De premier minister zal geen werk van Luns overnemen Militair nu al veertien dagen spoorloos m Rusk neemt uitnodiging van Andrei Gromyko aan HET WEER Leo Hom leidt Telstar-DWS Onderscheiding voor A. Kempe REGERINGSVERKLARING TOEGELICHT Belastingverlaging niet in 1963 Man omgekomen bij nachtelijke brand in Amsterdam Kroesjtsjev zou niet-aanvalspact aan de ovde willen stellen Kunstschilder rijdt tegen afrastering van middenberm Kennedy buigt voor zuidelijke bezwaren Komkommers voor industrie mogen Duitsland binnen HAL vaart niét meer op Cuba sfee MORRIS "ie/ore you Ly! 48e JAARGANG NUMMER 226 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 regeringsverklaring heeft uitgezonden, I Oetredmg tot maar niets van het daarop volgende de- kemstobVerdl'agP bat. Mr. Van Thiel vond ook een der gelijke eenzijdigheid ongewenst. Bondgenootschappelijk overleg is nog Diensttijdverkorting In de krant van heden Vakantietoeslag bejaarden - Het woord is aan FALCON REGENJASSEN Bonn beeft Oost-Berlijn draait Anderhalf miljard dollar meer voor ruimtevaart Iets koeler Aan het strand: If Zes doden in het verkeer Amerikaans Pulitzerprijs- winnaar overleden Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING TTmnirlon- T K V Grnte. Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mxje Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president Marijnen heeft Het akkoord van Wassenaar tast de vrij heid van de regering niet aan, zei mr. Marijnen. Het biedt het kabinet een uit gangspunt voor een krachtig beleid, voor al omdat de regering, dankzij dit akkoord, zich thans gesteund weet door een ruime Kamermeerderheid. Minister nresinent ivianmen neen i Mr- Marijnen zette uiteen dat de oprich- Mimster-presiaeni iviariji.en «een van een raad voor Europese zaken gistermiddag geantwoord op hetgeen in uU de ministerraad, waarvan hij voorzit- de Tweede Kamer over de regeringsver- ter wordt, geen formele uitbreiding van klaring is gezegd. Er was geen televisie- zijn taak zal betekenen. Hij wil beslist ploeg aanwezig om het regeringsant- n,et. treden in de bevoegdheden van de 1 n r it minister van Buitenlandse Zaken. De in- woord op te nemen. Prol. ondehng ternationale ontwikkeling voltrekt zich (P.v.d.A.) en na hem Kamervoorzitter echter steeds meer op een wijze, die het Van Thiel hadden er woensdag bezwaar gehele kabinetsbeleid raakt, tegen gemaakt dat de N.T.S. wèl de nodig over het tijdstip, waarop Nederland Mr. Marijnen reageerde gistermiddag tot het Moskouse kernstopverdrag zal alleen op hetgeen over het regeringspro- moeten toetreden. Eveneens is in de Navo I A3J— „mn c/-\1 i 4 LrV> i Trom gramma was gezegd. overleg nodig over de wenselijkheid van een niet-aanvalsverdrag met het Oostblok. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gewerkt aan een nota voor de Kamer over het ontwapeningsvraagstuk. Over de voorgenomen diensttijdverkor ting deelde de minister-president mee, dat voor dienstplichtigen, die 22 of 20 maan den moeten dienen, een verkorting van twee maanden mogelijk is en voor hen, die 21 maanden dienen, een verkorting van één maand. Voor hen, die achttien Een 21-jarige dienstplichtige sergeant fourier uit Amsterdam is al veertien da---, gen zoek. In zwaarmoedige toestand heeft maanden moeten dienen zal de diensttijd hij veertien dagen geleden de ouderlijke niet worden verkort. woning in Amsterdam verlaten om terug Belastingverlaging zal mogelijk zijn op te keren naar zijn onderdeel, dat sinds het meest geschikte moment van de con- begin juli oefeningen houdt in het Duitse juncturele ontwikkeling. In 1963 zal een plaatsje Hohne. Hij is daar evenwel niet dergelijk tijdstip zich niet voordoen, aangekomen. Zijn ouders, die onmiddellijk contact [f OHingbOUW met allerlei militaire autoriteiten hebben Qver verhoging van de bouwproduktie opgenomen maken ?