l 't is weer tijd voor 11 Rumoer in Franse Kamer over dienstweigering Portugal nodigt waarnemers uit naar Afrika Portugal uit de VN -commissie voor Afrika? Ward-expositie moet sluiten WERELDNIEUWS J Alphenaar Van dag tot dag Koude oorlog II President de Gaulle ontbood Debré naar Elysée voor een reprimande een Guatemala breekt met Engeland Raket in Cairo Nyerere dreigt met geweld in Afrika Londen akkoord met contact met EEG via de WEU? Getuige tegen Ward herroept verklaring raatótoel SUPRIMAL Electronische orgels Geniet nog meer van uw vacantie: «s met H Suprimal een onbezorgde"// reis DONDERDAG 25 JULI 1963 zo zacht zo geurig Schande' Grote verwarring over uitstoting Zuid-Afrika Reis langs NA 1 O-landen Weer schoten in Damascus 0p de I M. Molc- H i In Moskou zijn de stukken op het poli tieke schaakbord danig dooreen gestoten. De mythe van de communistische mono liet is er in het openbaar met veel geraas in stukken gevallen. Tezelfder tijd klinkt er het liefelijke gekweel der Russisch-Wes- terse toenadering. Ten bewijze daarvan kan nu ieder ogenblik een akkoord worden verwacht over het staken van de kernproe ven. De koude oorlog is afgelast en er is een nieuwe koude oorlog voor in de plaats gekomen: die tussen China en de Sovjet-Unie. Bij de ideologische strijd tussen Moskou en Peking is minder de ideologie in het geding dan de strijd om het leiderschap van de wereldwijde revolutionaire bewe ging die het communisme wil zijn. Het is een machtsstrijd waarvoor ideologische verwijten slechts de wapens leveren. Chi na werpt zich in deze nieuwe koude oorlog op als aanvoerder der gekleurde, arme volken van Azië, Afrika en Latijns-Ameri- ka, in een klassenstrijd der continenten waarin het langzamerhand weldoorvoede Rusland met zijn leer der vreedzame co- existentie, door Peking wordt ingedeeld bij, de welvarende, blanke, kapitalistische we reld. Tussen Moskou en Peking is reeds ja renlang een vinnige strijd gaande om de ontwikkelingslanden voor zich te winnen. In de Afro-Aziatische communistische par tijen bedrijft China niet zonder succes een actieve lobbying tegen de Sovjet-Unie, ten gunste van het Chinese leiderschap. Na de Chinese agitatie tegen Rusland naar aanleiding van Kroesjtsjevs nederlaag in het Cubaanse avontuur, kon de Russische premier er niet meer onderuit de zaken duidelijk te stellen. Kroesjtsjev koos voor de vreedzame coëxistentie met de Wester se kernmogendhedende steeds onhandel baarder wordende Chinese kameraden, die hem daarbij voor de voeten liepen, wer den afgestoten. De scheuring is evident, maar nog niet formeel, want geen van bei de partijen wilde de schuld ervan op zich nemen. Het gesprek in Moskou is daarom „verdaagd". De grote breuk plant zich voort in een patroon van barsten in de hele communis tische wereld. De communistische partijen van Noord-Korea, Noord-Vietnam, Birma, Albanië en Nw.-ZeeJand hebben openlijk de zijde van Peking gekozen. Verdeeldheid is reeds aan het licht getreden in de zus terpartijen van India, Indonesië, Brazilië, Italië en België. Maar overal zal het con flict in het communistische huis worden aangegrepen om interne twisten uit te vechten, of om Moskou concessies af te dwingen door naar Peking te lonken. Het nukkige gedrag van Roemenië is van dat laatste een sprekend voorbeeld op econo misch terrein. Op de Comecon-conferentie van Oost- europese leiders in Moskou probeert pre mier Kroesjtsjev op het ogenblik de ge lederen gesloten te houden. In de rede lijkheid van zijn argumenten voor vreed zame coëxistentie en in Ruslands econo mische macht heeft hij daarbij sterke troe ven in handen. Advertentie North State PARIJS (Reuter-AFP) De Franse Na tionale Vergadering heeft vanochtend vroeg een wetsvoorstel aanvaard, waarin het recht wordt erkend om op grond van gewetensbezwaren dienst te weigeren. De genen die zich met succes op dit recht be roepen, zullen echter tweemaal zo lang als de gewone dienstplichtigen moeten dienen