Protest tegen stiptheidsactie van de Belgische douane AGENDA 3 ASPIRIN® Adviesraad voor uitkering aan nazi-slachtoffers QUIMBO EN HET VREEMDE EI POLLE» PELLI EN PINGO Kort en bondig Nederlandse vervoerders lijden schade van vele miljoenen Vrij gezellen congres tijdens zeereis B, en W. van Vlieland weigeren verzoek van Defensie Inbrekers betrapt in postkantoor te De Lier Hijskraan raakt hoogspanningslijn Drie doden in het verkeer Burgemeester Van Hall antwoordt predikanten Eis van anderhalf jaar tegen vingervlugge Algerijnen Vier kinderen verdronken Vijftienjarig meisje door stroom gedood Kans op onweer §J DINSDAG 23 JULI 1963 2 M O L E N D13 K Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Twee ernstig gewonden; deel van Limburg zonder stroom ongestoorde vakantievreugd daar staat BAYER achter Vele belangen moeten worden afgewogen eoeoeoBH Kerkelijk nieuws OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO© ffl »-c Het Nederlandse Internationale wegver voer lijdt miljoenen guldens schade door de stiptheidsactie van de Belgische doua ne. De grootste drie Nederlandse organi saties van vervoerders en verladers heb ben in een telegram aan de Belgische minister van Financiën op de ernst van de situatie gewezen. Zij hebben de minis ter met klem verzocht alles te doen om ten snelste te bereiken, dat het interna tionale vervoer zonder extra oponthoud de Belgische grens kan passeren. Het telegram is ondertekend door de Algemene Verladers en Eigen Vervoer ders Organisatie (E.V.O.). de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transporton dernemingen (K.N.V.T.O.) en de Nationa le Organisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer (N.O.B.Wegtransport). Bij deze organisaties regent het op het ogenblik klachten van Nederlandse vervoerders, die Bij de bijna 700 opvarenden van het s.s. „Statendam" dat gisteren van Rotterdam vertrok voor een vijf-daagse zomerreis naar de noordkust van Spanje, bevinden zich 85 vrijgezellen, die scheep zijn ge gaan met het doel gedurende reis tussen Santander en Rotterdam deel te nemen aan het tiende wereld-vrijgezellencongres, dat door wijlen de heer G. Greijn, gemeen te-secretaris van het Limburgse Greven- bicht, is opgericht. De echtgenote van de overleden, stich ter mevrouw M. Greijn leidt het con gres, dat wordt bijgewoond door 44 da mes en 41 heren uit Nederland, Duitsland en België. Er is zelfs een meisje uit Cle veland in de Verenigde Staten bij. De varende congresgangers zullen zich voor al bezig houden met de vraag of een internationale bond van vrijgezellen moet worden ipgericht. De letterkundige Ga briel Smit zal voor de congressisten een aantal lezingen houden. aan de Nederlands-Belgische en aan de Frans-Belgische grens dagenlang opont houd hebben. In een aantal gevallen is dit oponthoud reeds opgelopen tot vijf da gen. Dat de hiervoor veroorzaakte scha de in de miljoenen loopt, wordt duidelijk, wanneer men weet dat door het grens overschrijdend wegvervoer tussen Neder land en België dagelijks 18.000 ton goe deren worden getransporteerd, waarvan bijna zestig percent met Nederlandse vrachtauto's. Aan de Frans-Belgische grens passeren dagelijks vrachtwagens met. gemiddeld 2200 ton goederen, afkom stig uit of bestemd voor Nederland. De Nederlandse vervoerders hebben in dit laatste vervoer een aandeel van ruim vijfentachtig percent. De schade is in de eerste plaats van zo ernstige aard, omdat honderden vracht auto's en chauffeurs dagenlang werkeloos staan. Er hebben zich op bepaalde punten files vrachtauto's gevormd ter lengte van ongeveer vijf kilometer. Ernstige schade ontstaat bovendien doordat de getranspor teerde goederen te laat op hun bestemming aankomen en doordat nog te transporteren goederen niet tijdig kunnen worden gela den en naar hun bestemmig gebracht. Het economisch leven ondervindt hiervan op verschillende belangrijke punten de terug slag. De E.V.O., de K.N.V.T.O. en de