Washington blijft voorzichtig optimistisch over kernstop Cuba naast de Amerikaanse ambassade Bezwaren in Senaat tegen ontsnappingsclausule Viamol^ef vandaag- HET WEER Premier meer betrokken bij buitenlands beleid FLEXA a Cees Pelt Verf met voldoening Vragen over NAVO- taptoe worden niet beantwoord Hengelen vanuit een sleepboot in volle zee Massaal protest in Parijs tegen antistakingswet Wellicht een staatssecretaris voor Europese aangelegenheden Straaljager verloor gevaarlijke raketten Stakingsconflict bijgelegd in België FRIO DIEPVRIES MR. MARIJNEN HIELD PERSCONFERENTIE SPINAZIE DE WOLF van 1833 SEIZOEN-OPRUIMING Uw kleurenfoto's geslaagd GEVACOLOR Rijwielen-Bromfietsen-Scooters éeë MORRIS "ie/ore you êuy! Droog en meer zon Aan het strand: Vrees voor nadeel Niet aan de orde Kaartende stakers in Brussel Het woord is aan F ractievoorzitters In de krant van heden: FRIO OIEPVR'ES Inderdaad het volle pond, mevrouw. geen schoonmaken „een afval neen kookverhes Even »fmal,;r"e„jr'n »aS' lijke tijd. Een produkt van de Sikkens Groep FOTO-AM ATEU RS FOTO VAN VELDHUIZEN 4 3 e JAARGANG NUMMER 219 Kantoor^ Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Te'lef. adm. 5437, chet Dezorging.tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 25 JULI 196 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie^AU^eerehoom^en^lr^LC^ai^^^^ HAVANA (Reuter) De Cubaanse re gering heeft het ambassadegebouw van de Verenigde Staten in Havana genationali seerd als tegenmaatregel tegen het be vriezen van Cubaanse gelden in de Ver enigde Staten. Het ambassadegebouw wordt bewoond door Zwitserse functiona rissen die de Amerikaanse zaken op Cu ba regelen. Dinsdagavond heeft de Cubaanse minis terraad een nieuwe wet aangenomen waar in wordt voorzien in de „nationalisatie en daaruit voortvloeiende toeëigening" door de staat van het gebouw. Dê vragen over de incidenten tijdens de NAVO-taptoe op 8 juli in en buiten het Olympisch stadion, die door de raadsle den A. A Verheij (C.P.N.) en de heer J. Bovenkerk (P.S.P.) schriftelijk aan B. en W. van Amsterdam zijn gesteld, zullen on beantwoord blijven. „Het reglement van orde laat slechts toe schriftelijk vragen tot B. en W. te rich ten over het door het college gevoerde bestuur van de huishouding der gemeen te, zulks in overeenstemming met de ge meentewet," aldus B. en W., die van me ning zijn dat de gestelde vragen over het algemeen niet onder dit begrip vallen. Dinsdag zal voor het eerst een sleep boot van de n.v. Reederij v.h. Gebr. Goed koop, de „Winston Churchill", vanuit Am sterdam naar IJmuiden vertrekken met tal van sportvissers aan boord. Het schip zal deze hengelaars naar visgronden in de Noordzee brengen, waar men vier uur lang zijn geluk zal beproeven. Het betreft hier een proef. Wanneer de resultaten gunstig zijn zal men onderzoe ken of de sportvisserij op zee vanuit IJmui den levensvatbaarheid heeft. De „Winston Churchill" zal dinsdagmorgen omstreeks half tien van het havenrestauiant in Am sterdam naar IJmuiden vertrekken. Van twaalf tot vier uur zal er op zee worden gevist. Het initiatief tot de hengeltocht met de „Churchill" is genomen door de n.v. „IJmuiden Stores". Advertentie HEINKEL SCOOTERS, ZUNDAPP KREIDLER BROMFIETSEN Rijksstraatweg 397-399 - Tel. 53097 Advertentie BArTSSST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÊDE - NAPPA VESTEN Advertentie Verwachting tot morgenavond: Afnemende bewolking met mor gen overdag over het algemeen droog en zonnig weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind en iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat het gebied met veel be wolking en regen naar het oosten wegtrekt zal het morgen droog zijn met flinke opklaringen en een zwak ke tot matige zeewind. Middag- temperatuur 18 tot 20 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Door nade ring van een hogedrukcentrum meer zon en iets warmer. 