Exclusieve opnamen uit het rampgebied Skoplje: zwijgende menigte in dode stad van stof en puin Scheepsbrand hamol weer vandaag- HET WEER Niemandsland tussen in puin gevallen verleden en een onzekere toekomst Vislossers in Sche veilingen staken door Vliegtuig in zee bij Bombay: 62 doden 48e JAARGANG NUMMER 222 MAANDAG 29 JULI 196J éee MORRIS ie fore ijou êuiff In de krant van heden: Het woord is aan Verslaggever in Skoplje Gekraak Dodencijfers Een dode stad Aan het strand: Treinkeuken uitgebrand op station in Amsterdam FALCON REGENJASSEN Zomers IJmuiden solidair Nieuw Nederlands record van Johan Bontekoe Vreugde A pat hie BARTBJORISSTr" HAARLEM TEL. 13439 v LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving5 Kunst 6 Horen en Zien 6 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport9, 10, 11 Topsy 12 Luidsprekêrs12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent- Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Diderot: Men moet van mij verlangen dat ik de waarheid zoek, maar niet dat ik haar vind. Onmiddellijk na het bekendworden van het eerste nieuws van de aardbe vingsramp in Skoplje, is vrijdag een speciale verslaggever voor ons blad naar Joegoslavië gereisd. Zijn verslag vindt u op deze pagina en op pagina 3. Het gaat vergezeld van een serie foto's, die exclusief voor Ons blad werd vervaardigd door het Nationaal foto persbureau Stevens en Magielsen te Amsterdam. (Zie ook pag. 3) een onzekere toekomst. Er is thans geen paniek meer, slechts een stemming van doffe gelatenheid. Tito heeft Skoplje zaterdag bezocht. Hij heeft plechtig verklaard, dat de stad in nieuwe luister zal wordén opgebouwd. Veel financiële steun zal daarbij nodig zijn, ook uit het buitenland. Intussën is hulp onderweg. Zo zijn in de nacht van zaterdag op zondag 24 vliegtuigen van dë Amèrikaan- se luchtmacht met een compleet veldhos pitaal in Belgrado geland. Een A.N.W.B.- equipe is van Den Haag naar Skoplje ge reisd om te trachten Nederlandse toeris ten die in moeilijkheden mochten verke ren te helpen. In het gebied van Skoplje zijn ook twee Nederlandse verpleegsters werkzaam. Zij hebben hun werkkring in Zwitserland en waren met vakantie op de camping vah Skopljè toen de aardbeving plaatsvond. Dadelijk hebben zij zich ter beschikking gesteld voor verpleging van gewonden. Over het aantal' gewonden lopen de schattingen nog steeds sterk uiteen. Men hoort getallen variërend van enkele dui zenden tot 15.000. (Van onze speciale verslaggever) SKOPLJE, 28 juli. Onder de bran dend hete zon boven Skoplje gaan zwij gend de mensen door de straten. Zij houden angstvallig het midden. Soms gebaart èen politieman als iemand zich \te dicht bij een gevel waagt kunnen niet ieder ogenblik nog gebouwen in storten? Van tijd tot tijd moet die stille me nigte uitwijken. Dan gaat met luide sirenen een Rode-Kruisauto voorbij op weg naar een van de ziekenhuizen in de omgeving; of een bulldozer, of zo maar een vrachtauto waarop zich een vrouw bevindt. Zij is tot en met haar hoofddoek in het zwart en dan zie je opeens met een schok, dat zij op een doodkist zit. Dit is het leed van de aardbeving, weergeven in zijn zwaarste, meest persoonlijke vorm. Het gezicht van de vrouw is verstard, zij gebaart met vermoeide handbeweging dat dit niet gefotografeerd moet worden. Alsof we dat van plan waren. Dan sluiten zich weer de rijen van Ma- cedoniërs, donkere, verweerde mannen en vrouwen, voortgaande door de blakerende straten. Zij ademen stof en gruis dichte wolken hangen tussen.de bouwvallen. Aan beide zijden van de rivier de Vardar, die de stad doorsnijdt, zijn brigades van ar beiders en soldaten aan het werk met schoppen en houwelen. Soms komt er ver traging in dit driftig sloperswerk. Dan bui gen de mannen zich voorover en wordt langzaam een lichaam naar boven ge bracht. Het einde van de trieste balans moet nog worden opgemaakt. bied reisden, komt in