Peter Post was de beste prof in kampioensrace in Zandvoort Rik van Looy wielerkampioen van België op de weg bij profs Nederlandse paarden kwamen in Moskou goed voor de dag Gerrit de Wit prachtige wegkampioen Dubbeldammer demarreerde in Tarzanbocht en overwon M Elf demarranten beheersten strijd op het circuit Van Ingelghem geopereerd Voorlopig selectie wereldtitel profs en amateurs Zege van Anquetil Zimmermann niet op erepodium Vier renners naar Ronde van Canada Yankee Maid vierde en YYV vijfde Woelwater won de Hofwijck-prijs Quicksilver S kampioen? Titelstrijd golf De Wit kampioen van Nederland 1 MAANDAG 22 JULI 1963 Alkmaar Theo Messidor Plagger: 168 kilometer per uur op ski's Het nationale wegkampioenschap van de beroepsrenners, zondagmiddag op het circuit van Zandvoort gereden, is voor de eerste keer op naam gekomen van Peter Post. De sterke Amstelvener was er dol gelukkig mee. Samen met zijn ploegmak- ker Dick Groeneweg, waarover hij in de beslissende sprint met 'n lengte verschil zegevierde, was Post die ook al het nationale kampioenschap achtervolging in zijn voordeel besliste in de voorlaatste ronde uit een elf man sterke kopgroep ont snapt. Deze elf leiders hadden zich na 76 kilometer koers verenigd en reden alle overige renners, onder wie kanshebbers als Jo de Roo, Ad Biemans, Martin v. d. Borgh, Dick Enthoven, Wim en Piet van Est, Bas Maliepaard (kampioen in '60 en '61), Henk Nijdam, Piet Rentmeester en Michel Stolker op een ronde achterstand. Voor een ordelijk en regelmatig koersver loop werden deze aanvankelijke favorieten uit de strijd genomen. Aanvankelijk bleken de 51 deelnemende profs en onafhankelijken titelhouder Ab Geldermans uit Beverwijk en de Haarlem mers Toon Rutte en Gerrit Krabbenbos hadden om verschillende redenen verstek laten gaan er niet zo bar veel zin'in te 'hebben. Zij reden in een gezapig tempo hun rondjes en de acties van Teeseling, Nijdam en Beckers vermochten de rust niet te verstoren. Het gelid was en bleef gesloten. Pas toen de strijdvaardige Frans Balvert er in de achtste ronde het par cours moest 45 keer afgelegd worden vandoor ging, kwam er wat meer leven in de brouwerij. De lange Lex van Kreuningen, Jan Schroder, Dick Groeneweg en na een solo ren ook Jan Hugens sloten zich bij Bal vert aan en deze vijf aanvoerders konden het tot een winst van 29 sec. brengen. Door Peter Post, Piet Damen en Huub Zilver berg werÜ in de achttiende ronde met kracht de tegenaanval ter hand genomen en daarbij kregen zij een helpend handje toegestoken van Rein de Jong, Leo Knops en Leon Sebregts. Deze elf demarranten kwamen bijeen en hebben het verdere ver loop van de strijd volledig beheerst. Een Leo Coehorst, Henk Kiekens, Eugè- ne Beckers, Bart Solaro, Werner Swane- veld, Jan Le Grand, Ab Donker, Theo Syt- hoff en de nationale cycle-crosskampioen Huub Harings waren toen al door pech of anderszins van het strijdtoneel verdwe nen, terwijl Geurt Pos en Piet Steenvoor- De Belgische gangmaker Van Ingelghem, die vrijdag in het Olympisch stadion een zware val maakte en met een schedelbasis- fractuur in levensgevaarlijke toestand in het Wilhelmina Gasthuis werd opgenomen, is in de loop van de nacht geopereerd aan de schedel. Zijn toestand blijft