WIE WAS STEPHEN WARD? Dood van Ward laat vele vragen onbeantwoord Bonn blijft ongerust Soekarno niet ingenomen met akkoord van Manilla WERELDNIEUWS J Van dag tot dag\ Stephen Ward Nazi's dreigen de verkeerde arts in Würzburg Blank meisje door 5 negers aangerand Wroeging' en late bekentenissen na zijn overlijden UNO krijgt laatste woord over Borneo Italië's fascisten gingen op de vuist Syncom II zond uit '€)p de f t^raatótoel Vietnamese monnik verbrandt zich MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 3 - Op autoweg ontvoerd McNamara op terugreis weer langs Adenauer Meineed W roe ging Cri Stellweg Gaat u met vakantie? Stephen Ward is in botsing gekomen met de regels van de samenleving. Dat conflict is uitgelopen op zijn dood. Men behoeft niet weekhartig te worden om vast te stellen, dat we hier te doen hebben met een tragisch geval. Want de samenleving is wreed tegenover degenen die zich niet voegen naar haar wetten. Wie afwijkt van het gesanctioneer de patroon wordt voor de rechter gebracht; en achter alle „schandalen" en geruchtma kende rechtszaken staat de tragiek en het leed van de ontspoorde enkeling, de gees telijk in de knoop geraakte mens, die het slachtoffer is geworden van zijn aanleg en omstandigheden. Zo'n psychisch ontwrich te enkeling lijkt Stephen Ward te zijn ge weest. Een openbaar strafproces is een slechte gelegenheid om zich een beeld te vormen van de persoon van de verdachte. De rechtspleging houdt zich aan de feiten van de tenlastelegging, en naar mate die op zien baren staat het proces in de publieke aandacht. In het proces-Ward waren die feiten inderdaad opzienbarend. Premier Macmillan zal niet de enige zijn geweest voor wie „een geheel nieuwe, onsmakelij ke wereld is opengegaan." Maar aandacht voor die wereld is op zijn plaats. Een sa menleving zou struisvogelpolitiek bedrij ven als zij de confrontatie met haar uit wassen uit de weg ging. Dat die confron tatie slechts zin heeft als zij zich los maakt van de goedkope hilariteit van oppervlakkige schandaal-journalistiek, spreekt vanzelf. Slechts dan ook kan men zonder valst sentiment de aandacht vragen voor „de tragiek van dr. Ward." Wie Wards leven overziet krijgt de stel lige indruk, dat we hier te doen hadden met een in hoge mate onaangepast mens. Zijn hele leven was hij een dwangmatig vrouwenjager, die het niet kon stellen bui ten het opzien dat hij hiermee baarde. Tot 'n serieuze verhouding was hij ech ter nooit in staat. Het huwelijk dat hij op 36-jarige leeftijd sloot werd na enkele we ken ontbonden. Ward, die buitengewoon hartelijk en amusant kon zijn, genoot van de invloed die hij had op een bepaald soort meisjes. Hij zag zich (en waarschijnlijk wel terecht) niet als een ordinaire soute neur, maar als een middelaar tussen de sociale lagen van de maatschappij, en hij nam zich verschrikkelijk serieus in die rol. Zijn gedrag was stellig immoreel, maar Ward bouwde zich een beeld van zichzelf op, waarmee hij zijn twijfels aan zichzelf leek te kunnen overwinnen. Het proces vernietigde dit zelfrespect en zou het ein de hebben betekend van zijn zo begeerde rol in het society-leven. Dat was meer dan hij kon verdragen. Ward heeft zijn onaan gepastheid met de dood betaald. De tragiek van het proces-Ward is de tragiek van zo menige strafzaak. Het is de tragiek van een samenleving die geen weg weet met haar uitwassen en daar met een tamelijk gerust geweten een paardemiddel op toepast: wie zich niet aanpast wordt uit de samenleving verwijderd. Als hij in die maatschappij terugkeert is hij het rech te spoor vrijwel nooit nader gekomen, want opgelost is er niets. Dit is in wezen toch een bijzonder primitief systeem. Het lijkt ons één van de opvallende lessen van het proces-Ward. (Van onze correspondent) BONN De Würzburger huidarts, dr. Erich Hetterich, is naar 't buitenland ge vlucht uit