het centrum met uitgestoken handen op ons af. „Alles gut, alle leben," zegt hij. Zijn huis is vernield, zoals ministens 80 percent van alle hui zen in deze hoofdstad van de Macedonische volksrepubliek, maar zijn vrouw en kinde ren leven. Nu staat hij in de rij bij een van de brandweerauto's die drinkwater verdelen in deze stad zonder waterleiding, zonder licht en zonder verbindingen mèt de buitenwereld. Ja, te midden van het groot verdriet is er soms wat vreugde. Zoals op het ogen blik dat twee kinderen na 36 uur levend en wel uit een kelder werden gedolven. Hun vader werkte bij een Rode Kruispost een straat verderTwee van de vijf honderd die de laatste dagen levend on der de puinhopen werden vandaan gehaald. Beide stadsdelen ten noorden en ten zui den van de Vardar zijn gelijkelijk getrof fen. In het moderne stadsdeel ten zuiden van de rivier, schijnen in de hoogbouw meer slachtoffers te zijn gevallen dan in de oriëntaalse noordelijke stadswijk. Maar ook voor de gebouwen die schijnbaar in tact zijn dreigt gevaar. Deze zaterdag is het nog gebeurd, dat het Rode Kruis een van de weinige gaaf lijkende kantoren in gebruik wilde nemen. Toen iets in het ge bouw begon te kragen, vluchtte men naar buiten. Enkele minuten later stortte de ka mer in. Men hoort het van alle kanten verzeke ren: Er is niet één huis veilig bewoon baar, niet één winkel kan geopend zijn. Skoplje is een dode stad. Het tijdstip van de dood is ingetreden vrijdagochtend 5.14 uur. Ook hét spoorwegstation is grotendeels ingestort. De grote klok op de voorgevel is blijven stilstaan op het ogenblik van de ramp. Volledige weerrapportén op pagina twee. Ook morgen zomers strandweer met bij een matige oosten wind temperaturen van 23 d 24 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Door een stabiel hogedrukgebied blijft het fraai strandweer met landwind. Op het Centraal Station in Amsterdam is vanmorgen om acht uur de keukenaf deling van een T.E.E.-treinstel, dat be stemd was voor Parijs uitgebrand. Om dat de trein nog moest worden voorgere den, bevonden er zich geen mensen in. De Amsterdamse brandweer heeft met twee motorspuiten het vuur geblust. Advertentie Fintgebouwen begaven het en nog tientallen liggen hieronder begraven. NICOSIA (AP) Het Spaanse vracht schip „Benicasim" (2750 toni dat een lading zwavel en zoutzuur aan boord heeft, is vandaag in de haven van Famagusta in brand gevlogen. Het schip werd door- eengeschud door tien ontploffingen, die stukken staal van 100 meter de lucht in bliezen. Sommigen kwamen neer op douanekantoren. De brandweer probeerde een uur lang de brand onder de knie te krijgen, maar tóen begon het schip te zinken. De haven autoriteiten gaven daarop bevel het bran dende schip naar open zee te slepen. Dwj- vende brandspuiten gingen langszij om het blussingswerk voort te zetten. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met een matige oostelijke wind en iets hogere temperaturen dan van daag. (Van onze correspondent) De Scheveningse vislossers staken door. Zij blijven vasthouden aan hun eisen, zo als ze die bij het uitbreken van de sta king hebben geformuleerd. Een voorste! van de reders voor een verhoging van 25 percent, wezen zij van de hand. Zij blijven bij hun verlangen: goede omschrij ving van alle voorkomende werkzaamhe den bij het lossen en beloning die daar mee in overeenstemming is. Sommige tijdrovende "werkzaam heden zouden dan tweemaal zo hoog moe ten worden gehonoreerd. Gemiddeld geno men hetekent het een loonsverhoging van 40 percent. De bonden, waar de lossers bij zijn aangesloten maar die zich nog niet achter de staking hebben gesteld bereikten in het weekeinde overeenstem ming met de reders voor een loonsverho ging van 25 percent. Volgens de lossers doet dit geen recht aan het karakter van hun werk. Zij verwerken „stukgoed", zijn mede-afhankelijk van de opbrengst van de vis en zijn niet alleen