Nieuwe ministers legden eed af HET WEER Volgende week woensdag regeringsverklaring in de Tweede Kamer 1 Washington en Moskou zwijgzaam over kernstop Belgische minister doet water in zijn wijn Geneesmiddelenwet treedt 1 oktober in werking Man in bed verbrand Hevige onweersbuien en hitte in Italië Amerikaanse belofte voor verder overleg inzake niet-aanvalspact Ministerie van Financiën overlégt met de stakende eenheidsvakbond Regering wil komkommerexport nog redden Kustvaarder in tweeën gebroken op Spaanse rotsen Herman Willemse weer 5000 dollar rijker Aanzienlijke afkoeling Aan het strand: Het woord is aan Staatssecretarissen President Soekarno in Fokker Friendship Regeringsverklaring Definitieve inhoud In de krant Van heden: Aan de grens Waarborgen aangeboden ^efore you êuij! FALCON TWEEDJASSEN FOTO-AMATEURS Ontwikkelen - Afdrukken Vergroten Foto v. Veldhuizen 48e JAARGANG NUMMER 218 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chei oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 24 JULI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Utrechtenaar Herrtihn Willemse blijkt nog steeds 's werelds snelste lange-afstandszwemmer te zijn. Dat kwam gisteren weer eens overduide- luik aan het licht, want de onder wijzer overwon voor de vierde achter eenvolgende maal in de marathon zwemwedstrijd voor de kust van de Atlantic City. Willemse bouwde een voorsprong op van liefst IV2 uur op nummer 2. TJit handen van filmster Jayne Mansfield ontving hij direct na de finish een cheque ter waarde van 5000 dollar. Zie verder de sportpag. (Telefoto) De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld dat de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening op 1 oktober in werking zal kunnen treden. Een uitzondering moet worden gemaakt voor de artikelen 4, 11, 13 en 30. Krachtens artikel 4 moet een lijst van geneesmiddelen uitsluitend door apothe kers te leveren en vervolgens een lijst van geneesmiddelen, uitsluitend op recept te leveren, worden vastgesteld. De in het bijzonder met de vaststelling van de eerste lijst gepaard gaande moeilijkheden zijn nog niet alle opgelost. Er wordt naar ge streefd zo spoedig mogelijk tot vaststelling daarvan te komen. Artikel 30 regelt de instelling van een keuringsraad, belast met de beoordeling van de aanprijzing van verpakte genees middelen. Het ligt voorlopig niet in de be doeling dit artikel in te voeren in verband met daartegen bij de parlementaire be handeling opgeworpen bezwaren. Deze aangelegenheid moet nader worden bestu deerd, zegt de minister. De artikelen 11 (geneesmiddelen aan boord van schepen) en 13 (aflevering in ziekenhuizen) zullen op 1 januari 1964 in werking treden. Omwonenden zagen vanmorgen om streeks half acht rookwolken komen uit een huis in de Hoofdstraat in Noordwijk. aan Zee. Zij waarschuwden politie en brandweer, die in de slaapkamer van het huis in het verbrande bed het gedeeltelijk verkoolde lichaam van de 66-jarige be woner P. Kranenburg vonden. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat de heer Kranenburg in bed had gerookt. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen, daarna enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind, morgen ruimend naar noordwest. Aanvankelijk nog warm, later een aanzienlijke afkoeling. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen koeler strandweer, aan vankelijk zwaar, later wisselend bewolkt met wellicht nog een enkele regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige naar west of noord west draaiende wind. Temperatuur 19 tot 21 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Iets stabie ler strandweer met meer zon. Zichtbaar verheugd dat het eindelijk zover was, kwamen gisteren de leden van het nieuwe kabinet voor de „op richtingsvergadering" in de Trèves- zaal op het Haagse Binnenhof bij elkaar. Van links naar rechts (zit tend)): mr. J. van Aartsen (A.R.) Ver keer en Waterstaat; mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen (VVD) Maat schappelijk Werk; minister-president mr. V. G. M. Marijnen (KVP); mr. Y. Scholten (CHU) Justitie en dr. G. M. J. Veldkamp (KVP) Sociale Zaken en Volksgezondheid. Staande van links naar rechts: Mr. E. H. Toxopeus (VVD) Binnenlandse Zaken; P. J. S. de Jong (KVP) Defensie; mr. Th. H. Bot (KVP) Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; drs. J. Middelburg, secretaris van de minister-president; prof. dr. H. Wit- teveen (VVD) Financiën; prof. dr. J. E. Andriessen (CH) Economische Zaken drs. P. C. W. M. Bogaers (KVP) Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Samuel Lover: De zwakke wordt geregeerd dóór de omstandigheden. De sterke gebruikt ze als instrumenten. (Van onze parlementaire redacteur) Opgewekt is het nieuwe kabinet gistermiddag zijn „oprichtingsvergade ring" begonnen. Grote drommen va kantiegangers groepten samen voor de ingang naar de Trèveszaal (op het Haag se Binnenhof) om de nieuwe ministers te zien binnengaan. Mevrouw Schouwe naar-Franssen en drs. Bogaers waren de eersten, die arriveerden. „Wie had dat ooit kunnen denken", riep mevrouw Schouwenaar uit, toen zij haar collega Bogaers ontmoette. Zij vertelde dat zij nog wel wat had tegengestribbeld al vorens de portefeuille van Maatschappe- "jk Werk te aanvaarden. Haar kinderen hadden het niet leuk gevonden de va- cantie in Italië te moeten afbreken. Achtereenvolgens arriveerden de overi ge kandidaat-ministers, sommigen nog iets onwennig zoekend naar de trap, die naar de Trèveszaal voert. Minister Luns was er niet bij. Hij blijft tot donderdag in Kame roen (Afrika). Terwijl de nieuwe minis ter-president, mr. Marijnen, voorreed pas seerde de vice-voorzitter van de Raad van State, prof. Beel. Hij zwaaide glunderend naar mr. Marijnen, want was het nieuwe kabinet niet mede het produkt van zijn informatiewerk? Dinsdagavond om half zeven is de ko ningin per vliegtuig uit Italië op Soester- berg aangekomen. Zij maakte de reis met hetzelfde vliegtuig, dat tevoren mevrouw Schouwenaar-Franssen, de nieuwe .minis ter van Maatschappelijk Werk, van Italië naar Nederland had gebracht. Vanmorgen ontving de koningin de nieuwe minister president, mr. Marijnen, in Huis ten Bosch in Den Haag. Vanmiddag om twee uur zijn de nieuwe ministers en zij, die een andere portefeuille dan tevoren gaan beheren, eveneens in Huis ten Bosch beëdigd. Staatssecretaris dr. H. R. van Houten van Buitenlandse Zaken en zijn collega van Financiën, mr. dr. W. H. van den Berge, zullen naar algemeen wordt ROME (AP) Hevige regen- en on weersbuien hebben Italië gisteren voor de derde dag getroffen van de Alpen tot Si cilië. Daarmee gepaard gaat een abnor male hitte. Door de bliksem werden drie mensen ge dood en vier gewond. Het dodental is hier mee sinds het weekeinde tot 11 gestegen. Twee andere personen stierven gisteren aan een zonnesteek, één in Genua en één in de zuidelijke havenstad Taranto. Door de harde wind die met de hevige regenbuien gepaard ging, werden in v^le gedeelten van Noord-Italië bomen omver- gerukt. De plotselinge regenbuien veroor zaakten overstromingen in een twaalftal dorpen, meest in Alto Adige (Zuid-Tirol) President Soekarno probeert het inte rieur van een Fokker-Friendship, die in Djakarta werd gedemonstreerd voor Indonesische luchtvaartautoriteiten. aangenomen gehandhaafd blijven in de functie, die zij thans bekleden. De heer B. Roolvink, de demissionaire staatsse cretaris van Sociale Zaken zal vermoede lijk waarnemend fractieleider van zijn partij worden. De staatssecretaris van al gemene zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, is genoemd als nieuwe fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer. Bij het ministerie van Defensie zullen, naar verwacht wordt, drie staatssecreta rissen komen. De staatssecretaris voor de zeemacht, die nog niet gevonden is, zou een Anti-revolutionair moeten zijn. Even eens zou een Anti-revolutionaire staatsse cretaris worden gezocht voor het ministe rie van Onderwijs. Kunsen en Wetenschap pen. Bij het ministerie voor Verkeer en Waterstaat zal vermoedelijk een V.V.D. of een A.R. staatssecretaris komen voor het Europese vervoersbeleid. Mr. B. W. Biesheuvel, die als vice-pre- mier optreedt in het nieuwe kabinet, zal ook de zaken met de West gaan be handelen. Hij heeft daartoe vanochtend een bezoek gebracht aan de demissionaire mi nister drs. H. A. Korthals die tot dusverre deze aangelegenheden behandelde. Vernomen wordt, dat de regeringsver klaring pas volgende week woensdag in de Tweede Kamer zal worden afgelegd. Het debat erover zal dan op woensdag en donderdag gehouden worden. De vice-pre mier, mr. Biesheuvel, zal maandag en dinsdag zeer waarschijnlijk in Brussel moeten zijn voor het bijwonen van de ver gadering van de Raad van Europese Mi nisters. MOSKOU (AP) Het verdrag voor een verbod van kernproeven in de lucht, in de ruimte en onder water is gereed om getekend te worden, maar zowel te Wash ington als te Moskou is men uiterst behoed zaam in zijn uitlatingen over het ogen blik waarop deze ondertekening zal ge schieden. Het wordt