wiel PANDA EN DE MEESTER-KIEKER Vader Ford: „Over Henry maak ik mij zorgen" m DE PROGRAMMA'S 7 Honderd jaar geleden werd H. „Tin Lizzie" Ford geboren DINSDAG SO JULI 1963 GEEN RUST RECLAME RAGEMONSTERS HOGER LOON KAARS Revolutionair type zakenvliegtuig ALS U DE DEUR ACHTER U SLUIT!! Nieuws vanachter het scherm Hond mag hond kwaad doen SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP De radio geeft woensdag T elevisieprogramma n VANDAAG IS HET HONDERD JAAR geleden dat Henry Ford, de Amerikaanse autokoning, inliet plaatsje Springwells Township in Michigan wera geboren. Maar op zijn geboortedag 30 juli 1863 vermoedde nie mand dat de naam van deze kleine wereldburger zou voortleven als aanduiding van een automobielindustrie. Zelfs jaren later verzuchtte vader Ford nog: „Over Henry maak ik me zorgen". Henry Ford gaf in zijn jeugdjaren ook wel aanleiding tot deze vaderlijke uitspraak. Hij toonde niet de minste interesse voor het werk op de boerderij van zijn ouders. Op school leerde hij nooit goed spellen, vlot lezen of zijn gedachten behoorlijk op papier zetten. Zijn enige interes se ging uit naar de techniek in de toenmalige samen leving. Thuis knutselde hij schepraderen en stoomturbi nes en op school demonstreerde hij zijn scheppingen voor zijn meelevende en belangstellende vriendjes. Op twaalfjarige leeftijd richtte hij thuis een eigen werkplaats in en drie jaar later toonde hij zijn verbaasde ouders de eerste door hem geconstrueerde stoommachine. De buurt had de jonge Ford toen reeds de bijnaam van de jongen met „de wieltjes in het hoofd" toegedicht. Al dit praktische knutselwerk bleek slechts een aanloop te zijn. Want dertig jaar later sloeg in de keuken van zijn huis in Detroit een één cilinder benzine-motor sputterend aan. Het begin van een miljoenenindustrie. Al de ervaring, die Henry Ford in de afgelopen dertig jaar had verzameld hij werkte in een machinefabriek, hij repareerde horloges en klokken en hij bracht het zelfs tot bedrijfsleider bij Edison's Illumination Company, wendde hij aan om deze eenvoudige motor op die houten keukentafel te construeren. Dit alles vormde slechts een in vergelijking met later pover begin: Pas nu kon hij zich wijden aan de verwe zenlijking van een oude droom; een goedkope auto voor een gezin met een redelijk inkomen. Gesteund door zijn vrouw in 1888 trouwde hij met Clare Bryant uit Green- field zette hij zich aan de konstruktie van een wagentje dat voortgedreven moest worden door een tweecilinder viertakt motor. In Detroit, waar hij zich had gevestigd, keek men hem argwanend na. Men had niet zoveel op met een man die experimenteerde met „wagens zonder paard". Ford werkte door, veelal 's avonds en in de nacht van zaterdag op zondag kende hij geen enkele rust. In zijn stenen werkplaatsje groeide de auto die hij in gedachten had. De meester-constrocteuj^paajkte slechts één fout: toen-de wagen-klaar-was fnoest'liij een gat 'fit de muur breken om het vehikel naar buiten te krijgen. Het voertuig was breder dan de deur. Voorjaar 1896: Henry Ford rijdt in zijn eerste wagen. Drie jaar later richt hij de Detroit Automobile Company op. Ford werd bedrijfsleider. Echter niet voor lang. De aan deelhouders waren het niet eens met zijn plan voor de ver vaardiging van een goedkope auto en weigerden geld te stor ten. De company gaat failliet. Amerika moet nog even wachten op de auto die zowel het land als de constructeur roem zou brengen „Tin Lizzie" (Blikken Liesje); de T-Ford. Henry Ford inmiddels de gelukkige vader van een ge zonde zoon Edsel begrijpt dat reclame een middel is om de aandacht van geldschieters te verwerven. Als liefheb ber van de autosport gaat hij racewagens construeren die hem overwinningen en gratis reclame bezorgen. Zijn eerste racewagen had een vermogen van 26 pk., ontwikkeld door twee tegenover elkaar gelegen cilinders met boring