J GRATIS QUIMBO EN HET VREEMDE EI Eén op vier Amerikanen heeft psychiater nodig POLLE, PELLI EN PINGO AGENDA Kort en bondig Piloot sprong boven Denemarken uit straaljager Autokap opengesneden; Duitser bestolen Geen subsidie meer voor studenten-eettafels voor het zelfde geld als Uw zwart-wit foto's nu in levensechte kleuren Twee „vrije boeren" stonden terecht Leuvense postduif kwam terecht in Kongo ei ND-e Geschil tussen leger- predikant en staatssecretaris ff J. Ondanks voorzorgen was zelfmoord van huzaar niet te voorkomen Alphenaar Zonnig maar koel DONDERDAG 25 JULI 1963 Brandstof was op Nog een zeeofficier, die ingenieur en hoogleraar is Regering wil beslissing niet opschorten Inbrekers waren spoedig gepakt Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk in dia-raampj'e gemonteerd projectieklaar nog geen toonaangevend in films en camera's ILFORD cent per dia .natuurlijk WERELDCONGRES IN AMSTERDAM Zwakzinnigenzorg Staatssecretaris Defensie: I Een Nederlandse straaljager van het type „Sabre" is in Denemarken nabij Sa- gelse neergestort. De piloot wist zich door middel van de schietstoel in veiligheid te stellen. Hij was genoodzaakt het toestel te verlaten omdat de brandstof verbruikt was. Met een helikopter is hij naar de Deen se vliegbasis Vaerlose nabij Kopenhagen gebracht. De „Sabre" werd gevlogen door de 33- jarige kapitein-vlieger M. W. Hindriks, wo nende te Leeuwarden en gestationeerd op de vliegbasis Twente. Een Nederlandse commissie van onder zoek is naar Denemarken vertrokken om een onderzoek in te stellen. Een hotelier uit Lichtenfels (Duitsland is in Utrecht bestolen. Hij had zijn auto, een wagen met linnen kap, geparkeerd op de Oude Gracht. Toen hij een uur later terugkwam, bleek het linnen dak te zijn opengesneden. Een koffer met kleren, een ring met een briljant ter waarde van 1200 mark, 1500 Duitse marken en een Perzianer bontmantel ter waarde van on geveer 2000 gulden welke pas in Brus sel was gekocht, waren verdwenen. Behalve ir. W. Vinke, die per 1 septem ber als marine-officier hoogleraar wordt, kent de marine nog een zeeofficier-inge nieur-hoogleraar, prof. ir. jhr. J. L. W. C. von Weiier, die al zeven jaar deze ge combineerde functie vervult. Prof. Von Weiier is directeur van het Laboratorium Electronische Ontwikkelingen voor de Krijgsmacht (L.E.O.K.) in Oegstgeest en hoogleraar in de hoogfrequentietechniek aan de technische hogeschool in Delft. De demissionnaire minister Cals heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid prof. Vondeling (Pv.d.A.) mee gedeeld, dat de regering niet bereid is de afschaffing van de directe subsidies op de maaltijden van de studenten-eettafels op 1 september op te schorten totdat het nieuwe kabinet zich over deze kwestie een oordeel heeft kunnen vormen. Minister Cals zegt dat over dit onder werp al enige jaren is gesproken, ook in de Staten-Generaal. 't Is niet waarschijn lijk dat overleg in het nieuwe kabinet nog nieuw licht op deze zaak zal werpen. Bo vendien is het in het belang van de ver enigingsbesturen dat zij definitief weten waar zij met de subsidiëring aan toe zijn. Het besluit tot afschaffing van de subsi dies is destijds genomen in het kader van het algemene regeringsbeleid ten aanzien de afschaffing van consumptieve subsidies. Als door de afschaffing van de maal tijdsubsidie prijsverhogingen niet te ver mijden zijn kunnen de gevolgen voor min vermogende studenten worden opgevan gen door een verhoging van de rijksstu dietoelagen. In een voor afbraak bestemd huis aan de Bilderdijkkade in Amsterdam zijn 's nachts zes jongemannen aangehouden, die in het bezit waren van ampullen met verdovende middelen, een breekijzer, een transistor-radiotoestel en twee bandrecor ders. Deze toestellen waren kort tevoren uit een radiozaak in de Bilderdijkstraat gestolen. De ampullen waren ontvreemd uit het nabijgelegen Julianaziekenhuis. Verpleegsters hadden drie mannen op het dak van de fietsenstalling van het zieken huis gezien, die elkaar enige dozen door gaven. Terstond werd de politie gewaar schuwd, die de dieven in het onbewoonde huis in de buurt aantrof. c Grote Kerk, vandaag 15 u.: Orgelconcert door deelnemers aan de Zomer-Academie. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De Noormannen komen", 14 j. Van vrijdag af 10 u.: „Laurel en Hardy als dansmeesters", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Ivanhoe", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Verlei ding", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „55 Dagen in Peking", 14.4, Luxor, vandaag 14. 19 en 21.15 u.: „De gemaskerde houwdegen", 14 j. Van vrij dag af 14, 19 ên 21.15 u.: „Eerst de vrouw tjes", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „La dolce vita", 18 j. Van vrijdag af 14.30 u.: „Feest op de farm", a.l.; 20 u.: „De langste dag", 14 j. Rembrandt, vandaag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „World of comedy", a.l. Van vrijdag af 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mondo sexy di notte", 18 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zor- ro, de gemaskerde wreker", 14 j. Van vrij dag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Robin Hood en de piraten", 14 j. Studio, 10.30 u.: Jeugdvoorstelling, a.l. Vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het proces", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „De uitslover", 14 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 14.30 u.: „Tarza, de wolfshond", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Psycho", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.3022.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur'' (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Lex Metz. Tot en met 31 juli. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Bach. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 10 augustus: H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 25 augustus. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u., van 13-29 juli, zondag 13-17 u.. vrijdag avond 20-22 u. Tot en met 29 juli. Linnaeushof, Bennebroek. Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): dagelijks (behal ve zondag) 14.30 u. en woensdag, donder dag, vrijdag en zaterdag ook 20.15 u.: Voor stellingen Poppentheater Merlijn. Tot en met 24 augustus. Jeugdcircus Bas, (Duinlustparkweg 56, Santpoort): dagelijks voorstellingen om 14 en 20 u. Tot en met 16 augustus. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 juli.). DONDERDAG 25 JULI City, 20 u.: „Het begon in Napels" (spe ciale cyclusvoorstelling). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Jeugdcircus Bas, Duinlustparkweg 56, Santpoort, voorstelling om 20 u. VRIJDAG 26 JULI City, 20 u.: „Hatari!" Heidestraat 45: Expositie „Creativiteit in Kennemerland", opening te 20 u. Jeugdcircus Bas, Duinlustparkweg 56, SaOtpoórt, voorstellingen om 14 en 20 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 —12 en 14—16.30 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 1012.30, 14.30—17.30 en 19—21.30 u. R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 17.30 u., 1617.30 u. (jeugd) en van 19 21 u. Jozefhuis, Banjaertstraat 13, 1012 u. en van 1417 u. DONDERDAG 25 JULI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „l'Aven- tura". VRIJDAG 26 JULI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „De ridder van het vervloekte kasteel". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Die lus tige Witwe". W.B. Theater, 20 u.: „De musketiers van de zee". Advertentie llfOCHROME dia's 24x36 mm Voor het kantongerecht in Meppel heb ben twee „vrije" boeren terecht gestaan, omdat zij koeien op grond hadden laten weiden, die vroeger hun eigendom was, maar die door een executoriale verkoop in handen kwam van het Landbouwschap. Beiden beschouwen het land nog als hun eigendom, omdat, naar zij beweerden, zij nog geen geld van het Landbouwschap ontvangen hebben. Het Tweede-Kamerlid H. Koekoek was door de verdediger, mr A. Zeegers, uit Amsterdam, als getuige a décharge meegenomen. Hij ontkende als deskundige dat het land door het bewei den schade geleden zou hebben. „Het Landbouwschap doet niets aan de gronden, die nu vol onkruid staan", zei hij. Toen de officier van Justitie opmerkte dat deze zaak hun wel eens geld kon kosten, ant woordde een der boeren, dat hij de boete toch niet zou betalen. De officier vorderde tegen de een 130 boete en tegen de ander 80, omdat de één zijn vee enige dagen langer op de grond had laten weiden. De kantonrechter zal later vonnis wijzen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Leuvense duivenmel kersvereniging maakt zich zorgen over een van haar jonge postduiven. De leden van de vereniging weten nog steeds niet of zij trots moeten zijn op de jonge vlieger of dat zij het dier als een bedrieger uit Wtm hok moeten stoten. De duif, die een aantal weken geleden met enige duizenden soortgenoten in Frankrijk werd losgelaten met de bedoeling, dat zij naar Leuven zou terugvliegen, heeft een „slippertje" ge maakt. In plaats van, zoals een fatsoenlijke post duif betaamd, regelrecht naar haar Leu vense hok te koersen, is de vlieger op drift geslagen en uiteindelijk te Kasapa in Afrika neergestreken. Kasapa ligt op veer tien kilometer van Elizabethstad in het zuidelijkste puntje van Kongo. De Leuven se duivenmelkers betwijfelen of hun kam pioen deze afstand wel op eigen vleugels heeft afgelegd. Zij veronderstellen, dat de duif is gaan uitblazen aan boord van een schip, dat naar Kongo voer en tot het einde van de reis is meegelift. In Leuven zit men met het probleem: hoe krijgen wij haar terug? De gast heer van de duif in Kasapa, die de Leuve naren in kennis heeft gesteld van de aan komst van hun recordhouder, heeft laten weten dat zij haar wel terug kunnen krij gen als men hem maar even wil schrij ven hoe hij het dier moet terugzenden. AMSTERDAM. In de Verenigde Staten zijn thans zeventien miljoen men sen, van wie meen aanneemt dat zi psychiatrische behandeling nodig heb ben. Uit wetenschappelijke gegevens blijkt voorts, dat één op de vier Ameri kanen wel eens met moeilijkheden zit waarvoor behandeling door een psychia ter nodig zou zijn. Meer dan 500.000 psychiatrische patiënten worden ver pleegd in staatsinrichtingen. Dit aantal neemt met zes percent per jaar toe. Deze onthullende cijfers verstrekte de Amerikaan Joseph H. Douglas, leider van het Amerikaanse documentatiecentrum voor geestelijke volksgezondheid, die giste ren op het congres van de Wereldfederatie voor geestelijke volksgezondheid in Am sterdam een inleiding hield over de gees telijke volksgezondheid in de Verenigde Staten. De heer Douglas herinnerde aan de boodschap van president Kennedy aan het congres, waarin hij geestelijke ziekte en achterlijkheid de ernstigste zieken in de Verenigde Staten noemde. De helft van de 500.000 patiënten die thans worden verpleegd is schizofreen. On geveer 55 percent van de patiënten wordt langer dan vijf jaar verpleegd, in inrich tingen waarvan eenderde 75 jaar of ouder js. De technische accommodatie van de inrichtingen