AGE 3 Wegen, treinen en veren waren overvol QUIMBO EN HET VREEMDE El POLLE, PELLI EN PINGO r IJmuidense strand was mudvol Soldaat zwaar gewond toen geweer plotseling afging Te voorzichtig Pompbediende van enige duizenden guldens beroofd Files auto's van vijf kilometer waren geen zeldzaamheid Zeven doden in het verkeer Duiker verdronk na kind gered te hebben Marinier verongelukt op Aruba Spectaculaire brand in Hilversum Romeins beeldhouw werk opgehaald uit de Maas Schokken in Italië Predikanten kwaad over optreden A'damse politie Enige afkoeling MAANDAG 22 JULI 1963 Mum» Kort nieuws Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk DRIE MILJOEN MENSEN MET VA KANTIE Z66 EENS, MET HÓÉ VEEL ZWN JUI/U6? Brief aan mr. Van Hall WERKRAPPORTEN S Het IJmuider strand was zondag zeer druk bezocht: van de zuidpier tot Bloe- mendaal werd aan de duinvoet genoten van de zon, terwijl de allermoedigsten zich in zee waagden. Het waren er niet veel die van het koude water hebben geprofiteerd. Wie niet in het zand lag of een zonnebad nam op één van de terrassen, maakte een wandeling op de zuidpier, waar men tegen het middaguur zich slechts voetje voor voetje kon voortbewegen, zo groot was de liefhebberij om anderhalf kilometer in zee te gaan. De vele hengelaars op de pier waardeerden deze gang van zaken uiter aard maar matig. De strandwinkels en restaurants deden goede zaken en uiteraard ook de parkeer wachters, die de parkeerterreinen sinds lane tijd weer eens vol zagen lopen. In de Simon Stevinkazeme in Ede is zondagmiddag bij de aflossing van de wacht de soldaat F. J. C. M. van der Linden getroffen door drie schoten uit een Uzi-geweer van een andere soldaat, dat plotseling per ongeluk afging. Soldaat van der Linden werd ernstig maar niet levens gevaarlijk gewond. De pieren te IJmuiden zijn tijdens de vakantie van de bouwvakarbeiders dag en nacht open voor vissers en strandbezoekers. Er is in het week- inde een druk gebruik gemaakt van deze gelegenheid. Een landbouwer in Overloon nabij Venray was zo bang bestolen te wor den, dat hij een maand geleden zijn spaargeld (een bedrag van ruim f 13.000,in een bosje nabij het dorp had begraven. Toen hij dezer dagen zijn rijkdom wilde inspecteren bleek het geld reeds te zijn opgegraven. De rijkspolitie te Venray, bij wie inmiddels aangifte is gedaan van deze „diefstal", zoekt nu naar de schatgravers. „Mannelijk" diploma. Twee dames uit Den Haag, mej. G. Bakker en mevrouw J. van Doormalen-Reus slaagden als eer ste vrouwelijke kandidaten voor het exa men V.E.V.-leerlingenstelsel telecommu nicatietechniek in de afdelingen telefonie, telegrafie en elektronica. Beiden zijn werkzaam bij een telecommunicatie-indu- strie in Den Haag. c Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Siegfried Reda uit Essen en Anton Heilier uit Wenen. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Uit Hollywoods lachfabriek", a.L; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De Noormannen komen", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Zeven broers zoeken zeven meisjes" a.l. Lido, 14 en 20 u.: „55 Dagen in Peking", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De gemasker de houwdegen", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „La dolce vita", 18 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „World of comedy", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zorro, de gemaskerde wreker", 14 j. Studio, 10.30 u.: Jeugdvoorstelling, a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het proces", 18 j. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Tarza, de wolfshond, a.l.; 19 en 21.30 u.: „G.I. Blues", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.3022.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur'' (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Lex Metz. Tot en met 31 juli. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Bach. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 10 augustus: H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 25 augustus. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u., van 13-29 juli, zondag 13-17 u., vrijdag avond 20-22 u. Linnaeushof, Bennebroek. Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. Groenendaal (Veranda van de speeltuin): van 9 u. af foto- en vogeltentoonstelling. Tot en met 22 juli. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): Elke middag 14.30 u.: Voorstellingen Poppentheater Merliin Van 22 juli t.m. 24 augustus. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 juli.) MAANDAG 22 JULI City, 20 u.: „The greatest show of earth". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Openbare leeszaal. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. (geen filialen). R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Ban- jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tet 17 en 19 tot 21 u.; parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u. DINSDAG 23 JULI City, 20 u.: „The greatest show on earth". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. MAANDAG 22 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De drie waarheden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mis dadige brein van dr. Mabuse". W.B. Theater, 20 u.: „Het geheim van de gele narcis". DINSDAG 23 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De drie waarheden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Adieu, Lebewohl, Goodbye". Tegen het middernachtelijk uur is in Rotterdam een 34-jarige bediende van een benzinepompstation aan de Brielselaan, toen hij in zijn auto wilde stappen om naar huis te gaan, door een tot nog toe onbekende man met een revolver be dreigd. Hij werd gedwongen het geld dat hij bij zich had enkele duizenden gul dens en zijn autosleuteltjes af te geven. De dader verdween daarna in de auto, waarmee hij gekomen was. Naar schatting zijn zaterdag bijna drie miljoen Nederlanders met vakantie gegaan naar zee, bos of buitenland. De wegen hebben deze enorme drukte lang niet overal kunnen verwerken, zodat bij enkele verkeersknooppunten grote opstoppingen ontstonden en zich files auto's vormden van soms vijf kilometer lengte. Ook de veren konden de toeristenstroom bijna niet verwerken. De veer boten tussen Den Helder en Texel hebben van zaterdagochtend vier uur aan één stuk doorgevaren tot zondagochtend drie uur. Er werden enige duizenden auto's vervoerd. De treinen waren zaterd ag vaak voor 150 percent bezet, hetgeen wil zeggen dat zij anderhalf maal zoveel reizigers vervoerden als er zit- en staanplaatsen waren. De spoorwegen probeerden door het inleggen van extra treinen zoveel mogelijk te voorkotnen, dat er reizigers moesten achterblijven op de perrons. Zondag vervoerden de spoorwegen 17.000 Amsterdammers naar Zandvoort en 4500 Rotterdammers naar Hoek van Holland. Voor dit vervoer werden respectievelijk tien en vijf extra strandtreinen ingelegd. Eenzelfde aantal extra treinen was nodig om de bruinverbrande strandbezoekers weer naar huis te brengen. Het was op vallend dat de strandtreinen op de terug weg meer mensen vervoeren dan 's mor gens. Zo vertrokken er tegen zonsonder gang 17.500 mensen van Zandvoort naar Amsterdam, 500 meer dan 's morgens van Amsterdam naar Zandvoort. Uittocht Aan de Nederlands-Duitse grens begon de uittocht van Nederlandse vakantiegan gers reeds zaterdagmorgen vroeg. De stroom bleef onafgebroken doorgaan tot ver op de dag. Urenlang telde men aan enkele grensposten een gemiddelde De heer en mevrouw Niemandsverdriet uit Soest zijn zaterdag bij een verkeers ongeluk