„Slag bij de beukeboom" dag des oordeels in Westfalen „Zeebenen" kweken in zoet water PANDA EN DE MEESTER*KIEKER DE PROGRAMMAT UJlfy schakel over op Hollywood drinkt niet meer r „Zeiten" en bunkeren 9 Gulfpride ZEEKADETKORPS HEEFT GERICHT DOEL WOENSDAG 31 JULI 1963 De sage Het tijdstip SELECT SINGLE-G Uitzichttoren voor Chicago Gaat u met vakantie? de Geen marine-lokaas Discipline nabeschouwingen Rommelige avond De radio geeft donderdag „Elke woensdagavond' bij de AVRO op zaterdag Kort nieuws AttU- Vfr' H-W'- Op deze vlakte bij het Westfaalse stadje Werl, waar geen berken, maar jonge populieren en vruchtbomen het landschap stofferen, zal volgens de sage eens de verschrikkelijke „slag bij de berkeboom" worden gestreden. Als de vrouwen van verwaandheid niet meer weten, hoe ze zich moeten kleden, en als de boeren met de hoed op achter de ploeg gaan, dan zal het gebeuren. Dan wordt ergens in het Westfaalse land de „Slag bij de berkeboom" uitgevochten een bloedige veldslag als de eindstrijd tussen goed en kwaad. Het zal een soort dag des oordeels zijn voor Westfalen althans. Want het is merkwaardig, dat elk land, elke streek er een eigen wereld einde op na schijnt te houden, geheel aan gepast bij lokale omstandigheden. Hoe het bijvoorbeeld in het Twentse fabrieksstad- je Rijssen zal gaan, daarvan heeft Bel- campo al eens een boeiende beschrijving gegeven. Zijn gedachten, die aanvanke lijk nogal enige opschudding over de bra ve Rijssenaren hebben veroorzaakt, zijn inmiddels grif overgenomen door exploi tanten van sensatiebanen en griezeltenten op kermissen, met groot succes natuur lijk. IN VRIJWEL ELKE generatie duikt de sage van de „Slag bij de berkeboom" op. Iedere boer in het Münsterland kan er van vertellen, maar of hij het doet, is niet altijd zeker. Vooral in onrustige tij den brengt ze de gemoederen in bewe ging. Ze kondigt een vreselijke volke- renslag aan, die in de toekomst zal plaats vinden. Men gelooft de plaats van deze veldslag nauwkeurig te kunnen aanwijzen aan de berkeboom bij 't bedevaartplaat: je Werl, ten oosten van Dortmund aan de rand van het Ruhrgebied. Daar, de buurtschap Budberg, schijnt inder daad een eenzame oude berkeboom te hebben gestaan, maar hij is inmiddels verdwenen. Hoe en waar de sage is ontstaan en hoe oud zij is, weet niemand. Men heeft een bepaalde samenhang vermoed met de slag in het Teutoburger woud in het begin van onze jaartelling, met de veld tochten van Karei de Grote en met de slag bij Werl in 1673. Telkens kregen de „zieners van de nacht", de spokenkijkers mensen die „met de helm geboren" wa ren, weer het gruwelijke visioen van de veldslag tussen legers uit het noorden en heerscharen uit het zuiden, die elkaar eens bij de berkeboom zullen treffén Drie dagen zal de slag duren en met wonden overdekt zullen de soldaten steeds Op elkaar inslaan, tot aan de enkels in het bloed wadend. De witte koning, de „volkeren van het zevengesternte" zul len overwinnen. WANNEER DAT ZAL ZIJN? Een tijdstip wordt niet genoemd, maar „de mensen zullen dan van verwaandheid niet meer weten wat voor kleren ze moeten aantrek ken. De vrouwen dragen hoeden als mannen. De strijd volgt op een winter, die eigenlijk geen winter kan worden ge noemd; er valt slechts een laagje sneeuw, niet dikker dan een schoenzool. De sleu telbloemen Woeien dat jaar heel vroeg en 'Advertentie ïfi Dè motorolie ran vandaag! Drinken is plotseling geen mode meer in Hollywood. Op een avond gaven producer Rack in en zijn knappe vrouw Helen een cocktail party om Broadway-ster Elizabeth Ashley, die haar filmdebuut zal maken in „The carpetbaggers" in de stad te introduceren. Huize Rackin was vol en de meeste gro te namen van de stad, onder wie enkele van haar legendarische drinkers, waren aanwezig. Het was een vrolijke