N.O.B. wegtransport wijzen erop, dat het Neder lands wegvervoer reeds herhaaldelijk de dupe is geworden van langzaam-aan-acties bij de Belgische douane. Zij protesteren er met nadruk tegen, dat wederom een in tern Belgisch conflict wordt uitgevochten ten koste van het internationale wegver voer. Advertentie Met „SOUPLING" een goed houd bare VAKANTIECOIFFURE HAUTE COIFFURE - SALON DE BEAUTÉ Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Bus 2. c Grote Kerk, vandaag 20-21 u.: Orgel concert door Siegfried Reda en Antpn Heiller (Zomer-Academie). Openluchttheater Bloemendaal, vandaag 20.15 u.: Dutch Swing College Band. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Uit Hollywoods lachfabriek", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De Noormannen komen", 14 j. Frans Hals, vandaag 14 en 20 u. en ove rige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l. Lido, 14 en 20 u.: „55 Dagen in Peking", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De gemasker de houwdegen", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „La dolce vita", 18 j. Woensdag 14.30 u.: ,,'t Zit in de lucht", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „World of comedy", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zorro, de gemaskerde wreker", 14 j. Studio, 10.30 u.: Jeugdvoorstelling, a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het proces", 18 j. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Tarzan de wolfshond", a.l.; vandaag 19 en 21.30 u.r „G. I. Blues", a.l. Woensdag 19 en 21.30 u.: „Diamanten aan het ontbijt", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.3022.30 u. Prentenkabinet; Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur'* (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat); Tentoon stelling van tekeningen van Lex Metz. Tot en met 31 juli. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Bach. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3); Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 10 augustus: H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 25 augustus. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u., van 13-29 juli, zondag 13-17 u., vrijdag avond 20-22 u. Tot en met 29 juli. Linnaeushof, Bennebroek. Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): 14.30 u.: Voor stellingen Poppentheater Merlijn. Tot en met 24 augustus. Strand bij Rotonde, Zandvoort, woens dag 22 u.: Vuurwerk. Jeugdcircus Bas, (Duinlustparkweg 56, Santpoort): dagelijks voorstellingen om 14 en 20 u. Tot en met 16 augustus. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 juli.) DINSDAG 23 JULI City, 20 u.: „The greatest show on earth". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Café Kraak, Marktplein, 19 u.: Start W V-puzzeltochten. Jeugdcircus Bas. Duinlustparkweg 56, Santpoort, 20 uur voorstelling. WOENSDAG 24 JULI City, 14.30 u.: „Het leven is geen lolletje"; 20 u.: „The greatest show on earth". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u. en van 19-21.30 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 -17.30 u.; Jozefhuis, Banjaertstraat 13, 14- 17 u. Jeugdcircus Bas, Duinlustparkweg 56, Santpoort, voorstellingen om 14 en 20 uur. De DINSDAG 23 JULI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: drie waarheden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Adieu. Lebewohl, Goodbye". WOENSDAG 24 JULI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „De drie waarheden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Adieu, Lebewohl, Goodbye". B. en W. van Vlieland hebben afwijzend beschikt over het verzoek van de staats secretaris van Defensie om het tijdvak waarin op de Vliehors tankschietoefenin gen mogen worden gehouden te verlengen. B. en W. zijn wel akkoord gegaan met een verlegging van het schietterrein in noordoostelijke richting. Defensie had om een verlenging van de schietperiode gevraagd, omdat de oplei ding van cavaleristen in