Organisaties tonen weinig animo voor grafische bedrijfschappen Kotters bleven langer op zee met te weinig schelvis en makreel Voorhoede van Telstar wellicht met drie nieuwe gezichten IN DE VISHAL EN OP ZEE „Straat voor Frazer" KPM De beurs Eerste Afrikaanse Ontwikkelingsbank Prof. Polak gaat weg bij Menko Duitse winkels vragen naar onze komkommers Kort economisch nieuws Aanvoer van tong was niet best Havenberichten Woensdag tegen Ainsterdamse eredivisieclub DWS Samenstelling toch wel open vraag Nederlandse duif maakt lange reis H. Stam overleden SCHEEPVAARTBERICHTEN Kettingbotsing in Velsertunnel Boiler ontploft op Duits schip Meeuws en Metawa gaan fusie aan MAANDAG 5 AUGUSTUS 196 3 LEI-studie over houten heipalen Watoetoelis Poppoh Weekoverzicht van de vishandel Bouwvakkers hadden prachtig vakantieweer Behoorlijk Grondlegger bekende technische uitgeverij Alle verkeersrecords in Velsertunnel gebroken Tijdens proefverlof gefaald Kerkelijk nieuws Blijkens reacties in de organen van gra fische werkgevers- en werknemersorgani saties in het grafische bedrijf, is de animo voor instelling van bedrijfschappen voor het boek- en diepdrukbedrijf en het litho grafisch bedrijf niet zo groot meer nu de Sociaal-Economische Raad onlangs heeft beslist dat het overgrote deel van de huis drukkerijen niet onder de werkingssfeer van de eventueel in te stellen drukkers bedrijfschappen zullen vallen. In het or gaan van de Vereniging van Nederlandse chemigrafische inrichtingen wordt gecon cludeerd dat uit deze reacties niet alleen teleurstelling blijkt, maar dat zelfs twijfel kan rijzen omtrent de vraag of de orga nisaties nog wel voelen voor de instelling van bedrijfschappen. In „Offset", het orgaan van de offzet- drukkers, wordt publiekrechtelijk uitscha kelen van de huisdrukkerijen, die wel on der de privaatrechtelijke regelingen van het grafische bedrijf vallen, „de klok te rugzetten in de grafische historie" ge noemd. Volgens het „Drukkersweekblad", orgaan van de federatie van werkgeversorganisa ties in het boek- en diepdrukkersbedrijf, is „het duidelijk, dat door deze beslissing van de S.E.R. de totstandkoming van een be drijfschap in onze bedrijfstak een hinder nis in de weg is gelegd, die niet, of en dan zijn we wel heel optimistisch uiterst moeilijk te nemen zal zijn." Het Drukkers weekblad voelt niets voor een van boven af begrensd en geconstrueerd instituut waardoor de in het privaatrechtelijke over leg grillig gevormde begrenzing der be drijfstak met één streep wordt wegge veegd. KHARTOEM (Reuter) Twee en twin tig onafhankelijke Afrikaanse landen en Kenia hebben zondag in Khartoem een overeenkomst getekend, waarbij de eer ste Afrikaanse ontwikkelingsbank wordt opgericht. De bank zal in juli 1965 in wer king treden met een kapitaal van 250 mil joen dollar. Tien andere Afrikaanse lan den, die aan het overleg deelnamen maar waarvan de delegaties niet de bevoegd heid hadden de overeenkomst te tekenen, zullen dit tot 31 december van dit jaar alsnog in het gebouw van de V.N. in New York kunnen doen. Na de ondertekening verklaarden verte genwoordigers van Engeland, Brazilië, Frankrijk en de Verenigde Staten, die als waarnemer op de conferentie aanwezig waren, dat hun regeringen aan de bank daadwerkelijke steun zullen verlenen. Vol gens de overeenkomst wordt secretaris generaal Oe Thant gemachtigd om geld en goud voor de bank in ontvangst te ne men zolang deze nog niet in werking is getreden. Binnen zes maanden zal een bijeenkomst worden gehouden om een be stuur van. negen leden te kiezen, de ves tigingsplaats van de bank aan te wijzen en een president te benoemen. Voor de Nederlandse bosbouw is nog een redelijke afzet van paalhoitt mogelijk met name in de lengteklasse van acht tot elf meter. Dit is een conclusie uit een studie van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI), waarin de resul taten van het onderzoek naar het verbruik van houten heipalen in Nederland zijn neergelegd. In de studie wordt over 1935 tlm 1961 be rekend hoeveel houten heipalen in ons land zijn verbruikt. Hieruit blijkt dat in de