„Paarden-expert" Kees Meinardi in Haags ziekenhuis overleden Voordeel voor burgerlopers in Vierdaagse Liston had nu 4 seconden meer nodig om Patterson te verslaan Clay (ook aanwezig in Chicago): „Geef mij die grote schooier maar eens" Liston nu wellicht tegen Clay Boete voor Sonny „Apeldoorn" boekte weer een record Koper van bekende draver „Master" Belg Ritzen voor jaar naar PSV? Mady Koster werd ernstig gewond Nijmegen mist zijn grote leider' Veendam heeft een nieuw elftal „HERCULES" SONNY NA AFLOOP: 'M "em mef ee" DINSDAG 23 JULI 1963 11 Grote gok A anfluiting Trainer-manager Telstar is Toon van der Enden Waterschei wil topspeler kosten laten dekken Door paard geheten Wimmenog steeds actief Wegblijvers hand kunnen vellen" r«|H8aaj uttr '^t\\ «ui;;eij»iéi gg^ff/yo i Klomp Huissen 'mfP^ yValburg «Hourtv* JerwnH SjSlijk Ew*jk -erhout \Mwlbrug t Rusfp^aate Route Welgeteld vier seconden langer dan in het eerste boksgevecht om de wereldtitel van de zwaargewichten tegen Floyd Pat terson in Chicago heeft wereldkam pioen Sonny Liston nodig gehad om zich op niets aan duidelijkheid overlatende wij ze van hem te ontdoen. Nadat hij in slechts twee minuten en tien seconden een machtige demonstratie had gegeven van zijn allesvernietigende kracht en Patter son in die tijd drie keer had „neerge haald" stapte hij uiterlijk volkomen onbe wogen uit de ring. „Waar is die Clay", riep hij tot de journalisten, doelend op- Cassius Clay, de man, die hem in de af gelopen weken in alle toonaarden heeft bespot, „dan pak ik die nu ook maar ge lijk". Opnieuw had Liston Patterson een af straffing gegeven, die voor de ogen van 8000 toeschouwers in de hyper-moderne „Convention Centre" in het peperdure Las Vegas, een ronduit beschamend karakter had. Weer had Patterson de fout gemaakt zich te dicht in de buurt van de Hercules te bewegen. Om precies zeven minuten voor acht luidde de gong voor de eerste en, naar later bleek, de laatste ronde. Twee snelle linkse directen en een on middellijk daarop volgende rechtse, die maar net mis was, vormden de eerste voor Patterson reeds dreigende voorteke nen. Maar de ex-wereldkampioen kon in dit nog prille stadium van de strijd de kracht opbrengen een tegenaanval te plaatsen: een goede linkse hoek die op de rechteroor van zijn tegenstander belandde. Het irriteerde Liston slechts. Hij deed en kele stappen naar voren en begon aan zijn feilloos sloperswerk. Een linkse op de maag, gevolgd door een serie op het gelaat velden de al snel volkomen ontredderde Patterson, die na de reglementaire acht tellen gereed was om aan nieuwe stormloop van Liston „op te vangen". Maar Liston vond het genoeg zo. Met een pijnlijk nauwkeurige treffer zond hij Patterson voor de tweede maal naar het canvas. Zeven tellen had deze nodig om zich vanuit zijn onwaardige po sitie op te rechten, maar hij was volko men aangeslagen. Weerloos hief hij ter bescherming zijn armen op. Maar Liston is er de man niet naar zijn arbeid zonder finishing touch af te leveren. De „touch" kwam één secon de later. Als een panter sprong hij op Patterson af. Twee verschrikkelijke link se hoeken en een prachtige rechtse („ik wilde het publiek laten zien, dat ik ook nog een rechtse heb") velden de man, die er voor de eerste maal in geslaagd was de wereldtitel te heroveren (op de Zweed Ingemar Johansson). Als een zielig hoopje mens trachtte hij bij de tiende tel nog wel overeind te ko men, maar het was tevergeefs. Volkomen groggy wankelde hij als in een droom naar zijn hoek, toen scheidsrechter Harry Krause de geweldige arm van Liston op hief ten teken van de overwinning. Het toch wel aan sensaties gewende pu bliek in de Convention Centre bleef enige ogenblikken doodstil. Toen echter brak een machtig gejuich los. Patterson had zich in zoverre weer hersteld dat hij zijn „exe cuteur" kon feliciteren. De eerste reactie van Patterson was die van een teleurgestelde: „Ik heb niet ge vochten