Op reis door Joegoslavië III Kinderschoenen werden al heel spoedig zevenmijlslaarzen Industrieontwikkeling steunt op veel buitenlandse hulp Britten zijn vol lof over onze katoenindustrie De beurs Krupp in Moskou Comecon houdt een topconferentie Suiker vandaag 2 cent duurder Omzetstijging bij L. van der Grinten A. S. de Muinck Keizer overleden Twente is concurrerender dan Lancishire' Associatie-akkoord Afrika-EEG nu getekend C en A kocht het Amerikaans filiaal bedrijf Ohrbach SCHEEPVAARTBERICHTEN Kort economisch nieuws Winst Rh. Kohlensaure Werke iets gestegen Staking sloot Britse musea Caribisch overleg Beloning voor het opsporen van een bende dopers MAANDAG 22 JULI 1963 8 Iskra Litostroj Ingra-groep Rade Koncar Kweekplaats Gaat u met vakantie? ESSEN (AP) De firma Krupp is van plan een permanente vertegenwoordiger naar Moskou te zenden, zo wordt vandaag uit betrouwbare bron vernomen. De Russische autoriteiten zijn van de plannen van het Krupp-concem op de hoogte gesteld. Er was geen officiële be vestiging van deze berichten van Krupp te krijgen. Van een onzer verslaggevers) De industriële ontwikkeling van Joe goslavië steunt voor een groot deel op buitenlandse licenties. Er zijn thans een 300 licentiesverdragen van kracht. Vrij wel al deze verdragen zijn gebonden li centie- en leveringsovereenkomsten, waarbij het licentierecht kosteloos aan de Joegoslavische partner werd overge dragen, terwijl de levering van de nodige machines en onderdelen door de licen tieverschaffer geschiedt. Een dergelijke werkwijze is kenschet send voor een industrie in de kinderschoe' nen. Die schoenen zijn echter zevenmijls laarzen geworden. Het Joegoslavische ar beidspotentieel verplaatst zich in een hoog tempo van de lagere naar de hogere pro- duktiviteitsklassen. De industriële produk tie die in 1947 nog maar 33,3 pet van de totale produktie uitmaakte, zag haar aan deel groeien tot 35,8 percent in 1953 en 46,2 percent in 1960. De werkgelegenheid in de industrie groeide van 861.000 in 1956 tot 1.133.000 in 1960, terwijl in dezelfde periode het aantal arbeiders in de land bouw terugliep van 5.240.000 tot 4.843.000. Vrijwel alle buitenlandse licenties zijn afkomstig uit westerse landen, voorname lijk West-Duitsland en Italië, maar ook de Verenigde Staten en Zwitserland. De Joegoslavische economie is in sterke mate op het westen georiënteerd. Men neemt Westerse produktie-methoden over en men tracht, balancerend tussen oost en west, toch bij voorkeur de handelsbetrekkingen met het westen uit te breiden en te in tensiveren. De elektrotechnische industrie Iskra in Kranj, enkele tientallen kilometers van Ljubljana, is een voorbeeld van de tegen woordige industriële filosofie in Joegosla vië. Het is een groot bedrijf met een uit gebreid assortiment elektrotechnische en elektronisch produkten, van kleine elek trische handboormachines tot telefooncen trales. Sinds enige tijd is de ondernemings leiding tot de overtuiging gekomei, dat men in eigen bedrijf het assortiment niet verder moet uitbreiden. Men heeft het be sluit- genomen een aantal branches te ver plaatsen en onder te brengen in nieuwe gespecialiseerde fabrieken. Zo zijn er nieu we bedrijven opgericht voor de fabricage van elektrische uitrusting van automobie len, voor elektrische meetinstrumenten, voor fijnmechanische apparaten, en voor gelijkrichters. Andere bedrijven hebben zich bij het Iskra-concem aangesloten, twee uit Ljubl jana die elektronische apparatuur, radio's, zenders en televisie-apparaten vervaardi gen. Deze twee bedrijven hadden ook weer verscheidene fabrieken onder zich, zodat men hier kan spreken van een proces naar westerse trant. In Kranj zelf werken 4.000 mensen. Men maakt er signaalappa- ratuur voor de spoorwegen, micromotoren 0.a. voor stofzuigers, schakelapparatuur, telapparatuur, film-akoustische appara tuur, telefonie. Voor telefonie is een nieu we fabriek in aanbouw, die ook een nieu we eenheid zal gaan vormen. Het gehele concern telt een 10.000 werknemers. De export is naar verhouding niet groot, namelijk 8 percent van de gehele pro duktie. Het meeste gaat naar landen als Turkije, India, Iran, Irak, Zuid-Amerika, Egypte en Italië. Men probeert thans vlak- relais voor telefonie in West-Duitsland in gevoerd te krijgen. Met het Amerikaanse 1.T.T.