BSO 'm I PANDA EN DE MEESTER-KIEKER Jf PUZZEL NUMMER 45 O in de Hooglanden 9 Ons vervolgverhaal OOK PRINSES ANNE NAAR KOSTSCHOOL Karaktervorming en sport domineren m Hartkleppen- bank" NEGEN MUZEN ZATERDAG 20 JULI 1963 EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH Competitiegeest 36) De sleutel liet hij in zijn zak glijden en nog eens gaf hij Compton opdracht hem voor te gaan naar Fazia's ka mer. De man verzette zich niet meer en liep de gang uit. Zij moesten een smalle wenteltrap op en al gauw stonden zij voor een zware deur met ijzerbeslag. Comp ton keek Felton aan. „Hier zit zij," deelde hij mee. Na een enkele blik op de zware deur verloor Felton de moed. Wat was hij dom geweest. Hij had zich alle moeite gegeven, zijn gevangenis en die van Sonja waarin nu de bewuste loze man lag zorgvuldig af te sluiten. En hij had er niet eens bij stilge staan, dat hij geen sleutel bezat, die op Fazia's deur paste. Achter die dik ke eiken deur was zij even onbereik baar als wanneer zij aan de andere kant van het meer had gezeten. „Ik moet de sleutel hebben," voeg- hij hij Compton toe. „Kun jij me zeg gen, waar die is?" Sonja trok hem aan zijn mouw. Haat ogen leken te vonken. „Waarom verknoei je onze tijd?" zei zij driftig. „We hadden allang het kasteel uit kunnen zijn. Als wij nu niet gaan, zal onze kans verkeken zijn." Hij schudde het hoofd. „Ik kan Fa- zia hier niet achterlaten, op genade of ongenade overgeleverd aan de dwerg" zei hij zacht. „Hij zou haar zonder enig gewetensbezwaar vermoorden, als hij meende dat zij een gevaar voor hem werd." Opeens zei Compton, „Die sleutel is hier dichtbij." „Wat zeg je"? vroeg Felton verrast. Compton wees naar een kleine nis in de stenen muur, stak zijn hand uit en bracht een zware ijzeren sleutel te voorschijn, niet minder dan een anderhalve decimeter lang. „Dat soort sleutel kun je moeilijk in je zak dragen," legde hij uit. „En zó gaat het ook. Als er iemand in deze kamer zit opgesloten, hangt die sleu- aan de verkeerde kant van de deur toch buiten bereik." Felton deed een greep naar de sleu tel, die aanvoelde assof hij minstens een pond woog, stak hem in het slot en draaide hem om. Onder naargees tig piepen ging de zware deur lang zaam open, toen hij er zijn schouder tegen zette. Hij kreeg weer moed. Het zou heel wat tijd en inspanning vergen, een deur als deze in te ram meien. De gang buiten de kamer was te smal om er met een stormram te kunnen werken. Fazia sprong op, zodra zij de deur hoorde opengaan. Toen zij Felton her kende,- begonnen haar ogen te glan zen van blijdschap en hoop. „Meneer FeltonP riep zij. „Ik had S gedacht u nooit meer terug te zullen zien." Felton hield Compton onder schot, en kwam binnen en zei op een toon, die geen verzet zou dulden: „Er valt geen ogenblik te verliezen. Ik laat u en Sonja opgesloten in deze kamer achter. U zult er volkomen vei lig zijn, althans enkele uren." Verontwaardigd riep Sonja, „wat haal je je in het hoofd, Felton. Ik fga met je mee. Ik laat me niet opsluiten in dit hol." „Ik ga zo dadelijk met Compton het kasteel uit," zei hij bedaard. „Jij blijft hier bij Fazia. Eer zij deze ka mer kunnen binndringen, hoop ik al lang hulp te hebben gehaald." Fazia zei niets. Zij vertrouwde hem kennelijk en leek bereid zich naar zijn plan te schikken. „Ik probeer zo gauw mogelijk te rug te komen," zei hij en keerde zich om naar de deur. „Ga mee, Comp tonCompton liep al voor hem uit. Maar Sonja deed een laatste poging, hem tot andere gedachten te brengen. „Laat ons