^h ernstige g korte termijn mededelingen wor- temeer omdat zij de indruk hebben dat ae Bedaan. Het kabinet voelt niet voor militaire autoriteiten niets doen om hu oprichting van bouwbedrijven, waaraan zoon op te sporen. Als we wat wetem overhe!dsinstanties deelnemen. De thans hoort u wel van ons kregen zij vivoorgestelde verdeling van de 90.000 te militaire pol'he te horenbouwen woningen is voorlopig en geldt veertien dagen hebben ze mets meer ver slechts V0Qr 19g4 Het is de bedoeling te noJ?e,n' Ho 91 iarise ser- komen tot een soepeler regeling van het Het signalement ^n de 21-jarige ser verdeelgtelsel meer afgestemd op de geant luidt: lang ongeveer 1.80 meter, behoeften slank postuur, krullend blond haar, blau- |P bonden aan het akkoord van Wassenaar. Het zal zich beraden over een „vakantie toeslag" voor bejaarden. In feite vindt de regering de voorgenomen algemene verho ging van de A.O.W.-uitkering belangrijker. Mr. Marijnen gaf toe dat de regering geen keus heeft gedaan over de bezetting van het tweede T.V.-net. Nog geen beslis sing is genomen over de vraag hoe de commerciële gegadigden in de Pacificatie commissie zullen zijn vertegenwoordigd. (Zie verder pagina 2) In de afgelopen nacht is by een brand op de derde etage van een huis aan de Prinsengracht in Amsterdam de 65-jarige K. Muntjewerf om het leven gekomen. Van de verdieping brandde het voorstuk geheel uit. Ook de zolder werd door het vuur verwoest. De benedenetages li<" ern stige brand- en waterschade o In het huis was een pension gevestigd. De brand is ontstaan op de pensionkamer van de heer Muntjewerf. Zijn stoffelijk overschot kon pas worden geborgen toen de brand na anderhalf uur was geblust. De 23-jarige mevrouw E. van Kraai Zantvoort, die een kamer op de derde ver dieping aan de achterzijde van het huis bewoonde, liet zich uit het raam van de tweede etage op de tien meter lager gele gen binnenplaats vallen. Zij is in bewuste loze toestand naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De overige bewoners van het pension zijn elders onderdak gebracht. we -ogen, heeft een knobbel op de neus, Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Zwart op Wit 6 Uitgaan in Haarlem7 Boekenhoekje 7 Kunst 7 Horen en Zien 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Topsy 12 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Hoewel dit kabinet aan de behartiging van de landbouw een zwaarder accent geeft, betekent dit geen wijziging ten op zichte van het beleid van het vorige kabi net. Van een wegsaneren van kleine be drijven zal geen sprake zijn, wèl van ver betering van bestaande bedrijven en het medewerken bij vrijwillige bedrijfsbeëin diging. Het kabinet heeft zich wat betreft de financiering van de sociale zekerheid ge- Prinses Irene die maandag 5 augustus haar 24ste verjaardag viert. (Foto: Nationaal Foto Persbureau). Pythagoras: Zwijg of zeg iets dat beter is dan zwijgen. Advertentie BARtÊlJOrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Het veertig meter lange jacht van prins Rainier en prinses Gracia van Monaco is gisteren in Groning te- watergelaten, zonder dat de prins en de prinses er bij waren. Het jacht, dat „Albercardo" (samentrekking van Albert en Carolina, de kinderen van het prin selijk paar) zal gaan heten, is nog niet gedoopt. aDt gebeurt pas in Monaco. In feite betekent dit een inbreuk