IN DE VISHAL EN OP ZEE Vissen op Uitbreiding van „Antonius makreel met een zeesleepboot Tocht met „Simson" bood hengelaars veel plezier W. J. Zwanenburg overleden Plaatwellers slaagden voor „Bemetel" 4 WOENSDAG 31 JULI 1963 Wilde konijnen met fles in leven gehouden De eerste Egmond Van een onzer verslaggevers) „We vissen nog twintig minuten", klonk de stem door de luidspreker en het klonk voor ieder als een doodvonnis. Koortsachtig schoven we zeepieren aan de haken en met een door de ervaring van enkele uren hoog geworden tempo slingerden we de lijnen in zee. De mo lens ratelden, en angstvallig hielden we de topjes van onze hengels in de gaten. En ineens schoot het door me heen: In één dag ben ik net zo hengelgek gewor den als al die anderen. Pleziervaart Concurrenten SUMS® M laringvangslen KW 37-90, KW 95-65, KW 22-17, KW 70- 0, KW 170-10, KW 7-40, KW 40-40 nog 25 ictten halen, KW 163-34 nog 50 netten alen. Gemiddelde vangsten: Katwijk 46, Sche eningen 42, Vlaardingen 41. )p zee De haringtrawlers hebben zich gisteren over de gehele Noordzee beziggehouden met haringjagen. De grootste eenheden bevonden zich tussen de 58 en 59 graden noorderbreedte en konden dagvangsten doorgeven van 60 tot 80 kantjes. Er werd Bij de familie De Meer, Van Lennep- laan 54 in Driehuis, worden drie jonge wilde konijnen met de fles in leven ge houden. In het naburige bos vonden kinderen een nest met zeven jonge wil de konijnen. Ondanks waarschuwingen bleven kinderen het nest bezoeken en elke dag kwamen kinderen hun ouders huilend vertellen dat er een konijntje overleden was. De heer De Meer heeft uiteindelijk de drie overblijvende dier tjes in bescherming genomen. Het voe den van deze beestjes was voor het ge zin De Meer, met vijf kinderen, een probleem, daar om de twee uur drie flesjes melk klaargemaakt moesten worden waarna veel geduld werd ge vergd voor het voeden zelf. Mevrouw Amsen uit de Uranusstraat is toen ko men helpen. Een veearts, die om advies werd gevraagd, meende, dat het niet goed mogelijk zou zijn, de drie kleine konijntjes in leven te houden, maar de heer De Meer heeft desondanks goede hoop, dat het hem zal gelukken. daar gevist met een stijve noordoostelijke wind. Zuidelijker tot aan de 55 graden noorderbreedte toe was 't prachtig zomer- 1 weer maar de vangsten waren zeer ver schillend de schepen, die zuidelijke, visten, kwamen maar net tot 50 a 60 kantjes als dagvangst. Enkele Schevening- se trawlers die voor Scharenburg (Scar borough) visten, maakten dagvangsten tot 100 kantjes bekend. Deze haring was mees tentijds uit de toters gevist. Vanmorgen werden er veel makrelen uit de eerste trek scheepgezet. Dit bericht kwam van de schepen, die binnen de 56 graden visten. Wie weet, misschien redde hij het toch nog! Het mocht niet zo zijn. Plotseling klonk een kreet van het achterschip. Ieder een liet zijn hengel in de steek en rende naar het toneel van de grote zege. Trots stond Willem Persoon temidden van een bewonderende schare, een blinkende ma kreel in de hand. De ban was gebroken. Volijverig vatte iedereen het offensief op. Lunchpakketten bleven vergeten lig gen, geoffreerde brokjes haring konden niet concurreren met de enorme makre len, die er toch wel moesten zijn. De vis grond bleek inderdaad vruchtbaar. Er wa ren er, die drie makrelen tegelijk boven water haalden. En toen men op een gege ven moment besloot ook nog eens bij Egmond een kijkje te nemen waren de emmers al goed gevuld De hengels gin gen even in de ruststand en eindelijk kon men de lunch in alle kalmte gebruiken. Lang duurde de stilte niet. Egmond was snel bereikt en toen gingen de hen gels weer overboord. Vaak geaasd met stukken