lengte- klasse 8-11 meter 43 percent van verbruikte houten palen inlandse waren. In de jaren 1959, 1960 en 1961 werden in totaal 71.912 inlandse palen van 5—8 meter verbruikt, 36.614 stuks van 8—11 meter, 10.687 stuks in de 1113 meter klasse en 357 stuks groter dan 13 meter. Het verbruik van import- palen in de onderscheiden meterklassen was resp. 2.456 stuks, 47.935, 72.923 en 158.601. De studie is voor 1.50 verkrijgbaar bij het LEI in Den Haag. Aan prof. Fred. L. Polak is op diens verzoek met ingang van 1 januari 1964 eer vol ontslag verleend als directeur van N. J. Menko n.v. Prof. Polak verklaarde zich in onderling overleg bereid om na 1 janua ri 1964 als adviseur aan het bedrijf ver bonden te blijven, in welke functie hij ook reeds vóór zijn directeurschap enkele ja ren werkzaam is geweest. In de Duitse invoerbelemmeringen voor enkele Nederlandse groenten is vandaag geen verandering gekomen. Over wat er zal gebeuren kon het centraal bureau van de tuinbouwveilingen geen voorspellingen doen; men blijft hopen. Zijn de moeilijk heden van dit ogenblik eenmaal opgelost, dan voelt het centraal bureau veel voor meer algemene besprekingen in E.E.G.- verband, om in de toekomst dit soort moeilijkheden, ook voor andere dan de nu getroffen produkten, te voorkomen. De Duitse grootwinkelbedrijven dringen ten zeerste aan op heropening van de grens voor Nederlandse komkommers, een produkt waar ze helemaal op ingesteld zijn. In Hamburg heeft de detailhandel la ten weten dat er niet voldoende Duitse komkommers zijn en dat, als ze er wel zijn, de klanten ze om kwaliteitsredenen niet willen hebben. Bij de Rijkspostspaarbank is in juli 1963 Inge legd I 114.4 miljoen en terugbetaald I 92,6 mil joen, hetgeen een positief spaarverschil oplever de van 21,6 miljoen (vorige maand 12,9 miljoen en ln juli vorig jaar 4- ƒ21,3 miljoen. Het inleggerstegoed ultimo juli bedroeg 3412,2 miljoen (ultimo Juli vorig jaar 3053,5 miljoen. Het Italiaanse indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is (op basis van 1953 - 100) ln juni met 0,4 punt gestegen, aldus heeft het cen trale statistische instituut bekendgemaakt. In twaalf maanden is het indexcijfer vijf punten opgelopen. Het indexcijfer der verbruiksgoede- ren liep in Juni op tot 132 dat Is 0,2 punt ho ger dan in mei en 7,4 punt hoger dan in juni '62 Ook de werknemersbonden zijn niet lan ger enthousiast. Volgens de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond is het niet verstandig van de S.E.R. om zich niet veel aan te trekken van de verlangens van de organisaties. Veel vertrouwen in een snelle oplossing heeft deze bond niet. De verantwoordelijkheid voor een eventuele mislukking komt volgens de N.C.G.B. ge heel voor rekening van de S.E.R. Zoals bekend is, richtten de organisa ties in de boek- en diepdruk drie jaar ge leden een verzoek tot de S.E.R. over te gaan tot instelling van bedrijfschappen in deze bedrijfstakken. Vanmorgen is in Den Haag de aandeel houdersvergadering gehouden van de N.V. Cultuurmaatschappij Watoetoelis Poppoh. De vergadering ging akkoord met een voorstel om de winst toe te voegen aan de dividendreserve. Tot directeur werd benoemd mr. W. G. H. Chavannes in Den Haag. Afgetreden als commissaris is de heer G. E. van der Werff Sr. en benoemd tot commissaris werden de heren Han Kian Kie in Parijs en J. W. H. Hasenbosch in Den Haag. De vergadering die vijf minuten duur de, werd bijgewoond door twee aandeel houders, die samen 509 aandelen hadden gedeponeerd, zijnde ongeveer 53 percent van het uitstaande kapitaal. Ondanks het prachtige zomerweer zijn de grotere kotters er niet geslaagd vol doende schelvis en makreel te vangen. We gens de schrale vangsten zijn deze vaartui gen langer op zee gebleven dan in de be doeling lag. De kwaliteit van de gevangen vis werd daar niet beter van. De prijzen voor braadschelvis varieerden van rond de tien gulden tot 30. De aanvoer was overi gens onregelmatig. Zo werd de handel woensdag geconfronteerd met slechts tweehonderd kisten. Bij het warme weer had de handel geen voorraad gevormd. De grotere soorten