en slag van zeven inch. Op 10 oktober 1901 versloeg hij tijdens een race op Grosse Point Alexander Winton, die met een 70 kilosram zwaardere wagen aan de start verscheen. Henry Ford hield zich toen reeds bezig met het licht gewicht van zijn toekomstige wagens. Van hem is de uitspraak, dat een zware wagen niet os~ se een stevige wagen hoeft te zijn. Ford bouwde nog meer racewagens de „Arrow" en de „999". Wielbasis en spoorbreedte van deze racemonsters waren groter dan tot dusver bekend en de motoren ontwik kelden 70 pk uit vier cilinders. Uitspraak van Ford: „van het gebrul van die cilinders alleen al ging je half dood". Henry Ford reed er dan ook niet in, evenmin als zijn com pagnon Tom Cooper, een wielerkampioen. Een andere kampioen, Barney Oldfield, werd bereid ge vonden in de „999" op de Grosse Pointe baan uit te komen. Oldfield had nog nooit eerder een auto bestuurd. Hij won De T-Ford werd in Amerika een nationaal vervoer middel. De prijs kon teruggebracht worden tot 550 dollar. Een willekeurig straatbeeld uit Amerika toont de popu lariteit van deze wagen. y Henry Ford in zijn Quadricycle, die bijna geheel van hout is vervaardigd. Het wagentje had een twee-cilinder motor en fietswielen met rubber banden. Dit veliikel baar de in Detroit zoveel opzien, dat Ford zijn vervoermiddel met een ketting aan een lantaarnpaal moest vastmaken tijdens het parkeren. echter de race om de Manufactures' Challenge Cup met een ruime voorsprong. Hoe? Wel, Oldfield gaf meteen vol gas en nam in de bochten niets terug. De overwinningen op de renbaan vestigden de aandacht op Henry Ford en in juni 1903 had hij elf mensen met in totaal 28.000 achter zich. De Ford Motor Company werd opgericht en een half jaar later produceerde deze onderne ming drie types. Een maand na de oprichting werd de eer ste wagen verkocht. Om de aandacht op zijn produkten te vestigen besloot Ford weer te gaan racen. In januari 1904 stapte Henry Ford toch maar in de „999" en reed daarmee op het ijs van Lake St. Clair meer dan 140 kilometer per uur. g Het vertrouwen van het Amerikaanse publiek in de wa gens van Ford steeg. En Henry beantwoordde dat door de vervaardiging van een wagen die binnen korte tijd de we reld veroverde: op 1 oktober 1908 presenteerde hij de T- Ford. Vijftien miljoen exemplaren van dit wagentje von den hun weg naar het publiek en Ford voerde de lopende band in om de vraag bij te kunnen houden. Kostte het in hét begin twaalf uur om een T-Ford te bouwen, tenslotte rolde er iedere tien seconden een Tin Lizzie van de band. In 1914 verdubbelde hij het ioon van zijn werknemers en noemde dat:'de beste bezuinigingsmaatregel die wij ooit hebben doorgevoerd". Om met de terminologie van deze tijd te spreken; Henry Ford was „in" en hij profiteerde van zijn succes. Nieuwe fabrieken verrezen en samen met zoon Edsel die presi dent van de Company was geworden zette hij zich aan de produktie van een driemotorig verkeersvliegtuig (1925). Gedurende de tweede wereldoorlog leverde Ford bom menwerpers (ieder uur één), vliegtuigmotoren, jeeps, anti tankwapens. De T-Ford was toen reeds lang vervangen door de A-Ford en Henry Ford had in 1943 bij het overlij den van zijn zoon het presidentschap weer op zich geno men. Aan het einde van rfie oorlog legde hij (feze functie weer neer en werd op zijn advies zijn kleinzoon Henry Ford II tot president gekozen. Henry I maakte nog mee hoe zijn fabriek de eerste na oorlogse personenauto's en vrachtwagens afleverde. In april 1947 overleed hij aan een hersenbloeding op zijn landgoed in Dearborn. Een overstroming had de elektriciteitsvoorzie ning gestremd en de man van de techniek moest bij zijn sterfbed het licht van een kaars dulden. Hij werd 83 jaar. De universiteit van Michigan en het Michigan State College verleenden hem nog bij leven de graad van doctor in de werktuigbouwkunde. In 1935 