kritiek. De sportcommissie van de KNWU heeft zondag in Zandvoort na afloop van het Nederlands kampioenschap op de weg voor professionals twaalf renners geselec teerd voor het wereldkampioenschap op de weg, dat 11 augustus in Ronsse (Bel gië) wordt gehouden. Deze twaalf cou reurs van wie er 4 augustus acht defini tief worden aangewezen zijn: Piet Rent meester, Piet Damen, Ab Geldermans, Jo de Roo, Peter Post, Huub Zilverberg, Dick Enthoven, Jo de Haan, Piet van Est, Ad Biemans, Jan Hugens en Jan Janssen. Van deze twaalf is alleen Peter Post er reeds zeker van, dat hij in Ronsse aan de start zal verschijnen. Ook de amateurploeg is thans samenge steld. In de individuele wedstrijd, die op zaterdag 10 augustus bij Ronsse wordt ge reden, zullen uitkomen: J. Pieterse. A. den Hartog, L. van Dongen, G. de Wit, H. Cor- nelisse en G. Karstens. Wat Karstens be treft is de keuze onder voorbehoud. Mocht hij niet kunnen uitkomen dan zal B. Zoet uit Sassenheim hem vervangen. Zoet maakt ook deel uit van de ploeg voor de tijdrace, die op donderdag 8 augus tus in Herenthals wordt gehouden. Deze ploeg bestaat voorts uit C. Schuuring, M. van Ginneken en P. Cooremans. Mocht Zoet de individuele wedstrijden rijden dan zal zijn plaats in de tijdrit worden inge nomen door J. van der Kloot. Peter Post gaat als winnaar over de finish met achter hem Dick Groeneweg. den op een ronde achterstand werden ge reden en de strijd moesten staken. Ook Joop Captein, Jo de Roo, Bram Kool en Cees Lute zetten toen een streep onder het avontuur. De slag was definitief gevallen. Alleen Jo de Haan, Jaap Kersten en Jac. v. d. Klundert deden nog een moedige po ging om het wandelende en ten ondergang gedoemde peloton te verlaten. Met nog dertien ronden te rijden streken de elf aanvoerders op het tot zeventien man gereduceerde peloton en moesten An- dré van Aert, Ad Biemans. Martjfi v. d. Borgh, Dick Enthoven, Piet van Est, Wim van Est, Cees Haest, Bas Maliepaard, Henk Nijdam, Joop v. d. Putten, Piet Rentmeester, Cees Snepvangers, Michel Stolker en Lambert v. d. Ven de- strijd staken. Alleen Jaap de Waard was net op tijd ontsnapt. Aan „dubbeling" ontkwam hij echter niet. Evenmin trouwens als Kersten en De Haan. Overigens heeft De Haan nog het langst stand weten te hou den. Hij werd drie ronden voor het einde door de sterk rijdende Post c.s. ingelopen. Alleen de elf mannen van het eerste uur bleven in de koers en van hen bleek vooral Post fel op winst belust. Hij dirigeerde de kopgroep en na een vergeefse ontsnapping met Knops, sloeg hij in de voorlaatste ronde met Groeneweg op de vlucht. On danks een tegenaanval van Van Kreunin gen, die in de laatste ronde aan de achter volging begon, bleven Post en Groeneweg volledig buiten schot. In de beslissende eindsprint had Post niet veel moeite met zijn ploegmakker Groeneweg. Met een vol le lengte verschil bleef Peter aan de «win nende hand. De steeds beter rijdende Rein de Jong zegevierde in de sprint om de yierde plaats. -De uitslag was: 1. en wegkampioen van Nederland 1963: Peter Post, Amstelveen, de 188 kilometer in 4 uur 26 min. en 36 sec.; 2. D. Groeneweg, Numansdorp; 3. L. van Kreuningen, Utrecht in 4.27.01; 4. R. de Jong, Amsterdam in 4.27.20; 5. L. Knops, Spekholzerheide; 