Nassers unie breekt stuk De Gaulle wil niets weten van „schijnontwapening" „De twee levens van de heer Stephen Ward WERELDNIEUWS Van dag tot dag Kernstopverdrag In grote party-bottle (niet 3/4 liter, maar een héle Bedaarde betoging in Parijs Kennedy en Macmillan doen een beroep op de Franse president Boos weer in Italië Vaticaan verontrust; Keeler bekogeld Parijs torpedeert NAV O-onderzoek Spoorstaking in V.S. afgewend Levenslang voor ex- gettobewaker Negerpredikanten in New York opgepakt ^Qr&atótoel bloemen VRIJDAG 26 JULI 1963 3 Hanratty ten onrechte gehangen? - Lagerhuis vraagt onderzoek iSf DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER f Bottled by Raak Was het een vergissing Visa ingetrokken Vaticaans commentaar Portret verkocht Mac's triomf Vrees en hoop /p de Woei Ernö Het verdrag tussen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland tot stopzetting van de atoombomproeven is dan eindelijk tot stand gekomen (al moet het ook nog geratificeerd worden) en het is geen won der dat dit nieuws bijna overal ter wereld met geestdrift is ontvangen. Want met het sluiten van deze overeenkomst is een be langrijke stap gezet op de overigens nog heel lange weg naar de politieke ont spanning waaraan de mensheid zo dringend behoefte heeft. Alleen in China is lof voor dit verdrag van hogerhand verboden, want al heeft het Chinese volk evenveel behoefte aan die politieke ontspanning als de rest van de wereld, de Chinese regering voelt die behoefte zelf blijkbaar niet; voor haar is oorlog, hetzij „koud" of anderszins, een on misbaar onderdeel van de ideologische strijd. De machthebbers in Peking hebben, naar het schijnt, best de levens van een honderd miljoen of meer van hun onder danen over voor een grootscheepse poging om de wereldheerschappij van het com munisme en daarmee van China te vestigen. In Frankrijk ligt de zaak anders. Daar is het niemand verboden, het Moskouse verdrag toe te juichen, al doen president De Gaulle en zijn ministers daar dan zelf niet aan mee. De Franse regering laat zich in deze kwestie weer geheel leiden door De Gaulle's negentiende-eeuwse opvat tingen van „landsverdediging" die een af wijzing vormen van alles wpt de twintig ste eeuw inzake de noodzaak van inter nationale samenwerking geleerd en be wezen heeft. Frankrijk gaat dus, evenals China, door met zijn streven naar een eigen atoommacht en verzwakt daardoor de effectieve betekenis van het kemstop verdrag. De zuivering van de atmosfeer politiek zowel als natuurkundig zal daardoor toch weer bemoeilijkt en ver traagd worden. Maar zij zal, althans in politieke zin, door de Franse houding toch niet geheel onmogelijk worden gemaakt. De twee grootste atoommogendheden zijn het met elkaar eens geworden omtrent een kwestie van enorme politieke en militaire beteke nis en dat is een ontwikkeling, waartegen over het verzet van De Gaulle onbelang rijk wordt.-De Britse regering heeft heel wat méér begrip getoond voor de rol die zelfs een grote mogendheid maar die toch niet langer tot de allergrootste behoort in de huidige wereldpolitiek kan spelen. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS De demonstratie van donder dagavond bij de arbeidsbeurs op het Plein van de Republiek tegen de „hinderwet" van de regering-Pompidou is rustig verlo pen. Er was een grote politiemacht op de been, maar die stond bescheiden in zij straten opgesteld. Men schatte het aantal deelnemers op vijfduizend. De nationale vergadering heeft donder dagavond met 257 tegen 204 stemmen haar goedkeuring in tweede lezing gehecht aan de wet van de regering, waarin de vak bonden een aantasting zien van het sta kingsrecht. Meer dan deze protestdemon stratie heeft de aandacht getrokken een artikel in het weekblad van het rooms-ka- tholieke vakverbond, de