1 V \m DE PROGRAMMA'S De „Gruppe 47" beheerst op zinvolle wijze het Westduitse litteraire leven Ezra Pound geopereerd Orgelconcert Fellini bekroond in Moskou Hoogtepunten uit de Nederlandse tekenkunst in het Prentenkabinet Het weekeinde MAANDAG 22 JULI 1963 4 Prijs voor Fred Kaps nabeschouwingen De radio geeft dinsdag 7elevisie programma DE SCHRIJVERSKRING „Gruppe 47 beheerst in de Bondsrepubliek het litteraire panorama. Niet alleen daarom is de groep een hoogst boeiend ver schijnsel. Hij is dat ook door zijn ontstaan en werken, waarbij de nu 55-jarige in München levende romancier en publicist H. W. Richter de centrale figuur was en is. Hans Werner Richter is een van de innemendste mensen, die ik tot nu toe in Duitsland heb leren kennen. Hij is meestal bruin verbrand, want hij houdt van een gezond leven en springt, tussen zijn litteraire bezigheden in, geregeld in de Chiemsee of in een van de andere Beierse meren. Hij is niet groot, heeft een goedmoedig gezicht als een wasbeer en is opvallend oprecht. Niets aan Hans Werner Richter is poppenkast, hij keert zich af van alle conformismen en conventionalismen. In politiek opzicht staat hij vrij links. Zijn sympathieën gaan naar de sociaal-democratische partij, ook al heeft hij geen speciale binding aan deze partij. In het naoorlogse Duitsland maakte Richter in de eerste plaats naam als hoofdredacteur (sa men met Alfred An- dersch) van het blad „Der Ruf", dat in 1947 door de Ameri kaanse bezettings autoriteiten werd verboden. Niet, om dat het neo-nazis- tisch of communis tisch zou zijn ge weest. „Der Ruf" keerde zich even duidelijk tegen het totalitaire denken van rechts als tegen dat van links. Maar het blad deed nog meer. Het gaf uiting aan een onafhanke lijke Duitse stem, die vrijheid van mening en beweging eiste, die pleitte voor Duit se eenheid en een wording van Europa; het blad had een uit gesproken onburger lijke, socialistische inslag. De westelijke zowel als de ooste lijke bezettingsmach ten werden in „Der Ruf" onverholen ge- critiseerd en dat was de reden dat het blad onder leiding van Richter en Andersch niet meer mocht ver schijnen. Richter zon toen op andere mo gelijkheden om de denkbeelden van hem en zijn medestanders te kunnen verbreiden. Het plan ontstond een tijdschrift uit te geven dat „Skorpion" zou heten. Een bijeenkomst in Bannwald- see bij Hohenschwangau in de Allgaeu moest in 1947 dienen de plannen voor de Skorpion te laten rijpen. Aanwezig waren daarbij vrijwel alle medewerkers van de voormalige Ruf, zoals Wolf Dietrich Schnurre, Walter Kolbenhoff, Heinz Frie- drich, Wolfgang Baechler enz. Het bleek allemaal te mooi om waar te zijn. Van de Skorpion kwam nooit iets, omdat er geen geld was. Maar wel bleek de mislukte redactiebijeenkomst in Bannwaldsee een zin te hebben gehad. De vrienden van „Der Ruf" lazen elkaar met zoveel elan hun jongste litteraire produkten voor en critiseerden elkaar zo openhartig, maar toch vriendschappelijk, dat men besloot dergelijke samenkomsten te herhalen. Hans Werner Richter werd niet hoofd redacteur van een nieuw tijdschrift, maar leider van een ongeorganiseerde schrij- versbent, die zich vanwege het jaar „Gruppe 47" noemde. TWEEMAAL PER JAAR kwam men aanvankelijk bij elkaar, las men voor en besprak men eikaars werk. Het gezel schap breidde zich al gauw uit. Richter inviteerde niet alleen zijn oude vrienden van „Der Ruf", maar ook nieuwelingen. Zijn criterium bij de invitaties was of de betreffende thuis hoorde bij de antifascis tische, anti-autoritaire houding van de Gruppe 47; of de uit te nódigen auteur tegen critiek kon en zich in wilde zetten voor een authentieke, geëngageerde, werk zame litteratuur, die de in Duitsland nog onbekende democratische levenshouding kon verbreiden. Een criterium, dat ook be