6. P. Damen; Helmond; 7. J. Schroder, Koningsbosch; 8. J. Hugens, Amstenrade; 9. F. Balvert, Amsterdam; 10. H. Zilverberg, Goirle; 11. L. Sebregts, Nijlen (B). Een voorwedstrijd voor adpiranten werd weer eens gewonnen door de Amsterdam mer H. Jansen. De uitslag was: 1. H. Jan sen, Amsterdam, de 21 kilometer in 30 min. en 54 sec.; 2. L. Duyndam, Honselers- dijk; 3. R. Cornelisse, Amsterdam; 4. B. Janbroers, Amsterdam; 6. J. Beun, Bier vliet; 7. J. Koopman, Rotterdam; 8. F. Tuynman, Den Haag: 9. C. Pepels, Steyn; 10. J. Buis, Zwanenburg. Uitslag veteranen: 1. A. Vroege, Arkel, de 25 kilometer in 38 min. en 47 sec.; 2. W. Duyker, Amsterdam; 3. W. Zuiker, Et- ten; 4. D. Vroege, Arkel; 5. H. Hordijk, Rotterdam. Gangmaker Van Ingelghem Piet Rentmeester heeft in Dinteloord voor 7.000 toeschouwers een wielerwed strijd voor profs over 120 km gewonnen. Direct na de start namen Lambert van der Ven, Jos Linders en Ad Biemans een voorsprong. Zij werden na 80 kilometer ingelopen door Piet van Est, Jacques van der Klundert en Piet Rentmeester. Deze laatste demarreerde tien kilometer voor de finish en finishte met een voorsprong van 20 seconden. De uitslag was: 1. Piet Rentmeester (Goes) de 120 km in 3.04.24, 2. Ad Biemans (Uulvenhout) op 20 sec., 3. Jacques van der Klundert (Hogerheide) z.t., 4. Lambert van der Ven (Vlijmen) z.t., 5. Piet van Est (Fijnaart) z.t., 6. Jos Linders (Roosendaal) z.t., 7. Jo de Haan (Huibergen) op 1 min. 10 Sec. De volgende acht renners zullen West- Duitsland vertegenwoordigen bij het we reldkampioenschap op de weg voor profs, dat zondag 11 augustus in de omgeving van Ronsse (België) wordt gehouden: Rudi Altig, Klaus Bugdahl, Hans Junkermann. Horst Oldenburg, Dieter Pusschel, Sigi Renz, Günter Tüller en Rolf Wolfshohl. Reserves zijn: Dieter Kemper, Karlheinz Kunde, Wolfgang Schulze en Willi Altig. Dat de record-tourwinnaar Jacques An quetil ook een meester is in het „kleine werk" bewees hij in een avondcriterium in Sallanches. De Fransman zette enkele ronden voor het einde alleen de achter volging in op zijn landgenoot André Darri- gade, die op dat moment aan de leiding ging. Anquetil liet in de slotfase Darrigade 25 meter achter zich. De uitslag luidt: 1. Anquetil (Fr.) 75 km. in 1.43.27; 2. Darrigade (Fr.) op 25 meter; 3. Scribante (Fr.); 4. Wolfsholh (Did.); 5. Mi- lesi (Italië). Rik van Looy is zondag in Zolder Bel gisch kampioen op de weg bij de profs ge worden. Van Looy toonde zich de sterkste van een kopgroep van 11 man, onder wie de ex-titelhouder Joseph Planckaert en ve teraan Cerami. Proost werd op 2 lengten tweede. Gilbert Desmet I toonde over de inzinking uit de Tour de France heen te zijn en eindigde in dezelfde tijd als van Looy als zesde. De 22-jarige Sigi Renz is zondag in Bie lefeld Duits kampioen op de weg bij de profs geworden. De renner uit München legde de 188 km bij stralende zonneschijn af in 4 uur 38 min. 31 sec. Wereldkam pioen cyclocross Rolf Wolfshohl werd met een achterstand van 60 meter tweede. Er namen 24 renners aan het kampioenschap deel, veertien reden er de wedstrijd uit. André Zimmermann, de winnaar van de Ronde van de Toekomst, is er zaterdag in Sancerre niet in geslaagd het kampioen schap van Frankrijk op de