Modernisering en financiële van woningen consequenties Haringaanvoer in begin der teelt wel bevredigend WilmS floei Skelterwedstrijden voor groot en klein op plein bij Velserbad VESPA Fa. PRUIS&Zoon bungalow-tenten De boer op nieuwe wegen Plannen voor 828 woningen in Velsen Havenberichten Ds. W. Oorthuis gaat naar Rotterdam Walvisvaart is spoedig onrendabel „Rijnvaart moet vrij blijven" Uitbreidingsplan voor IJmuiden-Oost Diploma-uitreiking op Chr. LTS in Beverwijk Drie winnaars mogen naar Utrecht Gewonde bij explosie op loodsboot In de vishal en op zee De vishandel in de week van 15-20 juli RIBLAPPEN Nu gunstige betalingsvoorwaarden en de kans om f 1000.- te winnen MAANDAG 22 JULI 1963 Verhoging subsidie voor kinderuitzending Vrouwen adviseren bij woningbouw in Heemskerk NRM 60 jaar DINSDAG-VOORDEEL Botermalse van 2.38 voor 1.98 p. pond 150 gr. Boterhammenworst 45 c GROENEND A AL'S SUPERSLAGERUEN STOFZUIGERS Loop- en fietspuzzeltocht NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR diverse modellen Grote sortering BAD-, STRAND- en VAKANTIE-KLEDING SPORTHUIS Breestraat 158 - Beverwijk - Tel. 3854 HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEF. 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN NKB-concours in Beverwijk Examens Bij de behandeling van de begrotingen ever het jaar 1963 is in de raad van Vel sen de vraag gesteld, of het geen aan beveling verdient na te gaan, welke wo ningen in de gemeente modernisering be hoeven bijvoorbeeld door het aanbrengen van een douche. Het is mogelijk, dat een doorvoering van een modernisering ach terwege blijft, omdat het financieel te be zwaarlijk is, aldus werd gesteld. Kan de gebeente in dergelijke geval len financiële hulp verlenen bijvoorbeeld door middel van het verlenen van voor schotten?, aldus werd voorts gevraagd. B. en W. geven er thans het volgend antwoord op. De r.k. Woningbouw Vereniging, de wo ningbouwvereniging Bloemendaal-noord en de Woningstichting Velsen hebben plannen in voorbereiding voor de modernisering van 't oude woningbezit. De plannen voor de 828 woningen welke hierbij betrok ken zijn omvatten, voor zoveel het mo gelijk is, mede het aanbrengen van een doucheruimte. Het rijk heeft reeds in principe mede werking toegezegd, door het verstrekken van voorschotten, financiële steun aan de plannen te verlenen. In totaal is een be drag van f 2.372.000 met het verstrekken van deze voorschotten gemoeid. Het gedeelte van de kosten van moder nisering van woningen, dat betrekking heeft op herstel van woningen, zal niet leiden tot huurverhoging van de desbetref fende panden. De hieruit voortvloeiende hogere exploitatie-lasten komen voor drie kwart gedeelte ten laste van het rijk en voor een vierde gedeelte voor rekening van de gemeente. De kosten,.welke voortvloeien uit werk zaamheden tot verhoging van het woonge- rief van de woningen, dienen echter in de vorm van een huurverhoging ten las te van de bewoners te komen. Tot dusverre is het niet mogelijk ge weest, in verband met het ontbreken van voldoende personeel, alle voorbereidende werkzaamheden te verrichten. Voorts heb ben de gemeente en de bouwverenigingen thans veel bouwwerken in uitvoering, waardoor het niet verantwoord is, voor het uitvoeren van de werkzaamheden en het vereiste toezicht, hieraan arbeids krachten te onttrekken. Met betrekking tot de modernisering van oude vooroorlogse woningen van particu lieren en van eigendommen, welke de ge meente heeft aangekocht bijvoorbeeld in oud-IJmuiden, bestaat thans de mogelijk heid ingevolge de premieregeling woning verbetering en -splitsing 1953 een pre mie te ontvangen voor het maken of inrichten van een doucheruimte. De premie bedraagt een derde deel van maximaal: 800 voor het volledig maken en inrichten van