f I ZEISS IKON PANDA EN DE MEESTER-KIEKER Eiland aan de wandel Strandvoogd Toxopeus klaagt: „ze laten de boel gewoon wegspoelen" GROEN CO ASPIRIN© ISMAD in de Hooglanden iff! Droomhuis te koop 4 Observatie-satelliet gelanceerd vanaf moederkunstmaan IIP Eiland op drift Nieuwe kansen Op dood spoor gezet „De schoen knelt1' VRIJDAG 26 JULI 1963 11 mmmmm Ons vervolgverhaal EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH Australiër vindt blindengeleidestokuit West-Duitser Sigried Lude de snelste typist C0NTINA f139.- Centrale verwarming Duiker oliebranders vakantie, goede reis! daar staat BAYER achter k__ I 417 „Nee nee, meneer, niet doen. Ik zal het zeggen. Goed beschouwd, waarom zou ik dat kleine kreng sparen?" „Nou, en?" „Een paar minuten geleden zag ik hem tussen de bomen lopen. Hij heeft mij niet gezien. Ik dacht dat hij ook aan het zoeken was naar u". „Was hij alleen?" „Nee, Max was bij hem." „Welke kant ging hij uit?" De man duidde met een ruk van zijn hoofd achter zich. Felton keek Timberley aan. „Breng jij hem het kasteel in," zei hij. „Ik heb belang rijker dingen te doen." Hij rende het bos al in, genoot van de lichaamsbeweging, waartoe hij weer in staat was en was vastbeslo ten de chef de voet dwars te zetten, indien hij trachtte te ontsnappen aan de straf die hem wachtte. Het was hem niet duidelijk, op wel ke manier de vluchteling het eiland dacht te verlaten, maar hij kon een boot aan het uiteinde van het eiland je hebben liggen. Als hij een flinke voorsprong wist te krijgen, zou hij de bergen kunnen bereiken, waar geen wegen waren en toch nog naar de kust kunnen komen. Al zou het niet gemakkelijk zijn het land uit te komen, er waren talrijke kleine inhammen, waar een boot op hem kon wachten. Met zijn mensen in Londen moest hij zich per radio over Fazia hebben onderhouden en het zou hem dus niet moeilijk vallen anderen, die hem moesten halen, een codebericht te zenden met vermelding van de plek, waar zij hem konden vinden. Een ogenblik later bleef hij staan. Voor zich uit hoorde hij niets tussen de bomen. Wie weet, liep hij in de verkeerde richting! Inmiddels konden de dwerg en zijn handlanger de boot bereikt en in het water geschoven hebben. Misschien waren zij al aan het eerste deel van hun tocht begon nen. Hij rende verder. Tenslotte was het eiland maar klein. Hij moest nu spoedig de uiterste punt bereikt heb ben. Hij liep door, maar plotseling bleef hij weer staan toen hij een flauw kreunen vernam. Terwijl hij behoed zaam stap voor stap verder ging, 'Strui kelde hij haast over een mannenli chaam, dat ten dele schuilging in het hoog opgeschoten vochtig gras onder de bomen. Hij bukte zich. Het was Max. Hij was neergeslagen. Een straaltje bloed liep langs zijn wang. Max was nog min of meer bij ken nis, maar toen Felton hem vroeg waar de baas was gebleven, brabbelde hij onsamenhangende woorden. Felton richtte zich op en rende door. Om een of andere reden had de baas vriend Max als een blok aan het been beschouwd. En daarom had hij hem bij de eerste kans die hem geboden werd een tik op het hoofd gegeven. Geleidelijk werd het geboomte ijler. Een met gras begroeide glooiing daal de flauw af naar de over. En midden op dat gras stond een helikopter! Felton zag de chef naar het toestel rennen, en hoorde hem iets roepen tegen een man die aan de rand van het water stond. Zijn stem klonk verstikt en uitgeput. De man keek min of meer verbluft om. Hij droeg vliegkleding en een helm zwaaide losjes heen en weer in zijn hand. Zo dra hij zag wie hem riep, rende ook hij naar zijn toestel. De dwerg leek kleiner dan ooit naast de lange zware gestalte van de vlieger. Hij zwaaide heftig met zijn armen, alsof hij de an der moest overtuigen dat een snel ver trek dringend geboden was. Felton schatte, dat hij geen honderd meter van het tweetal verwijderd was. Hij besefte ook, dateer geen seconde meer te