in West-Duitsland om het leven gekomen. De auto van het echtpaar maak te een verkeerde manoeuvre op de auto weg bij Hannover en kwam frontaal in botsing met een vrachtauto. De auto werd totaal vernield. In Dedemsvaart is zaterdag het 5-jari- ge jongetje G. H. M. Arkes uit Ens Noordoostpolder), toen het bij het bussta tion plotseling de weg overstak door een auto overreden. Het kind was op slag dood. Het gezin man, vrouw en drie kinderen was op doorreis naar Slagha ren. De ouders zagen het ongeluk voor hun ogen gebeuren. In Wijchen is zaterdag het 2-jarig doch tertje van de familie Coenders onder een bestelauto geraakt en zeer ernstig ge wond. Het kind is later in een ziekenhuis te Nijmegen overleden. In Wagenberg ten noorden van Breda is zondag een verkeersongeluk gebeurd dat aan mevrouw Busink uit Dordrecht het leven heeft gekost. Haar 61-jarige echtgenoot is met zeer ernstige verwon- dingeh in een ziekenhuis in Breda opge nomen. Het ongeluk gebeurde toen zij sa men op een bromfiets een drukke ver keersweg overstaken en door een perso nenauto werden aangereden. Mevrouw Bu sink was op slag dood. In Delft is zondag een 65-jarige dame uit Brussel aangereden door een brom fiets. Bij het oversteken aarzelde zij en liep toen terug om de bromfietser voor rang te geven. Deze probeerde juist achter haar om te rijden. Hij kon haar toen niet meer ontwijken. Zij viel en liep een sche- delbasisfractuur op. In een ziekenhuis is zij later overleden. In Almelo is de 10-jarige Bennie Holle- gie zaterdag van een gemotoriseerde melk wagen, waarop hij meereed, gevallen. De jongen kwam met het hoofd onder een wiel en werd zeer ernstig gewond. In een ziekenhuis is hij later overleden. van dertig wagens per minuut, dat wil zeggen alleen Nederlandse auto's die ons land verlieten. Het aantal Duitsers dat naar Nederland kwam, was minder dan anders. De Duitsers hielden blijkbaar re kening met de „tegenstroom" vakantie gangers. Zaterdag waren de wegen, die aansloten op de grote autoweg bij Keulen, zo druk bezet, dat er zich onafzienbaar lange files vormden. Op een der Duitse wegen voorbij Venlo ontstond op een ge geven moment zelfs een file van twaalf km lengte. Tussen het grote aantal toeristen dat dit weekeinde de wegen bevolkte, heeft de po litie een nieuwe groep vakantiegangers ontdekt: het zijn de mensen met de „hoe- ver-kom-ik-wagens", die wanneer hun auto's het begeven, zich naar een kampeer terrein laten slepen en daar hun vakantie blijven uitvieren. Terwijl moeder en de kinderen profiteren van de vakantie, moet vader in die dagen maar zien dat de auto weer in een staat wordt gebracht dat het gezin ermee terug naar huis kan komen. Deze „toeristen" beseffen niet dat zij zichzelf en de overige weggebruikers in gevaar brengen en dat ze de kilometers lange files auto's nog langer ophouden dan reeds het geval is. Ondanks de drukte is het nergens tot ernstige ongelukken gekomen. Voor een familie uit Breda had de eerste dag va kantie in Valkenburg wel een bijzonder wrang bijsmaakje. Toen men zondagmor gen na de eerste nacht van zijn vakantie zijn auto ging ophalen die op 'n parkeer terrein had gestaan, waren de, wielen ge stolen! De politie zoekt naarstig naar de dader maar mist tot nu toe elk spoor. De 17-jarige leerling-duiker F. A. J. Muller uit Hoogvliet is zaterdagmiddag bij de redding van een vierjarig jongetje ver dronken in het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. De leerling-duiker, die aan het werk was voor een bergingsbedrijf, was, toen het jongetje in de haven viel, juist uit het water gekomen en had zijn duikerhelm af gezet. Staande op de schuin-aflopende be schoeiing kon hij het jongetje nog net grij pen. Toen hij het op de wal zette gleed hij echter uit en viel achterover in het diepe