De der sterkste slepers ter wereld Schip zonder schoorsteen trekt sterk de aandacht - „Willem Barendsz" is één ONDER DE ROOK VAN MOKUM nieuwe sleper Meer slepers heetten Willem Barendsz Allerlei over de lü*; WOENSDAG 24 JULI 1963 Kort nieuws Concurrentie mm Accommodatie Nautische uitrusting Lange afstand Machinekamer Aan de Parkkade in Rotterdam ligt nu een imposante zeesleper, die de be wonderende blikken trekt van vele Rot terdammers, die toch heus wel wat ge wend zijn. De „Willem Barendsz" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden is een kloek schip en zelfs een verstokte Rotterdamse Smit-supporter maakte op een gegeven moment de opmerking: „Het is een volwassen sleepboot". Het nieuwe profiel van deze sleper laat dan ook niet na de aandacht te trekken: het is een schip zonder schoorsteen. De „Willem Barendsz" zal zaterdag 27 juli tijdens de proefvaart van Rotter dam naar IJmuiden aan de vloot van Wijsmuller worden toegevoegd. Het schip behoort tot de serie van vier zee slepers, twee met vermogens van 2.950 p.k. en twee met vermogens van 5.375 p.k., die eind 1961 bij de Neder landse scheepswerven werd besteld. Advertentie Tot voor kort lagen er enkele plaatsjes onder de rook van Am sterdam: Diemen, Amstelveen, Slo ten, Ransdorp enz. Maar nu ligt heel Nederland onder de rook van Mokum. Onder de geurige rook van die lekkere siga ret in dat leuke pakje. Overal waar sigarenwinkels zijn - overal waar rokers en rookstcrs wonen vindt men die sympathieke sigaret. En iedereen drukt z'n tevredenheid, over dit feit uit met de woorden: MOKUM ROKUM! Dè sigaret voor Nederland, 'n Vondst... en 25 voor 1 gulden! Kindje uit raam gevallen. In Rotter dam is de bijna éénjarige Monica Punselie uit de tweede etage van haar ouderlijke woning aan de Paradijslaan gevallen. Het kindje heeft kans gezien uit de kinder stoel te klimmen, terwijl de moeder ever, uit de kamer was. Daarna viel zij uit het open raam en maakte een val van twaalf meter. Zij werd naar een ziekenhuis ver voerd, waar zij korte tijd later is over leden. Men moet niet denken, dat men bij Wijsmuller maar lukraak bouwt: „We bou wen heus niet van de winst", zoals direc teur Arthur Wijsmuller het uitdrukt. De zaak is echter dat men allerwege ziet hoe in andere landen sterke slepers wor den gebouwd, die mee willen delen in de sleep-koek. De slepers worden steeds ster ker en dan moet Nederland ook mee. Smit toonde dat met zijn Zwarte Zee, Wijsmul ler gaat dat doen met de Willem Ba rendsz en straks met de Jacob vai Heemskerk. Als de Jacob van Heemskerk over en kele maanden zal zijn afgebouwd zal de wereldsleepvaart zes schepen hebben, die sterker „zijn dan üflOO paar dekrach ten. Dat zijn dan de Duitse „Atalantic" (5000 PK) en „Pacific" (8500 PK), de Ita liaanse nog niet gedoopte Sleepboot die voor Genue in aanbouw is van 6000 PK, de Nederlandse „Zwarte Zee" (9000 PK) van Smit en de Nederlandse „Willem Barendsz" en „Jacob van Heemskerck" (5375 PK) Er zijn echter nog tal van an dere plannen en activiteiten te signaleren. Japanners werken hard aan sleepprojecten en in Polen en Joego-slavië is men ook druk doende een vinger in de sleep-pap te krijgen. Voor de Nederlandse sleepvaart zal 't ar zodoende niet eenvoudiger op wor den. Behalve de vlagdiscriminatie, die het slepen van de ene haven naar de andere in de Verenigde Staten, Frank rijk, Algerije, Turkije en Brazilië al on mogelijk maakt, krijgt men