Maathuis bewaarde sterke troef Troongravin Anna voor 't laatst Ferrari-rijder Surtees behaalde eerste Grand Prix-overwinning 4 Matige generale repetitie van atletiekkampioenschappen Onvoltooid tennistoernooi in Santpoort QUICK „SPEEL UW SPEL" KREEG DRAMATISCH VERLOOP Engeland nu gelijk tegen Zweden Irene Jansen op de valreep verslagen Houd de dief Maar Jimmy Clark zo goed als zeker wereldkampioen Vele prominenten niet aan de start Spel van Ter voort lag Ryan niet m tAET QUlcK /vo.1 m Dure voeübalhanen en gevoelige voeten MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 10 Proetske Arts vloog met paard dwars door hindernis zeven BETfft V,0ETBAL V errassing Dubbelspelen Buitenland Tenniscompetitie onder de loep genomen Circuit van Namen niet te moeilijk voor Tibblin zich door de stortbui ook niet weerhouden. Hij zag kans zijn Troongravin Anna on danks de glibberige grasmat toch nog in hoog tempo over de hindernissen te ja gen. Maar in deze omstandigheden was het toch onmogelijk een bepaalde hoge hin dernis enkele keren heen en terug te over winnen en het wat ruimere parcours dat hij nu moest uitstippelen bleek dan ook geen record op te kunnen leveren. De uitslag was ten slotte: 1. Maathuis met Troongraaf 78,2. Kouwenberg met Bus ter 70, 3. Kouwenberg met Springtime 69,4. Schmal met Feldblume 66,5, Kou wenberg met Szu Csong 65.6. Zweden kwam zaterdag in de Daviscup- wedstrijd voor de finale van de Europese zone op gelijke hoogte met Groot-Brittan- nië, doordat Jan Erik Lundquist met 3-6, 2-6, 6-2, 6-2, 6-1 won van Bobby Wilson. De stand is daardoor 2-2 geworden. Het laatste en beslissende enkelspel tussen Schmidt en Sangster moest worden uitge steld tot maandag. De regen in de voor middag en de lange duur van het duel Lundquist-Wilson, dat bij de stand 1-0 in de vijfde set moest worden onderbroken, maakten het onmogelijk zaterdag met de beslissende partij te beginnen. Het had er aanvankelijk veel van weg dat Engeland voor het eerst sinds dertig jaar de Europese zone ging winnen. Wil son veroverde namelijk met prachtig plaatsspel de eerste twee sets in veertig minuten. Maar in de derde set had er een dramatische ommekeer plaats. De Brit verloor de greep op de wedstrijd en Lund quist scoorde plotseling de ene winner na de andere. De lange blonde Zweed scheen zich nu pas te gaan inspannen en met even veel gemak als waarmee Wilson de eerste twee sets op zijn naam had ge bracht. won Lundquist de 3de, 4de en 5de. Opnieuw is Maathuis uit Geesteren de grote man geweest van het jaarlijkse con cours hippique in Santpoort. Nederlands topspringer, die als landelijk ruiter een goede basis legde voor zijn latere carrière heeft voor een daverende ontknoping ge zorgd in het springconcours MA over 515 meter met dertien hindernissen, die uit zestien sprongen bestonden. Toen alle com binaties op één na aan de beurt waren geweest troonde Irene Jansen met haar roemruchte Icare F II als een koningin aan de top van de ranglijst. Zij had op volstrekt superieure wijze zo zuinig mo gelijk rijden de verschillende obstakels bedwongen, en met 0,7 seconde verschil W. Scheeren naar de tweede plaats verwezen. Maar Maathuis had z'n sterke troef Troon gravin Anna nog achter de hand gehou den. Dit paard bleek enorm wendbaar en Maathuis kon het dan ook in daverend tempo over de hindernissen jagen. Met liefst 2,8 seconde verschil streefde hij Ne derlands topamazone voorbij. In het begin hadden de deelnemers veel moeite met het parcours gehad. Alleen Ti neke Zwolsman bracht Medrano foutloos rond, maar dat lukte alleen