weg voor on afhankelijken te veroveren. Hij werd, met zes seconden achterstand op de winnaar, derde. De titèl was vóo'r Claude YSllee. die ook in 1960 triomfeerde. Hij legde de 186,9 km af in 4 uur 56 min. 5 sec. Bache- lot werd met één seconde achterstand tweede. Slechts twee renners meldden zich voor de titelstrijd in Luxemburg: Lucien Gillen en Roger Thull. De Luxemburgse zesdaag- se-renner scheen te gaan triomferen. Hij voerde in de 61,5 km lange rit het „pelo ton" vrijwel voortdurend aan. Helaas, Aan de Ronde van Canada, die begin augustus wordt gereden, zal een Neder landse ploeg deelnemen, bestaande uit Coen Visser (Santpoort), Cees van Espen (Arnhem), Lex van Kreuningen (Utrecht) en Cor Haest (Rijsbergen). Deze ploeg, die onder leiding staat van de heer B. Koop- mans, vertrekt op 29 juli van Schiphol naar Canada. toen de voorsprong tot 27 seconden was opgelopen kreeg Gillen, op enkele kilome ters van de finish, een lekke band, zodat de zege toch nog voor Thull was. Eén -troost heeft Gillen tenminste, samen met de winnaar van de nationale titel zal hij worden afgevaardigd naar de wereld kampioenschappen op de weg. Attilio Moresi is zondag in Genève Zwit sers kampioen op de weg der professionals geworden. Moresi, die 242 km aflegde in 6 uur 58 minuten en 30 sec., versloeg in de spurt Rolf Maurer, tweede in de Tour de l'Avenir van dit jaar. Met een achter stand van 10 sec. finishte Rudolf Hauser als derde. Jean Dumont behaalde zondag in San cerre de Franse amateur wegtitel. Du mont, die de 160,2 km aflegde in 4 uur 19 minuten en 18 seconden, versloeg in de spurt Bazire, Aimar en Seyve. De Spaanse professionals wegtitel viel ten deel aan José Perez-Frances, die op een geaccidenteerd parcours van in totaal 247 km zijn concurrenten duidelijk de baas was. Perez-Frances, die in Estella fi nishte na 7 uur 24 minuten en 5 seconden, had een voorsprong van 45 seconden op Pacheco en- Manzaneque, die resp. tweede en derde werden. De Nederlandse harddravers, die zondag middag op de Moskouse renbaan hebben deelgenomen aan de Prijs van de Vrede, zijn in een sterk Internationaal veertien- koppig veld, goed voor de dag gekomen. De zesjarige Merrie Yankee Maid heeft zelfs kansen gehad op de eindzege. Maar na drie heats over 1600 meter moest zij in het eindklassement haar fraaie posi tie prijsgeven. In de eerste heat veroverde het Neder landse paard direct de leiding, gevolgd door de Franse merrie Oceanne. Tabor en YYV, minder snel gestart, waren in de eer ste bocht op de zevende en negende plaats. In het laatste rechte eind liep Yankee Maid zelfs nog van het veld weg. Oceanne, die haar steeds gevolgd had, zette toen de slot.- aanval in. Hondervijftig meter lang voch ten beide paarden zij aan zij. Gelijk kwa men zij door de finish. Pas na de ont- Op de renbaan Duindigt zijn ook de amatrices in de baan gekomen in een draverij om de zilveren orchidee. De uitslagen van .de zöndag 21 juli 1963 in Duindigt gehouden rennen waren: Prijs van Maisons Lafitte (1000 m 1. Paladijn: 2. Aquilian; 3. Toumado. Winn. 1 70; gek. 5.00; cov. 3.60. Grote Prijs van Den Haag (2100 m.): 1. King's Decision; 2 Rex Mundi; 3. Escurial. Winn 2.40; pi. 1.60, 1.70, 2.80; gek 2 60; cov. 4.30; trio 82.60. Prijs van Epsom (1800 m.) eerste afd.: 1. Mystic Boy; 2. Willibald: 3. Fair Umber. Winn, f 4.30; pl. 1.30. 