Zware onweersbuien tijdens een zeer warm weekeinde Verkeersdrukte viel mee HET WEER Kernstopakkoord in het Kremlin ondertekend Malinovsky valt Chinese leiders scherp aan NOODWEER IN WEST-EUROPA Kind vermist Door kogel getroffen soldaat onverwacht overleden Acht mensen omgekomen in Frankrijk Bomaanslagen in Alto Adige Veedrijfstokken bij neger-arrestaties Kroesjtsjev: De zaken gaan zeer goed Gemeentekantoren zaterdags open N.V. „Misdaad" in Amerika Portugese politieke politie arresteert Onbevredigend Weinig drukte Opklaringen Aan het strand: KOEK EN El IN MOSKOU NEDERLANDSE STUDENTEN NAAR INDONESIË Wens van industrie: Het woord is aan Politieman gesneuveld Peking vergroot de internationale spanningen In de krant van heden: éeè MORRIS éefore jou êmj! FALCON REGENJASSEN 48e JAARGANG NUMMER 228 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE LSE N IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het afgelopen weekeinde heeft in ons land rake onweersbuien met ijs en slag regens gebracht, nadat zaterdagmiddag op de vliegvelden Eelde en Twente een tophitte van 32 graden Celsius was be reikt, welke temperatuur na 30 augustus 1961 in ons land niet meer was gemeten. Het hoogtepunt van de onweersbuien was een windhoos, die zich ten zuiden van Appingedam ontwikkelde. Tijdens een bijna tropische regenval en hagelbuien trok deze hoos rings het Schildmeer in de rich ting Appingedam. Hier en daar werden grote bomen ontworteld en moesten de te velde staande gewassen het ontgelden. Op het nieuwe Marktplein in Appinge dam woei een grote tent, die voor evan gelisatiebijeenkomsten wordt gebruikt, om. Kinderen, die juist deelnamen aan een kindersamenkomst, werden ijlings uit de tent gestuurd. Enkele ogenblikken later knapten de touwen, waarmee de tent was vastgezet. In Holwierde werd het dak van een landbouwschuur gerukt. In Losser bij Enschede is zaterdag middag een grote hoeveelheid hagel en stukken ijs gevallen. Zondagmiddag trok een zwaar onweer over Noord-Holland. De meeste neerslag viel hier op Texel, na melijk 42 millimeter. In de nacht van za terdag op zondag bleef het in ons land met minima tussen 16 en 19 graden zeer warm. In het grootste gedeelte van Ne derland was na 1 juli 1957 een dergelij ke warme zomernacht niet meer waarge nomen. De verkeersdrukte is inons land tij dens het weekeinde niet zr groot geweest als men had gedacht. De naar huis te rugkerende bouwvakarbeiders en de ve len die zaterdag en zondag uit ons land vertrokken deden verwachten dat het wel eens extra druk kon worden. Het viel echter mee, want het was veel minder druk dan veertien dagen geleden toen dé bouwvakarbeiders aan hun uitttocht begonnen. De Nederlandse Spoorwegen hadden za- Sinds gisteravond negen uur wordt de zesjarige Hendricus van Tilburg ver mist. Het kind woont met zijn ouders op het sleepschip „Binnenvaart 27", dat in de Merwehaven in Rotterdam ligt. Gis teravond speelde de jongen alleen in één van de slaapkamers in de roef. Toen zijn vader naar hem kwam kijken stond het raampje, dat eerst dicht was, open èn was Hendricus nergens te vinden. Men vreest dat het kind verdronken is, maar ondanks dreggen is het nog niet gevonden. In het ziekenhuis is zondag de 19-ja rige militair uit Oud-Beierland overleden, die donderdagmorgen bij zijn vlucht uit de Kolonel Palmkazerne in Bussum door de wacht in de lies was geschoten. Hij was in vrij ernstige toestand met een slagaderlijke bloeding in het zieken huis opgenomen. Zaterdag echter was het levensgevaar geweken en zondag werd de soldaat nog door een predikant en fami lieleden bezocht. Geheel onverwacht over leed hij in de afgelopen nacht tijdens zijn slaap. Het Tweede Kamerlid de heer Wierda heeft over deze