Gevangene kandidaat voor Lagerhuiszetel Kennedy streeft naar verdere toenadering van Oost en West Ratificatie van kernstop in de Senaat wel zeker (*Pr m WERELDNIEUWS Van dag tot dag Frans ultimatum De wet ziet geen formele hinderpalen *"1 Wereldjamboree van 14.000 padvinders Kroesjtsjev nodigt Lord Home en Rusk aan de Zwarte Zee Tweede incident in Korea Verdediging en OM aan het woord in het proces-Ward Aardschok verwoest Perzisch dorpje Kunststofplaat lijmen?.Ceta-Bever SNELF1X Omy! insecten- doder... in de bus die 't langste spuit (Dp de raatótcel DINSDAG 30 JULI 1963 4 Een lekkere gewoonte: Kent u Mon Chou, Kernhemse kaas, St. Paulin? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen! Kerkelijk nieuws Schreeuwende concurrent Resolutie tegen Z.-Afrika in UNO-commissie VOORDELIG RAAK m VEILIG FRIS Perzisch oud zeer van 25 eeuwen geleden Nieuwe koers Westduitse zorgen Franse tegenwerking Twee Noordkoreanen en een Amerikaan gesneuveld Vijf doden Dr. E. Diplomatieke betrekkingen Indonesië-Portugal staan op springen Wat president De Gaulle gisteren op zijn persconferentie heeft gezegd, komt neer op een ultimatum aan Frankrijks partners in de Europese Economische Gemeenschap. Die Gemeenschap, zo heeft hij hun laten weten, moet vóór het einde van dit jaar de hangende problemen, die voornamelijk de landbouw betreffen, hebben opgelost; anders moet ze maar verdwijnen. Gezien de houding, die de Franse ver tegenwoordigers tot dusver bij het behan delen van deze en andere problemen van de E.E.G. hebben aangenomen, betekent deze formulering niets anders dan dat de Europese landbouwkwesties binnen vijf maanden naar de zin van de Franse re gering moeten worden geregeld; gebeurt dat niet, dan zal Frankrijk zich ten doel stellen, de Gemeenschap uiteen te laten vallen. Dit ultimatum past volkomen in de lijn van de politiek, die De Gaulle heeft ge volgd sedert hij vijf jaar geleden aan de macht kwam: de politiek die tot doel heeft, de Franse hegemonie over continentaal West-Europa tot stand te brengen. Even als Napoleon dat heeft gedaan streeft De Gaulle naar een „verenigd Europa" dat ondergeschikt is aan de regering in Pa rijs. In afwachting van het bereiken van dat doel probeert de Franse president nu al, door middel van zijn verzet tegen het kernstopverdrag, tegen de huidige con structie van de NAVO en tegen het plan tot het sluiten van een niet-aanvalsver- drag tussen Oost en West, de ontwikke ling van de wereldpolitiek in de door hem gewenste richting te drijven. Deze dingen mogen begrijpelijk en zelfs logisch zijn als uitingen van een zeer ster ke en uiterst nationalistische geest, zij zijn niettemin bijzonder gevaarlijk voor andere landen, die op onderlinge samenwerking en gemeenschappelijke groei zijn aangewe zen. En wat het ergste is: ze zijn gevaar lijker voor Frankrijks vrienden en bond genoten dan voor Frankrijks potentiële vij anden. Dat is het tragische aspect van De Gaulles super-nationalisme. Advertentie UIT HET VUISTJE m M Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haastrecht (toez.) A. Horst te Oisterwijk en Helvoirt. Bedankt voor Bussum (vac. Th. H. Oostenbrug) J. C. van Hunnik te Renkum, voor Ooltgensplaat A. van Eijk te Bergscher.hoek. Beroepen te Oenkerk c.a. (toez.) H. Gie- tema te Britsum c.a. STRATFORD-UPON-AVON (AP) - Een 35-jarige gevangene heeft vandaag toestemming gekregen om zich kandi daat te stellen voor de Lagerhuiszetel, die inderhaast door ex-minister John Profumo is ontruimd. Herbert Stratton, gevangene nr. 1839 in harer majesteits gevangenis te Huil, heeft van zijn voornemen om in de poli tiek te gaan kennis gegeven in een brief aan de gemeentesecretaris van Stratford. Deze heeft zijn wetboeken geraadpleegd en is tot de