Acht bouwvakkers bouwen eigen huis aan IJmuider Eridanusstraat IEV ziet de toekomst ondanks een begroot tekort niet duister in Bestuur Jongensstad op bezoek bij B. en W. van gemeente Beverwijk Hoe de duiven vlogen Telstar heeft thans dagelijks bestuur Havenberichten Rust en stilte in de polder Nieuw oefengas in La Courtine Kort IJmondnieuws Ambitieuze plannen van Poolse visserij Geen vrees voor annexatie Jubileumboottocht voor 180 kinderen Loodgieters- en Electriciteitswerkzaamheden P E R E WOENSDAG 31 JULI 1963 4 AUTO- en SCOOTER RIJSCHOOL JOOP DOORNBOSCH STOFZUIGERS LOENDERSLOOT W. J. Vermey en G. N. Oorthuis benoemd tot ereleden OLD CLOTHES NEW ORY CLEANING ONLY „Straat Freetown" te water gelaten Bouwers in volle actie tijdens de bouwvakkersvakantie. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: J. E. HagecToorn-van Alphen, d.. Napierstraat 10, IJmuiden; M W. A. van Kilsdonk-van Kuijeren, d., de Noostraat 5, IJmuiden-öost; T. M. Menger- de Pagter, d., Waalstraat 46, IJmuiden; J. G. Zwirs-Koppes, z., Plein 1945, nr. 60, IJmuiden-oost; H. Rebel-Bruin, d., IJmui- derstraatweg 183, IJmuiden; E. J. Comis-de Graaf, z., Doelmanstraat 6, Velsen-noord; A. M. Woudenberg-Christiaans, d., Roos en Beeklaan 74, Santpoort; G. J. M. Kemink- Vredenburg, d., Bachstraat 54, Heemskerk; W. J. de Pauw-Nuver, Johan M. van Nas- saulaan 51, Driehuis; A, L. Putselaar-Kor- nelissen, d., Vergierdeweg 84, Haarlem; J. A. M. Luyken-de Graaf, z., a/b Woonschip „Sunny Home", Spaarne, Haarlem; J. Wright-van der Graaff, d., Lange Nieuw- straat 4, Jmuiden; H. T. van Royen- Scherpbier, d., W. de Zwijgerlaan 36, Sant poort-zuid; G. A. M. Baars-van der Haa- gen, d., Alb. Thijmlaan 63, Bloemendaal; E. Handgraaf-van Someren, d., van der Poelstraat 5, Velsen-noord; N. Tabernal- Vlot, d., Hagelingerweg 75, Santpoort; C. M. T. de Goede-Goebert, z., Zijkanaal C weg 5, Velsen, Post Spaarndam. OVERLEDEN: B. Bilgen, 76 jr., echtge noot van C. A. de Vries, Verspronckweg 105 rd., Haarlemse. Zwaan, 79 jr., weduwe van K. Aland, Zandersstraat 42, IJmuiden- oost; H. Otto, 52 jr., echtgenoot van A. van Os, Anemonenstraat 10, Santpoort; G. D. Swier, 65 jr., echtgenote van C. L. W. van der Duin. v. d. Zwaagstraat 5, IJmuiden- oost; J. Keur, 63 jr., echtgenoot van M. J. de Smit, Stephensonstraat 64, IJmuiden; C. Walsmit, 58 jr., echtgenoot van I. T. Verbeek, Schulpweg 620, Velsen-Noord; D. J. Boosman, 69 jr., echtgenoot van E. F. H. C. van Delft, Stationsweg 7, Velsen- zuid. Het dagelijks bestuur van Telstar be staat nu definitief uit de heren mr. J. W. Crefeld, voorzitter, D. Verbaan, secretaris en P. H. Kochx, penningmeester. De an dere leden van het bestuur zijn W. A. de Bruyn, J. P. van der Gragt, W. Mooy, F. van Nifterick, H. Veldman en H. Zwart. De heren Van Nifterick en Zwart zijn tot elftalcommissarissen benoemd. Samen met hoofdtrainer Toon van den Enden zullen zij zich belasten met dé samenstelling van het elftal. Als hulptrainers zijn aangesteld Rudi de Boer (die tevens VSV traint) en Han Janssen (tevens Stormvogels-trainer). Als vertegenwoordiger van het bedrijfs leven woont de heer N. de Groot de be stuursvergaderingen bij. Het staat nog niet vast hoe de bestuurs vorm van de nieuwe vereniging zal zijn. Vast staat wel dat er geen sprake zal zijn van formeel contact tussen de nieuwe vereniging en de oude verenigingen VSV en Stormvogels. Het is ongewoon om in de bouwvakvakantie werkers in de woningbouw te zien arbeiden. Aan de Eridanusstraat in IJmuiden, die achter de hoge flat etages van het Pleiadènplantsoen verborgen ligt aan de