Bonn voorlopig afzijdig van kernstopakkoord HELP MET DIT ETUITJE GRATIS UW RODE KRUIS Russen boycotten Chinese spreker in Hirosjima Topberaad in Moskou WERELDNIEUWS v ïl* Van dag tot dag Dodelijk schot Oost-Duitsland is het struikelblok Adres in Skoplje I Hansaplast Tumult op congres tegen kernbommen Ward heeft vrijwel niets nagelaten Afgerukte hand in China aangezet Discriminatie van blank personeel? I ^Praatótoel j Paus: belofte voor vredige toekomst DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 3 f I 1 i-mu» 100 jaar Internationaal Rode Kruis! Koop nu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Nederlandsche Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist! Nog maar een begin Lord Dennings rapport met angst en beven afgewacht Anti-Chinese scholing in het Russische leger? Amerikaanse ambassadeur bezoekt zijn Russische collega in Oost-Berlijn Amerikaanse minister van Landbouw in Oost-Europa Porseleinsfeer Floris Flaneur Gaat u met vakantie? Kort nieuws Voor een kazerne in Bussum heeft een schildwacht een schot afgevuurd op een overspannen soldaat die er vandoor wilde gaan. De jongeman begaf zich buiten het hek, quasi om een brief te posten, en zette het toen op een lopen. Hij reageerde niet op het „sta of ik schiet" en werd getrof fen. Gisteren is hij overleden. De schildwacht handelde bij dit alles voor zover bekend geheel volgens zijn instructies. Formeel is er dus niets onregelmatigs gebeurd. Aan de Neder landse kazernepoorten staan namelijk jon gelieden met op scherp gestelde geweren. Dat wordt niet gedaan vanwege de nood zakelijkheid mogelijke aanvallen of oproe ren te kunnen keren (want die noodzake lijkheid doet zich niet voor), maar om de jongemannen te wennen aan een oorlogs toestand, waarin zulke radicale maatrege len wèl noodzakelijk zijn. Zeer veel mili tairen menen inderdaad, dat er in Bussum „niets bijzonders" is gebeurd. Oorlog is een hard bedrijf, zo redeneren zij, en de op leiding ertoe moet die hardheid tot op ze kere hoogte imiteren om effectief te kun nen zijn. Dat daardoor in de militaire op leiding op gezette tijden slachtoffers val len is droevig, maar dient te worden aan vaard, zo besluit deze redenering. Het is onbetwistbaar een sluitend betoog. Wij zullen met belangstelling afwachten, welke eventuele nuanceringen er in zul len Worden aangebracht door de minister van Defensie, aan wie over het schot in Bussum vrag'en zijn gesteld door het Twee de-Kamerlid Wierda. Men zal misschien tegenwerpen, dat de bovenstaande benadering van het Bussum- se voorval wel een zeer formele en theo retische is; zij mist immers de menselijke kant. Orders en consignes, allemaal goed en wel, zo zullen velen zeggen, zij wor den toch geïnterpreteerd en uitgevoerd (of niet uitgevoerd) door individuen. Maar die formele benadering weerspie gelt nu eenmaal de militaire mentaliteit. De menselijke kant die men er in mist, mist men namelijk evenzeer in het mili taire apparaat met zijn rigide gezagsver houdingen, zijn tucht en met dat merk waardige, rechtlijnige militaire denken. Het systeem komt nadrukkelijk op de eerste plaats; voor individuele oordeelsvor ming en beslissingsbevoegdheid wordt met opzet weinig ruimte gelaten. Uit de mond van menige sergeant kan men nog dage lijks het populaire adagium optekenen: „Je hoeft niet te denken, er wórdt wel voor je gedacht." Het is. merkwaardig te zien, hos-gretig dit militaire denken ook door de dienst plichtige militair wordt overgenomen. Dp meesten zitten er al spoedig in gevangen Het „ongeluk" in Bussum is er een ver bluffend voorbeeld van. Zou men ongelukken zoals dat in Bus sum willen voorkomen, dan zou men dit militaire denken moeten aantasten. Wij zouden dat ten zeerste toejuichen. Want het is inhumaan en het voert de prakti- zanten ervan van de werkelijkheid van daan. De militaire denkwereld in wezen steeds gericht op de uitzonderingssituatie van een oorlogstoestand heeft namelijk de neiging een geïsoleerd bestaan te gaan leiden in de samenleving, en in dat isole ment kan zij ongehinderd door invloe den van buiten tot vreemde, soms lach wekkende, maar altijd gevaarlijke extre men geraken. Daartegen is een voortdu rende waakzaamheid geboden. (Van onze correspondent) BONN Ondanks tegengestelde bewe ringen van regeringswoordvoerders in Bonn staat wel vast dat bondskanselier Adenauer gisteren (maandag) aan de Ame rikaanse minister van Defensie McNamara heeft gevraagd de Westduitse bezwaren tegen toetreding tot het Moskouse verdrag over stopzetting van de kernproeven tegen over president Kennedy toe te lichten. Daaruit blijkt nog eens dat Bonn zijn voor behoud tegen het verdrag, dat