C.F.T.C. De heer Deschamps, algemeen secretaris van deze rooms-katholieke vakcentrale, doet daarin een aanval op De Gaulle en schrijft woor delijk het volgende: „Als De Gaulle de hinderwet niet heeft geïnspireerd, dan heeft hij" er toch zijn handtekening onder gezet, evenals onder het decreet, dat de mijnwerkers mobiliseerde. Als De Gaulle slecht geadviseerd wordt, dan moet hij zijn raadgevers naar huis sturen. Als hij denkt, dat wij onderdanen zijn, dan moet hij begrijpen, dat hij zich deerlijk vergist. Voor de president van de republiek zijn dat ernstige vergissin gen. De velen, die gisteren nog geloof den, dat de man van de bevrijding en van de dekolonisatie ook de man zou zijn van de sociale rechtvaardigheid, zijn diep bedrogen uitgekomen. Zij verwachten van de president der republiek en van zijn regering hoe langer hoe minder. Zij heb ben de overtuiging, dat de economie van het land bepaald wordt door de minister van Financiën, door onaantastbare be langengroepen en door een volkomen ver keerde opvatting van wat verstaan moet worden onder orde. Morgen, als wij onze keus moeten doen, zal de regering op haar gevaarlijke en dubbelzinnige overwinning van heden het antwoord van het volk ge presenteerd krijgen". Tot zover het rooms- katholieke weekblad. Men krijgt uit deze woorden, uit herder lijke brieven van bisschoppen en ook uit de houding van de rooms-katholieke M.R.P. gedurende de behandeling van de hinderwet in Kamer en Senaat, meer en meer de indruk, dat het rooms-katholieke volksdeel van Frankrijk zich meer en meer tegen De Gaulle gaat verzetten. BEIROET (Reuter) Egypte heeft 35 Iraakse, Syrische en Jordaanse studenten het land uit gezet. Gisteren zijn zij per schip in Beiroet aangekomen, na drie da gen in Egypte gevangen te hebben ge zeten. Volgens de Iraakse ambassade in Cairo, zijn in Egypte 54 Iraakse studenten ge arresteerd. DAMASCUS Syrië heeft het kantoor in Damascus van. het Egyptische Pers bureau voor het Midden-Oosten gesloten en het personeel uitgewezen. BAGDAD In Bagdad zijn gisteren 21 mannen ter dood veroordeeld wegens deel neming aan een communistische poging tot bezetting van een militair kamp, al dus meldt de Iraakse radio. LONDEN (Reuter) In het Engelse La gerhuis is een door 75 afgevaardigden van alle drie partijen ondertekende motie in gediend, waarin de minister van binnen landse zaken wordt uitgenodigd een onöer- i zoek te laten houden in de zaak van de vorig jaar opgehangen James Hanratty. Hanratty zou het slachtoffer zijn gewor- den van een gerechtelijke dwaling toen hij ter dood werd veroordeeld wegens moord op een automobilist. Advertentie SENT *cius/ve -K I N G—51Z E- P. LORILLARD COMPANY, U.S.A. - FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES - THROUGH LORILLARD RESEARCH Van onze correspondenten) PARIJS Donderdagmorgen zijn op het Elysée-paleis in Parijs boodschappen be zorgd van president Kennedy en van pre mier Macmilian. De inhoud van de brie ven is niet bekend gemaakt, maar men mag veilig aannemen, dat Kennedy en Macmillan president De Gaulle hebben uitgenodigd de Moskouse overeenkomst over het staken van de kernproeven me de te ondertekenen. Het staat vast, dat De Gaulle dit zal weigeren. Voor hem is het Moskouse akkoord een sschijnontwape- ning. waarmede hij niets uitstaande wil hebben. Een soortgelijk standpunt werd donder dagmiddag verdedigd door de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, in een bijeenkomst met de le den van de kamercommissie voor buiten landse zaken. Het akkoord over het sta ken van de kemproeven, aldus de mi nister, is geen werkelijke ontwapening, doch het kristalliseert alleen de menings verschillen tussen hen, die kernbommen hebben en hen, die ze niet hebben. De Franse regering zal voortgaan met het