1.20; gek. 3.50; cov. 4.50 Tweede afd. 1. Lurango; 2. Personality; 3 Crusador. Winn. 8.80; pl. 2.40, 8.30, 2.90; gek. 23.30; cov. 34.00. Zorgvlietprijs (2000 m.): 1. Bonny Julia; 2. Ba ron Harvester G.; 3. Baronesse Hollo VS. Winn. 9.80; pl. 1.90, 1.30. 1 30; gek. 5.10; cov. 3.60. Backershagenprijs (2040 m 1. Benny Parisien; 2. Alida W.; 3. Be Happy. Winn. 6.60; pl. 2.70, 5.20, 2.90; gek. 14.00; cov. 11.90. Hofwijckprijs (2500 m.): 1. Woelwater; 2 Ydeal Double; 3. Zanto. Winn. 11.80; pl. 2.40, 2.70, 2.00; gek. 32.30; cov. 6.50. De Zilveren Orchidee (2000 m.) voor amatrices: l. Zaroline B; 2. Zombro; 3. Taky Erebus. Winn. 10.00; pl. 2.50, 1.40. 1.80; gek. 5.30; cov. 4.30. Arentsburgprijs (2000 m.): 1. Zita H; 2. Yemen; 3. Zeta Belwin Winn. 4.10; pl. 2.60, 3.00, 3.80;; gek. 8.60; trio 1066.40: cov 8.30. Clingendaalprijs (2020 m.): 1. Vlieger D; 2. Xu- thus T; 3. Alnut Erebus. Winn. 3.80; pl. 1.60, 1.80, 1.60. gek. 5.60; cov 6 90. Totalisatoromzet: 206.389.50. De uitslagen van de zaterdag in Alkmaar ge houden draverijen luiden: Beemsterprijs (2040 m.): 1. Abdul Scotch; 2. Aga Khan; 3. Benno Signal, Winn. 2.80; pl. 1.20, 1 30, 1.20; gek. 6.20: cov. 3.50. Purmerprijs (2040 m.) eerste serie: 1 Xanno Hanover: 2. Aarion Ethel; 3. Aleid Williams. Winn. 8 80; pl. 1.70, 2.10. 1 40: gek. 29.70: cov. 5.20. Tweede serie1 1. Ysselstein Belwin; 2. Zampa; 3. Xenograaf. Winn 3.90; pl. 2.00, 2.00; gek. 9.30; cov. 4.10. Finale: 1. Zilla; 2, Zampa; 3. Xenograaf. Winn. 6.40; pl 4.00, 390: gek. 28.50; cov. 5.50. Toekomstbeker Il-prijs (2040 m.) voor amateur rijders: 1. Boyke Dear; 2. Bertha Again L; 3. Adios K. Winn. 3.00; pl. 1.70, 2.30; gek. 6.30; cov. 5.40. Wormerprijs (2040 m): 1. Wiebeline Wip: 2 Vrolijke Frans; 3. Umber. Winn. 3.60; pl. 2.20, 3.00: gek. 12.60; cov. 4.80. Totalisatorromzet,t 61,437.50. Op het golvende en grillige circuit van Zandvoort heeft de 23-jarige elektriciën Gerrit de Wit uit Dubbeldam zaterdagmid dag na een enerverend strijd beslag ge legd op het nationale wegkampioenschap van de amateurs 1963. En hoe! Het was fantastisch wat de sterke temporijder van de Zuidhollandse eilanden in deze kam pioensrace presteerde. Steeds was hij in de aanval of op jacht en pas in de siotronde kreeg De wit na een stekk gereden achter volging aansluiting met Henk Cornelis se, .laak van der Kloot en Jan Pieter se. Het enthousiasme onder de toeschou wers laaide hoog op. toen de soepel draai ende De Wit ondanks zijn reeds gelever de krachtsinspanningen nog over vol doende moed en reserves bleek te beschik ken om in de laatste kromming van de Tarzanbocht naar de finish te demarreren. Het applaus, waarmee men toch al te niet karig was geweest voor de strijdvaardige Dubbeldammer, zwol aan tot een orkaan toen Gerrit de Wit met een halve lengte voorsprong op de vertwijfeld sprintende Henk Cornelisse. Jaak van der Kloot en de slanke Jan Pieterse als een sterke en waardig kampioen over de eindstreep flitste. De belangstelling van de toesehouwêrs op de tribunes en in de duinen werd aan vankelijk alleen maar gewekt voor enke le fikse valpartijen, waarvan onder meer kanshebbers als Richard