het gedrang dreigt te komen door de beperkte oefenmogelijk heden in Nederland Natuurliefhebbers protesteerden echter fel tegen verlenging, omdat zij vreesden dat de vogels tijdens de broedpericde gestoord zouden worden. De schietsector is verlegd omdat granaten, die de tankdoelen misten, op 'n plek in zee vielen waar vissers hun netten uitwerpen! Maandag hebben twee Rotterdamse po litiemannen jacht gemaakt op de daders van een inbraak in het postkantoor van De Lier in het Westland, die in de nacht van zondag op maandag heeft plaatsgevon den. Na 'n opwindende achtervolging in de straten van Rotterdam-West slaagde een van de agenten erin een 17-jarige ijzervlechter uit Delft te grijpen. Hij werd naar De Lier overgebracht, waar hij be kende, bij de inbraak betrokken te zijn geweest. De tweede man kon nog niet worden gepakt. De Rotterdamse politie werd midden in de nacht telefonisch door de postkantoor houder uit De Lier gewaarschuwd uit te zien naar twee mannen in een groene per sonenauto. Hij had het tweetal kort te voren in het kantoor betrapt. De mannen waren via een raam naar binnen geklom men, kennelijk met de bedoeling geld te ste len. Toen de inbrekers zich ontdekt zagen vluchtten zij het kantoor uit en verdwenen in een groene personenauto in de richting Rotterdam. Enige tijd later zagen twee agenten van de Rotterdamse politie de groene auto op de Vlaardingseweg rijden. Zij zetten in een surveillancewagen de achtervolging in en wisten de personen auto klem te rijden. De twee inzittenden sprongen eruit en verdwenen in de duister nis. Een der agenten zette de achtervol ging in en wist, nadat hij een paar waar schuwingsschoten had gelost, de jeugdige ijzervlechter te grijpen. Tijdens zijn verhoor kwam aan het licht dat de groene auto op 18 juli in Delft was gestolen. Op het terrein van een ijzerhandel in Elsloo (L.) is een hijskraan in aanraking gekomen met boven dit terrein lopende hoogspanningskabels, waarop een spanning van 150.000 volt staat. Er ontstond kort sluiting, waarbij twee arbeiders op het ter rein ernstige brandwonden opliepen. Zij zijn in zorgwekkende toestand naar 't zi- kenhuis in Sittard overgebracht. Door de kortsluiting is een kwartier lang de stroom uitgevallen in een groot gedeel te van Zuid-Limburg. Bij een verkeersongeluk in Echt is maandagavond de 31-jarige heer A. G. A. M. Ketelaars uit Maastricht, eigenaar van een bedrijf in dranken- en muziekautoma ten, verongelukt. De heer Ketelaars vloog met zijn personenauto uit een scherpe bocht en botste tegen een huis. Drie hn- dere inzittenden werden gewond uit het wrak van de wagen gehaald. Voor het le ven van twee van hen, mevr. H. Gottart- Tobben en de heer C. Tomson, beiden uit Maastricht, wordt gevreesd. De derde in zittende, de heer J. van de Linde, even eens uit Maastricht, werd minder ernstig gewond. In Drachten is gisteren de 64-jarige me vrouw H. M. van der Heide-Bakker uit Rotterdam om het leven gekomen. Zij reed met haar auto de rijksweg op en werd daarbij door een op deze weg rijden de personenauto aangereden. Mevrouw Va der Heide was vrijwel op slag dood. Bij een auto-ongeluk nabij Pargs is de heer G. W. Bakker sr., commissaris van Verolme's Scheepswerven en oud-directeur van de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij in Den Haag, om het leven gekomen. De heer Bakker was 70 jaar en woonde in het Franse plaatsje Payrignac. Advertentie De secretaris-generaal van het ministe rie van Financiën, mr. H. A. M. van den Dries, heeft de raad van advies inzake uitkeringen aan nazi-vervolgden geïnstal leerd. Deze raad zal de regering advise ren bij de verdeling van het door West Duitsland ten behoeve van de nazi-vervolg den beschikbaar gestelde bedrag van 125 miljoen mark. Na uiting te hebben gegeven aan de ge voelens van rouw om de slachtoffers en van mededogen met hen die de lijdensweg van wreed onrecht zijn gegaan en soms nog gaan, zei mr. Van den Dries dat