van de bij de Baloeran gevan gen makrelen. De klasse verloochende zich nu niet langer. Aan stuurboord vlo gen de scharren en makrelen aan de lo pende band het water uit en alleen de arme Jan Stoevetie bleek niet op toeren te kunnen komen. Hij kon eigenlijk nu Het is begonnen zoals zoveel dingen be ginnen: een praatje, zonder dat men zich van enige consequentie bewust is. Zomaar een gesprek over hengelen in het Amster damse havenrestaurant, dat grote gevol gen had. Directeur Van Alten zag ineens één ding duidelijk: er zijn tal van hen gelaars, die graag eens een dag echt op zee zouden willen vissen. Hij heeft het goed gezien. Toen de IJmuiden Stores, Goedkoop en Wijsmuller samen met de heer Van Alten tot een plan waren geko men voor een eerste proeftocht regende het meteen telefoontjes van liefhebbers. De kans is niet gering dat hun kans nu wel komt. Want de eerste tocht is een groot succes geweest. Gistermorgen zat een groot gezelschap bovenin het havengebouw aan het ontbijt. Grote kanonnen in de hengelsport, visse rijbiologen uit IJmuiden en tal van jour nalisten, al of niet deskundig op hengel- gebied. De voortekenen waren gunstig. Prachtig weer, een kalme zee. Al aan het ontbijt was met het zeeziektespook afge rekend. Men was er niet bang voor en dat is bij deze ziekte het halve werk. Want zegt men niet dat men eerst doodsbe nauwd is om zeeziek te worden en als men het eenmaal geworden is om niet dood te gaan? Het kon nu een pleziervaart worden. Ter wijl Age Scheffer, auteur van onder meer „Nachtboot naar Lemmer", op het dek van de door de zon geblakerde ..Win ston Churchill" van Goedkoop zichzelf en anderen van zonnebrandolie voorzag haalden verschillende collega's de ver rekijkers te voorschijn. Aanvankelijk om het bouwdok van de Coen- en TJtunnel- segmenten op te sporen en rustieke plek jes te bekijken, maar later goede dien sten bewijzend bij het passeren van een Engels schip, volgeladen met mooie meisjes. In snel tempo bereikte de ChurchillIJmui- den, na de gasten eerst nog even een blik te hebben gegund op een in de Neder landse natuur ongewoon verschijnsel, na melijk door de strenge winter doodgevro ren populieren langs het kanaal. IJmuiden betekende schutten in de klei ne sluis en overstappen op de „Simson" van .Wijsmuller, die de opvarenden langs zomerhuisjes en badgasten de pieren uit bracht, op weg naar de visgrond bij het wrak van de „Baloeran". De hengelkoorts was lang onder de op pervlakte gebleven, maar nu brak hij zich toch volledig baan. Kik Geudeker en Wil lem Persoon zetten hun tot nu toe achter de hand gehouden mutsen op, mevrouw Ensing tooide zich met een imposante zuidwester. Technische gesprekken over voor- en nadelen van nylon, zeepieren en spinners vervingen de mopjes, die volij verig waren verteld en soms verbazend snel het schip hadden gerond. Concurrenten namen elkaar scherp op. Kik Geudeker week niet van Willem Per- soon's zijde, Jan Stoevetie zocht een goed plekje aan bakboord. Garnalendeskundi- ge nummer één Dolf Boddeke gooide als één van de eersten in. Evenals zijn col lega's Zijlstra en Posthuma was hij be slist van plan de eer van de visserijbio logen op te houden. Het merendeel tipte toch Jan Stoevetie als favoriet. Alles wees er op dat hij in grote vorm was en toen de Simson tien minuten stil lag kwamen de wedstrijd commissarissen van IJmuiden Stores eens even kijken wat hij al had gevangen. Zij zagen eert ontgoochelend schouwspel: de kandidaat voor de gele trui had nog rriet eens ingegooid. Volijverig hielp hij de tal- ij ke leken of in elk geval halve leken met Willem Persoon toont trots de eerste makreel. Naast hem Kick Geudeker. De receptie van de „Antonius"-kliniek. De slag kan beginnen. Jan Stoevetie helpt Evert Grifhorst (links) met het spoelen van het nylon op de molen. het opwinden van het nylon op de werp- molens, die aan de deelnemers waren ver strekt. Zijn ogen mochten dan al eens honge rig afdwalen naar het zachtjes kabbe lende water, dat soms rimpelde, wanneer weer een van de concurrenten zijn aas in de diepte had gestüurd, maar hij bleef zijn pedagogische opvattingen trouw: de ene honderd meter na de andere liet hij aflopen ten dienste van collega's, die hun kerden naar de ontmoeting met haaien en zaagvissen. pas aan de slag en dat bleek niet bevor derlijk voor zijn vorm. Terwijl de heer Goedkoop jr. onder het goedkeurend oog van zijn Engelse echtge note en de voorlichtingsvrouwe mej. Wal ters het watervlak steeds feller met zijn lood geselde, terwijl de heer Van der Lin den zijn haken steeds opnieuw leeg naar beneden stuurde en vol weer terug kreeg, ondervond ik één van de grootste scnok- ken uit mijn leven: ik had beet. Als zesjarige iongen was ik eens met mijn vader mee geweest en had toen ook voor het eerst en het laatst een hengel vast gehouden. De haak zat echter onmid dellijk in de bodem vast maar toen ik hem eindelijk dacht te hebben losgewrikt zag Het Antoniusziekenhuis in IJmuiden zal, zoals men elders in dit blad kan lezen, worden vervangen door een nieuw en groter ziekenhuis, dat achter het bestaande zal verrijzen. De belangrijke uitbreiding van het huidige „Antonius", in semi perma nente bouw, gaat echter onverminderd voort. Immers, de bouw van het nieuwe ziekenhuis zal zes jaar duren en, aannemende, dat de goedkeuringen van de over heden ook nog wel een jaar of twee zullen vergen, zou het niet in het belang van de patiënten zijn, alles zo lang maar bij het oude te laten De polikliniek van Antonius is meer dan eens zo groot geworden, terwijl het in strumentarium is aangevuld met het al lernieuwste dat er op dit gebied is te ver krijgen. De specialisten, die aan het zie kenhuis zijn verbonden, hebben thans de ruimte en de hulpmiddelen die zij voor een goede uitoefening van hun werk nodig hebben. Maar ook voor de lopende en lig gende patiënten is nu alles veel en veel be ter geworden. De patiënten van buiten en die van uit het ziekenhuis zelf, hebben nu aparte ingangen en wachtkamers en zij worden bij het binnenkomen op de recep tie snel en efficiënt geholpen. Hierbij zijn kosten noch moeite gespaard. In de polikliniek is ondergebracht de af deling van de trombosedienst van het An toniusziekenhuis, die, per 1 augustus offi cieel gaat samenwerken met de trombose dienst van het Roode Kruis. In dit lokaal zwaait Zuster Francisca de scepter. Wan neer men weet. dat vorig jaar achtduizend „bepalingen" ten behoeve van trombose patiënten in de gemeente Velsen (ten zui den van het Noordzeekanaal) werden ver richt, dan is daaruit wel de belangrijkheid van deze afdeling af te leiden. Zuster Zuster Francisca en haar auto. Francisca beschikt thans over een eigen auto, waarmee zij elke dag patiënten kan bezoeken. Voorheen geschiedde dit met huurauto's, een omslachtige en kostbare aangelegenheid. Ook wordt door de nieu we werkwijze, waarbij in bepaalde geval len de patiënt thuis wordt geholpen, de bezetting van het ziekenhuis enigszins ont last. Een juweel is de nieuwe, ruime afdeling voor de fysische therapie, waarbij een grote oefenzaal en een splinternieuw mo dern vlinderbad. Ook de röntgenafdeling is de realisering van een lang gevoelde behoefte geworden: een schoolvoorbeeld van efficiëncy en toe passing van het allermodernste op dit ge bied. Zo ook is het geval met de chirurgi sche afdeling voor kleine chirurgische in