Première bij poppentheater Meriijn ASPIRIN Spaanse schilder Enrique Piment vond in Mexico ideaal klimaat voor zijn talent Senegalese dansers in Bloemendaal Orgelconcerten in de St. Bavo NEGEN MUZEN Rijksmuseum verwerft jeugdwerk van Rembrandt Boeddhistische non wil zich verbranden .5 daar staat BAYER achter DINSDAG 30 JULI 1963 „Spiegel, de kat" van Marqreet Boldingh Gaat u met vakantie? E. BATO uitgenodigd voor internationaal concours Rika Jansen geeft er in Rotterdam de brui aan plezierige vakantie! - (Van onze kunstredactie) HAARLEM HEEFT AL JAREN vele meesters van het kleine podium te gast gehad, in het Frans Halsmuseum, het stadhuis of de Vleeshal: Feike Boschma, Jan Nelissen, Bert Brugman, Don en Ly Vermeire en Maaike en Rien Baartmans Niet alleen het Haarlemse publiek heeft daar steeds reden toe gegeven, ook Haarlemse auteurs hebben hun aandeel geleverd; zo hebben we in de loop der jaren stukken gezien van Harry Prenen, Godfried Bomans, Henk Leffelaar, Lizzy May. Thans is in De Vleeshal weer een poppenspel van een Haarlemse auteur in première gegaan „Spiegel de Kat" of „hoe de heksenmeester zijn vet kreeg" van Margreet Boldingh. Wekelijks, op de avonden van woensdag tot en met zaterdag, geeft het Poppentheater Meriijn van Maaike en Rien Baartmans een voorstelling van dit avondvullende stuk, dat op vrijdag en zaterdag jongstleden zeer veel publiek trok. MARGREET BOLDINGH heeft Gottfried Keller's „Spiegel, das Katchen" als basis voor haar spel gekozen. Spiegels meeste res overlijdt ven de kater, brodeloos- ge worden, verkoopt aan stadsheksenmees- ter Pineiss. in ruil voor forse maaltij den, zijn vet. De gewiekste Spiegel weet echter gébruik te maken van Pineiss' zwakheden: hij levert Pineiss een schone vrouw in ruil voor het contract dat hem zijn vet gekost zou hebben. Maar die scho ne vrouw is een iets krachtiger toverkol dan Pineiss hogere gaven aankunnen: hij wordt haar slaaf, zoals eerst Spiegel van hem was. De moraal: baatzuchtige ruil- handelingen zijn omkeerbaar. „Voor wat hoort wat" wordt gauw „Wie het laatst lacht, lacht het best". HET SPEL wordt opgeluisterd door op een band opgenomen muziek. De kwali teit van de opname is uitstekend, het ge luid komt goed gemengd door. De melo dieën, knap vertolkt door de fluitist Henk Zeelenberg, de bassist .Jim van der Valk Bouman en de pianist Dick Mandersloot, zijn van de pianist. Zij hebben een chan- son-achtige lichtheid, die aan Jurriaan Andriessen doet denken; ook waar de mu ziek de handeling illustreert voldoet zij heel goed. We hadden even moeite met en wilt u dat wij uw krant aaar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE het stemmengeluid dat uit de luidsprekers klonk, maar dat wende gauw. Misschien is de akoestiek van De Vleeshal er oorzaak van dat het geluid wat geïsoleerd bleef van het gebeuren in het poppentheater. MAAIKE EN RIEN Baartmans hebben voor de hoofdfiguur een prachtige pop ge maakt. Het begin van het stuk is fasci nerend: de begrafenis van Spiegels mees teres, veelbelovend poppenspel van allure, met weinig middelen en nauwelijks tekst wordt het gebeuren uit zijn kleine maat geheven naar de grote dimensies van het theater; niet het grote theater, de grote ruimte, maar het essentiële van theater kunst. Want de misvatting is hardnekkig dat een poppenspel klein toneel is, mi niatuur schouwburgwerk; Maar het is ge woon volwassen theater, gerealiseerd met andere middelen. Bij goed poppenspel is het kleine formaat van kast, poppen, dé cors en rekwisieten bijzaak. Het belang rijkste is dat er echt theater mee wordt gemaakt. WAT DAT BETREFT hadden Maaike en Rien Baa'rtmans iets minder steun aan de tekst van mevrouw Boldingh dan gewenst is. Er was zoveel' tekst, en die -tekst had zoveel letterlijk mee te delen, moest zo