Op zee gerichte industrie langs het gehele Noordzeekanaal Verbreding van vaarwater is hoogst noodzakelijk AGENDA 3 Verkeerslichten bij Oudenrijn oorzaak van meer botsingen Bredase agent neergeslagen Scooter op snelweg door lekke band over de kop NIBBELTIE EN Z'N PRETPILLEN POLLE, PELLI EN PINGO CONCLUSIE COMMISSIE PRINSEN Acht slachtoffers van het water Prinses Irene viert haar verjaardag in Italië Toeristen omgekomen in het buitenland Acht doden in het verkeer Internationale samen werking charmant gesymboliseerd Dief van meer dan honderd fietsen liep in de val Regenkans kleiner mÊSÊKSÈC MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Olifantenjacht tijdens koninklijk bezoek aan Thailand Bevrijdingsvuur uit Bayeux naar Eindhoven zeesoe, waarom DOE vlE ZO RAAR?,/ 'pOllt EN PIh]60 HEBBEN EEN mi VOOR ME66MAAKT,,. J r,EN Ï>AAR 1KER NIET t>OOR 2I6M JCAN, MOET IK VOORUIT VOELEN iJ sNrJ'jW S',7,de?-" Sir- ©P1B Rijnsburgs bloemencorso Kerkelijk nieuws )UO0OOÜOOO©OOOOOOOOOOOO0OOOO ÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Beide oevers van het Noordzeekanaal moeten voor de eeuwwisseling volledig ter beschikking komen van industrieën, die zijn aangewezen op de nabijheid van een zeevaarweg. Op grond hiervan moet selectie worden toegepast. Industrieën, die niet onmiddellijk gebruik hoeven te maken van een zeevaarweg, moeten ge situeerd worden in de omgeving van Amsterdam, bijvoorbeeld in de Zaan streek en in de IJselmeerpolders. Deze opvattingen zijn te vinden in de nota van de commissie-Prinsen, die zich viereneenhalf jaar heeft beraden over de toekomstige ontwikkeling van Am sterdam. Zij stemmen overeen met de mening van de economisch-technolo- gische dienst voor Noord-Holland. De commissie heeft aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geadviseerd dat in een streekplan moet worden uitgemaakt hoe dit alles moet passen in een totaal aan ruimtelijke ordening. Over de vesti ging van industrieën in de omgeving van Amsterdam is al intergemeentelijk over leg gaande. De commissie die in juni 1958 op initia tief van het provinciaal bestuur in het le ven werd geroepen, kwam n eerste in stantie tot de conclusie dat verbreding van de havenmond noodzakelijk was. Daarmee is men inmiddels begonnen. Verbreding van het kanaal achtte men al evenzeer nodig. Bij Velsen zijn de voorbereidende werkzaamheden hiervoor al ter hand ge nomen. Het weghalen van tal van obstakels wordt door de commissie noodzakelijk ge acht. Men doelt hier onder meer op de Hemspoorweg, die snel zal moeten ver dwijnen en door 'n tunnel worden vervan gen. Ook wordt gewezen op de noodzaak de sluizen in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Wijk bij Duurstede te verdubbelen Dat dit kanaal aan de eisen van de tijd moet worden aangepast staat volgens de commissie buiten kijf. Een modernisering van het Noordzeeka naal zal vermoedelijk nog veel meer voor zieningen eisen. Er zal later nog moeten worden beslist of er een verbinding moet komen tussen het Amsterdam-Rijnkanaal en het westelijk havenbekken van Amster dam. Ook het graven van een nieuw bin- nenvaartkanaal benoorden Amsterdam Noord hoort tot de mogelijkheden. Het rapport van ir. Snijders, de direc teur van de Amsterdamse havens en han delsinrichtingen, heeft indertijd veel op zien gebaard, omdat het voorzag in ha vengebieden buiten het Amsterdamse grondgebied. De commissie heeft zich ech ter niet alleen volledig achter ir. Snijders gesteld, maar zelfs gezegd dat zij zijn plannen nog te voorzichtig acht. Van groot belang voor de beschouwingen van de commissie Prinsen zijn de overwe gingen over het woonklimaat in het onder havige gebied. Alle leden van de commis sie hebben als hun overtuiging uitgespro ken, dat het huidige woonklimaat niet al leen moet worden behouden, maar zoveel mogelijk zelfs verbeterd. De personeelsvoorziening van de be drijven aan en annex, aan de zeehavens is in de commissie meermalen ter spra ke geweest. Voorzover deze een sociaal c Openluchttheater Bloemendaal, vandaag 20.15 u.: Hoofdstadoperette met „In einer kleinen Konditorei". Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Vlaskop Smiley", a.L; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Romulus en Remus", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „55 dagen in Peking", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Elvis op z'n best", a.l. Minerva, 14.30 u.: „Uit de brand ben je", a.l. Vandaag 20.15 u.: „Echtscheiding op z'n Italiaans", 18 j. Van dinsdag af 20.15 u.: „Desiree", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Der Vogelhandler", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.:„Terreur in New York", 14 j. Studio, 10.30 u.: Jeugvoorstelling, a.L, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De nacht van de kou- we neuzen", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Sjors van de rebbellenclub", a.l. Vandaag 19 en 21.30 u.: „Mondo Cane", 18 j. Dinsdag 19 en 21.30 u.: „Adieu, lebe wohl, good bye", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.3022.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Poppe Damave. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Dvorsjak. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 10 augustus: H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22 30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 25 augustus. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zondag 13-17 u„ vrijdagavond 20-22 u. Tot en met 9 augustus. Linnaeushof, Bennebroek: Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): dagelijks (be halve zondag en vandaag) 14.30 u. en woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag ook 20.15 u.: Voorstellingen Poppentheater Merlijn. Tot en met 24 augustus. Jeugdclrcus Bas (Duinlustparkweg no. 56, Santpoort): dagelijks, behalve zondag, voorstellingen om 14 en 20 u. Tot en met 16 augustus. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 2 augustus). MAANDAG 5 AUGUSTUS City, 20 u.: „So lacht und küsst man in Tirol". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Jeugdcircus Bas, Duinlustparkweg 56, Santpoort, voorstellingen om 14 en 20 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14 30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 uur; parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüste laan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DINSDAG 6 AUGUSTUS City, 20 u.: „So lacht und küsst man in Tirol". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Jeugdcircus Bas, Santpoort: voorstellin gen om 14 en 20 uur Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 to 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; fili aal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur; wijkcen trum „De Duinpan", Willem de Zwijger laan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. MAANDAG 5 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.L5 u.: „Nor man Wisdom, de ijzervreter". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Twee vrouwen". W.B. Theater, 20 u.: „Konvooi als lok- 33S". DINSDAG 6 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Slachtoffer". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Twee vrouwen". Tijdens het bezoek van koningin Julia na en prins Bemhard aan Thailand, van 15 tot 22 oktober, zal te hunner ere bij de noordelijke stad Cheingmai een drijf jacht op olifanten worden gehouden. Leger en luchtmacht van Thailand zullen het koninklijke paar een show aanbieden. Bouwen in Finland. Vijf leden van de Nederlandse Katholieke Arbeiders Jeugd zijn het afgelopen weekeinde naar Finland gevlogen om er drie maanden te werken aan een oecumenisch centrum in Rekola. Veertig Belgische voortrekkers zullen vier weken lang de Nederlanders assisteren. Rekola ligt in het bisdom Hel sinki, waarvan de Nederlander mgr. G. Cobben bisschop is. probleem vormt ziet de commissie met belangstelling uit naar het rapport, dat de samenwerkende scheepvaartverenigin gen, noord en zuid, daarover laten sa menstellen. De personeelsvoorziening hangt echter ook nauw samen met de natuurlijke aan was van de beroepsbevolking in de om