ook nog te doen met een steeds sterkere concurren tie van andere landen. Een positieve fac tor is voorlopig de enorme Nederlandse ervaring en de veelal gunstige assuran tiepremies, gebaseerd op de goede Ne derlandse reputatie. Als men in andere landen echter ook grote sleep-prestaties zou gaan verrichten, kon dit voordeel wel eens gaan verdwijnen. Daarom bouwen de twee «grote Neder landse maatschappijen grote en sterke sle pers, en dit tezamen met de schat van ervaring moet de nationale positie voor lopig toch wel sterk houden. Het is vol komen begrijpelijk dat men bij Wijsmul ler het volste vertrouwen heeft in de nieu we serie slepers. De „Groningen" heeft inmiddels trouwens al getoond, tot welke prestaties het schip in staat is. De staat van dienst van deze 2950 PK-sleper ver meldt nu al drie sleepreizen op de Noord zee, het slepen van een casco van een mijnenveger van Rotterdam naar Livor- no, van een drijvende krachtinstellatie van Valencia naar Marsa el Brega in Libye, en tenslotte het vlotbrengen van het Li- berty-vrachtschip „Seacrest" (geladen met schroot) bij Barcelona. Het lijkt alsof men in een reactor centrum beland is, maar de foto toont toch echt een deel van de machine kamer van de „Wilem Barendsz". De „Willem Barendsz" in zijn element. De proefvaart van de Willem Barendsz zal zaterdag om half elf beginnen en om vier uur in de middag zullen de IJmui- denaren de sleper dan in de thuishaven kunnen begroeten. De eerste week in sep tember komt de beurt van de „Gelder land" en over enkele maanden zal ook de „Jacob van Heemskerck" in de vaart ko men. Het meest opvallend zullen bij het bin nenkomen van de „Willem Barendsz" in IJmuiden voor de toeschouwers ongetwij feld de achtermasten zijn. De rook wordt door deze masten verwijderd, zodat een schoorsteen niet meer nodig is. Daardoor Er zijn in de Nederlandse koopvaar dijvloot nog twee schepen, die de naam „Willem Barendsz" dragen. Het zijn de 26.840 ton grote walvisvaarder Willem Barendsz" van de Nederlandse Maat schappij v. d. Walvisvaart n.v. te Am sterdam en de kustvaarder „Willem Barendsz", 400 ton groot van H. hïberg te Raamscfonkveer. Gezagvoerder van de „Willem Ba rendsz" is kapitein O. Edelenbosch, die tot september 1961 het commando voer de vp de zeesleepboot „Noord-Holland". Eerste werktuigkundige is de heer H. Hopman; eerste stuurman de heer A. Christiaans, allen uit IJmuiden. De „Willem Barendsz" werd bij de Scheepswerf De Klop te Sliedrecht te water gelaten op 22 maart 1963 door mevrouw M. A. A. Bührmann-Klop- per, echtgenote van de burgemeester van Velsen. Nu de sleper in Rotterdam ligt, komen daar tal van oude bekenden aan boord. Zo zag men woensdagmorgen de oud-kapiteeins Arie van Dorp, Kalkman en De Vos. Wanneer de proefvaart van Rotter dam naar IJmuiden kan doorgaan (weersomstandigheden zouden de tocht over zee voor tal van gasten minder plezierig kunnen maken), zal het „Voorwaarts"-korps bij aankomst te IJmuiden voor een muzikale noot zor gen. Het korps vertrekt half vier zater dagmiddag van het Velserduinplein; de aankomst van de „Willem Ba rendsz" aan de sleepbootsteiger te IJmuiden is omstreeks 4 uur 's middags. Op 31 juli en 1 augustus zal de „Wil lem Barendsz" een bezoek brengen aan Londen en afgemeerd liggen in Lon- don-Dock. twee achtermasten op het sloependek, die naar elkaar toe reiken en op zestien me ter boven de zeespiegel met elkaar ver bonden zijn door een