waren vrij vast in prijs, namelijk rond de dertig gulden; vrijdag liep die met een tientije op. De wijting lag in de eerste dagen van de vorige week lager in prijs dan in het laatst van die week. Wijting werd in het algemeen vlotter verkocht dan de braad schelvis. De makrelen gingen meestal naar de conservenfabrieken; de beste exemplaren gingen als gebruikelijk naar de rokerijen; de prijs lag enkele guldens boven die van de makreel welke de conservenfabrieken kregen te verwerken. Zo was het ook met de haringen. Van de zevenduizend aangevoerde kisten met haring was maar weinig geschikt om gerookt te worden. De in de zuid gevan gen haring is namelijk te vet voor dit doel: ze zijn zeer kwetsbaar en beschadiging komt gauw voor. De haring uit de noord is steviger en hiervan werd graag ge kocht voor de erport naar België. Van Duitse zijde bestond niet veel ani mo voor haring: de Duitsers betrekken hun haring veel uit de-Scandinavische lan den, die dan over land in West-Duitsland komen, terwijl vele kotters hun haring rechtstreeks naar Westduitse havens bren gen. Hiertegen is het voor de Nederlanders moeilijk concurreren. Zaterdag kwamen In Ijmuiden aan: Alexander van Manthali; Brinda, Cardiff, coils voor IJmui- den; Stad Delft, Lulea, erts voor IJmuiden; Spaarnekerk, Bremerhaven; Belos, Goole; Rosita Maria, Kaskoe, hout voor Zaandam; Texelstroom, Huil; Valkenier, Kristlnahamn; Eminence. Rot terdam; Tottesund, Froskund, props voor Velsen; Gitte Danielsen, Terneuzen, voor IJmuiden; Hin de. Londen; Texel, Teignemouth; Wilpo, Ala, hout voor Zaandam: Buka, Londen; Kaap Falga, Rundvik, hout voor Zaandam; Capri, Norrköping; Buccamar, Wilhelmshaven; Arenberg, Narvik; Philetas, Hamburg; Bloemgracht, Mantyluoto; Neth. Coast, Newcastle; Hoc Vinces, Londen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Blanken- stein van Antwerpen; Amasus, Londen: Lapwing, Londen, voor IJmuiden; IJstroom, Grangemouth: Cortia, Helsingborg; Cedarbank, Liverpool; Hong kong, Rotterdam; Oka, Liepaja; Whitby Abbey, Goole; Nieder-Rhein. Kristinahamn; Ubbergen, Klaipeda; Waverstroom, Plymouth; Colette, Norr köping. Skagerhoern, Skoghall; Rossen, Lake Venern; Anne Louise, Mantyluoto; Donau, Swan sea: Togokust, Freetown; Ardeas, Hamburg: Tri- to, Dublin; Staffan, Stockholm; Regina, Quebec; Argos, Kopenhagen; Ilse Nagel, Landskrona, tar we voor Zaandam. A. Jungerhans, Rauma: Atlas, Aarhus; Stella Maris, Helsinki; Bomma, Lille- sand; Adelheid Sibum, Kotka; Adonis, Fort Liberte. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Darmstad van Antwerpen; Hammelwarden, Noordzee, naar Buitenhuizen; Orion, Köping; Oste, Ala, hout voor Zaandam; Yewdale, Swansea; Lizard. Lei- xoes, kurk voor Zaandam; Sherborne, Swansea. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Frey naar Malmö. Lubox, Halmstad, walsmateriaal van IJmuiden; Triumph. Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Dubhe, Danzig, van Zaandam; Hoog land, Stettin, van IJmuiden; Capetan Antonis, Genua, walsmateriaal van IJmuiden; Anneliese, Narvik; Eemland, Hamburg; Sigulda, Tallin; Brouwersgracht, Antwerpen; Cinthia Bres, Go thenburg, walsmateriaal van IJmuiden; Mercu- rius H Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Themis, Funchal: Schauenburg, Curagao. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Oldensloe naar Kiel; Kabylia, Curagao; Jean E., Londen: Breda. Antwerpen; Rijnstroom, Huil. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Ruhr naar Kiel; Zaanstroom, Shoreham; Vliestroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De exporteurs van tong kregen geen kans om een wagen vóór het buitenland vol te maken: de totale aanvoer van tong was vorige week ongeveer zestigduizend kilo. Ook naar Engeland is er weinig gegaan. Kleine schol was er genoeg, maar de grotere soorten bleven matig aangevoerd. Vanzelfsprekend waren ze niet goedkoop. De kleine schol ondervindt nog steeds concurrentie1 van jonge haring. De markt koopman koopt liever jonge haring dan kleine schol. Aan de markt kwam weer eens de Maria Elizabeth, met hoofdzakelijk IJslandse