opbouwen van een eigen en zelfstandige kernbewapening, die noodzakelijk is voor de Franse landsverdediging. Mocht eens de dag aanbreken, waarop werkelijke ont wapeningsbesprekingen beginnen, dan zal Frankrijk ongetwijfeld bereid zijn daar aan deel te nemen. Advertentie BERLIJN (AP) Was de vergissing van de redacteur werkelijk een vergissing? Het Oostduitse persbureau ADN meldde in een verslag over het bezoek van de vroegere Amerikaanse vice-president Nixon aan Oost-Berlijn, dat enkele Oost- berlijners hadden gezegd: „Na het vredes verdrag zullen de Amerikaanse bezetters hartelijk welkom zijn in de DDR". Precies 13 minuten nadat dit op het telexnet was verschenen gaf het persbu reau een correctie. De zin moest luiden dat „nadat er een vredesverdrag is gete kend en de Amerikaanse bezetters zijn te ruggetrokken, alle Amerikanen hartelijk welkom zullen zijn in de DDR". ROME (AP) De stormen die Italië sinds zondag teisteren hebben tot dusver re 20 mensenlevens geëist. Gisteren steeg het dodencijfer met 5. Voor de vijfde achtereenvolgende dag werd het land ge geseld door zware regenval, vergezeld van hagel on onweders. Nieuwe aardschok ken vergrootten de schrik. Het slechte weder heeft gisteren vooral gewoed in het gebied ten zuiden van Na pels. Door een tropische regenval ontston den tal van overstromingen. Door de har de wind sneuvelden schoorstenen en bo men. LONDEN (Reuter) Stephen Ward heeft zich gisteren voor de Old Bailey meer dan twee uur achtereen verdedigd tegen de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht. Ward gaf toe, dat hij een „immoreel man" is, maar ontkende als souteneur geld te hebben verdiend. Zijn advocaat gewaagde van twee levens: één als osteopaat, die veel geld verdiend, en één als vrijgevochten en begaafd artiest, die tal van verhou dingen met vrouwen had. Ward zei, dat hij noch geld, noch po litieke gunsten had verkregen van minis ter Profumo. De chèque van duizend gul den, die Lord Astor aan Ward ter hand had gesteld om de huur van Christine Kee ler en Marilyn Rice-Davies, die op dat moment zonder geld zaten, te betalen, was een persoonlijke lening geweest, die Ward naar zijn zeggen had terugbetaald. Ward zei, dat hij er „geen flauw idee' van had, dat Christine Keeler zich voor geld aanbood en dat hij haar niet zou hebben toegestaan om in de flat in Wim- pole Mews te blijven wonen, als hij dat geweten had. Hij had het altijd prettig gevonden mooie meisjes om zich heen te hebben deze uit te tekenen en er sexueel verkeer mee te hebben, maar hij had nooit dwang uitgeoefend. Ward gaf toe, twee meisjes voor hun liefde te hebben betaald, hij was daar echter niet trots op. Christine Keeler is donderdag bij het verlaten van de rechtszaal door toeschou wers met eieren en rot fruit bekogeld. Zij werd niet geraakt, maar een persfotograaf en een politieagent wisten de projectielen niet te ontwijken. Een menigte van naar schatting 1500 mensen verbrak het politiecordon toen zij verscheen. Er steeg een luid gejuich op maar er werd ook „boe" geroepen. Mejuffrouw Keeler verklaarde tijdens het proces, dat Ward haar eens naar het hoofdbureau van Scotland Yard had ge bracht, waar hij de politie had verzocht haar te waarschuwen tegen veelvuldige bezoeken aan nachtclubs en het gebruik van marihuana. NEW YORK De Amerikaanse rege ring heeft de vorig jaar aan Christine Kee ler en Marilyn Rice-Davies verstrekte vi sa 'ifigét'rökken. Keeler en Rice-Davies brachten vorig jaar een kort bezoek aan New York. ROME L'Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, is heftig uitgeval len tegen de „pagina's vol walgelijke ver halen" die de meeste kranten publiceren over het proces-Ward. Het blad spreekt van een bijzonder soort immoraliteit, om dat het hier niet gaat om het negeren van een