voor zwakzinnigen is sterk verouderd. (Onder zwakzinnigheid rekent men debiliteit, imbidliteit en idiotie). Deze schriba rende ontwikkeling leidde tot het appèl van de president en de in stelling van een werkcommissie, die aan bevelingen voor noodzakelijke voorzienin- 156-157. En hiermee eindigt ons verhaal van het vreemde ei en wat daaruit voort kwam. Grootvader en Quimbo hadden geen zor gen meer, want met het geld konden ze nieuw zaaigoed kopen en wat ze nog meer nodig hadden. En Tippie? Nou, die kreeg een ruime stal met warm hooi en eten en drinken op tijd; want z'n baasje zorgde goed voor hem. Tippie bleef bij Quimbo en groot vader en hij had het best naar z'n zin, hoor! EINDE De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft de behandeling van het geschil tus sen ds. J. H. J. B. Austie uit Zeist en de staatssecretaris van Defensie over de overplaatsing van de predikant van Nieuw-Guinea naar Nederland terugver wezen naar het ambtenarengerecht in Utrecht. In de jaren 1960 en 1962 was ds. Austie als reserve-legerpredikant in Nieuw-Gui nea werkzaam. Tijdens een bespreking op 14 maart 1961 met de hoofdlegerpredikant en de hoofdaalmoezenier was hem te ken nen gegeven dat hij er goed aan zou doen overplaatsing naar Nederland aan te vra gen. Moeilijkheden tussen de predikant en katholieke geestelijke verzorgers vormden de reden voor deze overplaatsing. Hetgeen op 14 maart was besproken, werd beves tigd in een brief van de hoofdlegerpredi kant, die ruim een maand later volgde. Ds. Austie wachtte rustig af wat er ver der zou gebeuren. Een maand later volgde een mededeling van de staatssecretaris van Defensie aan de hoofdlegerpredikant. waarin de overplaatsing werd goedge keurd. Toen dit ds Austie ter kennis werd ge bracht, ging hij in beroep bij het ambtena rengerecht. Zijn bezwaren werden niet ontvankelijk verklaard wegens overschrij ding van de beroepstermijn. Deze werd namelijk geacht te zijn ingegaan op de dag van de bespreking, 14 maart. De Centrale Raad van Beroep is het ech ter hiermee niet eens. Dit college staat op het standpunt dat voordat ds. Austie de mededeling ontving dat de staatssecretaris de overplaatsing had goedgekeurd, hem niet duidelijk was gemaakt dat hij terug moest naar Nederland. De vraag of het ontslag al dan niet rechtmatig is geweest en welke financiële regeling er dient te worden getroffen zal nu nader worden behandeld door het ambtenarengerecht. - ■/WACHTEN'? I HET 61ET TOCH HU WIJST RE6EN AAN EN DAN IS DAT ZO! IK HEB HEM ZELF 66MAAKT NEE, NE6, MIJN BAROMETER IS60ED1m VER6IS JE JE NIET, ZEEROB? WAAROM ZIT JE DAAR OP R66EN TE WACHTEN 1233-B. gen heeft gedaan. Een breed opgezette campagne is voorbereid. De' verschillende Amerikaanse staten zullen de enorme kos ten van dit plan niet alleen kunnen dra gen. Gedurende tien jaar zal er elk jaar 100 miljoen dollar nodig zijn om de aan bevelingen van de werkcommissie te kun nen uitvoeren. Na 1 juli 1964 gaat de fe derale regering uit speciale fondsen bij dragen verlenen voor plaatselijke of regio nale plannen. Een gemeenschappelijk centrum voor de uitwisseling van wetenschappelijke gege vens over de zwakzinnigenzorg is inge steld. De heer Douglas is daarvan de lei der. Alle Amerikaanse staten zullen via dit documentatiecentrum gegevens over de behandeling van zwakzinnigen gaan uit wisselen. Ook zullen uittreksels worden ge maakt uit de internationale vaklitteratuur Men wil via dit uitwisselingscentrum, dat overigens de hele wereld ten dienste zal staan, de aandacht gaan vestigen op nieu we behandelingsmethoden voor zwakzinni gen. Dr. Kathleen Jones van de universiteit van Manchester hield 'n inleiding over de nieuwe behandelingsmethoden