sliste over het blijven van een nieuweling in de groep, nadat hij al eens was uit genodigd en gekomen." De ontwikkeling van Richters vrienden schaar was verbluffend. Bijna alle schrij vers, die vandaag in West-Duitsland de toon aangeven, vonden als jonge onbeken de mensen de weg naar de „Gruppe 47", waar zij een kring vonden, die niet alleen een ongezouten oordeel had, maar ook aan moedigde, zelfs bekroonde. WANT SINDS 1950 wordt nu en dan de prijs van de groep als aanmoediging aan een nog onbekend schrijver verleend door stemming onder de aanwezigen op een bij eenkomst. Günther Eich, Heinrich Böll, Il se Aichinger, Ingeborg Bachmann, onze landgenoot Adriaan Morriën, Martin Wal ser en Günther Grass kregen de prijs in de loop der jaren. Vorig jaar oktober ging hij naar de Oostduitse dichter Johannes Bobrowski. Bekendheid, vaak beroemdheid in brede kring verwierven de prijsdra- gers pas later. Bekroonde manuscripten trouwens mogen nog niet gepubliceerd zijn- Op dit moment kan men eigenlijk zeg gen dat alle belangrijke jonge schrijvers in West-Duitsland tot de „Gruppe 47" be horen, zo ook de hierboven nog niet ge noemde Uwe Johnson, Hans Magnus En- zensberger, Peter Weiss, Carl Amery, Heinz von Cramer, Martin Walser, Walter Jens, Peter Rühmkorf, Siegfried Lenz en Wolfgang Weyrach; alleen een kleine groep wat oudere, maar zeker ook belangrijke schrijvers vindt men niet in de groep, bij voorbeeld Wolfgang Koppen, Hermann Kesten, Erich Kastner en Hans Erich Nossack. Men kan natuurlijk niet verwachten dat een groep jonge, progressieve en democra tisch werkende schrijvers in Duitsland al leen maar op sympathie stuit. De „Grup pe 47" heeft vele tegenstanders. In de lit teraire wereld zijn dat critici als Kramer- Badoni en Blocker, die beweren dat Rich ter en de zijnen een soort macht vormen, die de uitgevers onder druk zet en succes afdwingt. Vooral door de relaties van de groep met medewerkers aan radio, televisie en weekbladpers zou een ontoelaatbare druk op de publieke opinie worden uitgeoefend, beweren deze lieden, die zelfs spreken Hans Werner Richter van een principeloze cliquevorming om het zamelijk belang. Betrekkelijk onzin nige verwijten, vooral in de mond of de pen van een man als Kramer-Badoni, die zelf eens uit zijn werk voorlas op een bijeenkomst van de „Gruppe 47", maar boos wegliep omdat hij de critiek niet kon verdragen. 9UÜO ..vu ai .U»i£ja|llbV tfUlaiJX .-['ü**,' ERNSTIGER EN ZO MOGELIJK nog ongegronder zijn de verwijten aan het adres van de „Gruppe 47" uit de hoek der politici. Hoewel de groep nooit als zodanig naar buiten treedt, dat ook niet kan door het gebrek aan statuten, organi satie, etc., slingeren lieden als de C.S.U.- voorzitter Fanz Joseph Strauss en C.D.U.-partijleider Dufhues geregeld ver wijten in de richting van de schrijvers kring, die er natuurlijk op neer komen dat de groep uit halve communisten bestaat, dat men op handige wijze radio, televisie en pers manipuleert en dat men tot het onbetrouwbare deel van de Westduitse staat behoort. Hoogtij vierde de anti- „Gruppe 47" propagandamachine, toen Richter en een aantal van zijn vrienden meteen na de politie-inval in de Spiegelre- dactie een verklaring lanceerden, waarin een bedreiging van de persvrijheid werd gesignaleerd. Meteen werd in Bonner re geringskringen gezegd dat de „Gruppe 47" (die als zodanig helemaal niets gezegd had) landverraad stimuleerde en aanbe val, waarbij men dan wees op een pas sage in Richters verklaring, waarin stond dat het de taak van de pers ivas „zoge naamde staatsgeheimen" te onthullen en in discussie te brengen. INMIDDELS IS VOOR iedereen dui delijk geworden dat die passage een schot in de roos was. Want de politie-actie te gen het weekblad „Der Spiegel" was ken nelijk opgezet wegens de onthulling van „zogenaamde staatsgeheimen" en niet van echte, want in dat geval zou het met zo veel tam-tam aangekondigde proces tegen „Der Spiegel" allang bezig zijn en zich niet onderweg bevinden naar de doofpot, waar het nu naar uitziet. De „Gruppe 47" is een interessante en sympathieke zaak. In de eerste plaats door de democratische, openhartige in stelling van zijn „leden", die het natuur lijk vaak van harte oneens zijn en die uiteraard niet allemaal hartsvrienden en vriendinnen zijn. In de tweede plaats door de anti-autoritaire, humanistische houding van allen. Men leze hun boeken. Johnson en Grass, Böll en Jens, Weiss en Lenz, allemaal gaan zij de problematiek van een menselijker wereld, een menselijker leven te lijf, ook al is dat dan het enige wat hen verbindt. Men ziet en merkt het aan het gezicht van Hans Werner Rich ter, wiens hierboven beschreven menselij ke kwaliteiten hem niet voor niets stilzwij gend tot primus van de groep hebben ge maakt. TOT SLOT EEN ZINSNEDE uit een bij drage van Hans Magnus Enzensberger in de als Rowohlt paperback verschenen „Al manach der Gruppe 47": „De groep heeft, treurig genoeg, geen erepresident, geen uitvoerende voorzitter, geen secretaris en geen penningmeester. Hij heeft geen leden, geen gironummer. Hij staat niet in het verenigingsregister, heeft geen plaats van vestiging en geen statuten. Geen buiten lander kan bevroeden wat dat betekent in een land, waar zelfs de beroepsmatige massamoord zonder aantekeningen in een dossier niet bedreven kan worden en waar zelfs het anarchisme zijn aanhangers met behulp van een foutloos kaartsysteem re gistree rt". André Spoor De Amerikaanse dichter Ezra Pound verblijft voor herstel van twee operaties te Rapallo, een badplaats aan de Italiaan se Rivièra. De 77-jarige, die eens in Ame rika tot gevangenisstraf veroordeeld werd omdat hij zich in de tweede wereldoorlog als pleitbezorger voor het fascisme opge worpen had, heeft daar onlangs een villa betrokken na een verblijf van twee maan den in een kliniek. Het is onbekend welke operaties hij heeft moeten ondergaan. Pound heeft verklaard in de komende winter te zullen deelnemen aan bijeen komsten ter herdenking van de Italiaanse dichter Gabriele d'Annunzio in Venetië, Gardone en Pescara. Hij keerde in 1958 naar Italië terug, waar hij voor de oorlog jarenlang gewoond had. In 1958 werd hij vrijgelaten uit een inrichting voor geestes zieken te Washington. Hij was daar twaalf jaar in de gevangenis geweest. Pas toen liet de Amerikaanse regering de beschul diging wegens hoogverraad als gevolg van zijn Italiaanse radiopraatjes in de oor logsjaren vallen. In de serie gemeentelijke orgelconcerten zullen op 23 juli om 20 uur de organisten Siegfried Reda uit Essen en Anton Heiller uit Wenen in de Grote Kerk te Haarlem een concert geven. Het programma luidt als volgt: Siegfried Reda: Max Reger (18731916) Praeludium und Fuge h-Moll, Op. 56 Siegfried Reda (1916), Adventspartita „Mit Ernst, o Menschenkinder", Liedsatz und 4 Orgelverse; II. Satz (Durchführung) aus der Sonate 1960; Anton Heiller: J. S. Bach (16851750), a. Koraalvoorspel „Wir glau- ben all an einen Gott, Vater" (a 2 Clav e Pedale doppio); b. Trio-Sonate C dur Allegro, Largo, Allegro, c. Toccata und Fuge F dur. De grote prys van het internationale filmfestival in Moskou is in het Kremlin uitgereikt aan Federico Fellini voor zijn film „Achtenhalf". Het publiek van zes duizend personen barstte in geestdriftig applaus uit toen dit bekendgemaakt werd. Fellini was aanwezig om de prijs in ont vangst te nemen. Fellini werd door de jury geroemd om „zijn buitengewone scheppende regie die de innerlijke strijd weerspiegeit van een kunstenaar die naar de waarheid zoekt'1 De Hongaarse film „Een Lied van IJzer kreeg de gouden medaille voor de beste documentaire. Een