angst voor 'n stroom dreigemen ten die hem dagelijks per post en per tele foon overviel. Ook kreeg hij op zijn spreek uur bezoek van stevige mannen, die hem in ondubbelzinnige taal met de dood be dreigden. Al deze dreigementen waren echter aan het verkeerde adres, want zij waren niet bedoeld voor dr. Erich Hetterich, maar voor de zenuwarts dr. Elmar Herterich, die naam maakte met zijn actie tegen een aantal prominente leden van de Würz- burgse rechtelijke macht, van wie hij aan toonde dat zij zeer compromitterende nazi verledens hadden. Herterich is bezig zijn emigratie naar Zweden voor te bereiden. Ook hij kan het niet meer uithouden permanent bedreigd te worden. Het Würzburgse blad „Main- Post", dat al enige malen heeft gepubli ceerd dat dr. Erich Hetterich niet iden tiek is met dr. Elmar Herterich, heeft al enige tijd geleden de politie gemaand in te grijpen en de beide artsen te bescher men. Tot nu toe zonder resultaat. Het blad waarschuwt er dan ook 't- afgelopen week einde voor dat Würzburg de naam krijgt een dorado te zijn van een nazistische „mafia", een onderdak voor gangsters en een broedplaats voor politieke nozems. GARY (Indiana) Vijf negers hebben gisteren de 22-jarige Mary Taylor ont voerd. Zij was met haar vriend op weg van Cleveland naar Chicago. Drie van de vijf negers vergrepen zich aan het meisje. De vijf mannen, die met messen gewa pend waren, overvielen het paar tijdens een rustpauze aan de kant van de weg. De vriend werd gebonden. Nadat hij zich had weten te bevrijden, waarschuwde hij de politie, die onmiddellijk een speurjacht inzette. De auto met de negers en het meisje werd spoedig gevonden. Drie mannen wer den onmiddellijk gearresteerd, de anderen wisten te ontvluchten. Een van hen werd later in een rivier gevonden. Hij zei, dat zijn vriend inmiddels was verdronken. (Van onze correspondent) ALGEMEEN WORDT THANS er kend dat, hoe afkeurendswaardig Wards levenswandel ook geweest moge zijn, het proces een voor hem in hoge mate onbillijk verloop heeft gehad. Men kan een man als Ward namelijk gemakkelijk verguizen, maar een gecompliceerde, wonderlijke persoonlijkheid zoals hij is geweest, eenvoudig te rubriceren als een „smerige vent", zoals de openbare aan klager deed, doet de werkelijkheid ge weld aan. Ward was van een goede familie. Zijn vader was plattelandsdominee, die zich tot kanunnik van de kathedraal van Roches ter opwerkte. Hij stond bekend om zijn moderne ideeën. Zijn moeder was van Ierse adel. REEDS OP SCHOOL omringde Ward zich altijd met de aardigste meisjes. Hij had een bijzondere charme voor vrouwen. Hij zei dat dit kwam omdat hij zich altijd voor hen als persoon interesseerde. Vrou wen fascineerden hem. In zijn ouderlijke woonplaats Torquay vormde hij het ge vierde middelpunt van allerlei feestjes. Korte tijd werkte hij in Hamburg als vertaler. Deze baan mislukte. Hij ging toen avonturen. Zelfs was hij enige tijd werkzaam in een Londens pakhuis, waar hij de vloer aanveegde. Hij ging hier elke dag met zijn eigen auto naar toe. Daarna ging hij naar Parijs, om aan de Sorbonne Franse litteratuur te studeren. Hij trad op als gids voor Engelse en Amerikaanse studenten. TENSLOTTE BESLOOT hij, op advies van een oom, naar Amerika te gaan om osteopatie te studeren. Na vijf jaar be haalde hij daar he^ diploma. Hij blonk spoedig uit. Eerst had hij een praktijk in Torquay. In de oorlog wilde men hem niet bij het medisch korps van het leger heb ben, omdat osteopaten niet werden er kend. Overgeplaatst naar het tankkorps, genas hij een kolonel en enkele andere of ficieren van rugpijn. Hij mocht toen een eigen legerpraktijk beginnen. Later diende hij in India en ontmoette daar Gandhi. Deze had een stijve nek. De behandeling door Ward werd een succes en zij werden goede vrienden. NA DE OORLOG besefte Ward, dat om de top te bereiken, hij aan