Noberto Höfling: „Het publiek heeft recht op voetbalstrijd" In Rocourt wist Jan Derksen het opeens heel zeker: „Ik stop" Maspes - bepleisterd en wel - is een zege voor op Gaiardoni Rusland bezit bij dames hegemonie Feijenoords nieuwe trainer windt er geen doekjes om Hoffelijke Roemeen schrijft alles toe aan het „Schicksal" Regen deed strijd stoppen in Rocourt Maar opvolger nog niet gevonden Bonificatie leverde Altig zege op in Parijs-Luxemburg Competitie-indeling amateurvoetbal BAANDAG 5 AUGUSTUS 19G3 9 Wèl definitief Spitsroeden 25 systemen Oordeel toetsen Nog geen beslissing bij sprinters Lekke band Ab Wassenaar won de Tour der Verenigde Naties Wielrenners van „Bataaf" gaan koersen in België Wim van Est moest ril- (Van onze sportredacteur) Terwijl door een krachtige wind gedre ven regenvlagen de wielerpiste van Ro- court striemden en 20.000 in zomercostuum geklede wielerminnaars huivérden bij de plotselinge temperatuursdaling, verdween de grote Antonio Maspes, de ongekroonde koning bij de prof sprinters, ijlings naar zijn kleedkamer om zijn zo kostbare spie ren niet nodeloos aan risico's bloot te stel len. Antonio lachte en hij was de enige man in het stadion, die dat op dat mo ment op kon brengen. De officials en toe schouwers kankerden op het plotselinge slechte weer, de Italiaanse verzorgers kwetterdenals hongerige spreeuwen, maar Antonio lachte maar En juist Antonio Maspes was het onder werp van gesprek van de Italianen, die als pages rond hem heen liepen. Want nog maar kort tevoren was de grote Antonio tegen het harde cement gekwakt. Zo maar, net alsof hij pas met fietsen was begonnen. En nu zijn Italiaanse wie- Ierenthousiasten bereid om hun leven in de waagschaal te stellen, als de grote wereldkampioen Antonio maar niets over komt. Vandaar dus ook die schok, die door alle Italiaanse harten ging en van daar ook die voor nuchtere lieden over dreven levendig aandoende discussies toen ze van de schrik waren bekomen en was gebleken dat Antonio alleen een paar schaafwonden had opgelopen. Bij dat alles vergaten al die vereerders van Maspes dat hun grote favoriet in de eerste rit van deze finale voor crossprin ters aan een nederlaag was ontsnapt, want hij was niet door pech ten val ge komen, maar door een veel te felle trap op de pedalen, waardoor hij met een scheef stuur onderuit ging. De baancom missaris was evenwel zo vriendelijk de rit direct af te schieten. Later er moest worden onderbroken voor een regenbuitje kwam Maspes bepleisterd terug, tegen iedereen gebarend dat hem eigenlijk niets mankeerde. En omdat te demonstreren klopte hij zijn grote rivaal en landgenoot Santé Gai- ardoni in een lange, machtige sprint, waarmede hij een belangrijke stap deed in de richting van zijn zevende wereld kampioenschap. Want tot een beslissing kwam het nog niet, omdat de steeds drei gender wolken bij de baan eindelijk hun vochtige last met grote spoed omlaag zon den. Maspes was in de eindstrijd gekomen door twee vrij gemakkelijke overwinnin gen op de Belg Sterckx, maar Gaiardoni had het tegen de Belgische sprinter De Bakker moeilijker gehad. In de eerste rit lag de Italiaan te vroeg op volle snel heid waardoor hij op het laatste stuk krachten te kort kwam, maar daarna toonde Santé toch zijn grote klasse in twee voortreffelijke ritten, waarin vooral Feijenoords nieuwe trainer