duinrand, zwoegen acht mannen in de onbarmhartige zon. Zij bouwen aan een serie ééngezinswoningen onder één kap. Deze acht woningen zullen straks door hen zelf betrokken worden. Advertentie Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN TEL. 5271 Installateur P.E.N Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Johnrix van Swansea; Prins Bernhard, Gdynia, bosbessen voor IJmuiden; Norfolk Trader, Londen; Dido, La Pallice; Arkadia, Bremerhaven; Wally, Strom- stad; Herman Lithmeyer, Rotterdam, voor IJmui den; Atland, Lulea, erts voor IJmuiden; Dela, Soernaes; Bantam, Bremerhaven: Korsness, Mo- hirana, slabs voor IJmuiden; Ida D., Köping, hout voor Zaandam; Hoorneboeg, Tolkis; Sylvia, Brake; Dubhe, Abö, hout voor Zaandam; Gouwe- stroom, Rouaan; Brouwersgracht, Helsinki; Mi chael M„ Felixtowe; Marianne, Rouaan; Stephan Kalturin, Archangel, hout voor Zaandam; Wil helm Wesch, Halstavik; Anneliese, Monrovia; Hop, Ventspils; Keizersgracht, Pateniemi; Deutschland, Lugnet; Arbon, Terneuzen, naar Zaandam; Draco, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Eem- stroom van Plymouth; Soli Deo Gloria, Goerds- byn; Luja, Dordrecht. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ostrobotnia naar Rotterdam; Camerounkust, Antwerpen; Fyl- rix, Hamburg; Ardito, Rotterdam, van IJmuiden; Essen, Hamburg; Fehmarn, Stettin; Milos, Bre men, walsmateriaal van IJmuiden; Dunera, Ko penhagen; River Afton, Pepel, van IJmuiden; Boberg, Archangel; Meeuw, Bremen; Anja, Ber wick, kunstmest van IJmuiden; Mutua Fides, Delfzijl: Themis, Antwerpen; Doni, Antwerpen; Mercurius H., Dagenham; Sommen, Bremen; Co- rita, Gothenburg; Arkadia, Londen: Wolanda, Middlesbro, kunstmest van IJmuiden; Oosterdiep, Hamina; Bukia, Londen; Hinde, Londen; Yew- hill, Blyth; Vibeke, Curasao; Whitby Abbey. Goole: Texelstroom, Grimsby: Vestfonn, Fort Kaiser; Wuppertal, Bremen: IJstroom. Leith; Hontestroom, Londen; Waverstroom, Rouaan; Hoe Vinces, Londen; Prins Bernhard, Gdynia, van IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Gouwe- stroom naar Delfzijl; Hans Priess, Rotterdam, van Zaandam; Johnrix. Goole; Saint Pierre, Duinkerken; Beatrice, Point Tupper, van IJmui den. findien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Initiatiefnemer Henk Diender uit Sant poort vertelde ons de geschiedenis van deze activiteit. „In 1961 hadden wij ook al een ploeg van vaklieden, die gezamenlijk hun eigen woning wilden bouwen. Er werden plan nen gemaakt. Wij waren al een eind op streek met onze plannenmakerij toen er de klad in kwam". Diender wilde niet zeggen, waarom de plannen toen niet door gezet werden, maar de mede-uitvoerder van dit project, Klaas Broek, zei het wel. „In die ploeg zat geen teamgeest. Gelukkig is er toen niet aan de bouw begonnen. In die moeilijke tijd kwam Henk naar me toe. Zeg Klaas, kan jij voor mij geen an dere ploeg vinden. Het zou te jammer zijn om de boel stop te zetten!" En zo gebeurde kelder, het. Piet Uitendaal uit Santpoort is nu de enige opperman tussen allemaal timmer lieden. Het drietal Broek, Diender, Uiten daal, de kern, was snel aangevuld met vijf jonge kerels. Deze timmerlieden zijn bijna allen getrouwd, doch beschikken niet over een begerenswaardige eigen woning. De IJmuidenaren Gerrit Faassen en Udo Griens en de Santpoorters Stef Eeken en Piet de Waard zijn er het laatste bij ge komen. Gezamenlijk begon het achttal op Koninginnedag van dit jaar met de bouw en zij hopen voor de zomer van 1964 hun huizen te kunnen betrekken. Uitermate te spreken zijn deze zelfbouwers over de coulante houding van de gemeente