van zwak zinnigen en de ontwikkeling van de groeps- zorg. Nederlanders, en met name de Am sterdamse prof. dr. A. Querido, verricht ten volgens dr. Jones op dit gebied pio nierswerk. Over de sociale integratie van de vol wassen zwakzinnige sprak voorts dr. N Spijer, hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid van de Haagse G.G. en G.D Er wordt naar zijn mening veel geld aan de zwakzinnigenzorg uitgegeven, maar nog te weinig aan de sociale activiteiten en de vrijetijdsbesteding. Als beschermen de milieus goed functioneren, kunnen vol gens de spreker vele zwakzinnigen in de samenleving blijven of daarheen terugke ren. Overbrengen naar een psychiatrische in richting noemde dr. Spijer een antipode van de sociale verzorging. Het is naar zijn mening eigenlijk een schande, dat die inrichtingen worden gebruikt omdat de ge meenschap niet voor tehuizen en bescher mende milieus zorgt: Kleuterverblijven voor zwakzinnigen zoals in Amsterdam en Den Haag achtte dr. Spijer noodzakelijk Integratie van de zwakzinnigen in de ge meenschap is onmogelijk als deze gemeen schap niet meewerkt. Voorlichting achtte spreker daarom zeer belangrijk, niet alleen voor het grote publiek, doch ook voor de ouders van zwakzinnigen en zeer zeker voor professionale krachten zoals artsen geestelijken, verpleegsters, sociale werkers e.d. Zwakzinnigen worden volgens dr. Spijer vaak ondergewaardeerd en overbe schermd, waardoor zij hun mogelijkheden niet kunnen ontwikkelen. De thans demissionaire staatssecretaris van Defensie, de heer Calmeijer, heeft ge antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Bakker (C.P.N.) naar aan leiding van de zelfmoord van een dienst plichtige huzaar uit Wieringen in een ka zerne te Amersfoort. De staatssecretaris zegt dat naar aan leiding van een zelfmoord van een dienst plichtig soldaat in november 1962 reeds maatregelen waren genomen. Toen is on der meer bepaald, dat militairen die we gens psychische afwijkingen in militaire ziekeninrichtingen zijn opgenomen en naar hun onderdeel worden teruggezon den zorgvuldig moeten worden onderzocht. De arts en de commandant van het on derdeel moeten worden ingelicht hoe men met de militair verder dient te handelen. „Hoewel in dit opzicht zo veel moge lijk voorzorgsmaatregelen worden getrof fen, is het onmogelijk zodanige technische voorzieningen te treffen, dat tragische ge beurtenissen als de onderhavige geheel kunnen worden uitgesloten", zegt staatsse cretaris Calmeijer. De nieuwe zelfmoord geeft geen aanleiding tot het geven van nieuwe algemene richtlijnen aan medici en commandanten. Binnenkort zal worden beslist of het herstellings- en oefencentrum in Austerlitz daar blijvend zal worden ge vestigd. Als dit het geval is zullen daar gestraften-verblijven worden ingericht. Staatssecretaris Calmeijer zegt dat dit „bedrijfsgeneeskundig" de voorkeur ver dient. Over een uitkering aan de familie is tot dusver geen beslissing genomen. Na der zal worden bezien of hiertoe aanlei ding bestaat. Wel is beslist dat aan de naaste familie de begrafenis- en overige bijkomende kosten zullen worden vergoed, aldus de staatssecretaris. Eerste bezoek. De Nederlandse zaak gelastigde in Djakarta, drs. Barkman, heeft zijn eerste beleefdheidsbezoek gebracht aan president Soekarno sedert de twee landen in mei de diplomatieke betrekkin gen hervat hebben. De heer Barkman zei dat de ontmoeting hartelijk was geweest en tien minuten langer had geduurd dan het oorspronkelijk afgesproken halve uur. Medeleven. Een onbekende heeft aan de politie in Amsterdam honderd gulden ter hand gesteld ten behoeve van de echt genote van de Utrechter, dfè vorige week in Amsterdam een prostituee van het