-concem is een nauwe samenwer king opgezet, gebaseerd op de levering van technische kennis en onderlinge leve ranties aan buitenlandse industrieën van apparatuur, die geheel is aangepast aan Westeuropese kwaliteitseisen. Er zijn thans besprekingen gaande over financiële hulp van I.T.T. in de vorm van langlo pende kredieten waarvoor de nationale Joegoslavische bank zich nog garant moet stellen. Een geheel volwassen bedrijf is dat van Litostroj in Ljubljana. Het produktiepro- gramma omvat zware turbines, dieselmo toren met licentie van Burmaister en Wain, Denemarken, voorts pompen, kra nen, kraanauto's pompventielen enz. De export vormt 40 percent van de produktie en is vooral gericht op de ontwikkelings landen in Azië en Afrika, maar ook op Italië en Oostenrijk. De laatste tijd wordt ook weer naar de landen van het Sovjet blok geëxporteerd, zoals heftrucks en dieselmotoren. De grote kracht van Litos troj is de levering van complete water krachtcentrales en andere grote indus triële projecten als cementfabrieken. Op dit gebied kan men op spectaculaire suc cessen bogen. Het bedrijf heeft tot dusver 200 turbines gebouwd met een gezamenlijk vermogen van 2 min pk. De grootste tur bines zijn in 1962 geleverd voor de wa terkrachtcentrale in Split. De twee turbines voor deze centrale le veren meer energie dan alle centrales van Joegoslavië bij elkaar voor de oorlog. Een geweldig project is ook de ijzeren poort centrale aan de Donau die samen met de Roemeense regering wordt gebouwd. Dit is een waarlijk internationaal project waaraan Roemeense, Joegoslavische, Rus sische en Westeuropese firma's deelnemen. Litostroj heeft thans nieuwe orders voor twee nieuwe centrales in Turkije, een pompstation in Syrië en twee centrales in Pakistan. De in 1962 verkregen orders voor zes waterkrachtcentrales in India zijn nog in uitvoering. Dit jaar zijn nieuwe orders geboekt voor twee nieuwe aggregaten. Al 'deze pro jecten worden uitgevoerd -in samenwerking met andere Joegoslavische industrieën en ook met Japanse en Westeuropese bedrij ven. Voor de bouw van de Bhakra-stuw- dam in de Himalaya levert Litostroj 460 tons kranen, de Japanse industrie Hitachi de turbines en Metropolitan Vickers, een Britse onderneming, de generatoren. Met het oog op de export heeft, de Joe goslavische industrie een speciale groep gevormd, de Ingra-groep, waarin 20 fa brieken samenwerken. Al naar de aard van het project treedt één van deze fa brieken op als hoofdaannemer die op het project inschrijft. Verwerft men de op dracht, dan werkt de groep gezamenlijk het project uit. Litostroj heeft grote uit breidingsplannen. Het produktieprogram ma, waarvan de waarde is opgevoerd van 1 miljard dinar in 1946 tot 14 miljard di nar in 1963, zal in 1965 worden vergroot tot 20 miljard dinar en tegen 1980 tot 30 miljard dinar. Dat vereist uiteraard gro te investeringen die uitsluitend uit eigen middelen worden gefinancierd. Litostroj is om nog een andere reden toonaangevend in de Joegoslavische irn dustrie. Als één van de eerste bedrijven heeft het de 42-urige werkweek ingevoerd De arbeidersraad is in deze onderneming gedecentraliseerd, in die zin dat er een centrale arbeidersraad is boven zes arbei dersraden voor verschillende bedrijfssec toren. De capaciteit is al voor volgend jaar voor 95 percent bezet. De planning loopt met het oog op de lange leveringstermijnen van de grote machinerieën, die