hier niet achter!" zei zij wanhopig „De bende komt hier toch binnen, wat je ook beweert, en wat zal er dan met ons gebeurden, denk je?" „Er zit niets anders op Sonja", zei hij. „Ik kan je eenvoudig niet meenemen. Alleen heb ik een kansje weg te komen» van het eiland, maar als jij en Fazia meegaan is die kans er niet." Hij liep achter Comp ton de gang op. De deur ging dicht, werd van de buitenkant afgesloten en hij liet de reusachtige sleutel in zijn jaszak glijden. De revolver hield hij op Compton gericht en deze moest voor hem uit de wenteltrap weer af lopen. „Jij laat mij door een of an- deze achterdeur dit kasteel uit", zei hij. „Kun je er een vinden?" Compton knikte. Aan de voet van de trap sloeg hij linksaf en liep langs enkele gesloten deuren naar een paar stenen treden. „Vroeger de toegang naar de keu ken geweest," zei hij binnensmonds. „Er is een deur, waardoor je naar buiten kunt." Gedempt maar dreigend zei Felton: „En geen streken Compton. Je weet wel, ik heb niets te verliezen en alles te winnen. Als je me verraadt schiet ik je als een hond neer." De man gaf hem geen antwoord en ging de treden af. Even later be vonden zij zich in een vochtige nau we gang, die naar een hoge holle keuken leidde, met een reusachtige open haard en muren, die dropen van het vocht. Die keuken was kennelijk lange tijd niet gebruikt. In het licht van de elektrische lantaren zag Fel ton roestige braadspitten, beschim melde pannen en een hoop afval, in een hoek bijeengeveegd. Bij de aanblik van de buitendeur in die keuken kreeg hij moed, maar toen zij ervoor stonden, zag hij dat er zware grendels voor waren. En die deur was kennelijk in vele jaren niet open geweest. „Opendoen!" zei hij tegen Compton en de man begon tegen de grendels te duwen. Felton luisterde scherp. In de verte had hij stemmen vernomen. Hij meende daartussen de schelle kribbige stem van de baas te herken nen en vroeg zich af, of het kereltje persoonlijk naar boven was gegaan om uit te zoeken waar Compton en zijn andere handlanger bleven. Comp ton deed een aanval op de tweede. „Schiet op!" snauwde Felton. Compton zei niets en hijgde meelij wekkend. „Ik krijg er geen beweging in!" mompelde hij. „Ga opzij!" zei Felton, bukte zich vliegensvlug en sloeg krachtig met de kolf van de revolver tegen de grendel. „Probeer het nog eens." Compton duwde uit alle macht en de grendel schoot los. De deur ging open en de kille vochtige lucht van de pril le morgen sloeg de twee mannen tegemoet. Felton huiverde. En wat nu? Als hij een boot kon vinden, zou hij zich door Compton naar de over kant van het meer laten roeien, waar zij hulp konden halen. Zelfs in deze afgelegen streek van de Hooglanden moesten hier en daar toch telefoons aanwezig zijn. „Jij loopt voor mij uit," zei hij en gaf Compton onderwijl een duw met de revolver in de rug. De man ge hoorzaamde. Samen staken zij een soort erf over en even later hadden zij de beschutting van een strook dicht geboomte bereikt. „Waar liggen de boten?" vroeg Fel ton. Compton zei niets. Hij leek te luis teren. Felton keek om naar het kas teel, dat zich als een donker massief tegen de a1 lichter wordende lucht verhief. Dat was een fout. Compton draaide zich bliksemsnel om en vloog de beschermende duisternis tussen de bomen in. Felton keerde zich snel om en volgde Comptons struikelende stappen door het dichte hakhout. Maar hij had geen kans en staakte de achtervolging, toen hij met zijn voet achter een wortel bleef haken en tegen de grond smakte. (Wordt vervolgd Op