boel, maar vergeleken met de Hollywoodse cocktail- parties van vroeger werd er weinig ge dronken. ledereen in de stad is ofwel afschaffer of beperkt zich tot twee borrels. Een gro te mannelijke ster, die in zijn eerste tijd een zwaar drinker is geweest, vertelde dat hij in negen maanden geen borrel had ge proefd. Hij vroeg zijn naam niet bekend te ma ken en deelde allerlei bijzonderheden me de over een kliniek in Parijs, waar hij een kuur had doorgemaakt. „Ik ben naar de kliniek gegaan, omdat het een regel van het huis is, dat alle patiënten zoveel mogen drinken als ze wil len. De enige voorwaarde is, dat ze je na elk drinkgelag een injectie mogen geven met een nieuw Frans medicament. Dat medicament maakt je natuurlijk, als het gecombineerd wordt met alcohol, doodziek. Het werkt zo sterk, dat ik op een dag, toen ik in de lift stond met een man, die naar drank rook, er op de eerstvolgende verdieping halsoverkop uit moest van de misselijkheid. Ik heb nu zo'n afschuw van alcohol, dat ik weet dat ik de rest van mijn leven nooit meer een borrel zal aan raken." Niemand schijnt precies te weten waarom de niet-drinkers in de stad in en de drinkers uit de mode zijn. Misschien is het niet meer dan weer zo'n gril van Hollywood. Maar Joe E. Le wis, de Socrates van de drankgelegenhe den, zei: „Misschien hebben ze het teken aan de wand gezien". Winterdienst- Zoals gebruikelijk is zal de KLM in de komende winter het aan tal retourvluchten op New York, thans 28 per week, verminderen. Per 1 november zullen het er 17 worden, alle met DC-8- machines. De 9 wekelijkse vluchten naar Montreal zullen worden teruggebracht tot 7, vier met een DC-8 en drie met DC-7C. In Chicago bestaan plannen voor een toeristische attractie van de eerste orde: Een uitzichttoren, die met zijn 275 meter, slechts twintig meter minder dan de Eiffeltoren, een der hoogste bouwwerken ter wereld zal worden De kosten van het project worden geraamd op 12 miljoen dollar (43,2 mil joen gulden). Een bouwterrein is nog niet gekozen, maar vast staat dat de toren in het centrum van de stad zal komen. Als boven op het bouwwerk nog radio- en t.v.-antennes worden ge plaatst, zal de toren de hoogste ter wereld worden. Deze „Chicago Sky Tower" krijgt op vier niveaus uitzichtplateaus. Boven dien komen er twee grote restaurants in alsmede een théatre-en-rond met 1.500 plaatsen vlak onder het bovenste uitzichtpunt. De toren krijgt zijn grootste breedte aan de top. De voet krijgt een doorsnee van 45 meter. Vervolgens loopt deze tot een hoogte van 45 meter kegelvor mig toe, waar een diameter van 15,30 meter bereikt wordt. Deze diameter wordt gehandhaafd tot de eerste serie uitzichtpunten op 210 meter hoogte. Daar wordt de door snee 33 meter. Vervolgens zet de kern van 15,3 meter zich weer 22,5 meter voort tot de lagere niveaus van de top, waar de diameter 60 meter wordt. de koeien staan in april al tot de knieën in het gras. De eerste soldaten, die ver schijnen, dragen kersenbloesem op de hoeden. Het koren (tarwe, rogge?) kan nog net vóór de slag bij de berkeboom worden ingehaald, de haver niet. De bewoners van dat gebied krijgen de volgende raad: „Als jullie kanongebulder uit de richting van Münster hoort, vlucht dan over de Ruhr. Wie slechts één voet in het water heeft, wordt gered.Na de slag zal het land arm aan mensen zijn. Mannen zijn er dan bijna niet meer; vrou wen zullen moeten ploegen en zaaien. Men zal zeven uren moeten gaan om een kerk dienst bij te wonen, „en zeven meisjes gaan elkaar te lijf om één enkel kleding stuk". IN HET NEDERLANDS-DUITSE grens gebied daarentegen, ongeveer tussen Win terswijk en Enschede, gelooft men dat de slag zal worden gestreden op een hoge heuvel bij het dorpje Schoeppingen, niet ver van de grens. Boven op de heuvel, van ver