Velsen inzake de bouwvergunning. Speciaal wet houder Verbeek heeft zich voor hun zaak ingespannen. Degene, die de administratie en de vergunningen voor hen verzorgt is de heer B. de Hoog. Hij doet dit geheel kosteloos voor hen. De benodigde gelden i werden via een bankinstelling verkregen. „Wij hebben een opperman. En de an- j dere zijn allemaal timmerlieden. Maar als i het er op aan komt, doen wij alles!", zei j de trotse initiatiefnemer Henk Diender. De acht bouwers zijn geen familie van elkaar. De enige overeenkomst is (behalve hun bouwvakberoep) dat allen in Velsen wonen, hetgeen om een woning te ver krijgen doorgaans niet benijdenswaardig is, vanwege de lange wachtlijsten van woningzoekenden. Het bouwwerk vordert gestadig. De bouwers leggers thans de hand aan de tweede verdieping in hun vrije bouwvak vakantie. Aan het eind van deze week, waarin zij van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven werken, hopen ze het hoogste punt te bereiken. Dan zal de vlag in top gaan en de nijvere werkers aan hun eigen „home" zullen een biertje pak ken op dit heuglijke feit. Na deze week werken ze iedere avond tot het donker wordt. Van een vrije zaterdag is geen sprake. In maart of april 1964 hopen zij klaar te zijn. Dan kunnen zij hun woning betrekken, die bestaat uit een woonkamer, drie slaapkamers, een hal, een keuken, een toilet, een douchecel, een zolder en een Mocht het strand u te vol worden in deze cakantietijd, zoek dan het polder landschap eens op met zijn mooie ver gezichten en oer-Hollandsc sfeer. Waar een visser in het riet droomt en de stilte te horen is. Dit is niet zes kilometer ten westen, maar dezelfde afstand ten oosten van Haarlem te beleven. Advertentie Piet Heinstraat 86 - IJmuiden Bij oefeningen in La Courtine is voor het eerst op vrij grote schaal gebruik ge maakt van een nieuw soort oefengas, dat is ontwikkeld in de Verenigde Staten, waar het, evenals in Duitsland, al geruime tijd bij oefeningen wordt gebruikt. Het veroor zaakt bij de soldaat die er zich niet met zijn gasmasker tegen beschermt hinder lijk tranen van de ogen en een lichte be nauwdheid. Volgens deskundigen is het ef fectiever dan traangas, waarvan men tot dusverre in het leger wel gebruik maak te. Dokter Th. Sybesma die in La Cour tine als arts verbonden is aan de vaste kampstaf heeft verklaard dat het gas langdurig onderzocht is en volkomen on schadelijk is bevolen. De militairen die met.hetJgas tijdens oefeningen kennis ma ken worden van tevoren daarop voorbe reid. Advertentie Excelsior, Holland Electro Ruton AEG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 'l> service; Lange Nleuwstraat 433 - 435 De Ve'sennoordse sportvereniging „IEV' heeft in het Jozcfhuis aan de Banjart straat haar algemene jaarvergadering ge houden. Het algemeen bestuur is door een tussentijdse maatregel belangrijk gewij zigd. Twee ereleden zijn in de ledenlijst opgenomen. Op voorstel van de heer Bart, voormalig penningmeester en na het tus sentijds aftreden van de heer W. J. Ver mey waarnemend voorzitter, geschiedde deze benoeming in verband met het feit, dat de heer Vermey langer dan vijfen twintig jaar deel uitmaakte van het be stuur maar wegens verschillende omstan digheden zijn functie moest neerleggen. De heer G. N. Oorthuis ontving zijn eer volle benoeming om vrijwel dezelfde re den. Hij is bovendien al eerder wegens zijn verdiensten voor IEV gehonoreerd, namelijk door de afdeling Haarlem van de KNVB, met de gouden erespcld. De heer Bart noemde een aantal punten uit het lijvige jaarverslag, waarbij de na druk werd