op de eerbiedwaardigste der scheepvaart tradities. Vorig jaar liet Verolme een schip te water zonder doop. Het schip botste tegen een brug en moest onver- riehterzake naar de werf terugke ren De prins heeft zich bij de te waterlating laten vertegenwoordigen door de consul van Monaco in Amster dam, de heer C. J. F. Tholen. De vica- risgeneraal van hdt bisdom Groningen, mgr. G. G. P. van Dijk, zegende het schip met wijwater voor de tewater lating. De N.V. Kerstholt, waar het jacht is gebouwd, heeft het prinselijk paar enkele honderden paren Hol landse klompen aangeboden voor de Monogaskische kinderen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft een uitnodiging van zijn Russische ambtgenoot Gromyko aanvaard om na de ondertekening van het kernstop verdrag maandagmiddag in het Kremlin nog enkele dagen als „gast" in de Sovjet- Unie te bljjven. Amerikaanse officiële krin gen in Washington twijfelen er niet aan, dat Kroesjtsjev tegenover de Amerikaanse minister de kwestie van een non-agressie verdrag ter sprake zal brengen, als aan vulling op het kernstopverdrag. Een formeel non-agressieverdrag tussen de NAVO-landen en die van het pact van Warschau houdt men in Washington voor uitgesloten, gezien de negatieve houding van Frankrijk op dit punt en de omstan digheid dat alle besluiten van de NAVO met unanieme stemmen tot stand moeten komen. Mogelijk kan hiervoor een uitweg worden gevonden door een non-agressie verklaring tussen de Sovjet-Unie en die westelijke landen die daaronder hun hand tekening willen plaatsen. Averell Harriman heeft verklaard, dat Kroesjtsjev zeer gebrand is op het sluiten van een non-agressieverdrag, doch duide lijk had gemaakt de erkenning van Oost- Duitsland niet als voorwaarde voor het sluiten van het kernstopverdrag te willen stellen. BONN (Reuter) Volgens welingelichte kringen in Bonn heeft de Westduitse re gering aan de Verenigde Staten en Groot- Brittannië voorgesteld hun ondertekening van het verdrag over een gedeeltelijke kernstop in Moskou vergezeld te doen gaan van officiële verklaringen dat heide lan den Oost-Duitsland niet erkennen. Volgens deze kringen wordt over dit voorstel intensief contact onderhouden tus sen West-Duitsland en de beide Angelsak sische bondgenoten. Bonri hóópt daardoor een indirecte erkenning van Oost-Duits- land te kunnen vermijden wanneer dit land tot het verdrag toetreedt. Voor de eerste maal hebben Oostduitse communistische functionarissen verklaard, dat de kwesties van ontwapening en de betrekkingen tussen de NAVO en de lan den van het Warschau-pact bij de bespre kingen tussen Oost en West voorrang zul len krijgen boven de kwestie-Berlijn. Voor het kernstopverdrag van Moskou werd ge sloten was het officiële Oostduitse stand punt, dat een regeling van de kwestie- Berlijn, zo mogelijk met een Duits vre desverdrag, een eerste vereiste was voor de oplossing van de andere geschillen in de koude oorlog. President Kennedy heeft op zijn pers conferentie gezegd niet te geloven dat een topconferentie tussen Oost en West op dit ogenblik nuttig zou zijn. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft 5,2 miljard dollar gevoteerd voor ruimte onderzoek dit jaar. Dit is een half mil jard minder dan de regering had gevraagd, maar anderhalf miljard meer dan vorig jaar. Het ruimteonderzoek is op twee na de grootste begrotingspost. Alleen voor de fensie en landbouw wordt meer uitgege ven. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk onweer. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storing boven oNord-Frank- rijk nadert langzaam, waardoor de kans op een onweersbui is gewor den. Het blijft bij een zwakke wind tussen oost en zuid nog vrij warm. 24 tot 26 graden. Zeewater IS gra den. Vooruitzichten: Indien de onweerstoring pasesert zal het wat koeler worden, maar het weer be houdt een overwegend zonnig karakter. Gistermiddag is de 41-jarige kunstschll der Th. Steijaert uit Geleen op de auto weg tussen Keulen en Aken met zijn auto tegen de afrastering van de midden berm gereden en om het leven gekomen. De heer Steijaert werd in het voormalig Nederlands-Indië geboren en schilderde voornamelijk Indische landschappen. Ver scheidene exposities van zijn werken wer den in Limburg en ook in Rotterdam en Hulst gehouden. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Gistermorgen is de zeventigjarige heer M. Leenhouts uit Terwinselen bij een verkeersongeluk in Kerkrade om het le ven gekomen. De man reed op een brom fiets en werd op het kruispunt Kerkrader steenweg-Hammolenweg in Kerkrade door een vrachtauto aangereden. Gistermiddag tegen half zes heeft zich op de Herebrug te Nieuwolda een ver keersongeluk voorgedaan waarbij een man om het leven kwam en twee personen zwaar werden gewond. Het bejaarde echtpaar Arbeider uit Delf zijl reed per -bromfiets en verleende ter plaatse geen voorrang aan een bestelauto. Een aanrijding was het gevolg, waarbij de heer Arbeider op slag dood was. Zijn vrouw werd levensgevaarlijk gewond. De autobestuurder liep ook ernstig letsel op. In het St Ignatiusziekenhuis in Breda is de 75-jarige A. B. Janssens uit Ter- heyden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De heer Janssens botste maandag op zijn bromfiets in Wa genberg op een kruispunt tegen een trac tor met twee aanhangwagens. De brom fietser kreeg daarbij een schedelbasisfrac- tuur. De 27-jarige metaalbewerker H. Ver boom uit Dordrecht is donderdag in het gemeenteziekenhuis aldaar overleden ten gevolge van verwondingen, die hij veer tien dagen geleden had opgelopen bij een verkeersongeval. Hij was met zijn brom fiets tegen een autobusje gebotst en had daarbij een schedelbasisfractuur opgelo pen. De 79-jarige heer J. H. Hoops uit Den Haag is woensdag in het Rode Kruiszie- kenhuis aldaar overleden aan verwondin gen, die hij op 27 juli had opgelopen bij een botsing met een auto. De heer Hoops fietste langs de Segbroeklaan, toen een snel rijdende wagen uit de bocht vloog, twee maal over de kop sloeg en hem op het fietspad raakte. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft zich bereid verklaard enkele amen dementen te aanvaarden op het wetsont werp over de burgerrechten. Schoonheidssalons, kapsalons en zwem baden zullen worden geschrapt van de lijst van openbare gelegenheden waar de rassenscheiding moet worden opgeheven. Het aantal gevallen waarin de regering overtreders kan vervolgen, wordt vermin derd. NEW ORLEANS Een federaal ge- rechtshof heeft alle gemeentelijke parken en sportvelden van New Orleans (Louisia na) toegankelijk verklaard voor negers. Het was de uitspraak in een proces dat een groep negers had aangespannen te gen het gemeentebestuur. (Van onze correspondent) Het Westduitse invoerverbod voor kom kommers en augurken uit de E.E.G.