Noberto Höf- ling, staande tussen twee aanwinsten van Rotterdams sterrenpioeg. V.l.n.r. Henk Groot. Höfling en Guus Haak. de taktiek veel gewicht in de schaal legde. In de strijd om de derde plaats won voorts de Belgische kampioen De Bakker al vast een rit tegen Sterckx, maar tot een beslissing kwam men ook hier nog niet. Bij de amateurs kwam men in zoverre iets verder, dat daar de derde plaats wel definitief werd beslist. In twee rit ten namelijk flitste de Fransman Trentin (hij was ook vorig jaar derde) voor zijn landgenoot Moreion door de finish. Dit tweetal was in de halve finale omlaag ge drukte door de wereldkampioen van het vorig jaar, Bianchetto, en de bijzonder felle Belgische sprinter Sercu. Beiden had den daarvoor niet meer dan twee ritten nodig. De eerste en voor zondag door de regen laatste rit tussen de Belg en de Italiaan verliep nogal verrassend. In de laatste böcht reed Sercu in tweede posi tie, wachtte iets' te lahg met uit de stijle bocht onder Bianchetto door, waardoor de Italiaan hem prachtig op kon vangen en met een krachtige eind spurt kon winnen. Maar de jury was van mening dat Bianchetto Sercu onreglemen tair had gehinderd, waardoor de Italiaan gedeclasseerd werd! Zodoende heeft Bel gië een wel heel fraaie kans op een we reldkampioen bij de amateursprinters, iets dat sinds 1900 (Didiernauts) niet meer is gebeurd Vanavond zal men het allemaal weten, want dan worden de beslissende ritten in het toch al overvolle programma inge last. Maar, wij waarschuwen u alvast, voor hetzelfde geld worden het weer twee Italiaanse kampioenen, zoals de laatste vier jaar steeds het geval is geweest Ook Rusland bezit de hegemonie, maar dan bij de dames. Tussen de bedrijven door reden die zich naar de laatste rit ten toe en het draaide er uiteindelijk op uit dat een drietal Russinnen op het ere podium kwam: Galina Ermolaeva, Irina Kiritchenko en Valentina Savina. Drie aar dige en charmante meisjes zolang ze niet in wielertenue zijn gekleed. Galina Ermo laeva kon zelfs nog lachen ook toen ze de regenboogtrui om de stevige schouders kreeg. En dat was haar het hele toer nooi nog niet overkomen Bij de amateur-achtervolgers reden Moskvin en Walschaerts zich in de fina le. De Rus kon zich de Deen de voUe race weer spitsroede™ Het Belgische publiek het incident van vrijdag met de Belg t«Van Loo nog niet was vergeten, van het lijf houden. Dit, dankzij een formidabele eind sprint, na een nog extra vermoeiende race door de krachtige wind, die dwars over de baan stond. Walschaerts en de Brit Porter gaven elkaar ook al bijzonder weinig toe, maar de Belgische wieleratleet kon na vier km toch nog 0,18 sec. eerder eindigen. De finale (woensdag) tussen de Rus en de Belg zal er een worden, waarin het gaat om de vraag wat het sterkste zal we gen, de kracht of de souplesse. Moe gestreden rust Jan Derksen uit. Reeourt bracht hem de zekerheid: hij zal met actief wielrennen gaan stoppen. Vroeg komt dat besluit niet, Jan is namelijk al 44 „Schicksal".Dat is een woord, dat Noberto Höfling, de nieuwe trainer van Feijenoord graag gebruikt. Hij noemt het een „Schicksal" dat hij uit Roemenië bij MTK in Boedapest terechtkwam. Zijn voet balloopbaan in Italië.Schicksal. Zijn trainersbaantje bij FC Brugge.Schik.