een doucheruimte en f 400 voor het inrichten van een bestaan de ruimte als doucheruimte. Het van overheidswege ter beschikking gestelde bedrag komt voor tweederde ge deelte ten laste van het rijk en voor een derde gedeelte ten laste van de gemeen te. Een verdergaande financiële medewer king van de gemeente achten B. en W. niet mogelijk, nu deze materie reeds door het rijk is geregeld. B. en W. stellen thans een onderzoek in naar de vooroorlogse woningen, wel ke de gemeente heeft aangekocht en nog minstens 10 jaren bewoond zullen blijven. Voor zoveel het mogelijk is, zal worden bevorderd, dat in die percelen een douche ruimte wordt aangebracht. 'Bij de begroting voor het jaar 1963 heeft de raad van Heemskerk een post van negentienhonderd gulden bestemd ten be hoeve van de uitzending van kinderen naar vakantiegezondheidskolonies. Dit was op basis van anderhalve gulden per dag voor elk kind. Gezien de stijgende kosten, zijn B. en W. van oordeel, dat het subsidie bedrag moet worden verhoogd tot twee gulden. Het maximum aantal dagen blijft gehandhaafd op 42. maar in bijzondere ge vallen op medisch advies en na goed keuring door het college kan deze pe riode door B. en W. verlengd worden. De raad zal 25 dezer hierover beslissen. Als de raad instemt met het desbetref fend voorstel van B. en W., krijgt Heems kerk een „vrouwenadviescommissie inzake de bouw van woningwetwoningen". Deze commissie zal in overleg met de architect van de gemeente het college adviseren om trent plannen voor de bouw van bedoelde woningen. Het college doet de suggestie de leden uit de plaatselijke vrouwenorga nisaties te doen kiezen, waarnaast nog twee door B. en W. te benoemen leden Bij de uitoefening van haar taak zou de commissie het college mede kunnen advi seren, of de extra kosten voor bijzondere voorzieningen voor de toekomstige be woners aanvaardbaar moeten worden ge acht. Zaterdag kwamen In IJmuiden aan: Lebu van Hamburg; Oran.ie Nassau, Hamburg; Breda, Bre men; Castor, Gravesand: Tarzan, Londen; Zuid pool, Sundsvall; Bina, Monsteras; Texelstroom. Huil; Himing, Gent, voor IJmuiden; Whitbey Abbey, Goole; Mirfak N., Delfzijl; Reggeborg, Hamina; Thaletas, Antwerpen; Milos, Ports mouth, voor IJmuiden; Esso Dusseldorf, Bre merhaven; Buka, Londen; Hoe Vinces, Londen; Zwerver, Teignemouth, schroot voor IJmuiden; Aldebaran, Kotka, props voor Velsen; IJstroom, Grangemouth; Liberty, Londen, schroot voor IJmuiden; Karimun, Antwerpen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Minos van Kotka; Loosdrecht, Hamburg; Colette, Vestervik; Yewarch, Swansea; Charis, Antwerpen; Rheint, Mantyluoto; Schwarzenbek, Antwerpen: Borelly, Helsingborg; Amasus, Swansea; Marsund, Hal- stavik; Inge, Narvik; Hartwarden, Rotterdam, voor IJmuiden; Cortia, Gothenburg; Otawa, Ke- mi, props voor Velsen; Eemstroom, Par; Hinde. Londen; Finnmaid, Waterford; Neth. Coast, New castle; Johnny, Ahus; Guineekust, Hamburg; Amstelstroom, Shoreham; Neder-Weser, Rotter dam; Camroux 3, Londen, voor IJmuiden; Heilo. Londen; Hontestroom, Portsmouth: Marie, Par; Amyntas, Kopenhagen; Castor, Turku; Slawno. Stettin; Stad Delft, Lulea, erts voor IJmuiden; Bremerreeder, Klaipeda, coils voor IJmuiden; Trito, Dublin; Bab T., Rauma, hout voor Zaan dam; Donau, Barry. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Mynias naar Lissabon; La Paloma, Rochester, kunstmest voor IJmuiden; Sappemeer, Delfzijl; Petit Cancalais, Noordzee; Capricorne, Noordzee; Wexford, Bos ton, stijfsel en stroop van Wormerveer; Totesund, Kokkila, Velsen; Hebe Nobel, Londen, walsma- teriaal van IJmfuiden; Jean E, Londen; Nieder- Rhein, Kristinahamn; Carlocanepa, Saffi, van IJmuiden; Stanislawski, Kaliningrad, van IJmui den; Cuxhaven, Curagao; Swidnika, Gdynia; Stella H Hamina; Frey, Malmö; Heerengracht, Rotterdam: Ubbergen. Klaipeda; Kreon, Parama ribo; Sept Isles, Narvik, van IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Lebu naar Liverpool, Thekla, Hernösand; Lekness, Odda; Vliestroom, Londen; Rijnstroom, Hull; Thetis, Oxelosund: Herm, Lulea: Havjorn, Rotterdam; Archimedes. Pernis; Esso Dusseldorf, Aruba. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Venus van Teignemouth; Rossen, Lake Vener; Egret, Liver pool; Marathon, Paramaribo. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De predikant van „Wijk Drie" der Ne derlands Hervormde gemeente van Bever wijkHeemskerk, ds. W. Oorthuis, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar RotterdamDelfshaven aangenomen. Ds. Oorthuis gaat in de Maasstad zijn werk vervullen in het ziekenhuis Dijkzicht als ziekenhuispredikant. Ds. Oorthuis is in augustus 1948 naar Beverwijk gekomen, als opvolger van ds. M. E. Ouwehand, die naar Doetinchem ver trok. Onder leiding van ds. Oorthuis, die zijn werk had in het voormalige Wijk aan Duin, is onder andere de nieuwe kerk „De Opgang" tot stand gekomen. Voorheen hield de Hervormde gemeente in dit stads deel haar diensten in het Verenigingsge bouw aan de Populierenlaan. Het is nog niet bekend, wanneer ds. Oorthuis zal vertrekken naar zijn nieuwe bestemming. Volgens het overzicht van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten hebben in mei 1963 vijftig schepen deelgenomen aan de haringdrijfnetvisserij. Negenenveertig schepen oefenden de haringtrawlvisserij uit. Reeds op de eerste dag, dat in de nieuwe teelt gezouten haring mocht wor den verkocht was er een vrij grote hoe veelheid aan de markt, namelijk bijna 2.000 kantjes. De prijzen, die voor de eer ste gezouten haring werden betaald, waren aanzienlijk lager dan het niveau dat de laatste jaren kon worden behaald. De af- slagprijzen voor kleine maatjes schommel den tussen 100 en 410 per kantje en voor grote maatjes tussen 52 en 226 per kantje. De kwaliteit van de maatjes haring viel de eerste dagen enigszins tegen. Tegen het einde van de maand trad een verbetering op. De haringvangsten waren goed. De aanvoeren en gemiddelde prijzen van voor menselijke consumptiedoelein den verkochte gezouten drijfnetharing wa ren in mei 1963 als volgt: Pekelmaatjes Katwijk 979 kantjes, ge middeld 75,54. Scheveningen 3.218, f 101,19. Vlaardingen 2.030, 87,08, totaal 6.227, 92,55. Steurmaatjes Scheveningen 190, 27,61. Vlaardingen 75, 23,69. Totaal 265, f 26,50. De aanvoeren en gemiddelde prijzen van voor menselijke consumptiedoeleinden ver kochte gezouten trawlnetharing waren: Pekelmaatjes Katwijk 1.326, 111,52. Scheveningen 2.109, 116,97. Vlaardingen 365, 124,64. IJmuiden 270, f 113,98. Totaal 4.270, 116,10. Steurmaatjes Scheveningen 27, 56,59. De uitvoer van gezouten haring, ook van de nieuwe teelt, verliep in mei bevredi gend. Geëxporteerd werd 1.184 ton voor een waarde van 1,2 miljoen tegen 726 ton voor een waarde van 665.000 in mei 1962. Afnemers waren onder meer België (500 ton), West-Duitsland (349 ton), Noor wegen (66 ton) en Tsjechoslowakije (200 ton). De uitvoer van bokking vertoonde een normaal beeld. De uitvoertotalen wa ren 206 ton en f 325.000 tegen 178 ton voor 195.000 in mei 1962. Verzonden werd onder meer naar België (10 ton), West- Duitsland (41 ton) en Griekenland (142 ton). OSLO (AP) De tijd dat de walvis vangst winstgevend was, zal spoedig voor goed voorbij zijn, zo heeft een Noorse walvisvaartdeskundige zaterdag in Oslo verklaard. Consul Lars Christensen, 80 jaar, die bijna 60 jaar ervaring in de walvisvaart heeft, verklaarde in een inter view met het Oslose blad Aftenposten dat de walvisvaart spoedig onrendabel zal wor den, omdat de vangstcontingenten te hoog zijn gesteld. ,Er maken te veel mensen