roodbaars. Er stonden achter hal E heel wat wagens te wachten om de roodbaars naar West-Duitsland te vervoeren. De grote Duitse trawlers hébben nu ook haringnetten aan boord genomen en zij vissen bij de Nederlanders op de Noord zee, onder wie de IJm. 28 Amsterdam en de Maria Elizabeth. De IJ. 24 Utrecht is thans het enige Nederlandse schip, dat in de wateren bij IJsland vist. Het is de eerste keer, dat de Utrecht deel neemt aan de verre vis serij. Hoewel het nog enige weken duurt al vorens de strijd om de punten wederom een aanvang neemt, is in de IJmond de voetbalstemming toch al voelbaar. Na tuurlijk geldt deze belangstelling in hoofdzaak „Telstar", de nieuwe IJmuiden- se semi-profclub, van welke club men nu weliswaar zo langzamerhand weet over welke spelers zij de beschikking heeft, maar waarvan de samenstelling van het eerste team nog lang niet vaststaat. Uit het feit, dat het bestuur van „Tel star", op doelman Roosendaal van West- Frisia na, geen enkele nieuwe verdediger heeft aangetrokken, maar daarentegen wel drie nieuwe voorhoedespelers heeft aan gekocht namelijk Daniels en Allart van SVV en Van Egmond van RCH menen we te mogen concluderen, dat* men er in leidende Telstar-kringen van overtuigd is en onzes inziens zeer terecht dat uit het eigen beschikbare spelersmateriaal een solide verdediging is te formeren, maar dat ditzelfde niet ten aanzien van de voor hoede kan worden gezegd Bij Stormvogels was het vorige seizoen de aanval al een zeer zwak deel van de ploeg in tien wedstrijden kwamen de blauwwitte aanvallers niet tot scoren en in dertien ontmoetingen werd de doelman van de tegenpartij slechts één maal ge passeerd en al was het bij VSV wel enigszins beter gesteld, toch telde ook de roodwitte aanval te veel zwakke punten om te mogen verwachten ,dat deze linie met succes in de eerste divisie zal opereren. Zoals reeds gezegd, liggen de kaarten ten aanzien van Telstars verdediging an ders. Egner en vooral Stuy beschikken over uitstekende doelmanscapaciteiten, zo zelfs, Aanvoer van maandag De aanvoer in IJmuiden werd maandag morgen vërzorgd door 101 vaartuigen. Aangevoerd werden 10.640 kisten vis, plus 26.550 kilo tong en 360 stuks gladde kabel jauw. Aangevoerd werden 735 kisten schel vis. 466 wijting, 76 gul én kabeljauw, 815 haring, 5232 makreel, 1910 schol, 40 tarbot, 700 varia. Prijzen van maandag Per kilo, in guldens: tarbot 3.502 90. grote tong 5.505.10, grootmiddel tong 4.10 3.90, kleinmiddel tong 4.404, tong T 5 4.50. tong II 5.10—4.80. zalm 7—4.20 Per 50 kilo: grote schelvis 4740, mid del schelvis 4740, kleinmiddel schelvis 4037, schelvis I 3836. schelvis II 2520, schelvis III 11—9, gul I 54—42. gul II 41— 36, gul III 33;23, grote schol 3631, mid delschol 3233, kieinmiddel&chol 2717, schol I 27—18, schol II 26—17. schol III 198, schar 2010.50, poon 14, haai 40^34. wijting gestript 2516, wijting 'dicht 15.50 8, tarbot 16092, griet 9235, haring 41 11, makreel 18.609. tongschar 55. krab ben 6. Per 125 kilo: grote kabeljauw 11296, middel kabeljauw 9692. Per 10 stuks: Grote kabeljauw 124—84, middel kabeljauw 7143. Per hoop: rog 66—45. Besommingen van maandag KW 117—1770, KW 55—13.400, KW 132 4830, KW 57—3340. Haringvangsten KW 95—7, KW 130—5, KW 22—3, KW 167—15. Gemiddelde vangsten: Katwijk 7, Sche- veningen 7, Vlaardingen 7. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was maan dagmorgen: 1700 kisten haring. 500 ma kreel, 110 schol, 200 schelvis, 185 wijting. 160 groene haring, 300 kilo tong. Er zou nog haring nagelost worden. Op zee Vele trawlers zijn dit weekeinde niet naar de thuishaven teruggekeerd, omdat de vangsten zo iets niet rechtvaardigde. Het zal nu wel midden van deze week wor den, dat ze hun buit op de markt komen brengen. Zaterdag is wel de slechtste vis dag geweest van de gehele vorige week. De beste dagvangst, gehaald door een en kel vaartuig, was niet meer dan vijftig kantjes. De meeste schepen moesten zich tevreden stellen met nauwelijks de helft. De nieuwe Sch. 23 Yke, die zonder zout wegens de staking in Scheveningen naar de visgronden was vertrokken, is in de thuishaven teruggekeerd met zeshon derd kisten haring. 