moraal, maar om het volstrekt ontbreken van een bewustzijn van morali teit bij de betrokkenen in het proces. LONDEN Een woordvoerder van de Londense kunstzaal, waar portretten van de heer Ward worden tentoongesteld, heeft verklaard: „Wat er ook gebeurt, wij zijn niet van plan te sluiten." Zoals gemeld heeft de directie van het gemeentebestuur opdracht gekregen het gebouw binnen 48 uur af te sluiten. Een portret van Mandy Rice-Davies bracht donderdag op de tentoonstelling on geveer 4200 gulden op. Het gelaat was ge schilderd door Ward, het haar en de ach tergrond door de geportretteerde. De ko per bleef onbekend. LONDEN Donderdagavond gaf pre mier Macmillan het Lagerhuis op drama tische wijze het grote nieuws uit Moskou. Het was zijn moment van triomf, waarop hij - jarenlang had gewacht. Hij beheerste zich, maar zijn stem beefde en hij hield even op toen hij aan de woorden kwarii dat er een einde zou worden gemaakt aan de bewapeningswedstrijd. Belangrijker nog dan het kemstopver drag zelf acht premier Macmillan de in vloed die het pact zal hebben op de toe komstige ontwikkelingen. Hij is vol ver trouwen, dat dit akkoord gunstige gevol geen zal hebben op het internationale vlak. Volgens waarnemers is de parafering van het kernstopakkoord in zekere mate als een persoonlijk succes voor Macmillan te beschouwen, wat hij na de Profumo-af- faire bepaald wel nodig had. Toen Macmillan de kamer verliet ont ving hij een van de grootste ovaties in zijn parlementaire loopbaan. De leider schapscrisis scheen op dat ogenblik ver geten. Niettemin knaagt ook in Londen de twij fel of de Amerikaanse Senaat de over eenkomst zal goedkeuren. Vooral is men nog aarzelend over de houding van Frank rijk om maar niet te spreken van China. Tevoren was Macmillan in de fractie vergadering van de Conservatieve partij verschenen, waar de gemoederen minder opgewonden waren. Van de tweehonderd aanwezigen waren er tussen de veertig en vijftig, die weigerden Macmillan toe te juichen. In Londen wordt verwacht dat Oost en West waarschijnlijk nog zullen doorgaan het bestaande wapensysteem „onder gronds" te verbeteren, maar dat er geen sprake meer is dat nieuwe systemen zul len worden ontwikkeld. Om Frankrijk te weerhouden van eigen proeven, is het niet uitgesloten dat de Verenigde Staten bereid zijn hun technische kennis met Frankrijk te delen. Dit zou betekenen dat Frankrijk dan de waterstofbom zal krijgen. Het be langrijkste, vindt men hier, dat Kroesj- tsjev zijn politiek van vreedzaam samen gaan ten koste van een breuk met China heeft doorgezet en dat Kennedy tegen bin nenlandse oppositie in, de Dulles-politiek overboord heeft gezet. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Lord Home gaf van zijn instemming blijk op een voor hem ongekende uitbun dige wijze. Hij noemde het de eerste door braak in vele jaren. De Westduitse regering juicht de be reikte overeenstemming toe. Zij hoopt, dat deze zal leiden tot verdere vooruitgang in de richting van „algemene, gecontro leerde ontwapening", aldus werd in Bonn meegedeeld. PARIJS (DPA) Frankrijk heeft gis teren in de permanente NAVO-raad zijn veto uitgesproken over het plan van secre taris-generaal Stikker voor een onderzoek naar de strategische behoeften van de NAVO. Naar Franse mening zou dit onderzoek bij de nationale defensieapparaten der be trokken landen aantasting betekenen van de nationale soevereiniteit. De NAVO-raad ging na 2V» uur uiteen. Een communiqué werd niet uitgegeven, Er is niet over het voorstel gestemd, zo dat er formeel niet kan worden gesproken van een Frans veto. WASHINGTON (Reuter/AFP) De spoorwegstaking die eventueel komende week in de Verenigde Staten zou begin nen, is afgewend doordat de spoorwegdi recties er in toegestemd hebben de voor genomen personeelsvermindering, die 