gelegd op de slechte overwinte ring van IEV, dat kans had derdeklasser KNVB te worden, maar net de eindstreep niet haalde. Wel werd IEV amateurkam pioen voetbal van Velsen. De jeugdafde ling voetbal is aanzienlijk gegroeid, dank zij een actieve jeugdcommissie. Accommodatie De accommodatie van het sportpark Rooswijk zal na onderhandelingen met het gemeentebestuur,van Velsen nu kunnen gaan beschikken over een bescheiden zit- tribune. Er worden daarnaast nog onder handelingen gevoerd over een betere kleedgelegenheid en kantine. IEV was in staat van het Amsterdamse Volewijckers een clublokaal tegen een bescheiden be drag over te nemen, maar de bezwaren van de gemeente hiertegen waren: de kos ten van overbrengen en opnieuw plaatsen. De handbalafdeling van IEV zal een nieuwe trainer krijgen in de heer D. Bos van IJmond en men hoopt dan op meer belangstelling voor deze tak van sport. De afdeling gymnastiek geeft zorgen ten aan zien van de seniorleden, welke afdeling drastisch is achteruitgegaan in ledental. Een lichtpunt vormt de flinke aanwas van jeugdleden. Naar de heer Bart meedeelde, heeft het gemeentebestuur in het kader van de subsidiëring de terreinhuren ge In een zeer uitvoerige beschouwing ver heelde de heer Bart niet, dat de liquide middelen van IEV in haar totaliteit een flinke duw omlaag hebben gekregen, te meer daar er werd gerekend op een ho ger inkomen uit de toto. Vorig jaar was dit nog 4400 en het voorbije jaar 3800. Met een begroot tekort van 4600, waar in de toto-inkomsten niet zijn begrepen, staat IEV er nu financieel niet zo best voor, maar desondanks ziet het bestuur de situatie niet duister in. Bestuur De bestuursverkiezingen gaven geen moeilijkheden. Het hoofdbestuur in nieuwe vorm werd aanvaard met als voorzitter de heer E. L. Bart en verder de heren C. H. van Toor, secretaris; M. L. Schoorl, penningmeester; S. J. Laan, tweede pen ningmeester en A. P. Eyman, tweede se cretaris. In het voetbalbestuur werden benoemd de heren B. Moonen als secretaris, J. Lubbers en C. Bruin, leden. Voor het handbalbestuur gaat het secretariaat naar de heer A. Kloes en lid werd de heer B. Handgraaf. De afdeling gymnas tiek krijgt als voorzitter de heer A. Haa- gen en als secretaresse mejuffrouw R. Kaandorp. Twee Britse mijnenvegers, de Si David en de Curzon, waren gisteren in IJmuiden op doorreis naar Zaandam, waar zij tot 3 augustus zullen blijven. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Er worden momenteel in Polen zeer veel schepen gebouwd. Volgens „Polish Mari- wijzigd, die nu ongeveer twintig percent tt:*- time News' was Polen na Japan in 1962 wor- de Srootste I In een op een overzicht van Lloyd's (dat meer moeten opbrengen. Uit eigen mid- XT* delen zal deze hogere huur dienen te wor- - Srootste Producent van vissersschepen den opgevangen. Men heeft van gemeen- Het Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom namen 147 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain af (232 km.). Een duif van de heer Ch. Bart, die op deze vlucht van jonge duiven vijf van zijn vliegers had meegegeven, werd eer ste bij aankomst om 13.18.55 uur, nadat de lossing was geschied om 9.15 uur zondagmorrgen. De laatste prijsduif arriveerde precies een uur later om 14.18.23. De noordoostenwind, die ook nu weer de dieren in de warmtecondens van het zeewater bracht, gaf weliswaar evenals vorige week verlies van jonge vogels, maar toch in mindere mate. Uitslag: Ch. Bart 1 4; A. de Roos 2 8; D. Stapper 3; Joh. Asjes 5 11 24 26; Ph. F. Martinius 6 20; D. v. d. Linde 7; K. Timmer 9 25; T. Lever 10; F. Vos 