100 kisten vis, 60 stijve kabeljauwen. 150 tonnen gevuld met ijsha- ring, 25 kantjes grote haring, 7 kantjes kleine haring en zes kantjes groene haring. Van collega's had men enkele tonnen zout overgenomen. De bouwvakvakantie van dit jaar was, met die van 1955 en 1959. een der drie warmste en zonnigste van de laatste tien jaar. Slechts twee dagen bleven onder de maat: donderdag 24 juli met koel en re genachtig weer, vooral in het zuiden waar tien a vijftien mm. regen viel tegen twee a vier mm. op de wadden. Ook op de laatste dag, viel er op de meeste plaat sen regen. Op Texel spoelden de vakantie gangers zondagmorgen bijna weg door slagregens (42 mm. met flink onweer). De gemiddelde maximumtemperatuur in De Bilt bedroeg de laatste zestien dagen 23 graden Celsius tegen normaal 22 gra den Celsius (Verleden jaar 20.1 graden Celsius). In de periode van dè zestien dagen bcuwvakvakantie noteerde De Bilt 140 uren zon tegen normaal 104 uren (verle den jaar 10) uren) Het aantal zomerse dagen (warmer dan 25 graden Celsius) bedroeg 4, normaal eveneens 4. (verleden jaar niet één). Op de meeste plaatsen viel tot zaterdagmiddag niet meer dan vijf tot vijftien mm. regen, (normaai 35 tot 45 mm). Bijzonder droog bleef het in Zuid- Limburg en op de Waddeneilanden, waar slechts twee tot acht mm. neerslag viel. Zondag trad echter een belangrijke ver andering op. Een duif, vermoedelijk uit Nederland afkomstig, is woensdag neergestreken op een schip, dat negentig mijl ten zuid-oos ten van Bermuda voer. De blauw-grijze duif heeft aan de ene poot een ring met het woord „Nederland" en aan de andere een ring met het num mer „G183". De uitgeputte vogel streek neer op het researchschip „Sir Horace Mann". Alvins Simmons uit Hamilton pakte de vogel op en nam hem mee naar zijn huis te Pembroke (Bermuda). dat we in één van de ontmoetingen tegen Haarlem Leo Horn ten aanzien van Stuy hoorden uitroepen: „Wat een keeper, wat een keeper!" Over Jager als rechtsback was deze internationale scheidsrechter tegenover ons al even enthousiast „Jager speelt het moderne .Engelse backspel", zo drukte hij zich uit en als we dan na gaan, dat Smits bij Stormvogels het afge lopen seizoen ook uitstekend voor de dag kwam, dan is het duidelijk, dat „Telstar" over een sterk achtertrio kan beschikken. Voor de middenlinie heeft men over een behoorlijk aantal in aanmerking komende krachten de beschikking. Het zou ons ech ter niet verwonderen, wanneer tenslotte het trio Van WooningKortBrom uit de bus zou komen. Over de samenstelling van de voor hoede durven we ons minder positief uit te laten. Het ligt evenwel voor de hand, dat men in de komende oefenwedstrijden allereerst de nieuwe spelers zal opstellen, omdat men tenslotte weet, wat men aan de gecontracteerde ex-VSV- en Storm vogels-aanvallers heeft. Het zou ons daar om niet bevreemden, als de voorhoede, die woensdag tegen DWS in het veld treedt, niet eens zo heel veel zal afwijken van het kwintet (van rechts naar links): FarenhorstAllartAndréDanielsVan Egmond. De grondlegger van „De Technische Uit geverij H. Stam n.v." in Haarlem de heer H. Stam, is zaterdag op 67-jarige leeftijd in zijn woonplaats La Tour de Peilz (Zwit serland) overleden. De heer Stam opende in 1921 een technische boekhandel in Am sterdam, welke uitgroeide tot een bekende uitgeverij van technische standaardwerken met een fonds, dat thans ongeveer 1600 titels omvat. In 1961 trok de heer Stam zich terug uit de dagelijkse leiding van het bedrijf, maar bleef ten nauwste bij de gang van zaken betrokken als president-commissaris. Zijn afscheid viel samen met de viering van het feit dat de uitgeverij in 1961 veertig jaar bestond. Het werkterrein van de uitgeverij bleef niet beperkt tot het Nederlandse taalge bied, maar in de loop der jaren werd een internationale reputatie verworven door de uitgave van onder meer een serie boeken over scheepsbouwkunde in het Engels en de stichting van dochterondernemingen in België en Duitsland. In de naoorlogse jaren was reeds een vestiging in