met geld of materiële goederen het leed niet kan worden hersteld. Wel zal een zekere genoegdoening voor het ondergane onrecht worden verkregen. Deze gedachte verdient bij de uitvoering van de uitkeringsregeling op de voorgrond gesteld te worden. De secretaris-generaal zei voorts dat in het voetspoor van de aanbevelingen van de commissie-Drees aan organisaties uit krin gen van belanghebbenden gelegenheid ge boden wordt uiting te geven aan de in die kringen levende wensen en opvattingen Daarom is de raad van advies ingesteld, met welke de regering een deel van haar verantwoordelijkheid voor de verdeling te nemen algemene beslissingen zal kunnen De burgemeester van Amsterdam mr. Van Hall is bereid op korte termijn een gesprek te hebben met de achttien Am sterdamse predikanten die hem zoals wij gisteren meedeelden een brief hebben ge zonden over het optreden van de politie tegen een groep demonstranten tegen deel neming van Portugal aan de NAVO-taptoe. In zijn antwoord zegt mr. Van Hall dat een gesprek zijn nut kan hebben „aan gezien ook ik, evenals U een medever antwoordelijkheid voel voor de geestelijke volksgezondheid en onverantwoord optre den door de politie afkeur". Mr. van Hall wil er de predikanten echter nu al op wijzen dat 't Comité 1962 doelbewust geen vergunning voor zijn manifestatie heeft aangevraagd in de hoop door overtreding van de bestaande op democratische wijze tot stand gekomen bepalingen, de politie tot een optreden te dwingen. Het komt mij nl. voor, dat dit optre den (uitlokking tot overtredingen en mis schien zelfs misdrijf) om uw eigen woor den te gebruiken, principieel ook niet ac ceptabel is in een democratische samen leving en het lijkt mij dus dat u, op de in uw brief aangegeven gronden, ook hier aan uw aandacht zoudt kunnen geven", aldus mr. Van Hall. 152153. En hoe was het thuis? Nou, niet zo best hoor. Grootvader Polan zat somber bij de tafel; hij miste Quimbo en vond, dat alles verkeerd ging. Opeens keek hij op. Hoorde hij iets? Het leek wel, of buiten een stem klonk. Ver giste hij zich, of.Neen, nu hoorde hij het duidelijk. Grootvader.' Grootvader.' klonk het luid. De oude man stond op en opende haas tig de deur. En toen hij naar buiten keek, zag hij Quimbo en Tippie. DE 8I66ETJES ZIT TEN ER OOK IN - NU WEET IK WAAROM DE KABOUTER. ZO VEEL AT 1 ZO,EN JN SPEELT OOK VOOR KABOUTER 1 HA-HA,ZE ZNN \f EN NU WIL BAN6 VOOR IK WAT ETEN HUN 6I6EN r KABOUTER KOPw 3 in delen. Van welke aard en omvang deze taak zal zijn, is thans nog slechts ten dele te overzien. De praktijk zal dit moeten leren. De aard van de problemen brengt echter mede, dat het uitvoerend orgaan bij zijn beslissingen soms voor een moeilijke keuze zal komen te staan: enerzijds het gevaar van voelbare daling van het uit keringsniveau bij al te ruime toepassing en de venselijkheid van deugdelijke veri ficatie ter vermijding van onjuiste uitke ringen, aan de andere kant vertraging en onbillijkheden, welke het gevolg zouden zijn van het opleggen van een al te zware bewijslast. Het staat vast, dat de te ne^ men beslissingen, waarbij vele belangen zullen moeten worden afgewogen, in prin cipe zullen dienen te zijn in de geest van de belanghebbenden bij deze regeling. Het advies van de raad zal met name worden ingewonnen met betrekking tot de voorschotregeling. Er zal moeten worden nagegaan op welk moment een voldoende voorlopig inzicht omtrent de totaal te ver wachten aanvragen van rechthebbenden is verkregen om met de voorschotverstrek king te kunnen beginnen en welke veilig heidsmarge zal zijn te nemen ter vermij ding van de noodzaak van massale terug vorderingen. Ook zal te zijner tijd moeten worden beslist, wanneer de eindafreke ning kan geschieden. In zijn antwoordrede gaf de voorzitter van de raad van advies, de heer A. van Emden, directeur-generaal van het Ne derlandse Rode Kruis, de verzekering, dat de raad haar uiterste best zal doen om tot een zo gedegen mogelijk