evenwel nog steeds mogelijk geacht, dat de ondertekening vandaag te Moskou zal geschieden. Na een gesprek achter gesloten deuren met de Senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk verklaard: „Wij geloven, dat er kans is op de totstandkoming van een akkoord". Tevoren waren er geruchten over een spoedig vertrek van minister Rusk naar Moskou. Hij zou de reis mis schien maken in gezelschap van een groep senatoren, om het verdrag te Moskou plech tig te tekenen. De senatoren zouden mee gaan om de ratificatie van het verdrag te vergemakkelijken. Deze ratificatie is alleen door de Amerikaanse senaat no dig. In Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie is deze ratificatie niet vereist. Minister Rusk zorgde voor enige matiging van het optimisme door de verklaring, dat hij op het ogenblik geen reisplannen had. Te Moskou werd verklaard, dat het verdrag is essentie gereed is, maar de onder-minister van Buitenlandse Zaken Averell Harriman, hoofd van de Ameri kaanse onderhandelingsdelegatie, maande tot voorzichtigheid met de verklaring dat een verdrag pas gereed is wanneer het getekend is. In dit stadium bestaat er weinig twijfel aan, dat het verdrag voor beide partijen aanvaardbaar is, maar dat er nog veel problemen kunnen ontstaan voordat het getekend, gezegeld en gede poneerd is. Er resteert namelijk nog een vraagteken Hoewel alle berichten erop wijzen dat het kernstopverdrag het stadium van de ondertekening bereikt heeft zonder dat daarbij een non-agressie pact en andere veiligheidsafspraken aan de orde zijn ge komen, blijkt niemand er helemaal zeker van te zijn, dat premier Kroesjtsjev te elfder ure niet met nieuwe voorstellen voor wijzigingen en aanvullingen zal ko men. Verleden week kwam hij met aan vullende voorstellen voor een non-agres siepact, een plafond voor de defensiebe grotingen en een ingewikkeld voorstel om verrassingsaanvallen te voorkomen door inspectieploegen van beide landen toezicht te laten uitoefenen op spoorwegen, ver keerswegen, vliegvelden en havens. De New York Times schrijft dat een kernstopverdrag onder meer een Ameri kaanse belofte zal bevatten om onderhan delingen te openen voor een non-agressie afspraak en de regeling van een grote verscheidenheid aan Oost-West problemen. Volgens de Times zal het verdrag in zijn vrijwel definitieve tekst vermoedelijk de volgende punten bevatten: 1. Een verbod om kernwapens in de dampkring, boven de dampkring, te land en ter zee te beproeven, 2. De verplichting om niet aan de proe ven van derde landen deel te nemen, noch derde landen aan te moedigen tot het ne- men van proeven, 3. Een aantal voorschriften ter definitie van toelaatbare ondergrondse kernproeven en mogelijk van enkele anderé voor vreed zame doeleinden, 4. Een procedure krachtens welke een land zich uit het verdrag kan terugtrek ken, indien een der ondertekenaars de be palingen schendt of indien derde landen proeven nemen, die de nationale veiligheid van de terugtrekkende ondertekenaar in gevaar brengt. Een commentator van radio-Moskou heeft verklaard dat de verwachte overeen komst de weg kan openen voor de rege ling van andere vraagstukken van de kou de oorlog. „De succesvolle gedachtenwis- seling toont aan dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten dezelfde taal kunnen spreken over aangelegenheden die de ge hele mensheid raken," Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en Op zèe5 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Amsterdains Allerlei 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze correspondent) BRUSSEL Elke stakende ambtenaar van de Belgische belastingen en douane heeft gisteren van zijn hoogste baas, de minister van financiën Dequa, een tele gram ontvangen waarin hjj wordt gesom meerd onverwijld bet werk te hervatten. Indien de stakers geen gehoor geven aan de ministeriële sommatie volgt on middellijke schorsing, aldus deelde minis ter Dequa gisteren tijdens een persfon- ferentie mede. De minister toonde zich tamelijk opti mistisch over de afloop van de staking, die, naar hij verklaarde, over zijn hoogte punt heen is. Aan journalisten rappor teerde hij „een aanzienlijke verbetering van de toestand ten opzichte van vorige week". De minister zei dat de berichten over de staking schromelijk overdreven wa ren en dat vooral de Nederlandse bladen zich schuldig hadden gemaakt aan sensa- tionale berichtgeving. Het optimisme van minister Dequa scheen echter gisteren nog niet te steu nen op feiten. Want alhoewel de minister verklaarde dat