EXAMENS PANDA EN DE MEESTER.KIEKER DE PROGRAMMA'S Italianen willen Dante's huis gaan slopen om verborgen manuscripten te vinden NEGEN MUZEN Unie van vier Oranjesteden MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 6 iill Het weekeinde Zaterdagavond nabeschouwingen Zondagavonc Weer een nieuwe opera van Haydn De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Kerkelijk nieuws Koningin Juliana beschermvrouwe Een groot deel van de zendtijd, die de NTS zaterdag en zondag had gereserveerd voor de wereld-baankampioenschappen in Rocourt, werd besteed aan de verrichtin gen van Russische, Engelse en Belgische wieler-amazones. De aanblik, die deze da mes boden, ontlokte aan commentator Ba- rendse enige ironische opmerkingen, die ons dedtn vermoeden dat men in de wieler- wereld niet onverdeeld gelukkig is met de ze verre van elegante verschijningen, wier prestaties overigens vaak niet gering zijn. De vertraging, door deze rensters in het programma ontstaan, had zaterdag tengevolge, dat een jazz-uitzending wat in het gedrang kwam. En gisteren moesten Hans Eysvogel en Coen Verhoef, die voor een boeiende reportage van draverijen en rennen op Duindigt zorgden, van achteren naar voren werken (enige races werden geregistreerd) terwille van het Rocourt- programma, waarin het „vrouwelijk" ele ment weer zoveel tijd verlangde, dat de nummers waarom het toch voornamelijk ging, te weten de finales sprint voor heren amateurs en profs wegens de weersom standigheden uitgesteld moesten worden. De heren van de Union Cyclistes Interna tionales zouden er de volgende keer goed aan doen, met het oog op de t.v. de strijd om de wereldtitels wat sneller en aantrek kelijker af te werken. Een harde cowboy die na een door hem gepleegde roofoverval de wijk wil nemen naar Mc'co; zijn paard dat een land verschuiving veroorzaakt; de vrije val- mannen r"~ in het schootsveld van zijn dubbelloop: belanden; dezelfde desperado, die pokhen b'ijkt te hebben en, bewuste loos door het luchtruim zwevend, door een van die mannen gered werd. Deze top- sensatie-melange van de serie „Ripcord" was net wat te pittig, om door een rede lijk mens geslikt te kunnen worden. Geluk kig kwam daarna AVRO's Televizier met twee wat meer aan de Nederlandse smaak aangepaste onderwerpen: een leuk stukje maakwerk over de spierkater, waarme de velen na hun vakantie te doen krijgen en een interessante reportage over so praan Marijke v.d. Lugt die in de arena van het Italiaanse Verona zoveel succes oogstte in de opera ,.La Gioconda". Gesteund door de vele specialisten van Bavaria-film en grote sterren als de Kess- ler tweeling, Gilbert Bécaud en Heidi Brühl, leverde Michael Pfleghar in de se rie „Lieben Sie Show?" weer een overdon derend stuk vakwerk af, zoals wij in de amusementssector maar weinig op de t.v. te zien krijgen. Eerlijkheidshalve moet hieraan toegevoegd worden, dat voor de produktie van zo'n Duitse show een bedrag wordt uitgetrokken, waar een Nederlandse t.v.-man zelfs niet aan durft te denken. Dit programma werd overigens wat ont sierd door de leukdoenerij van Hazy Oster- wald en zijn musici, die beter alleen mu ziek kunnen maken en door de geforceer de opgewektheid van Jules Croiset, die met Rita Maréchal Nederlandse stemmen gaf aan het paartje van de wonderpara- plu. Blijkens het dagelijks nieuws is de waar heid van het leven vaak verschrikkelijker dan welk verhaal ook; daarom durven wij het gegeven vam de dramatische documen taire „Woensdagavond in New York" niet als onmogelijk af te wijzen. Bepaald slaap verdrijvend was het wel, dit verhaal van het Zweedse meisje, dat zielsveel van het haar toevertrouwde Amerikaanse kind en zijn vader, haar werkgever houdt en deze laatste neerschiet omdat hij haar met an dere vrouwen bedriegt. Wellicht om Ulla Jaco'oson de gelegenheid te bieden deze rol mooi uit te spelen, had de regisseur de figuur van de moeder, die mede door het Zweedse kindermeisje bedrogen werd en die de grootste portie sympathie verdien de, wel wat erg verwrongen en oppervlak kig getekend. Of dit tragische woensdag- avondverhaal in een zomerse zaterdag avond paste, blijft voor ons een vraag. De dichters, die stellen dat hun kunst zich niét leent mondeling overgebracht te worden, werden in het gelijk gesteld door „Het tweede bagin", de uitzending waarmede de N.C.R.V. haar zondagse t.v.