van Smirren, de schaa'tscrack Rudi Liebrechts, Piet Ver- wey, Rob Balvert en titelhouder Cor Schuring het slachtoffer werden. Vooral met Schuuring bleek het niet zo best, want met een brancard moest de kam pioen van de strijdbaan worden gedragen. Achteraf is echter alles meegevallen met zijn verwondingen. De eerste ontsnapping van enige bete kenis kwam in de achtste ronde het 4200 meter lange parcours moest 42 keer „genomen" worden van Gerrit de Wit. Hij kreeg gezelschap van Dolman, Paul, Cornelisse en Dick'hof en zij brachten het. tot een voorsprong van 28 sec. Voor de door Den Hartog, Visser, Van Smirren, Pieterse en Van Dongen ontketende te genaanvallen moesten de aanvoerders ten slotte het hoofd buigen. Het opgeschroefde tempo was vele minder sterke rijders in de achterhoede noodlottig geworden en met tientallen stapten zij van de fiets. Een nieuwe vlucht van de actieve Coen Visser met Van Smirren, Pieterse, Van Dongen en Smit leidde de beslissende slag in. Vooral Bart Zoet weerde zich voortreffelijk in de achtervolging en met Van der Kloot, Timmer, Wouters, Henk Peters, Boog, Cornelisse en Van Ginneken kreeg hij aansluiting met de vijf demar ranten. Dertien man op kop dus. Het pleit scheen daarmee beslecht, want de dertien aanvoerders reden het peloton op 'n ach- stand van meer dan 'n minuut. Favoriet Arie den Hartog gaf er toen maar de brui aan. De strijdlustige De Wit wilde echter van geen wijken weten en met Van Espen, De Jager? Drop, Van Vleu ten en Buuts begon hij aan een wilde achtervolging. De strijdvlam laaide hoog op. Acht ronden voor het einde bekroonden de zes jagers hun pour-suite met aanslui ting. Van der Kloot gaf toen het sein voor een nieuwe ontsnapping en samen met Pieterse en Cornelisse rukte de zwar te Brabander zich los van de hoofd macht. De sterke Zoet miste deze slag Vier ronden voor het einde trok De Wit weer eens al zijn registers open en onder grote spanning en laaiend enthousiasme liep hij steeds meer in op de drie vluchte lingen. Voor Van Smirren en Timmer be tekende dat het einde van hun kansen en idealen op de triomf. Zij moesten afhaken. Van Vleuten, Smit en Van Dongen gaven er toen maar helemaal de brui aan. Bij het ingaan van de laatste ronde zat De Wit nog op honderd meter van Corne lisse. Van der Kloot en Pieterse. De span ning bereikte een ongekend hoogtepunt. Toen de aanvoerders voor de laatste keer over de Hunzerug kwamen zat De Wit er tot groot genoegen van het publiek bij. De vier koplopers „kropen" over het cir cuit om positie te kiezen voor de eindsprint en de plotselinge demarrage van De Wit in de Tarzanbocht leverde hem voldoen de winst op om Cornelisse in een lange en afmattende tempospurt op afstand te hou den. Dolgelukkig viel hij over de streep in de armen van zijn supporters. De uitslag was: 1. en kampioen van Nederland op de weg 1963; Gerrit de Wit, Dubbeldam, de 176 kilometer in 4 uur 8 min. en 5 sec.; 2. H. Cornelisse, Amster dam; 3. J. v. d. Kloot, Zundert; 4. J. Pieterse, Oude Tonge; 5. C. van Espen, Arnhem in 4.09.15; 6. B. Zoet, Sassen heim; 7. C. Visser, Santpoort; 8. A. Drop, Vlaardingen; 9. P. Buuts, Keteldonk; 10. H. Peters, Heemstede; 11. W. de Jager, Hertog; 13. M. van Ginnneken, Schijf; 14. W. van