men hier maakt, telkens een jaar vooruit en het verkoopplan is daarop gebaseerd. De voor uitzichten zijn vooral goed in de neutra le landen, waarmee Joegoslavië politiek en economisch nauw samenwerkt. Litos troj heeft al de Aziatische en de Afrikaan se markt gewonnen. Men tracht thans in Midden- en Zuid-Amerika voet aan de grond te krijgen, wat vooral in Chili, Mexi co en Argentinië aardig schijnt te lukken. Tenslotte nog een grote industrie, Rade Koncar te Zagreb. Het produktieprogram- ma van dit bedrijf sluit goed aan op dat van Litostroj en andere voor de export werkende industrieën als de scheepsbouw, de elektrotechnische industrie en de con structiebedrijven. Rade Koncar bouwt ge neratoren. transformatoren, schakelappa ratuur en elektromotoren. De export maakt 42 pet uit van de hele produktie. Men levert generatoren voor de krachtcen trales die samen met Litostroj in India, Pakistan,. Egypte -enz. worden gebouwd. Er is een grote uitvoer van kleine moto ren naar Italië, van dieselaggregaten naar Argentinië, van motoren voor walserijen naar Zweden en men levert de automati sche regelapparatuur, de generatoren en de elektromagneten voor de experimentele kernenergiecentrale CERN. Rade Koncar is een kweekplaats voor technisch intellect en vakmanschap. Pre cies als in onze bedrijven ziet men echter vaklieden, "die hier een aantal jaren erva ring hebben opgedaan, het bedrijf verlaten om elders een beter betaalde baan te vin den. Het verloop bij de gekwalificeerde arbeiders is bij Rade Koncar niet min der dan 20 pet. Na zes, zeven jaar gaat een ervaren en goed geschoolde kracht weg als hij bij een kleiner bedrijf een be tere positie kan krijgen. Voor de fabriek is dat natuurlijk een verlies, al kan men deze doorstroming van geschoolde krach ten nationaal-economisch alleen maar als winst zien. Met hogere lonen kan en wil men deze De bouw van transformatoren bij Rade Koncar. De apparaten worden hier in het laboratorium geïnspecteerd. mensen niet vasthouden. De arbeiders in Joegoslavië hebben zeer veel mogelijkhe den. Het bedrijf biedt ook promotiekansen, maar men kan toch niet zoveel betalen als een klein gespecialiseerd bedrijf dat maar één of twee technici in de leiding nodig heeft. Voor de arbeiderslonen be staat in Joegoslavië overigens geen maxi mum, wel een gegarandeerd minimum dit is in tegenstelling tot de honoraria van de directeuren die aan een maximum gebon den zijn. Rade Koncar wil de produktie in de komende drie tot vijf jaar verdubbelen. Er is een uitbreidingsplan aanvaard dat voorziet in een stapsgewijze vergroting van de produktie in samenhang met de geprogrammeerde ontwikkeling van de ge hele elektronische industrie in Joegoslavië. Dit plan voorziet in een uitbreiding van het personeel, dat thans 3500 man omvat, tot 20.000 man in 1980 met een tussenstap van 10.000 man in 1970. WENEN (Reuter) Volgens het Bul gaarse Persbureau BTA zal op 24 juli in Moskou een topconferentie beginnen van de bij de Comecon aangesloten landen. De deelnemende landen zullen worden vertegenwoordigd door de eerste secreta rissen van de rësp. communistische-par tijen en hun premiers. Op de agenda staat een rapport van het uitvoerend orgaan van de Comecon over hetgeen sinds de vorige, in juni vorig jaar in Moskou gehouden, soortgelijke topconfe rentie werd bereikt, terwijl voorts gespro ken zal worden over de verdere ontwikke ling van de economische samenwerking tussen de aangesloten landen. Met ingang van vandaag zal de suiker prijs met 2 cent per kg. worden verhoogd. De consumentenprijs voor suiker kan dan 1.01 per kg. bedragen. Deze verhoging is het gevolg van de verhoging van de af-fabrieksprijs van sui ker met 2 per 100 kg., die bij beschikking van de minister van landbouw en visserij door wijziging van de prijzenbeschikking suiker tot stand komt. De af-fabrieksprijs