werkloos, maar ook werkeloos wanneer de aanvoer stopt. Het liefst zouden zij deel uitmaken van een zelfstandige stichting van lossers. De christelijke bedrijfsgroepencentrale en de centrale bond van zeevarenden, dié een deel van de lossers onder haar leden tellen, proberen deze lossers over te halen het aanbod van 25 percent te aanvaarden. De ruim zeventig lossers die staken, tonen zich echter bijzonder eensgezind. De mees te schepen, die dezer dagen aan de afslag zouden komen, hebben naar het schijnt opdracht gekregen nog enkele dagen te blijven vissen. Uitwijkmogelijkheid naar IJmuiden bestaat er voor hen niet. De los sers daar zijn solidair met hun Scheve ningse collega's. (Zie ook pagina 5) In zeer warm water (28 graden) heeft Johan Bontekoe (HPC) uit Heemstede tijdens internationale zwemwedstrijden in San Remo voor een nieuw Neder lands record op de 1500 meter vrije slag gezorgd. Het oude record was eveneens in zijn bezit. Overigens vie len nog enkele andere Nederlanders in deze drie-landenwedstrijd op. Zie verder sportpagina. BOMBAY (Reuter) Een Egyptisch lijnviiegtuig met 62 mensen aan boord is zondagmorgen vroeg bij Bombay (India) in zee gestort. Zoekende schepen hebben wrakstukken en lijken waargenomen. De. hoop op het vinden van overlevenden is opgegeven. Het straalvliegtuig, een Comet van de United Arab Airlines, was op weg van Tokio naar Cairo. Het werd het laatst op het radarscherm waargenomen toen het de landing op het vliegveld van Bombay in zette. Aan boord waren 28 padvinders uit de Philippijnen op weg naar de jamboree Het betongcdeelte van het hotel Macedonië stortte in. Oudere bak stenen huizen hielden zich staande. In een stadspark bevindt zich in een ten- tènkamp het hoofdkwartier van het red dingswerk. Men kan daar tegenstijdige berichten vernemen. Het officiële doden cijfer is nu 600. verklaart een stedelijke woordvoerder, maar bij het Rode Kruis noemt men een heel ander getal: 2000. Er zijn in deze chaotische eerste dagen meer tegenstrijdigheden. In het hoofd kwartier zegt men, dat van slechts vijf buitenlandse toeristen vaststaat dat zij de dood hebben gevonden: een Belg, een Ira kees, en drie Zwitsers. Maar wat zal er nog te voorschijn komen uit de ingestorte hotels, zoals „Macedonia", waar zich tus sen de 150 en 180 toeristen moeten heb ben bevonden? Van wie zi.in de door ste nen verpletterde buitenlandse auto's in de stad, waaraan de opruimingsdienst nog niet is toegekomen? De naar Skoplje gereisde heer Elink Schuurman van de Nederlandse ambassa de in Belgrado had overigens de stellige indruk, dat zich onder de Nederlanders geen slachtoffers bevinden. Het verdriet is groot. De onzekerheden en angsten zijn vele. Soms is er ook de opluchting. Een man met wie wij in de volle trein van Belgrado naar het rampge- Een dode stad het is moeilijk te ge loven, dat zo een bewegelijk mechanisme als een stad van 200.000 inwoners plotse ling geheel tot stilstand komt. Hier en daar zal toch nog wel een onderdeel func tioneren, zo denkt men. Maar er is vrij wel niets. Slechts wat noodvoorzieningen van bui ten af. De brandweer met water; een aan tal veldkeukens, brood en soep verdelend aan de mensen in de parken en langs de straten Dan gaat er zowaar een sigaret- tenkiosk open. En ergens worden kranten verkocht, waarin de gretige lezers hun eigen lotgevallen in zware koppen terug vinden. De evacuatie van vrouweft, kinderen en bejaarden wordt met kracht ter hand ge nomen. Bij het station verdringen zich de mensen om een plaats te bemachtigen in een van de smoorhete tréinen. De'vlieg tuigen die opstijgen van het kleine vlieg veld zitten afgestampt vol. Maar vele duizenden bivakkeren nog in de stad.temidden van schaarse bezittingen: bedden, matrassen, een paar stoelen. Ze zitten daar apathisch in een niemandsland tussen een in puin gevallen verleden en

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1