zoals ik had willen doen. Ik be woog veel te weinig. Ik heb trouwens een grote gok gewaagd. Toen ik Liston met die linkse hoek raakte, dacht ik dat hij aangeslagen was en wilde ik hem „af maken". Dat was een grote vergissing." Liston toonde zich na afloop van het ge vecht zoals gewoonlijk zeer rustig. „Ik vind het jammer dat ik er langer over gedaan heb dan vorig jaar in Chicago," zei hij spijtig, „het kostte me af en toe enkele seconden om hem te vinden. Maar ik ben toch niet ontevreden. Zoals ik heb voorspeld ben ik nog steeds de zwaarge wichtkampioen van de wereld." Eén woord van de journalisten bleek echter voldoende om Liston uit zijn apathie te halen. „Of hij nu tegen Clay zou uit komen?" „Die Clay begint me nu zo lang zamerhand de keel uit te hangen," luid de de reactie van Liston, „ik ben nu net goed losgekomen na die paar minuten met Patterson. Hij kan nu gelijk komen." Ook over Patterson had de wereldkampioen nog een oordeel: „Het spijt me, maar die man hoort niet in een ring thuis. Ik had hem met een hand kunnen vellen." Ver volgens verontschuldigde hij zich tegenove de belangstellenden met de opmerking: „Heren, ik moet nu zo snel mogelijk naar mijn vrouw, want Geraldine heeft het ge vecht in Las Vegas niet bijgewoond." De vele experts, die het gevecht heb ben bijgewoond, onder wie zich onder anderen oud-zwaargewicht Joe Louis, de enige ongeslagen zwaargewicht-kampioen Rocky Marciano, Sugar Ray Robinson, ge kleed in een opvallende smoking, Maxie Rosenbloom en natuurlijk Cassius Clay bevonden, waren na afloop van mening dat slechts de „acht-tellen" regel een nieuw record in de weg had gestaan. Het record staat met een knock out zege na slechts een minuut en 28 seconden op naam van Tomy Burns. Het dateert reeds van 55 jaar geleden. De unanieme mening, dat de ruim 9 ki lo zwaardere Liston een man als Patter son, die acht jaar aan de wereldtop heeft gestaan, eerder als een kind heeft behan deld, werd slechts door een man niet ge deeld: Cassius Clay. Clay, die als een der eersten in de zaal was, deed, zoals ge woonlijk, voor het gevecht al van zich spreken. De „Louisville Lip" schudde voor het gevecht de hand van Patterson, wandelde daarna in de richting van Liston, maar draaide zich plotseling om en liep de ring uit. Nadat Liston na het gevecht de ring was uitgestapt klom Clay tussen de twaalf touwen. „Het was een aanfluiting," schreeuwde hij. .Wat een gevecht. Geef mij die grote schooier maar eens... Ik heb genoeg van praten, dat doe ik al vijf jaar. Als ik die landloper niet kan neerkrijgen ga ik het land uit." De helpers van Liston haalden toen en bord te voorschijn met de woorden: „Clay has a big lip that Sonny will zip" (Clay heeft een grote mond, die Sonny zal dicht slaan). Cassius greep het bord en verniel de het vervolgens grondig. Voor de tweede maal gaat Floyd Pat terson naar het canvas. Wereldkam pioen Sonny Liston zal hem echter nog eenmaal neerslaan, een klap die voor Patterson het einde van de return match betekende. (Telefoto) De 7.816 betalende toeschouwers in Las Vegas zorgden voor een recette van 286.180 dollar. Een gesloten tele visiecircuit bracht het gevecht in 143 bioscopen. Beide boksers zullen van de totale recette ongeveer 300.000 dollar elk ontvangen. Liston heeeft duidelijk gemaakt dat hij niet meer in een derde gevecht tegen Patterson wil uitkomen. Het lijkt het waarschijnlijkst dat hij eind september in Philadelphia tegen Cassius Clay zal boksen. Cassius geniet in ieder geval meer vertrouwen. Rocky Marciano verklaarde tenminste: „Clay heeft zelfvertrouwen en dat brengt hem door de eerste ronde". Over het verdere verloop sprak Marciano echter niet. Ook hij weet dat een boze Liston veel kan. Heel veel zelfs.... Twaalf uur voor zijn gevecht om de wereldtititel tegen Floyd Patterson is Sonny Liston 100 dollar (ongeveer 350 gulden) armer geworden. Dit bedrag werd hem opgelegd als boete, omdat hij