99 (Van onze correspondent) WASHINGTON. - In de Amerikaan se hoofdstad heerst nog altijd een voor zichtig scepticisme, of op zijn gunstigst een gematigd optimisme, over het kern- stopakkoord. De berichten uit Moskou over een herhaald gesprek over een non-agressiepact heeft hier een gevoel van onzekerheid gewekt. Zegslieden van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken hullen zich in stil- zwijgen. Zij willen eerst het eindrapport van Averell Harriman afwachten aan het einde van het kennelijk nog niet- geëindigd gesprek, waarover onver anderlijk „verdere vooruitgang" wordt gemeld. Het zou hier niemand verbazen indien de Russen het gesprek willen rekken om te proberen er voor hen meer uit te halen. Alles wijst er evenwel op dat de Amerikaanse regering rekent op ondertekening, waarvoor eventueel minister Dean Rusk naar Moskou gaat. De kans op een bijeenkomst van de re geringsleiders wordt te Washington uiterst gering geacht. Daarvoor zou voorafgaande en vérgaande overeen stemming op andere punten de voor waarde zijn. De Amerikaanse regering is bij monde van minister Rusk inmiddels druk in de weer de invloedrijke senaatscommissies voor het ontwerpverdrag te winnen. Er zijn drie commissies bij betrokken: de commis sie voor buitenlandse zaken, de commissie voor de militaire paraatheid en de com missie voor kernenergie. In een sfeer van geheimzinnigheid heeft de minister van Buitenlandse Zaken het ontwerp-verdrag aan de commissies voorgelegd. Klanken uit de commissies wijzen erop dat het verdrag in de Senaat een harde dobber zal hebben. Men acht de vereiste tweederde meerderheid wel waarschijn lijk, maar niet zeker. Ondermeer zijn er bedenkingen tegen de „ontsnappingsclau sule", inhoudende dat élk dér drie partijen zich van het akkoord kan terugtrekken als kernproeven van een ander land de eigen veiligheid in gevaar zouden brengen. Daarbij heeft men Peking en Parijs op het oog. Verscheidene senatoren zijn van mening dat de stafchefs onvoldoende zijn geraad pleegd, althans dat er te weinig rekening is gehouden met hun bezwaren. Onder meer heeft de Democratische senator Jackson de vraag gesteld of stopzetting van de proeven in de atmosfeer de Ver enigde Staten niet in een nadelige positie zouden brengen, omdat de kans bestaat dat de Sovjet-Unie met de zwaarte en de precisie van lange afstandsprojectielen verder gevorderd zou zijn dan de Ver enigde Staten. Over de hoeveelheid van Amerikaanse kernwapens behoeft men geen zorgen te hebben, maar wel heerst er onzekerheid over de kwaliteit. Vooral be staat de vrees dat de Sovjet-Unie verder is met een „anti-raketraket". De Ameri kaanse deskundigen willen vooral vermij den dat de Verenigde Staten met hun de fensie achterop raken. Men gelooft hier ook lang niet algemeen dat een kernstop een verspreiding van kernwapens naar andere landen zal voor komen, met name naar China. Tenzij de breuk tussen de Sovjet-Unie en China zo finaal is dat de Sovjet-Unie weigert de be nodigde grondstoffen en technische hulp te leveren. Ondanks alles schijnen de mededelingen van Rusk aan de senaatscommissies van dien aard, dat de meeste leden onder de indruk zijn gekomen en dat goedkeuring van het verdrag zeer wel mogelijk is. De bekrachtiging ervan komt echter voorlopig niet aan de orde, want het debat zou door de tegenstanders van de wetgeving inzake de negerrechten wordèn misbruikt om de afhandeling daarvan in deze zit tingsperiode onmogelijk te maken. V E. Legouvé: Slavernij schept altijd twee soorten slaven: een die de ketting draagt en een die hem vasthoudt. (Van onze correspondent) Parijs Vandaag is in de Franse ka mer een tweede behandeling begonnen van de anti-stakingswet die de Senaat met overgrote meerderheid heeft verworpen. De Parijse federaties van de drie grote vak centrales, communisten, roomskatholieken en socialisten, hebben hun aanhangers op geroepen tot een massa-demonstratie voor de beurs. De communistische partij heeft zich bij deze protestbetoging aangesloten. Advertentie Een straaljager van de vliegbasis Eind hoven heeft gistermiddag twee met scher pe koppen geladen raketten verloren. De ze raketten zijn waarschijnlijk neergeko men in de buurtschap Walburg, ongeveer anderhalve kilometer ten oosten van het centrum van de plaats Ederveen en twee kilometer ten zuiden van de rijksweg van Renswoude naar Planken Wambuis bij Ede. Er zijn direct maatregelen genomen om de gevaarlijke projectielen op te spo ren. In