voor suiker wordt dan van 89 tot 90 per 100 kg. gebracht, inclusief accijns en omzetbelasting. De directie van de chemische fabriek L. van der Grinten deelt mee, dat in het le halfjaar 1963, na een aarzelend begin, de omzetten der gezamenlijke bedrijven met ruim 10 percent zijn gestegen boven die in het le halfjaar 1962. De omzetver- hoging kon de kostenstijging opvangen, de winst is ongeveer gelijk aan die van het le halfjaar 1962. Voor het gehele jaar 1963 verwacht de directie als de omzetten zich op dezelfde wijze blijven ontwikkelen, een lichte stijging van het geconsolideerde be drijfsresultaat ten opzichte van 1962. Vrjjdag is in het r.-k.-ziekenhuis te Groningen overleden de heer A. S. de Muinck Keizer, oud-president-directeur van de Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v. te Utrecht en sedert 1958 commissaris van de n.v. Hij is 74 jaar geworden. De heer De Muinck Keizer werd 22 de cember 1888 geboren te Hoogezand. Na de hbs te Groningen te hebben bezocht, stu deerde hij van 1905 tot 1908 aan het Rhei- nischë Technikum te Bingen, waar hij het diploma voor machinebouw behaalde. Nog in datzelfde jaar nam zijn vader, de heer J. M. de Muinck Keizer sr., eige naar van een ijzer- en staalgieterij te Martenshoek (Gron.) hem op in zijn be drijf. Deze gieterij, waar in 1902 voor het eerst in Nederland op commerciële basis staal was vervaardigd, werd in 1915 over gebracht naar Utrecht. 30 januari 1917 werd het familiebedrijf omgezet in de n.v. Nfederlandse Staalgieterij voorheen J. M. de Muinck Keizer. De heer A. S. de Muinck Keizer werd tot directeur benoemd naast zijn vader en zijn broer. Het bedrijf ontwikkelde zich onder lei ding van de heren De Muinck Keizer tot een belangrijke leverancier voor de ma chine-industrie en de scheepsbouw en kreeg ook in het buitenland een goede naam. Na de tweede wereldoorlog vooral is het de heer A. S. de Muinck Keizer, die meegewerkt heeft tot de aanzienlijke ex pansie van het bedrijf. In 1948 werd de heer De Muinck Keizer benoemd tot presi dent-directeur. Hij is dat gebleven tot de cember 1958. de maand waarin hij 70 jaar werd. Sindsdien is hij commissaris van het bedrijf geweest. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. 99 .99 (Van onze correspondent) LONDEN De Nederlandse katoenin dustrie krijgt een pluim van de Britse raad voor produktiviteit, die een lijvig rapport heeft gepubliceerd, waarin Lanca shire met Twente wordt vergeleken en ook de Duitse katoenindustrie onder de loep wordt genomen. Hierin wordt gezegd dat Nederlandse firma's, die praktisch volle dig het ploegenstelsel hebben ingevoerd en daardoor langere uren maken, het con currentievoordeel bezitten boven de meest efficiënte fabriek in Lancashire. In Nederland, zo zegt het rapport, gaat men met vertrouwen tot automatisering over. De gestadige en belangrijke ver mindering van het totaal aantal weefspoe- len gedurende de laatste jaren wordt meer dan goed gemaakt door de ruime aanvaar ding van het ploegenstelsel. In Neder land was het Britse onderzoekingsteam vooral getroffen door de nauwe verbon denheid van de textielindustrie. Men stond verbaasd over het kleine aantal vrouwelij ke arbeidskrachten, ongeveer 27 percent in 1959 tegen 60,5 percent in Engeland. YAOUNDE, Kameroen (AP) De E.E.G. en 18 onafhankelijke Afrikaanse staten hebben een verdrag van associatie onder tekend, waardoor de handelsbarrières wor den verlaagd en de handel tussen Europa en Afrika wordt bevorderd. De overeenkomst van vjjf jaar zal de zes E.E.G.