De Gaulle neemt afstand van de „Angelsaksische" politiek Tegen kernstopakkoord en tegen niet-aanvalspact hamot vandaag- fiETWEER Joegoslavië's jeugd komt Skoplje massaal te hulp Drie doden bij autobotsing E&nnim Haarlems jongetje in wed verdronken Telstar kocht vier nieuwe voetballers IJmuidenaar Vislossers in Scheveningen weer aan het werk Dodelijk ongeval bij Hoogovens Televisie-uitzending van de regeringsverklaring verongelukt Stad zal elders worden herbouwd Noor liep vast op ET-ST-boei sfeeMORRIS "ieforeyóu 48e JAARGANG NUMMER 223 DINSDAG 30 JULI 196^ inlUil PLOEG-ruitjes p.m. 2.95 EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOÉD GEZIEN Het woord is aan °i,eÏd tTrDAGBLAD VOOR VELSEN.IJMUJDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gi„.reto IJmuideI Co™, no. 129288. NA VO ln „Kennemerduinen" Nederlands commentaar SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Warm Aan het strand: In de krant van heden: Internationale hulp Advertentie voor kinderkleding MARKTPLEIN 7 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie BARtËÜÖrISSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 253596 De Montequieu: Moedige mensen zijn niet waardevol voor de staat. Zij ontsnappen aan de wetgever. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I B ^B ha JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I B F 11 T 1 f 1 O Tf 1 ff T f Tj g Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. I t- J III J I V A V I J. JL X W 8-~ franC° pCT P°St f 8'5°' L°SS6 Telef redactie 5389 na knntnnmren nflSfl nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. ILC^van^derNlije In Skoplje maakt het behoedzame reddingswerk in de puinhopen hoe langer hoe meer plaats voor radicale opruimingsarbeid. De hoop nog overlevenden te vinden is officieel opgegeven. Een léger van kranen en bulldozers is de stad binnengetrokken. Deze foto toont hoe ook tanks helpen bij het opruimen van de straten. Boven de stad hangt de dreiging van epidemieën en de altijd aanwezige vrees, dat nieuwe bevingen de resten van beschadig de gebouwen zullen doen instorten. Daarom gaan de ruïnes nu radicaal tegen de grond. (Op pagina 3 nog zes exclusieve opnamen PARIJS (Reuter en AFP) President De Gaulle heeft maandagmiddag op een Eersconferentie ondubbelzinnig ver- laard, dat zijn land niet zal toetreden tot het in Moskou gesloten kernstopver- drag. De Gaulle keurt het verdrag wel niet af, maar hij acht de betekenis ervan beperkt. Het kemwapengevaar is er niet door verminderd en Frankrijk zal zijn pogingen om een eigen kernmacht op te bouwen voortzetten. Frankrijk is wel bereid een werkelijke ontwapening te onderschrijven en het zal hierover dit jaar nog voorstellen doen en de drie andere kernlanden voor een conferentie uitnodigen. Frankrijk is niet bereid andere ver dragen die uit het akkoord van Moskou zouden kunnen voortvloeien te tekenen voor zover zij buiten Frankrijk om tot stand komen. Frankrijk kant zich on voorwaardelijk tegen het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de Noordatlantische Verdragsorganisatie en het pact van Warschau. „Frankrijk verklaart, bij monde van zijn president, plechtig dat er nimmer een Franse aanval zal geschieden. Daarom heeft het voor Frankrijk ook geen zin toe te treden tot een niet-aanvalsverdrag", al dus De Gaulle. Hij zei verder: „Frankrijk meent dat er wellicht een tijdstip zal ko men, waarop het mogelijk zal zijn tot een daadwerkelijke overeenstemming met de Sovjet-Unie te komen. Wanneer die dag eenmaal is aangebroken, zal Frankrijk op bouwende voorstellen doen betreffende het handhaven van de vrede en het evenwicht in Europa. Maar voor het ogenblik zal Frankrijk geen overeenkomst onderschrij ven waarover, buiten ons om, overeen stemming werd bereikt. Dit geldt met na me voor het Duitse vraagstuk". „De betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Angelsaksische staten schijnen zich te gaan uitstrekken buiten het gebied, dat door een kernstopakkoord wordt bestre ken. Doch waar het eigenlijke Europa hierin niet is betrokken, kan Frankrijk het niet eens zijn met een