verbindingsconstruc tie, waarop de steng is geplaatst. De af gewerkte gassen van de motoren worden via kanalen in de masten afgevoerd. Een schoorsteen ontbreekt; er is nu ruim uit zicht naar het werkdek, naar het achter schip, naar de sleep. Andere uitrusting op de dekken is de laadboom met een hefvermogen van 3 ton tegen de masten; een roeireddingsboot voor 26 personen en een motorredding boot voor 23 personen. De laatste kan ook worden gebruikt bij bergingen of hulpver leningen om verbinding tot stand te bren gen. Voorts zijn zelf-opblaasbare rubber- vlotten aan boord. Achter op het brug dek tussen de achtermasten is het 2000 watts zoeklicht geplaatst, dat tevens als Door de tweepotige achtermast is het uitzicht naar achteren zeer ruim, een belangrijke factor op een sleepboot. - t" heeft men ook een uitstekend uitzicht naar achteren verkregen. De Willem Barendsz is 52.80 meter lang, 10 meter breed en 5 meter hol. Het schip is uitgerust met een vaste schroef, voorzien van straalbuis, en twee roeren. Het schip meet 658 ton bruto en werd gebouwd door de scheepswerf De Klop te Sliedrecht, in samenwerking met de scheeps- en werktuigbouw L. Smit en Zoon n.v. te Kinderdijk, onder toezicht en volgens de voorschriften van Lloyd's Re gister of Shipping voor de hoogste klasse 100 A I (towing services). VRUMONA FABRIEKEN - BUNNIK FoDa-625 leggen (of anderhalf maal rond de aar- een Vaste bergingspomp met een capaci- de) zonder een haven aan te doen om te teit van 900 ton water per uur, een ver bunkeren. Bij lange verblijfsduur op zee rieelkast met aansluitingen voor acht kan een motorsurvey op zee worden uit gevoerd. De bediening van de naast elkaar opge stelde hoofdmotoren hierdoor werd een korte machinekamer verkregen en de koppeling vindt plaats van een centraal bedieningspaneel af. Op dit paneel zijn ook alle controiemeters en lampen aange bracht. Voor in de machinekamer staat de batterij van 4 GM-hulpmotoren, waarvan er twee zijn voorzien van een brandblus- brandslangen en een waterkanon, dat zowel aan bakboords- als aan stuurboords kant kan worden opgesteld. De zesendertig opvarenden, die de „Wil lem Barendsz" aan boord kan hebben waarbij slaapplaatsen voor acht runners en enkele reserve-kooien voor een loods, pomp. De vier dynamo-aggregaten, elk bergingsinspecteur of een dergelijk met een capaciteit van 80 KVA leveren de jemand zÜn over vier dekken onderge- 380-220 Volt draaistroom; voor noodgeval- bracht in hutten, die alle air-conditioned len is een diesel dynamo-aggregaat geïn- 7^n ,en aan de inrichting waarvan veel stalleerd. De daarbij behorende motor 7j?T? 's besteed. De binnenhuis-architect L. kan ook worden benut voor de duikcom- Kolpa uü Sliedrecht gaf hiertoe de kleu- pressor. ren" en inrichtingsadviezen. De wastafels De „Willem Barendsz" behoort tot de 7^n vo°rzien van warm en koud stromend eerste serie van vier zeesleepboten met water, a'ie hutten zijn TL-verlicht en aan- draaistroom, waaraan in verband met de gesloten op het centraal antennesysteem hedendaagse ontwikkeling van het hulpbe- vaJ} de «Willem Barendsz." drijf aan boord van schepen de voorkeur is f ls °P brugdek één hut voor de gegeven in verband met verminderde on- '°°ds; op het sloependek zijn éénper derhoudskosten en kleine afmetingen. soonshutten voor de gezagvoerder (met Vele onderdelen van de machinekamer dagverblijf en slaaphut), voor de eerste zijn dubbel geïnstalleerd ter