-landen verbinden aan een groot gebied van West- en Centraal-Afrika. De 18 staten zijn voor het merendeel voor matige Franse koloniën. De overeenkomst voorziet als bekend in Europese hulp op grote schaal aan Afrika tot een totaal van 2.628 miljoen gulden. Uit Canada wordt door de Nederlands- Canadese kamer van koophandel gemeld dat C. en A. Brenninkmeyer het Ameri kaanse filiaal-bedrijf van Ohrbach heeft opgekocht. De aankoop op zichzelf zou reeds in januari 1962 zijn geschied. De zoon van de stichter van de Ohrbach- bedrijven zou echter onlangs als president zijn afgetreden. Hij maakte plaats" voor de heer Elmar Brenninkmeyer, die reeds als vice-president en vertegenwoordiger van de Brenninkmeyer-bedrijven in het Ohrbach concern zitting had. In Canada gelooft men dat de aankoop van Ohrbach aan Brenninkmeyer een bruggehoofd in de Amerikaanse detail handel zal bezorgen en men acht het niet uitgesloten dat C. en A. in de toekomst ook in de richting van Canada zijn belangen zal uitbreiden. en wilt u dat wij uw* krant ..aar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Aagtekerk 22 v Port Said n. Tripoli. Abida 21 te Vado v. Port De Bouc. Acila 22 te Punta Cardon verwacht Acmaea 20 250 m. w.n.w. Horta n Curacaó. Acteon 20 v. Pointe Noire n. Douala. Adara 19 130 m. z.o Bahia n. Rio de Janeiro. Adonis 21 te Fort Liberte. Agamemnon 20 150 mijl z.o. New Orleans naar Maracaibo. Alblasserdijk 20 v. Portland n. San Francisco. Alca 20 50 m. w. Cuba n. Jamaico. Aldabi 20 v. Las Palmas n. Anwerpen. Almdijk 20 te Antwerpen. Almkerk 21 te Penang v. Port Said. Alnati 20 te Paranagua. Ameland 20 te Aruba. Amstelveen 20 650 m. w.z.w. Dutch Harbour naar Vancouver. Andijk 20 v. Le Havre n. Antwerpen Area 20 geankerd Pauillac v. Amserdam. Ares 21 v. Pisco, 22 te Callao. Argos 20 175 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Arkeldijk 20 v. Aden n. Karachi. Artemis 21 v Turks eiland n. Maracaibo. Asterope 20 220 m. n. Madeira n. Philadelphia. Atys 20 v. Kaapstad n. Abad^n. Avedrecht 20 18 m. z. Hastings n. La Skhirra. Averdijk pass. 20 Kp. Guardafui n. Mombasa. Baarn 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. Batavia 20 te Singapore v. Bangkok. Batu 20 50 m. n. St. Vincent n. Antwerpen. Bawean 20 360 m. n.w. St. Vincent n. Malta. Bengkalis 20 v. Manilla n. Hongkong. Beninkust 22 te Bordeaux. Bennekom 19 200 m. w.z.w. Flores n. Willemstad. Bintang 20 v. Khorramshahr n. Singapore. Blitar 22 te Marseille. Boissevain 21 te Lourenco Marques v. Mauritius. Borneo 20 v. Port Said n. Beyrouth. Breda 1 9v. Bremen n. Amsterdam. Burl S. Wats. 20 640 m. z.w. P. Praya n. Ph.delph. Caltex Delft 22 te Djibouti. Caltex Leiden 20 v. Suez n. Bahrein. Caltex Naples 20 100 m. n. Tersch. n. Stockholm. Caltex Nederland 20 55 m. n.o. Tunis n. Pt. Said. Caltex Pernis 22 v. Karachi n. Bahrein. Caltex The Hague 20 v. Bahrei nn. Abadan. Caltex Utrecht 20 v. Bahrein n. Avonmouth. Camphuys 20 ten anker loodsstation Bahrein. Casamance 20 245 m. z.z.w. Las Palmas n. Nantes. Ceres 21 te Balboa. Charis 20 v. Antwerpen n. Amsterdam. Chiron 20 te Paramaribo. Colytto 20 780 m. n.w. St.. Helena n. Zuid-Afrika. Cradle of Liberty 20 v. Suez n. Mena. Dalerdijk 20 v. Hamburg. Daphnis 20 te Goluk v. Piraeus, Dinteldijk 20 v, Seattle n. New Westminster. Diogenes 20 1250 m. z.w. Azoren n. Cristobal. Dongedijk 20 te San Francisco. Doris 20 v. Bremen n. Antwerpen. Drente 19 v. New York n. Malta. Eenhoorn 20 40 m. n.w. St. Vincent n. Malta. Eos 20 te Volos. Esso Den Haag pass. 20 Algiers n. Banias. Esso Rotterdam 20 90 m. o. K. Da Gata n. R'dam. Eumaeus 20 v. Le Havre n. Hamburg. Forest Town 20 v. Wilhelmshaven n. Port Said. Friesland SSM 20 v. Immingham n. Rotterdam. Gaasterdijk 22 te Corpus Christi. Gaasterkerk 21 te Adelaide. Gabonkust 19 v. Freetown n. Antwerpen. Ganymedes 21 te Houston. Garoet 20 v Bremen n. Antwerpen. Geestland 20 15 m. z.w. Tuscarrock n. Barbados. Goeree 20 te Singapore. Groote Beer 20 v. Zeebrugge n. Trondheim. Groote Kerk 20 te Le Havre v. Rotterdam. Guineekust 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Gulf Hollander 20 110 m. o.n.o. Massawa n. Suez. Hathor 20 30 m. o.n.o. Kp. Bougaroni