- sal.toeval, allemaal toeval. Maar geen toeval was het dat Noberto Höfling, sa men met voorzitter Kieboom en Buitendijk van de commissie betaald voetbal, in het Feijenoordstadion vragen beantwoordde van sportjournalisten, want dat had hijzelf zo gewild. Noberto Höfling houdt van de pers en als er straks iemand over hem schrijft wil hij graag weten wie wié is. De eerste indruk die men van Noberto Höfling krijgt, is die van een zeer hoffe lijke Roemeen, die zich bij een wildvreem de club als Feijenoord die hij slechts kent van de televisie wonderlijk snel heeft aangepast. Hij loopt over het veld en door de catacomben van het stadion of hij er altijd is geweest. Voorzitter' Kie boom noemt hij in een gebroken taaltje van Vlaams en Duits „praeses" op een toon of hij „vadertje" tegen hem zegt. Maar voor de sportjournalisten zat hij een ogenblik wat nerveus en onwennig als een dompteur, die voor het eerst kennis maakt met een nieuwe leeuwengroep. Doch binnen de kortst mogelijke tijd liet hij vrolijk de zweep knallen en praat te hij met een luchtigheid over allerlei „brandende kwesties", waarbij hij tegelij kertijd vertelde en vroeg. In één uur tijd heeft Höfling meer over Feijenoord ge hoord dan hij door dagenlang trainen te weten zou zijn gekomen. Eén van de journalisten vroeg: „wat voor systeem denkt u met Feijenoord te gaan spelen?" „Ach" zei Höfling, „Wat is systeem? Ik kan u zó 25 systemen noemen.„Feijenoord heeft de laatste jaren nogal defensief gespeeld.„De fensief? Voor mij is de aanval nog altijd de beste verdediging„Onder alle omstandigheden?" „Ach, misschien niet te gen teams als Real Madrid of Benfica „Dus u past het systeem aan bij de om standigheden„Natuurlijk. Maar ik ga van het principe uit, dat het publiek recht heeft op een voetbalwedstrijd. Het „legioen" kan over Noberto gerust zijn. Voor hem is de „poeblikoem" zo als hij het mooi verhaspelt nummer één. Het stadion moet vol lopen, want dan kijken „vadertje" Kieboom en zijn be stuursleden gélukkig. Ze zien er uit of ze het nu al zijn. Noberto informeert zo langs zijn neus weg naar spelers. Hoe vindt u die.En die.Hij wil weten hoe wij er over denken, hij wil zijn eigen oordeel toetsen, wetten aan het onze. Ondertussen zegt hij: „Met dit materiaal, met deze spelers, die toch tot de besten in Neder land behoren, moet het mogelijk zijn aan de top te komen en te blijven". Het semi-professionalisme vindt hij maar niets. Veel liever had hij de spelers altijd om zich heen. Hij vindt het maar niets, dat Jan Klaassens in Venlo traint en één keer per week naar Rotterdam komt. „zo leer je elkaar niet kennen. Hij bedoelt: zo weet ik niet wat hij uit voert. Noberto praat en praat. „Over voetbal kun je uren, dagen praten. Je raakt er nooit op uitgestudeerd. Voetbal", zegt hij, „is mijn liefde, mijn studie Zijn don kere ogen onder 't blauwzwarte haar zoe ken de gezichten af van de mensen, die tegenover hem zitten, de mensen, die straks over hem gaan schrijven. „Komt u gerust naar mij toe, wanneer u iets weten wilt. Want alles weten, niet waar. Wat Höfling niet zegt, maar wat wij voelen: hij popelt van verlangen om Feijenoord eens aan de slag te zien. Komende zaterdag tegen Fortuna Vlaar- dingen, 13 augustus (8.15) tegen Saragossa in Rotterdam, op 18 augustus (5 uur) in Bruggé tegen zijn oude club FC Brugge. Is dat geen „Schicksal"? Ja, zegt Höfling zonder blikken of blozen, „dat is Schick sal". Advertentie oottjceococogwoccooooooooooooooooooooeoooooooooocieoooeeey ETALAGE- EN RECLAMESTUDIO WIJ ONTWERPEN EN VERZORGEN VOOR U - etalages - materiaal - decoraties - standbouw - showcards - verbouw - adviezen - praalwagens SLAPERDIJK 381 Santpoort telef. 