30 juli zou ingaan dertig dagen op te schor ten. De uitgestelde maatregel betreft 65.000 man en als protest hiertegen zou dinsdag een staking beginnen. Van het besluit der spoorwegen om de invoering der voornomen maatregelen tot 29 augustus uit te stellen werd donderdag mededeling gedaan door Daniel P. Loo- mis, voorzitter van de vereniging van Amerikaanse spoorwegen. Hij zei dat de spoorwegen dit deden om samen te y/er- ken met het congres dat een voorstel van president Kennedy in studie heeft om de reeds vier jaar oude kwestie aan de com missie voor de handel voor te leggen. De voorzitter van die commissie had woens dag de spoorwegen om het uitstel ver zocht. BAMBERG( AP) De voormalige po litieman Georg Schlosser uit Bamberg is Iverobrdeeld tot levenslange gevangenis straf en dwangarbeid wegens moord op Joden in het getto. van. Czestochowa iri Po len tijdens de tweede wereldoorlog. Schlos ser werd schuldig bevonden aan het ver moorden van een zestienjarig meisje, een dertienjarig jongen en een timmerman in de periode toen hij bewaker van het getto was. Een aantal joden die de oorlog heb ben overleefd en in Israël wonen, hebben tijdens het proces getuigd tegen Schlos ser. Schlosser stond voor de derde keer terecht. De eerste keer werd hij onschul dig verklaard. De tweede maal werd hij veroordeeld tot tien jaar. NEW YORK (Reuter) De Newyorkse politie heeft donderdag 24 predikanten voor het merendeel negers gearres teerd, die de toegang tot een bouwterrein versperden uit protest tegen de rassendis criminatie, die de bouwmaatschappij naar hun zeggen toepast bij het in dienst nemen van arbeidskrachten. In Brooklyn, waar een soortgelijke de monstratie werd gehouden, werden twaalf mensen gearresteerd. ,Hond bijt man is stadsnieuws, man bijt hond wereldnieuws." Aan deze journalistieke grondregel moest ik denken toen Associated Press ons uit Denemarken berichtte over een hondje, dat aldaar op zijn achterpoten rondwandelt. Ogenschijnlijk niets bijzonders, want elke hondenvriend kan zijn trouwe viervoeter hetzelfde kunstje leren. Maar Deense Pucki die tot de poedelachtig en behoort is er eigener beweging mee begonnen. Reeds toen hij drie maanden was richtte hij zich op en werd een tweevoeter, aldus A.P. En bijgevolg staat nu de hele weten schappelijke, veterinaire en kynologische wereld op zijn achterste benen. Pucki's hele familiestamboom is nageplozen, het dier zelf is onderzocht door biologen, dier psychologen en andere beoefenaren der praktische en theoretische wetenschappen, maar tot nog toe heeft niemand het mys terie kunnen ontraadselen. De enige aanwijzing die men vond was dat een verre achterneef van Pucki eveneens een autodidact af en toe ook wel eens een ommetje gaat maken op de achterpoten, „maar dan slechts voor een paar sekonden". Pucki daarentegen schijnt uren achtereen op de onderste ledematen rond te struinen en het fijn te vinden ook. En dat nu is iets waarmee de ge leerden geen vrede kunnen hebben, omdat Pucki kennelijk niet past in hun keurig- geordende systeem van hokjes en kastjes waarin al wat leeft en groeit ingedeeld is. Misschien, heel misschien, is Pucki een van die zeldzame verschijningen die men een mutatie nöemt. Een eenling van een lagere diersoort, die op een gegeven ogen blik zonder dat iemand weet hoe of waarom uit zijn kastje breekt en daar bij een reeks eigenschappen en kenmer ken ontwikkelt die hem tot de stamvader van een nieuwe en hogere diersoort voor bestemmen. Op diezelfde wijze immers zijn wij mensen in de loop van miljar den jaren geëvolueerd van vissen tot boom klimmers en van landkruipers tot de re delijke wezens die wij thans soms zijn.... Ook het omgekeerde komt voor: dieren die door het uitbreken van natuurlijke vijanden, door een te gemakkelijk