de top zou moeten beginnen. Hij werkte eerst in een -a,- Stephen Ward f kliniek in een gegoede Londense buurt. Op een dag belde de Amerikaanse ambassade op, met de vraag welke dokter men fyon aanbevelen voor een zeer belangrijke pa tiënt. Ward nam de telefoon op hij aar zelde geen ogenblik en zei, dat dokter Ward de aangewezen man was. De patiënt kwam. Het bleek Averell Harriman te zijn, de Amerikaanse ambassadeur. Ward zei on middellijk tegen hem, dat hij het zelf ge weest was die zich had aanbevolen. Harri man nam het dit echter niet kwalijk. De Amerikaan was zo tevreden over de be handeling, dat hij Ward aan zijn vrien den aanbeval. KORTE TIJD LATER opende Ward zijn eigen kliniek. De toplaag van de maat schappij werd zijn cliëntele. Hij behandel de o.a. koning Peter van Joegoslavië, Ava Gardner, Frank Sinatra en Elizabeth Tay lor. Als kunstenaar viel hij eveneens op en hij schilderde en tekende vele van zijn patiënten. Zijn eerste grote tentoonstelling vond in 1960 in Bond Street plaats. Ward wordt beschreven als iemand die met mensen uit alle lagen van de bevolking op zeer gemakkelijke manier kon omgaan, dat hij mensen wilde zien als mensen en niet als vertegenwoordigers van klassen of groepen. Waarom hij zich speciaal tot vrouwen van een bepaald al looi voelde aangetrokken, is niet te zeg gen. Zelf beschouwde Ward zich als een soort professor Higgins uit Shaws „Pygmalion", die meisjes als Christine Keeler en Mandy Rice-Davies betere kansen wilde geven en hogerop wilde brengen. Er was zeker sprake van een machtsgevoel, dat Ward over deze van hem afhankelijke uit de goot opgeraapte wezentjes kon uitoefe nen. Zij keken allemaal vol verering naar hem op en doen dat nog. MISSCHIEN sloeg zijn 22-jarige vrien din Sylvia Parker de spijker op de kop, toen zij zei: „Wat er met Stephen ver keerd is, is, dat hij lijdt aan een Peter Pan-complex" (het jongetje dat niet wil de opgroeien hoofdfiguur uit het gelijk namige Engelse kinderboek). Ward, die het belangrijk vond om met invloedrijke mensen om te gaan, had tij dens de Cuba-crisis ook als amateur-be middelaar gefungeerd tussen Ivanov en Lord Arran, een vooraanstaand conserva tief politicus en journalist. WARD SPEELDE OP vele gebieden de amateur. Hij was een amateur-psychiater, die anderen begreep en wilde helpen. Hij zette er alles op om tot de grote wereld te behoren, maar geld, waarmee hij niet kon omgaan, schijnt geen grote rol te heb ben gespeeld. Zijn omgang met Ivanov was lauw. Ward bewonderde Rusland, maar politieke bete kenis schijnt zijn contact met Ivanov niet te hebben gehad. (Van onze correspondent) LONDEN De artsen zijn er niet in geslaagd het leven van Stephen Ward te behouden. Zaterdagmiddag kwam het ein de. En daarmee het slot van zijn per soonlijke drama. Het proces is hiermee automatisch geëindigd. Ward heeft nooit de uitspraak van de jury gekend en hij heeft door zijn geslaagde zelfmoord de uitspraak inzake de strafmaat onmogelijk gemaakt. De meeste advocaten met wie wij tij dens het proces hebben gesproken, waren van mening dat hij vrijspraak verdiende, gezien het uiterst wankele bewijsmateriaal. Maar de jury is altijd onberekenbaar en besliste anders. Ward heeft voor zijn dood nog dertien briefjes geschreven. In één daarvan, dat hij kennelijk nog juist voordat de bewus teloosheid intrad, heeft achtergelaten in een dun, bevend handschrift, vertelt hij waarom hij zelfmoord heeft gepleegd: Na het slotbetoog van de rechter was voor hem alle hoop vervlogen. Het proces beschouwde hij als een politiek proces, omdat men zich voor Profumo op hem zou hebben willen wreken. „Het spijt mij dat ik de aasgieren teleurgesteld heb", zo ein digde hij. (Van onze correspondent) BONN Volkomen onverwacht is gis teravond de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, die een bezoek van enige dagen aan de