zilveren medaille kreeg de Oost duitse regisseur Frank Beyer voor zijn film „Naakt onder de Wolven". De Ameri kaan Steve Macqueen kreeg de medaille van beste acteur voor zijn rol in de film „The great Escape". De Indische actrice Soehitre Sen werd onderscheiden als beste speelster voor haar rol in de film „Mar riage Circle". De Russische film „Een loos reisje", de Poolse „Zwarte vleugels" en de Hongaarse „Treinverhalen" werden met zilver onderscheiden. De Engelse documentaire „Automania 000" werd eveneens met zilver onder scheiden. IN DE EXPOSITIEZALEN van het Rijksprentenkabinet in het Rijksmuseum is tot 1 september een tentoonstelling van hoogtepunten uit de Nederlandse teken kunst van 1500 tot 1800 te zien. Het is een summiere illustratie van een deel der Nederlandse kunstgeschiedenis, waarvan voor mij het hoogtepunt ligt in de 17de eeuw en de 18de eeuw de minst aantrek kelijke is. In die laatste eeuw is alles te zeer tijdgebonden ert- afspiegeling*van het weinig tot de fantasie sprekende leven van die dagen. Er werd wel goed en kun dig getekend, al zag ik dat bijvoorbeeld bij ander werk van Cornelis Troost (1697- 1750) dan het hier geëxposeerde niet eens altijd. Een bosrand van Jacob Cats (1741- 1799) is een verrassing tussen veel ver velends, dat in dezelfde tijd ontstond als zoveel sublieme Franse kunst. Levendig gedaan zijn decoratieve zaken van Jan van Huysum (1682-1749), maar het echte leven en het echt beleven ligt toch daar vóór. IN HET VROEGSTE WERK hier is veel al sprake van verschillende invloeden uit Italië en Zuid-Nederland. Lucas van Ley- den (ca. 1489-1533) levert hier de eerste levensechte tekening. Wij zien hoe Maar- tèn van Heemskerk (1498-1574) de antie ken bestudeerde en herkennen Italiaanse invloed in een bewogen voorstudie voor een altaar van Jan van Scorel (1495-1562). Met Cornelis Ketel (1548-1616) komt hier het Nederlands-eigene in de beeldende kunst. Wij ontmoeten van hem een voor studie voor een korporaalschap, waarin hij al trachtte los te komen van de tot stijve opstellingen aanleiding gevende op dracht. Gevoel voor licht en sfeer blijkt uit een tekening van Joachim Antonisz. Wittewael (1566-1638); een echte natuur studie vinden we in een landschap van Abraham Bloemaert (1564-1651), auteur van meerdere tekeningen hier van helde re vorm. Een zeevaartkundige les van Ds. Plancius door David Vinckboons (1576- 1632) lijkt echt gezien en amuseert ons door een paar hondjes op de voorgrond. Hendrick Cornelisz. Vroom (1566-1640) is de eerste hier, die ons herinnert aan het feit dat Holland een belangrijke zeevaren de natie werd. Jacques de Gheyn (1565- 1629) is een vandie vele kunstenaars, die in Zuid-Nederland geboren werden en zich hier vestigden. Zijn trompetter werd gebruikt voor het affiche van deze ten toonstelling, maar ook de andere tekenin gen van hem hebben de hiertoe geschikte kracht. Morgenavond, dinsdag 23 juli (aan vang 20.15 uur) heeft in het Openlucht theater in Bloemendaal het uitgestelde :n Bloemendaal optrad. optreden plaats ran „The Dutch Swing College". Dc foto toont de groep zoals dia vorig jaar met groot succes AARDIG IS HET voor ons dat men Hendrick Goltzius (1558-1617) ook verte genwoordigde met een tekening van de ruïne van Brederode. En met Hendrick Avercamp (1585-1634) zitten we volop in het Hollandse volksleven. Een voller greep op het geheel komt echter toch nog later. Echt Nederlands is het landschap van Esaias van de Velde (ca. 1590-1630). Van Pieter Jansz. Saenredam (1597-1665) ex poseertmen een exacte tekening van het interieur van de Nieuwe Kerk in Haar lem, echt een tekening waarop het schil derij nog dient te volgen. Levend is een buitenpartij van Willem Buvtenwech (1591- 1624). MAAR DAN staan we plotseling voor Rembrandt (1606-1669) en