leven tje of door andere decadentieverschijnse len degenereren tot zij - als soort - steeds dieper zakken in de rangorde der soor ten en tenslotte roemloos uitsterven. Daarom is dit hondje wereldnieuws. Wellicht is zijn vrijwillig tweevoeterschap slechts een incidentele speling der natuur, maar misschien ook de kans zit er dik in is Pucki inderdaad de voorlo per van een nieuw ras van superwezens dat eenmaal, in een verre toekomst, op permachtig zal heersen over alle leven op aarde? Leuk, om je dat even in te denken. Om ook eens even te speculeren over de positie van onze kindskinderen in die komende nieuwe wereldrangorde. Zullen zij dan nog met opgeheven hoofde en op twee benen rondwandelen? Of op vier poten, aan de halsband, met straf fe hand geleid door Puckie's fiere nako melingen? Advertentie J Naar de psychiater. Byro de la Beck- with, de 42-jarige handelsreiziger die er van wordt beschuldigd de negerleider Medgar Evers in Mississippi te hebben doodgeschoten, is naar een psychiatri sche inrichting gebracht, waar men zal nagaan of hij terecht kan staan. Migs naar Irian. De Indonesische lucht macht heeft bekendgemaakt, dat zes Mig-straaljagers binnenkort naar West- Irian gaan om daar oefeningen te hou den. Niet te eten. Ongebraden kip is niet eet baar, ook niet als het dier is ingesmeerd met paprika, zóut en peper. Dit heeft het Westduitse ministerie van financiën beslist. Een Hamburgse importeur dacht te kunnen ontkomen aan de hoge invoer rechten op Amerikaanse bevroren kip pen. Hij voerde de kippen in als „gereed voor consumptie". Hierdoor bedroeg het recht niet 40 percent, maar slechts 17,5 percent. Staking aan de pomp. Houders van ben zinepompen in Rome, Florence, Turijn en Triest zijn gisteren een tweedaagse staking begonnen uit protest tegen het feit dat hun aandeel in de benzine-op- brengst te klein is. Geen communisten. De Amerikaanse mi nister van justitie, Robert Kennedy, heeft voor een senaatscommissie gezegd, dat er onder de leiders van de grote Ame rikaanse negerorganisaties geen commu nisten zijn. Met deze verklaring wees hij alle ver dachtmakingen van politici uit zuidelijke staten met kracht van de hand. Nog even blijven. Premier Adoela heeft er op een persconferentie in Londen voor gepleit, de UNO-strijdkrachten nog een jaar in Kongo te handhaven. China-India. De Indische minister van de fensie heeft de stafchef van het leger, generaal Chaudhoeri, verzocht zijn reis door de V.S. en Canada af te breken zulks naar aanleiding van berichten over Chinese troepenbewegingen aan de grens van India. Nietes-welles. De Egyptische luchtmacht heeft meegedeeld, dat het wrak van de dinsdag neergeschoten Israëlische straal jager is gevonden. Het Israëlische le ger heeft de bewering dat er een Is raëlisch vliegtuig is neergeschoten, gis teren nog eens „een compleet verzin sel" genoemd. Tanden van tieners. Jaarlijks krijgen on geveer 90.000 „tieners" in Engeland een kunstgebit. De verwaarlozing van het gebit onder de bevoling kost de Engel se staat per jaar ongeveer een miljard gulden. Gezegende reis. Nadat de dorpspastoor hun voertuig had gezegend zijn de Ita liaanse studenten Giorgio Semerano en Adriano Campioni met een tractor uit Treviglio (bij Bergamo) vertrokken voor een rit naar de noordkaap. Vandaar wil len zij naar Moskou rijden. De reisduur wordt op een half jaar geschat. Slank. De Amerikaanse actrice Zsa Zsa Gabor heeft bij het hooggerechtshof in New York drie miljoen dollar schade vergoeding geëist van een Newyorkse levensmiddelenfirma, die haar foto in een advertentie voor een slankmakende drank had gebruikt. De advertentie zou haar belachelijk maken en het doen voor komen alsof zij moeilijkheden zou heb ben om slank te blijven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3