- avond begon. Zij werden namelijk in hun overtuiging gesterkt door Gerard Rekers, die toestond dat Meinard Kraak en Anne- marie Oster enige gedichten van Slauer- hoff, Aafjes en Rimbaud geweld aande den in een programma, dat hoe preten tieus ook gepresenteerd, niet boven het niveau van het culturele avondje ten hui ze van (vult u zelf maar in) uitkwam. Tot dit succes droegen ook Dorien Mijkse- naar, die het gebruikelijke oude Franse chanson en Brahms zong, en de verbin dende tekeningen bij. Genoemde omroep trok haar nieuwe culturele lijn door met pantomimes van Sammy Molcho, opgeno men door de Zwitserse t.v. De vrijgezel, door deze gebarenspeler uitgebeeld] had naast een onbenullige een nogal vrouwe lijke inslag; griezelig knap imiteerde de zelfde artiest een vogel die toilet maakt en vervolgens belaagd wordt door een ja ger. Sommige vrienden van het mime- spel zullen het wel mooi gevonden hebben. „Het huis van kapitein Roekamto", de titel van de tweede documentaire, die Nico van Vliet en Didier van Koekenberg over het nieuwe Indonesië maakten, dekte niet geheel de inhoud van dit programma. Eerstgenoemde, die zich weer een pittige en vaak originele t.v.-man toonde, beperk te zich in zijn weergave van het leven- van-alle-dag niet tot de wereld, waarin het gezin van vlieger Roekamto leeft, maar liet ook impressies van Sumatra, Medan, Djokja en Celebes zien. De nogal zwakke compositie van deze reportage raakte op de achtergrond door de vele informaties over het leven in het land van Soekarno, die in woord en beeld verstrekt werden. J. DAMSHUIZER Er zullen wel niet veel televisie-bezit ters gisteren op een warme zondagmiddag aan hun toestel gezeten hebben om de uit zending op beeldband van een onbekende opera van Haydn bij te wonen. Deze band was gemaakt tijdens de wereldpremière in het Oostenrijkse stadje Bregenz. Weliswaar werd, het stuk getiteld „Het Brandende Huis" in 1778 reeds opgevoerd aan het hof van Prins Esterhazy bij wie Haydn in dienst was als componist en kapelmees ter. Het werd toen gebracht als poppen spel, waar 't ook heel geschikt voor is, want er treden verschillende volkstypen uit de Commedia del 'Arte in op, Hans Worst, Colombine en haar minnaar Leander. Het ontdekken van „nieuwe" opera's van Haydn is de laatste jaren een zeldzame gebeurtenis. In het Holland Festival van vorig jaar heeft men kunnen kennismaken met „II Mondo della Luna" en onlangs met ,,L Infedelta Delusa", beide terugge vonden door de Amerikaanse musicoloog H. Robbins Landon. Ditmaal was het de dirigent Robert Heger die aan de hand van schetsen en notities een vergeten ope ra voor uitvoering gereed maakte. Ik kreeg echt niet de indruk dat wij hier met iets bijzonders te maken hebben, in zoverre tenminste de nogal slechte geluids kwaliteit van de door Oostenrijk beschik baar gestelde band een zuiver oordeel toe laat. Dat aan deze opera de naam Haydn verbonden is, zegt niets. Zulke muziek jes werden toen aan de lopende band gemaakt door willekeurig welke grafelij ke „Compositeur" en het opmerkelijke van Haydn is alleen dat hij ook nog an dere gemaakt heeft die een langere roem rechtvaardigen. De galante stijl van Haydn's dagen bezat een arsenaal aan pasklare vormen en wendingen die einde loos aangepast konden worden aan situa ties en karakters. Opvallend was dat de opvoering ge bruik maakte van gesproken dialoog. Zou den hier niet oorspronkelijk secco-recita- tieven gecomponeerd zijn? Of zijn die niet teruggevonden? Overigens haalde de opvoering, onder leiding van Robert He ger, met medewerking van jonge krach ten van diverse Duitse en Oostenrijkse theaters, niet het peil van de bovenge noemde Holland Festival vertoningen. En een t.v.