ont ving hij een eredoctoraat in de rechten van de Colgate uni versiteit. Meer dan honderdduizend mensen brachten tij dens de begrafenis een groet aan deze man, die Amerika motoriseerde, de Ford V-8 motor introduceerde en na een peperdure omschakeling van de produktie (van T-Fords op A-Fords) tegenover een verslaggever verklaarde: „Als je bang bent voor kosten breng je nooit iets goeds tot ^tand!" Op de Rotterdamse luchthaven is een nieuw type zakenvliegtuig gedemonstreerd de „Skymaster" van de Amerikaanse Cessna-vliegtuigfabrieken. Het is een tweemotorig vliegtuigje voor vier a zes personen, dat door de deskundigen op de luchthaven als volkomen revolutionair werd gekarakteriseerd. Het bijzondere is dat de motoren niet aan weerszijden van het toestel zijn geplaatst, maar op één as aan de voor- en achterzijde van de cabine. Dit geeft het toestel de gemak kelijke bestuurbaarheid van 'n éénmotorig vliegtuig. De vleugels bevinden zich boven aan de romp. De staart is een dubbele, zoals bij het befaamde jachtvliegtuig G-l, dat Fokker vóór de oorlog voor de Ne derlandse luchtmacht bouwde. Een derge lijke dubbele staart is nog nooit toege past bij een klein zakenvliegtuig. De Cess na „Skymaster" kan zonder moeilijkheden ook op één motor vliegen, zelfs met een volle lading zoals bij een proefvlucht bleek. Het uitschakelen van één der motoren heeft alleen snelheidsverlies tot gevolg. Met halve lading kan de Skymaster ook op één motor opstijgen. De kruissnelheid van het toestel bedraagt op 2000 meter hoogte ongeveer 280 kilometer per uur. Het heeft dan een vliegbereik van 1800 kilometer. Het opstijgen en landen kan geschieden op strips van nog geen 200 me ter lengte. De Cessna „Skymaster" is nog maar een experimenteel toestel. De produktie begint dit jaar met een serie van 90. Vol gend jaar wordt in de fabriek in Wichita elke dag één toestel van dit type ge bouwd. De prijs: 200.000 gulden. De kos ten van één vliegkilometer, zonder af schrijvingen e.d., worden geschat op 90 cent. Tips alvorens u op vakantie gaat. Haal antennes etc. uit het stODkcntakt Kijk of gas licht enwa ter zijn afqesloten. Bericht buren en lever, anders van uw vertrek Denk om uw ijskast etensresten, ver war. minq etc. etc. Denk de verzorging van plantenen huisdieren Geef 'jema^^^^^ sleutel van uw huis apparaat, paspoort, medicijnen etc. lenkom nota's etc. die in uw va. kantie kunnen korner Amerikaanse bestolen. Een Ameri kaanse, die op 4 juli in Scheveningen aan kwam, heeft thans bij haar vertrek ontdekt dat zij juwelen ter waarde van ongeveer vijfduizend gulden en een bedrag van ongeveer duizend gulden aan Belgische francs en dollars mist. „De Keizer en de Nachtegaal", een pantomime op muziek van Hans Werner Henze naar het sprookje van Hans Christian Andersen, wofdt woensdagavond uitgezonden voor de NCRV-televisiesectie in de choreogra fie van Albert Mol, regie Gerard Rekers, decors van Cor Hermeier. Muzikale medewerking wordt ver leend door leden van het Noord- hollands filharmonisch orkest. Vertel ler is Guus Oster. De foto toont de keizer (Amando Navarro) met zijn hofhouding. In het VARA-programma van 7 augus tus heeft regisseur drs. Emile van Moer kerken een gesprek met dr. J. H. Plokker, die naast psychiater ook kunstkenner is, Het onderwerp is: psychisch gestoorden en de moderne kunst. De genoemde specia list is auteur van het boek „Geschonden Beeld". In het N.C.R.V.