n. Piraeus. Helicon 20 v. Port of Spain n Ciudad Bolivar. Hercules 20 dwars Ouessant n. Willemstad. Hollands Dreef 20 v. Yokohama n. Vancouver. Hollands Duin 20 v. Yokohama n. Vancouver. Inca 20 370 m. z.o. Mogadiscio n. Marseille. Isis 20 v. Funchal n. Bridgetown. Izalco 20 te. Pacasmayo. Jagersfontein 20 v. Southampton n. Tenerife. Japara 20 te Rotterdam v. Antwerpen. Jason 19 v. Paramaribo n. Nickerie. Kaloekoe 20 40 m. z.w. Penang n. Singajore. Kalydon pass. 20 Kp. Palmas n. Thameshaven. Kamperdijk 20 90 m. z.o. Kp. Race n. New York. Kara 20 te Curasao. Karachi 2 v. Le Havre n. Lissabon. Karakorum 20 te Balboa. Karimata 19 900 m. n.o. Bermuda n. Cristobal. Karimun 20 v. Antwerpen n. Amsterdam. Katelysia 20 ten anker Punta Cardon. Katsedijk 20 dwars Miami n. Le Havre. Katwijk 20 v. Singapore n. Japan. Keizerswaard 20 v. Ardrossan n. Stanlow. Kenia 19 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Kennemerland 20 v. Itajai n. Paranagua. Kermia 20 te Punta Cardon. Khasiella 20 v. Caracasbay n. Boston. Kopionella 20 200 m. n. Dominica n. Pta. Cardon. Kossmatella 20 1060 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Krebsia 20 te Lourenco Marques v. Durban. Kreeft 20 200 m. z. Dakar n. Rotterdam. Kryptos 20 te Nynashamn, Ladon 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Laga 20 v. Monrovia n. Abidjan. Liberiakust 2 v. Port Harcourt n. Douala. Loosdrecht 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Maasdam 20 te Southampton. Maaslloyd 20 400 m. n.w. St. Helena n. Kaapstad. Mainlloyd 20 v. Marseille n. Genua. Marathon 20 190 m. w.z.w. Ouessant n. A'dam. Mataram 27 te Abadan verwacht. Meerkerk 21 te Colombo. Merwede 20 v. Port Louis n. Abidjan. Moh. Reza Shah 20 100 m. z.o. Muscat n. Kwinana. Moordrecht 20 v. Cardon n. New York. Munttoren 20 1100 m. o.z.o. Bermuda n. P. Fortin. Musilloyd 20 v. Malta n. Port Said. Mylady 20 45 m. z.z.w. Kp. Blanco n. Kittmatt Naess Commander 20 85 m. nw. Aden n. Mena. Neder-Ebro 22 te Portland. Neder-Elbe 20 te Chalna v. Madras. Neder-Rhone 20 v. Singapore n. Manilla. Neder-Rijn 20 te Alexandrië v. Beyrouth. Neder-Waal 20 v. Tandjong Mani n. Bangkok. Ondina 20 100 m. n.w. Malta n. Port Said. Oranje 21 te Helsinki. Oranje Nassau 19 v. Hamburg n. Amsterdam. Overijsel 21 te Singapore v. Tabacco. Parkhaven 20 v. Anwerpen n. Bremen. Peperkust 20 180 m. n. Dakar n. Freetown. Pericles 21 v. Kingston n. Belize. P, G. Thulin 21 te Balboa. Philidora 21 v. Skaramanga n. Port Said. Philippia 22 v. Mena A1 Ahmadi n. Suez. Poseidon 20 v. New York n. Santo Domingo. Prins Johan Willem Friso 21 te Baycity. Prins der Nederlanden 20 te Barranquilla. Prins Willem George Frederik 20 10 m. w.z.w. Beachyhead naar Glasgow. Prins Willem v. Or. 20 v. Cleveland n. Toronto. Prins Willem II 21 te Montreal. Pr. Will. IV 20 182 m. z.z.w. Kingston n. Hamburg. Prins Willem V 20 580 m. n.w, Inistrahull naar Montreal. Prinses Margriet 21 v. New York n. Rotterdam. Provenierssingel 20 170 m. n.o. S. Muguel n. Italië. Purmerend 20 140 m. w. Scillys n. Las Palmas. Pygmalion 21 te Famagusta. Radja 20 285 m. z.w. Walvisbaai n. Kaapstad. Randfontein 21 te Antwerpen. Rempang 23 te Mtwara verwacht. Roggeveen 20 dwars Sydney n. Newcastle. Ruys 20 te East-London. Saloum 20 65 m. z.w. Ouessant n. Dakar. Sarpedon 20 te La Guaira. Schiedijk 20 te Antwerpen v. Rotterdam. Schouwen 20 te Boston. Sepia 21 v. Singapore n. Mena. Serooskerk 20 v. Aden n. Fremantle. Silindoeng 20 te Dar Es Salaam. Sinon 21 te Freeport. Sliedrecht 21 te Rotterdam. Sloterkerk 20 30 m. z. Kreta n. Genua. Spaarnekerk 20 te Hamburg. Stad Gouda 20 m. z.w. Kp. Vincent n. Pepel. Stad Kampen 22 te Norfolk verwacht. Stad Maastricht 20 17 m. o.n.o. Kp. De Gata naar La Spezia. Stad Utrecht 20 49 m. n.w. Ushant n. Pepel. Statue of Lib. 19 50 m. n.o. Kuria Muria n. Suez. Steenkerk 21 te