bijna en uur te laat was gekomen voor de weging. Overigens sloeg de balans ruimschoots door in het voordeel van Liston, die 215,5 pond woog tegen de uitdager 176.42 pond. Een fase voor het werkelijk gevecht. John Gammick, voorzitter van de sp.ortcommissie van de staat Nevada, weegt wereldkampioen Sonny Liston. Tegenstander Floyd Patterson (in. witte jas) kijkt toe. Ook in deze returnmatch liet Liston er geen twijfel over bestaan wie momenteel 's-werelds sterkste zwaargewicht is. (Telefoto) Toon van der Enden (52 jaar oud) uit Rotterdam is aangetrokken als trainer manager van de nieuwe combinatie Telstar (VSV-Stormvogels). Toon van der Enden was voordien werkzaam als trainer bij VSV. Met enkele toespraken; een défilé van de deelnemers en deelneemsters en een officiële ontvangst ten gemeentehuize is maandagavond de 10de Apeldoornse Vier daagse geopend. Een vierdaagse, waar voor zich welgeteld 1371 deelnemers had den aangemeld, 152 meer dan vorig jaar, zodat er wederom van een record aantal inschrijvingen kan worden gepsroken. De lustrumvierdaagse van de NWB heeft een internationaal tintje door de inschrijving van 17 Duitsers, 2 Belgen en 1 Zwitser. De opening van dit wandelfestijn werd verricht door de nieuwe voorzitter van de NWB, jonkheer J. J. G. Alting von Geusau. De groei van het aantal deelne mers is volgens spreker het bewijs, dat het wandelevenement in Apeldoorn leeft en in de toekomst zal de NWB dan ook blijven streven naar uitbreiding en perfec tionering. r In de raadszaal heeft de burgemeester van .Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, in een korte toespraak nog eens gewezen op het verschil van karakter tussen de Nij meegse en de Apeldoornse vierdaagse. De burgemeester uitte de hoop, dat de Apel doornse vierdaagse nog zou mogen groei en, doch verbond daaraan de wens, dat die groei niet zover zou gaan, dat het intie me karakter verloren gaat. „In Nijmegen wordt gemarcheerd, zegt men altijd, in Apeldoorn wordt gewandeld. En dat is een belangrijk verschil" al dus de burgemeester. Jonkheer Alting von Geusau antwoordde daarop, dat de groei hoogstens zover zou gaan, dat de NWB- vierdaagse kan worden georganiseerd, zon der dat er een tekort ontstaat. De afge lopen negen vierdaagse hebben de NWB namelijk altijd nog geld gekost. In een ziekenhuis in Den Haag is over leden de heer Kees J. Meinardi, een zeer bekende figuur in de kringen van de draf- en rensport. Kees Meinardi, die de leef tijd van 56 jaar bereikte, vervulde vele functies op het gebied van de paardenfok kerij. Zo was hij inspecteur van het stam boek van de stichting „Draf- en Rensport" dat de belangen behartigt van de dravers en de volbloeds, voorzitter van de keu ringscommissies voor de hengsten, zowel van dravers als volbloeds en expert met internationale bekendheid. De kans bestaat dat PSV in het komen de seizoen een tweede buitenlandse voor hoedespeler in zijn gêlederen zal krijgen. Het is de schotvaardige oud-international van het Belgische Waterschei, Leon Rit zen. Waterschei, dat zoals bekend het vorige seizoen eigenlijk naar de eerste klasse promoveerde, is door de Belgische voetbalbond in de derde klasse geplaatst, omdat er zich ernstige omkopingsgevallen hebben voorgedaan. Waterschei zou daarom bereid zijn ster speler Ritzen voorlopig voor een jaar „uit te lenen" aan PSV, om deze speler in het topvoetbal te laten spelen en om de kosten te dekken van de spelers van Waterschei. De onderhandelingen tussen beide clubs verkeren nog in een voorlo pig stadium. Het staat vast dat het Europese spring- kampioenschap voor junioren in Rotterdam zal plaats hebben. De strijd om de jeugd- titel zal worden verwerkt tijdens het offi cieel internationaal concours hippique (CHIO), dat van dinsdag 27 augustus tot en met zondag 1 september voor de zes tiende maal wordt gehouden. Kees Meinardi, die in Bierum (Gr.) werd geboren, stuwde de fokkerij van de dra vers