Huis ten Bosch in Den Haag heeft de Koningin gistermiddag de nieuwe leden van het kabinet beëdigd, die daarna op de paleistrap voor onze foto graaf poseerden. Van links naar rechts: Prof. Andriessen (Economische Za ken), P. J. S. de Jong (Defensie), prof. Witteveen (Financiën), mevrouw Schouwenaar-Franssen (Maatschappe- Werk), mr. Boot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), mr. Marijnen (minister-president), mr. Biesheuvel (Landbouw en Visserij) en mr. Schol ten (Justitie). (Onze excuses aan de lezers en aan mr. Biesheuvel, wiens naam in het bijschrift bij de foto op de voorpagina van ons blad van gisteren was weggevallen). (Van onze parlementaire redacteur) De mogelijkheid bestaat, dat de nieuwe minister-president, mr. Marijnen, méér dan zijn voorganger, prof. De Quay, actief zal zijn betrokken bij het buitenlandse beleid. Dit verklaarde bij gistermiddag op de eerste persconferen tie, die hij in zijn nieuwe functie hield. In het kabinet-De Quay was het bijna altijd minister Luns, die op internatio nale topconferenties het Nederlandse standpunt uit de doeken deed. Dit is een van de belangrijkste redenen ge weest, waarom prof. De Quay geen tweede ambtstermijn wenste en waarom hij na de afwijzing door de Kamer fracties van minister Zijlstra mr. Ma rijnen als zijn opvolger verkoos. Deskundig en beknopt beantwoordde mr. Marijnen gisteren de vele vragen van de journalisten. Hij zei geen woord te veel, raakte niet in verlegenheid wanneer hem een netelige vraag werd gesteld en maak te een indruk van openhartigheid, ook al was hij bij het beantwoorden van sommige vragen allerminst openhartig. Hij moest zich uiteraard beperken, omdat hij niet mocht vooruitlopen op de regeringsver klaring, die hij woensdag in de Tweede Kamer zal afleggen. Slechts verklaarde hij dat de nieuwe regeringsploeg is op gebouwd op basis van het akkoord van Wassenaar en dat hij haar beschouwde als een parlementair kabinet. Mr. Marijnen heeft bij de departemen tale indeling op één uitzondering na vast gehouden aan de bestaande toestand. Die ene uitzondering is het staatssecretariaat van Algemene Zaken (Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie) dat niet meer onder de minister-president zal ressorteren, maar zal overgaan naar het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Minister Veldkamp zal te zij ner tijd hiervoor een staatssecretaris be noemen. Tot dusverre was staatssecreta ris Schmelzer met het beheer over deze afdeling belast. Ten aanzien van één staatssecretaris is al besloten, dat hij aanblijft, dr. W. H. van den Berge. Deze behartigt belastingaangelegenheden op het ministerie van Financiën. De staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. R. van Houten, heeft laten weten, dat hij geen nieuwe ambtstermijn ambieert. De verwachting bestaat, dat hij weldra een ambassadeurspost gaat bezet ten. Het is niet uitgesloten, zei mr. Marijnen gisteren, dat minister Luns in zijn plaats een staatssecretaris voor Europese aange legenheden zal benoemen. De betrekkingen met Suriname en de Nederlandse Antillen zullen ook in de toe komst ressorteren onder het kabinet van de vice-ministerpresident, mr. Biesheuvel. Op de vraag waarom hij .het departement van Maatschappelijk Werk heeft toegewe zen aan de V.V.D. die in het verleden nog al critiek heeft geoefend op het bestaan van dit departement, antwoordde mr. Ma rijnen dat het wel eens goed is, dat een liberale minister dit departement beheert. Hij betwijfelde overigens of de V.V.D. nog steeds zo critisch tegenover dit departe ment staat als in 1952. Uitermate beknopt was mr. Marijnen over zijn activiteiten als formateur. Over het conflict met dr. Veldkamp, dat tij dens de formatieperiode-De Quay was ont staan, zei hij, dat het altijd mogelijk is dat men elkaar in een eerste ontmoeting niet vindt. Hij volstond met de conclusie, dat het feit dat hij als formateur is ge slaagd erop wijst, dat het misverstand is opgelost. Mr. Marijnen wilde evenmin zeggen waarom hij niet de kandidaat van prof De Quay, drs. Schmelzer als minister van Volkshuisvesting heeft aangezocht. Hij zei slechts dat iedere formateur een eigen verantwoordelijkheid heeft. „Ik heb de heer Bogaers aangezocht en hij heeft ge accepteerd." „Dat de minister-president en de vice- minister-president beiden uit landbouw- kringen afkomstig zijn heeft niets met de uitslag van de verkiezingen te maken," zei tenslotte mr. Marijnen lachend. De A.R.