Zanzibar. Steenwijk 20 120 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Stentor 20 v. Barcelona n. Santo Domingo. Straat Bali 20 v. East-London n. Port Elisabeth. Straat Colombo 21 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Straat Johóre 20 te Penang. Straat Madura 21 te Adelaide v. Melbourne. Straat Magelhaen 20 te Rio de Janeiro. Straat Mozambique 20 420 m. w.z.w. Sabang naar Singapore. Straat Singapore 21 te Mombasa. Streefkerk 22 te Durban. Sumatra 21 te Houston v. New Orleans. Tahama 21 te Tripoli. Tamara 20 v. Ravenna n. Banias. Tara 20 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Tero 22 te Lagos Theron 20 v. New York n. Willemstad. Thuredrecht 20 v. Vitoria n. Sydney, Tjimanuk 20 ten anker Takoradi. Towa 20 315 m. w. Casablanca n. Rotterdam. Triton 21 v. Belize n. Kingston. Tweelingen 20 te Lulea v. Rotterdam. Van der Hagen 21 te Dar Es Salaam. Van Linschoten 21 te Durban v. Mauritius. Van Neck 20 200 m. o. Tasmanië n. Melbourne. Viana 20 660 m. o.z.o. Bermuda n. Rotterdam. Vitrea 20 620 m. n.n.w. Perim n. Mena. Vivipara 20 280 m. z.o. Mena n. Mena. Waardrecht 21 v. Port Said n. Antwerpen. Waibalong 20 v. Ummsaid n. Bahrein. Waikelo 22 te Djeddah. Waingapoe 2 v. Djeddah n. Akaba. W. A. Jones 19 100 m. z.o. Bermuda n. Ph delph. Westertoren 20 275 m. z.o Mogadiscio n. Mena. Wieldrecht 20 500 m. n. Midway n. Koashiung. Willem Ruys 22 te Ceuta. Witmarsum 22 te Savannah. Wonosari 21 v. Genua n. Marseile. Zaria 20 250 m. o. Malta n. Le Havre. Zeeland 25 te Djibouti verwacht. Zonnekerk 21 te Bremen. KLEINE VAART Alcetas 20 120 m. w.n.w. Tunis n. Tunis. Areas 20 v. Cartagena n. Rotterdam. Ardeas 20 te Palermo v. Messina. Atlas 20 80 m. w. Algiers n. Tripolis. Calchas 21 dwars Ouessant n. Oporto. Deneb 21 100 m. n.o. Santa Maria n. Wilmington. Dido 20 60 m. z.w. Casquets n Bordeaux. Driebergen 21 dwars Gotland n. Leningrad. Erasmus 21 185 m. z.z.w. Landsend n. Barcelona. Helvetia S. 20 15 m. z.w. Noordhind. n. Tapsham. Joost pass. 19 Kiel n. Ostrand. Kaap Falga 19 v. Amsterdam n. Delfzijl. Lauriersgracht 20 te Gotland n. Abö. Marie Christine 19 te G;00le. Mathilde pass. 20 Goerëe n. Middlesbrough. Midas 20 30 m. n.o. Kp. Dagata n. Barcelona. Sandenburgh 21 dw Kp. St. Vine. n. Avoumouth. Stella Antares 20 te Europapoint n. Antwerpen. Stella Prima 20 30 m. o. Barcelona n. Sevilla. Wilpo 19 v. Delfzijl n. Karskaer. SLEEPVAART Friesland 21 nog te Zaandam, werf. Groningen 21 v. Barcelona n. zee. Hector 21 nog te Harlingen, werf. Help 21 te IJmuiden. Willem Barendsz 20 te Rotterdam v. Den Helder. Zeeland 21 nog te Newcastle. Tot lid van de directie van de Sociale Verze keringsbank is benoemd de heer K. Z. J. Wee- nink, chef van de afdeling geldbelegging van de bank. Hij komt in de plaats van mej. mr. R. J. C. Rutgers, die tot lid van de Tweede Kamer is gekozen. Bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen is zaterdagmiddag te water gelaten het 14.80(1 tons motorvrachtschip „London Advo cate". Het schip wordt gebouwd in opdracht van de London and Overseas Freighters Ltd te Lon den. Als reden hiervoor werd opgegeven dat het werk te zwaar is, dat „moeders" thuis behoren te blijven, dat het belastingsys teem nadelig voor de vrouw werkt en dat de vrouwen weinig voelen voor het drie ploegenstelsel. In Nederland vormt de verhoogde pro duktiviteit de fundamentele basis voor al le beloningen. In Duitsland hangen deze af van onderhandelingen tussen werkgever en vakbonden in elk district. De Duitse werkgevers zijn van mening dat verbete ring, voortvloeiende uit de verhoging van de produktiviteit, ongedaan wordt gemaakt door loonsverhogingen, waardoor de Duit se katoenindustrie steeds minder in staat is om op de E.E.G.