water. Zijn duikerpak zonder helm liep direct vol water en trok hem naar de bo dem van de haven. Op Aruba heeft zich zaterdag een ver keersongeval voorgedaan, waarbij de uit Amsterdam afkomstige 19-jarige marinier derde klasse zeemilicien B. W. Oudeboom om het leven is gekomen. De marinier is met een vrachtauto geslipt, waarbij hij uit de cabine werd geslingerd. Hij was vrijwel direct dood. 150151. De volgende dag nam Quimbo afscheid van de stad. Toen hij op Tippies rug klom en naar de stadspoort reed juich ten alle burgers en soldaten hem luid toe. Quimbo zwaaide vrolijk achterom en reed de poort uit. Het laatst, wat hij van de stad zag, waren de schildwachten op de stadsmuur, die hem goedendag zwaai den. Ziezo, Tippie, zei Quimbo. Dat hebben we er goed afgebracht. Nou gaan we gauw naar huis en naar grootvader. Wat zal die opkijken! smwm Sm X i Een enorme brand met dertig meter hoge vlammen heeft zondagmiddag een boordevol met uiterst brandbare stoffen volgestapelde loods van de n.v. Polak en Schwartz aan de Liebergerweg in Hil versum totaal vernield. De inktzwarte pad destoelwolk boven het brandende gebouw was tot in Amersfoort te zien. Alle brand weren uit de omgeving werden naar Hil- verêum gedirigeerd, waar echter bleek dat de gemeentebrandweer het wel kon kla ren. Het spectaculaire van de brand stond in geen verhouding tot de aanvankelijk geraamde schade. Veel brandbare stoffen waaronder benzol en tolyeen, opgeslagen in vaten, bevonden zich in bergplaatsen beneden straatniveau om gevaar van uit vloeien te voorkomen. Ondergrondse tanks met 20.000 liter benzol bleven gespaard. Het vuur, dat omstreeks 2 uur door zelf ontbranding ontstond, was om half vier bedwongen. Van een belendende tapijtfa-- briek werd een vrijdag in gebruik geno men fabriekshal beschadigd. Doordat tien duizenden nieuwsgierigen naar de brand kwamen kijken, ontstonden in de omge ving grote verkeersopstoppingen. In Klazienaveen Ook in Klazienaveen in Zuid-Oost Dren te heeft een grote brand gewoed in een winkelgebouw, waarin een levensmidde lenbedrijf was gevestigd. De brandweren uit Klazienaveen en Emmen wisten de be lendende winkelpanden te behouden. Het grote gebouw brandde echter geheel uit. Ook uit het woongedeelte kon niets worden gered, daar de bewoners tijdens de brand niet aanwezig waren. Bij baggerwerkzaamheden in de Maas bedding te Maastricht zijn een groot aan tal zand- kalk- en tufsteenbrokken met kennelijk Romeins beeldhouwwerk, als mede veel Romeinse aardewerkscherven opgehaald. HGT HOOFD VAN 06 KAgOOT&R IS MAAR VAN KARTON OAT IS NI6T66- WOON - 66N KARTONNEN KABOUTER KAN 666N KOEKEN 6T6N AHA-JIO SP66I/TJ KABOUTER HE, KARTON*KABOUTER - BUIJF STAAN, OF IK DO£ NE WAT C0PfHM»6E« Uit de Maas bij Maastricht zijn frag menten van Romeins beeldhouwwerk opgehaald, onder meer een beeld van een leeuw die zijn prooi bespringt. Rijkswaterstaat stelde de rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort in kennis van deze vondsten. Prof. dr. J. E. Bogaers van deze dienst was zeer verrast door de omvang en de waarde van de Romeinse archivalia. Dui kers van de Stichting voor Onderwateron- derzoek uit Amsterdam hebben zondag de plek, waar de Romeinse vondsten waren gedaan, nader onderzocht. Vast kwam te staan dat men hier te doen heeft met een door houten palen omgeven bodemruimte van acht bij acht meter, waarbinnen ste nen vloeren en rijshout met afdekking wa ren gelegd. Grote brokken steen dienden als bestorting. Deze brokken steen en veel aardewerk waren kennelijk afkomstig van grafmonumenten, tempels en huizen in de Romeinse nederzetting van Maastricht. Prof. Bogaers was ervan overtuigd dat men hier te doen heeft met een van de pijlers van een houten burg, welke in de laat-Romeinse tijd, eind derde of begin vierde eeuw