Bondsrepubliek afge lopen zaterdag officieel al beëindigd had, in Bonn aangekomen. Vandaag zou hij op verzoek van dr. Adenauer in de bonds- kanselarij besprekingen voeren. McNama ra zou in de loop van de dag regelrecht van Bonn terug vliegen naar de Verenig de Staten. Hoewel officieel stilzwijgendheid be waard wordt over het onderwerp van het gesprek staat wel vast, dat de onverwach te ontmoeting Adenauer-McNamara in ver band staat met de Westduitse vrees, dat het Moskouse verdrag tot gedeeltelijke stopzetting van de kernproeven de deur heeft geopend naar een zekere mate van internationale erkenning van het Oostduit- se regime. Over hetzelfde thema sprak de minister van Buitenlandse Zaken Schro der zaterdag met de Amerikaanse am bassadeur in Bonn McGhee en diens Rus sische collega Smirnov. Uit goede bron was daarover te horen, dat het noch de Amerikaan noch de Rus gelukt zou zijn de Westduitse bezorgdheid op dit punt uit de weg te ruimen. Aan deze moeilijke taak zou McNamara zich dus vandaag kunnen wijden. Hij zou daarvoor inmiddels telefonische instruc ties van president Kennedy hebben ont vangen. Inmiddels poogt de Westduitse persdienst de indruk te wekken dat er met de be sprekingen tussen McNamara en Adenauer helemaal niets bijzonders aan de hand is. Gisteren werd verklaard dat het de be doeling is dat McNamara de bondskanse lier verslag uitbrengt over zijn bezoek aan Westduitse legereenheden tijdens zijn reis door West-Duitsland eind vorige week. Lord Astor, wiens zwijgen gedurende het proces, algemene critiek beeft uitgelokt, legde een verklaring af vdaftintfTr hulde, brengt aan Wards talenten als geneesheer. „Zij dia dqor hem behapdeift. zijp, zullen hem met grote dankbaarheid herdenken. Hij was altijd bereid mensen te helpen, die pijn leden." Christine Keeler is uitermate ontdaan over Wards dood, die, naar zij zei, een centrale plaats in haar leven heeft inge nomen en voor wie zij nog altijd veel sym pathie koesterde. Onder deze omstandighe den is zij niet van plan op te treden in de film, die er van haar leven zou wor den gemaakt en waarvan de eerste opna men deze week in Kopenhagen zouden be ginnen. De Profumo-affaire en het proces tegen Ward namen internationale proporties aan, omdat zij in zekere zin een onderdeel vormden van de morele malaise waarin Engeland sinds de oorlog verkeert. Het kan zich niet voldoende losmaken van zijn te §terke binding met de voorbije tijd om 'zich met volle overtuiging op een toe komst te werpen, waarbij geen plaats meer zal zijn voor al te grote privileges van zijn leidende toplaag. Profumo, een man die veertig miljoen gulden van zijn vader erfde, behoorde daartoe. Wat in Engeland eveneens sterk gevoeld wordt, en waarvan de uitspattingen die thans aan het licht zijn gekomen mede een gevolg kunnen zijn, is een tekort aan geestelijke leiding, waarvan in de dagelijk se machtsstrijd tussen de politici weinig te bespeuren valt, maar dat hun karakters dreigt te ondermijnen. Wards dood heeft minstens drie perso nen tot berouwvolle verklaringen gebracht. Waren twee daarvan tijdens het proces af gelegd, dan zou de kans groot zijn geweest, dat dit anders zou zijn gelopen en dat Ward niet de hand aan zichzelf zou heb ben geslagen. Tegenover een medewerker van de „Sunday Telegraph" heeft het 20-jarige straatmeisje Vicky Barrett onder tranen bekend, dat zij voor de Old Bailey heeft gelogen. Vicky werd door de politie, die probeerde te bewijzen dat Ward van im morele inkomsten leefde, als een gave uit de hemel beschouwd. Zij stond evenals Ronna Ricardo, die ook leugenverhalen had opgedist, onder sterke druk van de politie en ook van een zondagsblad, dat haar een fantastische som voor haar ver haal had aangeboden. Tijdens haar verhoor had Ward haar verklaringen al een „weefsel van walge lijke leugens, van begin tot einde", ge noemd. Ook