grepen. Een geheel aparte kinderafdeling, voor 45 patiëntjes, met een isoleerafdeling voor besmettelijke ziekten, nadert haar voltooi ing en aan een aparte mannenafdeling wordt na de bouwvakkersvakantie begon nen. Een belangrijke uitbreiding ondergaat ook het keukencomplex. Er heerst op het terrein van „Antonius" waar eens een rijksopvoedingsinrichting stond, een bouwactiviteit van jewelste! Een overzicht van het achterschip. Op de voorgrond is mevrouw Ensing in volle actie, iets verderop wordt één der hengelaars gelaafd. ik tot mijn stomme verbazing een onder maats voorntje boven water komen. Maar dit was een echte beet die er niet om loog. De hengeltop boog bijna dubbel en indachtig wat ik eens in een hengel- boekje gelezen had ging op judo-manier te werk: meegeven en toch stiekem terrein- winnen. Het was geen haai, zoals ik eigenlijk had gedacht. Maar .trots, toonde ik de makreel aan ieder die het maar zien wil de en van dat ippment af hengelde ik in een voor mijn doen bezeten tempo. Toen ik even opkeek zag ik dat iedereen het zelfde dééd. En toen werd het duidelijk, dat hengelen een koorts is, die je onver hoeds kan grijpen. K Een koorts, die waarschijnlijk duizenden Jederlanders naar IJmuiden zal doen op- ullen, als men inderdaad van de hengel- jchten op de Noordzee een doorlopende corstelling gaat maken, hetgeen na de Een groot aantal leerlingen van de n.v. De Plaatwellerij te Velsen-Noord heeft deze maand examen gedaan voor de Bemetelexamens A en B. De leerlingen, opgeleid door de heer C. Druyven, in structeur van de bedrijfsschool, zijn op een enkele uitzondering na, voor hun examen geslaagd. De niet-geslaagden mogen een her-examen doen. Geslaagd zijn voor booglassen: C. J. M. Blüm (A); R. F. Brouwer (A en B); L. C. Diemer (A); K. Haasnoot (A en B(; L. A. J. Handgraaf (A); G. P. van den Heuvel (A en B); F. J. Jonker (A en B); A. W. van der Mey (A); J. M. W. Meyer (A en B). C. J. P. Mijnen (A); H. P. Schulz (A en B); D. de Vries (A); H. H. van Leeuwen (B): H. B. S. Terbraak (B); W. de Valk (B) R. A. Verschoor (B). Voor plaat- en constructiewerken: P. J. A. Poel (A en B) en Th. J. W. Vink (A en B). Op 55-jarige leeftijd is overleden de heer W. J. Zwanenburg, mede-directeur van Zwanenburg Zelfbedieningsbedrijven in IJmuiden, Haarlem, Heemstede en Pur- merend. Op vrijdag 2 augustus zal een uitvaartmis worden gehouden in de Heilige Engelmundus kerk te Driehuis, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de R.K. begraafplaats aldaar. De uitvaartdienst begint om tien uur. De „Simson" keert terug in de haven van IJmuiden. succesvolle trip van gisteren lang niet on waarschijnlijk is. „Als het goed gaat wordt er een boot gekocht", zei de heer Van Alten voor de tocht. Het is goed gegaan, want de heer Van der Linden won de eerste prijs met achttien stuks, en de heer Van Alten werd tweede met twaalf. Kick Geudeker kon op de derde plaats beslag leggen, Willem Per soon haalde na de heer Knap en voor het echtpaar Ensing de vijfde prijs. Maar Jan Stoevetie kwam niet verder dan een hors- makreeltje. Hij werd slachtoffer van zijn hoge opvatting als hengelpedagoog, en zijn poedelprijs was dan ook een pleister op de wonde. De visserijbiologen vielen dus niet in de prijzen. Maar toch deed de heer Zijlstra nog een uitspraak, die van belang kan zijn vor verdere tochten: „Eén ding is wel vast komen te staan op deze tocht: hoe meer haken je gebruikt hoe groter de vangst." Het gezelschap is veilig in Amsterdam teruggekeerd. Bruinverband en boordevol nieuwe sterke verhalen. En ik moet het eerlijk toegeven: mijn makreel wordt ook met de minuut groter... t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5