-avond-programma van 10 augustus a.s. zullen Kathenka v.d. Berg Nelliette Mooy en Peter Aryans hun aan deel hebben in de uitbeelding vap het ver haal „De Zangles" van Katherine Mans- field. Naast hen treedt in deze uitzending een kinderkoor op, dat een canon van Jurriaan Andriessen ten gehore zal bren gen. De regie is in handen van Gerard Rekers. In een directe uitzending op 4 septem ber a.s. besteedt de VARA-t.v. aandacht aan een Jordaan-festival, dat zich afspeelt op twee in de Lauriersgracht gelegen dek schuiten. Tal van gerenommeerde Jor- daan-artiesten zullen in deze reportage op het scherm komen. De saneringsplannen van de gemeente Amsterdam zullen een extra tintje aan dit feest van de bekende volksbuurt geven. NCRV-regisseur Kees van Langeraad is thans bezig, een documentaire samen te stellen over Zeeuws-Vlaanderen, een stuk je Nederland, dat door zijn ligging sociaal en economisch gezien, een aparte plaats in het leven van ons volk inneemt. Van Langeraad, die reeds vele goede t.v.-docu- mentaires op zijn naam heeft staan, ^treeft; erqaar ook in deze produktie, die in oktober uitgezonden wordt, de mens, de Zeeuws-Vlaming dus, centraal te stel len. In de Henk-Elsink-show, die hedenavond (van 20-21 uur) door de VARA wordt uit gezonden, treedt o.m. Fiet („Eva") Kos ter op. Regisseur Ben de .Jong zal dan haar satire „Bad-liederlijkheden" op het scherm brengen. Volgens het Britse recht kan een hond ongestraft een andere hond kwaad doen. Dit bleek uit een gerechtelijke uitspraak in Bilston, waarbij ene Leslie Pearson on schuldig is bevonden wegens het .bezit van een gevaarlijke hond die hij niet in bedwang kon houden. Zijn boxer had een terrier van de zakenman Dennis Taylor zo hard in de staart gebeten dat het beest geopereerd moest worden. Pearson werd verdedigd door advocaat Newman van de Nationale Vereniging voor de Bescherming van Honden. Deze advo caat betoogde dat een wet uit 1871 alleen menselijke wezens tegen gevaarlijke hon den beschermde. In 1906 kwamen daar schapen en ander vee bij. Een jaar later ook kippen en in 1944 besliste het gerecht dat konijnen niet onder de wet vielen. Hond tegen hond wordt niet vermeld en daarom pleitte de advocaat vrijspraak. En zo gebeurde. Advertentie Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit, reumatiek. Met Togal in huis kunt u gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 095; 2.40; 8.88. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram mofoonmuziek. 8.45 Amerikaanse marsmu ziek (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Oude muziek (gr.) 10.55 Inspecteur Scott heeft een idee, hoorspel (herh. v. dl. 1). 11.30 Kamerorkest en solist: Moder ne en klassieke muziek. 12.15 Licht piano spel (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.sf. land- 12.37 Middagpauzedienst uitgaande van de en tuinbouw. 12.33 Gewijde muziek, (opn.). Stichting Alle-Dag-Kerk. 13.00 Nieuws. 13.15 Theaterorkest en solisten. 13.45 Mo derne kamermuziek (gr.). 14.30 Operette fragmenten (gr.). 15.00 Bespreking van Nederlandse instructieve pianomuziek. 15.25 Sopraan eif piano. 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte grammofoonmuziek. 17.45 Licht instrumentaal trio. 18.00 Koorzang: geestelijke liederen. 18.30 Verslag van het Congres van de Protestants-Christelijke Esperantisten te Graz, Oostenrijk. 18.45 Lichte grammofoonmuziek, 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Le ger des Heils (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Radio- philharmonisch orkest en solisten: Moder ne muziek. 20.50 Dat oude uurwerk tikt wel, sonografie over een kerk in Bome. 21.20 Kapel van de Koninklijke Lucht macht. 21.50 Kanttekeningen. 22.00 Vocaal ensemble en licht instrumentaal kwartet (opn.). 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondsluiting. 23.00 Lichte grammo foonmuziek. 23.10 Bij de gratie Gods, klankbeeld. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte grammofoonmuziek, reportages, mededelingen en commenta ren (Om 7.35 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.55 Kook- praatje. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek VPRO: 10.00 Een en al oog, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte gram mofoonmuziek. 10.35 Vrij entree, cabaret. 11.00 Pianotrio: amusementsmuziek. 