bij het Rode Kruis of bij burgerlijke or ganisaties als de brandweer of de ambu lancedienst. Er stemden 204 afgevaardig den voor, 32 radicalen en gaullisten tegen en 197, onder wie de communisten, socia listen en radicalen, onthielden zich van stemming. De communisten, socialisten ep jadica- len hadden aanvankelijk laten weten dat zij voor het wetsvoorstel zouden stemmen. Zij kwamen hiervan terug als gevolg van de aanvaarding van verscheidene amende menten door de regering. Een van deze wijzigingen betreft de bevoegdheid van de regering om dienstweigeraars van bepaal de ambten uit te sluiten. Een ander amen dement verlengt de diensttijd van dienst weigeraars van anderhalf tot tweemaal de diensttijd van gewone rekruten. Aan de stemming was een rumoerig de bat voorafgegaan. De moeilijkheden ont stonden toen een minderheid van de gaul listische afgevaardigden, onder leiding van oud-premier Debré het oorspronkelij ke voorstel, dat naar algemene verwach ting de steun van vrijwel alle afgevaar digden had, in die zin wilde wijzigen, dat erkende dienstweigeraars allerlei openbare ambten niet zouden kunnen bekleden. Pre sident De Gaulle maakte persoonlijk een einde aan de rebellie van Debré en de In Moskou wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een kernstopver- drag. Wat in bijna vijf jaar van onder handelingen in Genève steeds maar niet wilde lukken door wantrouwen en inter nationale politieke incidenten (de Berlijn- se kwestie, het U-2-incident waarna Kroesjtsjev wegliep van de topconferentie in Parijs, het door Rusland verbroken kernstopmoratorium), is nu tot stand ge komen als direct resultaat van de inten sieve briefwisseling Kennedy-Kroésjtsjev na de Cuba-crisis. Het akkoord illustreert de betekenis van Kennedy's woorden in zijn befaamde universitaire rede van 10 juni: „Er bestaat niet één simpele sleutel tot wereldvrede. Want vrede is een me thode, een trant om problemen op te los sen". Er is op het ogenblik grond om te ho pen, dat die „methode" zich zal kunnen doorzetten. Allereerst dienen zich daarbij aan: politieke en militaire ontspanning in centraal-Europa en het tegengaan van uit breiding van het kernwapenbezit. Van het politieke leiderschap van de Verenigde Staten zal daarbij het uiterste worden ge vergd. Want het blok aan het been dat Peking voor Moskou is, vormen Frank rijk en West-Duitsland, met hun vrees voor machtsverlies en hun hang naar kern macht, voor de Westerse alliantie. GUATEMALA (AFP) De Midden vmerikaanse staat Guatemala heeft de di plomatieke betrekkingen met Groot-Brit- tannië verbroken uit protest tegen het Britse besluit Brits Honduras, waarop Guatemala aanspraak maakt, autonomie te verlenen. Bij besprekingen te Londen, die maan dag zijn geëindigd, heeft Groot-Brittannië erin toegestemd, Brits Honduras tegen 1 januari 1964 in beperkte mate binnen lands zelfbestuur te geven. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT 40 vanaf 1995.- zijnen door de oud-premier naar het Elysée te ontbieden en hem duidelijk te maken, dat hij zijn houding moest wijzigen. De gaullistische afgevaardigden kwamen daarop tot een compromis. Dit behelst dat de regering bij decreet kan bepalen, voor welke ambten de erkende dienstweigeraar niet in aanmerking zal komen. Toen de regering liet wéten, dat zij met dit amen dement akkoord ging, riep de leider van de campagne voor dienstweigering op ge- wetensgronden, Louis Lecoin, van de pu blieke tribune „schande". Hij werd door de bodes, uit de zagi verwijderd. r, NEW YORK (AFP) De Portugese mi nister van Buitenlandse Zaken heeft zijn ambtgenoten uit Liberia, Sierra Leone, Tu nesië en de minister van Financiën van Madagascar, die in New York vertoeven ter bijwoning van de debatten in de Veilig heidsraad over de Portugese gebieden in Afrika, uitgenodigd zich onmiddellijk naar Angola en Mozambique te begeven. Hij zei geen enkele voorwaarde te stellen, maar alleen goed vertrouwen en onpartijdigheid te verwachten. NEW YORK (Reuter) Ghana heeft woensdag in de Veiligheidsraad aange drongen op uitsluiting van Portugal uit de Verenigde Naties, tenzij dit land zijn politiek in Afrika verandert. De Ghanese afgevaardigde vroeg voorts een volledig embargo in te stellen op de levering van wapens aan Portugal. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Nogueira, die het bestuur van zijn land in de overzeese gebieden ver dedigde, zei dat er geen sprake van is dat in deze gebieden een oorlogstoestand heerst. De afgevaardigden van Brazilië en de Philippijnen zeiden, dat wanneer Portugal in zijn huidige politiek volhardt, hun lan den zich voorstander zullen tonen van sancties. Op de militaire parade in Cairo ter gelegenheid van de verjaardag van de Egyptische revolutie, liep het publiek te hoop bij de vertoning van de eerste Egyptische tweetraps-raket, die naar verluidt een bereik heeft van ruim 500 kilometer. GENèVE (AFP) De Economische en Sociale Raad van de Verenigde Na ties heeft, met 7 tegen nul stemmen bij elf onthoudingen, een ontwerpresolutie aangenomen, waarin uitstoting van Portugal uit de economische commissie voor Afrika wordt geëist. De resolutie was ingediend door Ethio pië en Senegal. Vóór stemden deze beide landen, India, Jordanië, Tsjechoslowakije, de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Een voorstel om Zuid-Afrika uit de com missie te stoten wérd bij staking van stem- mêii' verworpen. Hét debat was zö ver ward. dat enkele leden op een gegeven bnoment in wanhoop uitriepen, dat zij' niet meer wisten waarover zij stemden. Ook kwam de raad op een zeker ogenblik in eens tot de ontdekking, dat door een tech nische fout Zuid-Afrika reeds uitgestoten was. Deze vergissing werd ijlings onge daan gemaakt. De economische commissie voor Afrika is in 1958 opgericht om het economische en sociale onderzoek naar ontwikkelings programma's te leiden en om adviserende diensten en de opleiding van Afrikanen te verzorgen. Premier Verwoerd heeft vorige week aangekondigd, dat zijn land besloten had uit de commissie te treden wegens „de vijandigheid die door de Afrikaanse lan den wordt getoond". Mogelijk komt de kwestie van de uit sluiting van Z.-Afrika over enkele dagen weer aan de orde, wanneer de Afrikaanse vertegenwoordigers een nieuwe ontwerp resolutie ter tafel brengen. LONDEN (Reuter) „Als in Zuid-Afri ka en de Portugese gebieden in Afrika geen vreedzame regeling wordt gevonden voor rassengelijkstelling, hebben de Afri kanen geen andere keus dah voor hun on afhankelijkheid te vechten." Dit zei de gematigde president Nyere van Tangajika gisteren op een perscon ferentie in Londen. Als de blanken ons willen blijven overheersen, rest ons slechts de strijd, aldus Nyerere, die daarbij spe ciaal doelde op Mozambique. Het Afrikaanse staatshoofd is bezig aan een reis langs Londen, Washington, Pa rijs, en Bonn om de regeringen daar ervan te overtuigen, dat wanneer de houding van Portugal „ons dwingt onze vrijheid te be vechten, dit geen NAVO-aangelegenheid zal zijn maar een kwestie van zelfbeschik king." LONDEN (AFP) De Britse regering zal voor het einde van deze week ant woorden op de voorstellen van de „zes" landen van de E.E.G. inzake de politieke en economische contacten met Groot-Brit- tannië in de Westeuorpese Unie. In welin gelichte Britse kringen verwacht men, dat Londen de' voorstellen zal aanvaarden. BEIROET (Reuter) In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn berichten ontvan gen, dat gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus weer machinegeweer- en artil lerievuur is gehoord. Vorige week is in Damascus vier da gen een uitgaansverbod van kracht ge weest, nadat een staatsgreep was verij deld. LONDEN (Reuter) De danseres Mar garet Ricardo heeft gisteren in het pro ces Ward verklaard, dat zij tijdens het vooronderzoek meineed heeft gepleegd „omdat ik onder druk werd gezet door hoofdinspecteur Samuel Herbert". Zij had