Lagerhuis neemt geen radicale maatregelen tegen profiteurs Viatno^f vandaag- HET WEER Economische vrijheid leidt tot misdadige praktijken Spaanse staking breidt zich uit Nieuw kabinet voor het eerst bijeen Komkommerexport staat voor een katastrofe Japonnen LABOUR-AANVAL OP WONING-ELLENDE De bases in Spanje Belgische politie naar grenzen Globke veroordeeld tot levenslang Westduitse invoerverbod heeft enorme doordraai tot gevolg ROKKEN ONDER DE KNIE Patterson weer geen partij voor Liston V 5.95 14.95 HOUSE OF IRELAND l Nog warm Aan het strand: Aasgieren Vrachtverkeer staat stil Proces zonder verdachte Volgende week dinsdag regeri ngsverklari ng Het woord is aan EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN In de krant van heden xWMORRlS "iefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Ongelooflijk voordelig 4 S e JAARGANG NUMMER 217 DINSDAG 23 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-3 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chei oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, H aar 1 em^*13iiectieH\VV^J^eere hom cn^Vh^i_^ ■- -■ -■ De shows voor de komende herfst- en wintermode zijn in Italië alweer achter de rug en zijn maandag in Parijs begonnen. Jacques Heim, een grote naam in de modewereld, die gisteren zijn collectie presenteerde laat de rokzoom enkele centimeters zakken, zoals op bijgaande foto te zien is. Het is een middagpakje van bruin fluweel, waarbij knielaarzen van ocelot en een bijpassende bont muts worden gedragen. WASHINGTON (AFP) In Washington s maandag een nieuwe reeks besprekin gen begonnen over de toekomst van de vijf Amerikaanse militaire steunpunten in Spanje. Het akkoord over drie lucht- en twee •lootbases, dat tien jaar geleden werd esloten, loopt in september af. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vooral aanvankelijk nog flinke zonnige perioden en warm weer, later ook plaatselijk enke le onweersbuien. Vannacht wei nig wind, morgen overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen nogs zonnig strand weer, al wordt de kans op onweer iets groter. In de middag een fris sere zeewind. Temperatuur 24 tot 22 graden; zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Na morgen nadert minder warme lucht van de Oceaan. Van onze correspondent) LONDEN. Labour eiste gistermid dag in het Lagerhuisdebat over het Rachman-schandaal krachtige en on middellijke actie om een einde te maken aan het optreden van de profiteurs, die grof misbruik maken van de woning nood. Maar de minister van Volkshuisves ting, Sir Keith Joseph, wilde niet verder gaan dan de benoeming van een com missie, onder voorzitterschap van de ad vocaat Sir Milner Holland, die een onderzoek zal instellen naar de woning situatie in Londen. De minister negeerde éen beroep van oppositieleider Harold Wilson, om met een wetsontwerp te komen dat de gemeenten in staat zou stellen huizen, die toebehoren aan woningzwendelaars, over te nemen. Wilsons motie van afkeuring, die de op heffing van de huurbescherming aanspra kelijk stelde voor de wantoestanden, werd verworpen met 329 tegen 232 stemmen. Een storm van verontwaardiging is in Engeland opgestoken over de mensonteren de exploitatie van de woningnood door aas gieren, zoals de overleden krottenkoning Peter Rachman, die huizen tegen fantas tische prijzen aan de onderwereld en aan Westindische immigranten verhuurde, na dat hij de rechtmatige bewoners door ter reur had gedwongen hun woningen op te geven. De intimidatie was zó groot, dat de slachtoffers niet naar de politie durf den gaan. Deze onderwereldpraktijken worden nog steeds uitgeoefend in Londen, speciaal in het district Notting Hill. Uitwassen door ongure speculanten, die geen middel ont. zien om zich ten koste van woningzoe kenden te verrijken, komen over geheel Engeland voor. De regering heeft de po litie nu pas om een rapport over deze toestanden gevraagd. Op de voorpagina van het ernstige week blad „The Observer" stond zondag een I foto van een kamer, waarin zich tien mensen bevonden die in deze ruimte moes- ten leven. Men vraagt zich verbijsterd af. waarom er op een Christine Keeler moest worden gewacht, voordat de feiten uit de doeken konden worden gedaan. Rachman was na melijk een van haar beschermers. De door de regering bevorderde maxi male economische vrijheid op woningge- bied, terwijl er een zee van tekort aan