11.20 Klassieke kamermuziek (gr.). 12.00 Pro menade-orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platte land. 12,38 Licht instrumentaal septet. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke pianomu ziek (gr.). 13.45 Hoog avontuur, lezing. 14.00 Arbeiderszangvereniging, met Gel ders orkest en solisten: klassieke en mo derne muziek. 14.50 Koperensemble: mo derne muziek. 15.00 De wet en het eerste baantje, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 16.30 Licht ensemble. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie en snipperdagen. 17.50 Regeringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers; Kinderen bezighouden in de auto. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Licht instrumentaal ensemble met zang solisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Licht instrumentaal sextet: jazzmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 De Lombarden op de eerste kruistocht, opera. In de pauze (plm. 21.20 Kaf en koren, wekelijkse notities). 22.30 Nieuws. 22.40 Sport halverwege. 22.50 Har monie in zang in muziek. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-2.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Nieuws. 12.03 Lich te muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nws en weerbericht. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Lichte muziek. 15.00 orgel spel. 15.30 Oratoriummuziek. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Kamer muziek. 17.40 Liederen. 18.00 Nieuws. 18.03 Roemeense volksdansen. 18.10 Leken-r moraal en filosofie (df.4). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Operamuziek. 20.50 Lichte muziek. 21.00 Operamuziek (Vervolg). 21.50 Klassieke pianomuziek. VOOR DINSDAG rVARA: 19.30 Insektendocumentair programma. NTS: 19.55 Het Manneke. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Vakantietoe slag, cabaretprogramma. 21.00 Inspecteur Leclerc De Gangsters, T.V.-film. 21.25 Uit: een spiegel der lichte kunsten. 21.55 Mijnheer de Voorzitterforum. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, jeugdjour naal. NCRV: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Lassie: Gevaarlijk spel, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Politieke verkenningen: ge sprekken met politieke leiders in Indone sië. 20.35 De geschiedenis van steenbok Langhoorn, documentaire film (Herhaling van 21 januari 1963). 20.55 Wiener Me lange (Herh. v. 30 mrt 1962). 21.35 Geheime brigade, TV-film. 22.15 De keizer en de nachtegaal, pantomime met muziek. 22.30 Dagsluiting. NTS: 22 40-22.45 Journaal. C-Sf-ll 45. Het kostte de laborant steeds meer moeite om tussen al het onrustig gedoe zijn aandacht bij zijn werk te houden. „Hier komen!" riep staatsvijand nummer 1 naar Panda, „maak het ons ttch niet zo lastig! Moeten we dan ALTIJD zwoegen en sloven? We willen ook wel eens een keer eten!" „Nee, heus niet," mompelde de onderzoeker, „u bedoelt het waarschijnlijk goed, maar ik WIL niets eten." „Panda!" riep de Meester- Kieker intussen, „maakt toch een foto van mijn lijdens- trekken! Zul je dan nooit oog krijgen voor het Drama-, tische Detail?" Panda had het echter te druk om hier op te antwoorden. Hij schopte naar staatsvijand num mer 1, die hem. van de lamp wilde trekken, en dacht b'edrukt: „Ik vind het een Dramatisch Detail dat die agent mij in de steek gelaten heeft. Juist nu ik hem nodig heb Maar gelukkig was agent Maneschijn reeds dicht in de buurt. De wakkere wetsdienaar keek zorgelijk naar de schetterende telefoon. „Ik hoor alleen maar gedreun en geroep," mompelde hij, „zou er mis schien iets aan de hand zijn? Bepaald storend, nu ik wil waarschuwen, dat er waarschijnlijk insluipers in het laboratorium zijn. Ik zal me nu zelf maar eens ter plaatse overtuigen." Hij smeet da* hoorn op de haak en verliet de telefooncel. i I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7