de dure Britse „public schools" is het onderwijs feitelijk maar bijzaak ïïmmm mmmm (Van onze correspondent) LONDEN. Met een gevoel van op luchting heeft het Engelse volk ver nomen, dat de bijna 13-jarige prinses Anne in september naar een gewone kostschool zal gaan. Haar ouders kozen voor haar een school in Benenden, tachtig kilometer van Londen. Men heeft zich reeds jaren afgevraagd of de prinses de traditionele weg zou volgen, welke tot nu toe gegolden heeft voor alle eerste dochters van een Brits staats hoofd, namelijk de opleiding thuis. Dit leidde tot de critiek, dat de moderne inzichten, waarvan ook de Engelse ko ninklijke familie op verschillende ge bieden blijk heeft gegeven, toch nog onvoldoende veld zouden hebben ge wonnen. TOT NU TOE heeft prinses Anne sa men met twee vriendinnetjes particulie re lessen op Buckingham Palace van een gouvernante gehad. De prinses zal op school wèl bij haar titel worden genoemd, maar overigens als elk ander van de drie honderd leerlingen worden behandeld. Zij zal een slaapzaal met vier of acht meis jes moeten delen. Zij komt in de zogenaamde lagere vijf de klas, het jaar dat vooraf gaat aan de „i'A, Prinses Anne: ook voor haar een typisch-Engelse opleiding op een „public school". rx.x,.y. CO», MASTEN TOONDE* 37. Panda sprong in de auto van de Meester-Kieker en zette de achtervolging in. Ondertussen overwoog hü hoe hij zijn werkgever uit handen van de beide staats vijanden moest redden. „Ik moet hulp hebben, dacht hij, „want alleen kan ik toch niets tegen die bandieten beginnen Als ik nu maar gauw ergens een agent zie Die wens werd verhoord want uit een zij straat kwam juist de wakkere agent Maneschijn aan rijden, op zoek naar verkeersovertreders. Panda wenk te hem en wees naar de auto van de staatsvijanden, maar omdat die geen verkeersovertreding begingen, schonk de wetsdienaar hier geen aandacht aan. Er zat dus niets anders op dan te stoppen en de agent uit te leggen, wat er aan de hand was. Dus greep Panda naar de rem en merkte het volgende ogenblik, dat dit de rem niet was, maar de hefboom waarmee de uit schietende ladder van het merkwaardige wagentje be diend werd. Dit trok de aandacht van de wakkere Maneschijn. „Tjonge," bromde hij, „je ziet tegenwoor dig de gekste dingen op de weg. Maar dit lijkt me toch niet ongevaarlijk. Ik zal die knaap eens volgen en als hij brokken maakt, slinger ik hem op de bon!" hogere vijf". Dan volgt een jaar „lage re zes" en tenslotte de hoogste klas, de hogere zes". In de „lagere vijf" worden de leerlin gen voorbereid op hun eerste zogenaam de gewone staatsexamen enigszins te vergelijken met onze driejarige h.b.s., hoe wel ook latijn meestal tot het rooster van de „public schools" (dagscholen of kost scholen) behoort. Nadat de leerlingen van Engelse middelbare scholen over de eer ste hindernis van dit examen op „ge woon niveau", zoals het officieel heet, heen zijn, kunnen zij zich in een aantal vakken specialiseren, waarbij zij alle an dere vakken kunnen laten schieten, en worden dan voorbereid op het staatsexa men „gevorderd peil". Een bepaald aan tal diploma's in de door henzelf gekozen vakken geeft dan toegang tot de universi teit, hoewel elke universiteit meestal zijn eigen (hoge) eisen stelt. Het schoolgeld bedraagt 4.800.