woonruimte is, wordt algemeen aanspra kelijk gesteld voor het Rachman-schandaal Maar de regering verweert zich met het argument, dat de ratten van de samen leving onder elke wetgeving hun verder felijk werk kunnen doen. De hoofdaanklacht, die ook door de con servatieve pers en door sommige voor aanstaande conservatieve politici wordt geuit, is dat de opheffing van de huurbe scherming in 1957 voor de huizenzwende laars het hek van de dam betekende. De gehele bevolking lijdt overigens al ja ren onder de steeds hogere koopprijzen en huren van huizen en flats, die louter bepaald worden door de wet van vraag en aanbod. Luxe flats en villa's verrijzen overal, maar voor mensen met een nor maal inkomen wordt er niet of nauwelijks gebouwd. Voor één of twee kamertjes in centraal-Londen betaalt men vaak al 150 of 200 per week. OOST-BERLIJN (Reuter) Het hoog gerechtshof in Oost-Berlijn heeft dr. Glob ke, de Westduitse staatssecretaris en rech terhand van bondskanselier Adenauer, vandaag bij verstek tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Hij werd schuldig be vonden aan „het leggen van de juridische basis voor de dictatuur van Hitier". De president van het hof sprak het von nis uit „in naam van het volk". Alleen in het onwaarschijnlijke geval, dat Globke Oostduits grondgebied zou betreden, kan het vonnis ten uitvoer worden gelegd. De Israëlische jurist L&ndau heeft het proces een voortzetting van het Eichmann-proces genoemd. Hij was als getuige aanwezig. MADRID (Reuter) De mijnwerkers staking in de Spaanse provincie Asturië, die zaterdag uitbrak onder 3.000 mijnwer kers in twee mijnen, heeft zich maandag uitgebreid tot vijf mijnen met 4.500 mijn werkers. De mijnwerkers eisen een hogere toela ge dan de gebruikelijke per gelegenheid van de verjaardag van het begin van de (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe kabinet is vanmiddag in de Trèveszaal aan het Binnenhof in Den Haag voor de eerste keer bijeenge komen. In deze „oprichtingsvergadering" zouden gemeenschappelijk enige stand punten worden gepreciseerd, onder meer betreffende het sociale beleid en zou ook worden gesproken over de vraag welke staatssecretarissen door de verschillende ministers zullen worden aangetrokken. Wanneer deze vergade ring tot een goed eind komt in Den Haag was men optimistisch kan for mateur Marijnen zijn eindrapport uit brengen aan de koningin. Verwacht wordt dat koningin Juliana morgen daarvoor uit Italië in Den Haag zal terugkeren. Daarna kan ook de beëdi ging van de nieuwbenoemde ministers plaatshebben. De nieuwe bewindslieden zullen vervol gens hun portefeuilles van de vertrekkende ministers kunnen overnemen. Daarna zul len zij zich moeten bezinnen over de re geringsverklaring, die, waarschijnlijk vol gende week dinsdag, in de Tweede Kamer zal worden afgelegd. Over deze verklaring kan dan woensdag en donderdag worden gedebatteerd. Een tamelijk groot aantal Kamerleden zal voor dit debat de vakantie moeten onderbreken. Het is nog niet bekend, of alle aange zochte kandidaat-ministers positief hadden geantwoord op het verzoek van mr. Ma- rijnen, tot zijn kabinet toe te treden. In Den Haag achtte men het echter vrijwel uitgesloten dat zich ter elfder ure nog moeilijkheden zouden voordoen. Mevrouw Schouwenaar-Franssen, de liberale kandi date voor Maatschappelijk Werk, is gis teren uit Perugia in Italië naar Den Haag teruggekeerd. Vanmorgen had zij een be spreking met de formateur. rffli Berkeley: Eerst hebben wij stofwolken opge worpen en dan klagen we dat we niets zien kunnen. De wereldkampioen zwaargewicht boksen Sonny Liston heeft maandag avond op overtuigende wijze zijn titel geprolongeerd. In een gevecht in het peperdure Las Vegas sloeg hij zijn uit dager Floyd Patterson in de eerste ronde reeds „knock out". Het gevecht duurde welgeteld 2 minuten en 10 se conden, 4 seconden langer dan de eerste partij. Liston klom zo fit uit de ring dat hij zelfs direct tegen „pocher" Cassius Clay wilde boksen. De foto toont Liston in afwachtende hou ding, op het moment dat Patter son knock out is gegaan. Voor een uitgebreid relaas over het kat-en-muis- spelletje tussen Liston en Patterson leze men de sportpagina. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Weerrapporten U 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Zwart op Wit 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 Kunst 6 Horen en Zien 6 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 9, 11 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Op het strand van Zandvoort kwamen we Mikky en Joeke tegen, wier ouders het zekere voor het onzekere hadden gekozen. Mochten de kleuters even uit het gezicht verdwijnen De stakingen en langzaam-aan-acties van; 10 de Belgische douanebeambten schijnen J sPaanse buigeiooil g, p J vandaag hun hoogtepunt te zullen bereiken Naar verschillende grensovergangen is po- litieversterking onderweg, omdat ongere geldheden worden gevreesd, aldus deeit de Eigen Vervoersorganisatie (EVO) mee. Aan de Nederlands-Belgische grens is vol gens zojuist door de EVO, KNVTO en NOB ontvangen berichten de douane steeds minder bereid vrachtauto's te behandelen. Ook langs deze grens worden de vertra gingen veel groter. De Belgisch-Franse grens is vrijwel gesloten voor vrachtver keer. Sommige vrachtauto's staan nu al zes dagen aan de grens. Vanmiddag om drie uur zal in Brussel worden besloten, of de acties worden voortgezet. (Zie verder pagina 2) De Nederlandse komkommer- en augur kenteelt staat voor een katastrofe, nu de Westduitse regering gisteren heeft besloten ook voor de E.E.G.-landen een invoerver bod af te kondigen voor komkommers en augurken. Het verbod gaat vrijdagnacht om twaalf uur in. De maatregel, die mis schien nog zal worden gevolgd door invoer beperkingen voor andere groenten, is het gevolg van het instorten van de groente- prijzen in West-Duitsand, met name in de Pfaltz. Volgens het Cruvaal Bureau van Tuinbouwveilingen in Den Haag betekent de Westduitse maatregel voor ons land een enorme doordraai van komkommers en het instorten van de markt voor augur ken en sperciebonen. De Nederlandse komkommerteelt is voor het overgrote deel op Duitsland gericht. Vorige week voerden de telers in ons land per dag een miljoen stuks aan; 85 a 90 Advertentie BARTEUORISSTk™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJKONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 pet. daarvan moest worden geëxporteerd Dat betekende in die week een export van 5.000 ton, waarvan 4600 ton naar West Duitsland. Nog nooit eerder is het voorge komen, dat Duitsland zijn grenzen sloot voor onze komkommers. Het Centraal But reau rneent dat de regering in Bonn met het nemen van deze maatregel gezwicht is voor de druk van de Duitse boeren. Formeel is op de maatregel niets aan te merken, zo heeft het Centraal Bureau uit inlichtingen van de E.E.G. instanties in Brussel begrepen. Vorige week heeft Duitsland bij de Europese commissie mi nimumprijzen aangemeld voor de in het geding zijnde produkten, aan de partner- landen zijn minimumprijzen niet meege deeld, maar ze liggen volgens voorschrift niet boven 92 percent van de gemiddelde groothandelsprijzen in de afgelopen jaren. Voor E.E.G.-partnerlanden mag de grens gesloten worden, als de prijzen gedurende meer dan drié dagen beneden deze mini mumprijzen hebben gelegen. Zeker als de Duitse maatregel lange tijd van kracht blijft zal zij een enorme klap betekenen voor de Nederlandse komkom merteelt, want de eerstkomende vier we ken za! er nog volop aanvoer zijn. Onder de huidige weersomstandigheden kan op 800.000 a 1.000.000 stuks per dag worden gerekend. Ook de Nederlandse export van augurken naar Duitsland is niet onaan zienlijk; vorig jaar bedroeg zij ruim 6.000 ton. Van dit produkt kunnen alleen de al lerfijnste kwaliteiten nog geëxporteerd worden, namelijk augurken waarvan er 40 of meer in een kilo gaan. Vandaag zal de Nederlandse regering zich voor nadere inlichtingen tot de E.E.G.-commissie wenden. Van dezê in lichtingen zal het afhangen of zij verdere stappen zal doen. De E.E.G.-commissie is bereid Duitsland tot de orde te roepen wannéér mocht blijken dat dit land for meel fout gehandeld heeft. Het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen verwacht niet dat de invoerstop voor komkommers hierdoor zal worden voorkomen; op zijn hoogst kan de maatregel enige dagen uit gesteld worden. Duitslands eigen komkom- merproduktie is betrekkelijk gering. Advertentie PRACHTIGE div. dessins. Maat 36 - 40 - 42 Maten 44 t/m 52 nu Gen. Cronjéstr. 