verliezen viel en rende wat hij kon om snel ter plaatse te zijn, daar bij de revolver goed zichtbaar in zijn rechterhand klemmendde. De dwerg stond met de rug naar hem toe en de piloot van de helikopter zag hem het eerst. Hij zei iets tegen de chef en deze keerde zich ogenblikke lijk om. „Handen omhoog" schreeuw de Felton, nog steeds rennend om bin nen schootsafstand te komen. De baas aarzelde, maar deed wat hem bevolen werd. Zijn stopverfach tig gezicht vertoonde geen enkele uit drukking, maar zijn ogen hadden een kwaadaardige gloed. „Het spel is uit," zei Felton. „Jam mer voor je, dat je geen vijf minu ten eerder was. Dan was je nog weg gekomen." De baas leek wel trek in een babbel tje te hebben. „Ach, Felton één par tij moet nu eenmaal verliezen", zei hij op zachte en beminnelijke toon en op zo'n antwoord had Felton niet ge rekend. Hij had verwacht dat de dwerg zijn zelfbeheersing zou verliezen, woe dend zou worden, een driftaanval zou krijgen, maar dat hij zich zo gewillig in het onvermijdelijke zou schikken nee, dat niet. Hij keek vluchtig naar de piloot, die naar iets achter hem leek te sta ren en plotseling drong het tot hem door, wat dat betekende. Felton maak te zichzelf uit voor de grootste idioot ter wereld, en keerde zich om. Compton was uit het bos te voor schijn gekomen. Ook hij hield iets in zijn hand. Iets dat glinsterde in de eerste stralen van de zon, die een ogenblik tevoren boven de oostelijke bergen was opgekomen. „Laat maar vallen, Felton", zei de chef zacht, en hij duwde Felton zijn eigen revolver in de ribben. Zwijgend wachtten de drie mannen Comptons nadering af. Er lag een on aandoenlijke uitdrukking op diens hoe kig gezicht. Maar Compton keek nau welijks naar Felton. Zijn volle aan dacht was op de dwerg gericht. „Mooi gedaan, Compton" zei deze zeer voldaan en zijn afstotend ge zicht vertrok zich tot een grijns van opluchting en ook van verrukking, om dat de kansen plotseling gekeerd wa-> ren. Nog altijd zei Compton niets. Fel ton, die hem aandachtig in het oog hield, besefte dat er iets zonderlings aan de hand was. Compton zag er niet uit als een man, die juist zijn, baas had gered en zich verheugde op het vooruitzicht de veiligheid tegemoet te vliegen. „Ruimte volop voor ons drieën" zei de baas met zijn schelle opgeruimde stem. „Eerst zullen wij die arme stak ker uit zijn lijden helpen". Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een pijnlijke por in Feitons toch al gevoe lige ribben en dan zal Carlo hier ons uit dit verlaten oord wegbrengen. Wij zullen al heel ver weg zijn, eer zij die kans krijgen ons tegen te hou den. En daarna nu ja, ik heb nog al wat vrienden in Londens hoogste kringen." „Jij was van plan ons achter te la ten, hè?" Eindelijk liet Compton zijn stem ho ren. Die stem klonk moordend kil. De slappe mond van de dwerg viel open. De beschuldigende klank in de stem van Compton was hem niet ontgaan. „Het ging op het laatst zo hals over kop," zei hij. „Ik moest de benen nemen. Ik zou je natuurlijk gewaar schuwd hebben, als ik dat gekund had." „Jij bent nooit van plan geweest ook maar iemand te waarschuwen", zei Compton op dezelfde kille toon. „Ga opzij, Felton," Felton had geen keus en ging opzij. De dwerg staarde de man in de ogen, die hij van normaal menselijk wezen had doen afglijden naar een aan verdovende middelen verslaafde stak ker. Toen liet hij een schelle angst kreet horen. „Nee Compton, doe nu geen stom miteiten," riep hij en richtte zijn re volver. (Wordt vervolgd) r X Charles Croker, een zestigjarige inwoner van Essendon een voorstad van Melbourne heeft in zijn vrije tijd een rolstok voor blinden uitge vonden, waarop hij thans wereld- patenten heeft aangevraagd. De stok bestaat uit een buigzame aluminium buis, waaraan van onder een telescopisch loopwieltje bevestigd is. Bij trottoirbanden, putten en an dere oneffenheden op het pad van de blinde