MR. MARIJNEN GEREED MET HET KABINET Dr. Veldkamp weer Staatssecretaris op Sociale Zaken De Jong: Defensie Koningin terug uit Italië \iamOl weer vandaag- HET WEER Sino-Russisch overleg is mislukt Ontwerpverdrag voor een kernstop ligt gereed Zeesleper „Utrecht" bergt Ghanese Densu River" Brits Borneo wijst 2 Indonesiërs uit Brand in Haarlem legde leegstaande huizen in de as Duitse jongen in Zandvoort verdronken Washington bereidt zich op een kritische analyse van de strategie ttentie ctie T&tÊenka Het woord is aan r Wind van zee Aan het strand: Ideologisch tweegesprek wordt later voortgezet Guerilla-oorlog in Haiti 'ejore you vuy! FALCON REGENJASSEN In de krant van heden: SP0RTPANTAL0NS 4Se JAARGANG NUMMER 216 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Jmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 22 JULI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Bernard Shaw: Hoe meer dingen een mens heeft waarover hij zich schaamt, des te fat soenlijker is hij. V.G.M. MARIJNEN K.V.P. G.M.J. VELDKAMP K.V.P. MR E.H. TOXOPEUS V.V.D. MR J.M.A.H. LUNS H--.WITIEVEEN K.V.P. V.V.D. DRS P.C.W.M. BOGAERS K.V.P. P.J.S. DE JONG K.V.P. m DRSi J.F.-SCHCCWENAAR- FRANSSEN V.V.D. MR B.W. BIESHEUVEL A.R. Professor dr. J. E. Andriessen CH M. Y. Scholten (CH) Mr. J. van Aartsen (AR) (Van onze parlementaire redacteur) Het staat thans vrijwel vast dat het kabinet, waaraan de formateur, mr. Ma- rijnen, vandaag de laatste hand heeft gelegd, er als volgt komt uit te zien: Minister-president: mr. Marijnen (K.V.P.), 46 jaar, thans minister van Landbouw en Visserij; Buitenlandse Zaken: mr. Luns (K.V.P.), 51 jaar, reeds elf jaar minister op deze post; Binnen landse Zaken: mr. Toxopeus (V.V.D.), 45 jaar, eveneens bewindsman van Binnenlandse Zaken in het kabinet-De Quay; Justitie: mr. Y. Scholten (C.H.U.), 45 jaar, thans staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: mr. Th. H. Bot (K.V.P.), 52 jaar, thans staatssecretaris van Binnenlandse Zaken; Financiën: prof. dr. H. J. Witteveen (V.V.D.), 42 jaar, lid van de Tweede Kamer, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotter dam; Defensie: P. J. S. de Jong (K.V.P.), 48 jaar, thans staatssecretaris van De fensie voor Marinezaken; Volkshuisves ting en Bouwnijverheid: drs. P. C. Bo- gaers (K.V.P.), 39 jaar, lid van de Twee de Kamer, tot voor kort directeur van het Wetenschappelijk Bureau van de Katholieke Arbeidersbeweging; Verkeer en Waterstaat: mr. J. van Aartsen (A.R.P.), 53 jaar, thans minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid; Economische Zaken: prof. dr. j. E. An driessen (C.H.U.), 34 jaar, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Amsterdam; Landbouw en Visserij: mr. B. W. Biesheuvel (A.R.P.), 43 jaar, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, tevens voorzitter van de Wereldboerenbond (IFAP). Mr. Bies heuvel wordt waarschijnlijk ook vice- minister-president; Sociale Zaken en Volksgezondheid: dr. Veldkamp (K.V.P.), 52 jaar, reeds als zodanig verbonden aan het kabinet-De Quay; Maatschappelijk Werk: mevrouw J. F. Schouwenaar- Franssen (V.V.D.), 54 jaar, lid van de Eerste Kamer, lerares in de klassieke talen. Deze dertien aspirant-ministers zullen zeer binnenkort voor de „oprichtingsver gadering" bij elkaar komen. Daarna zul len zij door de koningin, die hiervoor te rugkomt uit haar Italiaanse vakantiever blijf in Porto Ercole, worden beëdigd. Mr. Marijnen heeft de laatste formatie- dagen nog voor enkele verrassingen ge zorgd, o.m. het uit de weg ruimen van het conflict-Veldkamp. Dr. Veldkamp komt terug als minister van Sociale Zaken. Het is nog niet bekend, hoe het conflict is op gelost. Of concessies zijn gedaan zal bin- DJAKARTA (Reuter) Engeland heeft twee Indonesische vertegenwoordigers uit gewezen uit Noord-Bomeo, de Britse kolo nie die spoedig deel zal gaan uitmaken van de Maleise Federatie. De Indonesiërs beiden militairen zouden guerrilla-strijders hebben aange worven en zich ook nog op andere wijze in de binnenlandse aangelegenheden van de Britse kolonie hebben gemengd. De man nén hebben een week de tijd gekregen om te vertrekken. Advertentie Verwachting tót morgenavond: Aanvankelijk weinig, later tijde lijk wat meer bewolking met kans op een plaatselijke on weersbui. Warm weer met over wegend zwakke winden, maar in de kuststreken enige afkoe ling bij wind van zee. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressiefrontje tussen twee hogedrukgebieden veroorzaakt tijde lijk wat bewolking en doet de wind iets naar het noorden draaien, waar door de temperatuur aan het strand niet hoger komt dan 21 graden. Zee water 16 graden. Vooruitzichten: Dank zij nieuwe hogedrukgebieden de eerste helft van deze week goed strand weer. De zeesleper Utrecht van het bureau Wijsmuller poogt sinds zondagavond op de Atlantische Oceaan de berging te klaren van de Ghanese vrachtvaarder „Densu River" (7.288 ton), die zondag middag omstreeks een uur op 75 mijl ten westen van Brest in aanvaring is geweest met de 20.693 ton metende Italiaanse tanker „Maria Fassio". „Het voorschip is geramd en wij maken water", zo meldde de „Densu River" zon dagmiddag. Nadat eerst de Israëlische vrachtboot „Tamar" nog had gepoogd het zinkende schip op sleeptouw te nemen be reikte de „Utrecht" met kapitein K. Vuil het al vooroverliggende schip in de loop van zondagavond. Aangezien slepen op het voorschip onmogelijk was geworden bracht de bemanning van de Utrecht een verbinding tot stand met het achterschip van de Ghanees. Zo werd in dichte mist zondagavond half twaalf begonnen aan de reis naar Brest, waar het transport vanmiddag wordt verwacht. De „Densu River" was op weg van Stet tin naar Takoradi. De Maria Fassio heeft op eigen kracht de reis naar Thameshaven voortgezet. In de afgelopen nacht zijn in de Haar lemse Tulpenstraat enkele leegstaande woonhuizen uitgebrand. De met groot ma terieel uitgerukte brandweer bestreed het vuur kort na het alarm, dat even voor drie uur werd geslagen, met drie hoge- en 2 lagedrukstralen, maar zij kon niet voorkomen dat een boven- en een bene denwoning volledig in de as werden gelegd. Omstreeks zes uur vanochtend kon de brandweer inrukken. De brand is ontstaan in de beneden verdieping van het pand Tulpenstraat 45 Daar was allerlei rommel neergegooid. De oorzaak van de brand is nog niet vast gesteld. Het kan zijn dat de brandbare afval door broei tot zelfontbranding is ge komen, maar het is ook mogelijk dat een restje vuur is overgebleven van een vuil nisverbranding. Het blokje van vijf onbewoonde huizen is eigendom van de gemeente. Al geruime tijd geleden werden ze ontruimd als on derdeel van de sanering van deze wijk. Het blussingswerk dat onder leiding stond van de commandant van de brandweer, de heer G. J. Stap, trok ondanks het la te of liever gezegd vroege uur veel be kijks van de omwonenden. Met behulp vgn de ladderwagen werd de vuurhaard van boven af bestreden terwijl andere spuitgasten er voor zorgden dat de brand niet naar de omliggende huizen van deze oude en dichtbevolkte buurt kon overslaan. nenkort duidelijk worden. Het ziet ernaar uit, dat de nieuwe minister-president de volgende week met een regeringsverkla ring voor de Tweede Kamer zal verschij nen. Een andere verrassing is de benoeming van mr. Bot op Onderwijs. Mr. Bot was aanvankelijk genoemd voor Maatschappe lijk Werk en Defensie. Een derde verrassing is de benoeming van staatssecretaris De Jong tot minister van Defensie. Landmachtkringen hadden daar graag een „eigen man" gezien. Er moet echter nog ëen groot aantal staats secretarissen worden benoemd. Daar zal ongetwijfeld een landmachtdeskundige bij zijn. Voorts is er nog de verrassing, dat mr. Van Aartsen op Verkeer en Waterstaat komt. Reeds in het voorjaar van 1959 heeft mr. Van Aartsen dit departement beheerd. Aanvankelijk was zijn voornemen zich uit de politiek terug te trekken, maar nu mr. Marijnen een beroep op hem heeft gedaan om minister van Verkeer en Wa terstaat te worden, heeft hij niet willen weigeren. j Dat drs. Bogaers voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is aangezocht, heeft op zien gebaard, aangezien dr. De Quay de kundige staatssecretaris van Algemene Zaken. drs. W. K. N. Schmelzer, voor de ze post had gevraagd. Er gaan geruchten, dat de heer Schmelzer weldra dr. De Kort zal opvolgen als voorzitter van de K.V.P.