Eerste pijler opgeblazen is nu officieel gestart Gevangenen bij honderdtallen ontvlucht BONT ZOMER PRIJZEN Aardbeving in Joegoslavië Kernstop-akkoord geparafeerd Lord Home en ondertekening hamol vandaag- HET WEER Rusk voor de naar Moskou Met exploitatie aardgas Non-agressie het volgende punt Oproer in Caracas Artsen in Brussel staken 24 uur Deens vrachtschip liep op ijsberg Kennedy spreekt hedenavond Honderden doden Nederlandse reactie Afrikaans souvenir stó'MORRIS "ieforeyou Suy! FALCON REGENJASSEN Bemanning van 35 koppen in veiligheid TEGEN B IJ Groot hotel stortte als kaartenhuis in elkaar In de krant van heden: Alle KINDERSTOFFEN worden uitverkocht ONDER EEN (BOOR- HOEDJE GEVANGEN Het woord is aan Minister Rusk volgende week naar Moskou? Tsjoe en Lai spreekt Grote kollektie COUPONS KENNEMERLAAN 55 Vrij zonnig en minder koel Aan het strand: MOSKOU (Reuter en AFP) - De Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren een verdrag geparafeerd waarbij het nemen van kernproeven in de dampkring, de ruimte en onder water wordt verboden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie landen zullen spoedig in Moskou hun handtekening onder het ak koord plaatsen. Het uit vijf artikelen be staande verdrag, dat overal ter wereld uitgezonderd Peking en Parijs met grote instemming is begroet, behelst een gedeeltelijk verbod omdat de grote mo gendheden het nog niet eens konden Ca 1 1 1 worden over een inspectiesysteem voqj, m HOHtl OOGl*GJl. hun zin ondergrondse proeven. Het is het eerste >elangrijke akkoord tussen Oost en V est jn con£iict over de groenteprijzen heeft de Canadese minister van Buiten landse Zaken, Paul Martin, meegedeeld. GENèVE (Reuter) In Genève wordt verwacht, dat het akkoord de ontwape ningsconferentie. die dinsdag wordt her vat en waar Frankrijks zetel sinds enige tijd leeg is gebleven, nieuw leven zal irn blazen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in 's-Gravenhage heeft berichten over de parafering van het gedeeltelijk kernstopakkoord te Moskou verheugend genoemd Alles wat kan bijdra gen tot vermindering van de spanning tus sen Oost en West wordt door Nederland toegejuicht. Dit akkoord moet men zeker beschouwen als een stap in de goede rich ting, aldus de woordvoerder. (Zie voor de reacties uit Londen en Pa rijs pagina 3). sinds 1955, toen het Oostenrijkse staats erdrag werd gesloten, krachtens het welk de bezettingstroepen uit Oostenrijk vertrokken. Het verdrag werd geparafeerd door Averell Harriman voor de Verenigde Sta ten, Lord Hailsham voor Groot-Brittannië en minister Gromyko voor de Sovjet-Unie. In een communiqué waarin de parafering van het verdrag werd bekendgemaakt, wordt gezegd dat de regeringen van de drie landen besprekingen zullen voeren over een Russisch voorstel voor een niet- aanvalsverdrag tussen de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie en de landen van het Warschaupact na hun bondgeno ten in deze groeperingen te hebben inge licht en geraadpleegd. In een inleiding tot het verdrag zeggen de drie mogendheden dat hun voornaamste doel is, het zo spoe dig mogelijk bereiken van een akkoord in zake aigemene en volledige ontwapening In het verdrag dat voor alle landen openstaat wordt verklaard, dat de par tijen zich ertoe verbinden op het gebied onder hun jurisdictie of bestuur „ontplof fingen ter beproeving van kernwapens, of andere kernexplosies te verbieden, te ver hinderen en niet uit te voeren". Daarna worden de drie plaatsen waarvoor dit geldt de dampkring, de ruimte en onder water genoemd. Het gedeeltelijke ak koord „loopt niet vooruit op het sluiten van een verdrag dat resulteert in een permanent verbod van alle kernproeven met inbegrip van al dergelijke ontploffin gen onder de grond Minister Gromyko verklaarde tegenover de journalisten, die in het onderhandelings gebouw waren binnengelaten, „deze para fering is zeer belangrijk. Hierop moeten andere belangrijke vorderingen volgen." Ook Averell Harriman noemde de onderte kening een zeer belangrijk feit. Lord Hailsham