-Tweede Kamerfractie heeft de heer J. Smallenbroek uit Assen aangewe zen als tweede fractievoorzitter. Hij volgt in deze functie mr. B. W. Biesheuvel op die minister van Landbouw is geworden. Daar de eerste fractievoorzitter, de heer H. van Eijsden, de volgende week nog niet van zijn ziekte hersteld zal zijn, zal de heer Smallenbroek woensdag en donder dag tijdens het Kamerdebat over de re geringsverklaring als woordvoerder na mens de A.R.-fractie optreden. Namens de V.V.D. zal dit geschieden door de tweede fractievoorzitter, mr. W. J Geertsema, burgemeester van Wassenaar, nu prof. Witteveen, die prof. Oud als par> tijvoorzitter zou opvolgen, minister van Fi nanciën is geworden. V >>sw •.-x-.-.-K-xs-yA--:-»:-:-:;: Terwijl 1.500 Belgische belasting- en douaneambtenaren gisteren in de binnenstad van Brussel demonstreer den en het aftreden eisten van de minister van Financiën Dequa, namen de Brusselse ambtenaren de staking wat gemoedelijker op. Zij legden een kaartje op de stoep voor het ministerie aan de Paleizenstraat. (Van onze correspondent) BRUSSEL Aan de staking van de Bel gische douane- en belastingambtenaren, die tien dagen geleden begon, is voorlopig een einde gekomen nadat de minister van i Financiën, de heer Dequa, en de leiders i van de vakbonden gisteren tijdens een rondetafelconferentie tot 'n overeenkomst j kwamen. Vakbondsleiders noemden het bereikte akkoord „een ernstige stap naar een bevredigende oplossing". In september zal de rondetafelconferentie opnieuw bij eenkomen om het bereikte basisakkoord verder uit te werken. De leiding van de eenheidsvakbond, in feite de gangmaker van de staking, deelde in een communiqué mede dat de actie voorlopig zal worden stopgezet en riep zijn leden op vandaag het werk te hervatten. De betogingen, welke vandaag te Luik en Antwerpen plaats zouden hebben, zijn af gelast. Als motief voor zijn besluit voerde de vakbondsleiding aan, dat er een klimaat van verzoening is geschapen en dat men hiervan gebruik wil maken om de voor stellen van de minister te onderzoeken. Een van de belangrijkste punten van de overeenkomst is de afschaffing van een aantal examens, waardoor voor vele amb tenaren de overgang naar een hogere ca tegorie aanzienlijk vereenvoudigd zal wor den. Ook op het gebied van de aanpassing en salarissen van de laagste categorie ambtenaren werd een belangrijke stap vooruit gedaan. Overigens heeft de staking voor de Bel gisch schatkist toch ook nog zijn goede kant gehad en hiervoor dankte minister Dequa gisteren de correspondenten van de Nederlandse dagbladen. Want, zo zei de minister, doordat deze correspondenten in hun berichten verteld hadden dat er aan de Belgisch-Nederlandse grens geen con trole meer was, zijn plotseling een groot aantal botersmokkelaars zeer actief ge worden. Een en ander had tot gevolg dat de Belgische douane op één dag meer dan 20.000 kilo boter in beslag kon nemen Jammer genoeg werden bij deze operatie twee douaniers gewond. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Willem Barendsz 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kennemer Kruimels 5 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch niéuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's SMAKELIJK ETEN Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50 - 52 - Beverwijk - Tel 3417 Advertentie KOOP UW FOTÖ- OF FILMCAMERA BIJ DE VAKFOTOGRAAF- FOTOHANDELAAR. Eerst dan bent u verzekerd van de juiste voorlichting en service. Wij hebben een pracht sortering voor iedere beurs (alleen de betrouwbare fabrikaten) VOOR AL UW FOTOWERK Huygensstr 10 - IJmuiden - Tel. 4868 b.d. Julianabrug en bush. v. Haarlem Advertentie NU Japonnen v.a5.95 Mantels v.a29.75 Herenkostuums v.a59.75 Regenjassen v.a29.75 Terlenka pantalons v.a... 19.95 Grote Houtstr. 12 Advertentie met en Kennemerlaan 5 (bij de brug) i f

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1