dergelijke gang van zaken." „Er is geen enkele wijziging gekomen in de verschrikkelijke bedreiging, die de kernwapens van de twee grote mededin gers voor de wereld en speciaal voor de volken, die ze niet bezitten, vormen." „Het staat vast, dat noch de Verenigde Staten, noch de Sovjet-Unie in het huidige stadium bereid zijn afstand van de kern wapens te doen. Het is daarom slechts natuurlijk dat Frankrijk, dat de midde len bezit om zich van deze vrees te be vrijden, deze aanwendt." De Gaulle voegde hieraan toe: „Indien de Verenigde Staten en Sovjet-Rusland op zekere dag ertoe zouden overgaan kern wapens te vernietigen en het gebruik er van te verbieden, dan zal Frankrijk zich van ganser harte bij een dergelijke over eenkomst aansluiten. Maar ik heb niet de indruk dat wij al zover zijn". V.S. De Gaulle vindt dat de opzet van de NAVO wijziging behoeft. Bij de oprich ting van de NAVO is uitgegaan van inte gratie, een beginsel dat niet actueel meer is, zo zei hij. Frankrijk wil niet dat de economie van Europa opgaat in een stel sel zoals de Atlantische gemeenschap. „Dat zou een nieuwe vorm van de be faamde integratie zijn." Hierna kwam De Gaulle te spreken over de Frans-Amerikaanse vriendschap, waar over hij zich in zeer lovende bewoordin gen uitliet. Wat De Gaulle zei over de betrekkingen met de Verenigde Staten kan als volgt worden samengevat: Er is een nieuwe toestand ontstaan doordat Frankrijk niet langer van de Verenigde Staten afhanke lijk is. Daar moet ieder zich bij neerleg- Maandagmiddag om vijf uur is in 't Wed bjj de eerste ingang van de Kennemerdui- nen aan de Zeeweg in Overveen de twaalf jarige Marcel Roose uit de Oranjeboom straat in Haarlem bij het baden aldaar verdronken. De jongen had toen het onge val gebeurde een duikersbril op. Hjj kon niet zwemmen. Het wed dat een opper vlakte heeft van zes en een halve ha werd maandagmiddag bezocht door drieduizend kinderen. Er was een bewaking van drie man van het nationale park, terwijl enige duinwachters, die over een snel vervoer middel beschikken, zich in de buurt be vonden. gen. Het zal nuttig zijn als de twee lan den hun politiek in overleg bepalen. Frankrijk is van harté tot dat overleg bereid. President De Gaulle acht het beslist noodzakelijk dat de zes E.E.G.-landen voor het einde van dit jaar „een echte economische gemeenschap" vormèn met een gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. De E.E.G. moet in stand blijven en vol tooid zijn, voordat de tariefbesprekingen met de Verenigde Staten beginnen. Zo niet, dan zal zij wellicht tot verdwijnen gedoemd zijn, aldus De Gaulle. Een vraag van een verslaggever liet de president onbeantwoord, namelijk of hij zich na afloop van zijn ambtsperiode op nieuw kandidaat voor het presidentschap zou stellen. (ANP) De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in 's-Gravenhage heeft verklaard: „Het doet vreemd aan dat een EEG- partner in ultimatieve vorm eisen stelt over de ontwikkeling van de EEG. Dit is niet in overeenstemming met de gelijk gerechtigdheid van de lid-staten". „Wij delen niet de vrees van generaal De Gaulle dat in de Oost-West-verhouding afspraken gemaakt worden buiten de andere bondgenoten om," aldus de woord voerder. Sportclub Telstar heeft 4 nieuwe spelers een contract aangeboden. Het zijn: Allart en Daniels van SVV, Van Egmond van RCH en Roosendaal van West-Frisia. Van rle VSV- en Stormvogelsspelers tekenden de volgenden een contract: Brom. De Bruin, Van Dolder, Egner. Farenhorst, W. van Kampen, Pirovano, Rejjnders, Smits, Van Weerlee en André. De volgende voetballers krijgen even eens nog een contract aangeboden: Stuy, Jager, Kort, Immers, Hendrikse, D'kstaal, Versluis, Van Wooning, Plug, De Winter, Th. van Kampen, P. van Duivenbode, Va der, Bakker en Nico de Graaf. Ook Zoete- man kan in de naaste toekomst nog in aanmerking komen voor een contract. Telstar speelt woensdag 7 augustus om kwart voor zeven zijn eerste officiële wed strijd. De nieuwe Velser semiprofploeg zal zich dan voorstellen in een wedstrijd tegen het juist naar de eredivisie gepromoveerde DWS. Zondag 11 