zichtbaar, staat een eenzame bo mengroep, geen berken, maar linden, in de volksmond bekend als „de kroezenbo- men". Verder is het verhaal hetzelfde. Vreemd krijgsvolk treedt daar in 't strijd perk, en Vrouwen, die van „grootsigheid" niet meer zullen weten, wat ze moeten aantrekken. en wilt u dat wij uw krant jaar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMTNISTRATII (Van een onzer verslaggevers) WIJ VALLEN met de neus in boter, de boterhammen en huzarenslaat- jes, door de koks van het marine opleidingskamp Hilversum in zulke grote hoeveelheden klaargemaakt dat er een vrachtwagen moest worden gechar- terd om alles naar De Boomhoek te ver voeren. De Boomhoek is een vredig uit ziende „marinebasis" aan de Loosdrecht- se Plassen, tijdelijk bezet door 277 zee- kadetten die na een ochtend van zeilen, zwemmen en roeien maar één ding liever willen dan eten: bunkeren (marinejargon voor zeer veel en snel eten!). DE EERSTE DAGEN moet er altijd een aantal jongens naar de ziekenboeg", vertelt marine-officier W. C. Lemaire, die de leiding heeft van het veertiende zomer kamp van het Zeekadetkorps (Z.K.K.) Ne derland. „Het eerste jaar dat dit gebeurde, wisten we ons geen raad en haalden we er gauw een dokter bij. Maar nu rekenen we er gewoon op: sommige jongens eten hier veel meer dan thuis en krijgen dan last van hun maag. En ze denken dat u net zoveel honger heeft als zij," voegt hij er lachend aan toe, wijzend op het afgela den plateau en de volle scheepsmok koffie die voor ons worden neergezet. LUITENANT-TER-ZEE-EERSTE klas se der speciale diensten Lemaire, alge meen secretaris van het Z.K.K. (een bur gerlijke functie) en inspecteur bij het Z.K.K. (in opdracht van de Koninklijke Marine) maakt zijn negende en laatste zo merkamp van het korps mee. Hij krijgt een andere functie. „Ik heb die kampen altijd heerlijk gevonden. Maar het is wel goed dat een ander het eens voor het zeg gen krijgt," merkt hij laconiek op. „Ik begin nu in herhalingen te verval len, er is jong bloed nodig, er moet door stroming zijn..." Na een korte stilte: maar ik vind het toch wel een beetje jammer." Hij staat op en zet de scheepsroeper waarmee hij vrijwel voortdurend rond loopt, aan zijn mond: „Er is nog een he leboel kou we melk!" En het goede voor beeld gevend, schenkt hij zichzelf nog een mok in. „Sommige lui denken, dat het zeekadetkorps een propagandaclubje van de marine is," zegt hij tussen twee slokken door. „Het is een normale jeugdvereni ging, een zuiver particuliere instelling, in 1949 op initiatief van burgers opgericht en volledig gebaseerd op liefhebberij. Jawel, de manier waarop de knullen worden aan gepakt is militair getint, maar de organi satie zelf is niet-militair." Toch verschilt het Zeekadetkorps in een belangrijk opzicht van vele andere jeugd verenigingen: het heeft een gericht doel. Wij eisen van de leden, dat zij later naar zee willen gaan. Niet dat zij zullen gaan, maar dat zij het willen op het moment dat zij lid worden. Jongens die bij ons wil len komen om alleen maar gezellig te roeien en te zeilen, daar zeggen we te gen: „Ga maar naar de zeeverkenners." Onze slagzin is dan ook: Het zeekadet korps wijst de jeugd de weg naar zee. HET KORPS is ook geen gezelligheids vereniging, al kan het er soms heel ge noeglijk zijn. Voor de kadetten, jongens van 13 tot 18 jaar, geldt de ernst meer dan het spel, de ernst van het zich voorbereiden op een zelfgekozen taak. Elke zaterdag ko men zij bijeen in een oude mijnenveger of patrouilleboot, een afdankertje van de marine dat in negen van de tien gevallen niet meer kan varen. In die „drijvende clubhuizen" elke afdeling heeft er een leren de kadet ten splitsen en knopen, krijgen ze les in eenvoudige navigatie en machinekennis worden ze vertrouwd gemaakt met de vaarreglementen