verkrijging uurman ,e.n radiotelegrafist; op het hoofddek eenpersoonshutten voor de kok, eerste, tweede en derde werktuigkundige, tweede stuurman en een hut voor twee as- van extra bedrijfszekerheid. Tot de nautische uitrusting van de „Wil lem Barendsz" behoren de modernste mid- sistent-werktuigkundigen eri/of leerling- I stuurlieden. Er zijn verder een hospitaal voor twee man, vier hutten voor twee ma- delen, zoals gyrokompas, automatische I trozen of jongens, een driepersoonshut, een roerganger met koersrecorder, radar, echo- hut voor de bootsman en een verblijf voor lood, Decca-plaatsbepalingsapparatuur, acht runners. electrische log. De „Willem Barendsz" De accommodatie bestaat verder uit een heeft een electrisch hydraulische stuurma- messroom voor twaalf bemanningsleden op chine van Jaffa-Utiecht. Telegrafen zijn het hoofddek naast de kombuis en een aangebracht op, naast en in de brug. messroom met rooksalon-hoek voor acht De „Willem Barendsz" beschikt over officieren op het sloependek. Beide mess een eigen telefoon-centrale, zodat de be- rooms zijn van ijskasten voorzien, langrijkste punten in het schip telefonisch De kombuis met daaronder gelegen bereikbaar zijn. Voorts is het talk-back- het proviandruim met koel- en vriescel- loudhailer-systeem toegepast waar door len is modern uitgerust. Via een door- ook een praktisch en betrouwbaar commu- geefluik naar de bemanningsmessroom nicatiemiddel is verkregen. kan de maaltijd worden doorgegeven. In Het radiostation van de „Willem Ba-1 de ruimte, waar de douches en de toilet ten zijn aangebracht, is ook de automati- De marconist heeft op de nieuwe sle per een zeer ruime radiohut tot zijn beschikking. De mogelijkheden zijn er uitgebreider dan die op de modernste oceaanstomers. sche wasmachine opgesteld. De zeesleepboot werd ontworpen in nau we samenwerking met het Scheepsbouw kundig Proefstation te Wageningen en vol gens de voorschriften van de Scheepvaart inspectie. De „Willem Barendsz" is voor al gebouwd voor het slepen over lange afstanden van zware objecten, voor snelle hulpverlening aan de zeescheepvaart en voor bergingen. De zeesleper heeft een kniklijn halverhoogte de waterlijn en het bakdek, waardoor bij het in de zee op- stomen het water beter van het schip wordt „afgeduwd". Het uiterlijk van de „Willem Barendsz" wordt daarnaast vooral bepaald door de Suezkanaal-zoeklicht op 't voorschip kan dienst doen. Verder zijn nog twee 1000 Watts zoeklichten op de brug beschikbaar. De „Willem Barendsz" beschikt over een machinevermogen van 5.375 IPK, waarmee een vaart kan worden bereikt van 15 mijl per uur. De voortstuwingsin stallatie bestaat uit twee Werkspoor 2 taktmotoren, met oplading, type TEBS 290, die via schakelbare Hydroflex Air- flex hydraulische koppelingen verbonden zijn aan een dubbele tandwielkast met één uitgaande as, die gekoppeld is aan een asleiding met vaste schroef. Ter ver- hogirig van de manoeuvreerbaarheid zijn twee roeren aangebracht. Snel manoeuvre ren kan reeds geschieden door één motor in vooruit-stand en de andere motor in achtpruit-stand te laten draaien en beide afwisselend te gebruiken. De „Willem Barendsz" heeft een bijzon der grote actieradius. Er is een zoetwa- ter-distilleerapparaat geïnstalleerd, zodat drinkwater niet behoeft te worden meege nomen. De bunkerruimte is nu zo groot, dat deze zeesleepboot 32.000 mijl kan af- De motorzeesleepboot „Willem Barendsz" is niet de