doordat dit paard dankzij een ijzersterke achterhand uit vrijwel stilstaande stand nog over de obstakels kon komen. De tijd was daardoor niet daverend, namelijk 82 seconden. Maar doordat gerenommeerde concurrenten als Proetske Arts, B. Arts, Kouwenberg, Van Dijk, Ebben, Maathuis en Schmal met hun eerste paarden het nog slechter deden was er toch aanvankelijk geen vuiltje aan de lucht. Tot Maathuis met Troongraaf de hin dernissen wel overwon. Hij deed dat in zijn bravourestijl zo snel, dat hij de tijd van mejuffrouw Zwolsman met 73,9 ruim overtrof. Toen brak de hel los. Iedere ruiter eiste nu de uiterste snelheid van zijn paard en daar zij niet alleen nu met hun sterkste troeven verschenen, maar ook het par cours beter kenden veranderde de stand voortdurend. Eerst schoof Kouwenberg met Springtime naar de tweede plaats, en toen nam Scheeren met de schimmel Sal- la de leiding over door 71,9 te noteren. Irene Jansen was daarna nog sneller, maar ten slotte had Maathuis het laatste woord. De uitslag was: 1 Maathuis met Troon gravin Anna, 68 4.2. Irene Jansen met Icare F II 71,2,3. Scheeren met Salla 71,9.4. Maathuis met Troongraaf 73,9.5. Kouwen berg met Springtime 75,4.6. Tineke Zwols man met Medrano 82,0, allen met nul fou ten. Zeer spectaculair was het springconcours „Speel uw spel", waarin de deelnemers in één minuut zoveel mogelijk punten bij el- Advertentie -w Ondanks deze goed uitgevoerde sprong kwam Irene Jansen niet tot een over winning. Ze werd letterlijk op de valreep geklopt. kaar moesten springen. Daar de moeilijk ste hindernissen de meeste punten opbrach ten zag men veel spectaculaire momenten. H. J. van der Wal, die in het MA-concours door Radja tweemaal was afgeworpen, behaalde nu 56 punten, maar er waren nu tal van andere deelnemers, die met hun paarden hindernissen tot de grond toe afbraken. Kouwenberg had in dit tweede concours een levensgrote vinger in de pap. Met Springtime scoorde hij liefst 69 punten en met Buster voegde hij daar nog een punt aan toe. Cees Schmal kwam met Feldblu me tot 66 punten, Van Dijk met Kabila tot 64. De strijd kreeg echter een dramatisch karakter toen de regen losbrak. Juist na dat Maathuis met Troongraaf het record met 78 had gevestigd door enkele keren achtereen de vervaarlijke hindernis zeven te springen, die de meeste anderen van hun illusies had beroofd, ontlaadde zich een hevige onweersbui, die talrijke toe schouwers van hun plaatsen verdreef en de muziektent tot een toevluchtsoord voor velen maakte. In dit pandemonium gingen de ruiters en paarden door, maar het was nu beuls werk geworden. Proetske Arts besloot moedig toch haar kans te wagen. Haar illusies hielden precies tien seconden stand. Toen vloog zij met haar paard dwars door hindernis zeven. Het was het einde van de poging, want Hella had een lichte blessure opgelopen. Maathuis liet De tennisser Han van Splunter werd zaterdagmiddag op het tennispark „Bre- derode" door een dief uit zijn spel ge haald. Terwijl hij in zijn dubbelspel aan het serveren was, zag hij dat een onbe kende er met z'n bromfiets vandoor wilde gaan. Hij gaf een schreeuw in de geest van „houd de dief" en direct rea geerden enkele toeschouwers, die omdat de brommer nogal moeilijk startte de dief konden vatten. Men bracht hem per auto naar de politie, waar bleek dat de dief nauwelijks een week op vrije voeten liep. Gedeelde aandacht mag de concentratie niet ten goede komen, het heeft toch ook z'n nut. John Surtees, zevenvoudig oud-wereld kampioen motorrennen, is erin geslaagd de zege-reeks van Lotus-rijder