0 2560 - 7321 - 7582 ADVISEURS OP HET GEBIED VAN RECLAME De Tsjechische motocrosser Karei Pilar heeft zondag in de Oostduitse plaats Apol- da de veertiende en laatste wedstrijd ge wonnen. die meetelde voor de competitie om het wereldkampioenschap in de 250 cc klasse. De Rus Grigoriev werd tweede en de Oostduitser Friedrichs derde. De Zweed Thorsten Hallmann was enige tijd geleden al wereldkampioen geworden. Tweemuul een val in beeld. Links Maspes die tijdens zijn eerste rit in de finale tegen Giardoni tegen de baan smakte. Hij liep geen noemenswaardig letsel op. Rechts De Graaf die alweer van zijn fiets tuimelde. Ook hij kon de strijd voortzetten om nog te winnen ook. Toch struikelde hij eveneens in Rocourt. (Van onze sportredacteur) Het is bepaald geen nieuwtje, als wij stellen, dat Nederland op de sprint niet meer meetelt in het internationale milieu en het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat zaterdag ai Jan Derksen en Ad de Graaf van de kandida tenlijst werden geschrapt bij de wereld kampioenschappen op de baan in Luik. Maar zij niet alleen, ook de aehtervol- gersploeg werd gewipt, zodat 's zater dags alleen nog een vleugje hoop restte voor wat betreft de stayers en achtervol ger Nijdam. Jan Derksen, wij vertelden het u al een paar dagen geleden, had zich op deze wereldkampioenschappen voorbereid, als moest hij zich nog een naam verwer ven in de sprint. Zes jaar geleden im mers werd hij en toen was hij toch al 38 jaar wereldkampioen op dezelfde baan van Rocourt en waarom dan ook nu nog niet eens doordringen tot de laatste vier, zo was zijn redenering. Het heeft niet zo mogen zijn. Dat hij in de serie tegen de Italiaan Ogna in een bar slechte rit kansloos werd geklopt, was nog zo erg niet, want per slot van reke ning was hij in 1957 ook via alle mogelijke herkansingen in de regenboogtrui geko men. En alles was weer mogelijk, toen de Nederlandse veteraan zich in de herkan sing tegen de nationale kampioenen van West-Duitsland (Potzernheim) en Frank rijk (Gaignard) vrij gemakkelijk plaatste voor de kwartfinale. Maar in twee ritten tegen JSanté Gaiar doni bleek toch wel overduidelijk, dat een sprinter als Jan Derksen met alleen zijn enorme ervaring volkomen kansloos is. In twee ritten zegevierde de Italiaan en de meewarig zijn hoofd schuddende Derk sen restte slechts het bevestigen van zijn plannen om definitief afscheid te ne men van de wielersport op 12 augustus, als in Amsterdam de revanches van de wereldkampioenschappen worden gehou den en daarna met een afscheidstoumee, ook op de winterbanen. Een opvolger, ook dat weet men, is er niet. Want nu mocht De Graaf zich bij de amateurs nog zo goed weren, de halve finale was voor hem niet weggelegd. Hij won weliswaar de eerste rit, nadat hij weer eens was gevallen toen hij de eerste bocht na de start te langzaam inging en een lekke band kreeg, maar in de twee volgende ritten bleef Moreion hem toch de baas. In de beslissende rit had hij wellicht nog een kans gehad, maar vlak voor de twee honderd lijn liet hij zich verleiden iets te ver omhoog te gaan, waardoor