12; A. P. v. Borre 13; F. Ab- bink 14 23; J. Stijnman 15; H. Winkel 16 29; W. Schouten 17; L. Veldt 18; P. v. d. Wiele 19; B. Schoo 21 27* A. Duineveld 22; A. de Bot sr. 28. Van Het Atoom is evenals van andere vereni gingen zaterdag de laatste vlucht met oude dui ven gehouden van Bordeaux of (932 km.). De dertien Atoomvliegers die waren meegegeven en ook met de noordoostenwind te kampen hadden op deze zeer lange vlucht hebben de nacht over gevlogen, nadat zij zaterdag om 12 uur waren gelost. De op grotere hoogte toch flinke tegen wind en de zeer koude nacht met sterke tempe ratuurstijging op de zondagmorgen heeft de vlie gers een niet hoger gemiddelde uursnelheid ver oorloofd dan bijna 36 kilometer. De eerste prijs duif was van L. Veldt, die om 14.03 uur zondag middag werd geklokt en de laatste vond het hok om 15.56.44 uur. Met deze laatste vlucht is de heer L. Veldt, zoals al was voorzien, kampioen oude duiven geworden, maar ook eerste in de afdeling Haarlem. Een mooie prestatie van zijn vliegers. Uitslag: L. Veldt 1; P. Schoone 2; Ph. F. Martinius 3. De Snelvliegers Van de postduivenhoudersver. De Snelvliegers te IJmuiden namen 275 duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain af. Gelost om 9.15 uur. Eerste duif van B. Visser om 13.14 uur, laatste prijsduif 14.20 uur. Door het warme weer een zware en trage vlucht. Doordat de klok van „Ome" Bertus voi was konden enige liefhebbers een staartprijs btmachtigen J. Wijker klokte twee vroege derbyduiven om 13.22.35 en 13.24 40 uur. Uitslag: B. Visser 1 4 5 6 8 11 14 18 26 28 31 36; T. Wijker 2 3 15 22 23 33 45; H. in 't Veld 7 9 51: J. v.d. Kammen 10 12; C. Zwanenburg 13 21 40; G Boender 16 44; F. Booy 17 45 50 52; R. Jung 19 47 48; v. d. Zee 20; Joh. Broek 24; J. Kroon 25; P. Schelvis 27 34; E. Sloot 29; E, de Boer 30, 41 50; Jac. Broek 31 49; H. Broek 35 43; F. Reker 36 39; F .de Boer 37; J. de Weers 42; A. Ham 54; S Voet 55. De IJmond Van de postduivenhoudersvereniging De IJmond (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 60 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af (231 km.). Gelost om 10.30 u. Eerste duif van Martens om 15.04 uur, laatste prijsduif 15.37 uur. Door de harde noordenwind bereikten de duiven geen grote snelheid, De vlucht had een regelma tig verloop. Er waren weinig achterblijvers. Uit slag; Martens 1 3 4 8 11; De Heer 2 9 12; v. Belzen 5; v. d. Scheer 6; Verduin 7; v. d. Zee 10. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen 83 duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain Hornu af (231 km.). Ge lost om 9.15 uur. Eerste duif van P. Hoekstra om 13.26 uur, laatste prijsduif 14.25 uur. P. Hoekstra: 9 mee en 6 in de prijzen, 1 en 2, 10 minuten los. Zeer wisselvallige vlucht en traag verloop. Uit slag: P. Hoekstra 1 2 8 9 14 15; F. Piers 3; A. J. Waal 4 5 12; J. Mol 6; J. de Waard 7; H. Exalto 10; L. Sloot 11; G. v. d. Struik 13 17; J. Hoven- kamp 16. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersver. Oranje Nassau te IJmuiden namen 82 duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain Hornu af (230 km.). Ge lost om 9.15 uur. Eerste duif van J. Ulehake om 13.33.4 uur, laatste prijsduif 14.31.47 uur. Uitslag: J. Ulehake 1; A. de Waard 2 4 7; J. Verburg 5 14; Chr. Prins 6 8; J. v. Sikkelerus 9 13; G. Duin 3; Bruisschaart 11; M. Rutte 12 16; J. v. Dorp 15 17. Bonte Duif Van de postduivenhoudersvereniging Bonte Duif te IJmuiden namen 153 duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain Hornu af (230 km.). Ge lost om 9.15 uur. Eerste duif van Sj. Heis om 13.37 uur, laatste prijsduif 14.15 uur. Uitslag: S,1. Heis 1 21 23 26: A. Ulehake. 