zakt dit wieltje door zijn eigen zwaarte naar beneden totdat de stok stuit op een remstrip. Voor obstakels als muren, hekken en der gelijke zijn er twee zijdelingse „voel horens" metalen stroken van 20 cm lengte gemonteerd die een bel of een zoemer in werking stellen zodra zij ergens tegen stuiten. Boven het rubber handvat zit ook een smalle flexibele aluminiumstrook, die de blinde in zijn mouw verbergen kan en die door de wisselende druk tegen zijn onderarm hem direct waarschuwt als er een of andere sta- in-de-weg geraakt wordt. Croker, die zelf niet blind is, heeft uitvoerig met zijn „blindengeleidestok" geoefend en hij beweert dat de gebruiker op den duur nauwkeurig leert „voelen" hoe het mechanisme op verschillende soorten obstakels reageert. Vlak on der het handvat bevindt zich boven dien een flikkerlicht, gevoed door een ingebouwde droge batterij, die de ge bruiker duidelijk als blinde identifi ceert, hetgeen het gebruik van de stok ook bij duisternis mogelijk maakt. Croker beweert dat zijn stok, in massa-produktie vervaardigd, niet duurder hoeft te komen dan ongeveer 32,50. N.V.O. HET „RONDE HUIS" van de Ameri kaanse acteur Jackie Gleason is te koop. Voor de vraagprijs van 800.000 dollar (plm. 2,9 miljoen gulden) biedt het om.: twee ronde bars, een enorm rond bed, een t.v. toestel boven dat bed, een pro jectiescherm van drie bij vier meter, een cilindervormige kuip met glazen vloer voor het staande nemen van baden, een marme ren dansvloer, open haarden voor hem en haar, een „hi-fi"-grammofoon met 400 pla ten, een elektrisch orgel, een bridgekamer, een biljardkamer. Bij de bouw is 250 ton Carrarisch marmer verwerkt. Jackie liet zijn droomhuis in 1959 bouwen Vrijwel alles is rond. Behalve de speel tafel zijn alleen de tv-toestellen, die op de meest onverwachte plaatsen uit meube len en plafonds tevoorschijn komen, hoe kig. Het huis, dat 65 km ten noorden van New York aan de Hudson-rivier ligt, is zowel van binnen als van buiten ongewoon. Het heeft twee verdiepingen die geheel met glimmend gepolijst hout betimmerd zijn. Het is in de rotsen gebouwd op een helling die afloopt naar een terrasje met vijver. Gleason wil zijn huis verkopen omdat hij „geen tijd heeft om er te wonen". Hij is meestal in Hollywood. Het huis heeft hem 1 miljoen dollar 3,6 miljoen) ge- kost.(A.P-). PRAAG (AFP) In Praag zijn ter gelegenheid van het 25ste congres van de Internationale Federatie van Typisten en Stenografen wedstrijden gehouden, waar bij de Westduitser Sigried Lude de snel ste machineschrijver bleek te zijn met 16.797 aanslagen in een half uur. De prijs voor de hoogte accuratesse ging naar de Tsjechoslowaakse Marie Bobkova, die 4.796 foutloze aanslagen deed in tien minu ten. Bij de stenografen kreeg de Bulgaar Anton Makariev de prijs met 525 letter grepen en 26 strafpunten. Advertentie camera met wereldgarantie 42. „Hou toch eens op over eten," zei de witgejaste geërgerd, „u weet toch dat ik nooit eet als ik met iets nieuws bezig ben? Eet zelf maar op wat u klaar gemaakt hebt!" „Maar we hébben niets klaarge maakt!" riep staatsvijand nummer 1 op wanhopige toon. „Nou, wat zeurt u dan?" vroeg de wetenschaps man. Terwijl dit onvruchtbare gesprek gaande was, friemelde Panda zenuwachtig aan het touw van de zak. „Als ik het nu maar gauw los krijg," prevelde hij, „straks zien ze me, en dan is het te laat. Op dat moment liet het touw zich ontwarren en enkele secon den later stak het hoofd van de fotograaf uit de zak op. „Vlug, meneer de Meester-Kieker," fluisterde Panda gejaagd, „als we gauw zijn kunnen we ontvluchten. Ze letten nu niet op ons." Doch de Meester-Kieker maakte geen aanstalten om zich geruisloos in veiligheid te stel len. „VLUG PANDA!" riep hij uit volle borst, „MAAK EEN FOTO VAN MIJN LIJDENSTREKKEN!" Dit ge roep bleef niet onopgemerkt. ONRUST OP R0TTUMER00G ROTTUMEROOG, het kleinste van de zes Nederlandse