-camera is een oog dat de klein ste feilen blootlegt. Een niet al te goed vastgeplakte snor bijvoorbeeld, of een zangeres die in een te traag genomen aria met haar handen geen raad weet of een niet erg gelijk verlopend ballet-je. Het ging om een dorpsklucht en men hoor de dus veel Oostenrijks plattelandsdialect. Sas Bange HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture: lichte grammofoonmuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huis huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.15 Moderne muziek van Russische componisten (gr.) 11.00 Klein koor: Negro spirituals. 11.15 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan.vooruit, le zing. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Lichte orkestmuziek (gr.) 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 12.55 Katholiek nws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Licht orkest en zangsolisten. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Grammofoonmuziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte grammofoonmuziek. 15.15 Lichte grammo foonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.45 Beursbe richten. 17.50 Regeringsuitzending. Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Koninklijke militaire kapel. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Muzikale ac tualiteiten en specialiteiten, door Hans Citroen. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Vo caal dubbelkwartet: klassieke- en moder ne liederen. 20.15 De invloeden van kli maat en weer op de gezonde en zieke mens, lezing. 20.30 Utrechts Stedelijk or kest, koren en soliste: klassieke muziek. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Promenade-orkest en solist. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammofoon muziek. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven: boekbespreking. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal trio. 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Koperorkest: amusements muziek. 14.00 Pianorecital (opn): Klassie ke en moderne muziek. 14.30 Voor de kin deren. 15.45 Studentenkoor (opn.) lichte liederen. 16.15 Tot Uw orders, gevarieerd programma voor de strijdkrachten. 17.25 New York calling, praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Van schlager tot topper (1): 40 jaar lichte muziek. 19.00 Paris vous parle: de gesproken brief uit Parijs. 19.05 Licht pianospel. 19.20 Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie, hoorspel (VI) 20.00 Nieuws. 20.05 Johan Willem Friso Kapel. 20.40 Gianni Schicchi, opera (gr.) .21.40 Waarom zijn er eigenlijk oorlogen? le zing (V) 22.00 Holland Festival 1963: Ne derlandse muziek rond 1813 (II) 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarieerde muziek. 15.00 Kamermuziek. 15.25 Klassie ke dansmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Zangrecital met pianobegeleiding. 17.45 Klassieke muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Lichte muziek. 18.18 Paardesport- berichten. 18.20 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Jong talent. 20.00 Moderne muziek. 20.45 Gevarieerde muziek. 21.15 Gemengd recital. 22.00 Nieuws. 22.15 Ge varieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Dans met de zeemeermin. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR MAANDAG CVK-IKOR-RKK19.30 Verslag van de elfde Evangelische Kirchentag in Dort mund. NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.20 Prijs de zee, documentaire Neder landse film. 20.40 De aandeelhouder wint, TV-film. NTS: 22.10 Eurovisie: Reportage van de wereldkampioenschappen wielren nen te Rocourt. 23.15-23.20 Journaal. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nws. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 De sportieve prestatie, een programma over normale en abnt rmale sportgebeurtenissen 20.50 De Flintstones, tekenfilm (deel zestien). 21.15 Spaanse zangeres. 21.30 Hoe hij loog tegen haar echtgenoot, eenakter. 22.00 Alphons Ariëns, priester, een levensschets. NTS: 22.25-22.30 Journaal. Hartverlamming na brand. In de buurtschap Ratum bij Winterswijk is een boerderij zaterdagavond in vlammen op gegaan. Bij het zien van de vuurzee kreeg een buurman, de 58-jarige J. G. W. Boeyink, een hartverlamming. Hij over leed op weg naar een ziekenhuis. 50. „Eindelijk heb ik iemand gevonden met oog voor het Dramatische Detail", sprak de Meester-Kieker ge lukkig en samen met de laborant boog hij zich over de microscoop om de details van een waterdruppel te bestuderen. „Dit moet ik fotograferen!" riep hij weldra uit, „dit moet vastgelegd worden!" „Meneer de Meester- Kieker.begon Panda. „Stoor me niet!" riep de toegesprokene dringend. „Ja, maar ziet u, de boeven. ging Panda door, maar de fotograaf liet hem niet uit spreken. „Mag je houden", sprak hij haastig, „neem maar mee". „Eh.nee", zei Panda verward, „ik be doel, de agent.„Mag je ook houden!" riep de Meester-Kieker, „neem allemaal maar mee. Panda, Maar stoor me nu niet langer". De agent, die hoofd schuddend naar dit gesprek geluisterd had, liep nu ver bolgen naar de uitgang, de beide boeven voor zich uit drijvend. En na een korte aarzeling volgde Panda dit voorbeeld. Over zijn schouder zag hij nog net, hoe de Meester-Kieker met een gelukzalige glimlach op de lippen bezig was een dramatisch detail vast te leggen. Demonstranten tegen de rassenschei ding in Amerika hebben een nieuw middel gevonden om het de politie moeilijk te maken hen te arresteren. Ze kochten een lange ketting waarmee zij zichzelf in een kring boeiden, en gin gen toen zitten. De nu nog wat on wennig toekijkende agentenmenigte is het later toch gelukt de demonstran ten afzonderlijk in de wagen te krij gen; met een ijzerschaar werden de vrijwillig geketenden losgeknipt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort (vac.-dr. A. Steenbeek) (toez.) dr. B. Maarsingh te Soest. Aangenomen naar Rotterdam-Charlois (vac.-E. C. B. Kok) (toez.) J. van Vliet te Domburg. Bedankt voor Arnemuiden, Langerak, Leerbroek, en voor Ter Aa (U.) J. Bogaards kand. te Baambrugge -Geref. Kerken Beroepen te Den Burg op Texel P. Uidam te Doesburg te Oosterend (Fr.) R. Pluim, kand. te Meppel. Aangenomen naar Utrecht-Noord N. W. van der Hout te Hazerswoude,- die be dankte voor Vroomshoop. Bedankt voor Katwijk aan Zee A. F. Goedendorp te Nieuwdorp (Zld Beroepen te Sint Anna Parochie J. W. de Roo te Sellingen. Beroepen te Kapelle-Biezelinge E. C. Kim te Reitsum (Fr.). Aangenomen naar Rilland-Bath D. Sloot, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Drijber en voor Nieuwveen-Zevenhoven. ITALIë MAAKT zich gereed voor een groot Dante-feest. Elke honderd jaar wordt zo'n feest gevierd om de grootste dichter, die dit land ooit heeft voortge bracht, te eren. Dante Alighieri leefde van 1265 tot 1321 en het duurt nog twee jaar, voor het zevende eeuwfeest van zijn ge boorte wordt gevierd. Maar nu het toch betrekkelijk nabij is, wordt Italië aange grepen door een heviger wordende Dante- koorts. UITGEVERS bereiden een hele reeks nieuwe 'evensbeschrijvingen voor. De pro pagandisten van het toerisme werpen met hun gewone scherpzinnigheid berekenende blikken op de talloze Dante-monumenten en woonplaatsen van de