advies te ko men. De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft tegen een 20-jarige Algerijn en een 16-jarig Algerijns meisje anderhalf jaar gevangenisstraf geëist we gens diefstal van een tweetal kostbare rin gen ten nadele van een Amsterdamse ju welier en voor de vele keren met suc ces toegepaste wisseltruc in tal van ste den van ons land. Het meisje had aan vankelijk bij de politie opgegeven dat zij achttien jaar was, maar voor de recht bank verklaarde zij pas zestien te zijn. Beiden werden gezocht door de politie in Amsterdam, Utrecht, 's Hertogenbosch, Alkmaar en Eindhoven. In april werden zij in Rotterdam betrapt. Zij stapten win kels binnen om een biljet van honderd gulden te wisselen. Omdat zij zich niet voldoende verstaanbaar konden maken hielp de jongeman letterlijk een handje bij het wisselen. Hij pakte bankpapier uit de kassa en maakte tellende bewegingen Als het paar was verdwenen bleek er steeds een belangrijk bedrag verdwenen te zijn. Voor de rechtbank nam het meisje alle schuld op zich. Zij had de ringen bij de Amsterdamse juwelier gestolen en ook steeds het geld bij de wisseltrucs wegge nomen. Maar de getuigen, slachtoffers van de wisseltruc, verklaarden dat de jonge man steeds het woord had gevoerd en ook altijd de greep in de kassa gedaan. Op 31 juli doet de rechtbank uitspraak. Het water heeft gisteren weer enige slachtoffers geëist. De 6-jarige Emmie Dekkers uit Venlo verdronk in de Maas. Het meisje dreef op een luchtbed langs de oever van de rivier. Door de golven van een voorbij varend schip sloeg het luchtbed om. Haar broertje, dat ook op het luchtbed zat, kon de oever bereiken, het meisje verdween echter in de diepte. Later is haar stoffe lijk overschot gevonden. In de Westerschelde bij Hulst is de 15- jarige Annie van Aarde verdronken. Zij was met vriendinnetjes bij opkomend wa ter aan het stoeien. Plotseling verdween zij onder water. De meisjes dachten aan een grapje, omdat het meisje goed kon zwemmen. Zij kwam echter niet meer bo ven en is waarschijnlijk door een onder stroom meegesleurd. Haar stoffelijk over schot is tot dusver niet gevonden. Bij de schutsluis in het kanaal Gent- Terneuzen is de 14-jarige Jos van der Zan- de uit Geertruidenberg verdronken. De jongen bracht zijn vakantie door aan boord van het schip van zijn broer en was met een vriendje in de roeiboot van het schip gaan varen. Doordat zij te dicht bij het neervallend water van de stuw kwamen liep het bootje vol en zonk. Het vriendje kon worden gered. De 11-jarige jongen E. Pepping uit Gas- selte is gistermiddag in het natuurbad „Zwanenmeer" in Gieten verdronken. In Zaandam is gistermiddag het 15-jari- ge meisje Jannie Ruhland door de electri- sche stroom getroffen. Zij liep met blote voeten op een natte wasplaats en bracht met de hand een centrifuge aan het draaien omdat deze weigerde. Waarschijnlijk is het apparaat niet in orde geweest, waar door zij in aanraking kon komen met een onder spanning staand onderdeel. Etherpiraat. In samenwerking met de rijkspolitie te Eibergen hebben ambte naren van de P.T.T. de clandestiene zender „Morgenster" opgespoord en in beslag ge nomen. Procesverbaal is opgemaakt tegen een 18-jarige fabrieksarbeider. Havendieven. De Rotterdamse politie heeft een groep havendieven gearresteerd, tot dusverre 21. De daders zijn voorlieden, bazen en controleurs uit de Rotterdamse haven. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal of heling van 200 ton vismeel, 25 bundels huiden, 350 dozen zeeppoeder en grote hoeveelheden veevoeder. Naar de Jamboree. Vier Curagaose zeeverkenners van de Kontiki-groep uit Willemstad hebben als werkend passagier op een tanker het eerste gedeelte van de reis naar de jamboree in Griekenland overbrugd. Via Trinidad ging de reis naar La Vera aan de Franse Rivièra en vandaar per trein naar Den Haag. Zij zullen samen met het Nederlandse contingent op 25 juli naar Maraton vertrekken. Kabel stukgetrokken. In Blerick (L.) ontstond door het kapottrekken van een krachtstroomkabel door een transporteur brand in een opslagplaats van gevlochten cocos en een hoeveelheid sisal. De gehele partij, circa 40 ton, ging verloren, evenals de opslagplaats. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Marihuana. De Argentijnse politie is een bende handelaars in verdovende mid delen op het spoor. Vier Argentijnen en een Nederlander zijn aangehouden. Op 40 km van Buenos Aires werd een marihua- na-plantage ontdekt. De planten daarvoor zouden door Nederlandse zeelieden uit Hongkong zijn meegenomen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rotterdam-Delfsha- ven als predikant met bijzondere opdracht (geestelijk verzorger patiënten ziekenhuis Dijkzicht) W. Oorthuys te Beverwijk. Bedankt voor Woudenberg J. van Root- selaar te Delft voor Beesd (toez.) J. van Ginkel te Uitwijk. Benoemd tot vicaris te Meppel H. Vaas, kand. te Delft. Geref. Kerken Aangenomen naar Brussel (2de pred.pl.) Mr. B. C. Carp, kand. te Haarlem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Dordrecht J. Keuning te Veenendaal en E. Venema te Zijndrecht Beroepen te Hilversum-Oost G. Bijkerk, kand. te Zaandam. LEGAAT Wijlen de heer C. Leeflang te Rotterdam heeft zijn gehele nalatenschap vermaakt aan de Gereformeerde Kerken in Neder land tot een bedrag van 358.054.32. De theologische hogeschool in Kampen zal daarvan 44.756,79 ontvangen. Het K.N.M.I. deelt mee: Het, gebied met grote warmte boven het vasteland breidde zich maandag tot over ons land uit. Op verschillende plaatsen, in Brabant en Limburg, werd het 30 graden, maar aan de kust bracht de zeewind ver koeling. Boven Frankrijk, België en West- Duitsland vormden zich onweergebieden. Op sommige plaatsen vielen daarbij grote hoeveelheden regen, in Keulen 42 millime ter. Eén van de buiencomplexen boven Bel gië verplaatste zich uiterst langzaam in noordoostelijke richting naar ons land. Op de oceaan is de depressie-activiteit weer toegenomen en bij voortgaande luchtdruk dalingen boven het Noordzeegebied en West-Europa zal de depressie-invloed zich de komende dagen geleidelijk verder naar het vasteland uitbreiden. Morgen zal het bij wat toenemende wind uit zuidelijke richtingen nog wel warm weer zijn maar de kans op onweersbuien neemt toe en een afkoeling van betekenis komt van de oceaan naderbij. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen 1 d binnen- en buitenland. 2 3 Neerslag: laatste M uur. 6 Den Helder licht bew. n 23 0 Ypenburg zwaar bew. n 26 0 Vlissingen zwaar bew. n 25 0 Eelde zwaar bew. n 27 0 De Bilt zwaar bew. wnw 29 0 Twente licht bew. windst. 28 0 Eindhoven zwaar bew. nw 30 0 Zd-Limburg geheel bew wzw 30 0 Helsinki licht bew. zw 20 0 Stockholm half bew. wzw 26 0 Oslo zwaar bew. ono 23 0 Kopenhagen zwaar bew. 0 20 0 Aberdeen motregen z 17 0 Londen onbewolkt zzo 27 0 Amsterdam zwaar bew. nnw 27 0 Brussel regen ono 30 14 Luxemburg onbewolkt w 30 1 Parijs licht bew. windst. 30 10 Bordeaux geheel bew w 30 0 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice onbewolkt n 30 0 Berlijn half bew. ozo 28 0 Frankfort zwaar bew. no 32 0 München licht bew. zzw 28 0 Zürich half bew. zzw 29 1 Genève onbewolkt windst. 29 3 Locarno half bew. ono 29 1 Wenen onbewolkt windst. 30 0 Innsbruck zwaar bew. nnw 34 2 Belgrado onbewolkt windst. 31 0 Athene licht bew. nno 33 0 Rome onbewolkt windst. 34 1 Ajaccio onbewolkt no 29 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Mallorca onbewolkt windst. 25 0 Woensdag 24 Juli Zon op 4.48 uur, onder 20.44 uur. Maan op 8.45 uur, onder 22.46 uur. Maanstanden 28 juli 14.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 juli Hoog water 5.13 en 17.42 uur. Laag water 0.56 en 13.19 uur. Woensdag 24 juli Hoog water 5.57 en 18.25 uur. Laag water 1.41 en 14.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroegei dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2