een getuige bezwoer toen hef tig dat zij loog. Deze getuige maakte zich daarover zo kwaad, dat zij door de rech ter tot kalmte werd gemaand. Zij zou nu tot haar bekentenis van mein eed zijn gekomen na ontvangst van een brief, die Ward haar, voor hij zich van het leven beroofde, zou hebben geschre- Een ander die spijt betuigde dat hij te laf was geweest om Ward als getuige bij te staan, was de 39-jarige beroepsgokker Joe Wade. Hij zei dat zijn verklaringen tot Wards vrijspraak zouden hebben kunnen leiden. „Ik ben een lafaard geweest", zei Wade, die nog een reeks namen van ande ren gaf, die Wards naam hadden kunnen zuiveren. THAILAND GROTE OCEAAN ZUID VIETNAM BIRM. MALEI SI indapao Borneo a Loempoer ingapore Kot a Bare West Iria INDO NES l EINDISCHE OCEAAN AUSTRALIË V.PELT 63705 MANILLA (Reuter) Malaya, Indone sië en de Philippijnen zullen de secretaris generaal van de UNO verzoeken een mis sie naar Brits Noord-Borneo te sturen om de kwestie van zelfbeschikking in dit ge bied op te lossen. President Soekarno van Indonesië, zijn ambtgenoot van de Philippijnen, Diosdado Macapagal en de eerste minister van Ma laya, Abdoel Rachman, die gedurende zes dagen in Manilla hebben gesproken over de op 31 augustus te vormen federatie Ma leisië, hebben dit maandag in een geza menlijke verklaring bekend gemaakt. Ma laya zal de regeringen van Groot-Brittan- nië en Borneo om medewerking bij het UNO-werk verzoeken. Volgens het communiqué zijn de drie landen voorts overeengekomen buitenland se bases, die gebruikt worden om de onaf hankelijkheid van hun staten te onder mijnen, van hun grondgebied te weren. (Groot-Brittannië heeft basis in Malaya en de Verenigde Staten op de Philippijnen. Malaya en Groot-Brittannië hebben een defensieverdrag, terwijl een dergelijk ak koord ook tussen de Verenigde Staten en de Philippijnen bestaat. Dit laatste land is tevens lid van de Zuid-oostaziatische ver dragsorganisatie.) De Philippijnen, Indo- neuuë en Malaya zijn overeen gekomen zich te onthouden van het gebruik van col lectieve defensieregelingen die dienen om de bijzondere belangen van een van de grote mogendheden te dienen. De drie landen hebben voorts afgespro ken verder te werken aan de oprichting van Maphilindo, een statenbond van Ma laya, de Philippijnen en Indonesië. Waarnemers in Manilla wijzen erop dat Groot-Brittannië al hetgeen de conferentie over Noord-Borneo en Serawak heeft be sloten kan tegenhouden tot de federatie Maleisië een feit is. De waarnemers zei den dat president Soekarno in een slechte stemming verkeerde toen hij bij de slot- plechtigheid het woord voerde. Het scheen dat hij verre van gelukkig was met het compromis. In zijn toespraak zei Soekar no dat de socialistische staten tezamen met de Aziatische, Afrikaanse en Latijnsame rikaanse landen de nieuwe krachten zijn die strijden om de ouderwetse orde te vernietigen. Hij was zichtbaar verstoord toen premier Rachman zei dat het com munisme destructiever is dan het imperia lisme. Volgens de premier is er veel mis verstand over Maleisië geweest. Hij zei dat de federatie een einde aan het kolo nialisme maakt en een verdedigingsblok tegen communistische penetratie en on dermijning zal vormen. Premier Rachman verklaarde dat de conferentie er in was geslaagd de Indonesische oppositie tegen Maleisië op een vreedzame wijze te be naderen. President Macapagal zei dat de over eenkomst een „mogelijke catastrofe in Zuidoost-Azië" heeft vermeden. Over de tot dusver door Malaya gestel de eis, dat de federatie op 31 augustus tot stand moet zijn gekomen, wordt in het communiqué niet gesproken. Naar verluidt zal de UNO-missie mo gen zeggen of zij een referendum voor de bevolking van Noord-Borneo, zodat deze zich over toetreding van hun land tot de federatie zal kunnen uitspreken, noodzake- ROME (Reuter-AFP) Het nationaal congres van de Italiaanse neo-fascistische M.S.I.