jacht op walvissen en hun aantal wordt overschat", aldus Christensen. „Onze onderhandelaars heben op de laatste conferentie een contin gent van 4.000 voorgesteld. Maar zij moes ten een vangstkwantum van 10.000 eenhe den aanvaarden. Dit is te veel". Toen hem werd gevraagd of het van enig nut zou zijn een aantal jaren in het geheel niet te jagen om de walvisstand weer op peil te brengen, zei Christensen: .Ongelukkig genoeg schijnt het dat dit niet helpt ais zij reeds in zo grote mate zijn uitgeroeid". „De Groenlandse wal vissen zijn ook nu nog steeds zeer zeldzaam ofschoon er sinds vijftig jaar niet meer op is gejaagd". Hij verklaarde te verwachten dat de winstgevende walvisvangst zeer snel ten einde zou lopen. Hij voegde daar aan toe dat hijzelf zijn vloot van moderne pas sagiersschepen uitbreidt ten kosten van fa brieksschepen en jagers. De aanvoer van verse haring bedroeg in mei 1963 slechts 797 ton, waarvan de gemiddelde prijs op 0,22 per kilo lag. De kwaliteit van de haring viel tegen. Bijna 300 ton moest voor niet menselijke consumptiedoeleinden worden afgevoerd. Een geringe hoeveelheid verse haring, 189 ton voor een waarde van 117.000, werd uitgevoerd tegen 158 ton voor een waarde van 92.000 in mei 1962. Garnalen De garnalenvissers hebben in mei rede lijke vangsten gemaakt. In vrijwel alle aanvoerhavens waren meer garnalen aan de markt dan in april. Een aantal vaar tuigen oefende met goede resultaten de visserij uit voor de Deense kust. De aan voer van consumptiegarnalen bedroeg 598 ton, waarvoor gemiddeld 2,10 per kilo werd betaald. Van dit totaal bestond 245 ton uit binnenlandse garnalen, ge middelde prijs 1,86 per kilo en 353 ton exportgamalen, gemiddelde prijs 1,86 per kilo en 353 ton exportgarnalen, ge middelde prijs 2,26 per kilo. De uitvoer van gepelde garnalen vertoonde een gun stig beeld. Deze bedroeg 100 ton voor een waarde van 872.000 tegen 57 ton voor een waarde van 518.000 in mei 1962. Afnemers waren onder meer België (87 ton), Frankrijk (8 ton) en Groot-Brit- tannië (5 ton). De export van ongepelde garnalen lag in mei 1963 op 349 ton voor een waarde van 1 miljoen tegen 251 ton voor een waarde van f 783.000 in mei 1962. Geleverd werd onder meer aan België (102 ton) en Frankrijk (245 ton). Een Nederlandse reder heeft vrijdag op nieuw zijn vrees voor E.E.G.-margetarie ven voor de rijnvaart uitgesproken: - De heer P. D. Kaan, directeur van de Nieu we Rijnvaart maatschappij (N.R.M.) in Amsterdam, besprak bij hët herdenken van het 60-jarige bestaan van zijn maat schappij ook de vooruitzichten voor deze vorm van vrachtvervoer. De E.E.G.-part ners kunnen namelijk besluiten binnenta- rieven vast te stellen waardoor de Ne derlandse rijnvaart, die vijftig percent van het totaal voor haar rekening neemt, ernstig zal worden geschaad. Nog heeft Nederland het recht van veto. Maar dit vervalt per 1 januari 1966. Alleen een be roep op de Acte van Mannheim is dan nog mogelijk. Of de bij die acte gegarandeer de vrije rijnvaart dan gehandhaafd blijft wordt sterk betwijfeld. België, zei de heer Kaan, geeft Ne derland te weinig steun in zijn strijd te gen het protectionistische Duitsland en Frankrijk. De moordende concurrentie van het spoorwegvervoer in Duitsland dat speciale kortingen soms tot 70 pet biedt, was een ander grief van de N.R.M.