dichter, die over het gehele land zijn verspreid. Niets zou natuurlijk zoveel bijdragen tot een her leving van de belangstelling in Dante als een mooi op tijd komende nieuwe belang rijke ontdekking. Vlak voor de opening van het vorige eeuwfeest is er zulk een ontdekking ge weest. Het stoffelijk overschot van Dante is door Franciscanen in een klooster te Ravenna, waar hij is overleden, in een muur gemetseld. In 1865, aan de voor avond van het zesde eeuwfeest, werd zijn graf ontdekt. De ontdekking veroorzaakte een sensatie. Thans spreken geleerden en zelfs re geringsfunctionarissen hoopvol over een mogelijke nieuwe ontdekking: een origi neel manuscript van Dante. Voorzover be kend bestaat geen enkele, door Dante zelf geschreven, regel meer, zelfs geen hand tekening. Velen vinden dit vreemd, omdat Dante bij zijn dood reeds beroemd was en zijn werken hogelijk werden gewaar deerd. Men meent dat er zeker ergens een handschrift moet zijn en de meest waar schijnlijke plaats wordt het ouderhuis van Dante in Noord-Italië geacht. Een geliefde theorie is dat lang geleden iemand een manuscript in een holte in de muur de safe van vroeger dagen heeft ver borgen. Het Dantehuis, thans 600 jaar oud wordt nog bewoond en is steeds fami liebezit gebleven. Ondanks het feit, dat het in de loop der eeuwen herhaaldelijk is gerestaureerd, staan nog enkele van de oorspronkelijke muren overeind. Aan de huidige eigenaar, graaf Dante Serego Ali ghieri, is verzocht, een grondig onderzoek in te stellen. Hij zou zich'gelukkig achten, als hij een origineel manuscript zou ont dekken, heeft hij welwillend meegedeeld. Er zijn bij wijze van proef een paar gaten gemaakt in de funderingen van het gebouw, maar een grondig onderzoek zou het noodzakelijk maken, het huis zo goed als geheel te slopen. „Een geringe prijs voor een manuscript van Dante, dat van onschatbare waarde zou zijn", aldus kort geleden een regeringspublikatie, „maar natuurlijk te hoog, als het niets zou op leveren". Den Haag. Examen Duits M.O.-A (school- acte): C. Reijntjes (Hoogezand), J. van Ber- kel (Helmond), C. B. Hazeleger (Drieber gen), A. de Leeuwerik (Dordrecht), J. Wes- terveld (Deventer), C. J. Bakker (De Zilk), J. Rietveld (Emmeloord), J. v. d. Heul (Vlaardingen), mej. P. A. Metzelaar (Den Haag), J. Th. Schlangen (Kerkrade), me vrouw H. J. Tio Wilschut (Amsterdam), R. W. J. Koullen (Aalst), mevrouw E. E. v. d. Hoeven-v. d. Boogaard (Rotterdam), G. N. Assies (Emmeloord), J. Hiensch (Heelsum), J. Boot (Meppel), A. Albers (Vorden), P. G. M. Gijselhart (Den Haag), A. Hengeveld (IJselmuiden), P. M. Hermans (Goes), Th. v. d. Burgt (Gemert), R. F A. Randel (Den Haag), A. C. F. de Cakywe (Geleen), A. G. G. Moers (Kerkrade), H. Nicolaij (Roden), J. F. Oude Sogtoen (Oldenzaal), R. Rink (Ede), W. N. IJmeijer (Haarlem), mej. A. P. Wester (Bergen), P. Kruit (Leiden), J. E. Veltmeijer (Hilversum), R F. M. Gadella (Amsterdam), J. F. Voss (Amsterdam), me vrouw G. A. Hollander-van Kampen (Go- rinchem), mevrouw M. Hoving-Kessels (Rijswijk), G. N. M. Merz (Beverwijk), P. J. Minnaar (Capelle aan de IJsel), F. J. Sluiter (Comjum), J. M. Wilms (Maas- bracht), F. J. M. v. d. Stam (Eindhoven), mej. R. D. Snel (Leiden), J. G. N. Brandt (Rotterdam), A. B. W. Koenraad (Den Haag), J. W. van Maren (Schiedam), H. Ol- denzeel (Gieten), mevrouw E. Twiest-Ra- dau (Appingedam), G. H. Dijkerman (Al melo), mej. M. H. H. Lenting (Hoensbroek), H. Buis (Middelhamis), H. J. de Valk (La ren), mej. J. W. Luhrman (Rotterdam), mej. J. M. M. J. Ottenhof (Utrecht), J. P. Engel (Utrecht), R. Heimig (Den Haag), mej. L. Beukelman (Amstelveen), J. P. Burger (Alkmaar), A. F. Schuiling (Utrecht), J. G. Cuypers (Stein), L. F. H. M. Andriessen (Nijmegen), C. J. Key (Zuid laren), J. J. Kwestro (Leiden), Tj. de Boor- der (Utrecht), S. D. Bijsterveld (Surhuis- terveen), H. van Andel (Gorinchem), J. H. J. Berghs (Baexem), G. Cabbolet (Maas- bracht), G. Berends (Wageningen). Examen Duits M.O.