Smirren, Amsterdam in 4.11.54; 15. R. Hendriks, De Wijk; 16. J. Timmer, Velsen-Noord; 17. H. Nieuwkamp, Borne; 18. D. Kosten, Kapelle; 19. A. van Breu- gel, Zwijndrecht; 20. G. Liebregts, Vlij men. Er waren 270 deelnemers en daar van reden er 50 de wedstrijd uit. In de nationale nieuwelingenwedstrijd, die aan de kampioensrace van de ama teurs vooraf ging, moest een massale eind sprint de beslissing brengen en daarbij bleek de jeugdige Henk Emmens uit het Drentse Annen enigszins verrassend de snelste. De Haarlemmer Jan Aldershof klasseerde zich in deze sprint als zevende. De uitslag was 1. H. Emmens, Annen, de 59 kilometer in 1 uur 23 min. en 35 sec.; 2. K. Trompert, Den Haag; 3. D. Hoekstra, Leeuwarden; 4. W. Paul, Den Haag; 5. C-. Leunis, Amsterdam; 6. G. Gerrit de Wit, amateurkampioen van Nederland op het circuit van Zandvoort. Bongers, Voorst; 7. J. Aldershof, Haar lem; 8. G. Minneboo, Heenvliet; 9. W. Bravenboer, Rotterdam; 10. J. Hofstee, Groningen. wikkeling van de foto kwam de uit slag: deadhet. Kilometertij d 1.19.1. In de tweede heat nam de Rus Zotsjny de leiding met Oceanne op de tweede er. Yankee Maid op de derde plaats. Aan de overzijde drong Oceanne naar voren en scheen gemakkelijk te gaan winnen, maar kon op het laatst ternauwernood nog stand houden tegen de Rus Legion. Zaotskl werd drede en Tabor (Ned.) vierde. Yankee Maid en YYV eindigden in het als een compac te massa door de finish komende veld al- achtste en negende. De kilometertijd voo: de winnaar was 1.18.6. De Russische hoop in de derde, heat wa eerst de sterke Legion, maar opnieuw wa ren het de Nederlandse paarden Yankee Maid en YYV die voor een bedreiginr zorgden. Tot op de helft van het parkoer: lagen zij zelfs voorop, maar moesten zi- Oceanne laten gaan, die YW en Yanke' Maid resp. naar de vierde en vijfde plaat verwees. Kilometertijd van de winnaa was 1.19.0. Na optelling van de totaal tij den uit d snelste heat kwam Oceanne op de eer ste plaats in het eindklassement met 4.12.' tweede werd de Rus Legion met 4.13.1 derde Zaotski met 4.13.6., vierde Yanke Maid met 4.14.2 en vijfde Tabor met 4.15;C In de Prijs van Moskou over 3200 mete heeft Xavero met Jan van Dooyeweer lang stand gehouden. Winnaar werd d' Russische draver Villa, die vorig jaar no£ in ons land aan de start kwam. De favoriete Amerikaanse draver Su Mac Lad heeft zaterdagavond op de Roo sevelt renbaan in Westbury de „Roose velt international", een draverij over 2010 meter, gewonnen na felle strijd met het Franse paard Martini II. Het is een bij zonder snelle wedstrijd geworden want Su Mac Lad finishte na 2 min. 32,6 sec. De Amerikaanse draver boekte zijn 62e zege in 116 starts en bracht dank zij de 25.000 dollar die de eerste prijs oplever de zijn gewonnen prijzengeld op 687.549. dollar, zo'n 2,6 miljoen gulden. Su Mac Lad had een halve lengte voorsprong op Martini II, die weer P/s lengte voorlag op de Canadese draver Tie Silk. Het Ne derlandse paard Theo Messidor werd ze vende en laatste in deze draverij. Bij wijze van proefneming wordt tij dens de dinsdagavondmeeting in het sportpark in Hilversum het kampioenschap Nederlandse Paarden gelopen. Dit rijk ge doteerde nummer, dat vroeger altijd zeer veel paarden aan de start