geving van het Noordzeekanaal en met de migratie naar dat grote en gevarieer de werkgebied. De vooruitzichten in de mografisch opzicht hebben de aandacht van de commissie. Aan de provinciale planologische dienst is onlangs verzocht dienaangaande van voorlichting te dienen. De leden van de commissie-Prinsen zijn eenstemmig van oordeel, dat het „stu ren" van de ontwikkeling van het haven bekken thans in handen is van volkomen voor hun taak berekende organen. Men meent dat de nieuwe havenmond van het Noordzeekanaal aan actuele ei sen van toegankelijkheid zal voldoen en bovendien „toekomstwaarde" zal bezitten. Juist door deze toekomstwaarde zal zij kunnen fungeren als hefboom voor de ver dere expansie voor de economie van het gehele havenbekken, een expansie, die noodzakeklijk is om de voortgaande aan was van de Nederlandse beroepsbeyolking een bestaan te verschaffen op een zo ste vig en breed mogelijke grondslag op een niveau dat de toets der vergelijking met het welzijnspeil elders in Europa zal kun nen doorstaan. De bijna dertigjarige Amsterdamse chauffeur Chr. J. Boeree is in de afgelo pen nacht omstreeks half twee door onbe kende oorzaak in het water van de Schin kel ter hoogte van de Rietwijkerstraat ge vallen en verdronken. Bij het zwemmen in de IJsel is zater dagmiddag de 21-jarige mevrouw Lichte- rink uit Olburgen, gemeente Steenderen, verdronken. Ook de 22-jarige mevrouw Bruè' uit Steenderen werd die middag het slachtoffer van de IJsel. van de IJsel. Zondagmiddag om half zes is het andêr- halfjarig dochtertje van de familie N. F. Hazenbroek uit Den Haag in het water rondom het gemeentelijk kampeerterrein in Woerden geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag is in het Laakkanaal in Den Haag bij het Veluweplein de 23-jarige J. van der Meer uit deze stad bij het zwemmen verdronken. De SCH 236 heeft zondagmiddag het lichaam van de 66-jarige C. Lakker uit Goedereede uit zee opgepikt. De man werd sedert 31 juli vermist aan boord van de kotter Goeree 4. De dertienjarige Andries van Dijk uit Rozenburg, die sinds 1 augustus werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Zater dag heeft de rijkspolitie te water zijn stoffelijk overschot opgehaald uit het Brielse meer. Op het strand van het Eurorecreatie centrum te Westerhoven is aangespoeld het stoffelijk overschot van de twaalfjari ge padvinder Jackie Kivit uit Helmond, die sinds donderdagmiddag werd vermist. De jongen maakte deel uit van een groep Helmondse padvinders, die onder leiding van een vaandrig een bezoek brachten aan het Eurostrand. Prinses Irene viert haar verjaardag in huiselijke kring in het Italiaanse vakantie verblijf van het koninklijk gezin in Porto Ercole. De prinses is reeds de vorige week in Porto Ercole aangekomen. Zij zal niet terugkeren naar Barcelona, waar zij sinds 1 juni bij een bevriende Spaanse familie logeerde. De 23-jarige Guust Nyst uit Zeist is za terdag in Tournon, zeventig kilometer ten zuiden van Lyon, waar hij kampeerde, om het leven gekomen. Hij werd door het kolkende water van de buiten zijn oevers getreden rivier de Doux, een zijrivier van de Rhóne, meegesleurd, toen hij hielp bij pogingen een auto in veiligheid te bren gen. Guus was de oudste zoon van het gezin Nyst, dat met nog enige vriendjes van de kinderen in twee auto's een vakantie reis maakte. Het gezelschap bestond uit in totaal tien personen. Het water van de rivier was door re gens zo hoog komen te staan, dat vijf kampeerterreinen moesten worden ont ruimd. Een boerderij stortte in als gevolg van de overstroming. De boer en de boerin kwamen hierbij om. Ook een zesjarige jongen is om het leven gekomen. Een aan tal kampeerders moest in het ziekenhuis van Tournon worden opgenomen. Een 76-jarige toerist uit Den Haag, Heinz Wiechert, is om het leven gekomen bij een ongeluk op het station van de va kantieplaats Mittenwald in de Beierse Al pen. Heinz Wiechert was op reis naar Inns bruck in Oostenrijk. Bij een kort opont houd in Mittenwald verliet hij even de trein om op het station iets te eten te kopen. Op het