2; R. Middelkoop 3 4 11 25; A. Verduin 5 6; P. Verscheuren 7 13; W. Wilms Floet 8; P. Griekspoor 6; W. Opbergen 10: R. Schaper 12; Joh. Swart 14 15 24; T. H. Dekker 16 27; E. Klinge 17 18 28; J. Kaldenbach 19: G. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft dinsdagmiddag de bestuurders van Jongensstad in Oosterwijk ontvangen in de raadszaal van Scheybeeck. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zei, dat het een groot genoegen was voor het gemeentebestuur van Beverwijk, het college van Oosterwijk te mogen ontvangen, waarbij hij wees op de vele problemen waarmee men te ma ken zou krijgen, ook na het praktische werk van de opbouw van Jongensstad. Eén van de vele problemen zou, ook voor deze nieuwe stad, zijn: „de jeugd" meende de heer Bruinsma; men zou ervaren, dat het wel eens goed kan zijn als iemand eens een flink pak voor de broek krijgt. Wijzende op eigen ervaring, zei de heer Bruinsma, dat er altijd „uitslovers" en goede-raadgevers zijn, om daarna van de zelfden kritiek te ontvangen. Ook daar aan zouden de bestuurders moeten wennen. Er zullen in Jongensstad zeker geen gro te vergaderingen worden gehouden, dacht de heer Bruinsma, doch er moet wel lei ding zijn, waarop bij de samenstelling van het bestuur van Jongensstad blijkbaar ook gerekend is. Zoals een gewoon ge meentebestuur te maken heeft met de richtlijnen van Gedeputeerde Staten, heeft Jongensstad in de persoon van de heer T, Prins een goede raadsman. Na het burgervaderlijk advies om de in woners bezig te houden, werd een koele dronk gewijd op Jongensstad. Kses van der Meulen bracht, als burge meester van Jongensstad, dank voor alle v. zutphen 20 22 31; w, Kaaie 29; j, Minneboo 30. hulp, die men reeds heeft mogen ontvan- Burgemeester Kees van der Meulen ziet men hier naast zijn collega bur gemeester J. G. S. Bruinsma tijdens het officiële bezoek op Scheybeeck. gen van het gemeentebestuur en (niet den kende aan annexaties) zou men het ge meentebestuur van Beverwijk gaarne rond leiden in de Jongensstad zo zei hij. Burgemeester Bruinsma zei hierop, dat het gemeentebestuur van Beverwijk daar van gaarne gebruik zou maken en dat men Jongensstad vrijdag een filmvoor stelling zou willen aanbieden. Na het officiële gedeelte werd per auto een tocht door Beverwijk gemaakt en van- af de Torenflat werd de omgeving in ogen- ue JaP3"se hoofdstad tewegen ook gesuggereerd de zaalhuren voor de gymnastiekzaal te verhogen in overeenstemming met die van de ge meentelijke zalen. Maar financiële zor gen heeft men hierover voorlopig nog niet, aangezien de gemeente in hoge mate voor deze gevallen haar subsidiebeleid aanpast. Het gebeurt niet vaak dat doopster en schip elkaar later nog eens in een ander werelddeel terug zien. Maar voor me vrouw A. J. T. van Karnebeek-Pauw van Wieldrecht en haar petekind „Straat Free town" is de kans op een hernieuwde ken nismaking in den vreemde toch wel zeer groot. Dat zal dan volgend jaar oktober moe ten gebeuren in Tokio, tijdens de Olympi sche Spelen. De „Straat Freetown" zal daar in die periode vrij zeker binnenlopen en al even zeker is het dat ook mevrouw Van Karnebeek dan aanwezig zal zijn. Zij vergezelt namelijk haar echtgenoot, jhr. H. A. van Karnebeek, lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Java-China- Paketvaart Lijnen n.v. en bestuurslid van het Nederlandsch Olympisch Comité naar schouw genomen. Eerder op de dag bracht het bestuur van Jongensstad een bezoek aan het ge meentebestuur van Heemskerk. Honderdtachtig