- directeur. Voor de duwbootvaart op Amsterdam is het nodig aan de verbinding van Amster dam met de Rijn verbeteringen ter waar de van 260 miljoen gulden aan te bren gen. Al zijn er pas dertig duwboten, zei de heer Kaan, zij nemen al de helft van het ertsvervoer voor hun rekening. Boven dien moet Amsterdam een goede verbin ding hebben tegen de tijd dat ook Antwer pen een vaarweg naar de Rijn heeft. Advertentie ZEEWEG 229 - CEPHEUSSTRAAT 31 Nu Gedeputeerde Staten van Noord Holland het besluit van Velsens gemeente raad betreffende het uitbreidingsplan in onderdelen voor IJmond-Oost hebben goedgekeurd, ligt dit uitbreidingsplan voor een ieder ter inzage op de gemeentesecre tarie te Velsen Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDLIN WEG 173 - TELEFOON 4402 Tijdens een gezellig samenzijn van de derdeklasleerlingen van de afdeling me- taalbewerken der Christelijke Lagere Technische School in Beverwijk met hun ouders, het onderwijzend personeel, het schoolbestuur en de oud-voorzitter ir. J. W. Bruggeman, werd aan twintig leerlin gen het behaalde diploma uitgereikt. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. W. Postema. Hierna reikte de directeur, de heer R. F. Brandsma, met een toepasse lijk woord de diploma's uit. Het aantal gediplomeerden was niet groot, daar het de enige klas betrof, waarmee twee jaar geleden als leerjaar „algemene metaalbe werking" werd gestart. De avond werd verder gevuld met mu ziek en spelletjes, verzorgd door de leer lingen van de derde klas. De volgende leerlingen ontvingen het diploma: L. van Dalen, te Beverwijk; O. Feenstra, te Be verwijk; G. H. Franck, te Assendelft; J. van Goor, te Beverwijk; S. Groeneveld te Heemskerk; A. J. de Haan, te Uitgeest; W. ten Hoeve, te Heemskerk; C. ter Horst, te Heemskerk; H. Jellema, te Beverwijk; N. Joppe, te Beverwijk; T. Kits, te Heems kerk; A. W. Kleyn, te Beverwijk; J. Schoo, te Beverwijk; H. F. Slagter, te Velsen- Zuid; P. Spits, te Beverwijk; T. Stam, te Beverwijk; R. J. Top, te Beverwijk; M. de Vries, te Beverwijk; H. P. Wiersema, te Heemskerk; A. E. Westerhoven, te Heems kerk. Dinsdagavond 23 juli wordt door VVV Velsen-IJmuiden, in samenwerking met de Rijmonders een loop-en fietspuzzeltocht georganiseerd. De tocht voert door de ge meente Velsen en bestaat uit een oriënta- tietocht van 7 km, een looptocht van 4 km (bolletje-pijltje) en tot besluit een 7 km lange fietsrit. De start vindt plaats bij Café Kraak op het Marktplein te IJmuiden. Belangstellenden kunnen zich daar dins dagavond om 18.45 uur opgeven. Het was de gehele zaterdag een drukte van belang op het plein van de Willem de Zwijgerschool nabij het Velserbad vanwe ge de skelterwedstrijden, waaraan de op brengst ten goede komt aan de Culturele Sportbond Velsen. Men had op het plein een parcours van zeventig meter uitgezet en dit was voor het goede een beetje aan de zuinige kant. Hoge snelheden konden op dit bochtige parcours moeilijk gehaald worden, vanwe ge het ontbreken van rechte stukken. De deelname voor deze wedstrijden was geheel vrij. De enige voorwaarde, die ge steld werd, was dat de deelnemer ouder dan elf jaar moest zijn. Een skelter of kart" behoefde men niet mee te nemen; die werd, evenals een helm, door de or ganisatoren ter beschikking gesteld. Er werd gereden over drieeneenhalve ronde. Van de laatste ronde werd de ron detijd op de chronometer vastgelegd. In de ochtenduren werden de voorwed strijden verreden in de drie klassen; junio ren, dames en senioren. Advertentie Zondagmorgen heeft zich in de machi nekamer van de loodsboot „Procijon", die zijn vast ligplaats heeft bi] een boei voor de Nieuwe Waterweg een onploffing voor gedaan. Op dat moment bevond zich al leen de hoofdwerktuigkundige in de ma chinekamer. Hij werd licht gewond. In de machinekamer ontstond brand, die door de bemanning van het schip snel ge blust kon worden. Het schip liep echter ernstige schade op en is door een sleepboot van L. Smit en Co „Noordzee", die in Hoek van Holland gestationeerd was, naar Vlaardin gen gesleept. De gewonde hoofdwerktuig kundige is in Hoek van Holland aan wal gebracht en kon naar huis worden ver voerd. Hij had brandwonden opgelopen. Advertentie (Van onze landbouwkundige medewerker