- per jaar. De discipline ls er strikt Prinses Anne zal elke ochtend om zeven uur moe ten opstaan. Om kwart voor acht is het ontbijt. Op de meeste kostscholen, hoe duur ze ook zijn, is het voedsel (wij weten het uit ervaring, want wij hebben op de al lerduurste scholen maaltijden genuttigd) op het schamele af, zowel qua samenstel ling van het menu als wat de kwaliteit betreft. Hoe ongelooflijk het ook moge klinken, in een gewoon volkscafé eet men niet zo abominabel als op een dure En gelse kostschool. Ook de huisvesting is er uiterst sober. Luxe wordt bewust gemeden. In de ge meenschapszalen van de meeste van de ze scholen is het meubilair onooglijk en de gemakkelijke stoelen zijn er vaak ka pot. Het is moeilijk te zeggen of dit het gevolg is van een puriteinse, karakter- hardende traditie, of van onverschilligheid. WIJ WOONDEN niet zo lang geleden een les bij in Churchill's beroemde Harrow School. De kale muren van de lokalen waren vuil als op een armenschooltje uit de dagen van Dickens. Toen wij hierover een opmerking maakten, zei de leraar, dat men er gewoon aan was en het niet eens opmerkte. De hoofdzaak schijnt wel te zijn, dat het voorgeslacht van de leer lingen op dezelfde afschuwelijke nauwe banken, in dezelfde achttiende en negen tiende eeuwse naargeestige schoolatmos- feer, had gezeten. Aangezien ook de schooluniformen mees tal voorwereldlijk zijn, is het niet te ver wonderen, dat vele Engelse (meestal par ticuliere) scholen een smaakbedervende invloed op de jeugd uitoefenen. De nieu we gemeentelijke scholen zien er veelal beter en fleuriger uit, maar daar stuurt de Brit, die het enigszins kan betalen zijn kinderen in het beginsel niet naar toe! De belangrijkste sporten, die in Benen den beoefend worden, zijn tennis en zwem men in de zomer en lacrosse (een soort hockey) in de winter. Iedere groep leer lingen op alle Engelse scholen behoort tot een „huis", dat een speciale kleinere gemeenschap vormt, waar de zgn. „huis leraar" of „huislerares" de leiding heeft en als rempla^ant van de ouders een vertrouwensfunctie vervult. De loyaliteit van de leerling aan zijn of haar „huis" speelt een grote rol. Bij alles wat men doet aan sport en vrije activiteiten, zoals toneelspel, musiceren, e.d. wedijveren de diverse „huizen" met elkaar. Op de kostscholen zijn die „hui zen" inderdaad de afzonderlijke gebouwen, waar de groepen wonen en eten. Op an dere scholen zijn ze denkbeeldig. Benenden School wordt geprezen om de prettige atmosfeer. Zelfwerkzaamheid in de vrije tijd speelt er een grote rol. Benen den staat op de tiende plaats van de rang lijst der „deftige" meisjeskostscholen en levert het grootste aantal leerlingen aan Oxford en Cambridge af, die eeuwenlang eigenlijk de enige universiteiten waren voor studenten, die van de allerduurste en beroemdste kostscholen kwamen. Het is nog te vroeg om te zeggen of prinses Anne hoger onderwijs zal gaan volgen. Dat zou voor een Engelse prin ses een nieuwe breuk met de traditie betekenen. Prinses Benedikte, de tweede dochter van de koning en koningin van Denemarken, is in 1957 in Benenden school gegaan. Het was destijds ook reeds een hele stap, toen prins Charles naar een Elizabeth Clarke (met bril), directrice van Benenden School met huismees teres Cynthia Gee (in sweater) en een aantal leerlingen van de klasse die prinses Anne op 20 september onder haar hoede zal nemen. Op de achter grond: de voorgevel van de school. vrij buitenissige hogere kostschool werd gestuurd, Gordonstoun in Schotland, waar de spartaanse opvoeding de geest van de Duitse oprichter daarvan, de school hervormer Kurt Hahn, ademen. Beweerd wordt, dat koningin Elizabeth zich aan vankelijk tegen dit plan verzette omdat zij de voorkeur gaf aan Eton, de exclu sieve