kinderen uit Velsen- Noord hebben dinsdag een boottocht naar Haarlem en het Amsterdamse bosplan ge maakt, die. gisteravond acht uur eindigde bij het uitgangspunt, de nieuwe pontstei gers in Velsen. Deze (welgeslaagde) dag was georganiseerd door de speeltuinen „Schulpen en de Meerv/eiden" bij gelegen heid van liet tienjarig bestaan van ,De De „Straat Freetown" ging gisteren als derde schip van een serie van vier van de helling bij P. Smit jr. in Rotterdam. Het vierde schip de „Straat Franklin" wordt gebouwd op Verolme's werf in Alblasserdam. De order is een gemeen schappelijke van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij (drie schepen) en de K.J.P.C.L. Nummer één, de „Straat Fra- zer", wordt zaterdag overgedragen aan de K.P.M. Alle schepen zijn zeer snelle vracht vaarders (20 mijl per uur) met een draag vermogen van 12.000 ton. Zij hebben een lengte van 156,73 meter, een breedte van 20,42 meter, een holte van 12,20 meter en een zomerdiepgang van 9,45 meter. De „Straat Freetown" zal worden voortge stuwd door een motor met een maximaal continu-vermogen van 13.800 pk bij 114 "chroefcmwentelingen per minuut en eon alleen schepen boven 100 ton bevat) ge baseerd artikel stelt dit blad dat er in 1962 over de gehele wereld 377 vissers vaartuigen zijn gebouwd met een totale tonnage van 208.000 ton. De voornaamste producent was Japan, dat niet minder dan 158 vissersvaartuigen afleverde met een gezamenlijke tonnage van 78.400 ton Polen komt dan op de tweede plaats met 14 een heden voor 29.690 ton. Men ziet de toekomst in Polen rooskleu rig in, al heeft men in 1962 met een aan voer van 164.000 ton de verwachte aan voer van 182.000 ton niet kunnen halen. Dit tekort komt uitsluitend voor rekening van het geringe rendement van de vis gronden op de Noordzee Men verwacht evenwel dat de produktie in dit jaar de 200.000 ton zal overschrijden en voor 1965 zal volgens de verwachtingen de produktie zijn opgevoerd tot 270.000 ton. In 1980 rekent men al op 900.000 ton. Daarin gaat men uit van 720.000 ton voor menselijke consumptie, 100.000 ton voor visnveel en 80.000 ton, die door Poolse trawlers in vreemde havens mogen worden aangevoerd. Men rekent erop dat het ge middeld visverbruik per inwoner rond de 11Vz kilo zal schommelen. De volgende vissoorten zullen dan moe ten worden aangevoerd: kabeljauw 267.300 ton, verse en bevroren haring 115.000 ton, gezouten haring 107.000 ton, makreel 45.900 ton, Noorse schelvis 103.100 ton, platvis 37.000 ton, sardien 20.200 ton, tonijnsoor ten 15.000 ton, diversen 178.000 ton. De vloot moet voor dit doel sterk worden uitgebreid. Zo rekent men er op dat het aantal fabrieksschepen van 14 tot 60 zal zijn toegenomen, het aantal vriestrawlers van 6 tot 62, klassieke trawlers van 28 tot 128, tonijnvangers van 0 tot 30, stoom trawlers constant, basiseenheden van 2 tot 6, reparatie-eenheden van 1 tot 5, kotters van 24 meter van 131 tot 150, kotters van 17 meter van 215 tot 275. Het aantal klei nere kotters zal van 1965 tot 1980 terug lopen van 200 tot 100, het aanta! drijfnet schepen van 35 zal in 1080 tot nul zijn teruggebracht. HAVENVERKEER AMSTERDAM Meerweiden". Er werden niet minder dan j normaal dienstvermogen van 12.100 pk bij 1780 boterhammen terorberd, naast koe- 110 omwentelingen per minuut H le drankjes en andere versnaperingen. wordt half december opgeleverd. In de week van 21 tot en met 27 juli zijn in de hoofdstedelijke haven aange- hip komen 167 zeeschepen ri'io '131 bit) en ver- irokken 17* zesreiu-V? 398 bet).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4