vergeten we misschien dat we tekeningen bekijken, op genomen als we ons voelen in zijn wereld, in een wereld die ook vandaag nog lijkt te bestaan. Avercamps scènes zijn echt van vroeger, Rembrandts landschappen, stadsgezichten, dieren en ondanks hun kle dij ook zijn mensen kunnen we nóg zo zien. Kenmerk voor het waarlijk grote is de eenvoud, waarmee iets wordt over gebracht op ons. Dat maakt ook dat Rem brandts tekeningen op grote afstand reeds zo herkenbaar zijn en eigenlijk komt dat later ook niet meer in die mate voor. Toch genieten we wel een landschap van Jan Lievens (1607-1674), bewonderen we ruiters van Gerard Terborch (1617-1681), verwarmen we ons aan Adriaen van Os- tade (1610-1684), voelen we ons in de dui-, nen door een Pieter de Molijn (1595-1661) en respecteren we Nic. Maes (1632-1693). MEESLEPEND want het verplaatsen in zijn landschap, dat ook nog steeds het onze kan zijn is dan weer Jan van Goyen (1596-1656), van wie een tekening hier zo duidelijk vroeger ligt dan die van de anderen. Iets daarvan voelde ik ook bij het werk van Jacob van Ruijsdael (1628-1682) en Meindert Hobbema (1638- 1709). De stormachtige stijgende belang stelling voor een oudere Nederlandse schil derkunst dan die van de 17de eeuw, waar van men bij het aanbevelen van de ex positie in het Singer Museum gewag maak te, lijkt me iets te maken te hebben met een vraag naar oude kunst in een tijd, dat het aanbod uit de grote 17de eeuw te gering of te kostbaar is. Wat vóór de ze grote figuren gemaakt werd behoudt toch iets problematisch voor wie de bevrij dende genieting kent; wat na deze figu ren gemaakt werd is altijd aardig om te zien, bewonderenswaardig gekund vaak, maar ook wat vervelend. MEN VERTOONT verder onder meer werk van Nicolaes Berchem (1620-1683), Abraham Jansz. Begeyn (ca. 1637-1697), ontwerpen voor decoraties van de in 1662 te Haarlem overleden Pieter Holsteyn, Jan Steen (1626-1679), Willem van de Vel de de Jonge (1633-1707), een prachtig strandgezicht van Simon de Vlieger (1601- 1653), een voorstudie voor zijn „Brand- spuitenboek" van Jan van der Heyden (1637-1712), een sterk rivierlandschap van Aelbert Cuyp (1621-1691). Met Jan de Bis schop (1646-1686) begint het voor mij al iets minder te worden. Opvallend tenslot te is een mooie tekening van Constantijn Huyghens (1628-1697). Men beschouwe dus deze expositie als een overzicht van drie eeuwen met hoogtepunten uit verschillen de periodes. BOB BUYS De Nederlandse goochelaar Fred Kaps heeft de eerste prijs gewonnen van het derde internationale goochelfestival van Sant' Andrea Bagni. Hij ontving zondag avond aan het slot van het vierdaagse fes tival, waaraan deelgenomen werd door goochelaars uit tien landen, het „Gouden Goochelaar"-beeldje. De mooiste truc van de 36-jarige Kaps was het veranderen van speelkaarten in brandende kaarsen en bankpapier. België was op het festival vertegenwoordigd door Jo Kartis. O Veel tijd, veel hoofdbrekens en veel geld heeft het regisseur Dick Harris en zijn omroep, de VARA, ongetwijfeld ge kost, de gala-avond te reconstrueren die in 1923 in het Amsterdamse variété-thea- ther „Mille Colonnes" ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van dit etablisse ment gehouden werd. Het resultaat was navenant: een kostelijke uitzending, die vele oudere kijkers in de sfeer van de twintiger jaren bracht en die menig jon gere kijker wellicht deed beseffen, dat het amusement van die „goede, ouwe tijd" hoe simpel dan ook van opzet, niveau had. Behoudens de wat amateuristisch opgezet te samenspraak, die het programma in leidde en afsloot, was het een gezellig verlopend geheel. Naast de gérant, de ka pelmeester (Eddie Roos) en de onverval ste conférencier Theo Moens (heren, die destijds in dezelfde functies die avond meemaakten) heeft stemmen-imitator