Indo nesië tot stand gekomen. Ook thans breidt het bedrijf zich geregeld uit, daar nog in de loop van dit jaar boekwinkels werden geopend in Arnhem en Enschede. De begrafenis zal geschieden op vrijdag 9 augustus om half twee in Westerveld. Aagtekerk pass. 3 Gibraltar n. Antwerpen. Abbekerk 3 v. Genua n. Port Said. Abida 3 v. Napels n. Piraeus. Achilles 4 te Huacho. Aeila 4 te Quebec v. Curagao. Acmaea 3 v. Matias de Galvez n. Punta Cardon. Acteon 4 te Curagao v. Douala. Adara pass. 3 Kp. Santa Martha n. Porto Alegre. Alamak 3 te Beyrouth. Alcor 3 270 m. z.z.w. Monrovia n. Dakar. Aldabi 3 v. Rotterdam, 4 te Hamburg. Algenib 2 25 m. n.w. Landsend n. Antwerpen. Alkaid 4 te Detroit. Almdijk 5 te Port Said verwacht. Alphacca 4 te Stettin. Aludra 3 ten anker Santos. Ameland pass 3 Mona eil. n. Maracaibo. Ammon 4 te Maracaibo. Amstelkroon 3 100 m. z.o. Mozambique n. Aden, Amstelland pass. 3 St. Paulsrocks n. Montevideo. Angolakust 4 te Antwrpen. Annenkerk 4 te Genua. Archimedes 4 te Curagao. Aristoteles 3 40 m. z.w. Wight n. Puerto Cabello. Asmidiske 4 te Buenos Aires. Asterope 4 v. Philadelphia n. Savona. Attis 3 te Bremen. Avedrecht 4 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadl. Averdijk 5 te Nacala. Barendrecht 4 te Suez. Batjan 4 te Matarani. Batu 3 te Bremen. Bawean 3 120 m. o. Massawa n. Damman. Bengalen 3 te Kitimat v. Vancouver. Bennekom 4 v. San Juan n. Port Au Prince. Borneo 3 v. Barcelona n. Hamburg. Burl S. Watson 3 240 m. z. Kp. Race n. Pt. Said. Caltex Arnhem 3 te Mosselbaai. Caltex Utrecht 3 66 m. o. Malta n. Avonmouth. Camerounkust 3 7 0m. z.z.w. Ouess. n. Freetown. Carrillo 4 te New York. Castor 4 te Valetta (Malta). Ceres 3 650 m. n.w. Finisterre n. Antwerpen. Cit. Serv. Vail. Forge 3 190 m. o.n.o. Aden n. Suez. Crania 3 350 m, w n.w. Azoren n. Purfleet. Diemerdijk 3 te Vancouver. Dinteldijk 3 v. Los Angeles n. Balboa. Diogenes 5 te Paita. Dongedijk 5 te Cristobal. Doris 3 600 m. w.z.w. Azoren n. Santo Domingo. Echo 3 35 m. z.w. Kp. Frio n. Ceuta. Eemhaven 3 v. Rotterdam te Antwerpen. Eemland 3 v. Amsterdam n. Bremen. Eenhoorn 3 v. Lattakia n. Piraeus. Esso Den Haag 4 v. Rotterdam n. zee én terug. Esso Rotterdam 3 v. Brega n. Rotterdam. Eumaeus 3 v. Swansea n. Birkenhead. Forest Lake 3 v. Suez n. Mena. Fravizo 5 te Valvik. Friesland SSM 3 v. Immingham n. Aabenraa. Gaasterkerk 3 te Port Kemble v. Sydney. Ganvmedes 3 te Port of Spain. Geertje Buisman 3 140 m. n.o. Barbad. n. Sevilla. Goeree 3 v. Moji n. Port Kembla. Gorredijk 3 te Antwerpen. Grebbedijk 3 v. Rotterdam n. Miami. Gulf Hansa pass. 3 Perim n. Mena. Hecuba 4 te Napels. Heemskerk 4 v. Bombay n. Cochin. Helicon 2 104 m. z.w. San Miguel n. Rotterdam Inca 4 te Marseille v. Tamatave. Irazu 3 300 m. n.w. Antofagasta n. Antofagasta. Isis 4 v. Oranjestad n. Cumana. Ittersum 3 v. Antwerpen n. Le Havre. Ivoorkust 3 v. Dakar n. Freetown. Jagersfontein 3 245 m. n.w. Kaapst. n. Kaapstad. Japara 4 te Napels. Kamperdijk 3 v. New York n. Rotterdam. Karachi 3 v. Balboa n. Noumea. Karakorum 4 te Tampico. Karimata 5 te Papeete verwacht. Katelysia 4 te Thameshaven v. Devonport. Keizerswaard 3 680 m. z.w. Azoren n. Curagao. Kelletia 3 v. Hamburg n. Curagao. Kenia 4 v. Rotterdam. Kennemerland 3 v. Recife n. Amsterdam. Kerkedijk 3 140 m. z.w. St. Johns n. New York. Kermia 3 te Curagao v. New York. Khasiella 4 te Porto Miranda. Kieldrecht pass. 5 Ouessant n. Boulogne. Kloosterdijk 4 te New Orleans v. Tampico. Koningswaard 2 v. Bachaquero n. Curagao. Kopionella 4 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Koratia 3 v. Rotterdam 4 te Hamburg. Korendijk 4 v. Rotterdam n. Bremen. Korenia 3 te Skelleftehamn v. Rotterdam. Krebsia 4 v. Abadan n. Mombasa. Kreon 4 te Georgetown. Kylix 5 te Heysham. Ladon 3 700 m. z. Azoren n. Paramaribo. Lelykerk 3 te Rotterdam. Loosdrecht 5 te Marseille v. Rotterdam. Loppersum 4 te Bermuda. Maashaven 4 te Takoradi. Maaskerk 4 te Dammam. Madisonlloyd 3 40 m. n.o. Algiers n. Port Said. Mainlloyd 3 v. Djibouti n Penang. Maron 3 v. Nassau n. Santo Domingo. Meerdrecht 4 v. Victoria da Sydney. Memnon 3 25 