eerste van deze naam in de Ne derlandse zeesleepvaart. Reeds in het jaar 1919 gaf Kapitein Johs. F. Wijsmuller, op richter van de N.V. Bureau Wijsmuller de naam van deze bekende zeevaarder ontdekkingsreiziger aan het sterkste en grootste schip van de IJmuidense zee- sleepvloot van toen' de 7Ó0 IPK sterke, in 1919 gebouwde en 305 ton bruto meten de „Willem Barendsz". Nog datzelfde jaar werd dit schip naar Frankrijk verkocht om daar in de vaart te komen als de „Typhon". In 1923 werd het schip door verkocht naar Italië, waar het in de twee de wereldoorlog in Duits-Italiaanse dienst is gezonken. De tweede „Willem Barendsz" werd gebouwd in 1921, was 515 ton bruto groot en was 1200 IPK sterk. Dit was een zee sleper van het type, dat een zeer grote bunkercapaciteit voor die tijd had (4000 mijl slepend) en dat zeer sterk heeft bij gedragen tot de vestiging van de naam van de Nederlandse zeesleepvaart over de gehele wereld. Samen met de sleepboot „Gelderland" werd hét droogdok MOP van Emden naar Buenos Aires gesleept in het jaar 1922; daarna werd een droogdok van Nederland naar Soerabaia gebracht; baggermateri- aal van Nederland naar Zuid Amerika; en rendsz" is uitgerust met de krachtigste!'1} de Jarcn '924 en 1925 een van de lang- radio-telegrafie en telefoniezenders, VHF- ,uen zwaarste reizen, ooit in die jaren radiotelefonie en een radio-richtingzoeker. vo'"rac"h onder bevel van kapitein D. Verbindingen over de gehele wereld kun- Moerman Den Helder: 't Sabangdroog- nen worden tot stand gebracht. do* van Nederland naar Sabang, aanslui tend baggermateriaai van Soerabaia naar 0/_ [Melbourne en daarna aansluitend de uit- i3ieepner gebrande „City of Singapore" van Ade- laide, Australië, naar Rotterdam. De sleeplier van de „Willem Ba- In de jaren 1926 en 1927 lag de „Wil- rendsz is uitgerust met twee trom-1 lem Barendsz" II op bergingsstation bij mels, die 1.000 en 700 meter draad, res- Brest. Inmiddels was in 1923 de oprichter pectievelijk 6l/i" en 6" omtrek kunnen van de N.V. overleden en werd in 1927 de bevatten. Op de hoofdas van de sleep- „Willem Barendsz". tegelijk met 3 andere lier is een kop gemonteerd om zware zeeslepers, door de toenmalige directie trossen binnen te halen. De „Willem Ba- verkocht aan L. Smit Co's Internationa- rendsz heeft bijvoorbeeld een 22-duims le Sleepdienst, waardoor deze maatschap manilla rekker aan boord, lehgte 90 me- pij daarna in staat was het Singapore-dok ter. De omtrek var. deze tros is in cm: te verslepen. De „Willem Barendsz" kreeg 54 cm. De doorsnee 17 cm. de naam „Ganges". Op 18 japuari 1952 Beide trommels van de sleeplier hebben stranade het schip bij Hoek van Holland, een hydraulisch bediende reepgeleider. werd geborgen en later gesloopt in Krim- Zowel trommels als de kop kunnen onaf- pen aan de IJssel- hankelijk worden gebruikt, zodat de „Wil lem Barendsz" met drie slepen tegelijk Pools ereveld. Aan de Ettensebaan in kan werken. Naast de genoemde sleepdra- Breda heeft burgemeester dr. R. Geuljans den is veel reservemateriaal aan boord, het nationale ereveld voor in Nederland waarbij reserve-sleepdraden. gesneuvelde Poolse militairen geopend. Voor bergingen en hulpverleningen heeft Ruim 150 van de 600 Poolse gevallenen, die de „Willem Barendsz" een uitgebreide in ons land begraven liggen} zijn naar dit hoeveelheid materiaal aan boord. Er is1 ereveld overgebracht. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4