en leren ze roeien en zei len. Plaatselijke korpsen zijn er in Gouda, Maassluis, Amsterdam, Schiedam, IJmui den, Arnhem, Den Haag, Groningen, Rot terdam en Den Helder. Al die korpsen zijn vertegenwoordigd in het zomerkamp aan de Loosdrechtse Plassen dat tien dagen duurt én de deelnemers meMweer-dan'-vijf riksen kost. Borden en mokken worden weggehaald: de lunchtijd is voorbij. Op enige corveeërs na reppen de jongens zich naar de stei gers, waar zij de B-2's, van de marine ge leend, in ijltempo model optuigen. Omdat er vrijwel geen wind staat, mogen zij vrij zeilen. Anders zijn er 's-middags roei— zeil- en zwemwedstrijden met als inzet een wisselbeker. Belangrijker echter dan die wisselbe ker vinden de kadetten de blauwe wim pel, die dat korps voor een jaar mee naar huis mag nemen dat zich het best ge draagt. Het korps dus dat uitblinkt in orde, netheid, kameraadschap en discipline. Vooral de discipline „de basis van elk boordleven" aldus de heer Lemaire, telt zwaar. Niet zonder reden leren de ka detten marcheren en exerceren, niet voor niets heeft elk korps naast een dagelijks bestuur (van burgers) een commandant, officieren en onderofficieren. „Soms zijn ze roomser dan de paus", zegt de heer Lemaire lachend, "en dan moet ik weieens afremmen. Dan zeg ik tegen de leiders: exerceer en marcheer thuis maar, het zomerkamp is in de eerste plaats een ontspanningskamp." De boten zijn opgetuigd. De vloot, dertig sloepen in totaal, vaart uit. Zijn ze een maal midden op de plassen dan lijken de B-2's vanuit de verte wel vissersboot- ies op de garnalenvangst. Heel langzaam drijven ze voort. Met een motorvlet heb ben wij ze al gauw ingehaald. ,Die Amsterdammers zijn echte ra bauwen", zegt de kampcommandant op goedmoedige toon, wijzend op twee sloepen met kadetten uit de hoofdstad, „ze zijn keihard voor elkaar." En hij vertelt van een Amsterdamse „onderofficier" die er zo op gebrand was, dat zijn korps de blau we wimpel zou winnen. Een van de voor waarden daarvoor is: volslagen rust in de slaapbarak om tien uur 's-avonds. Om tien minuten voor tien had de Amsterdam mer een bakpan in zijn hand genomen en gezegd: «"Jullie mogen nog tien minuten zoveel kletsen als je wilt, als het om tien uur maar doodstil is. Wie dan z'n mond nog opendoet, krijgt een klap op z'n kop.' De heer Lemaire, grinnikend: „De vol gende dag zag ik een jongen op het ap pèl met zo'n buil op zijn hoofd. Daar iietr ifc toerr toch maar gauw een slokje voor gestoken". De -Amsterdammers zwaaien als we langsvaren. De meesten hebben ziph al ontdaan van hun baaien broek en „witje' en duiken het water in. We kijken jaloers toe, want boven water is het benauwend warm. Elke dag zijn de kadetten aan en op het water: 's ochtends vrij zeilen, 's mid dags wedstrijden. Om zeven uur staan ze op. „De eerste ochtend zijn ze om zes uur al aan het rommelen, de volgende ochtend moet je hen toch wel porren en de laatste dagen moet je die knapen haast met vijf paarden uit hun bed trekken". Na ontbijt en „baksgewijs" (appèl) is men om 9 uur aan De Boomhoek vanwaar men 's middags tegen 5 uur terug keert in het opleidingskamp, waar de kadetten slapen. De rest van de middag en de avond worden doorgebracht met sportwed strijden en filmvoorstellingen. Al zeilende en zwemmende is het intus sen vier uur geworden, tijd om op de basis aan te koersen. Vaardig wordt er ge meerd en afgetuigd. Jongens van 16, 17 jaar geven jongens van 14 en 15 aanwij zingen. „De fokkeschoot losmaken!", Jan, „Jan, wat sta je weer rond te donderen, doe ook eens wat! „Het grootzeil ook!" „Kluns!" „Zorreg dat je d'r bij komt!", zingt een Amsterdamse kadet. Bij de marine? Bij voorbeeld; maar ook bij de koopvaardij, de binnenvaart, kustvaart of visserij. Het Z.K.K. maakt wat dat betreft geen verschil en kan