zei dat de besprekingen „een goed begin" waren. Het akkoord werd gisteren om kwart kwart over vijf (Nederlandse tijd) gete kend. De besprekingen, die tot de totstand koming van het akkoord hebben geleid zijn 15 juli begonnen. OTTAWA (AFP) „Canada is bereid, het kemstopverdrag te ondertekenen", zo Vanmorgen om twaalf uur is de ooste lijke beveiligingspijler van de voormalige spoorbrug over het Ncordzeekanaal in Vel sen door een explosie opgeruimd. De firma Roosch uit Rotterdam had drie honderd kilo springstof aangebracht op drie meter onder de waterlijn, die door een springklok tot explosie werd gebracht, Het gevolg was een grote waterzuil. Gol ven beukten de oevers. Even later, toen alleen nog wat luchtbellen uit het water omhoogkwamen, kon men constateren, dat er niets meer van de pijler te zien was Of het zeventien meter diepe gevaarte, dat omringd was door een zes millimeter dik ke metalen mantel, inderdaad geheel is opgeruimd, staat nog niet vast. (Van onze correspondent) Onder het zwaar gedreun van de aan drijvende elektromotor heeft de commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen mr. C. L. W. Fock, die tevens president-directeur is van de N. V. Ne derlandse Gasunie gisteren op de boor- vloer van de boorinstallatie Slochteren een handle overgehaald, waardoor officieel gestart werd met de exploitatie van het Groningse aardgas. Oud-minister De Pous en vele andere autoriteiten waren getuige van dit historische moment in de geschie denis van de befaamde gasbel. Wij mogen nu aannemen, zo zei mr. Fock, dat het bij het Slochter gas gaat-om een hoeveelheid van 500 miljard kubieke meter, die een enérgiewaarde vertegen- krabbelt de Westduitse regering tegenover de eisen van de boeren steeds meer te rug. Landbouwminister Schwarz heeft nu al toegezegd, dat hij eventuele maatre gelen zou nemen om de Duitse groente en fruitproduktie te beschermen. Daaroe zullen alle bepalingen in het E.E.G.-ver drag worden uitgebuit. Schwarz wil voor al in de tooekomst tijdig overgaan tot be schermende maatregelen als landbouw- produkten de vastgestelde minimumprij zen niet meer halen. Prof Erhard heeft ook begrip geuit voor de moeilijkheden van de groenteproducen ten. Uit alles blijkt dat de Bondsrege ring overstag is gegaan en haar stand punt, dat verdere invoerbeperkingen niet CARACAS (AFP) Bij een hevige op stand in een gevangenis in Caracas heeft een groot aantal van de 800 gevangenen kans gezien te ontsnappen, zo Is vrijdag van officiële zijde in de Venezolaanse hoofdstad meegedeeld. Met klem werd ontkend dat de opstand is begonnen met een aanval van een groep gewapende aanhangers van een uiterst linkse organisatie op de gevangenis. Pas na enkele uren slaagden politie en nationale garde er in, de toestand mees ter te worden. Er zouden acht doden en een vijftigtal gewonden zijn. Volgens de politie heeft geen enkele po litieke gevangene aan de opstand deelge nomen. De actie zou uitsluitend een aan gelegenheid van de gewone gevangenen zijn geweest. Eén van hen, met de bijnaam „de go rilla" slaagde er in de deur van zijn cel te forceren. Vervolgens lokte hij achter eenvolgens zes bewakers naar zijn cel, die hij allen ontwapende en opsloot. Daarop stelde hij andere gevangenen in vrijheid. Zij maakten zich meester van de wa- penvoorraad van de gevangenis en namen bewakers die hen trachtten tegen te hou den onder vuur. In de loop van het ge vecht wist een onbekend aantal gevange nen uit de gevangenis te komen. (Venezuela wordt de laatste tijd ge plaagd door linkse terroristen, die zich la ten inspireren door de revolutionaire be weging op Cuba). zouden wordeningevoerd heeft laten va ren. De boeren zijn hierover zo tevreden dat zij een voorgenomen protestactie heb ben afgelast. Ook het Westduitse verbond voor de Groothandel heeft gisteren geëist, dat het inkopen door particulieren in de Holland se grensgebieden van landbouwprodukten moet worden bemoeilijkt. Behalve de 10 percent invoerrechten, die nu betaald moe ten worden op groenten etc. zou een