Het „tijd is geld" van de Amerikanen, waarvoor wij vroeger de neus wel eens ophaalden, begint gestadig aan ook voor de Nederlandse boer meer betekenis te krijgen. Vooral de grotere boer heeft al langer naar werkmethoden gezocht waar mee in weinig tijd het gewenste resultaat bereikt kon worden. Tot regelmatige goed doordachte studie is men in onze land- en tuinbouw pas gekomen, nadat gebleken was, wat in andere bedrijven en in andere landen, speciaal de Verenigde Staten, hier mee bereikt kon worden. Begonnen werd met handelingen, die zich gemakkelijk laten mechaniseren. Men kon dan berekenen, onder welke omstan digheden de aanschaffing van een machine rendabel zou zijn. Geleidelijk kregen ook de gewone alledaagse werkzaamheden hun beurt. Naast tijdsbesparing krijgt de ver lichting en het veraangenamen van het werk meer aandacht. Dit is ook nodig want het boerenwerk heeft uit de geschie denis de faam meegekregen van zwaar, vuil en langdurig te zijn. Als men er niet in slaagt om deze opvatting te doen om slaan in zoiets als: prettig, gezond, inte ressant, ziet het er voor de arbeidsvoor ziening in onze land- en tuinbouw niet al te best uit. De veehouderij en de tuin bouw verkeren wat de verkorting van de werkdag betreft in de grootste moeilijkhe den. Als wij ons verder tot de rundveehou derij beperken zien wij dat alles erop is in gesteld dat de koeien 's morgens vroeg (om 5 a 7 uur) worden gemolken en ongeveer 11 uur later voor de tweede keer. Dat moet voor de melkveehouder en zijn hel pers wel op een large werkdag uitlopen Het tijdsverloop tussen het morgen- en avondmelken bepaalt immers vooral de lengte ervan. Het was in de loop der tij den vanzelfsprekend geworden, dat over dag en 's nachts het tijdsverloop tussen het melken ongeveer even lang moest zijn Toen echter enkele nuchterlingen de moed opbrachten om de juistheid van deze stelling in twijfel te trekken, althans wil den weten, wat er gebeurt als men hier van gaat afwijken, bleken er meestal te gen melktijden met tussenpozen van 14 a 15 u. in de nacht en 10 a 9 u. overdag geen onoverkomelijke bezwaren te bestaan Hiermee is de weg voor een kortere werk dag in de melkveehouderij gebaand. Er werd nu een praktijkonderzoek op touw gezet om na te gaan of met be houd van hetzelfde financiële resultaat op een melkveehoudersbedrijf de 48-urige werkweek te verwezenlijken is. In de werk- Aanvoer van maandag Negentig vaartuigen hebben maandag morgen 9.920 kisten vis aangevoerd, waar van 1.020 schelvis, 880 wijting, 640 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 2.200 haring, 180 kleine kistjes haring, 2.250 makreel, 1.250 schol, 40 tarbot, 410 varia, 1.180 roodbaars. Voorts werden gelost 720 stuks gladde kabeljauwen en twintigduizend kilo tong. Prijzen van maandag Prijzen, in guldens, per kilo: heilbot 3,80—3,30, tarbot 3,202,50, grote tong 5,305, grootmiddel tong 4,504,20, klein- middel tong 4,904,30, tong I 5,20—4,60, tong II 4,50—4,10. Per 50 kilo: jumbo's 2927, grote schel vis 3123, middel schelvis 3627, klein- middel schelvis 3223, schelvis I 3222, schelvis II 2411,50, schelvis III 8. kool- vis II 21—15, gul I 37—34, gul II 32—27, gul III 2114, grote en middel schol 47 36, kleinmiddel schol 4733, schol I 4532, schol II 32—25, schol III 18—8, tarbot 152— 94, tongschar 8257, haring 2615,20, ma kreel 2512,40, wijting gestript 307,40, wijting dicht 11,508, leng I 2320, lom men 15, roodbaars 2216, haai 2620. poontjes 1615, schar 2755, kleine wolf 30—29. Per 125 kilo: grote kabeljauw 115100, middel kabeljauw 12298, grote koolvis 60, middel koolvis 6663, grote leng 55, grote wolf 55. Per tien stuks: grote kabeljauw 108 86, middel kabeljauw 6252. Vleet: 222 per hoop. Haringvangsten KW 141—15, KW 95—35, KW 130—35, KW 37—55, KW 