- fractie Th de Tweede Kamer en dat hij daarom buiten het nieuwe kabinet blijft. In Zandvoort is zondagmiddag een Duit se jongen verdronken. Omstreeks drie uur kwam in de politiepost in de Rotonde de melding binnen, dat op het Noorderstrand tussen strandpaviljoen 21 en 22 de 15-ja- rige J. W., afkomstig uit Waldniel bij Keulen werd vermist. De jongen behoort tot-een groepje kinderen uit een kinder huis die een dag naar Zandvoort waren gekomen. Omstreeks zes uur spoelde zi.in lichaam aan op ongeveer dezelfde plaats, waar hij in zee was gegaan. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden. Ook in Bakkum heeft de zee een slacht offer geëist. Daar was zondagmiddag om streeks half vijf de 38-jarige heer H. Kum- penaar uit Kwadijk met zijn echtgenote de zee ingegaan. Hoewel hij niet ver het water inging werd hij door een sterke onderstroom meegesleurd. Zijn vrouw en twee Castricumse jongelui hebben ver geefse pogingen gedaan hem te redden. Zijn stoffelijke overschot is later aange spoeld. In de Breukelerveenseplas is een 87- jarige weduwe M. F. de Nijs uit Den Haag verdronken. Mevrouw De Nijs, die bij haar schoonzoon in een zomerhuisje aan de plas logeerde, is op een steiger uit gegleden en in het water gevallen. MOSKOU (Reuter/AFP/AP) Het Rus sisch-Chinese gesprek over de ideologische geschillen is zonder enig resultaat ge ëindigd. De Chinese delegatie heeft zater dag voor het laatst met de Russen ge sproken en is 's avonds na een afscheids receptie die werd bijgewoond door pre mier Kroesjtsjev en president Breznjev, vertrokken naar Peking, waar ze gisteren uitbundig is verwelkomd. Van Chinese zij de is meegedeeld dat in Moskou is afge sproken het beraad op een nader overeen te komen plaats en tijd te zullen voort zetten. Het voorstel om de conferentie te ver dagen is van de Chinezen uitgegaan, aldus een communique van het persbureau Nieuw-China. Eén lid van de Chinese dele gatie is in Moskou achtergebleven. PEKING (Reuter/AFP) Op het vlieg veld van Peking was een menigte van vijfduizend mensen aanwezig om de dele gatie te begroeten. Met trommels en bekkens werd een. oorverdovend spektakel gemaakt. Uit de menigte werd geroepen: „Blijft trouw aan het leninistisch marxis me" en „Houdt stand in eenheid eri ver zet u tegen de splijtzwam", aldus Nieuw China. In Moskou werd de delegatie uitgeleide gedaan door driehonderd juichende Chine zen. De gebruikelijke omhelzingen bleven bij het afscheid van de Russische delega tie achterwege. Het hoofd van de Russi sche afvaardiging, Soeslov, drukte de hand van zijn Chinese tegenspeler Teng Hsiao Ping. Soeslov zei tegen een westelijke cor respondent die iets aan de Chinese delega tieleider wilde vragen: „Deze correspon dent heeft reeds met mij gesproken." Op de vraag of de besprekingen succes had den gehad, kreeg de correspondent van de Chinees glimlachend ten antwoord: „Zeer goed." Op de vraag of het overleg zal wor den voortgezet kwam de minder vriende lijke reactie: „Waar hoopt u eigenlijk op." Het weerwoord van de correspondent was „Wij allen hopen op vrede," waarop ieder een glimlachte. Evenmin als bij de aankomst van de Chinezen waren op het vliegveld Russi sche filmoperateurs of fotografen aanwe zig. Een communistische zegsman in Mos- kow kenschetste de conferentie als „twee alleenspraken." Teng Hsiao Ping, leider van de Chine se delegatie die in Moskou met een Russische afvaardiging heeft onder handeld over de ideologische geschil len tussen de Russische en de Chi nese communistische partij, wuift met een boeket bloemen ten afscheid op het vliegveld bij zijn vertrek naar Peking. Hij kreeg de bloemen van de vijfjarige zoon van de Chinese am bassadeur in de Sovjet-Unie. (Telefoto) (Van onze correspondent) WASHINGTON. Overeenstemming in Moskou over het ontwerpverdrag in zake een