aangelegenheid vragen gesteld aan de minister van Defensie, o.m. of de wacht geheel volgens zijn in structies heeft gehandeld en of deze in structies meer bedoeld zijn om onbevoeg den van het kazerneterrein te weren. Verwachting tot morgenavond: In het noordwesten van het land in het algemeen nog zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen en een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind, elders ook opklaringen en overwegend droog weer en een zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat de depressie, die bewolking en regen veroorzaakte, naar Schotland wegtrekt, zal het morgen overwegend droog zijn met wat opklaringen hij een zwakke meest zuidelijke wind. Middag- temperatuur 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Door de nadering van een klein hoge- drukgebied wat meer zon. terdagmorgen op enkele lijnen extra trei nen ingelegd en andere treinen versterkt, maar in de loop van de middag bleek dat al niet meer nodig te zijn. Bij het verkeersplein Oudenrijn was het opmer kelijk rustig. Er kwam geen filevorming voor en de enkele aanrijdingen, die voor kwamen, leverden slechts lichte materiële schade op. Ook bij de grensovergangen had men niet te klagen. De intocht van hen, die hun vakantie in het buitenland hadden doorgebracht, begon reeds in de loop van vrijdag. Zaterdag kwam de grootste stroom terug en ook zondag kwamen er nog ve len over de grens. Door de gespreide te rugkeer ontstond er echter maar weinig oponthoud bij de douane. "1 PARIJS (Reuter, AP) Delen van Frankrijk, Noord-Spanje en Zwitserland hebben in het weekeinde te lijden gehad van overstromingen als gevolg van onwe- ders met wolkbreuken. In Frankrijk kwa men acht mensen, onder wie een Neder lander, om het leven. In Tournon (Zuidoost-Frankrijk), waar de rivier de Doux in de Rhóne komt, wer den vijf kampeerplaatsen door een muur van water met modder en stenen over stroomd. Vier personen, onder wie de 23- jarige Guus Nyst uit Zeist kwamen om het leven. De overige slachtoffers waren een zesjarige Franse jongen en een boer uit de omgeving en zijn vrouw van wie de boerderij werd vernield. Ook in Zuidwest-Frankrijk in de om geving van Limoges, Bordeaux en Mar- mande hebben overstromingen grote scha de aangericht. Te Beaufort moest ook een kampeerplaats het ontgelden. Een vrouw op een luchtbed werd met enige tenten BOLZANO (Reuter/AP) Drie ontplof fingen weerklonken vanmorgen voor het aanbreken van de dag in Bolzano. (Alto Adige-Zuid-Tirol). Er werd niemand ge wond. Een belastingkantoor werd ver nield, de trap van een in aanbouw zijnd gebouw werd weggerukt en de badkamer van een gezin van vijf personen werd ver woest. Zondag wierpen terroristen een bom in de schoorsteen van een post van de carabinieri te Campo Turnes (staats politie) waardoor twee gevangenen die werden ondervraagd, zwaar werden ge wond. Men neemt aan dat alle aanslagen het werk zijn van de terroristen die grotere autonomie voor de duitssprekende meer derheid in het gebied willen. De ontploffingen van vandaag deden zich voor in een dichtbevolkte buurt van Bol- ;ano. De eerste ontploffing rukte de deur van een bouwkraan. De deur vloog de bad kamer van een flat binnen en vernielde daar alles. Het Italiaanse gezin van vijf personen dat in aangrenzende kamers sliep bleef ongedeerd. De twee arrestanten die gisteren wer den gewond waren Duitssprekenden die werden ondervraagd in verband met het opblazen van twee hoogspanningsmasten. De bom die door de schoorsteen naar bin nen kwam vernielde vrijwel de hele inven taris van de politiepost. Twee hoogspanningsmasten nabij het bergdorp Molini di Tures werden zondag door een explosie vernield. Bij een andere mast vond de politie een nog