hef fing van 15 percent geheven moeten wor den. 'Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 woordigt van 500 miljoen ton steenkool equivalent. Het gas vertegenwoordigt aan zienlijk meer dan de helft van de ge schatte aardgasreserve van West-Europa, die wordt geschat op 870 miljard kubieke meter. Het Slochter gas is, zo zei mr. Fock, als brandstof een schoon gas (geen zwavel), met een calorische waarde, die ongeveer tweemaal zo groot is als die van het stadsgas. In een wat relativerend betoog bracht mr. Fock vervolgens de juiste betekenis van het aardgasveld naar voren. Als grondstof voor de bereiding van chemische produkten is het gas wellicht minder interessant dan men wel eens aan neemt. Dat betekent niet, dat er niet veler lei produkten uit zouden kunnen worden gemaakt," zo constateerde mr. Fock, die in dit verband opmerkte: wanneer het economische gezichtspunt in acht ge- rtorqfo wnpdi lijkt ér maar een klein aan tal interessante mogelijkhéden over te blij ven." Over de prijs van het aardgas 2ei de commissafis ten slotte: „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat over de prijs wel eens iets te gemakkelijk ge> dacht wordt. Deze zal aanlokkelijk moe' ten zijn om de concurrentie met de ande re energiebronnen aan te kunnen." (Van onze correspondent) BRUSSEL Nauwelijks waren de Bel gen donderdag enigszins bekomen van de emoties, welke de staking der belasting ambtenaren gedurende de laatste tien da gen met zich heeft gebracht, of een nieu we actie van ontevreden werkers diende zich aan. Donderdagmiddag deelde de Nationale Federatie van Artsenvakbonden mede. dat de geneesheren van Groot-Brussel gedu rende 24 uur voor hun patiënten niet te spreken zijn. Hun spreekkamers blijven tot zaterdagmorgen gesloten. De Brusselse artsen zijn zich overigens wel bewust van hun verantwoordelijkheid en plichten jegens hun patiënten, want zij hebben een versterkte wachtdienst, ge organiseerd, welke gratis ter beschikking van het publiek zal staan. Evenals de stakende belastingambtena ren zijn de geneesheren boos op de over heid en wel in het bijzonder op de mi nister van Volksgezondheid, Leburton. Hun staking is "bedoeld als een protest tegen Leburtons wetsontwerp op de ziektekosten en invaliditeitsverzekering. Dit ontwerp zou naar alle waarschijnlijkheid vandaag in de Senaat aan de orde komen. De Ka mer heeft het reeds enige weken geleden goedgekeurd. De artsen zijn van mening, dat het ont werp in zijn huidige vorm zal leiden tot een schending van het beroepsgeheim en ook dat het een vrijheidsberoving zowel voor artsen als voor patiënten betekent, De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, keerde gisteren op Schiphol terug van zijn reis naar Kameroen in Afrika. Hij was gewapend met pijl en boog, een geschenk dat in geen enkele koffer paste. KOPENHAGEN (Reuter) Bij West Groenland, tussen Faeringeahavn en kaap Vaarwel, is donderdag het 500 ton metende Deense vrachtschip Blikur op een ijsberg gevaren en gezonken. Alle 35 opvarenden zijn aan boord genomen door het Westduitse schip Poseidon, dat op weg is naar Reykjavik. Advertentie BELGRADO (Tanjoeng, Reuter, AFP) Een catastrofale aardbeving heeft van morgen vroeg de 200.000 inwoners van de Joegoslavische stad Skoplje, de hoofdstad van Macedonië in hun slaap verrast. Tien tallen gebouwen, waaronder enkele van de mooiste en grootste van de stad, zijn als kaartenhuizen ingestort. Van het grote ho tel „Macedonia", dat tot de grond werd verwoest, zouden alle gasten zijn omgeko men. Tienduizenden mensen, onder wie vele gewonde" vluchtten de straten op, die een vreselijke aanblik boden. Het aan tal slachtoffers valt nog niet te schatten, maar volgens voorlopige berichten zijn het er meer dan duizend. De eerste beving duurde 15 a 20 secon den en werd gevolgd door drie lichtere schokken, die enkele seconden duurden. De meeste mensen in de stad sliepen qn hadden geen tijd om te vluchten. Het contact met de buitenwereld werd verbro ken toen het hoofdpostkantoor instortte. De