in de richting van een middelgroot paard op Frans-Amerikaanse basis gefokt en had daarmee veel succes. Verder was hij zeer gezocht als lid 'van draverij-co mités en werd hij beschouwd als de groot ste deskundige in ons land op het gebied van de dravers. Meinardi was zeer veelzijdig. In zijn jeugd, die hij in de provincie Groningen doorbracht, was hij landelijk ruiter en fokker van warmbloedpaarden van het Groninger type. Kort na de tweede we reldoorlog kreeg hij de regeringsopdracht om in Ierland enkele honderden paarden aan te kopen, waarvoor echter bijzonder weinig geld beschikbaar was. Toch slaagde hij er in onder andere het wereldberoem de paard „Master" te kopen. Meinardi be hoorde tot de experts, die voor koningin Wilhelmina de zwarte paarden uitzocht, die zij de Engelse koning George VI ten geschenke gaf. Als er bijzondere paarden nodig waren, zoals paukenpaarden, traden de buiten landers altijd in overleg met Meinardi. De laatste jaren zette hij zich in voor de fok kerij van halfbloedrijpaarden en bevorder de hij de fokkerij in woord en geschrift. Zijn levenswerk mag genoemd worden het tweede deel van het Nederlandse dravers stamboek, dat handelt over de jaren 1906- 1936, en dat voor zijn afwijkende vorm een voorbeeld is van moderne registratie. De crematie van het stoffelijk overschot heeft donderdagmiddag plaats in Driehuis- Westerveld. Met een zeer ernstige wond aan haar bovenarm is de Bussumse amazone Mady Koster na een beet door haar paard X Bascom in het diaconessenhuis van Naar- den opgenomen. Mady Koster had een zeer succesvol weekeinde afgesloten en leg de met Axel en X Bascom beslag op eer ste plaatsen in het internationaal concours .M „Good old" Wim van Est heeft nog 'ceds niet afgedaan. Maandag eindigde j als derde in een wegwedstrijd voor ofessionals in Zele (België) met een ach- stand precies 1 minuut op de win bar, de Belg Jules van Holsbeke. Deze -gde de 170 km. af in 4 uur en 15 minu ten. Ruim tweeduizend lopers minder telt het Vierdaagse leger, dat maandagmorgen al bezit van het zo zonnige Nijmegen geno men heeft, en toch schijnt de Keizer Ka- rel Stad, vijf dagen een metropool waar tientallen talen worden gesproken, druk ker dan ooit. Het steeds groeiende legioen, dat vier dagen lang morele steun biedt waar dat ook maar nodig mag zijn, en het prachtige, toeschouwers lokkende zo merweer, hebben die teruggang meer dan goed gemaakt. Die achteruitgang in de militaire sector er komen zeker 2500 Nederlandse militairen minder in de Vier daagse uit zou echter wel eens een winst voor de lopers kunnen zijn. In de eerste plaats omdat de parcoursen minder langdurig zullen „verstoppen" door elkaar inhalende grote groepen van de strijdmacht en bovéndien omdat het veel gecritiseerde militaire element minder op de voorgrond zal treden. Wat de komende vier dagen ook mogen brengen, toch heerste er, vooral bij de honderden officials en oud-gedienden, een zekere weemoed. Wat al weken werd ver wacht is zekerheid geworden: Majoor b/d J. N Breunese, de man die in ruim vijftig jaar de Vierdaagse van Nijmegen opbouw de tot een evenement van Europese faam zal niet als leider van de marsen kunnen optreden. De grijze, wat moeizaam lo pende, gedistingeerde Hagenaar, die de zer dagen juist zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van de Koninklijke Nederland se Bond voor Lichamelijk opvoeding viert zal zelfs niet naar Nijmegen kunnen ko men. Een zeer ernstige ziekte belet hem dat. De heer D. P. van Wageningen, die vijfentwintig jaar penningmeester is van de KNBVLO, zal hem vervangen. Natuurlijk gaat de sympathie van vlag gend Nijmegen weer in de eerste plaats uit naar de vrolijke Israëliërs. Maar liefst zes en zeventig wandelenthousiasten heb ben dit jaar de reis van Tel Aviv naar Nijmegen gemaakt, een record aantal. Twee militaire detachementen, gevormd door zeventien charmante meisjes en drie Vierdaagse. Ook in het