m. o, Kp. Hatteras n. Willemstadt. Mentor 3 v. Pto. Matias de Galvez n. Kingston Merwelloyd 3 v. Mombasa n. Djibouti. Moh. Reza Shah 5 v. Kwinana n. Band. Mashur. Moordrecht 3 v. Curagao n. Maracaibo. Musilloyd 3 v Bombay n. Madras. Mylady 3 te Kitimat v. Panama. Naess Lion 3 15 m z. Malta n. Marsa el Brega. Naess Tiger 3 v. Antwerpen n. Palermo. Neder-Ebro 3 v. San Francisco n. Los Angeles. Neder-Eems 3 te Wellington. Neder-Rhone 4 te Nagoya. Neder-Rijn 4 v. Rotterdam n. Yokohama. Neder-Weser 3 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Nias 4 v. Savannah n. Madeira. Nieuw Amsterdam 3 te Rotterdam. Nijkerk 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Ondina 3 v. Mena n. Rotterdam. Oranje 3 te Piraeus Oranje Nassau 5 te Barbados. Osiris 3 te Punta Cardon n. Port Au Prince. Ouwerkerk 3 v. Antwerpen n. Bremen. Overijsel 3 te Aden verwacht. Pacaya 3 te Gulfport. Palamedes 4 te Talcahuano. Pendrecht 4 te Cristobal. Peperkust 3 v. Lagos. 4 te Port Harcourt. Pericles 3 te Tampa v. Matias de Galvez. P. G. Thulin 4 te La Salina. Philine 3 50 m. z.z w. Pantellaria n. Rotterdam. Philippia 3 v Port Said n. Gibraltar. Pieter S. 4 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik 3 v. R'dam n, Le Havre. Prins Willem George Frederik 4 te Montreal. Prins Willem van Oranje 3 te Rotterdam. Prins Willem IV 3 110 m. w. Scillys n. Hamburg. Purmerend 3 135 m. z.o. Accra n. Tranmere. Pygmalion 3 15 m. w.z.w. Gibraltar n. Antwerpen. Radja 2 te Lourenco Marques v. Durban. Raki 3 te Latakkia. Reza Shah the Great 3 95 m. o. Aden n. Suez. Rondo 2 v. Dakar n. Las Palmas. Rotterdam 3 te Rotterdam. Sarpedon 3 200 m. n.o. S. Salvador n. Baltimore. Scheldelloyd 2 v. Port Said n. Genua. Schelpwijk 5 te Stanlow. Scherpendrecht 4 te Constanza. Schiekerk 3 v. Singapore n. Manilla. Schielloyd 4 te Ilo Ilo. Schouwen verm. 12 v. Toronto n. Baltimore. Seinelloyd 3 te Antwerpen. Serooskerk 3 600 m. w. Adelaide n. Adelaide. Sinon 3 50 m. w.z.w Aruba n. Puerto Limon. Sirrah 3 30 m o.z.o Malaga n. Hamburg. Skadi 4 v. La Spezia n. Arzew. Slamat 2 v. Djibouti n. Akaba. Sloterdijk 4 te Rotterdam. Sloterkerk 3 v Antwerpen n. Rotterdam. Socrates 4 te Houston. Solon 3 v. Curagao n. Aruba. Stad Gouda 3 330 m. z.w. Kp. St. Vine. n. IJmuid Stad Utrecht 3 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Vlaardingen 3 te Sibenik. Stad Zwolle 3 285 m. z.z w. K. Race n, Ph.delphia. Steenkerk 3 45 m. o. Perim n. Suez. Stentor 4 v. Santo Domingo n. Barbados. Steven 3 te Malta. Straat Bali 3 te Monetvideo. Str. Clement 3 590 m. w. Kangaroo e. n. M'bourne Straat van Diemen 3 440 m. n.o. Mauritius (best.) Straat Frazer 4 v. Rotterdam n. Walvisbaai. Straat Lombok 3 380 m. n.o. Beira n. Zanzibar. Straat Soenda 3 te Hongkong. Straat Torres 4 te Monrovia v. Takoradi. Tahama verm, 5 v. Triëst n. Mena. Telamon 3 te New Orleans v. Houston. Tero 5 te Sapele. Tjiliwong 3 180 m. w. K. Leeuwin n. Melbourne. Triton 3 v. San Juan n. Amsterdam. Utrecht 3 v. Singapore n. Japan. Van der Hagen 3 200 m. n.n.w. Maurit. n. M'bourne Van Linsghoten 2 te Port Harcourt v. Lobito. Van Waerwijck 3 600 m. z. Mauritius n. Kaapstad. Vasum pass. 5 Straat Ormoez n. Mena. Vivipara 5 rede Genua. Vlist 3 v. Aden n. Suez. Voco pass. 3 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Waibalong 3 v. Aden n. Mombasa. Waikelo 5 ten anker Mogadiscio. W. Alton Jones 5 te Marseille. Westerdam 3 v. New York n. Rotterdam Westertoren 4 te Kandia. Willemstad 4 te Paramaribo. Witmarsum 3 720 m. w.n.w. Finist. n. Le Havre. Woltersum 4 te New Orleans. Wonogiri 3 te Port Alberni. Wonorato 3 40 m. w. Sabang n. Colombo. Wonosari 3 v. Bremen n. Hamburg. Wonosobo 3 v. Dunedin n. Cristobal. Zaanland 3 v. Rio de Janeiro n. Salvador. Zafra 3 70 m. w. Djeddah n. Mena. Zeeland 3 55 m. o. Malta n. Montreal. Zonnekerk 3 te Antwerpen. Zwijndrecht 3 te Rotterdam. KLEINE VAART Berkhout 3 te Noord-Gotland n. Zaandam. Concepcion 3 te Sandetti n. Antwerpen. Dido 3 50 m. z.w. Ouessant n. Oporto. v Houtman pass 3 ET-5 v. Hamina n. Boston. Hydra 2 v. Middlesbro n. Bristolkanaal. Julia Mary 3 40 m. z.z.w Varne n. Rouen. Jupiter 31 v. Barry n. Nantes. Lauriergracht 2 in Finse Golf n. Amsterdam. Marie Christine 2 v. Leningrad n. Amsterdam. Wilpo 3 dwars Texel n, Zaandam. Het verkeer in de westbuis van de Vel- ser tunnel is zondagavond ongeveer een half uur gestagneerd geweest door een kettingbotsing tussen vier auto's. De oor zaak hiervan lag bij de bestuurder van de vierde personenauto, wiens snelheid gro ter was dan die van de drie voor hem in fille rijdende wagens. Hij botste frontaal tegen de laatste wagen, die op zijn beurt weer doorschoot tegen de voorste twee. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor en de materiële schade was van licht tot vrij ernstig. Dezelfde avond werdén eveneens in de westbuis van de Velser tunnel een bestuur der van een scooter uit Rotterdam en zijn echtgenote ten val gebracht, doordat de voorband van de scooter klapte. Zij werden ter plaatse door de politie ver bonden. Gedurende de afgelopen week, zowel als in de maand juli, zijn in de Velsertunnel alle verkeersrecords gebroken. In de af gelopen week passeerden er 215.000 voer tuigen, waarbij het record voordien 198.000 betrof. In de gehele julimaand was dit getal 954.000, tegen 856.000 in juli 1962. Tegen alle verwachtingen in was er ge durende het afgelopen weekeind niet van een record sprake. Totaal passeerden er „slechts" 70.000 voertuigen, waarvan 34.500 op zondag. Vannacht om één uur, vlak nadat het schip in de Waalhaven in Rotterdam had afgemeerd is een heetwa terboiler in het bemanningsverblijf op het achterschip aan boord van het Duitse vrachtschip „Hilde- gard Doerenkamp" ontploft. Er ontstond grote ravage in het dek huis. De 16-jarige dekknecht Joachim Beuth uit West-Berlijn kreeg een stuk ijzer tegen zijn hoofd en is met zeer ern stige verwondingen naar het Havenzieken huis vervoerd. De „Hildegard Doerenkamp" meet 4.702 brt en behoort aan de rederij Bornhofen in Hamburg. Een 17-jarige jongeman uit Santpoórt, die tijdens een proefverlof uit een inrich ting bij zijn ouders vertoefde, bleek zater dagmiddag niet tegen verleiding bestand en hij trachte zich meester te maken van een bromfiets, die bij de tennisbanen aan de Brederodeweg door de eigenaar was neergezet. Hij werd echter betrapt door de tennisspelers, gegrepen en in de auto van een passerende journalist naar de politie post in Santpoort overgebracht. Het was niet zijn eerste geval van joy-riding, zo dat hij thans op het hoofdbureau in Vel sen is ingesloten. De vloot van de n.v. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij in Amsterdam is weer met bijna 12.000 tonnen scheepsruimte toegenomen. Zaterdagmiddag rond drie uur stoomde het nieuwe motorvrachtschip „Straat Frazer" na een geslaagde proef vaart het havengebied van Rotterdam weer binnen. De directie van de machinefabriek en scheepswerf P. Smit jr. n.v. had tijdens deze tocht het schip overgedragen aan de K.P.M. en daarmee een zeer waardevol werkstuk aan de Nederlandse koopvaardij vloot toegevoegd. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Londen en Mitchell (On tario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) T. Harder te Komhorn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Lethbridge (Alberta, Ca nada) C. Hegeman te Sioux Center (Iowa, U.S.A.) (voorheen te Genemuiden). Met ingang van 1 augustus zijn de Oud hollandse tingieterij Meeuws en zoon nv in Den Haag en de metaalwarenfabriek Metawa n.v in Tiel een fusie aangegaan. De wederzijdse directies verwachten veel van deze samenwerking, vooral met het oog op de versterking van hun positie op de binnenlandse en buitenlandse markt. De produktie van de gegoten Meeuws-tin- artikelen, die reeds van 1775 af in Den Haag plaatsvindt, blijft in Den Haag ge vestigd. De verkooporganisatie en de ad ministratie wordt in haar geheel door de n.v. Metawa in Tiel verzorgd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 474 A.K.U474'/j—475 Hoogovens Kon. Oli»170,20—170,40 Philips f 154,80—155,20 Unilever 161,90—162,10 f 170,40 155,— f 162,70

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7