veel waarheid en levenswijsheid overbren gen, dat de poppen het niet meer voor het zeggen hadden. Wie teveel uitlegt bewijst niets, is een wet die uit het theater ont staan lijkt. Toch is „Spiegel, de kat" hoogst aantrekkelijk poppenspel omdat het echtpaar Baartmans de nadruk heeft ge legd op een rustige regie, waardoor de drukke tekst wat onnadrukkelijker lijkt. Al heeft mevrouw Boldingh dus geen mees terproeve in de uiterst moeilijke kunst van het schrijven voor poppentheater afgelegd, toch mag men hopen dat haar ervaring met de nu gespeelde tekst voor haar zo verhelderend zal zijn, dat er geschrapt gaat worden. Want waar Maaike en Rien Baartmans voor hun poppen „de ruimte" hadden, ontstond er telkens echt theater. Niemand zal er dan ook spijt van krijgen „Spiegel, de kat" bezocht te hebben. in je het i en ■gen. i te mel- aar- het ■.leu- be- Jeest en i de tun- 'osta kan tro- a of de Isels 'inza j de is en leien l, in goed 10I0- •nen. nje Ibiza eest! moet ons t ik t in over ben als- ioei- i iet- 'ordt zeg- an- dan Vlar- :t is een n en t-of- of lij- Ro- dat joas" is. vor- zou en lier- snel In- niet ?yp- gen. voor aats anse zich fde- Een van dat i de ibe- een a te be- zul- eten aver aren iben lan de een ius- van itai- wijl ases reed nsie iroe ;on- in ge- raf- aur- ardt leb- en zor aste DE ARTISTIEKE carrière van de Span jaard Enrique Climent geeft het klassieke voorbeeld van de geboren artiest, die te gen de stroom moet oproeien van een milieu waarin kunstenaars meer als avon turiers worden beschouwd, niet in staat om hun dagelijks brood te verdienen. Climents vader, een tandarts, was een praktisch man en hij achtte kunst alleen goed ge noeg om op zon- en feestdagen bedreven te worden. Maar zoon Enrique was al even praktisch. Terwijl hij zijn vader voorstel de om met hem samen te werken en pro thesen voor hem te maken, betaalde hij met deze verdiensten zijn studie aan de academie San Carlos in Valencia. EEN AMERIKAANSE toerist wilde, toen Climent aan de kust van Valencia zatte schilderen, beslist het schilderij dat hij on derhanden had kopen. De schuchtere jon ge kunstenaar had geen notie van prijzen en nog minder had hij er ooit aan ge dacht, dat iemand geld voor een schïlderif van hem zou willen betalen; uit pure na- iveteit en zenuwachtigheid vroeg hij een enorme prijs voor het schilderij „een prijs buiten elke verhouding van de waar de", zoals hij nu zegt en ziedaar: het wonder gebeurde. Het chèqueboek kwam te voorschijn en de Amerikaan betaalde hem prompt en ter plaatse het gevraagde bedrag. Hierna verloor vader Climent het pleit: zoon Enrique liet alle kunstgebitten in de steek en vertrok naar Madrid. De chèque dekte ruim de kosten voor enig verblijf aldaar. Zijn inmiddels gewonnen vak manschap kwam hem toen direct te hulp, want vrijwel dadelijk na aankomst in Ma drid zond hij werk in om mee te dingen naar een studiebeurs, welke hij niet alleen dat jaar maar ook het volgende won. NA TWEE JAAR hard werken vertrok hij naar Parijs, maakte er al schilde rend al zijn geld op en werd toen voor den brode theaterschilder, met evenveel „Kerk" van de schilder Enrique Climent. vlijt coulissen voor Wagners „Walkure" schilderend als voor Bizets „Carmen". Dit werk liet hem echter geen tijd meer voor zichzelf en dus keerde hij naar Spanje terug, waar hij een bestaan vond door naast zijn eigen werk, boeken, tijd schriften en dagbladen te illustreren. La ter werd hij ook leraar aan het instituut Salmeron. In die tijd maakte hij deel uit van.de schildersgroep „Los Ibericos". Na de Spaanse burgeroorlog is Enrique Cli ment via diverse Franse kampen voor Spaanse vluchtelingen naar Mexico ge gaan. „En hier heb ik rustig en gelukkig kun nen leven", zegt hij dankbaar als hij door het raam van zijn atelier kijkt, dat