kostschool die door een Engelse vorst in de middeleeuwen is gesticht. Een van haar overwegingen zou daarbij zijn ge weest, dat het beter zou zijn voor het ge halte van Charles' toekomstige persoon lijke vrienden. Op het ogenblik bestaat een derde van de Engelse regering uit gewe zen „Eton boys" en vele andere leiden de figuren in de Engelse samenleving zijn op ëton gevormd. Op 'die sociale en ka raktervorming van de leerling komt het op deze schreeuwend dure zogenaamde „publieke kostscholen" aan. Vandaar de enorme plaats, welke de sport op het les rooster inneemt. Er wordt elke gehele middag sport beoefend. De uitblinkers in cricket en andere sporten behoeven zich wat hun maatschappelijke toekomst be treft, (zo was het tenminste tot voor kort) weinig zorgen te maken. Het onderwijs zelf, hoe goed misschien ook, maar niet zo zwaar als op het continent, is op deze Dr. Carlos Duran, een Spaanse arts die verbonden is aan de staf van een ziekenhuis in Oxford, Engeland, heeft op de jaarlijkse conferentie van de Britse Medische Associatie verklaard, dat. in Engeland hartkleppen worden „opgeslagen" van jeugdige slachtoffers van verkeersongevallen. Zij worden ge bruikt voor het vervangen van deze organen bij oudere mensen, wanneer dit tengevolge van ziekten noodzake lijk is. In het afgelopen jaar zijn in zieken huizen in Oxford en Londen de hart kleppen van ongeveer twintig personen op deze wijze vervangen. Voordat men hiertoe overging zijn bijna twee jaar proeven genomen met het overplanten van hartkleppen bij honden. Dr. Duran verklaarde tenslotte dat chirurgen in Britse ziekenhuizen thans proeven nemen met het onderling ver wisselen van de hartkleppen van hon den, varkens en kalveren. Commentaar van een Nederlandse medicus: „Chirur gische kleptomanié". Betreurde ontmoeting. Het hoofdbe stuur vay de Nederlandse Vrijgezellenbond is boos over het tv-programma „Jan Vrij man ontmoet: vrijgezellen" van 8 juli j.l., waaraan enige bestuursleden van de bond medewerking hebben verleend. „Het beeld van de ongehuwden dat dit programma gaf, deed het voorkomen alsof deze bevol kingsgroep grotendeels bestaat uit mensen met weinig serieuze levensstijl", zo zegt het bestuur in een verklaring. „Indien de leden van de bond, die in dit programma zijn opgetreden, op de hoogte waren ge steld van de verdere inhoud van deze do cumentaire, dan hadden zij er zeker de voorkeur aan gegeven Jan Vrijman niét te ontmoeten". Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. 02500 - 60002. 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook instituten bestemd voor de maatschappe lijke bovenlaag en eigenlijk van secun dair belang. In dit gecompliceerde, door de technische wetenschappen beheerste tijdsgewricht heeft dit echter aan de top tot een tekort aan bepaalde krachten geleid. Maar het voordeel van de „public schools" (een misleidende naam omdat ze juist helemaal niet openbaar zijn doch zo particulier mogelijk want de overheid draagt er geen cent toe bij), is dat ze geen op een be perkt doel afgerichte robots afleveren, hoewel aan de andere kant de vroegere „public school boys" vaak slechts char mante amateurs zijn dié het echter als perfecte gentlemen ver in de maatschap pij kunnen brengen. Toch is de naam „public school" niet zo dwaas als zij lijkt. Hij heeft een his torische achtergrond afgeleid als hij is van de openbare stichtingen die eeuwen geleden, toen de staat zich nog niet met het onderwijs bemoeide, door rijke adel of welvarende kooplieden werden opge