het ook niet maken met het geld dat het van de marine en van de koopvaardij en van het departement van Waterstaat krijgt. Ja, dat is wel waar, het zeekadetkorps wordt zwaar gesubsi dieerd. „Maar het rendement is dan ook verbluffend," aldus de heer Lemaire. „Van het aantal jongens dat jaarlijks de organi satie verlaat, ongeveer 150 gaat meer dan de helft later inderdaad naar zee!" De show, die de VARA gisteravond rond de cabaretier Henk Elsink op de beeldbuis bracht, moge hier en daar wel aardig en amusant geweest zijn, het leek ons nog geen programma dat, voortgezet in vol gende uitzendingen, zich even goed zou kunnen handhaven als een Carrell-serie of een Haags Studentencabaret. Elsink zelf bracht weer enige pittige liedjes, en Fiet Koster b.v. was lekker zot in haar spotter nij „Bad-liederlijkheden", maar ook in dit ,kleinkunst-programma" werden weer te veel „mannetjes en vrouwtjes" gemaakt, met de daarbij gebruikelijke taal- en uit spraakafwijkingen. In hun vakantie-aflevering van het ma gazine „UIT" waren de samenstellers Van Maasdam en Boudewijn er helemaal uit en naast. Behoudens een enkel afgerond stukje, zoals het verslagje van het jazz vis Janssen als het echtpaar Cameron b - zonder goed spel laten zien, heeft enke verrassende wendingen, die het gehé--. uitermate boeiend maken. „Elke woensdagavond...!" is een doe Arthur Hiller geregisseerde film uit de serie „The naked city", zoals New Yoï wel eens door de politie wordt genoemd. De tweede film in deze reeks zal do de A.V.R.O. worden uitgezonden op zater dag 31 augustus. i HILVERvSUM I 02 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek en berich- festival aan de Kaag, was het een nogal ten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 slordig in elkaar gezet programma, dat I Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de scènes bevatte die tekort gesneden waren, huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor om nog geprojecteerd te kunnen worden, de jeugd. NCRV: 10.00 NCRV-lied. 10.03 Waarschijnlijk zelf tezeer in vakantie- Motetgezelschap (gr.) 10.15 Morgendienst, stemming, beperkten de makers zich er- 10.45 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 toe, enige zomerse genoegens zonder meer Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liederen, te signaleren (we denken aan het infan- 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Licht tiele Far West-amusement ergens in Bel- instrumentaal ensemble. 12.25 Voor de boe- gië). Een wat ironische tekstbenadering ren 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en van dergelijke zaken was zeker op zijn tuinbouw. 12.38 Lichte grammofoonmuziek. plaats geweest. „Doenertjes" als kinderen 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla- aan het strand, en ijs en frites etende tennieuws. 13.30 Licht instrumentaal or- groten en kleintjes, hebben wij in heel kest en zangsolisten. NCRV: 14.00 Gedeel- wat documentaires en journaal-onderwer- telijke uitzending Zendingsdag Driebergen pen veel beter gezien dan in deze wat Rijsenburg. 14.45 Moderne grammofoon- mislukte „Spiegel". muziek. 15.00 Radiophilharmonisch orkest De betekenis, de voor- en de nadelen en solist: Moderne muziek. 16.00 Bijbelle- van de figuur van de Ombudsman wer- zing. 16.20 Cello en pinao: Moderne mu- den in de tweede aflevering van „Meneer ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte de Voorzitter" op degelijke wijze „be- grammofoonmuziek. 17.40 Beursberichten, keken" en afgewogen, ook al was er niet 17.45 Gitaarspel (gr.). 17.55 Licht orkest veel aan af te zien. Dit laatste moet ook en zangsoliste. 18.15 Sportagenda. 18.20 gezegd worden van het tweede deel van Metropole orkest, en klein koor. 19.00 Nws deze uitzending, waarin op nogal propa- en weerberichten. 