destijds verteld, dat zij verscheidene ma len in Wards huis was geweest en geld had gekregen van mannen met wie zij daar sexueel verkeer had. Dit was echter, zo zei zij nu, niet waar. Hoofdinspecteur Herbert ontxende, dat druk op haar was uitgeoefend. De politieman deelde het hof nog mee, dat dr. Ward een bekwaam en succesvol osteopaat moest woraen genoemd. Hoewel zijn inkomen moeilijk te bepalen viel, be droeg dit volgens zijn agenda ruim 40.000 gulden per jaar. Ook zijn tekeningen brachten hem het een en ander op. Vandaag zou Christine Keeler op ver zoek van de verdediging opnieuw in de getuigenbank verschijnen. pr .=|jjv >--- 7. 1 r 'iirciui^n LONDEN (Reuter) De directie van het tentoonstellingsgebouw waar op het ogenblik portretten van de hand van dr Ward worden geëxposeerd, heeft van de gemeenteraad van de Londense voorstad Hoiborn bericht ontvangen, dat het ge bouw binnen 48 uur moet worden gesloten, Een gemeenteinspecteur heeft de direc tie meegedeeld, dat deze maatregel wordt genomen wegens „onregelmatigheden" volgens de desbetreffende gemeentelijke verordeningen. Een der directieleden zei dat de bedoelde „onregelmatigheden" slaan op de mening, dat de tentoonstellingszaal in een openbaar gebouw is veranderd, zonder dat hiervoor een gemeentelijke vergunning was verstrekt. De directeur noemde de maatregel „krankzinnige bureaucratie". „Wij hebben hier twee jaar lang tentoonstellingen ge houden zonder dat een klacht werd ge hoord," zo zei hij, eraan toevoegend dat hij de zaak in handen van zijn advocaat heeft gegeven. fa Kennismonsters De tijding dat ergens in Nederland een kalf met zes poten is geboren, herinnert mij aan vervlogen tijden. En wel aan die tijden, toen er op kermissen nog monsters werden vertoond. Ruim met koppen of le dematen gezegende dieren behoorden tot de vaste repertoirestukken. Het gewillige kermispubliek was gaarne bereid een munt stukje neer te leggen om met een uitwas der natuur te worden geconfronteerd. Niet alleen het dierenrijk gaf destijds acte de presence, ook de mensenwereld liet zich vertegenwoordigen. De vrouw met de baard, de dikke dame, reuzen, dwergen en wat er verder onder de zon aan ab normaals had willen ontstaan, werd ten gerieve van boeren, burgers en buitenlui naar de kermis gesleept. Bij een recent bezoek aan een dorps kermis heb ik me afgevraagd of. de na tuur zo karig is geworden wat het ver wekken van monsters betreft, dat er voor de kermis niets meer kan overschieten. Ik heb daar namelijk niets van dien aard kunnen ontdekken. Wel ettelijke gokkra- men, waar de goegemeente zich opge wekt het geld uit de zak liet kloppen om er niets ofwel een enkel prul voor terug te krijgen. Wel noga- en poffertjestenten, wel draaiende, zwevende en botsende ge vallen, maar monstruositeiten, neen. Echter, dat krantebericht over het zes potige kalf heeft me enigszins gerustge steld. De monsters worden nog geschapen, maar naar ik veronderstel niet meer tot vermaak des volks en tot voordeel hunner eigenaars geëxploiteerd. Hoe moet men dit verklaren? Verval van de kermiscultuur? Een behoefte aan prikkels die iets sterker zijn dan die welke het aanschouwen van misgeboorten teweeg kan brengen? Helaas, ik vrees dat we het in die richting moe ten zoeken. De monsters zijn moeilijk in de markt komen te liggen, doordat de techniek ons het ene fantastische produkt na het andere voor ogen tovert. De auto mobiel waarmee de een of andere record jager het tegen de dood wil gaan opne men, ziet er, naar de foto's te oordelen, griezeliger en zeker geperfectioneerder uit dan eertijds het kalf met twee koppen Zo'n dier kon wellicht met die twee kop pen geluid slaken, maar wat heeft dat te betekenen in vergelijking met het ge loei dat zo'n snelheidsmirakel de damp kring inzendt? Van op springen staande ruimteprojectielen en derzelver adembene mende aanblik zal ik maar niet spreken, aangezien tegenwoordig bijna iedereen dat doet. Maar kijk eens naar een mens