bracht, wordt dusdanig beheerst door Quicksilver S, dat slechts zeven kandidaten door de start- auto op weg zullen worden geholpen. De grootste rivaal is Walter Hollandia, die zonder fouten nog voor enige spanning zal kunnen zorgen. De rest van het veld is uit op de grote plaatsgelden, waarvan Victor Emanuël de grootste buit zal kun nen inpalmen. Bij deze overwinning behoeft Wagenaar jr. het niet te laten, want ook in de twee de afdeling van de Groot-Brittanniëprijs staat "hij met Anora Belwin óp een win nende post, daar Brutus Stüermann en Zonnestraaltje" nog niet de snelheid kun nen opbrengen hem te bedreigen. De eer ste afdeling wordt een vrij zekere prooi voor Ypsilon Saint, zij het onder ernstige bedreiging van Anne Emilie en Zaïda. Een derde zege kan Wagenaar boeken met Ylite Rose in de Hongarijeprijs. In haar ouderwetse vorm kan zij Xuthus T en Unwaersfugel zelfs gemakkelijk kloppen. De Ghanaprijs kan de derde zege in successie brengen van Baron Heny, die iedere keer beter wordt en geen moeite zal hebben Baron Harvester en Boy van Quick achter zich te houden. Outsider is Bergen's Glorie. Voor Sideris ligt een overwinning klaar met de tweejarige Carlos Pluto, die in zijn kielzog met zich mee zal krijgen Comte du Commerce en Caty Hollandia. Stal Geersen, die in de afgelopen weken weinig vorm toont, zal zich kunnen revan cheren met twee overwinningen. De eerste kan hij boeken met Zion B, die daartoe Z the Saint en Alkestis moet kloppen. Ten slotte kan de stal met de komende crack Zoon van Kievit het slotnummer winnen van Ydéal Double en Zibello Hanover. In dit grote veld is Albatros een mogelijk outsider. In de strijd om de Europese titel voor landenteams heeft het Nederlandse dames golfteam Denemarken met ruime cijfers van Spanje gewonnen4l/i-l 1/s. Zondag ver loren de Nederlandse dames met V/s-V/s van Italië, waardoor zij op de zesde en voorlaatste plaats eindigden. Zaterdag verloor alleen mevr. Verspyck, terwijl mej. Van Riemsdijk squarde. Zon dag squarde het paar Henderson/Van Lan- schot en was in de singles alleen mevr. Henderson succesvol. In de tweede poule neemt Nederland met één gewonnen één verloren wedstrijd de tweede plaats in achter Italië, ter wijl Spanje als zevende en laatste eindig de. België werd tenslotte bij verrassing Eu ropees kampioen, dank zij een lange put! op de 18de green van mevr. Leijsen te gen Victomtesse De Saint Sauveur. Voor de twaalfde maal sinds 1949 heeft de Hilversumse golfprofessional Gerard de Wit zondag op de golfclub Toxandria het nationale open kampioenschap gewonnen. Zijn score was 146 (75-71). De uitslag was verder: 2. C. Cramer 148 (75-73), 3. M. Roesink 150 (75-75), 4. Ouderdorp 151 (76- 75)., 5. en 6. J. Ottevanger 152 (72-80), P. Witte 152 (75-77), 7. A. van Pinxten 154 (73-81), 8. A. Loesberg 155 (79-76), 9. eerste amateur: P. Leguit 153 (74-79). In het hartje zomer heeft de Duitser Alfred Plagger in de Alpen bij Aosta het officieuze wereld-snelheidsrecord skiën verbeterd. Plagger kwam op de kilometer met vliegende start tot een gemiddelde van 168,224 km per uur. Het oude record stond sedert juli 1962 met 167,441 km per uur op naam van de Zwitser Willy Forrer

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9