-markten te concurre ren. De Duitse vakbonden waren het on eens met deze bewering, hoewel zij ak koord gingen met de opvatting van de werkgevers dat hogere produktiviteit van levensbelang is voor de toekomstige wel vaart van de industrie. De Britten wordt een hart onder de riem gestoken door de opmerking dat on danks grotere toepassing van werkstudie- methoden in continentale katoenfabrieken, vele bedrijven in Lancashire beter zijn of gelijk staan met die in Nederland en West- Duitsland en dat zij in omstandigheden, welke eerlijke concurrentie mogelijk ma ken, even produktief kunnen zijn. Het rapport draagt tot titel: „weven in Neder land en West-Duitsland". Uit de cijfers over 1962 van de „n.v. Maatschappij tot exploitatie van Rhei- nische Kohlensaure-Werke" blijkt, dat het exploitatieresultaat koolzuur voor af schrijving op duurzame activa is gedaald tot 246.293 332.926). Deze daling werd veroorzaakt door de kleine omzet, als ge volg van de slechte zomermaanden. De vrijgekomen afschrijvingen op duurzame activa bedragen 11.477 11.394). De koerswinst op effecten steeg tot 41.018 31.407). De diverse baten daalden/tot 5.960 7.616). Na enige voorzieningen resteert een saldowinst van f 112.841 (f 102.388). Hieruit wordt, zoals bekend, wederom een dividend van negen percent voorgesteld. Het totaal resultaat werd gun stig beïnvloed door de verkoop van een filiaal bij Hamburg. Deze verkoop leverde een boekwinst op van 80.477 (nihil). (Van onze correspondent) LONDEN De wachters aan de Tower van Londen, de machtige middeleeuwse burcht aan de Theems, hebben zondag hun hellebaarden opgeborgen en hun don kere Tudor-costuums aan de kapstok ge hangen om deel te Jemen aan een 24uurs- ctaking van het Britse museum-perso neel, die de volgende zondagen zal wor den herhaald als de eisen voor hogere lonen en kortere werktijden niet worden in gewilligd. Duizenden toeristen werden door de sta king getroffen. Voor de Tate Gallery hing een bordje met de woorden: „Gesloten wegens schrielheid van de schatkist". Als troostprijs kregen de toeristen die naar Buckingham Palace staarden, een landbouwer te zien, die op zijn tractor ar riveerde om een brief aan koningin Eli sabeth te overhandigen, waarin hij pro testeerde tegen het feit dat hij uit zijn boerderij werd gezet. De brief werd lachend door een politie-agent in ontvangst genomen. GEORGETOWN (AFP) Op Trinidad begint vandaag een conferentie van verte genwoordigers van Brits Guyana, Jamai ca, Barbados en Trinidad om te komen tot instelling van een gemeenschappelijke markt in het Caribische gebied. Premier Jagan van Brits Guyana wil de niet zeggen of hij zou voorstellen om Cuba in het geheel op te nemen. Engelse bladen hebben openlijk de be schuldiging geuit, dat aan het paard Relko, dat Frans eigendom is en in aan wezigheid van koningin Elisabeth en de koninklijke familie de Derby in Epsom heeft gewonnen, opwekkende middelen waren toegediend. Race-autoriteiten zeggen dat zij ervan overtuigd zijn, dat op de Britse banen met enorme financiële steun een bende dopers aan het werk is. De jockeyclub heeft 2.000 pond sterling (ruim 20.000 gul den) beloning uitgeloofd voor een ieder, die een einde aan hun praktijken kan maken. Bovendien heeft de club amnes tie toegezegd aan iedere trainer, jockey of staljongen, die bereid is te praten. Volgens de „Daily Express" heeft het normale onderzoek van het speeksel van Relko, die met ruim zes lengten won, het vermoeden doen rijzen dat het paard een opwekkend middel was toege diend. Het blad meldt, dat Anna Dupré, de vrouw van de eigenaar van Relko, heeft aangeboden in alle opzichten haar mede werking te verlenen aan het onderzoek van de Engelse jockeyclub. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 464—467 580 gb—585 166,00—167,00 150,40—152,00 A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever 153,50 gb-155,50155,00 Slot 2de tijdv. 464Vi 587 166,50 151,90 f

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 8