Jimmy Clark te doorbreken. De „flying Scot" die vier grand prix-races achtereen won en daardoor het record van de grote Juan Manuel Fangio evenaarde, werd in de grote prijs van Duitsland op de bochtige Niirburgring door de rode Ferrari van Surtees met ruim verschil geklopt, 't Was de eerste grand prix-overwinning van de beseheiden Londenaar, die Enzo Ferrari zeer aan zich verplichtte aangezien de laatste overwinning van Ferrari dateert uit 1961 toen de rode renwagens op 10 september triomfeerden in de Italiaanse grand prix. De tweede plaats heeft Clark's positie in de strijd om de wereldtitel echter niet kunnen verzwakken. Met 42 punten voert hij de ranglijst aan, met Surtees (22 pun ten) op de tweede plaats. Er resten nog vier races. Eén zege is voor Clark al voldoende om de wereldtitel 1963 veilig te stellen. Hoewel de Lotus-rijder ook nu direct na de start de leiding nam moest hij deze De vier gasten van Brederode, die aan het internationale tennistoernooi in Sant poort deelnamen. Van links naar rechts de Amerikaan Michael O'Allison, de Zuid- afrikaan Dave Phillipsde Philippino Willie Hernandez en Lerry Ryan, de Zuidafri- kaanse jeugdkampioen, die onder de ver wachtingen bleef. De middelste spelers bereikten de finale in enkel- en dubbelspel. toch al snel afstaan. Halverwege nam John Surtees de eerste plaats over. Clark, snelste in de training, zag aanvankelijk kans de rode zes cilinder Ferrari op korte afstand te blijven volgen. In de laatste fase van de strijd liep Surtees echter van zijn rivaal weg. Pech had in deze 25ste grote prijs van Duitsland Ferrari-rijder Willy Mairesse, die na het ongeluk dat hem in juni op Le Mans overkwam voor het eerst weer in een wedstrijd uitkwam. In de tweede ronde raakte zijn wagen van de baan waarbij de Belg een gebroken arm opliep. Later verklaarde echter een medicus van het ziekenhuis waarnaar Mairesse was overgebracht, dat de toestand van de Bel gische coureur zeer ernstig is. In de grand turismo-race die aan de grote prijs vooraf ging werd de Neder lander Ben Pon in de klasse tot 2000 cc tweede. De zege was voor de Duitser Herbert Linge die met een Porsche Car- rera de 159,7 km aflegde in 1.10.52,9 sec (gem (135,1 km/u.). Pon werd met zijn Porsche Carrera Abarth tweede in 1.10.53,2 De uitslag is: 1. Surtees (GB) met Fer rari de 15 ronden (342,150 km) in 2 uur 13 min 0,8 sec. gemiddeld: 154,2 km/; 2. Clark (GB) met Lotus 2.14.24,3; 3. Gin- ther (V.S.) met BRM 2.15.51,7; 4. Mitter (W-Dld) met Porsche 2.21.18,3; Op één ronde: 5. Hall (GB) met Lotus BRM; 6. Brabham (Austr.) met Brab ham F-l. Na de grote prijzen van Monaco, Bel gië, Nederland, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland is de stand in de compe titie om de wereldtitel 1963: 1. Jim Clark (GB) 42 punten; 2. John Surtees (GB) 22 punten; 3. Richie Ginther (VS) 18 pun ten; 4. Graham Hill (GB) 17 punten; 5. Dan Gurney.(VS), 12 punten; 6. Bruce Mac Laren (Nw-Zeeland) 10 punten; 7. Tony Maggs (Zd-Afr.) en Innes. Ireland (GB) beiden 8 punten. s Modder of geen modder, Ron Hill (met borstnummer 4) weigert op spikes le lopen. Overigens vormt dat helemaal geen beletsel om toch nog eerste te worden. Hill deed dat tijdens de atletiekontmoeting Engeland- Verenigde Staten en wel op 6 mijl. Over het algemeen zi.jn de wedstrij den in de districten Noord- en Zuidholland en de afdeling Zuid een slechte generale repetitie geweest voor de Nederlandse at letiekkampioenschappen, die op 10 en 11 augustus in Rotterdam worden gehouden. Vele prominenten lieten het afweten, ter wijl de