uit ziet op een enorm newolkte lucht en op de wijd gestrekte hoofdstad Mexico in de verte. Bijna een kwarteeuw heeft hij nu in zijn nieuwe vaderland gewerkt en hij is ermee vergroeid. Het werk. dat hij in die tijd heeft gemaakt, hangt in landen van Amerika tot Japan. Hij is een van Mexico's schilders geworden, die van de opbrengst van hun werk kunnen bestaan. CLIMENT'S PERSOONLIJKHEID en individualiteit zijn te sterk, dan dat hij ook maar enige concessie doet aan „mo de", aan wat „gewild is" of aan „wat gaat". Als subtiel eclecticus te werk gaand, heeft hij zo'n eigen stijl ontwikkeld zodat, of hij nu abs'ract, semi-abstract of anderszins schildert, zijn „handschrift" onmiskenbaar blijft in de warmte en te derheid en poëtiek van zijn coloriet. In Climents werk ziet men een schilder in wie diverse culturen bezonken en ver mengd zijn geraakt: die van het Moorse Spanje en het Spanje van Velazuez (voor al Velazquez heeft een sterke invloed op hem gehad), van hèt 19e en 20e eeuwse „Musicerende monniken" door Enrique Climent. HET NEGERDANSENSEMBLE „Les Ballets Négro Africains du Senegal", dat op het ogenblik een tournee door ons land maakt, geeft op vrijdag 2 augustus een voorstelling in het Openluchttheater te Bloemendaal. In het programma dat het gezelschap ten tonele brengt neemt de folklore uit Senegal ook nu weer de belangrijkste pla'ats in. Bovendien wor den verscheidene dansen vertolkt uit andere onafhankelijke staten uit West- Afrika, zoals Mali, Ivoorkust, Sierra Leone, Kameroen, Dahomey, Nigeria, Guiné en Ghana. Het gezelschap is op gericht door de grote kenner van de Westafrikaanse folklore, Lamine Touré, die als directeur Kerfala Yansana heeft aangesteld. De troep is samengesteld uit circa veertig kleurlingen: dansers, zan gers, muzikanten en acrobaten. Zang en dans worden begeleid door een groot aantal inheemse instrumenten, zoals de balafon, een houten xylofoon, die om de hals wordt gedragen, en de tam-tam. Heden wordt in de Grote of St. Bavo Kerk, vanavond van 89 uur, door de organist Albert de Klerk een orgelconcert gegeven in de reeks gemeentelijke, gratis toegankelijke, concerten. Zijn programma vermeldt orgelconcer ten van Louis Marchand (16691732), Dialogue- van Paul Hindemith (1895), Sonate I a) Maszig schnell, b) Lebhaft, c) Sehr langsam, d) Phantasie, e) Ruhig be- wegt); van Franz Liszt (18111886), Phan tasie und Frage über den Choral: „Ad nos, ad salutarem undam". Donderdagmiddag (1 augustus) geeft dezelfde organist in dezelfde serie een concert van 3 tot 4 uur. Zijn programma vermeldt dan van Nikolaus Bruhns (1665 1697), Praeludium und Fuge e moll; van Joh. Seb. Bach (16851750), Partite diverse sopra: „O Gott, du frommer Gott", van Joh. Gottfr. Walther (1684—1748), Concerto del Sigr. Meck a) Allegro b) Adagio c) Allegro; van César Franck (18221890), Troisième Choral in la mineur. De Haarlemse drumband BATO is uit genodigd deel te nemen aan het internatio naal drumband- en muziekconcours dat op 16, 17 en 18 augustus te Venlo gehouden zal worden. Op 18 augustus zal BATO. in de ere-afdeling, de sterkste corpsen uit Ne derland, Duitsland, België en andere lan den ontmoeten. De inzet is het kampioen schap van -Nederland. Het bestuur van BATO verzoekt ons békend te maken dat ieder, die op zondag 18 augustus als supporter de reis wil mee maken, zich in verbinding kan stellen met de heer F. Knol, Lorentzplein 13 Haarlem (tel. 21430). Nieuwe film over Amsterdam. De vereniging „De Amsterdamsche Haven" heeft aan Joop Geesink's filmproductie n.v. Starfilm te Amsterdam opdracht ge geven tot het vervaardigen van een kleu renfilm over de hoofdstad, die de titel zal dragen „Amsterdam mijn stad".mijn haven". Deze film die met medewerking van het Amsterdamse bedrijfsleven tot stand komt zal een