een te groot gat viel tussen hem en de snel weg- sprintende Fransman, die ten slotte over tuigend won. Tot slot verdween zaterdag ook de ach- tervolgingsploeg uit de strijd. Weliswaar plaatsten de Nederlanders zich voor de kwartfinale met een tijd van 4.55.49 de Russen reden de afstand in 4.49,76 maar in die kwarteindstrijd waren de De nen toch de meerderen, ook al weerden Oudkerk. Schuuring, Nikkesen en Koel zich nog zo fel. De Duitser Rudy Altig heeft de twee daagse wielerwedstrijd Parijs-Luxemburg gewonnen. Altig zegevierde in de zaterdag verreden eerste etappe van Parijs naar Reims. Op 32 kilometer van de finish ver liet hij samen met de Belg Armand Desmet het peloton en bouwde een voorsprong van zeven minuten op. Zondag kwam Altig als vijftiende in Luxemburg aan, maar zijn achterstand op de winnaar, de Fransman Poulidor, bedroeg nog geen twee minuten. Armand Desmet eindigde in de tweede etappe in dezelfde tijd als Altig, zodat deze laatste hem precies de bonificatie van vijf seconden voor bleef. De Nederlandse renners hebben het in deze tweedaagse wegwedstrijd niet ver ge bracht. Zowel in beide etappes als in het eindklassement hebben zij zich niet onder de eerste twintig kunnen klasseren. Tot de beste prestatie kwam Knops, die in de eindklassering de één-en-twintigste plaats bezette. Zaterdagmiddag is de „Toer der Ver enigde Naties" geëindigd op het Raad huisplein in Heeze. Winnaar werd Ab Wassenaar uit Sassenheim. Van het bordes van het raadhuis heette burgemeester M. H. Cox alle deelnemers welkom en sprak hij er zijn vreugde over uit dat voor deze toer, die reeds ze venmaal Heeze als etappeplaats had, thans Heeze als finish was gekozen. De heer W. van Kemenade, voorzitter van de V.V.V., bood de leider van deze toer, „Ome Joop" Legerstee, bloemen aan en alle deelnemers een foto van het kasteel van Heeze met persoonlijk opschrift. De winnaar werd door hem in een door de V.V.V. aangeboden gele trui gestoken. Win naar van het ploegenklassement werd de ploeg van Amersfoorts Dierenpark. Op uitnodiging van de Belgische wieler club „Vooruit" uit St. Gillis-Waas, waar van onlangs zes renners aan de Ronde om de Haarlemmermeer hebben deelgeno men, zullen vijf amateurs van het Half- wegse „De Bataaf" deel kunnen nemen aan het internationale criterium van St. Gillis-Waas, dat zaterdag 31 augustus wordt gehouden. Het bestuur van de Half- wegse club heeft Ko Zomer, Jan Fransen, Henny Schouten, Piet van Dongen en Joop Hoogland voor dit criterium inge schreven. Het ligt in de bedoeling om tot een jaarlijkse uitwisseling van renners te komen. De amateurs Jan Zomer, Albert Jong kind, Piet Rinkel, Klaas Groot, Piet Ver- wey, Gep Cuvelier en Wim Griffioen zul len die dag elders in België aan een ker- miskoers deelnemen. Bovendien wil men proberen om zondags met alle twaalf ren ners in België aan een straatkoers of cri terium deel te nemen. Blijkens de officiële mededelingen van de KNVB in de „Sportkroniek" luidt de competitie-indeling van het amateurvoet bal voor het seizoen 1963—1964 als volgt: District West I: lste klas A: AFC, Alkmaarse Boys, DCG, HFC, Hollandia. HRC, JOS, OSV, Purmersteijn, RKAVIC, Spartaan en Wa tergraafsmeer. 2de klas A: Aalsmeer. DEM, DWV, NFC, OVVO. ESC, SDW, Vitesse. VVB. Zaan dijk, Zeeburgia, en Zilvermeeuwen. 