perron werd hij overreden door een bagagewagen. Hij overleed ter plaatse. Een reddingsploeg heeft zaterdag het lichaam gevonden van de Amsterdamse student Gerbrand van der Lech, die don derdag bij een poging in de Franse Al pen de Dru te beklimmen een val van vierhonderd meter had gemaakt. Ook vond dezelfde reddingsploeg het lichaam van een onbekende bergbeklim mer, die ongeveer twee weken geleden moet zijn omgekomen. In september vertrekt een groot aantal vertegenwoordigers van de Eindhovense bevolking naar het Normandische plaatsje Bayeux om er het bevrijdingsvuur te ha len. Dit bevrijdingsvuur, dat in tegenwoor digheid van de Eindhovenaren in de avond van 16 september in Bayeux wordt ont stoken, wordt door een ploeg wielrenners van Bayeux naar Brussel gebracht. At leten van Eindhovense gymnastiekvereni gingen brengen het vuur dan verder naar Eindhoven, waar het in de vooravond van 18 september zal arriveren. Burgemeester Witte ontsteekt met het vuur de vlam op de koperen zuil, die bij het bevrijdings monument op de Wal staat. Bij het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht, waarschijnlijk het drukste ver keersknooppunt van Nederland, is gecon stateerd dat na de plaatsing van ver keerslichtrn het aantal ongelukken bijna verdubbelde! Hoewel de verkeersintensiteit op dit plein in 1960 (op 11 januari 1960 werden de ver keerslichten in gebruik genomen) met nau welijks drie percent toenam, steeg het aan tal ongevallen in vergelijking met het jaar daarvoor evenwel van 144 tot 259. Uit een onderzoek is gebleken, dat wèl het aantal verkeersongevallen op het plein verminderde maar dat er een sterke toe neming van het aantal ongelukken viel te constateren op de direct aansluitende weg gedeelten, voornamelijk door kettingbot singen. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat het percentage ongevallen in de ochtenduren groter is dan dat in de middag. Nage gaan wordt of de zonnestand wellicht in vloed heeft op de zichtbaarheid der lich ten. De kettingbotsingen komen vooral voor bij het verspringen der verkeerslichten op geel, resp. rood. Daarentegen blijkt, dat kettingbotsingen op het plein zijn afgeno men, maar de flankbotsingen niet, hetgeen waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan het voorsorteren op het plein. Enkele vechtersbazen onder de duizen den bezoekers, die dit weekeinde aan de viering van het Bredase bierfestival en de botermertfeesten hebben meegedaan, heb ben de politie tot het oproepen van ver sterking genoodzaakt. Een agent is mis handeld, toen hij in de grote feesthal met een inspecteur een bij een vechtpartij ge wonde jongeman hulp wilde gaan bieden De jongeman was met een bierglas zeer ernstig aan het hoofd gewond en had veel bloed verloren. De agent werd door de broer van de jongeman, die meende, dat de gewonde werd gearresteerd, tegen de grond geslagen. Naar aanleiding van de rumoerigheden in de feesthal heeft de politie laten omroe pen dat het met het feesten gedaan zou zijn als het publiek niet rustiger zou wor den. Naar schatting hebben ongeveer 25.000 personen tot dusver de feestelijkheden be zocht. De feesten, die donderdag zijn be gonnen, duren tot en met 15 augustus. Op de snelweg Utrecht-Arnhem, onge veer ter hoogte van de buurtschap Over- berg te Leersum, is zondagavond om streeks half negen de 31-jarige mevrouw Teunissen uit Nijmegen bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Met haar anderhalfjarig zoontje zat zij op een door haar man bestuurde scooter. Door het klappen van een band sloog de scooter over de kop. Het kind brak een been en liep verscheidene hoofdwonden op. De heer Teunissen kreeg een shock. Zij zijn over gebracht naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal. De 22-jarige dienstplichtige soldaat C. Commissaris uit Rucphen is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto, waarin hij met twee zusjes zat, in het wa ter van de Singel te Breda beland, nadat hij in botsing was geweest met een combi auto. De beide meisjes konden door per sonen, die het ongeluk zagen