beeld geven van wat er leeft en werkt, van zeevaart en binnen vaart, van nijverheid en handel, van architectuur en cultuur in de hoofdstad van Nederland. De muziek bij deze film is gecomponeerd door de Haarlemmer Jan Mul. Zij wordt uitgevoerd door het Con certgebouw-orkest onder leiding van Bernard Haitink. Moderne meesters. Tot 10 september wordt in de Galerie d'Eendt te Amsterdam een zomerexpositie gehouden van schilde rijen, aquarellen en tekeningen (o.a. Appel, Benner, Chabot, Chirico, Van Dongen, Chagall, Jongkind, Mingrozzi, Picasso, Lucebert, Permeke en Werkman) en van primitieve kunst uit West-Afrika. Fellmi's bekroning. Aleksie Romanov, het hoofd van de Russische filmindustrie in zijn functie van voorzitter van de staats commissie voor cinematografie, heeft ver klaard dat Federico Fellini's „8V2" niet de beste film was op het festival van Moskou, ook al heeft hij de eerste prijs gewonnen. Hij meende dat die prijs niet was toege kend voor de beste film, maar voor de beste produktie. Hij zei dit op een pers conferentie in de Moskouse Filmclub. Ro manov prees Fellini wegens zijn vakman schap en nieuwe creatieve filmideeën. Otto van Nejjenhoff bekroond. Op het Festival International du Film de Tourisme te Parijs is aan de film „Los de vang" van Otto van Neijenhoff door de Jury des Au diteurs van het derde festival 1963 het di ploma voor de beste folkloristische film toegekend. Haanstra bekroond. In het tweede in ternationale filmfestival te La Felguera in Spanje is de film „Rembrandt schilder van de mens" van Bert Haanstra in de cate gorie documentaire films bekroond met de eerste prijs: een op marmer gemonteerde gouden Asturiaanse panera (drooghuisje voor mais). (Van onze correspondente Marton Laudy NA DE TWEEDE WERELDOORLOG brak ook voor de Latijns-Amerikaanse schilderkunst een nieuwe periode aan. Jonge Latijns-Amerikaanse artiesten konden weer reizen en bezochten niet alleen Europa, maar ook Amerika, waar New York dat voor velen hunner Parijs als de „kunstmarkt" bij uitstek begon te vervangen. Tot dan toe hadden Mexicaanse schilders merendeels onder de invloed van Mexico's gevierde Diego Rivera (1886-1957), wiens schilderkunst met name nationale idealen diende, werken geproduceerd in een stijl van overwegend sociaal realisme. In Mexico was Rufino Tamayo, geboren in 1899, een van de eersten die de nood zaak van een nieuwe vormentaal voelde en die andere wegen begon te zoeken, hoewel hij aanvankelijk daarvoor zeker niet werd geprezen door vele van zijn compatriotten. Rufino Tamayo ontwikkelde zich tot een van Mexico's be langrijkste moderne schilders. Al spoedig zag men ook schil ders als Lilia Carrillo en Manuel Felguérez de breuk vol trekken met de ook nu nog steeds sterke invloed van Rivera, Orozco en Siqueiros in hun eerste pogingen tot een puur abstracte schilderkunst. MEXICO'S artistieke wereld werd inmiddels ook met Spaanse artiesten verrijkt, die stuwing gaven aan het Mexicaanse kunst leven. Zo droeg bijvoorbeeld de Spanjaard Felix Candela, die uitweek voor Franco, bij tot de ontwikkeling van specifieke trekken in Mexicaanse architectuur. Op het gebied van de schilderkunst was het de nu al twintig jaar genaturaliseerde Mexicaan Enrique Climent, geboren in Valencia, die een aan winst voor de Mexicaanse schilderswereld werd. Zijn werk. waaraan invloeden van de Parijse school niet vreemd zijn en waarin tevens dikwijls, zowel in de keuze van zijn onderwerpen als in de opvatting daarvan, ontegenzeglijk Spaans karakter zit, is toch als het ware gerijpt en vermengd met Mexicaanse invloeden: het eindeloos gevarieerde kleurpalet van de Mexi caanse landschappen en de klaarheid en helderheid in de teke ning, zoals men die landschappen ziet in Mexico's scherpe zon. Rust en beschouwelijkheid