augustus speelt Telstar een uitwedstrijd tegen RCH, aanvang half vier. De Scheveningse vislossers zijn weer aan het werk. Zjj zijn akkoord gegaan met een I ioonsverhoging van vijfentwintig percent. Over de vrije zaterdag zal nog nader wor- i den onderhandeld. Voor meer nieuws ver- i wijzen wij naar de pagina economie en I financiën. (Zie verder pagina 9) De 32,-jarige heer L. van der Plas uit IJmuiden, hoofdelektromonteur bij Hoog ovens is gisteren bij werkzaamheden aan 'n putoven in de in aanbouw zijnde blok- walserij II naar beneden gevallen en do delijk verongelukt. Hij was bezig de emdschakelaar van een dekselwagen in te stellen, maar ver loor het evenwicht, waardoor hij een val maakte naar een zes meter lager gele gen betonnen vloer. Zijn verwondingen wa ren van dien aard dat hij in het zieken huis in Beverwijk moest worden opgeno men, alwaar hij in de loop van gister avond is overleden. De heer Van der Plas was gehuwd. Drie mensen verloren gistermiddag op rijksweg 12 (Gouda-Rotterdam) nabij Reeuwijk bij een autobotsing het leven. Het waren het echtpaar H. J. Mellegers uit Rotterdam en het zevenjarige zoon tje van de familie Domburg uit Nieuwerkerk. aan de IJsel, dat met zijn ouders in een auto op weg was naar huis. De ouders zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Gouda vervoerd. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Domburg, die met een snelheid van onge veer 130 km. per uur over de inhaal-rij- baan reed, ter hoogte van de brug in Reeuwijk plotseling een vrachtwagen met aanhangwagen naar links zag zwenken. Hij remde sterk en week ook naar links uit, waardoor zijn wagen in de midden berm kwam, omsloeg en op de andere rij baan tegen de auto van het echtpaar Mei- legers vloog. Deze auto werd verpletterd. De heer en mevrouw Mellegers, respectie velijk 49 en 47 jaar, moeten terstond dood zijn geweest. Gok het zoontje van de familie Domburg overleefde deze botsing niet. De heer Dom burg was met een grote boog uit zijn auto geslingerd en lag tientallen meters verder zwaar gewond in de berm links van de weg.'Mevrouw Dombrug moest met snij branders uit het autowrak worden bevrijd. Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Grootebroek is gis termiddag een personenauto aangereden door de trein van Enkhuizen naar Amster dam. De bestuurder, de heer Desanois uit Grootebroek en een mede-inzittende, me vrouw G- Laan-Eken, werden zwaar ge wond. In de loop van de avond is mevrouw Laan-Eken in het ziekenhuis in Enkhuizen overleden. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag23 a 25 graden C. Volledige weerrapporten op pagina twee Ook morgen ideaal strandweer met een middagtemperatuur van 23 4 25 graden en een matige wind tussen oost en noord. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog stabiel zomerweer. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Fotopagina Skoplje 3 Buitenlands nieuws4 Kunst 5 Horen en Zien 5 Beurs 9 In de Vishdl "ft óp Zêê6 Weg en Wiel7 Economisch nieuws9 Uit stad en omgeving6 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Woensdag 31 juli zal de NTS van elf uur tot ongeveer half twaalf een rechtstreekse uitzending van de regeringsverklaring verzorgen. Aangezien de debatten in de Tweede Kamer waarschijnlijk pas om 15.00 uur beginnen en in eerste termijn wel tot middernacht zullen duren met een onder breking van 18.00 tot 20.00 uur. wordt op het ogenblik overleg gepleegd of integrale uitzending van deze beraadslaging moge lijk zal zijn. De beraadslaging in tweede termijn zal, naar verwacht kan worden, donderdagmiddag om 13.00 uur beginnen. De 39-jarige electricien E. van der Lin den uit IJmuiden is in de afgelopen nacht omstreeks half twee, komende van de Zuiderzeeweg, bij het Flevocircuit te Am sterdam met zijn motor het middenperk ingereden en over de kop geslagen. Hij was op slag dood. Twee duo-passagiers, Poolse zeelieden, werden slechts licht ge wond. Dit bleef over van de vrijwel nieuwe auto, die gistermiddag op de rijksweg bij Reeuwijk met een vaart van over de honderd kilometer door de midden berm vloog en op de andere