradio. 14.30 Populaire orkestmu ziek (gr.). 14.45 Radio-kamerorkest en solisten: moderne en oude muziek. 15.35 Vocaal ensemble en orgelbegeleiding: gewijde muziek. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Amsterdams koper-ensem ble. 16.50 Grammofoonmuziek. 17.00 Voor de kleu ters. 1.15 Populaire orkestmuziek (gram.). 17.40 Beursberichten. 17 45 Grammofoonmuziek 17.50 Regeringsuitzending: De vegetatie langs de ri vieroevers in Suriname, door'dr. J. C. Lindeman. 18.30 Kerkorgelconcert-, populaire werken. 18.30 Klassieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Grammofoonmuziek voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Militair orkest (opn), 20.20 Operatie Albatros, hoorspel. 21.35 Omroeporkest en soliste: moderne muziek. 21 55 Parlementair commentaar. 22.10 Carillonbespe ling. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avond- oevrdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Frag menten uit de musical Annie get your gun (gr.), 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied 7.23 Klaarwakker: lichte grammofoonmuziek, reportages, medede lingen en commentaren. (Om 7.35 Van de voor pagina. praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 V ARAs boottocht 1963. 8.23 Lichte grammofoonmuz. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 10.00 Bij benadering, overdenking op de maandagmorgen. VARA: 10.20 Muziekmemoires. 11.05 Voordracht. 11.25 Metropole-orkest (herha ling van 6 luli). 12.05 Bariton en piano (gr.): klas sieke liederen 12 30 Mededelingen t.bv.. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Magisch orgel: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Licht instrumentaal sextet. 13.45 Het Midden-Oosten, lezing. 14.00 Kameror kest; Nederlandse orkestwerken. 14.45 Majoor Grantmoore's laatste schot, hoorspel (herhaling van 19 juni) 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig, 17.00 Oude liedjes. 17.15 Licht orkest. 17.50 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws en com mentaar 18.20 Actualiteiten. 18.30 Licht instru mentaal ensemble 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Regeringsuitzending: De Radio-zilvervloot, gepresenteerd door Elisabeth Mooy en Herman Stok 19.30 Symfonie-orkest van Kopenhagen (gr.): lichte muziek 20.00 Nieuws. 20.05 VARA'S boot tocht 1963. 20 30 Holland Festival 1963: mezzo-so praan en piano. 21.20 Herexamen, gesprekken. 22.00 Western Time. 22 30 Nieuws. 22.40 Lichte muziek door dansorkest met solisten. 23 10 Op de praatstoel. 23 00 Lichet grammofoonmuziek. 23.55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Noordzeefestivalvaria. 12.30 Weerbericht. 12.35 Landbouwkroniek. 12.42 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13 00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarieerde muziek. 15.00 Klassieke en moderne muziek. 16 00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16 09 Voor de zie ken 17.00 Nieuws. 17.15 Zang met pianobegelei ding. 17.55 Grammofoonmuziek 18.00 Nieuws. 18.03 Lichte muziek. 18 18 Paardesportberichten. 18 20 Voor de soldaten 19 00 Nieuws 19.40 Operamu ziek 20 00 Show Time. 21 00 Teenagerprogramma. 22.00 Nieuws 22 10 Jazzmuziek 23 15 Nieuws 23.20 Kamermuziek 23.55 Nieuws. 24.000.45 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG VARA: 15.00 Rawhide - Besmetting!, TV-film uit Wild-West-serie. NTS: 15.50 Directe reportage van atletiekontmoeting Rusland—Verenigde Sta ten te Moskou. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35 Directe reportage atletiekontmoeting Rusland—Verenigde Staten te Moskou VARA: 19.30 Vrije nieuwsgaring - Misdaad op bestelling, TV-film. 19.55 Reactie op reacties. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Een gala-avond in 1923 21.05 Achter het nieuws. 21.30 Een kwestie van opletten: documentaire over dobbel- en kaart spelletjes. 21.45 Fiesta Gitana: Spaans ballet en gitaarspel. 22.20 Wereldwijs, quiz. NTS: 23.00— 23.05 Journaal. VOOR ZONDAG NTS: 14.00—17.10 Directe reportage van de at letiekwedstrijd Rusland—Amerika te Moskou. 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport in beeld KRO: 20 30 Buropabeker voor zangvoordracht te Knok ke. 21.15 Wie eenmaal uit het schaftle eet, TV- film (deel 3). NTS: 23.00—23 05 Journaal. VOOR MAANDAG CVK/IKOR/RKK19.30 Voor de jeugd. 19.54 Ken-Merk, een interkerkelijk magazine. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Spook te koop. speelfilm. 21.40 De lange nacht, film 22 05 Tekenfilm. 22 15 Eurovisie: Royal International Horse Show in Londen 22 4522.50 Journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7