niet ontplofte lading dynamiet. Italië en Oostenrijk voeren op het ogen blik onderhandelingen om te komen tot een nieuwe bijeenkomst van hun ministers van Buitenlandse Zaken ter regeling van het probleem Zuid-Tirol. Er heerst in Moskou een goede stemming in de dagen die voorafgaan aan de onder tekening van het kernstop-akkoord. De Russische minister van Buitenlandse Zaken meegesleurd. De brandweer wist de vrouw in veiligheid te brengen. Elders kwamen twee mensen door blikseminslag om het leven. In het dorp Valeille vonden twee vrouwen er. een jongen van vijf jaar de dood, doordat hun primitieve woning werd weggeslagen. In Saint Brieuc doodde een bliksem straal twaalf koeien die aan een metalen stang waren geketend. De bliksem kwam via de schuurdeur binnen en trof de eerste koe. Geleiding maakte de overige slacht offers. De boer, die rubber laarzen droeg, bleef ongedeerd. Door het buiten hun oevers treden van de rivieren de Ribagorzano en Bal op on geveer 150 km ten westen van Barcelona in Noord-Spanje kwamen drie mensen om het leven. Intussen duurde in Italië en Oost-Euro pa de hittegolf voort. In Wenen was het 34 graden Celsius. In Warschau smolt het asfalt. In Moskou wees de thermometer 27 graden aan. In de Verenigde Staten kwamen zater dag bij een hevige onweersbui te Glass- port bij Pittsburg drie mensen om het leven en werden ruim zestig mensen ge wond. Tijdens de storm stortte het dak van een kunstijsbaan in. Een hotel van drie verdiepingen werd totaal verwoest. TEHERAN (DPA) Een onweer, ge paard gaande met windstoten met een snelheid van 125 km per uur, heeft vrij dagavond de Perzische hoofdstad getrof fen. Volgens de eerste berichten zijn twee mensen omgekomen en 30 gewond. Vele daken weiden weggerukt en talrijke bo men ontworteld. GADSDEN (Alabama, Reuter, AFP) Politiemannen hebben zaterdag in Gads den een 300-tal negers gearresteerd die deelnamen aan een betoging tegen de ras senscheiding. De politie schijnt gebruik te hebben gemaakt van elektrische ..prik stokken", die normaal dienen voor het op drijven van vee. Oud-burgemeester Art Hanes van Bir mingham heeft intussen opgeroepen tot het opwerpen van een „menselijke barri cade van blanke burgers" rond de scho len voor blanken, wanneer deze in sep tember weer opengaan. Een rechtbank heeft enige tijd geleden de opheffing van j is gekomen en het psychologische klimaat de rassenscheiding op de scholen gelast. I zoveel is verbeterd, kunnen verdere nutti- De gouverneur van Californië, Edmundge stappen in dezelfde richting worden Brown, heeft zaterdag een verordening uit- j ondernomen, zonder dat de drie verdrags- gevaardigd, krachtens welke iedere vorm partners daarvoor hun eigen strategie ge- van discriminatie naar ras of geloof is weid mesten aandoen, hun politieke posi- verboden bij de overheidslichamen en bij tie moeten ondermijnen of het risico lopen bedrijven die vestigingsvergunningen heb- j van pre; i,'.ge-verlies," aldus Oe Thant za- ben of rechtstreeks voor de staat werken, j terdag tijdens een oponthoud op Schiphol Deze verordening is vooral gericht te- waar hij namens de Nederlandse regering gen de uitvoerders van openbare werken verwelkomd werd duor D. W. baron van die bij het indienstnemen van personeelLynden, plaatsvervangend chef directie rassendiscriminatie toepassen en teger. de internationale organisaties van het mini- kappers en caféhouders die negers weige- j sterie van Buitenlandse Zaken, ren te bedienen. De westelijke ministers zijn met hun Gromyko was een en al vriendelijkheid toen hij zaterdag zijn Amerikaanse ambt genoot Dean Rusk op het vliegveld welkom heette. In het midden de tolk. (Telefoto) MOSKOU (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft vandaag aan het hoofd van een delegatie van zeventien Amerikanen geconfereerd met premier Kroesjtsjev nadat hij eerder op de dag met zijn Rus sische ambtgenoot Gromyko had ge sproken. Kroesjtsjev ontving Rusk voor het forum van de pers zeer uitbundig. „De zaken gaan goed, zeer goed", zei hij. Rusk antwoordde: „Ja, en we willen dat ze goed blijven gaan". Kroesjtsjev zag er gezond en gebruind uit. Hij druitte sllé Amerikanen de hand en had een schertsende opmerking voor allen die hij al eens eerder had ontmoet. Hij deelde Rusk mee dat hij gisteren op de eendenjacht was geweest en tweemaal had gezwommen. Toen er enige verwar ring ontstond over de zitplaatsen rond de conferentietafel, riep hij: „Wees maar niet bang dat de boel in de war raakt Het is niet gevaarlijk hier, noch voor communisten noch voor kapitalisten Dean Rusk én zijn Britse ambtgenoot Lord Home brachten êen gezamenlijk be zoek aan Gromyko, die later ook Oe Thant, de secretaris-generaal van de UNO ont ving. Oe Thant zal van de gelegenheid ge bruik maken om met Kroesjtsjev en Gro myko overleg te plegen Over verdere stappen ter vermindering van het oorlogs gevaar. Nu het kernstopverdrag tot stand Zaterdag is een groep van 38 studenten van Schiphol naar Indonesië vertrokken. waar zij zes weken de gast zal zijn van Indonesische Studentenorganisaties. Bin nenkort zal een groep Indonesische studenten ons land bezoeken. delegaties in Moskou, waar vanmiddag, in aanwezigheid van premier Kroesjtsjev het kernstopakkoord in het Kremlin on dertekend zou worden. De Nederlandse Te levisie Stichting was voornemens een rechtstreekse uitzending uit Moskou over te nemen van de ondertekeningsplechtig heid. Vierenzestig landen hebben het kernstop verdrag „zeer gunstig" ontvangen, zo heb ben Amerikaanse functionarissen aan de hand van de beschikbare gegevens mee gedeeld. Tweeëndertig landen daarvan hebben zich tot op heden openlijk bereid verklaard, het akkoord te ondertekenen. Voorts hebben 29 landen het verdrag „gun stig" beoordeeld. Twee landen hebben zich er niét over willen uitlaten, zestien lan den moeten hun standpunt nog bepalen en drie landen (communistisch China, Frankrijk en Albanië) hebben zich er tegen verklaard. In industriële kringen bestaat de wens, dat kantoren van overheidsdiensten naar het voorbeeld van Duitsland zaterdags weer geopend zullen zijn. De vrije zater dag bij de overheidsdiensten heeft name lijk veel verzuim tijdens de werktijd tot gevolg voor het vervullen van allerlei for maliteiten. Voor het werken op zaterdag door ge meente-ambtenaren zouden de kantoren dan bij wijze van compensatie op een be paalde middag in de week gesloten kun nen zijn. Lichtenberg: Waarzeggen wordt betaald, de waar heid zeggen bestraft. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) is een organisatie op het spoor gekomen die een groot deel van de misdadige acti viteit in de Verenigde Staten schijnt te beheersen, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Justitie. De zaak is aan het rollen gebracht door de zestigjarige gevangene, Joseph Valachi, die een straf van twintig jaar uitzit wegens handel in verdovende middelen. De man, een zoon van Italiaanse landverhuizers, begon met te vertellen dat hij te Atlanta een medegevangene om het leven had ge bracht. Daarna onthulde hij bijzonderhe den over een onderwereldorganisatie, ge naamd „Cosa Nostra" (onze zaak) en ge leid door een „commissie". Deze commis sie zou „concessies" op het gebied van de handel in verdovende middelen, gok ken en ontucht uitgeven. LISSABON (AP) De Portugese poli tieke politie heeft bekend gemaakt, zeven mannen en twee vrouwen te hebben gear resteerd tijdens een geheime bijeenkomst in een huis in de buurt van