-A (huisakte): R. M. van Peer (Grave), H. C. Dijksma (Stads kanaal), J. van der Weide (Wezep), F. J. de Koning (Rotterdam), D. W. Bosma (Schiedam), F. L. van Breugel (Tilburg), mej. I. C. van Oest (Zeist), mej. J. W. M. A. Meyer (Delft), P. K. Geelen (Maastricht), J. H. H. Nelissen (Beltrum), H. W. Burgers (Gouda), A. J. Donckers (Breda), R. ten Berge (Assen), M. P. J. Konings (Roosen daal), J. van Hardeveld (Doorwerth), C. H. de Bruin (Kamperland), J. R. H. Bree- schoten (Soest), A. W. Cos (Oss), A. J. M. van Kuyk (Utrecht), S. F. van Steenbergen (Rotterdam), C. Tuk (Hoek van Holland), J. G. Pauptit (Meppel), mej. F. N. T. Brug- genkamp (Apeldoorn), J. H. M. Pallandt (Tilburg), mevrouw C. Everts-van der Horst (Rotterdam), A. P. G. Ploeg (Almelo), P. Wijnja (Heerenveen), K. Hart (Amster dam), mevrouw M. Zinschitz-Wassenaar (Poortugaal), H. Stekelenberg (Haarlem), mej. E. van der Zaal (Voorschoten), mej. E. J. M. de Weerd (Utrecht), H. D. Ma- chielse (Roosendaal), P. Will (Dordrecht), L. Wenink (Rotterdam), A. J. Samuel (Am sterdam), mej. E. I. Magnus (Amsterdam), mevrouw G. A. C. Fuss-de Gruijter (Aer- denhout), A. A. van der Pluym (Dongen), J. J. M. Beaumont (Sittard), A. J. M. Ver hoeven (Moergestel), H. van Kaam (Voor burg), L. W. M. van der Braak. Amsterdam. Examen Frans M.O.-B: A. M. Berting te Roosendaal (N.-Br.), W. H. A. P. Boers te Tilburg, J. J. Commandeur te Oostburg; J. J. Ansma te Den Haag; W. F. van Kralingen te Oosterbeek; L. W. Til- lema te Sneek; J. H-. Vliegen te Valken burg (L.) en A. L. van der Woude te Gorredijk. Den Haag. Examen tekenen M.O.-A: de dames H. T. F. van der Molen (Amster dam) en A. M. Tappenbeck (Noordwijk); T. van Pieterson (Rotterdam) en M. C. F. Simons (Breda), H. E. P. Stam (Amster dam), D. S. Stapel (Den Haag), G. H. C. Supit (Den Haag), R. J. Tolman (Amster dam), J. Th. A. M. van der Velden (Til burg), G. J. M. Voragen (Hoensbroek), M. M. M. Vos (Tilburg), W. G. A. Weenink (Krommenie), C. A. van der Werve (Rot terdam), W. Snitker (Heemstede), L. H. J. Cals (Stein). Voor het examen tekenen M.O.-B is ge slaagd mej. A. E. Sloot (Amsterdam). Dr. E. van der Grinten. Op een prijs vraag, uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen, afdeling Letterkunde, voor een ver handeling over het onderwerp „De compo sitie van de medaljons op de bodem van Griekse schalen, behorend tot de stijl met rode figuren", is één antwoord binnenge komen, waarvoor de zilveren medaille werd toegekend. Na opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn dr. E. F. van der Grinten te Nijmegen, aan wie de medaille in een zitting der af deling letterkunde zal worden uitgereikt. De 11-jarige Carl Damon Claras, die thuis (in Western Springs, Illinois, een voorstad van Chicago) herstelt van een zware operatie aan beide benen, heeft gezelschap gekregen van een lotgenoot. Een uit zijn nest gevallen roodborstje, dat daarbij beide pootjes brak die door de moeder van Carl keurig in hét gips gezet werden, kan het best met Carl vinden. Nu maar afwachten wie het eerst zijn bed uitvliegt Koningin Juliana is beschermvrouwe geworden van de Unie van Oranjesteden. Deze unie omvat Orange (Frankrijk), Dillenburg (Duitsland), Diest (België) en Breda (Nederland). Op 31 augustus zal de ze unie in Breda officieel worden gesticht. De burgemeesters van de vier Oranje steden zullen dan de protocollen onderte kenen, waarbij een historische verantwoor ding van de unie wordt gegevens namens elk der deelnemende steden. Een folkloristisch festival waaraan de Oranjesteden hun bijdragen leveren, wordt op die dag cp de Grote Markt in Breda gehouden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6