gebeuren, on middellijk uit het water worden gehaald, maar de militair, die onder meer een ern stige hoofdwond had opgelopen, overleed zondag in het St. Ignatius-ziekenhuis in Breda. De bestuurder van de andere auto is ge arresteerd, want uit een bloedproef bleek Nibbeltje iets, dat z'n Hij daalde en zweefde 16-17 Toen zag aandacht vroeg. voor een raam. Hij zette het schroefje op z'n hoedje stop en stond nu op het kozijn. Langs de gor dijnen keek hij naar binnen. Wat hij daar zag? Een ziek jongetje, dat op bed lag, bij het venster. Ach, die zag er wel treurig uit; zo bleek en ma gertjes ^2^ - J242-t tflPINHIGIN, dat de man, die met grote snelheid1 had gereden, onder invloed van alcohol was. De twintigjarige J. Laarhoven uit Zei- hem is zaterdagavond met zijn bromfiets op de weg van Zelhem naar Halle tegen een boom gebotst en om het leven geko men. In het St. Lucasziekenhuis te Winschoten is zondagmiddag overleden de 48-jarige M Bos uit Nieuwe Schans. Zaterdag 27 juli werd de heer Bos toen hij per bromfiets op de rijksweg Groningen-Nieuwe Schans reed, door een personenauto aangereden Op het kruispunt van de Bundesstrassen nr. 56 en nr. 1 in Juelich bij Aken zijn vrijdagmiddag een Nederlandse en een Duitse personenauto met elkaar in botsing gekomen.. De 65-jarige C. F. Rooke uit Amsterdam werd hierbij zo ernstig ge wond, dat hij op weg naar een ziekenhuis overleed. In het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg is de driejarige Liesbeth van Boxtel uit Tilburg overleden. Het meisje werd vrij dag ogenschijnlijk niet ernstig gewond toen ze, vlakbij de ouderlijke woning, bij het oversteken van de weg tegen de zij kant van een passerende personenauto liep. De 76-jarige heer B. Brueker uit Losser is verongelukt. Hij reed per fiets over de Glanerbrugstraat te Losser en week plot seling naar links uit om naar zijn woning te gaan. Op dat moment werd hij aange reden door een inhalend busje. Op de grote verkeersweg Venlo-Nijmegen onder de gemeente Bergen zijn vrijdag twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. De 45-jarige J. Liemburg uit Langezwaag (Fr.), die zijn elfjarig zoon tje op de duo meevoerde, werd bij deze botsing zo ernstig gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis te Venlo overleed. Zijn zoontje liep een schedelbasisfractuur op en is in ernstige toestand naar ge noemd ziekenhuis vervoerd. Vele tienduizenden hebben zaterdagmid dag naar het Rijnsburgse bloemencorso ge keken. Het was een kleurig sprookje dat tot motto had „internationale bloemenpa- rade". Niet minder dan 32 praalwagens en met veel bloementoeven opgemaakte per sonenauto's reden mee. „Dierenrijk" werd als de mooiste wagen door de jury uitver koren. Peruaanse schonen, Japanse gei sha's, meisjes uit Monaco en een Moskou- se hadden als figuranten op deze wagens plaatsgenomen om de internationale sa menwerking in charmante symboliek uit te beelden. Kort voordat het corso vertrok viel er een lichte regenbui en toen het weer van Leiden naar Rijnsburg trok regende het weer, hetgeen echter de belangstelling geen afbreuk deed. Geref. Kerken Beroepen te Wapenveld en te Wilsum (O.) R. Pluim, kand. te Meppel te Sint Anna Parochie J. W. de Roo te Sellingen te Kapelle-Biezelinge E. C. Kim te Reit- sum (Fr.). Opvallend is ook, dat het slippen een grotere rol is gaan spelen: van 1957 tot 1959 kwamen gemiddeld 4 tot 5 slipgeval- len voor, in 1960 echter 27. Ook hier speelt het afremmen voor de lichten waarschijn lijk een belangrijke rol. Het centraal Bu reau voor de Statistiek, dat deze gegevens heeft gepubliceerd, merkt op dat het bij Oudenrijn om een afweging van belangen gaat. De verkeerslichten op het plein wa ren nodig om een betere afwikkeling van de verkeersstroom te verkrijgen. Als prijs daarvoor heeft men nu in de eerste plaats een aantal kettingbotsingen vóór de lich ten moeten aanvaarden. Door betere vóór waarschuwing zal worden getracht deze te voorkomen. De kettingbotsingen ont staan gewoonlijk door sterk afremmen bij het verspringen der verkeerslichten. Een 40-jarige inwoner