167—10, KW 40 geen vangst, KW 170—5. Gemiddelde vangsten: Katwijk 22, Sche veningen 17 en Vlaardingen 12. De verdere onderzoekingen naar het trek ken van de Noordzeeharingen, die in de loop van de zomer verschillende paai- groepen vormen, zijn voor de visserij van de Noordeuropese naties van grote bete kenis, zo deelt het instituut voor de zee visserij in Hamburg mee. Dat geldt zo wel voor het vaststellen van de ingesla gen wegen en richtingen, alsook en dat is voor de practische visserij het belang rijkst voor de hoeveelheden haring, die aan de zwerftochten deelnemen. De Noordzeeharing-werkgroep van de In ternationale Raad voor het Onderzoek van de Zee heeft op haar laatste bijeenkomst (in maart in IJmuiden) besloten om dit jaar opnieuw haringmarkeringen te ge bruiken, om verdere informaties te ver krijgen voor de oplossing van het pro bleem. In de loop van dit seizoen worden op Nederlandse, Schotse, Engelse en Duit se schepen haringen uit alle vanggebieden van de Noordzee gemarkeerd. Behalve de gewone merktekens maakt men ook ge bruik van „Spaghetti-merken". Deze be staan uit een gele slang van kunststof, die door de rug van de vis wordt ge trokken en door middel van een perlon- draadje bij elkaar gehouden. Aan de vissers wordt gevraagd bij af levering van de vis met het merk ook een opgave van vangplaats, naam van het schip en datum van de vangst in te le veren. De Duitse instanties geven zes mark aan de vlinders. commissie die dit onderzoek leidde, wer den alle deskundigen opgenomen, die een deel van 't onderzoekgebied kunnen over zien. Het onderzoek werd uitgevoerd op een zestal weidebedrijven in zuid-west Friesland; 't werd geleid door de consu lent ir. Wind en zijn medewerker P. Wes- tra en strekte zich uit over de drie jaren 1 mei 1959 tot 1 mei 1962. Voor het begin van de proef waren de deelnemende boeren alle zes van oordeel dat 't op hun bedrijven niet mogelijk zou zijn om met een 48-urige werkweek te vol staan. Maar zij tilden er te zwaar aan het bleek wel te kunnen! Dit resultaat, lezer, is een van de allerbelangrijkste die na de oorlog bij landbouwkundig onder zoek verkregen zijn. Het betekent immers dat het normale melkveehoudersbedrijf in ons land nog een toekomst heeft. Dat wij niet behoeven te streven naar bedrijven met honderden melkkoeien, dat de melk evenmin een bijsmaak van slavenarbeid behoeft te hebben. En toch kunnen wij nog niet helemaal gerust zijn. Deze proef werd nl. genomen op bedrijven met minstens drie arbeids krachten. Maar laten wij ook hierover geen al te grote zorgen hebben. Het door Friesland en het Gelderse Gorssel gege ven voorbeeld om door middel van een gezamenlijke arbeidsreserve ook de klei nere melkveehouder op zijn tijd een vrij weekeinde en een vakantie te bezorgen, slaat in. Speciaal de jongere boeren en boerinnen zijn niet zo dwaas om als eni gen in den lande regelmatig op zondag en zonder vakantie te willen werken. Dat dit ook niet meer nodig is, hebben deze proef en de snel in aantal toenemende vereni gingen voor bedrijfshulp reeds overtui gend aangetoond. Het is zaak om nu de zuivelfabrieken (in grote meerderheid eigendom van de boeren!) zo ver te krij gen, dat zij met ingang van een bepaalde datum de melkontvangst baseren op de 48- uripe werkweek. Dan komt de rest van zelf. De snelste rondetijd bij de senioren werd verwezenlijkt door J. Clots met 7,5 sec; hetgeen een gemiddelde uursnelheid van circa 35 kilometer betekent. Bij de junioren (12 tot 16 jaar) maakten de beste twee coureurs een rondetijd van 7,7 sec. Het waren R. Gijsberti en Ho- genpijl. De enige die een prijs won in een klasse en bovendien de snelste rondetijd realiseerde was mevrouw W. Verbeek-Ott met 7,8 sec. Na een dikwijls interessante strijd in de verschillende klassen