Waddeneilanden, is ten dode opgeschreven. Dat is althans de mening van de strandvoogd-kust wachter Jan Toxopeus, die de toekomst van „zijn" eiland een wandelend brokje zand en slik met een oppervlakte van nauwelijks vier vierkante kilometer somber inziet. Hij is de overtuiging toegedaan, dat dit paradijsje in de Waddenzee een ver loren stukje Nederland is dat zijns in ziens al van hogerhand is afgeschreven. Onomwonden verklaart hij, dat men Rottumeroog „gewoon laat wegspoelen". Die „men" zijn dan de mensen van Rijkswaterstaat, en met name van de Dienst Landaanwinningswerken, die zetelt in het Groningse Baflo. Strand voogd Jan Toxopeus meent, dat „Baflo" de zandplaat Rottumerplaat (tussen (Schiermonnikoog en Rottumeroog) be langrijker acht dan zijn eiland en dat dit laatste eiland in de toekomst letterlijk en figuurlijk plaats moet maken voor de genoemde zandplaat. Die plaat wordt (volgens Toxopeus) wèl be schermd en dat steekt hem, juist nu er kansen zijn dat zijn Waddeneilandje „ontdekt" zal worden door het massa toerisme. DE HOOP van de strandvoogd is nu ge vestigd op Staatsbosbeheer, dat het eiland broedplaats voor duizenden vogels naar zijn mening zal kunnen exploiteren als natuurbeschermingsgebied. Bovendien zal zijns inziens Rottumeroog van groter betekenis kunnen zijn voor de landaan winningswerken in de Wadden en als na tuurlijke golfbreker voor de kust van Gro ningen en van Friesland dan dat wat hij die miserabele zandplaat noemt. Deze week heeft mr. C. L. W. Fock, com missaris der koningin in Groningen, een werkbezoek aan Rottum gebracht. Het echtpaar Toxopeus en hun twee nog op het eiland wonende kinderen Hendrik Jan en Wiepkje hebben hun gast deelgenoot gemaakt van hun verontrusting en veront waardiging, omdat de toekomst van Rot tumeroog voor hen zo onzeker is, maar of het helpen zal? STRANDVOOGD Jan Toxopeus in de zesde graad nog familie van minister mr. E. H. Toxopeus, windt er geen doekjes om als hij spreekt over zijn problemen. „Men laat het eiland wegspoelen en dat is echt iets voor Nederland", zo stelt hij, zonder overigens deze stelling uitvoerig te ver duidelijken. Sinds 1936 oefent hij zijn hui dige functie uit. Hij volgde in dat jaar zijn vader op, die van 1908 tot 1936 strandvoogd en kustwachter op Rottumeroog is ge weest. Of zijn achttienjarige zoon Hendrik Jan ooit zijn vader zal opvolgen is een open vraag. Een vraag, die de gehele „beman ning" van Rottumeroog, want zo spreekt de voormalige stuurman van de grote vaart over de huidige bewoners van het eiland, bezig houdt. Onrust dus op Rot tumeroog, het meest oostelijke en minst belangrijke van de zes Waddeneilanden. Het behoort onder de Groningse gemeente Warffum, ligt 22 kilometer uit de kust ten noordwesten van het Uithuizer Wad en bestaat uit lage, met helm dichtbegroeide duingronden en in het oosten uit een plaat, die zich langzaam naar het oosten uit breidt. DIT „WANDELEN" geschiedde tot voor enkele jaren met een „snelheid' 'van drie endertig meter per jaar, want zo groot was aan de westzijde van het eiland de afslag en aan de oostzijde de aanwas. De laatste zes a zeven jaar is de afslag volgens Toxo peus minder groot. Nu verplaatst het eiland zich nog slechts 15 tot 20 meter per jaar. Niet alleen de snelheid, van dit wan delen, ook de „koers" is veranderd. Was deze tot voor enkele jaren oost, thah,s richt het eiland zich zuidoost en koerst het aan op de Groninger Waddenkust. DE VERMINDERDE afslag enerzijds en een gewijzigde afstroming van het Wad denwater bij eb naar de Noordzee doet de heer Toxopeus veronderstellen, dat grote veranderingen (en daarmee economische ontplooiing) voor Rottumeroog mogelijk zijn. Een handhaving van de huidige geo grafische positie van het eiland zit er naar zijn mening dik in, „maar wat je niet onderhoudt gaat achteruit", zegt hij bitter. Dat de Dienst Landaanwinningswerken de