conclusie gekomen, dat aan de poging van Stratton niets in de weg gelegd kan worden. „Iedereen is gerechtigd de papieren voor een kandidatuur aan te vragen", zei de gemeente-ambtenaar. „Maar voordat Stratton kandidaat is, moet hij iemand hebben die hem kandidaat stelt, alsmede negen personen die deze kandidatuur steu nen en een inleggeld van 150 pond." Het deposito wordt verbeurd verklaard als de kandidaat niet een achtste van het totale aantal uitgebrachte stemmen op zich ver enigt. Krachtens de Britse wet mogen Lords, krankzinnigen, geestelijken van de Church of England en veroordeelde misdadigers geen zetel in het Lagerhuis innemen. Strat ton is echter geen misdadiger in de bedoel de zin. Hij zit een gevangenisstraf van an derhalf jaar uit wegens het moedwillig be schadigen van een auto. Dit is wangedrag en geen misdaad. De directeur van de gevangenis in Huil zei: „Wij zullen hem niet tegenhou den, maar ik weet niet hoe wij moeten handelen als zijn aanwezigheid in Strat ford vereist wordt. Dat moeten we nog eens uitzoeken." Het ministerie van binnenlandse zaken, waaronder de Britse gevangenissen ressor teren, wist het kennelijk wel. Het zegt dat Stratton alle faciliteiten voor zijn campag ne kan krijgen mits hij maar in zijn cel blijft. Hij zal de gevangenis niet mo gen verlaten om een campagne te voeren. En als hij wint? „Een gevangene die parlementslid wordt," aldus het ministe rie, „wordt niet automatisch vrijgelaten om zijn zetel in te nemen. Hij kan alleen bij koninklijk prerogatief op vrije voeten worden gesteld." Stratton zal het eventueel moeten opne men tegen vijf andere kandidaten vier serieuze politici en de 21-jarige teenager zanger „Screaming Lord Sutch", die zijn haar tot op zijn rug heeft laten groeien en zijn hoofd met een paar stierehorens pleegt te bekronen. Dit schreeuwende heerschap heeft zijn campagne gebaseerd op een be tere behandeling van tieners dat is min der werk en meer geld. De verkiezingen worden op 15 augustus gehouden. NEW YORK (Reuter) De speciale commissie van de UNO inzake het kolonia lisme heeft de UNO-Assemblee aanbevo len, het zenden van waarnemers naar de Britse protectoraten Basoetoland, Beet- sjoeanaland en Swaziland te overwegen teneinde te voorkomen dat Zuid-Afrika de ze gebieden eventueel overneemt. Een resolutie, waarin ook gepleit wordt voor maatregelen ter bespoediging van de onafhankelijkheid der drie gebieden, werd aanvaard met zeventien tegen drie stem men, bij twee onthoudingen. De tegenstem men waren afkomstig, van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en Australië. De nemarken en Italië onthielden zich van stemming. Advertentie De Omyl bus spuit 7 volle minuten. Het langst van allen! Omyl bevat 7 insectendoders, doodt snel en zeker motten, In 5 seconden is uw kamer vliegen, muggen, larven, ke- insectenvrij. 80 spuitbeurten! vers, wespen, enz. Omyl is niet prikkelend voor Omyl geurt fris en aangenaam, ogen of keel. Slapen gaan? Zomeravond? Deuren open? Omyl maakt ook de slaap- Met Omyl blijft uw Idylle In- kamer insectenvrijl sectenvrijl 3.50 (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaanse Senaat zal het ^kernstopverdrag met de Sovjet-Unie ratificéren. Dat is vrijwel algemeen de opvatting in Washington, al acht men een vrij scherp debat niet uitgesloten. Wil men het verdrag van kracht doen worden, dan moet in de Senaat met een meerderheid van twee derde tot ratificatie worden besloten en president Kennedy, die geen risico's wil lopen, juicht het zeer toe, dat onder handelaar Harriman, minister van Bui tenlandse Zaken Rusk en waarschijnlijk ook oud-president Eisenhower voor de Senaatcommissies zullen verschijnen om de ratificatie aan te bevelen. De minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk zal zaterdag naar Moskou ver trekken voor de ondertekening van het verdrag, tenzij de Senaat meer inlichtin gen over het verdrag van hem wenst. De formele besprekingen in de Senaat zullen beginnen na de ondertekening van het ver drag door de drie ministers van Buiten landse Zaken: Rusk, Lord Home van Groot-Brittannië en Andrei Gromyko van de Sovjet-Unie. Te Washington vertrouwt men er dus wel op, dat de Senaat geen roet in het eten zal gooien en thans houdt velen in Washington een belangrijker vraag bezig: zal na deze eerste stap een verdere toenadering tussen Oost en West mogelijk zijn? De conservatieve Republikeinse senator Goldwater is een uitgesproken tegenstan der van het kernstopverdrag. Zijn redene ring luidt: de proeven boven de grond, waarmee de Russen het verst gevorderd zijn, zouden worden gestaakt, doch de proeven onder de grond, waarin de Ver enigde Stater tot dusverre superieur zijn, kunnen worden voortgezet, zodat de Rus- ATHENE (Reuter) Meer dan 14.000 padvinders uit 85 landen worden verwacht op de elfde wereldjamboree, die van 1 tot 11 augustus zal worden gehouden in Ma rathon, 45 km ten noordoosten van Athene. Langs de kust is een kamp van vijf km2 ingericht, dat verdeeld is in elf stukken voor elk ongeveer 1200 padvinders. Deze onderafdelingen zijn genoemd naar de verschillende strijdmachten die 25 eeuwen geleden waren betrokken bij de slag van Marathon. Hierover zijn nog moeilijkheden ontstaan met de Perzische regering, die voorzichtig liet weten, dat zij niet zo gelukkig was met deze verwij zing naar de veldslag die in zo'n zware nederlaag voor de Perzische legers ein digde. Pas nadat van Griekse zijde was verzekerd, dat men hiermee niets had be doeld, besloten de Perzische padvinders om aan de Jamboree deel te nemen. Om in stijl te blijven begeven zij zich naar Ma rathon langs dezelfde route die koning Darius' legers destijd volgden. Engeland zendt het grootste aantal pad vinders naar de Jamboree: ongeveer 1500. Frankrijk staat op de tweede plaats met 1200 deelnemers en Griekenland is derde met 1000 afgevaardigden. Naast de pad vinders zullen waarschijnlijk zo'n 40.000 familieleden en kennissen tijdens de jam boree in Griekenland vertoeven. sen daar hun achtèrstand kunnen inhalen. Ook enkele conservatieve Democraten zul len tegenstemmen, onder wie senator Thurmond uit South Carolina. Vele senatoren menen een goede indruk bij. hun kiezers te maken indien zij zich zo wantrouwend mogelijk tonen ten aan zien van de Sovjet-Unie. Vandaar dat de ratificatie niet van een leien dakje zal gaan. Toch kan men zich nauwelijks voor stellen, dat het verdrag in de Senaat zal stranden. Het zou op de wereld een mise rabele indruk maken, indien de Senaat de ze eerste bescheiden overeenkomst torpe deerde, die de onderhandelaars over ont wapeningszaken na achttien jaar hebben bereikt. Bovendien is het risico voor alle partijen miniem: men kan heel gemakke lijk van het verdrag af, want de ontsnap pingsclausule is zo wijd als de Are de Triomphe. President Kennedy wenst na deze eerste stap door te gaan met polsen, of een ver dere ontspanning tussen Oost en West mo gelijk is. Dit streven is wellicht het voor naamste element in zijn buitenlandse poli tiek. Toen de president op 10 juni een gro te rede hield in de universiteit in Wash ington drong hij er op aan, dat de Ameri kanen opnieuw hun houding zouden bepa len tegenover de Sovjet-Unie. De toon van zijn rede maakt de nieuwe koers zeer dui delijk: Kennedy wil een serieuze poging doen om een betere verstandhouding met de Russen te scheppen op een moment, dat de verwijdering tussen Moskou en Pe king onmiskenbaar zou zijn. Dat Kennedy zijn reis door Europa doorzette, kwam onder