met een gasmasker op. Ik zie dan nauwelijks meer een mens, doch veeleer een in zijn groei geknotte olifant, een schepsel zoals geen spullebaas ooit in zijn stoutste dro men heeft aanschouwd. En in artikelen over de mogelijke gevolgen van radioac tieve neerslag heb ik hier en daar afbeel dingen aangetroffen, waarvoor iedere rechtgeaarde ouderwetse spullebaas op de vlucht zou zijn geslagen. Wij, schepselen van de bejaarde twintigste eeuw, slaan niet op de vlucht en vergenoegen ons met tam geworden kermissen. Advertentie tegen reisziekte tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. (in de blauwe verpakking - iet op de juiste dosering) Olie ondeë zee. Noorwegen is begonnen de bodem van de Noordzee in kaart te brengen met behulp van vliegtuigen. Men verwacht hiermee te kunnen vast stellen of er olie, gas of ertslagen onder de zeebodem liggen. Het in kaart bren gen van de Noordzee en het Skagerrak zal in samenwerking met Denemarken en West-Duitsland worden uitgevoerd. Beving of explosie. In Ringsaker ten noor den van Oslo zullen vier Amerikaanse geologen een seismisch station oprichten, dat ondergrondse kernontploffingen in de Verenigde Staten moet registreren. Ver scheidene gelijksoortige stations zullen op andere plaatsen in de westelijke we reld worden opgericht. De Amerikaan se Commissie voor Atoomenergie wil hiermee vaststellen, of het mogelijk is onderscheid te ontdekken tussen aard bevingen en kernontploffingen over gro te afstand. Kapitalistische ontspanning. In een plaats aan de Adriatische kust in Joegoslavië is dinsdagavond het eerste Joegoslavi sche casino geopend. Alleen buitenland se toeristen worden er toegelaten. Er zijn universitair geschoolde croupiers te werk gesteld, die verscheidene talen spreken. Zonder kernwapens. De Sovjet-Unie is be reid mee te werken aan het kernwapen- vrij houden van Afrika. Dit staat in het antwoord van premier Kroesjtsjev op een beroep dat Afrikaanse leiders na hun conferentie in Addis Abeba op hem deden, om mee te werken aan het be ëindigen van de bewapeningswedloop. Dodelijke val. In een ziekenhuis in Sittard is overleden de 64-jarige heer L. van Gerwen uit Vlaardingen, die tijdens zijn vakantie in Geleen bij een val op het Marktplein een zware hersenschudding opliep. Drive-in in Zweden. In Malmö zal de eerste bioscoop voor automobielen in Zwedeh worden gebouwd. Het scherm wordt 32 meter breed en 15 meter hoog. Voorlopig kunnen er 540 auto's in, wat later tot het dubbele zal worden opge voerd. Bordelen uit de lucht. Het populaire Is raëlische weekblad „Haolam Haze" heeft een luchtfoto van Tel Aviv gepubliceerd waarop een veertigtal bordelen staat aangegeven. In Israël, waar de prostitu tie verboden is, heeft de foto veel op schudding verwekt. Nasser naar Assemblee? Volgens een Egyptische krant zal president Nasser in september naar New York gaan om de Algemene Vergadering der Verenigde Naties bij te wonen. Hij zal daar presi dent Tito, premier Ben Bella en tal van andere Aziatische en Afrikaanse leiders ontmoeten. Gifgas. Het 12-jarige Jemenitische jonge tje Mohammed Mansoer is uit een kin derziekenhuis in Londen ontslagen, zon der dat men definitief heeft kunnen vast stellen, dat zijn wonden waren veroor zaakt door gifgas. Pools ijs. Meer dan 100 Polen zijn met voedselvergiftiging naar een ziekenhuis gebracht, nadat zij ijs hadden gegeten in de badplaats Oestronie Morskie. Olie op zee. De westkust van het Zweedse eiland Gotland, een paradijs voor baders en vogels, wordt bedreigd door een 20 kilometer lange gordel olie, die door een onachtzame koopvaarder in zee is gestort. De stranden bij de hoofdstad Visby zijn bedorven door olie. Er spoe len zeer veel dode zeevogels aan. Dure student. De inschrijving van de ne gerstudent James Meredith aan de uni versiteit van Mississippi en zijn bewa king heeft de Amerikaanse regering bij na acht miljoen dollar gekost.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3