weersomstandigheden de baan in Amsterdam stond in de morgenuren nog onder water het leveren van goede pres taties niet toeliet. Natuurlijk waren er ook enige uitzonde ringen zoals bij het hoogspringen, waar de Haarlemmer Rein Knol, die enige tijd door een gebroken been was uitgescha keld, tijdens de Noordhollandse kampioen schappen tot de beste jaarprestatie kwam met een sprong van 1.88 meter terwijl bij de dames Marijke Thomas met 1.65 meter haar vorm van de laatste tijd opnieuw bewees. Cees van Wees won het kogel stoten met 15.97 meter en zijn clubgenoot Dick Schrieken het discuswerpen met 47.73 meter. Bij de dames won Ellen Ort de 100 me ter in 12.2 sec voor Tilly van der Zwaard in 12.3 sec, maar de Aalsmeerse atlete zegevierde op de 200 meter met grote voorsprong in 24.7 sec. Toos Mutter finish te op de 80 meter horden in 11.7 sec voor Ellen Ort in 11.8 sec. In Leiden bij de Zuidhollandse titelwed- strijden won Jan de Jong van ALO de 100 meter in 10.8 sec, zegevierde Deel stra (Trekvogels) op de 800 meter in 1.54.8, liep Dick de Bruin (Minerva) de 5 km in 14.51.6 en sprong De Jong 6.74 meter ver. Bij de dames won Joke Bijle- veld de 100 en de 200 meter in de ma tige tijden van 12.3 en 25.8 sec en wierp Wil Hulshof de speer 43.73 meter. Tien kamper Hubert van Kieshout (ALO) werd tweede op de 300 meter jongens in 36.2, tweede op de 110 meter jongenshorden in 14.9 in dezelfde tijd als De Water (Hol land) en won het kogelstoten met 15.17 m. en het discuswerpen met 49.68 meter. Bij de meisjes bleef Maja van der Staal slechts 0.1 sec verwijderd van het Neder- Met voetholte versterking dus orthopedisch verantwoord 5;«ftich«*M»kniK N,V. Htmti» Pluvius heeft van het internationale Bre derode-toernooi, dat tijdens het weekein de in Santpoort plaatshad, een betreurde onvoltooide gemaakt. De uren regenver- zuim stagneerden dusdanig dat men pas zondagavond na acht uur aan de eind strijd van het herenenkelspel kon begin nen, terwijl het dubbelspel-toernooi niet verder kwam dan de halve-eindstrijden. In het laatste uur van het toernooi trac- teerden de Philippino Willie Hernandez en de Zuidafrikaan Dave Phillips de over gebleven toeschouwers, in een puur base line-duel, op een magistraal vuurwerk van ground-strokes, half-volleys en killing- shots. Het was opmerkelijk hoe rap de beide finalisten zich over het gravel bewogen en hoe miraculeus zuiver hun diepe sla gen waren geplaatst. Helaas kon men de final-set niet spelen en kon men maar kort genieten van dit fraaie spel, dat in de voorgaande partijen, toen beide spe lers met mindere partners of tegen te zwakke tegenstanders speelden niet in die mate tot uiting kwam. De aantrekkelijkste partij in de eerste ronde speelden de Beverwijker Jan Ter voort en de oud-Groenendaal-speler Hans ven der Ree. De sterk verdedigend spe lende Tervoort werd door de aanhoudend 'T.eV,.' V* oplopende en goed vollerende Van der Ree op de achterlijn onder druk gezet. Pas toen Tervoort zijn slagen verlengde kwam v. d. Ree in gevaar en mocht deze zich ten slotte met de 6-4 zege gelukkig prijzen. In de tweede set een identiek spelbeeld, met een sterk aanvallende Van der Ree, die met een aantal dropshots het uiterste van Tervoort's conditie en reactie verg de. De Beverwijker bezat echter meer controle en dit gaf vooral in de laatste games, toen men 4-4 had bereikt, de door slag. Van der Ree bouwde zijn aanval uitstekend op, maar faalde bij de afwer king. Het kostte hem de set (6-4) en uit eindelijk de partij, want ook in de be slissende set maakte de Amsterdammer te veel fouten, om