meer voort uit zijn wens West- Duitsland zo krachtig mogelijk gerust te stellen in een periode, waarin hij ernst begon te maken met zijn toenaderingspo litiek ten aanzien van Moskou. Niettemin zijn velen in West-Duitsland weer bezorgd. Dit is altijd het geval, wan neer de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie overleg plegen. Met name maakt men zich in West-Duitsland bezorgd over een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West, waarop Kroesjtsjev aanstuurt. Ave- rell Harriman lijkt daar wel mogelijkhe den in te zien. Hij wil streven naar een overeenkomst, die aanvaardbaar moet zijn voor alle deelnemers. Dat woord (Van onze correspondent) LONDEN Lord Home en Dean Rusk zijn door Kroesjtsjev uitgenodigd om met hem te gaan zwemmen en te vissen in de Zwarte Zee. Zij zullen motorboottochten maken met Kroesjtsjev aan het stuur. Het aanstaande weekeinde zal Kroesjtsjev naar zijn villa in Gagra aan de Zwarte Zee gaan. Na de ondertekening door de weste lijke afgevaardigden van het kernstopver drag zullen zij zich bij hem voegen. Er zal tijdens deze vakantie gelegenheid zijn voor ernstige zaken. Oost en West zouden hopen dat er in de herfst een topgesprek kan worden gehouden. „deelnemers" zal de oude Amerikaanse diplomaat met zorg gekozen hebben. Had hij van staten gesproken, dan had hij de indruk kunnen wekken dat Oost-Duitsland tot de rang van staat zou worden verhe ven. Minister Rusk toonde zich de laatste da gen nog omzichtiger. Diens eerste taak is het kernstopverdrag door de Senaat heen te loodsen en hij past er daarom dubbel voor op niemand-ook maar het geringste stuipje op het lijf te jagen. Alle NAVO- ledgn zouden uitvoerig over een eventueel niet-aanvalsverdrag moeten worden ge raadpleegd, zo verklaarde Rusk. Dat is natuurlijk een feit, maar ook is het een factor van betekenis, dat Adétaauer op het punt van zijn vertrek staat. Men vraagt zich in Washington af of met name minister Schroder meer oog zal heb ben voor overleg met de Russen dan „der Alte." Een niet-aanvalsverdrag biedt wel licht ook kansen voor het Westen. Een on verbloemde Russische erkenning van vrije toegang tot vrij West-Berlijn zou bijvoor beeld een winstpunt kunnen betekenen. Te Washington beseft men, dat de West duitse vrees door de Fransen kan worden aangewakkerd en dan zou een verdere toe nadering tussen Oost en West uiterst moei lijk worden. De Gaulle was gisteren opvallend vrien delijk tegen de Verenigde Staten. Na deze hoffelijke uitlatingen zou het Washington niet al te moeilijk zijn pogingen te onder nemen De Gaulle te bewegen tot een be zoek aan Washington dit najaar of deze winter. SEOEL (AP) Patrouilles van het Amerikaanse leger hebben vandaag tien kilometer ten zuiden van de wapenstil standszone in Korea twee Noordkoreaan- se soldaten gedood en een derde gewond. Een Amerikaanse soldaat kwam bij de actie om het leven, terwijl een of twee an deren gewond werden. In totaal zijn sinds maandag vijf Amerikanen gedood of ge wond. Bovendien is bij de achtervolging van de communistische soldaten een man van de nationale Koreaanse politie gesneuveld. Het UNO-commando heeft te Panmoenjon om een zitting van de bestandscommissie verzocht. Deze zitting zal donderdag ge houden worden in aanwezigheid van een Noordkoreaanse vertegenwoordiger. De Amerikaanse kolonel George Creel, een woordvoerder van het UNO commando, heeft de mening geopperd dat de Noord- Koreanen deel uitmaakten van een groep, die afgelopen maandag drie Amerikaan se UNO-cavaleristen in een hinderlaag lok ten. Daarbij werden twee van de Ameri kaanse militairen gedood; een derde werd gewond. De laatste Noordkoreaanse aanval op Amerikaanse strijdkrachten dateert van 20 november 1962. Een Amerikaanse