richt. Kinderen van gewone burgers wer den er aanvankelijk zelfs kosteloos opge leid. Horizontaal: 1. We zijn daar op die plaats gebleven, 3. wind kracht 12, 7. aan de rand van een plaats in Indië lag het Lab., daar werd de muiter naar toe gebracht, 10. Ria zei tegen pa: „Ik ben een verstoteling", 11. draai de lor om. dan heeft men een lijst, 12. in de ton zit een voorvoegsel, 13. het is een anagram van een plaats in Utrecht, 15. nee, dat is een telwoord, 16. er is een man die het komt schatten, 18. Rens ge moet dat toch op enige plaats ge legd hebben, 21. „Adi tot in Son", zei de schone jongeling, 25. een draak zit in die stad verborgen, 29. een vogel zit aan de oever van een rivier, 30. Trien is traag, 31. het hertje was er vroeger, 32. Diogenes zat er in, 33. Ga naar Erp, daar vindt men zo'n uithangteken, 34. ge moet in de lente naar Limburg gaan, 36. wat kon die be windhebber toch iemand tergen, 37. op die plek vonden wij er twee. Verticaal: 2. een myth, figuur ging met de nar mee, 4. An moet raden naar welke plaats wij gaan, 5. Sam had lol toen hij bij de wintersport die afdaling zag, 6. Zij hebben in die plaats gestolen, 7. Ds. Boer ging de stoep op, 8. Kan er nog een zekere hoeveelheid wijn worden gebracht?, 9. Zij zag in haar verbeelding een lichaamsdeel tussen een lengtemaat liggen, 10. An kreeg door een pen oponthoud aan haar auto, 14. het zit aan een naald, 17. zou deze hogepriester al op een lei geschreven heb ben, 19. het meisje ging naar een gebouw in Amsterdam, er was nl. een autotentoon stelling, 20. een vaartuig dat nooit voor uitkomt, 22. in de wingerd zit een strop, 23. verander een Eng. telwoord en men krijgt een bijb. figuur, 24. het attribuut van deze halfgod is toch geen aster, 25. men kan met een paar schreden naar die prov. gaan, 26. Ria gaf-een Kg. kersen weg, anders is zij altijd zo gierig, 27. Karei heeft dat ijzer, 28. pa maakt het zeer goed. Hij zit voor de tent te zonnen, 35. per auto gingen wij naar dat dorp. Oplossingen, nitslnitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. In ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL No. 44 Horizontaal: 1. Best, 4. imme, 7. halte, 11. Eemnes, 13. laak, 14. eg, 16. rode, 17. pols, 18. si, 19. Sam, 21. er, 22, lans, 23. rat, 24. los, 26. Evert, 28. loge, 29. Amoer, 31. ris, 32. mede, 33. ver, 34. er, 36. Selene, 39. ei, 40. kuip, 42. Norg, 43. sa, 44. altaar, 46, ga, 47. Spa. 48. drie, 49. nis, 51. Nepal, 53. Brit, 54. fitis, 56. not, 57. Lea, 58. pree, 59. in, 61. nis, 63. eg, 64. boer, 65. snar, 67. ei, 68. post, 69. storen, 71. nette, 72. maan, 73. Koos. Verticaal: 1. bles, 2. Se, 3. ter, 4. Indre, 5. mee, 6. m.s., 7. hals, 8. aas. 9. L.K., 10. elite, 12. moe, 13 lont, 15. galmei, 17. par- sen, 18. sage, 20., moor, 22. leis, 23. rode, 25. Se, 27 vr, 28. leng, 29. aver, 30 reute, 32. Meran, 35. Ria, 37. log, 38. vaal, 40. klit, 41. panier, 43. spatie, 44. aria, 45. rite, 47. spon, 48. dreg, 50. si, 52. en, 53. blein, 54. fret, 55. Sinon, 58. pose, 60. nar, 62. sits, 64. bot, 65. sta, 66. rek, 68. pt, 69. sa, 70. no. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 44: f 7.50: D. van Pommeren-Ahlheid, v. d. Bergh v. Eysingaplantsoen 55, Santpoort; 5.A. Polderman, Van Raephorststraat 37, Overveen; 2.50: W. K. Knuist, Romei nenstraat 47, Haarlem-N. Onze puzzelende lezeressen en lezers krijgen nu, zoals elk jaar, weer enkele weken puzzelvakantie. In september gaan wij weer met frisse moed verder. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9