-partij is zaterdag korte tijd onder broken, omdat zwarthemden die het niet met elkaar eens -waren, op de- vuist gin gen. Een groep die voorstander is van te rugkeer naar vooroorlogse fascistische me thoden verliet later de vergaderzaal. De partij beschikt over 27 zetels in de Kamer. Michelini, de leider van de „gematig den", werd als partijsecretaris herkozen. In een slotresolutie werd de M.S.I. onmis baar genoemd voor de strijd tegen het communisme. De partij pleit voor „een corporatieve orde en de vorming van een nationale arbeidsstaat". NEW YORK (AFP) Zondagavond zijn de eerste televisiebeelden overgebracht via de communicatie-kunstmaan Syncom II, die veertien dagen geleden werd gelan ceerd. De eerste beelden waren die van presi dent Kennedy en van de gouverneur-gene raal van Nigeria, dr. Namdi Azikiwe. De Syncom verbond het Amerikaanse radio station Lake-Hurst in New Jersey en het radiostation in de haven van Lagos. De ontvangst aan beide zijden was uitstekend. Andere wereld Wat gaan mensen wie langzamerhand het leven in de eivolle uniformiteit van een nieuwerwetse woonwijk tot de oren staat, veelal doen? Zij gaan uitkijken. Waarnaar kijken zij uit? Naar iets dat desnoods minder nieuw, maar in ieder geval minder uniform en daarom moeilijk te vinden is. Valt dat mee? Neen. Dat valt niet mee. Wat gebeurt derhalve wanneer op het alleronverwachtst een merkwaardige dag hen oog in oog brengt met het huis van hun dromen. dat evenwel niet te huur doch Leeg te Aanvaarden Te Koop staat? Zij springen a. een gat in de lucht en b. naar huis om de beurs te inspekteren op koopkracht Zit er iets in zo'n beurs? Och, dat scheelt. Meestal toch wel te weinig dan dat het de moeite van het ver melden waard zou zijn: een enkel onge- vallenverzekeringetje, een handvol begra fenispolissen, een branddingetje wil er nog es bij zijn en ook is er vaak. een boekje waar Tante Pos tegen een schrale vergoe ding van 3\4 percent rente goede sier mee maakt, maar daarmee is het dan meestal wel bekeken. Dat is dan werkelijk alles en duidelijk onvoldoende om huiseigenaar mee te worden. Juist op het moment dat nu de mensen in kwestie het hoofd willen laten zakken gebeurt er iets merkwaar digs. Door ingewijden worden ze op het spoor gezet van de oudtestamentische tol lenaars, die nog altijd onder ons blijken te leven en de eeuwen dapper hebben ge trotseerd. Echter staan zij nu niet langer in sneeuwblank lijnwaad in de voorhoven der tempels, maar wonen in goed gesne den twintigste-eeuwse costuums achter on opvallende puien die het zangerige naam pje Hypotheken op de deur geschilderd dragen. Puur uit nieuwsgierigheid kloppen onze mensen aan en zie wat er gebeurt Er komt een keurige heer met blanke handen en een rentevoet. Hij deelt siga retjes uit cellofaan en staniolpapier rond, glimlacht en monkelt dat het geen be zwaar behoeft te zijn wanneer men geen geld, heeft en desondanks een huis wil ko pen. Geen enkel bezwaar, beste meneer, lieve mevrouw, en spelenderwijs vervalt hij dan in het eeuwenoude vakjargon. Vreemde klanken borrelen omhoog en ont snappen als kleurige bellen uit het glad- gepolijste gelaat. Met inspanning van krachten gelukt het de stil toeluisterende leken enkele geluiden aan een slip vast te grijpen.kadastrale aanduiding, ho ren ze, commissiegelden, periodieke aflos sing, bij leven, uit de hand verkopen, an nuïteitsrente, rechtspersonen.Af en toe wordt de stroom van klanken tijde lijk ingedamd door roze beleggers die de neus om de deur steken om te fluisteren dat ze nog wat liquide middelen hebben liggen en ofZe krijgen een zachte stoel en een sigaar van tenminste 36 cents. Af en toe ook telefoneren notarissen om even van gedachten te wisselen over de geldmarkt die krap dan wel ruim is, over vaste goederen bezwaard met vruchtge bruik en erven met schuren. Onze leken verlaten na een uurtje of. wat met -een zak vol getallen en poldergelden het 'op het oog zo oninteressante pand, waarach ter- -echter, zo een ongekend boeiend stuk wereld zich schuilhoudt. Ze zijn beduusd, een ervaring rijker en een droom armer. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Geesteszieke. Bij het treinongeluk bij Mon tevideo zijn vierentwintig mensen om het leven gekomen en 78 ge wond. Het onderzoek heeft de veronder stelling, dat sabotage de oorzaak was van de ramp, bevestigd. Er wordt thans gezocht naar een geesteszieke, die in de omgeving van de plaats waar de aan slag werd gepleegd, heeft gewoond, doch nu verdwenen is. Geneeskrachtig.In Tivoli, 20 kilometer van Rome, zijn zondag vijf mannen in een afwateringskanaal van de genees krachtige zwavelhoudende bronnen ver dronken. Het is verboden in het afwa teringskanaal te baden. Een aantal jon gens speelde met een bal, die in het water raakte. Een 24-jarige Romein wil de de bal pakken, maar verloor het be wustzijn door de dampen die uit het water opstegen. Vier andere sprongen in het water om hem te redden en stier ven eveneens. Gevaarlijke knuffel. Toen grootmoeder Ida Ledford in Flint (Michigan) haar drie jarige kleinzoon liefdevol aan het hart drukte, dacht zij er niet aan, dat er een naald in haar jurk stak. De naald drong het hart van het kind binnen en brak af. Het jongetje .werd onmiddel lijk naar het ziekenhuis gebracht, waar het stuk operatief werd verwijderd. Het kind maakt het thans goed. SAIGON (Reuter) Een boeddhistische monnik in Pan Thiet, in Zuid-Vietnam, heeft gisteren zelfmoord gepleegd door zich met benzine te overgieten en zich daarna in brand te steken. Het was de tweede openbare zelfmoord van een monnik, die werd gepleegd om de aandacht te vestigen op de boeddhistische campagne tegen de rooms-katholieke re gering van president Ngo Diem, die de godsdienstvrijheid zou aantasten. Gevederde vrienden. In een al maanden voortslepende „koude oorlog" om de bes te manier waarop men de duivenplaag in Brussel zou kunnen oplossen, is een vreedzame oplossing gevonden. In plaats van de dieren te vergiftigen heeft het gemeentebestuur de vereniging tot be scherming van dieren toestemming gege ven losvliegende duiven te vangen en hen naar de Antwerpse dierentuin te bren gen. Cholera in Thailand. In het zuiden van Thailand zijn 56 mensen overleden aan cholera. Protest. Algerijnse havenarbeiders hebben geweigerd een schip te lossen dat op weg was naar Zuid-Afrika. Stilte! De burgemeester van Capri heeft bepaald, dat transistor-radio's, grammo foons en juke-boxes niet meer hoorbaar mogen zijn op de piazza's en stranden van dit romantische eilandje in de Golf van Napels Demonstranten geweerd. De Griekse grenspolitie heeft een aantal Britse an ti-kernbom-demonstranten, die per auto Griekenland wilden binnenkomen om in Athene een demonstratie bij te wonen aan de grens weggestuurd. Komt u binnen. De bewoners van een splinternieuw huis in Haywards Heath (Engeland) hebben van de autoriteiten opdracht gekregen, hun voordeur dag en nacht open te laten en voorbijgangers ongehinderd door hun woning en achter tuintje te laten wandelen. De reden voor deze zonderlinge maatregel? Het huis is over een openbaar voetpad gebouwd. Het gemeentebestuur, dat hiervoor ver antwoordelijk is, heeft bepaald, dat deze moeilijke situatie pas kan worden opge heven als de officiële goedkeuring voor het omleggen van het voetpad is afge komen. Hiermee zal de nodige haast worden gemaakt, zo werd meegedeeld.. Nieuwe bathyscaaf. Het Franse instituut voor diepzee-onderzoek in Marseille zal voor rekening van een Amerikaanse maatschappij een diepzeevaartuig bou wen, dat tot een diepte van 4.000 m zal kunnen duiken en 48 uur onder water zal kunnen blijven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3