19.10 Geestelijke liede- gandistische wijze aandacht werd ge- ren (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte vraagd voor het interessante werk van het grammofoonmuziek. 20.00 Populaire mu- Klank-historisch archief in Hilversum, dat ziek (gr.) 20.30 Ougurkumer muziekfes- ons een particulier, maar nuttig bedrijf tijn, populair zomeravondconcert in de toescheen. Een bezinning op de visuele open lucht. 21.30 klassieke pianomuziek mogelijkheden van onderwerpen, die voor (gr.). 22.00 Orgelconcert. 22.30 Nieuws en deze rubriek in aanmerking komen, lijkt SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking, ons wel op zijn plaats. Beeld-arm als ze 22.55 Boekbespreking. 23.00 Lichte gram waren, hadden beide onderdelen van dit mofoonmuziek. 23.30 Vers in 't gehoor, programma even goed via de radio in de literair programma. 23.55-24.00 Nieuws, huiskamers gebracht kunnen worden. J. Damshuizer I hilverstjm ii. 298 m. 7.00 avro.Tso VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nw.s. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Muziek rondom 1700 (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammo foonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Om roeporkest: klassieke muziek. 12.00 Licht Op zaterdag 3 augustus presenteert de I ensemble en solisten. 12.30 Mededelingen AVRO de kijkers van 15.00 tot 15.30 uur t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest de eerste aflevering van de door de Ame- en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- rikaanse produktiemaatschappij Desilu ver dedelingen, eventueel actueel of grammo- vaajdigde reeks televisieprogramma's foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Ti- 7,Jazz Scerie U/S?A.". In deze serie wor- roler orkest met zangsolisteh. 14.00 Hobo den.diverse Amerikaanse orkesten en klei-I en clavecimbel: Oude en moderne muziek, nere combinaties aan het publiek voorge- 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Fragmenten steld door de zanger Oscar Brown jr. uit koorconcours, gehouden in de maand In de onderscheidene afleveringen kan juni jl. 15.30 Verborgen schatten: gram men kennismaken dan wel de kennisma- mofoonmuziek en voordracht. 16.30 Jazz- king hernieuwen met het sextet van Pete kwartet (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Fountain, Les MacCann, het Cannonball Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pro- Adderley Sextet, Stan Kenton en zijn or- menadeorkest: Nederlandse amusements- kest, Ben Pollack, Barney Kessel and his muziek. 19.00 Carousel, licht programma, trio, Shelley Manne and his men, The 20.00 Nieuws. 20.05 Radiophilharmonisch Jazz Crusaders, Teddy Buckner, Vi Redd, orkest en soliste: moderne muziek. 21.35 Phineas Newborn, Mark Murphy en The In Holland staat een krot, klankbeeld. Sound of Synanon. Een der programma's 22.05 Licht orkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Ac- zal voorts aan presentator Oscar Brown tualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten met zelf zijn gewijd. (wereldkampioenschappen welrennen 1963 te Rocourt. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Van 21.00 tot 22.05 uur zendt de AVRO- Nieuws, televisie dan het derde deel uit van een serie van vier amusementsprogramma's BRUSSEL 324 m. onder de gezamenlijke titel „Houdt u van show?". Een jong liefdespaartje, Hannelo- 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 re Eisner en Peter Thom, tovert ditmaal Weerber. 12.35 Latijns-Amerikaanse mu- met hun magische paraplu een show voor. ziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws en waarin optreden Vivi Bach, Heidi Brühl. weerbericht. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nadja Gray, Gilbert Bécaud, Silvio Fran- Nieuws. 14.03 Amusementsmuziek. 