vindt men in zijn kleur-tonen en in zijn simpele, aanduidende liniatuur. Alles is verinnigd en ver stild in dit werk, tot men erin aan die grote stilten komt, welke de Mexicaanse inboorling kent, die een dag lang onbeweeglijk in comtemplatie voor zijn woning kan zitten, onbeweeglijk als de majestueuze bergen om hem heen. In een veiling te Londen heeft het Rijks museum dezer dagen een klein jeugdwerk van Rembrandt verworven, daartoe finan cieel in staat gesteld door de Commissie voor Fotoverkoop. Het is een „in grauw" geschilderd paneeltje, dat de geschiedenis van Samson en Delila verbeeldt op het ogenblik dat een filistijns krijgsman voor zichtig nadert om de ingeslapen Samson het haar af te knippen, waardoor diens bovenmenselijke kracht gebroken zal wor den. Het is een studie in licht en donker, waarin de jonge Rembrandt duidelijk de invloed van zijn leermeester Pieter Last man en verwantschap met zijn leeftijdge noot Jan Lievensz toont. Het schilderijtje, dat omstreeks 1626 ontstaan moet zijn. is afkomstig uit de verzameling van mrs. De- rek Fitzgerald, Heathfield Park. Sussex. Rembrandt heeft ook later in schilderijen en tekeningen verscheidene malen dit the ma uitgebeeld. De one-womanshow van Rika Jansen in de Rotterdamse Schouwburg trok zo wei nig publiek dat de Amsterdamse heeft be sloten er, wat Rotterdam betreft, mee op te houden. Dit programma zou tot en met donderdag in de schouwburg worden ver toond, maar men heeft ons medegedeeld, dat zondag de laatste voorstelling gegeven is. SAIGON (AP) De 67-jarige boeddhis tische non Dieu Heu heeft op een pers conferentie bekendgemaakt, dat zij zich wil verbranden om de boeddhisten te steu nen in hun eis om gelijke rechten voor hun godsdienst in Zuid-Vietnam. De boeddhistische vereniging in Saigon, die de persconferentie organiseerde, ver klaart alles te zullen doen om haar van de uitvoering van haar voornemen af te houden. Een boeddhistisch woordvoerder ver taalde wat zij op zachte toon zei Op de vraag, hoe lang zij zou wachten met haar zelfmoord, antwoordde zij: „Dat hangt van de omstandigheden af. Ik zal het doen zodra het nodig blijkt." Journalisten vroegen haar, of de boedd histische leer niet verbiedt, dat een mens zich het leven beneemt. Eerst antwoordde zij volgens de vertaling, dat het offer van haar eigen leven volgens haar eigen me ning niet in strijd zou zijn met de boeddhistische leer. Later zei de vertaler, dat de boeddhistische schriftuur op vele wijzen kan worden uitgelegd. Frankrijk en van het Mexico dat zo rijk is aan oude culturen. Climents huidige tentoonstelling in Me xico vormt, wat het verinnerlijkte karak ter daarvan betreft, een contrast met dat van vela van zijn tijdgenoten. Zijn stille vens, zijn eenvoudig wat flessen of een schaal met fruit; zijn „Witte Constructie" is totemachtig; zijn „Zwarte Ceremonie" of „Perkamenten Fragment", of „Zuil" hebben alle, ook wanneer zij zonder pre- ciseerbaar thema zijn, figuratief zijn of halfabstract een atmosfeer van bezonken heid, van vergane historie en rijke gedach- tenhumus. In de manier van zijn behande ling van een roestig slot, een geschilferde pilaar of een Moorse kerk kan men het ferment van Mexico's antieke wereld vin den, beheerst door Spaanse strengheid en soberheid, maar alles vermengd met de sensualiteit van de Franse genieter. Enrique Climent is een schilder wiens Waardevol werk verdient om. zoals op dit continent en in Spanje, ook in ander Euro pese landen gekend te worden. Gelukkig gaat er een tentoonstelling van hem waar schijnlijk nog dit jaar naar Europa. En moge ook Nederland eveneens bij de lan den horen waar men het rijke, rijpe, poëti sche werk van deze Mexicaan kan tentoon gesteld vinden. Advertentie BAYER 4

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5