sol daat sneuvelde, een werd gewond toen communistische soldaten een granaat op een Amerikaanse waarnemingspost gooi den. Een Amerikaanse woordvoerder zei toen- dertijd dat het voor zover men wist de eerste aanval was, die sedert de wapen stilstand door Noordkoreanen op een door Amerikanen bemande waarnemingspost werd gedaan. LONDEN (Reuter) In. het proces in Londen tegen de 50-jarige osteopaat Ste phen Ward, beschuldigd van vergrijpen te gen de zeden, heeft de verdediger Burge maandag zijn slotpleidooi gehouden. Burge zei, dat de bewering van het openbaar ministerie dat Ward een „kop pelaar voor de betere standen" is, niet waar is gemaakt door de verklaringen van getuigen. Zeker, niemand had getracht te verbloemen dat Ward een „volkomen im moreel ,ep, ongeregeld leven had geleid", Maar er is een reusachtige kloof, tusseri een losbandig leven en een leven,, van langs immorele weg verkregen inkomsten. Hoe het vonnis ook mocht luiden, Ward zou niet ongestraft blijven. Zijn praktijk als osteopaat behoorde tot het verleden, aldus de verdediging. De officier van Justitie, die gistermid dag zijn requisitoir begon, beschreef Ward als een „vieze vent" (filthy fellow). Van daag zou de officier zijn requisitoir voort zetten, daarna volgt de samenvatting door de rechter waarna de jury zich zal terug trekken om te beslissen of Ward schuldig is of niet. Dit laatste zal waarschijnlijk pas woensdag gebeuren. TEHERAN (Reuter) Een zware aard schok heeft gisteren het Perzische dorp je Gagoem aan de Perzische Golf getrof fen, waardoor volgens officiële cijfers 5 mensen om het leven kwamen en 8 wer den gewond. Alle 350 huizen van het afgelegen dorp je werden verwoest of zwaar beschadigd. Op het ogenblik van de schok waren de meeste mensen buitenshuis. Medische hulp ploegen zijn onderweggegaan naar het dorp. Spanje Veel van mijn kennissen zijn nu op het vasteland en de eilanden van Spanje en er zijn nog vele die hen zullen volgen. Met mij wordt het langzamerhand te gek: ik ben nog nooit in Franco's hemel se rijk geweest. Ik kan ook, als het om reizen gaat, vaar dig en aardig opscheppen, al zeg ik het zelf, en voor den dag komen met kleu rige avonturen door mij persoonlijk be leefd in verten waar Zij Niet geweest zijn, met Haïti, Tobago, Guadeloupe en Frans Guyana als scherpste pieken in de grafiek mijner reiservaringen. Daar kun nen die jongens van Majorca en de Costa Brava niet aan tippen, dacht ik. Ik kan gevoelige verhaaltjes vertellen over tro pische nachten op de Bermuda's, Saba of de Maagden-eilanden en kan, langs de neus weg, gedurende andermans vertelsels zeggen dat een wandeling over de Ginza van Tokio, de Reforma van Mexico, of de Dizengoff van Tel Aviv onvergetelijk is en dat je pas over nachtleven kunt oordelen wanneer je diat, in de tijd vóór Fidel, in Havana hebt meegemaakt.allemaal goed en wel, maar het verhindert de hispanolo- gen niet mij medelijdend te bejegenen. „Ben je nooit in Madrid geweest? Ken je Majorca niet? Man, als-je niet op Ibiza geweest bent, ben je nergens geweest! Hoe is het ter wereld mogelijk!" Waar dan nog bijkomt maar dit moet werkelijk strikt vertrouwelijk onder ons blijven; omdat het te erg is dat ik slechts één nacht in Rome en nooit in Venetië ben geweest. Nu u het tóch over minderwaardigheidscomplexen hebt u moet niet vragen hoe ik eraan toe ben wanneer ze die steden te pas brengen als of het Amsterdam of Den Haag was. Het hinderlijke is dat ik er steeds moei lijker toe kom nu nog naar al die niet- geziene plekken te reizen; want het wordt mét het jaar steeds beschamender te zeg gen dat je daar heen gaat, waar ieder an der al lang geweest is. Daar moet ik dan Joegoslavië en de Italiaanse Rivièra, Mar ken en Volendam nog bijvoegen. Het