Rottumerplaat zich meer gelegen laat liggen aan" het onderhoud en de instand houding van „de plaat" en Rottumeroog verwaarloost, acht hij betreurenswaardig. Voor het eiland, voor zijn gezin en voor zijn gevoel voor traditie: hij zou graag zijn zoon Hendrik Jan ook eens als strand voogd-kustwachter zien. ZO STAAT HET in zijn aanstellingsbrief: de strandvoogd heeft te zorgen voor het onderhoud en de instandhouding van het eiland. Jan Toxopeus is nu van deze taak ontheven. De Dienst Landaanwinnings werken heeft zijn taak overgenomen en personeel van deze dienst plaatst nu het rijshout en plant het helmgras. „Het gaat nu alles zo'n beetje buiten mij om", aldus de strandvoogd. Hij verricht nu wat „akke vietjes" waarmee hij dan onder meer be doelt de stroomvoorziening op het eiland en de mobilofoonwacht. In het seizoen zoekt hij voornamelijk meeuwe-eieren, om die in grote hoeveelheden op het vaste land te verkopen. In Noord-Groningen wordt deze Rottumeroogse uitvoer op hoge prijs gesteld. Dat de strandvoogd geen taak meer heeft, die direct verband houdt met de onderhoudswerkzaamheden, geeft hem een onaangenaam gevoel. „Het is een heel zure appel", zo zegt Toxopeus, die zich ietwat teveel begint te voelen. Dat het onderhoud van het eiland nu door anderen wordt uitgeoefend vindt hij erg. Nog erger vindt hij het, dat dit in zo geringe mate ge beurt. Slechts enkele weken per jaar werkt „Baflo" op Rottumeroog, zo rekent hij de bezoeker voor. Hijzelf werkte dag na dag, jaar in en jaar uit op het eiland, waar zijn vaders en zijn levenswerk nu aan de golven wordt prijsgegeven. „MEN MOET geen oude schoenen weg gooien, voor men nieuwe heeft", meent Jan Toxopeus. Hij vraagt zich af of de nieuwe schoen in casu de Rottumerplaat wel zal passen. Bij de storm van 16 fe bruari van het vorige jaar ging die nieuwe schoen al even danig knellen. De wind sloeg fikse gaten in de nieuwe stuifdijk op de plaat. „Ik moet nog zien, dat die van Baflo het daar houden", verzucht de strandvoogd. En in die zucht ligt iets op gesloten van zijn hoop op betere tijden voor Rottumeroog. „Dat, waar ik het hele leven voor heb gegeven, wordt nu afge broken", zegt hij. Het tot dusver door hem verzorgde rijksvervoer van de vaste wal naar het eiland en omgekeerd is voor hem al verleden tijd, de peilwerkzaamheden op het wad worden nu ook door anderen ver richt en de meetlat voor het opmeten van het strand behoeft hij al evenmin langer te hanteren. Strandvoogd Toxopeus voelt zich op dood spoor gezet. Zich steeds af vragende, waarom „Baflo" de tekentafel belangrijker vindt dan ruim 55 jaar fa milie-ervaring bij de instandhouding en het onderhoud van Rottumeroog, geeft hij daarop zelf het antwoord. „Ik zal wel niet meer passen in het systeem, omdat het in stituut van strandvoogd voor Baflo uit de tijd is <*4 M*#* De familie Clark in de Amerikaanse staat Michigan heeft een oud potkacheltje tot brievenbus gepromo veerd. De kranten kunnen blijkens het opschrift in de kachelpijp gestopt worden, de brieven in de bus daar onder. Rekeningen mag de postbode rechtstreeks in de kachel stoppen Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 WASHINGTON (Reuter) Ter verkrij ging van gegevens over de straling in de ruimte, heeft de Amerikaanse luchtmacht op 27 juni een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht, waarvan vier da gen later door een signaal van de aarde de eigenlijke waarnemingssatelliet werd losgemaakt en in een baan om de aarde werd gebracht. Dit is pas thans op een persconferentie in Washington bekendgemaakt. De satelliet, die een eigen aandrijfme chanisme had, kwam in een baan met als hoogste punt 4100 kilometer en als laagste 332 kilometer. Desgevraagd werd meegedeeld, dat de satelliet toevalligerwijze ook wel gegevens zou kunnen verzamelen over geheime kern proeven. Advertentie y

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11