2de klas B: Baarn, Celeritudo, HBC, Hil- legom, Quick A., Ripperda, Schoten, TYBB Ultrajectum, UW, Velsen en Zandvoort- meeuwen. 3de klas A: ADO '20, Alcmaria Victrix, Beverwijk. DTS, Egmondia, HSV, Kenne- mers, Kolping Boys, Meervogels '31, Suc ces. VIOS (W.) en West-Frisw De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Rudi Altig (Did.), 240 km in 5 uur 49 min. 1 sec. (met bonificatie 5.48.51); 2. Armand Desmet (Belg.) z.t. (met bonificatie 5.48.56); 3. Joseph Groussard (Fr.) 5.55.55, op 6 54; 4. Simpson (G.B.) 5.57.39 op 8.38; 5. Van Looy (Belg.) 5.57.40 op 8.39; 6. Van den Berghe (Belg.); 7. Precisiosi (It.); 8. Cazala (Fr.); 9. Mattio (Fr.); 10. Gainche (Fr.); 13. Anglade (Fr.); 16. Anquetil (Fr.); 17. Pou lidor (Fr.) allen dezelfde tijd als Van Looy 5.57.40; 28. Zilverberg (Ned.) 6.00-32; 32. Knops z.t.; 39. Hugens 6.07.06. Tweede etappe, ReimsLuxemburg (245 km) luidt: 1. Poulidor (Fr.) 5 uur 48 min. 56 sec. (met bonificatie 5.48.46); 2. Elliott (Ierl.) 5.48.57 (met bon. 5.48.52j; 3. Anquetil (Fr.) 5.49.25; 4. Gainche (Fr.) z.t.; 5. Anglade (Fr.) 5.49.26; 6. Darrigade (Fr.) 5.50 22; 7. Bugdahl (Did.) 5.50 23; 8. Moresi (Zwits.) z.t.; 9. Presiosi (It.) 5.5036; 10. Vandenberghen (Belg.) 5.50.38; 15. Rudi Altig (Did.) z.t.; 28. Joseph Groussard (Fr.) z.t.: 23. Knops 5.50.38: 37. Zilverberg 5.50.44; 40. Hugens 5.59.38 Het eindklassement van ParijsLuxem burg luidt: 1. Altig (Did.) 11 uur 39 min. 29 sec.; 2. Armand Desmet (Belg.) 11.39.34; 3. Poulidor (Fr.) 11.46.26; 4. Joseph Grous sard (Fr.) 11.46.33; 5. Gainche (Fr.) 11.47.05 (14 pnt.); 6. Anquetil (Fr.) z.t (19 pnt.); 7. Anglade (Fr.) 11.47.06; 8. Moresi (Zwits.) 11.48.03; 9. Preciosi (It.) 11.48.16; 10. Hoban (G.B.) z.t.; 21 Knops (Ned.) 11.51.10; 23. Zilverberg (Ned.) 11.51.16; 46. Hugens (Ned.) 12.06.44. De premies voor de strijdlustigs te ren ners werden toegekend aan de Belg Ar mand Desmet voor de eerste etappe en aan de Ier Seamus Elliott voor de tweede. De Belg Jos Verachtert heeft de zondag gehouden wielerwegwedstrijd van de „Drie Zustersteden" over een afstand van 260 km gewonnen. De strijd werd beslist in een massale eindsprint van 55 renners. Of schoon men anders zou vermoeden, is er toch wel strijd geleverd. De uitslag luidt: 1. Verachtert (Belg.), 6 uur 30 min.; 2. Gustave Desmedt (Belg.); 3. Jos Wouters (Belg.); 4. Dewit (Belg.); 5. Van Aerde (Belg.); 6. Daems (Belg.); 7. Beheyt (Belg.); 8. Proost (Belg.); 9 Maes (Belg.); 10. Troonbeekx (Belg.); 17. Rent meester; 23. Stolker; 24 Jan Janssen; 26. Maliepaard; 33. Damen: 34. Geldermans; 48. Van de Ven; 50. De Haan, allen in dezelfde tijd als de winnaar: 6.30.-. Wim van Est is zondag winnaar gewor den van de 200 km lange wegwedstrijd KontichEeklo voor zogenaamde B-pro- fessionals. De Brabander, die een tijd mar" 'e van 4 uur en 55 minuten, had een voorsprong van tien seconden op het vol tallige peloton, waarvan de Belg Emile Lambrecht de spurt won. Cees van Am sterdam finishte ais tiende. De Nederlander Jan Schroeder eindigde uit een veld van 33 renners als tweede in een wielerwegwedstrijd over 140 km voor onafhankelijken in het Belgische Kaster- lee- Winnaar werd de Belg Frans Geeraerts in 3 uur 20 min. Schroeder had een ach- terstan van 20 seconden. Snepvangers en Solaro eindigden op respectievelijk de twaalfde en zeventiende plae*-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9