139, hoek Pr. Leydsstr Tien weken na de verkiezingen hebben wij dan éindelijk een nieuwe regering, het „kabinet Marijnen". Met gejubel zal deze regering niet worden begroet, want het weinig verheffende verloop van de kabi netsformatie heeft al bij voorbaat scepti cisme en wantrouwen gewekt ten aan zien van het te bereiken resultaat. Alleen formeel gesproken is dat resul taat voortgevloeid uit een opdracht van dè koningin aan mr. Marijnen; in feite is het een product van binnenskamers ge voerde onderhandelingen en in 't geheim gesloten koehandels en compromissen tus sen fractieleiders, formateurs en informa teurs. Dat is een hoogst verwerpelijke me thode, want een groot en belangrijk deel van de parlementaire procedure die ge baseerd is op openbaarheid wordt er door naar de binnenkamer verplaatst. De confrontatie van de regering met de volks vertegenwoordiging, die in het bijzijn van publiek en pers behoort te geschieden, verliest door de methode van het geheime accoord" zoveel van haar betekenis, dat hét aanzien van het parlement erdoor wordt ondermijnd. Ministers en fracties zijn immers nu aan elkaar gebonden zo lang beide partijen zich maar houden aan dat achter de schermen gesloten „ac coord". De leden van de nieuwe regering hebben bijgevolg nauwelijks nog enige ge legenheid tot ontplooiing van hun politieke persoonlijkheid en tot het nemen van in dividuele initiatieven gebaseerd op intern kabinetsberaad. Zij zijn daardoor gedegra deerd tot „zetbazen" van de fracties waaraan zij hun benoeming te danken hebben, en men zou het kabinet Marijnen danook het best kunnen omschrijven als een „fractie-kabinet". Een uitzondering moet echter worden gemaakt voor dr. Veldkamp, die in dit kabinet een heel aparte figuur vormt, want hij is de enige die min of meer op zijn eigen voorwaarden tot de nieuwe re gering is toegetreden; en ook dit is, par lementair gezien, geen fraaie procedure. Hoe de „kwestie Veldkamp" uiteindelijk precies is opgelost zal de nieuwe premier overigens binnenkort wel uit de doeken moeten doen, In elk geval kan men er op rekenen dat de socialistische oppositie van de „kwestie Veldkamp" gretig ge bruik zal maken om er alles uit te halen wat er in parlementair en politiek opzicht in zit. En dat is nogal wat. Gezien de gang van zaken bij déze ka binetsformatie kan het, niemand verwonde ren dat verscheidene van de kundigste mi nisters uit het kabinet De Quay overboord zijn gezet (of gesprongen), zoals prof. Zijlstra, mr. Cals en drs. De Pous. Wél is het verbazingwekkend dat mr. Luns toch maar weer geprolongeerd is als- mi nister van Buitenlandse Zaken, ondanks hét ongeëvenaarde échec van zijn Nieuw- Guinea-politiek dat eigenlijk verleden jaar al tot zijn aftreden had behoren te leiden. Evenals destijds mr. Van Kleffens, die on danks zijn volledig falen in de mei-dagen van 1940 rustig in hoogst belangrijke func ties van staat werd gehandhaafd, blijft ook mr. Luns ongestoord op zijn oude post. Blijkbaar is men in Den Haag de hele Nieuw-Guinea-catastrofe al vergeten en heeft men er alleen maar oog voor de évidente deskundigheid van de heer Luns op Europees-politiek gebied. Mr. Bot, tot dusvèr bij Buitenlandse Za ken speciaal belast met de leiding van de afdeling Nieuw-Guinea, is een onbeschre ven blad op het gebied van Onderwijs, Kunsten en Wetënschappen. Niettemin moet hij dat veel-omvattende departement nu gaan beheren, terwijl de bekwame en ervaren staatssecretaris Scholten (die in dat ministerie weliswaar niet „O." maar althans „K. en W." bestuurde) naar Jus titie verhuist. Als lid van de Christelijk- Historischè Uniè kwam mr. Scholten blijk baar niet in aanmerking voor de hoogste post bij O., K. en W.maar men achtte hem blijkbaar wèl „mimsteriabel" genoeg voor Justitie! Een interessant aspect van het kabinet Marijnen is de jeugd v&n verscheidene ministers. Prof. An&riessen (34 jaar) en drs. Bogaers (39 jaar) vertegenwoordigen een nieuwe generatie achter de ministérs- tafel en dat rechtvaardigt op zichzelf al speciale belangstelling voor en verwach tingen van hun toekomstige prestaties. Ook de ministers Witteveen, Biesheuvel, Toxopeus, Scholten, De Jong en de nieuwe premier zelf (men zou haast van 'n „jeune premier" kunnen spreken!) zijn nog on der de vijftig, en daardoor is de gemiddel de leeftijd van de nieuwe ploeg opvallend laag. Op grond daarvan moeten we dan maar hopen dat er straks een frisse wind op het Binnenhof zal gaan waaien; want veel andere redenen voor die hoop zijn er op dit ogenblik niet.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1