leven beroofde. De gever zei zeer begaan te zijn met het lot van de echtgenote. Het géld was bestemd als compensatie van de hon derd gulden ziektegeld-uitkering die de man had meegenomen naar Amsterdam. Zaal afgebrand. In het Friese dorpje Rijs in Gaasterland is een grote losstaande zaal van hotel Jansen afgebrand. Op de zolder was veel glaswerk opgeslagen. De brandweer vermoedt, dat dit als brandglas heeft gewerkt. Van de inventaris kon niets worden gered. In Nederland overleden. In een kloos ter in Steyl (L.) is overleden mgr. Albert Soegiapranata, aartsbisschop van Sema- rang. Mgr. Soegiapranata was reeds enige tijd in Nederland, waar hij van 1923 tot 1930 gestudeerd heeft. Hoogleraren. Aan de Vrije Universi teit te Amsterdam zijn benoemd: .prof. dr. H. van Riessen te Delft tot gewoon hoog leraar in de wijsbegeerte, met als opdracht het onderwijs in de brede systematiek en de cultuurfilosofie; prof. dr. C. A. van Peursen te Leiden tot buitengewoon hoog leraar voor het onderwijs in de kernthe orie en de wetenschapsleer; dr. A. W. Be- geman te Alphen aan de Rijn tot buiten gewoon hoogleraar voor het onderwijs in de geschiedenis van de wijsbegeerte der oudheid en dr. J. van der Hoeven te 's- Gravenhage tot lectoi voor het onderwijs in de geschiedenis van de moderne wijs begeerte. Afscheid. De demissionaire minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Cals en de beide staatssecretaris sen mr. Y. Scholten en prof. dr. H. H. Janssen, hebben afscheid genomen van het personeel van het departement van O., K. en W. De scheidende bewindslieden zijn toegesproken door de waarnemend secre taris-generaal, mr. H. J. Scholvinck. Deze bood de bewindslieden namens alle ambte naren kopergravures aan. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM 3000000000000000000000000000 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQ Het K.N.M.I. deelt mee: Het koufront, dat de tropische lucht verdrijft, waardoor een weersomslag plaats heeft, drong in de nacht van woensdag op donderdag met re gen en motregen tot in ons land door. De wind draaide daarna naar noordwest. Ach ter het front stroomt geleidelijk veel dro gere lucht binnen, waardoor het weer ver betert. Een en ander hangt samen met een krachtig hogedrukgebied, dat op de oceaan zich uitbreidt in de richting van de Golf van Biscaye. Het weer zal morgen over het algemeen zonnig zijn. De tempe raturen die 5 tot 8 graden gedaald zijn, zullen morgen in het binnenland een maxi mum van omstreeks 20 graden bereiken. In Centraal- en Zuid-Europa blijft het de komende dagen nog zeer warm, want de polaire lucht wint slechts langzaam verder terrein. WFERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 34 uur. M a ég .So Su a S Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven regen regen regen regen regen regen motregen nw 20 nw 22 nnw 21 wnw 25 nnw 24 w 27 w 27 Zd-Limburg geheel bew. riw 27 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. regenbui half bew. half bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. z z zzo zzw w 24 26 20 27 16 windst. 21 nw w zzw zw zzw windst. nno zzw zzw zzw nnw windst. o zo w windst. 32 ono 29 windst. 35 windst. 30 nnw 20 23 25 27 26 26 32 28 33 33 30 29 30 28 33 29 aS 4 5 4 12 2 1 0,2 0,2 0 0,4 6 0,1 9 1 2 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 22 0 0 0 0 Vrijdag 26 juli Zon op 4.51 uur, onder 20.41 uur. Maan op 11.04 uur, onder 23.23 uur. Maanstanden 28 juli 14.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 juli Hoog water 6.39 en 19.03 uur. Laag water 2.21 en 14.38 uur. Vrijdag 26 juli Hoog water 7.16 en 19.37 uur- Laag water 2.59 en 15.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2