van Hengelo heeft bekend in het oosten van het land ruim honderd fietsen te hebben gestolen. Hij werd in Hengelo gearresteerd toen hij een in Apeldoorn gestolen fiets bij het station in ontvangst wilde nemen. Hij ging op een zeer speciale manier te werk. Hij plakte op de spatborden van de fietsen plaatjes die de Nederlandse Spoorwegen ter beschikking stellen van hen, die vaak hun fiets per trein verzenden en hun naam op hun rijwiel willen aanbrengen. Op die plaatjes schreef hij een gefingeerde naam met adres, waarna hij de fiets aan een station ter verzending naar Hengelo aan bood. In Apeldoorn nam hij een dames fiets weg en diezelfde avond zag de vader van de gedupeerde, die bij Van Gend en Loos werkt, de fiets in1'het stationsgebouw van Apeldoorn staan. Er zat een naam plaatje op van iemand in Amsterdam en er hing een rijwielkaart aan het stuur waarop stond dat de fiets naar Hengelo moest. De politie werd gewaarschuwd, die de fiets naar Hengelo liet sturen, waar een rechercheur bij de af te halen fietsen op post ging staan. Toen de dief de fiets kwam afhalen werd hij gearresteerd en naar Apeldoorn overgebracht. Bij huiszoe king in Hengelo bleek dat hij over vele adresplaatjes van de N.S. beschikte. Hij plaatste meestal vóórdat hij een fiets wegnam een advertentie dat hij er een te koop had om op die manier zeker te zijn van een koper. Het K.N.M.I. deelt mee: Tijdens het weekeinde stond het weer in West-Europa geheel onder invloed van sto- ringsgebieden welke zich langs de flank van een gebied met grote warmte boven Duitsland en het Middellandsche Zeege bied naar het noorden bewogen en uitein delijk aanleiding gaven tot een depressie, welke maandagmorgen aangekomen was op de Noordzee bij de Engelsche oostkust. Het passeren van de storingen gaf op.uit gebreide schaal aanleiding tot onweer en zware regenval. Verschillende plaatsen in ons land, En- land, Schotland, Frankrijk en het Alpen gebied meldden 40 millimeter of meer. In middels heeft belangrijk koelere lucht de warmte verdreven tot in Polen en Joego slavië. Op de oceaan nadert nu een krach tige rug van hogeluchtdruk welke zich in oostelijke richting over Engeland en de Golf van Biscaye uitbreidt, waarbij de depressie boven de Noordzee zich in onge veer noordelijke richting verder van ons land zal verwijderen. De regenkansen worden dan ook geringer en er zullen weer meer opklaringen voorkomen, het eerst in het zuidoosten van het land. WFFRRAPPORTEN Maximum- temperaturen w M (3 binnen- en buitenland. d 2 Neerslag: laatste 24 uur. o E V a V iC S aS Den Helder geheel bew z 18 24 Ypenburg geheel bew zzw 21 12 Vlissingen regen zzw 20 5 Eelde geheel bew. zzo 21 24 De Bilt regen zzw 21 21 Twente geheel bew. zzo 22 10 Eindhoven motregen zzw 21 0,1 Zd-Limburg geheel bew. zzw 23 2 Helsinki onbewolkt no 22 0,3 Stoqkholm zwaar bew. no 22 0 Oslo onbewolkt no 26 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 27 3 Aberdeen regen nnw 17 29 Londen geheel bew. wzw 17 10 Amsterdam motregen z 22 14 Brussel onbewolkt zw 21 2 Luxemburg half bew. zw 20 0,4 Parijs licht bew. z 15 17 Bordeaux zwaar bew. windst. 23 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt n 31 0 Berlijn zwaar bew. zw 34 2 Frankfort half bew. zw 25 7 München zwaar bew. z 25 4 Zurich zwaar bew. nw 20 8 Genève onbewolkt zw 22 0 Locarno zwaar bew. windst. 26 12 Wenen zwaar bew. nw 34 14 Innsbruck zwaar bew. O 30 0,3 Belgrado zwaar bew. w 34 0 Athene onbewolkt nno 32 0 Rome licht bew. windst. 34 0 Ajaccio onbewolkt O 30 0 Madrid licht bew. windst. 30 0 Mallorca licht bew. windst. 32 0 Lissabon zwaar bew nw 25 Dinsdag 6 augustus Zon op 5.08 uur. onder 20 23 uur. Maan op 21.18 uur, onder 6.01 uur. Maanstanden 5 aug. 10.31 uur volle maan. 12 aug. 7.22 uur laatste kwartier 19 aug. 8.35 uur nieuwe maan. 27 aug. 7.54 uur eerste kwartier Hoog en laag water in I.Tmuiden Maandag 5 augustus Hoog water 3.32 en 16.01 uur. Laag water 11.35 en 23 59 uur Dinsdag 6 augustus Hoog water 4.12 en 16.41 uur Laag water 12 18 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2