rijbaan een auto verpletterde van een Rotter dams echtpaar, dat daarbij om het leven kwam. Een 7-jarig jongetje vond eveneens de dood bij dit ongeluk, dat zeker minder ernstige gevolgen gehad zou hebben als er een Vangrail in de middenberm had gestaan SKOPL.TE (Tanjoeng, Reutèr) In Skoplje hebben de autoriteiten officieel de hoop opgegeven, dat er nog overlevenden uit de puinhopen zullen worden gered. Het reddingswerk maakt hoe langer hoe meer plaats voor opruimingswerk. Op een persconferentie heeft de voor zitter van het provinciale bestuur van Macedonië meegedeeld, dat de stad waar schijnlijk „op een veiliger plaats" zal wor den herbouwd. Dit zou afhangen van geo logisch en seismologisch onderzoek. In cijfers biedt de ramp thans het vol gende beeld: ongeveer 1.000 geborgen lij ken. ongeveer 700 vermisten onder het puin en ruim 2.000 gewonden, van wie er velen ernstig aan toe zijn. Geschat wordt, dat slechts 30 tot 40 nieuwe gebouwen intact kunnen blijven en dat alle andere moeten worden gesloopt. Het gemeentebestuur zal in barakken wor den gehuisvest. Inmiddels staat wel vast, dat de Joego slavische jeugd het grootste aandeel in de bouw van een niéuwe stad zal leveren. Tienduizenden jongeren uit het gehele land zullen van 5 augustus af in Skoplje wer- Van onder de ruines van hotel Macedo nia zijn verscheidene omgekomen gasten of personeelsleden opgegraven, doch iden tificatie was niet mogelijk. Vermoedelijk liggen hiér nog zeker 20 lijken. Opruimingsploegen gaan voort met het opblazen van een deel van het vernielde spoorwegstation, waar in een tunnel hon derden stachtoffers begraven zouden zijn. Maandag werden hieruit nog 13 mensen vrijwel ongedeerd gered. Ongeveer 100.000 inwoners van Skoplje hebben de stad verlaten. Op een vijftig duizend van hen zal evenwel een beroep worden gedaan om terug te kéren en te helpen bij het opruimingswerk. Alleen óudè vrouwen, invaliden en kindèren zul len in andere delen van Joegoslavië blij ven. In alle grote straten in Skoplje brandt weer de elektrische straatverlichting. De watervoorziening is normaal en vrachtwa gens met voedselvoorraden komen in de stad aan. Vanuit het hele land komen voortdurend hulpkrachten aan. Op verscheidene plaatsen in de verwoes te stad kunnen de bewoners groenten, fruit en aardappelen verkrijgen die door boeren uit de omtrek gratis worden aan geboden. Uit alle delen van de wereld stromen giften binnen. Behalve een vliegtuig met technische hulpmiddelen zond de Franse regering 200.000 frank. Liberia steunt met 15.000 dollar terwijl president Tubman 5.000 dollar als persoonlijke gift stuurde Nieuw-Zeeland heeft 5.0Ó0 pond toegezegd en vanuit Israel is een scheepslading me dicamenten onderweg. Australië heeft 10.000 pond beschikbaar gesteld. LONDEN In het Lagerhuis kreeg mi nister Heath gisteren scherpe critiek te horen wegens de veel te karig geachte Britse bijdrage van 10.000 pond voor on middellijke hulp aan Skoplje. Later verna men de verbaasde Kamerleden, dat de re gering oorspronkelijk slechts een chèque van 1000 pond had gestuurd. Het Noorse vrachtschip „Leknes" 1901 ton en eigendom van de rederij K. Jebsen te Bergen, heeft vannacht omstreeks half drie op de Noordzee een zeer bijzondere ervaring opgedaan. De schroef van het Noorse schip raakte namelijk vast in de ketting van een ET-ST-boei op enkele mij len ten noorden van het lichtschip Tessel. Het schip lag hierdoor op de Noordzee gekluisterd en zelfs sleepboten slaagden er niet in het schip naar een haven te slepen om daar boei, ketting en steen, waaraan de boei verankerd lag, te verwijderen. De Noorse reders hebben nu de assisten tie ingeroepen van 't betonnings- en duik- vaartuig „Friesland" van N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden. De „Frieslarid' was omstreeks zeven uur vanmorgen ter plaatse. Duikers zullen trachten met on derwatersnijbranders de ketting van de boei door te branden en de schroef van de „Leknes" vrij te maken. Ook de sleep boot Titan van Wijsmuller is vanmorgen om acht uur haar de Leknes vertrokken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1