Oporto. Bij de overval op het huis is een politieman om het leven gekomen, aldus het commu niqué, waarin verder geen bijzonderheden worden gegeven. Allen zijn gearresteerd wegens onder grondse ondermijnende activiteiten en we gens lidmaatschap van de verboden com munistische partij. De politie heeft in het huis voorts pam fletten, plattegronden van verscheidene wijken van Oporto met bepaalde aanwij zingen, lijsten met namen, adressen en te lefoonnummers etcetera in beslag geno men. aldus het communiqué. tt SPARTANBURG (Reuter) De grootscheepse Amerikaanse militaire oefening „Swift Strike III" die twee weken zal duren, is zondag niet geluk kig begonnen. Op grote schaal kwamen bfj Spartanburg in de staat Zuid-Caro- lina zesduizend militairen, jeeps, vracht auto's en artilleriestukken aan val schermen naar beneden. Door een ver keerde berekening kwam een deel van het materieel terecht in een gebied waar hoge militaire, leiders, burgerlijke auto riteiten en journalisten de oefening gadesloegen. Driehonderd waarnemers en toeschouwers moesten rennen voor hun leven, te meer daar enkele zware stukken losraakten van hun parachute en ongeremd naar beneden sloegen, te midden van de tribunes en geparkeerde auto's en hefschroefvliegtuigen. Generaal Paul Adams, de leider van het Amerikaanse strategische comman do, noemde het verloop van de oefening „onbevredigend". MOSKOU (Reuter-AFP) De Chinese leiders hebben zich openlijk tegen de com munistische gemeenschap uitgesproken en zij vergroten de internationale spanning, aldus de Russische minister van Defensie maarschalk Malinovski in een artikel in het Russische partij-orgaan de Pravda. De minister oefent critiek op de jongste verklaring van zijn Chinese geestverwan ten, waarin dezen de pro-westerse houding van de Sovjet-Unie aanvielen en het be perkte kernstopverdrag zwendel noemden. De Sovjet-Unie heeft zaterdag in ant woord op de Chinese verklaring dat de Sovjet-Unie bezig is met de Verenigde Sta ten een anti-Chinees bondgenootschap te vormen, gezegd dat zij de „verzinsels" over haar buitenlandse politiek verwerpt. Zij noemt de Chinese verklaring in grove tegenstelling met de algemene lijn zoals die door de communistische landen in de „internationale arena" wordt gevolgd. Het kernstopverdrag kan alleen bezwaren op roepen bij mensen die buiten de strijd tegen ke» noorlogen staan en die achter gro te woorden over de meest radicale ont wapeningsmaatregelen hun onwil om een ontwapening te bereiken verbergen, zo zegt de Russische verklaring. Volgens de Sovjet-Unie verandert het kernstopakkoord niets aan het thans be staande machtsevenwicht. Zij zegt nimmer met het akkoord te hebben ingestemd wan neer het alleen maar voordelen voor de andere partij zou hebben meegebracht. Iedereen, uitgezonderd China, geeft toe dat het kernstopakkoord een gunstig kli maat voor ontwapening heeft geschapen. De gehele wereld zou dus ongelijk heb ben en alleen de Chinese regering weet wat juist is, aldus de Russische verkla ring. Tot slot verzekert de Sovjet-Unie dat zij zal doorgaan met haar politiek van vre de en internationale vriendschap en met haar strijd voor algemene en volledige ont wapening. Geen samenzweringen of aan vallen kunnen de Russische buitenlandse politieke koers, aangegeven door Lenin, verder ontwikkeld bij de besluiten van de jongste partijcongressen, en door de in ternationale communistische beweging on dersteund. wijzigen, aldus de Russische verklaring. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Topsy 4 Uit stad en omgeving4, 7 Boekenhoekje 5 Kunst 5 Horen en Zien6 Economisch nieuws7 Beurs 7 In de Vishal en op zee7 Scheepsberichten 7 Sport9, 10, 11 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1