14.45 cesco, William Milié. Alice en Ellen Kess- Chansons. 15.00 Balletmuziek. 15.30 Vo ter en het Hazy Osterwald Sextet. De re- cale muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs- gie van de door Bavaria Ateliers G.m.b.H. bericht. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nieuws te München geproduceerde show heeft en weerbericht. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Michael Pfleghar. Nieuws. 18.03 Koormuziek. 18.18 Paarde- sportberichten. 13.20 Voor de soldaten. Van 22.05 tot 22.50 uur wordt onder de 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Lich- titel „Elke woensdagavond...!" een Ame- I le muziek. 20.00 Moderne en klassieke or- rikaanse film vertoond, waarin de Zweed- kestmuziek. 20.50 Boekbespreking. 21.05 se actrice UUa Jacobson de rol vervult Belgische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ope- van het kindermeisje Karen Gunnarson. ramuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Oude mu- Karen werkt bij het Niew Yorkse echtpaar ziek. 23.55-24.00 Nieuws. Cameron, dat van zijn huwelijksmoeilijk heden bepaald geen geheim maakt. In een I T„1 sfeer van jaloezie, haat en ontrouw heeft 6l€Z ISiept Ogl ammtt zij tot taak het enige kind op te voeden; een taak, die door een aantal bijko- VOOR WOENSDAG mende omstandigheden, waardoor zelfs de •mts;- i7nn nQ hulp van de politie wordt ingeroepen, geen Lal NCRV m gemakkelijke is. De film, waarin naast L UUa Jacobson ook Constance Ford en Da- NTS. 20.00 'journaal en weèroverzicM.' NCRV: 20.20 Politieke verkenningen: ge- 46. „Alles duidt hier op wederrechtelijke insluiping", mompelde agent Maneschijn, „Een open raam, een ladder er onder dat kan niet missen." Hij maakte enkele aantekeningen in zijn opschrijfboekje en ver volgde: „Jammer dat de laborant geen antwoord geeft op mijn telefoontjes. Ik zal nu zelf de ladder op moéten om te zien wat hier aan de hand is," Nu, daar boven bleek heel veel aan de hand te zijn. De lamp die Panda als toevluchtsoord had gekozen had het begeven en nu was er een wilde achtervolging ontstaan rond de verbeten doorwerkende onderzoeker. „Kom hier! Ver velend ventje!" riep staatsvijand nummer 1, „maak ons werk niet moeilijker dan het al is!" „We hebben toch al zo'n honger!" voegde nummer 2 hieraan toe. „Neenee," zei de laborant afwerend, „ik heb heus geen honger. Stoor me niet langer!" En alsof dit alles nog niet genoeg was, droeg ook de Meester-Kieker het zijne bij tot de algemene onrust. „Toe Panda!" zeurde hij, „maak een foto van mijn lijdenstrekken!" sprekken met politieke leiders in Indone- sië. 20.35 De geschiedenis van steenbok Langhoo-n, c.ocumeniaire film (Herhaling van 21 januari 1963). 20.55 Wiener Me lange (Herh. v. 30 mn 1962). 21.35 Geheime brigade, TV-film. 22.15 De keizer en de nachtegaal, pantomime met muziek 22.30 Dagsluiting. NTS: 22 40-22.45 Journaal. VOOR DONDERDAG VARA: 14.30 Voor de vrouw. 15.15 Pau- I ze. 15.30-15.45 Voor de kleuters. NTS: 19.00 (Eurovisie: Athletiek: directe reportage uit Hannover v. e. gedeelte v. d. atletiekont- I moeting tussen West-Duitsland - Amerika. 19.55 Het Manneke. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Acht aan een draadje, muzikaal incident. 21.15 Hug- hie, toneelstuk. 22.15 Les van Pablo Ca sals, documentaire film. NTS: 22.45 Jour naal. 22.50-23.10 Wielrennen (Eurovisie): Wereldkampioenschappen te Rocourt. Grieks vlootbezoek. Het Griekse opleidingsschip „Ierax" een oud Ame rikaans fregat van 1900 ton ar-'.veert maandag in Rotterdam voor een bezoek van vier dagen. Het schip heeft een be manning van 17 officieren, 96 adelbo-sten, 39 onderofficieren en 81 korporaal-, en manschappen. Het zal dinsdag- cn v-ens- dagmiddag te bezichtigen zijn eau de Parkkade.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9