gedeeltelijke stop van kern proeven zal volgens politieke waar nemers leiden tot een van de meest kri tieke analyses, ooit in Washington van de Russische bedoelingen gemaakt. Averell Harriman zal aan de Ameri kaanse president verslag uitbrengen en zijn inzichten blooüeggen over de Rus sische politiek en haar oogmerken. Dit rapport zal grote invloed hebben op het bepalen van de richtlijnen van de Amerikaanse politiek en strategie in de koude oorlog. Hoge functionarissen van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken hechten klaarblijkelijk grote betekenis aan het feit, dat het ongewoon zakelijke en veelbelovende gesprek over een kern- proevenstop samenvalt met de openlijke ernstige wrijving tussen Moskou en Pe king. Het lijkt, volgens politieke waarne mers, alsof Moskou bewust het pad geëf fend heeft voor een geheel nieuwe ont wikkeling op het wereldtoneel. De vraag blijft echter voor de plannenmakers van de Amerikaanse buitenlandse politiek of het Kremlin alleen beoogt een soort cam pagne te voeren om het eigen gezag in de communistische wereld te versterken of 'n werkelij"k Oost-West-akkoord zoekt van gelijke waarde voor beide partijen. Grote toekomstbelangen voor het Westen staan op het spel in de conclusies, die de Vere nigde Staten en de westelijke bondgeno ten uit de gang van zaken in Moskou moe ten trekken. De vraag is of er een sfeer geschapen is om een vruchtbaar gesprek over andere zaken, zoals Berlijn, de ont wapening, de Oost-West-handel, Cuba, Laos en waarborgen tegen een verras singsaanval mogelijk te maken. Zegslieden van de Amerikaanse regering verklaren vastbesloten te zijn 'n herhaling te vermijden van de valse illusies die men koesterde na het topgesprek in Genè- ve van 1955 en na de zogenaamde „Geest van Camp David" in 1959. Politieke waar nemers in de Amerikaanse hoofdstad leg gen er de nadruk op dat een beperkt kern- stopverdrag, hoe belangrijk ook, groten deels van symbolische betekenis is, alhoe wel het belangrijker is dan de overeen stemming over een rechtstreekse verbin ding tussen het Kremlin en het Witte Huis. Niet alleen omdat dit elk ogenblik her roepen kan worden maar het staat ook los van de werkelijke geschilpunten tus sen Oost en West. Daarom is het aller belangrijkste wat nu volgt. Als er tenmin ste iets volgt. In Washington is alleen een handvol func tionarissen op dé hoogte met de inhoud en het verloop van hét gesprek. In de Ame rikaanse Senaat wacht de regering een moeilijk debat. Er is een meerderheid van tweederden nodig voor een bekrachtiging. Verscheidene senatoren koesteren diep wantrouwen tegen de Russen en hun be doelingen. Zegslieden van de regering zien echter als grootste probleem het onder zoeken van de mogelijkheden om een daadwerkelijke vermindering in Oost-West spanningen te creëren en gelijktijdig een onverminderde paraatheid en waakzaam heid te handhaven in het Westerse bond genootschap dat toch al wordt geteis terd door meningsverschillen, speciaal met Frankrijk. (Reuter) In Amerikaanse regerings kringen worden berichten uit Moskou be vestigd, dat een ontwerpverdrag voor eën verbod op kernwapenproeven ter parafe ring gereed is. Afgezien van onvoorziene hinderpalen hoopt men, dat het ontwerp binnen enkele dagen geparafeerd kan wor den en als dit is gebeurd, zou het ver drag aan de regeringen in Moskou, Washington en Londen voorgelegd worden, aldus is in genoemde kringen gezegd. PORTE-AU-PRINCE (AP) In Haiü wordt de rebellenactiviteit weer groter. De rebellen pogen kennelijk opnieuw een einde te maken aan het regime van pre sident Francois Duvallier. Naar verluidt vallen elke nacht in gevechten in de ber gen rondom de hoofdstad Port-au-Prince vele doden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 L0OSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Horen en Zien4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Topstj 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie Dex« wetk Heren 28.90 Junior 15 jaar 14." Jongens 6 jaar 9."

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1