Tervoort die moed uit Van der Ree's falen putte, nog te weer- evenaarden daarmee zelfs het wereldrecord De Zuidafrikaanse jeugdkampioen Ter ry Ryan werd in de kwart-eindstrijden bijzonder verrassend verslagen door Ter voort met 6-3 en 6-4. Voordien had Ryan met tweemaal 6-1 de Duitser Braun ge klopt. Hierbij kwam de klasse van de Afrikaan toch duidelijk naar voren. De diepe drives van de Duitser werden door Ryan met z'n backhand onbarmhartig scherp geretourneerd. Maar het spel van Jan Tervoort, vorig jaar winnaar van het toernooi, lag Ryan niet en bovendien blij ven de buitenlanders bij hun spelontplooi- ing hinder ondervinden van de tragere gravelbanen. Mogelijk mag dit als excuus gelden. Door deze verrassende zege op Ryan bereikte Jan Tervoort als enige Nederlan der de halve-eindstrijden. Met 6-4 en 6-1 onthield Hernandez hem echter een fina le-plaats. In het andere deel van 't schema ging de strijd om 'n plaats in de eindstrijd tussen Phillips en de Amerikaan Michael O'Allison, de zwakste van de buitenlan ders, zoals Phillips met 6-0 en 6-2 dan ook aantoonde. De meest fanatieke strijd in de dubbel spelen had zondagavond plaats. In de hal- ve-finale stonden de Beverwijkers Jan Tervoort en John Groen tegenover Hein Vogelzang en zijn partner Willie Hernan dez. Het gedrag van Hernandez was wei nig sportief en zijn grapjes vonden weinig ingang. De sfeer werd onaangenaam, maar het spel leed er weinig onder, in tegendeel men werd fel en het publiek kreeg bij vlagen uitstekend tennis voor geschoteld. Met 6-4, 4-6 en 6-2 wonnen Vogelzang en zijn partner de partij. Met Vorstman als partner bereikte ook Phil lips de eindstrijd, dankzij een overwinning op Ryan en Van Splunter, tweemaal 6-4. De finale kon dus niet meer worden ge speeld, misschien het volgend jaar. Want ondanks alle moeilijkheden en zorgen me nen wij toch te mogen concluderen dat het wedstrijdcomité Brederode in z'n opzet om beter tennis in Haarlem en omgeving te brengen is geslaagd. Wij hopen dat men op deze weg blijft voortgaan, hoewel wij de problemen, in de eerste plaats de finan ciële niet onderschatten. De uitslagen luiden: Internationaal A-toernooi, H.E., kwart-eind strijden: D. Phillips versl. W. Stoop 61, 61; M. O'Allison versl. A. v. Tiel 64, 64: W. Hernan dez versl. H. v. Splunter 6—3, 6—3; J. Tervoort versl. T. Ryan 6—3, 6—4. Halve eindstrijden: Phillips versl. O'Allison 60, 6—2; Hernandez versl. Tervoort 6—4, 6—1. Eindstrijd: Phillips tegen Hernandez gestaakt op 46, 6—3. H.D., eerste ronde: Phillips en Vorstman versl. L. Tervoort en Braun 64, fi—4; Ryan en Van Splunter versl. Stoop en v. d. Ree 63, 62; J. Tervoort en Groen versl. O'Allison en Krijt 3—6, 62, 86; Hernandez en Vogelzang versl. Van der Maesen en Möller 6—1, 6—2. Halve eindstrijden: Phillips en Vorstman versl. Ryan én v. Splunter 64, 64; Hernandez en Vogelzang versl. J. Tervoort en Groen 6—4, 46, 62. Eindstrijd niet gespeeld. B-toernooi, H.E., halve eindstrijden: A. v. Din- ther versl. E. Schmeink 64, 86. (Toernooi niet uitgespeeld). D.E., halve eindstrijden: mej. F. Beunder versl. mej. M. Houtkoper 36, 63, 63; mej. J. Salomé versl. mej. T. Zwaan 64, 46, 63. Eindstrijd: mej. J. Salomé versl. mej. F. Beunder 6—1, 10—8. H.D., eindstrijd Titiheru en v. Dinther versl. v. Tiel en Braun 6—2, 13—11. D.D., eindstrijd: mej. Houtkoper en mej. Okker versl. mej. IJspaard en mej. Salomé 62, 62. G.D., eindstrijd niet gespeeld. C-toernooi, H.E., eindstrijd: E. Verkade versl. J. Laman Trip 62, 63. D.E., eindstrijd: mej. B. Kauling versl. mej. H. v. d Raadt 6—4, 