kwam, na zes uur on afgebroken skelteren, omstreeks negen uur 's avonds een einde aan deze goed georganiseerde wedstrijden. De winnaar bij de senioren was de heer J. Pluvier uit IJmuiden, die ook een niet onverdienste lijk motorcrosser is. De uitslagen waren: Heren: 1. J. Pluvier; 2. J. Dekker; 3. N. Zon; 4. P. Tamphuis. Dames: 1. mej. L. de Weers; 2. mevr. W. Verbeek-Ott; 3. mej. Ansing. Junioren: 1. P. v. d. Gaag; 2 H. v. Opbergen; 3. A. D v Weert Mejuffrouw L. de Weers, de heer J. Plu vier en P. v. d. Gaag zijn gerechtigd uit te komen in de finales om het kampioen schap van Nederland. De nationale kam pioenschappen worden 28 september op het Jaarbeursterrein in Utrecht gehouden. De hoofdprijzen van die kampioenschap pen zijn drie complete skelters; compleet met skeltermotor. Advertentie IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" N.V. G.A.M. I N.V. NEDESPA Rotterdam Tel. 176600 I Roermond Tel. 5757 Soerweg 25 Kapellerpoort 6 Overal dealers in binnen- en buitenland Hoofdagent IJMUIDEN en OMSTREKEN MARKTPLEIN 1 - IJMUIDEN - TEL. 5780 Het grote nationale bondsconcours van de Nederlandse Katholieke Bond van Lan delijke Rijverenigingen zal dit jaar in Beverwijk gehouden worden en wel op 1 september in het Sportpark Adrichem. De paardensportliefhebbers uit de wijde omgeving wachten hier aantrekkelijke wedstrijden, daar er op dit concours ge streden zal worden om de nationale kam pioenstitels van de N.K.B. in de nummers achttallen, springen en individuele dres suur. Er was in het begin van de vorige week groot gedrang onder de schepen om hun vis aan de maandagmarkt in IJmuiden te krijgen. Dit lukte 24 vaartuigen niet en zij hebben aldus tot dinsdag moeten wach ten. De KW 42 zou die daag veel te laat aan de beurt komen en besloot haar lading dan maar op de woensdag veiling te brengen. De aanvoer van schelvis, hoofdzakelijk door de grotere kotters, was zo groot, dat vele kisten met piepers bij de fabriek voor honde- en kattebrood terecht kwa men. De minimum prijs, welke jaren in acht werd genomen, was er opeens niet meer en hetzelfde was het geval met de wijting. Na dinsdag liepen de prijzen weer op; voor de goed bruikbare wijting werd twin tig gulden gegeven. Ook de kleine schelvis kwam iets be ter in prijs. De IJM 99 Egmond loste vijfhonderd kisten schelvis voor de don- derdagmarkt en maakte daarvoor een ma tige prijs. De haringtrawlers zorgden voor aardige partijtjes haring en makreel. Maandag en dinsdag kon de handel goed terecht. De prijzen liepen zeer uiteen. Donderdag profiteerde de 's Gravenha- ge van de schrale makreel-aanvoer; de prijs liep op tot dertig gulden, later nog iets meer. Haring bleef goed in trek bij de han del. Er is nogal wat haring naar België gegaan, maar naar Duitsland viel er niet veel te verkopen. De conservenfabrieken en de inleggerijen zijn eveneens aan hun trek gekomen. De Belgen waren eveneens geïnteres seerd in kabeljauw, voor zeer redelij ke prijzen. Het binnenland werd voortref felijk bediend met gullen. Tong bleef schaars: totaal werden er vo rige week een goede zestigduizend kilo tong geveild. Uiteraard waren de prijzen niet mals. De schepen die grove schol hadden gevangen maakten hiervoor der tig tot veertig gulden. Ook vorige week heeft een Zweeds vaar tuig verse haring aangevoerd, namelijk negenhonderd kisten. Leerlingenopleiding VEV. Voor het exa men leerlingenopleiding van de Vereniging van Elektronisch Vakonderwijs zijn ge slaagd: A. J. v. d. Berg, W. C. J. M. Burgers, W. G. M. A. Hamersveld, F. van Leeuwen, R. G. J. Schouten, H. Tempelman en A. de Groot. Eén kandidaat werd afgewezen. Engels M.O. In Amsterdam slaagde voor de akte Engels m.o.-A met Q mei A. N. Kousemaker uit Overveen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5