- landen is met onmiddellijke ingang ge deeltelijk opgeheven. Komkommers, die groter zijn dan dertig centimeter en een doorsnee hebben van vier tot zes centi meter, mogen nu weer worden inge voerd, evenals inmaak-augurken, waar van er tussen de 25 en 39 stuks in een kilogram gaan. Invoervergunningen mogen echter slechts worden uitgegeven voor vijftig ton per keer, terwijl vast moet staan dat de au gurken en komkommers bestemd zijn voor de conservenindustrie. Er is overigens op te rekenen dat het invoerverbod in de komende dagen steeds verder zal worden opgeheven. West- Duitsland is trouwens verplicht het ver bod op te heffen als de betreffende pro- dukten drie dagen achtereen de vastge stelde minimumprijzen op de markten hebben overschreden. (Zie verder pagina 11) De presentatie wedstrijd, die Sportclub Telstar woendagavond tegen DWS-A' zal spelen, zal worden geleid door Leo Horn. Twee IJmuidenaren treden op als grens rechters: B. van Duivenbode en P. Nijs. De heer A. Kempe, werkzaam bij de papierfabriek in Velsen-Noord. is vanmor gen in zijn woning aan de Pieter Ver haagenlaan te Beverwijk bezocht door bur gemeester J. G. S. Bruinsma, die hem, wegens veertigjarige trouwe dienst aan de n.v. koninklijke papierfabrieken Van Gelder Zonen, de eremedalje in zilver, verbonden aan de órde van Oranje Nas sau, kwam opspelden. Later op de dag is de heer Kempe op het bedrijf gehul digd door zijn directie. De directie van de Hölland-Amerikalijn te Rotterdam heeft naar aanleiding van het telegram, dat de voorzitter van de Amerikaanse nationale vakbond van zee lieden heeft gezonden aan de leiders van vakverenigingen van zeelieden en haven arbeiders, een communiqué uitgegeven Daarin wordt letterlijk gezegd, dat geen schip van de H.A.L. een Cubaanse haven heeft aangelopen sinds de Cuba-crisis eind oktober 1962. Zoals in het jaarver slag 1962 van de H.A.L. werd vermeld, staakte de rederij, als gevolg van de in ternationale politieke ontwikkelingen, de dienst op Havanna in 1962 geheel. Een lid van het dagelijks bestuur van de centrale van zeevarenden, gevraagd naar zijn oor deel over de situatie, zei ons vooralsnog geen oordeel te kunnen formuleren. „We hebben er nog geen duidelijk beeld van. Het lijkt ons wat Amerikaans. Bij de Amerikaanse havenarbeiders zit mis schien nog wat oud zeer. Voorlopig zijn we sceptisch gestemd. Op 16 augustus zul len de door Joseph Curran uitgenodigde Organisaties bijeen komen. Misschien krij gen we dan wat meer te horen." Van de zijde der Holland-Amerika-lijn is donderdag te New York ontkend, dat een van haar schepen op 3 juli in de ha ven van Havanna lag. Joseph Curran, voorzitter van de natio nale vakbond van zeelieden, had zich bij zijn beschuldiging gebaseerd op een kleu renfoto van een schip met een H.A.L.-pijp, die op 3 juli door een zoon van Curran was genomen. Curran heeft deze foto donderdag aan de H.A.L.-directie te New York getoond. De naam van het schip was niet te lezen, maar begon met de letters Anth.Ook stond er iets als „Beyrouth" op het schip. Hij zei dat de letters A-N-T-H en Bey routh zonder enige twijfel op de romp van het vrachtschip Anthas stonden, welks thuishaven Beiroet is. Onder-directeur A. van Maas van de Holland-Amerika-lijn heeft er op gewezen dat in „Lloyds shipping index voyage supplement" van 26 juli staat, dat het on der Libanese vlag varende schip Anthas op 29 juni in Havanna was aangekomen. Hij zei een onmiddellijke en algehele in trekking van Curran's beschuldigingen ge- eist te hebben. Deze beschuldigingen, zei hij, vormen een ernstig onrecht voor onze onderneming en ons bedrijf. Hij voegde hieraan toe dat de Holland-Amerika lijn niet op Cuba vaart en evenmin voorne mens is dit te doen. De Amerikaanse dichter Theodore Roethke, die in 1954 de Pulitzer-prijs voor poëzie kreeg is donderdagavond in Seattle op 55-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Roethke was hoogleraar aan de universiteit van de Staat Washington.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1