is een ellendige last op m'n reisgeweten, een last die steeds zwaarder gaat drukken en die niet verlicht wordt door er Port-of- Spain, San Francisco, Fez, Cayenne of Jeruzalem tegen aan te gooien; ze b li j- v en maar doorzeuren over „nooit in Ro me? Nooit in Venetië? Hoe bestatut!" Ik verneem nu tot mijn vreugde dat Spanje „óók niet meer is wat het was" en dat het „aardig aan 't vertoeristen" is. Ik geloof dat het bon ton begint te wor den er niet meer heen te gaan. Dat zou heerlijk zijn. Dan hoef ik niet meer en kan ik. met opgeheven hoofde over Schier monnikoog gaan wandelen. Advertentie CAïRO (Reuter) „Gezien de snel slechter wordende betrekkingen tussen In donesië en Portugal", zal Indonesië niet ingaan op het Egyptische verzoek de Egyp tische belangen in Portugal te behartigen. Dit meldt het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten D Spaanse pamfletten. De politie heeft een onbekend aantal personen gearresteerd wegens het verspreiden van subversieve propaganda onder de arbeiders in en om Oviedo, een stad in het noord-wes ten van Spanje. Grote hoeveelheden drukkerijmateriaal en in Frankrijk ge drukte propagandageschriften zijn in be slag genomen. Hangbrug. Een fabriek van Krupp en een Zweedse bouwbedrijf gaan samen een 900 meter lange hangbrug bouwen over het havengebied van Göteborg in Zwe den. Het is de bedoeling dat de brug in 1966 voor het verkeer wordt openge steld. Gesloten. Tsjechoslowakije zal zijn consu laat in Zuid-Afrika sluiten. Missers. Volgens het Adense dagblad Al Yaqda is vorige week een mislukte po ging gedaan om president Sallal van Je men te vermoorden. Een reactionaire infiltrant vuurde op de president doch miste. De lijfwacht van Sallal schoot te rug, doch miste eveneens. Jamboree-liedjes. Manos Hatzidakis, de componist van het liedje „Jongens van Piraeus" uit de film „Nooit op zondag", heeft twee liedjes gecomponeerd voor de elfde wereldjamboree van de padvinders die donderdag in Marathon in Grieken land wordt geopend. Ongeveer 14.000 padvinders uit meer dan 80 landen zul len het „Jamboreelied" en het „Kamp vuurlied" zingen, die beide door Hatzi dakis zijn gecomponeerd. Advertentie Iberische ontploffing. Op de binnenplaats van het hoofdbureau van de Spaanse veiligheidspolitie in Madrid heeft zich maandagmiddag bij de paspoortenafde ling een ontploffing voorgedaan. Een twintigtal mensen werd gewond, van wie twee ernstig. Men neemt aan, dat de bom is geplaatst door leden van de ondergrondse Consejo Iberico de Libe- racio, die vier maanden geleden een campagne begon om toeristen ervan te weerhouden Spanje en Portugal te be zoeken. Laag. Twee Duitse straaljagerpiloten zul len zich wegens „bedreiging" moeten verantwoorden, omdat zij door laag over vier Noordzeebadplaatsen te scheren vermoëdelijk een vrouw de dood hebben ingejaagd. De vrouw kreeg een hartaan val toen de twee straaljagers bij de badplaats Hooksiel op 40 meter over een kampeerterrein vlogen. Chinese vliegtuigen. Volgens de Hindus tan Standard zijn aan de oostgrens van India ongeveer duizend Chinese militai re vliegtuigen samengetrokken, terwijl op verder van de grens gelegen bases nog een duizendtal toestellen gereed staan. De Indische minister van defensie besprak maandag met premier Nehroe en de chefs van staven de Chinese con centraties aan de grens. Hoogverraad. Een federale rechtbank in Karlsruhe heeft maandag een begin ge maakt met de behandeling van de straf zaak tegen de 38-jarige Westduitse jour nalist Bodo Schrönrock, die ervan wordt beschuldigd tussen 1959 en 1962 te heb ben gewerkt voor de Tsjechische en Poolse inlichtingendiensten. Hem wor den pogingen tot hoogverraad ten laste gelegd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4