0—6, 6—4. H.D., eindstrijd: Verkade en Broekers versl. Maas en Laman Trip 108; 16, 64. D.D., eindstrijd: mej. Franke en mej. Herwarth versl. mevr. Vermeulen en mevr. v. d. Holf 7—5, 7—5. G.D., eindstrijd niet gespeeld. lands record op de 60 meter horden met een tijd van 8.9 sec. In de Vliert in Den Bosch won Gouda van PH uit Vught de 4000 meter in 49,» sec en zegevierde Lia Hinten (K en K Tilburg) op de 80 meter horden in 11.1 sec. Bij de atletieklandenwedstrijd Engeland- Verenigde Staten, die in Londen wordt ge houden, hebben de Amerikaanse heren na de eerste dag een voorsprong genomen van 61-44. Bij de dames is het krachtver- schil veel geringer. Hier leiden de Britse meisjds met 28-27 punten.. Toch waren het de Britse heren, die het meest van zich deden spreken, het viertal Radford, Ron Jones, David Jones en Bervyn Jones won nen namelijk de 4 x 110 yards in de nieu we Europese recordtijd van 40.0 sec. Zij evnaarden daarmee zelfs het wereldrecord voor banen met twee bochten. Het officiële wereldrecord (gemaakt op een baan met één bocht) is echter nog 0,4 seconden sneller. De Amerikaanse dames, die de. voorgaande drie landenwedstrijden tijdens de Europese trip alle hebben verloren, kwamen ditmaal beter voor de dag. Sandra Knott, de Amerikaanse titelhoudster, be haalde een goede overwinning op de 880 yards in 2 min 10,7 sec en vestigde daar mee een nieuw nationaal record voor de Verenigde Staten. De tenniscompetitie is dit seizoen in de hoogste klasse, in de hoofdklasse a, een fiasco geworden. De kritiek is niet uit gebleven, hetgeen heeft geleid tot een open gesprek, dat de KNLTB heeft georgani seerd voor zaterdag 31 augustus. De com missie competitie en toernooien van de ze bond zal dan in het Minerva-paviljoen in Amsterdam afgevaardigden van de ten nisclubs aan het woord laten. Advertentie Nu over enkele weken Koning Voetbal de scepter weer gaat zwaaien, vinden er veel transakties van spelers plaats. Hieraan wor den grote bedragen besteed. Minder kapi taalkrachtige verenigingen zijn soms genood zaakt hun beste spelers op de transferlijst te plaatsen, om niet in financiële moeilijkheden te geraken. Daarnaast kampen veel vereni gingen met enkel- en knieblessures van hun spelers, gedurende het voetbalseizoen opge lopen. Veel aandacht wordt besteed aan konditie, training en massage. Maar aan de keuze van het materiaal, waarmee de voetballer (sport man) zijn snelheid en uithoudingsvermogen gedurende het gehele seizoen op peil moet houden, wordt weinig of geen aandacht be steed. Heren voetballers, oefenmeesters en besturen van voetbalverenigingen, gebruik en adviseer uitsluitend voetbalschoenen, die in de voetholte versterkt zijn. Voetbalschoe nen die in de voetholte doorbuigen, voorzien van noppen, veroorzaken het doorzakken der voeten, met het gevolg: grotere vermoeid heid en vermindering van het uithoudings vermogen. De voet buigt nu eenmaal niet in de holte, maar in de voorvoet. Raadpleeg hierover eens uw sportarts. Moge ons schrij ven bijdragen tot betere resultaten in het nieuwe voetbalseizoen ENIGE NEDERLANDSE SCHOENFABRIKANTEN De Zweedse Husqvarna-rijder Rolf Tib blin heeft zondag op het moeilijke circuit van de Citadel van Namen de grote prijs van België motocross gewonnen. De Zweed zegevierde in beide manches van deze wedstrijd tellend voor het wereldkam pioenschap 500 cc-klasse. Sten Lundin, die in beide manches met een Lito tweede werd achter zijn landgenoot, bezet uiter aard ook de tweede plaats in het eind klassement.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 10