een groot aantal stakers het werk had hervat, bleek dat in de meeste centra van België de belastingdiensten nog staakten. De bedreiging met schorsing en disci plinaire straffen, welke de minister reeds aan het einde van de vorige week heeft geuit, heeft tot dusver blijkbaar weinig effect gehad. Weliswaar is er hier en daar een lichte neiging tot werkhervatting geconstateerd, doch dat bleek onvoldoen de om het belastingapparaat weer op gang te brengen. Op het belangrijke douane-entrepot Tour et Taxis te Brussel was de toestand gis teren zorgwekkend. Er stonden achthon derd spoorwagons op inklaring te wach ten, waardoor de hele opslagplaats was geblokkeerd. Aan de Franse grens was de toestand dinsdag al niet veel beter. Daar staan nog steeds eindeloze rijen vrachtwa gens te wachten om de grens te passeren. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat de verkeerschaos in de eerstkomende da gen zal verbeteren. Want zélfs alé de douaniers en belastingambtenaren zwichten voor de bedreigingen, dan kan verwacht worden dat zij de „langzaamaan tactiek zullen toepassen. Maar in weerwil van de krachtige taal van minister Dequa begint het er nu naar uit te zien dat hij bereid is water in zijn wijn te doen. Hoewèl hij officieel nog steeds niet wil praten met de eenheidsvakbond, waarbij het meren deel der stakers is aangesloten, zijn er toch contacten gelegd tussen hoge amb tenaren van zijn ministerie en de stakings leiders. De mededeling van minister Dequa dat de toestand aan de Belgisch-Nederlandsè grens vrijwel normaal was, wordt door on ze verslaggever, die vandaag een kijkje heeft genomen in Wuustwezel, niet beves tigd. Omstreeks half twaalf was het op onthoud voor het meeste vrachtverkeer al weer gegroeid tot verscheidene uren. Al leen de chauffeurs met bederfelijke ladin gen werden met voorrang en redelijke spoed weggeholpen. Alleen de verificateurs, de beambten die moeten controleren of vlag en lading el kaar dekken, wijzigden hun houding ten opzichte van het overige vrachtverkeer enigszins. Zij staakten het minutieuze con troleren van alle wagens en beperkten zich tot steekproeven, zij het ook dat zij deze veelvuldiger namen dan normaal. Geen wijziging in het douanekantoor zelf: de loketbeambten bleven onveran derd voor elk stempeltje en elk krabbeltje royaal de tijd nemen en behandelden voor al niet meer dan één formulier tegelijk. Ondanks de vertragingen was er tegen het middaguur van filevorming (nog) geen sprake. Het verkeer van personenwagens verliep ongehinderd, De Nederlandse regering wil trachten de komkommerexport naar Duitsland te redden door van haar kant de handhaving van de minimumprijzen bij deze uitvoer te waarborgen. Daartoe heeft zij zich van daag tot de Westduitse regering en de Europese commissie gewend. De Westduitse regering is zoals gemeld van plan vrijdagavond de invoer van kom kommers en augurken uit de E.E.G.-lan- den te schorsen, omdat de prijzen zijn ge daald beneden het krachtens het E.E.G.- verdrag vereiste minimum. Onze regering verzoekt nu de Bondsregering de invoer van komkommers uit ons land niet te on derwerpen aan schorsing of beperking, waarbij ook aandacht wordt gevraagd voor de bijzondere positie van Nederland, daar onze export uitsluitend komkommers be treft, die zijn gekweekt onder glas. Voor de augurken en bonen heeft de Nederland se regering nog in beraad de Duitse re- géring overeenkomstige waarborgen aan tè bieden. De E.E.G.-commissie is ver zocht haar medewerking te verlenen aan het tot standkomen van bedoelde rege ling. De 496 ton metende Nederlandse kust vaarder ,,Maasym-N" is bij Punta Esta- ca. tèn oosten van de Spaanse haven La Coruna, op de rotsén gelopen en later in tweeën gèbróken. De opvarenden konden bijtijds het schip verlaten. De „Maasym- N" was eigendom van Van Nievelt Gou- driaan. Het schip, dat in 1952 gebouwd was, had een lading klei in de ruimén die in Teign- mouth was ingenomen en bestemd was voor La Spezia en Civita Vechia. In de haven van La Pallice was bovendien een landingsvaartuig aan dek gehesen. Dit vaartuig is na het zinken van de „Maasym- N" boven gekomen en door een sleepboot geborgen. De „Maasym-N" is volkomen verloren. Alle twaalf bemanningsleden zijn in goede welstand. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 lEIOSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Geen machinaal, doch uitsluitend handwerk Huygrensstr. 10 - IJmuiden - Tel. 4868 b. d. Jul.brug en bushalte v. Haarlem

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1