verbindingen werden daarna per radio onderhouden. Uit de wijde omgeving zijn reddingsploe gen naar Skoplje onderweg gegaan. Alle beschikbare ruimte in ziekenhuizen, va kantieoorden en openbare instellingen zijn gereed gemaakt om de getroffen stadsbe volking onderdak te bieden. Honderden woonhuizen werden vernield. Op het station ontspoorde een binnenko mende trein, waardoor 20 mensen zouden zijn gedood en een groot aantal gewond. Skoplje ligt aan de autoweg van Bel grado naar de Griekse grens. In de laatste jaren is de stad aanzienlijk uitgebreid en gemoderniseerd, hoewel zij haar Oosterse karakter heeft behouden. Op het tijdstip van de ramp was er geen Nederlandse trein in de buurt van Skoplje. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen ...2,11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Medische verzorging 5 Films 5 Topsy6 Overdracht Tudderen en Elten9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Horen en Zien13 Beurs 13 Scheepsberichten13 Kunst 13 Sport 15 Luidsprekersv6 Dit nummer bestaat uit pagina's Advertentie 48e JAARGANG NUMMER 220 v T VRIJDAG 26 JULI 1963 Teief. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T f m flT WA Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II Tf j T Lj |r i JJ T |T j Abonnement per week 62 cent, pe^kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef redactie 5389 na kantooruren =1080 Mi ^B ^B WBBi nummers, afgehaald aan ons bureau, Id cent ZZj; S: DAGBLAD VOOR VELSEN.IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gin,ekaJg ,Jmuider C«.« no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93,Haarlem Directie: P. W. Peereboon^n^MrHL^Gjian^erMije In Slochteren hebben de commissaris der koningin in Groningen, mr. C.L.M. Fock, en de oud-minister van Econo- mische Zaken, drs. De Pous (rechts), de eerste boortoren voor de aardgas winning in werking gesteld. Albert Camus: Bij rampen ervaart men dat in de mens meer te bewonderen valt dan te verachten. De drie leiders van de kernstoponder- i man van de Verenigde Staten, Lord. 1 drei Gromyko van de Sovjet-Unie. handelingen in Moskou: Averell Harri- Hailsham van Groot-Brittannië en An- (Telefoto). WASHINGTON (Reuter) President Kennedy zal vanavond een rede voor de Amerikaanse radio en televisie uitspreken over het akkoord van Moskou. Verwacht wordt, dat Kennedy zal spreken over de vooruitzichten op verdere ontspanning tus sen Oost en West en een beroep zal doen op het Amerikaanse volk om steun voor de bekrachtiging van het kemstopverdrag In de Amerikaanse Senaat. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, zou vinden, dat goedkeuring van het verdrag door de ver eiste meerderheid van tweederde in de Se naat wel verwacht kan worden, hoewel er harde noten gekraakt zullen worden. Volgens Amerikaanse functionarissen is president Kennedy opgetogen over het nieuws uit Moskou en hoopvol gestemd ten aanzien van het bereiken van verdere successen bij de behandeling van andere kwesties van de „koude oorlog". Naar men meent te weten, zal Rusk, wanneer hij de volgende "week in Moskou aankomt om het kemstopverdrag te teke nen, met Russische functionarissen over belangrijke Oost-West-vraagstukken spre ken. Aangenomen wordt, dat ook de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, aan deze besprekingen zal deelne men. Van Russische zijde zou de minister Gromyko, en mogelijk premier Kroesjt- sjev zelf van de partij zijn. PEKING (AFP) Premier Tsjoe En Lai van communistisch China zal maan dag in Peking „een belangrijke rede" houden voor duizenden studenten, zo meldt de Chinese pers. Waarover de eerste-minister zal spreken, werd er niet bij gezegd. Advertentie fasti!to Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen vrij zonnig en droog en minder koel. Zwakke noordelijke wind. Middagtemperaturen 18 a 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Door de na dering van een hogedrukgebied uit het westen een zonnig weekeinde met stijging van temperatuur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1