volgepakte Gof- fertstadion zo'n 30.000 toeschouwers volgden het spel op het middenveld was duidelijk merkbaar, dat het militaire ele ment minder sterk was dan in voorgaan de jaren. Daarna trokken ze huiswaarts, de dap peren die dinsdag de strijd tegen de steeds langer wordende kilometers, de blaren en de vermoeidheid zullen beginnen. Ook dit maal heeft een betrekkelijk groot contin gent, naar schatting zo'n 700 a 800 lopers zich daags voor het begin Van de wan delmarathon niet bij de startbureaus ge meld. Waar ze gebleven zijn? Niemand kan het zeggen, al beweren veel oudgedienden dat die „deserteurs" wel degelijk de reis naar de Keizer Karelstad hebben gemaakt om dan onder te duiken in een Vierdaagse vrijheid, waarin het parcours angstvallig wordt vermeden. En het vierdaagse kruis? Ook dat behoeft geen problemen te schep pen, want elke Nijmeegse juwelier die zich respecteert, kan maken dat het „thuis front" zaterdagmorgen nog trotser is op pa's toch al indrukwekkende wandelpres taties.... VIERDAAGSE WJMEGEN-leDAG Twee veteranen-tippelaars in beeld. Links de 73-jarige Anton Schwabauer uit Hilversum, die dit jaar voor de derde maal start. Zijn sterkste ver haal is echter dat over zijn voetreis naar Rome, begin maart van dit jaar begonnen. Eind juni was hij weer te en twintig mannelijke militairen, nemen geloven: een Israëlische deelnemer uit starten en een groep van 31 wandelaars van de nationale luchtvaartmaatschappij El Al. Zij debuteren in deze zware Nijmeegse Vierdaagse. Desondanks is leider Blasberg vol optimisme: „We zijn goed getraind. We hebben tochten gemaakt die echter rug in Nederland. Rechts dé 46-jarige adjudant-onderofficier-vlieger J. A. W. Inslegers. Hij heeft de Vierdaagse al elfmaal volbracht. Onlangs keerde hij terug uit Nieuw-Guinea waar hij 2 jaar verbleef en hard voor de wandel festijn trainde, in Nederland terug. zwaarder zijn dan wat ons te wachten staat. Het gaat er niet alleen om dat we het vierdaagse kruisje mee naar huis brengen, de hele groep moet het halen. Ze zouden het thuis overigens niet eens geloven: een Israëlische deelnemener uit gevallen. Een vlaggenparade vormde volgens de traditie de ouverture van de Nijmeegse M'JMESÖi hippique in Den Haag. Zij besloot na af loop haar paarden zelf naar Bussum te vervoeren. Bij het uitladen beet X Bas com Mady Koster plotseling in de arm. Aanvankelijk vreesde men dat de arm moest worden geamputeerd. Mady Koster werd dezelfde avond nog geopereerd. Maandag was haar toestand vrij redelijk. Zij is in elk geval gedurende het gehele seizoen voor de hippische sport uitgescha keld. X Bascom had zich reeds eerder agressief getoond en de ouders van Mady besloten het dier af te laten maken. Mady is nog onkundig van de dood van het 14- jaar oude paard, dat haar in de afgelopen jaren naar talrijke zowel nationale als in ternationale triomfen voerde. Veendam heeft in totaal zeven nieuwe spelers aangekocht. Het zijn Amsing (Nieuwroden), Nienhuis (Nieuw Buinen), Sigmond (HDVS), Beuring (Oldenzaal), Hunstra (Zwolse Boys), Zoetbier (Be Quick) en Amara (Be Quick). Van het elf tal van vorig jaar komen alleen doelman De Munck, linksback De Vries, rechtshalf Kuiper en linksbinnen Wilbers voor een plaats in het nieuwe team in aanmerking. Chris de Vries, de 23-jarige linksbinnen van Excelsior, zal het komende jaar uit komen voor Go Ahead. De tweede divisieclub De Graafschap uit Doetinchem heeft opnieuw een speler aangetrokken. Van ZFC werd overgeno men André Schuerman, die bij de Zaan- kanters als halfspeler opereerde, maar bij de oostelijke formatie vermoedelijk de spilplaats zal gaan bezetten. Het transfer bedrag was 10.000 gulden. In een wedstrijd voor het voor-Olym pisch voetbaltoernooi 1964 heeft Rusland maandag in Kiev met 40 gewonnen van Finland. De ruststand was 40. De return- wedstrijd wordt 2 augustus in Helsinki ge speeld.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11