Nederland verliest op 1 augustus de beide Drostambten Elten en Tudderen GRENSCORRECTIES WORDEN ONCEDAAN GEMAAKT VRIJDAG 26 JULI 1963 9 001'ti jworden verbonden ^et posthuis van de Nederlandse rijkspolitie waar nu de Westduitse douane wordt gevestigd. 1 Van 1949 tot 1963 hebben de heren Stevens (links) en gemeentesecretaris Welling (rechts) met een assistente gewerkt op het gemeentehuis van Elten. Het gemeentehuis te Elten dat „een andere heer" verwacht. Het dorpsplein van Elten waar vrijwel niets is veranderd. flfiSi «i iffiiMf IjMffi 4 irltHöiÜÖHfc De bordjes worden verhangen: Rijkspolitie Groepscommandant te Tudderen wordt grenskantoor van de Westduitse douane. OP 1 AUGUSTUS worden Elten en Tuddem weer Duits. Elten was het be kendste grenscorrectiegebied bij de Nederlanders, die er hoewel er weinig te zien was 's zomers bij drommen kwamen kijken. Tuddem genoot minder belangstelling, hoewel het een gebied van 41.500 hectare omvatte, de zo ge noemde Zelfkant met zeven gemeenten: Tuddem, Millen, Havert, Hoengen, Wehr, Susterseel en Hillenberg, weer onder Duits bestuur terugkeren. Deze Zelfkant, grenzend aan de Limburgse „hals" bij Sittard, werd als drostambt Tuddem ingesteld bij besluit van een geallieerde commissie in 1949, waarbij de Duitse grens met Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en het Saargebied werd „gecorrigeerd". Sindsdien zijn deze correcties weer gecorrigeerd en kreeg Duitsland de bij deze grenscorrecties be trokken gebieden weer terug. Duitse richtingaanwijzers in Tudderen. De twee belangrijkste Nederlandse grenscorrecties, Elten en Tudderen, gaan dus weer aan Duitsland terug, nu het Nederlands-Duitse grensverdrag van 8 april 1960 door de Duitse en Nederland se parlementen is goedgekeurd en later in Bonn, op 1 juli, is geratificeerd. De overgang gaat niet met feestelijkheden ge paard. In het dan voormalige drostambt Tudderen zal in de morgen van 1 augus tus een sobere plechtigheid worden gehou den waarbij Nederland vertegenwoordigd zal zijn door de commissaris der Konin gin in Limburg, dr. F. Houben, en Duits- sti land' dftor de „Regierungsprasident" van Aken, dr. Schmidt Degener. De grenscor- rechtiegebieden zijn van den beginne af bestuurd door een landdrost, een waar digheid welke in de bestuurlijke sector van ons land tot dan toe niet meer bekend was. Het Nederlandse tijdelijke bewind is een zegen voor deze Duitse grensgebieden ge weest. De Zelfkant was een tot 1940 door de Duitse regering vergeten en verwaar loosd gebied. Het overwegend agrarisch karakter van het gebied had een uiterst geringe betekenis. De oorlog had de streek bovendien zwaar geteisterd. Het Neder landse bestuur trof er dan ook in 1949 een ontredderd leven aan dat slechts met moeite weer op gang kon komen. Ook de Nederlandse kinderen in Elten dragen de boekentas op Duitse wijze naar school. Een Nederlandse bakker-kruidenier was er vlug bij om zijn klanten wegwijs te maken. ALLES IS NIET VAN een leien dakje gegaan: vooral bij de boeren was er aan vankelijk aarzeling, zelfs verzet. Maar op den duur is men gaan inzien dat de be stuurlijke maatregelen belangrijke verbe teringen waren. Het onderwijs werd voor treffelijk opgebouwd, waarbij men het Duitse karakter niet uit het oog verloor. Lessen in de Nederlandse taal werden van de vierde klas van de lagere school af ver plicht gesteld, een maatregel welke mede in verband met de vele relaties met Ne derland uitermate praktisch was. De helft van de beroepsbevolking van de Zelfkant werkt nu in nieuwe plaatselijke nijver heidsobjecten: vóór 1940 was van dergelij ke objecten geen sprake. Van de 1100 fo rensen vindt thans zestig percent werk op Nederlands gebied, 40 percent in het Duit se achterland. Het overgrote del van de bevolking is erkentelijk voor de welvaart welke het Nederlandse bestuur heeft ge bracht al ontveinzen de Duits gebleven be woners zich niet dat zij weer graag tot het moederland, de Westduitse Bundesre- publiek, zullen terugkeren. Binnen drie maanden na 1 augustus zullen de gemeen ten nu onder Duits bewind hun plaatselij ke besturen kiezen als grondslag voor de bestuurlijke activiteit van de oude „Heimat", IN DE RUIM VEERTIEN JAAR dat het de verantwoordelijkheid over het gebied droeg, heeft Nederland zeer veel aan de economische en sociale ontwikkeling van het drostambt Tuddern bijgedragen. De grint- en zandwegen van voorheen wer den vervangen door asfaltwegen. Rijkswaterstaat legde dwars door de Zelfkant een grote noord-zuidverkeersweg aan tussen Schinveld en Koningsbosch- Echt, welke internationale verbindingsweg eigenlijk het enige blijvende voordeel zal zijn voor Nederlands bestuur, omdat Duitsland geen enkel belang heeft bij deze voor Limburg belangrijk kortere ver binding van de Zuid-Limburgse mijnstreek naar het noorden. Er zijn bij deze weg aanleg drie bruggen en vier tunnels ge bouwd om de weg kruisingsvrij te houden. Rijkswaterstaat betaalde alleen al voor deze werken rond 3 miljoen gulden. Gro te aandacht werd ook besteed aan de ver nieuwing van het woningbestand; bijna 800 nieuwe woningen werden gebouwd zowel in de particuliere als in de op bijzondere wijze gesubsidieerde overheidssectoren. De uitgebreide oorlogsschade aan de hui zen, gebouwen, kerken en scholen werd deels ook met de financiële hulp van Duitsland hersteld. Landbouw en vee teelt werden naar Nederlandse normen verbeterd en handel, industrie, nijverheid en middenstand kregen nieuwe impulsen, zodanig dat het aantal kleinere bedrijven nagenoeg verdubbeld werd en de midden stand er thans een goed bestaan heeft. A

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9