na Christus, over de Maas was gelegd ter verbinding van de oostelij ke oever met het Romeinse castellum. De ze brug was gelegen in de Romeinse heir baan, welke van Boulogne (Frankrijk), via Tongeren, Maastricht en Heerlen naar Keulen leidde. De belangrijkste vondst is een uit kalk steen gebeeldhouwde leeuw die zijn prooi bespringt. Het beeldhouwwerk is op bijna ware grootte uitgevoerd. De Romeinse vondsten zullen in het Bonnefantenmuseu in Maastricht worden ondergebracht. RIETI (AP) Voor de tweede maal in drie dagen zijn in grote delen van Italië aardschokken gevoeld. In tientallen plaatsen vluchtten de mensen hun huizen uit toen de schokken gevoeld werden in een 400 vierkante kilometer groot gebied, landinwaarts van Ancona aan de Adriati- sche kust. Op de binnenplaats van de fabriek van Polak en Schwartz aan de Lie bergerweg in Hilversum woedde een zware brand, die gepaard ging met felle vlammen en harde knallen. De schade wordt geraamd op enige tien duizenden guldens. „Wanneer door hen die officieel zijn be last niet de handhaving van de orde het recht wordt geschonden in plaats van procesverbaal en arrestatie werd lijfstraf gesteld en mensen die geen geweld ge bruiken worden mishandeld, dan wordt het volk gewend aan een klimaat van leven, dat niets meer met democratie en nog veel minder met het Christendom te ma ken heeft". Dit zegt een achttiental predikanten van de hervormde gemeente Amsterdam in een brief aan burgemeester mr. G. van Hall naar aanleiding van het hardhandig optreden van de Amsterdamse politie te gen een groep demonstranten tegen de deelneming van Portugal aan de NAVO- taj^oe. Ds predikanten zijn met name gebelgd over de mishandeling en zinloze achtervol ging na de al hardhandige orde-handha- ving. Zij noemen dit principieel niet accep tabel in een democratische samenleving. „Met grote ernst doen wij daarom een beroep op u, dat dergelijke het recht on dermijnende en de mens (hem, die slaat, meer dan hem, die geslagen wordt) ver nederende handelingen bij het optreden van de politie niet meer zullen voorko men." De predikanten hebben gevraagd om een onderhoud. Het K.N.M.I. deelt mee: Tijdens het weekeinde trok een hoge- drukgebied langs de Waddeneilanden naar Noord-Duitsland. Bij zwakke tot matige oostelijke winden kwam daarbij in ons land zondag een felle zonnestraling voor. Zwakke, van de oceaan afkomstige lucht drukdalingen, samenhangende met een de pressie welke langs IJsland naar het noordoosten trekt, hebben inmiddels de luchtdruk boven de Noordzee wat lager doen worden, maar nieuwe luchtdrukstij gingen breiden zich alweer over Ierland en Schotland naar het oosten uit. Als ge volg hiervan zullen de winden in de kust provincies waarschijnlijk tijdelijk naar noordoost tot noord draaien waarbij wat koelere lucht het land zal binnenstromen. In het zuidoosten van het land zal de warmte zich wel handhaven. Er zullen af en toe enige wolkenvelden overdrijven maar de kans op regen blijft zeer klein. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew onbewolkt onbewolkt wind richting a E 8 u - fl a o S O 20 0 no 22 0 no 22 0 O 21 0 windst. 24 0 O 23 0 0 25 0 ono 26 0 w 15 3 wnw 20 0 windst. 23 0 windst. 19 0 no 20 0 wnw 23 0 0 22 0 windst. 26 0 no 27 0 nno 29 0 ono 31 0 ozo 30 4 nnw 31 0 0 24 0 no 29 0 windst. 28 0 nw 27 0 windst. 28 0 windst. 29 0 nnw 30 0 w 30 0 w 33 0 windst. 33 0,2 O 29 0,3 windst. 33 0 windst. 32 0 windst. 0 Dinsdag 23 juli Zon op 4.47 uur, onder 20.45 uur. Maan op 7.34 uur, onder 22.24 uur. Maanstanden 28 juli 14.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 22 juli Hoog water 4.27 en 17.00 uur. Laag water 0.13 en 12.35 uur. Dinsdag 23 juli Hoog water 5.13 en 17.42 uur. Laag water 0.56 en 13.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2