Frans van Dusschoten veel bijgedragen tot het succes van deze tot in details goed verzorgde reprise. Op meesterlijke wijze verving hij de stemmen van Willy Der by, Speenhoff en de pittige chansonnier Dumas. De bezwaren, die voornoemde regisseur met ons heeft tegen valsspelers, lever den in de uitzending „Een kwestie van opletten" een vervolg op „Als het gaat om de knikkers" een weinig verras sende en nog minder onthullende waar schuwing tegen de praktijken van de ,Een-twee-drie-klaveraas"-specialisten op. De gokker, gespeeld door Matthieu van Eysden, leende duidelijk de handen (en de mouwen) van een kenner (i.e. de gooche laar Phoa Yan Tion) om in close-u'ps de ze valskaarterij te demonstreren. Hartstochtelijk en beheerst, maar geluk' kig niet gepolijst, was het korte Spaanse zigeunerfeest. Zij deden ons het grauwe beeld van dit programma vergeten. Hoe weinig aantrekkelijk het belangenspel „Kabinetsformatie" is, mocht blijken uit de wedstrijd der krantenspellers „Wereld wijs". Geen van de zes deelnemers bleek in staat, de namen te noemen van alle (in)formateurs, die genoemd politiek spel mochten leiden. Gelet op de grote afstand die door de techniek overwonnen moest worden, kre gen de atletiek-liefhebbers, die daarvoor thuis konden of wilden blijven, van de in Moskou gehouden wedstrijd Rusland-Ame rika een goed en vaak zeer boeiend ver slag. De sportieve reacties van het Russi sche publiek deden vergeten, dat in deze landen-ontmoeting het prestige der beide grootmachten meespeelde. Zondag De prestaties van de Nederlandse af' vaardiging naar de strijd om de Europa beker voor zangvoordracht in Knokke heb ben niet bepaald een grootse indruk op ons gemaakt. In deze door de K.R.O. ver zorgde reportage kwam naar onze smaak Rob de Nijs nog als de beste van dit Rob de Nijs vijftal voor de dag, gevolgd door Gert Timmerman, die tenminste een goede stem heeft. De wat geforceerde jazz-zang van Edwin Rutten en de schrale, zo niet arme stemmen van de dames Peters en Van Brandenburg een knappe en niet onprettige omroepster overigens deden onze hoop (toch al niet groot) op een Nederlandse beker-triomf vervliegen. De meer dan vier uur durende „va kantie-film" WIE EENMAAL UIT HET SCHAFT JE EET, waarmede de KRO in deze komkommertijd drie van zijn uit- zendavonden voor een belangrijk deel vul de, eindigde zoals verwacht kon worden. Langs een fotografisch knappe, maar dra matisch en filmisch wat al te dik aangezet te beeldenreeks kwam Willy Kufalt weer in het gevang terecht. Hoe zinvol het was, deze Duitse trilogie op het scherm te brengen, bleek wel uit de eerste woorden, die prof. Van Eek nerveus met zijn benen bengelend als gespreksleider van de aan deze film gekoppelde nabe schouwing sprak. Na vastgesteld te hebben, dat deze film een karikatuur was, een geval, dat in deze tijd geprojecteerd, een vertrokken beeld gaf, stelde de hoogge leerde deskundige namelijk voor, deze rol prent als aanleiding tot het gesprek te elimineren. Dat geschiedde dan ook gro tendeels in het daaropvolgende zomer avond-forum dat niet veel nieuws oplever de. De vraag blijft, of de betrokken ex perts de gelegenheid kregen deze oer-Duit- se filmtragedie tevoren te zien. Was zulks wel het geval, dan hadden ze althans direct na deze vertoning beter van het scherm kunnen wegblijven. Was zulks niet het geval, dan zijn ze er aar dig ingelopen. De zwartkijkers, die als maar herhalen „Ze doen daar maar wat in Hilversum" kregen in ieder geval deze keer gelijk. J. Damshuizer Romaanse schoonheid. Van 3 augus tus tot 1 september zal in het Bouwcen trum aan het Weena te Rotterdam de prachtige Franse foto-expositie „Splen- deur Romane de Bourgogne" te zien zijn. De foto's van deze tentoonstelling zijn ge maakt door abbé André Gaudillière, die pastoor is in Boyer (Saóne-et-Loire). Ansje van Brandenberg HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.radio voor vroege men sen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan.vooruit, praatje. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Instrument, kwintet en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Volksliedjes uit Tirol. 12.50 Grammofoon muziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennws. 13.25 Lichte or kestmuziek (gr.). 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Grammofoonmuziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte ork.mu- ziek en zangsolisten. 15.15 Lichte grammo foonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.45 Beursbe richten. 17.50 Regeringsuitzending: Simon Bolivar, een ^uid-Amerikaanse vrijheids held, door W. Meijer. 18.00 Lichte orkest muziek (gr.) 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Profielen van de hedendaagse beeldende kunst: Gerard Verdijk (interview), door George Lampe. 19.00 Nieuws. 19.10 Actua liteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 19.55 Klassieke grammofoonmuziek. 20.30 De invloeden van klimaat en weer op de gezonde en zieke mens, lezing. 20.45 Ne derlands strijkkwartet: klassieke muziek. 21.20 Utrechts Stedelijk orkest: Klassieke en moderne muziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte orkestmuziek (gr.) 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke gram mofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven: boek- bespr. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Kin deren en ouderlijk gezag, door Mej. Dra. W. J. Bladergroen. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Licht orkest: fragmenten uit musi cals. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammo foonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen, eventueel actueel of grammofoon muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Tiroler orkest met zangsolisten. 14.00 Blaaskwintet klassieke en moderne muziek. 14.30 Voor de kinderen. 15.40 De geschiedenis van een boek, klankbeeld. 16.15 Tot uw orders, ge varieerd programma voor de strijdkrach ten. 17.25 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht orkest. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.05 Licht orkest. 19.20 Paul Vlaanderen en het Margo-Mysterie, detective-hoorspel (deel 4). 20.00 Nieuws. 20.05 Militair orkest. 20.40 La Cambiale di matrimonio, opera (gr.). 21.40 Waarom zijn er eigenlijk oorlogen? lezing. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Moderne gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Noordzeefestivalva- ria. 12 30 Weerbericht 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Geva rieerde muziek. 14.00 Kamermuziek. 15.30 Gitaarrecital. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 18.00 Nieuws. 18.03 Lichte muziek. 18.18 Paardesportberichten, 18.20 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerde muziek. 20.00 Operettemuziek. 21.00 Noord- zeefestival. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte mu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR MAANDAG C.V.K.-IKOR-R.K.K.: 19.30 Voor de jeugd 19.45 Ken-Merk, een interkerkelijk maga zine. N.T.S.20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Spook te koop, speelfilm. 21.40 De lange nacht, film. 22.05 Tekenfilm. 22.15 Eurovisie: Royal International Horse Show in Londen. 22.45-22.50 Journaal. DINSDAG 23 JULI— NCRV19.30 De graaf van Monte Christo, filmfeuilleton (7e en laatste aflevering). NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Missisippi River: jazz-muziek. 20.55 Geheime Brigade, TV-film. 21.45 Duslui- ting. NTS: 22.10 Eurovisie: F- -.-na tional Horse Show te Lord- :M5- 22.50 Journaal

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4