gisteren zo feestelijk in Moskou werd ondertekend, niet heeft opgegeven. Dat bleek ook uit woorden van perschef Von Hase. Deze zei gisteren in Bonn dat de bondsregering via bilaterale besprekin gen met de Verenigde Staten en Groot- Brittannië nog steeds wil proberen te be werkstelligen dat misbruik maken van het verdrag, waarmee Oost-Duitsland zijn sta tus zou kunnen verbeteren, uitgesloten wordt. De verklaringen, die president Ken nedy en woordvoerders in Londen tot nu toe hebben afgelegd over het niet erken nen van het Oostduitse regime door het Westen, acht de bondsregering onvoldoen de om de Westduitse zorgen uit de weg te ruimen. Von Hase liet weten dat zijn regering vooral benauwd is voor de in druk, die de Oostduitse toetreding tot het Moskouse verdrag zal maken op de neu trale staten van Afrika en Azië. Bonn heeft tot nu toe diplomatieke er kenning van het Oostduitse regime door neutrale landen steeds weten tegen te houden met de zogenaamde Hallstein-doc- trine, die inhoudt dat geen enkele staat zowel met het Oostduitse bewind als met het Westduitse tegelijk diplomatieke be trekkingen kan onderhouden. Bonn heeft steeds met nadruk gezegd dat erkenning van Oost-Duitsland voor elke staat ver breking van de betrekkingen met West- Duitsland zal betekenen. Men vreest nu echter dat het moeilijk zal worden dit standpunt vol te houden als de Oost duitsers plotseling als volwaardige staat kunnen optreden binnen de verdragsorga nisatie van de stopzetting van de kern proeven. Dit standpunt wordt helemaal onmogelijk, zo meent men in Bonn, als Oostduitsers in dit kader ook nog gelijk gerechtigd naast Westduitsers zouden zit ten. Het is duidelijk: Bonn zit in een moei lijk parket door zijn starre houding ten aanzien van niet-erkenning van de Duitse Democratische Republiek. En met nog meer vreze ziet men de ontwapeningsbe sprekingen tussen Oost en West naderen. Vast staat intussen dat de commissie voor de buitenlandse politiek van de Westduitse Bondsdag zich in de komende dagen met de al of niet toetreding van de bondsrepu bliek tot het Moskouse verdrag zal bezig houden, met voorbijzien van de parlemen taire vakantie. Inmiddels heeft de christen democratische fractievoorzitter Von Bren tano gisteren gelegd dat de Oost-Duitsers het Moskouse verdrag waarschijnlijk wil len gebruiken om een staat te worden. Maar Oost-Duitsland is geen staat, aldus Von Brentano, die in het midden liet wat het dan wel is. De sociaal-democraten, die Op de muur van een geruïneerd huis heeft een familie in Skoplje haar nieuwe adres achtergelaten. In de wijk Karpós zijn onder het puin van één pand de stoffelijke overschotten ge- horgen van 195 mensen. In hotel Ma cedonia blijken 70 mensen de dood te hebben gevonden. Het seismologisch station in Skoplje heeft vannacht voor het eerst sinds de ramp geen aardschokken meer geregistreerd. y ook niet veel met het regime van Ulbricht op hebben, lieten zich positiever over de kwestie uit. De huidige ontwikkeling biedt meer kansen dat het Duitse probleem aan gegrepen wordt dan het vastzitten in de loopgraven van de koude oorlog, aldus de S.P.D., die de bondsregering verwijt ook in loopgraven te zijn blijven steken. Men deed in Bonn gisteren overigens op merkelijk veel moeite om het Duitse stoor- vuur onschuldiger voor te stellen dan het is. Zo hield men vol dat McNamara met Adenauer alleen maar gesproken had over militaire zaken, namelijk over de gemeen schappelijke strategische conceptie (met andere woorden over het geschilpunt der voorwaartse defensie"), de logistiek en de bewapeningsproduktie. Dat deze the ma's niet de hoofdschotel van het gesprek Adenauer-McNamara hebben uitgemaakt, bleek ten overvloede uit de afwezigheid van de Westduitse minister van Defensie Kai Uwe von Hassel. Advertentie I I x I wondverband l inhoudt IG*1* l itak 10tm «HdtMth 1 Hok ttxih Xs'.-w I I HIROSJIMA (Reuter/AP) Bij de ope ning van het negende wereldcongres tegen kernwapens, dat in Hirosjima wordt ge houden, hebben de veertien Russische af gevaardigden de zaal verlaten toen het hoofd van de Chinese delegatie aan het woord kwam. De Chinese delegatieleider noemde het kernstopverdrag „een grote zwendel." Afgevaardigden uit Frankrijk, India, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en van de Wereldvredesraad volgden het Russische voorbeeld. Zij liepen naar het monument voor de 240.000 slachtoffers van de kernbom, die op Hirosjima viel, en bleven daar staan met gebogen hoofden en de rug naar de spreker gekeerd. Toen de Chinees was uitgesproken keerden zij terug. In een boodschap aan het congres heeft premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie gezegd, dat dit congres „samenvalt met een grote overwinning, behaald door de politiek van het vreedzaam naast elkaar bestaan." De Russische premier noemde het kern stop akkoord een gebeurtenis van groot in ternationaal belang, die een eind zal ma ken aan de radio-actieve neerslag en zal bijdragen tot vermindering van de inter nationale spanning. „En dit is nog maar een begin," aldus Kroesjtsjev. Door het weglopen van de delegaties is duidéfifk' gewórden Saf e# op de?internatio nale conferentie tengevolge van het geschil tussen China en Rusland een diepe IjJpof is ontstaan. Dit kan de iaatste vergade ring geweest zijn. De meeste afgevaardig den waren pro-Chinees en Tsjao oogste herhaaldelijk applaus. Enkele minuten vdor de opening van de zitting lieten de Japanse socialistische par tij en de Sohyo vakbond zich woedend uit over de communistische pogingen om de conferentie te overheersen. Daarna werd de opening voor anderhalf uur vertraagd door een groep studenten van een extremistische organisatie, die de conferentie als mislukt veroordeelde en een (Van onze correspondent) LONDEN. De tentoonstelling van tekeningen en schilderijen van Stephen Ward, die nog een week openblijft, heeft tot nu toe bijna 100.000 opgebracht. Dat is ongeveer het bedrag dat zijn pro ces zal hebben gekost. De rekening van Wards advocaat en diens assistent be loopt 80.000. Ward heeft verder bijna niets nage laten. Hij heeft verzocht zijn contanten te geven aan Silvia Parker, Ronna Ricardo en Julie Gulliver. Ward heeft voor hij zijn tabletten innam nog een ambtenaar opgebeld die Lord Denning bijstaat in diens onderzoek naar de spionagekant van de Profumo-affaire. Scotland Yard gaat door met het onder zoek naar activiteiten van degenen die met Ward waren geassocieerd, maar in het proces niet zijn genoemd. Zij zouden zich hebben bezig gehouden met koppelarij om rijke en invloedrijke personen van maï- tresses te voorzien. Aan Lord Denning zou materiaal zijn overhandigd over een contact tussen een vrouw en een hooggeplaatste persoonlijk heid. Dennings rapport zal niet voor begin september worden gepubliceerd. Macmil- lan zou hierop wachten alvorens hij zijn kabinet zou herorganiseren. „De partij heeft mijn hand gered" PEKING (AFP) Chinese chirurgen zijn er op 2 januari in geslaagd de rech terhand van een arbeider, die door een machine was afgerukt, weer aan te zet ten, zo meldt het persbureau Nieuw China. De arbeider, Wan-Tsun-po, kan zijn hand nu weer gebruiken. Hij kan schrijven, een glas vast houden en een gewicht van vier kilo optillen, aldus Nieuw China. De Chinese pers hecht aan het medische succes zowel politieke als wetenschappe lijke betekenis. De arbeider zelf zegt over de operatie: „De partij heeft mijn rech terhand gered". campagne, eiste tegen Chinese, Ameri kaanse- en Russische proeven. In het vre- despark ontstond een spektakel. Politie agenten sleurden de trappende rumoerige studenten tenslotte weg. De inwoners van Hirosjoma hebben van daag gerouwd over de doden en de leven de doden van de eerste kernbomaanval uit de geschiedenis der mensheid. Om 08 uur 15 - het ogenblik waarop de Amerikaan se B29 bommenwerper zijn dodelijke last boven het centrum van de stad afwierp- werd een zwerm duiven losgelaten en be gon de vredesklok van de stad te luiden. Naar schatting vijftienduizend mensen na men met gebogen hoofd een minuut stil te in acht voor het monument voor de doden. Op dit monument staat de tekst: „Rust in vrede, want de dwaling zal nim mer herhaald worden". WASHINGTON (Reuter) Volgens de „Washington Star" is in de Sovjet-Unie een intensieve campagne gaande om de strijdkrachten anti-Chinese denkbeelden bij te brengen. Deze actie zou in het bij zonder betrekking hebben op garnizoenen aan de grens met communistisch China. Tot de jongste verscherping van het Russisch-Chinese ideologische geschil kre gen de Russische militairen in centraal- Azië en het Verre Oosten steeds te ho ren, dat het hun taak was de Chinezen te helpen, als deze zouden worden aan gevallen door de „imperialisten''. Nu zou hun worden verteld, dat Peking de Rus sische hulp versmaadt, de communistische beweging ondergraaft en oproept tot om verwerping van het gezag van Kroesjtsjev. De laatste tijd zou een toenemend aan tal hoge militaire functionarissen de grens- garnizoenen bezoeken, aldus de Washing ton Star. BERLIJN (AP) George McGhee, de Amerikaanse ambassadeur te Bonn, heeft maandag een beleefdheidsbezoek gebracht aan zijn Russische ambtgenoot in Oost- Berlijn, Pjotr Abrassimov. Sinds de bouw van de muur, twee jaar geleden, was het de eerste maal dat een Amerikaanse ambassadeur in Duitsland in zijn hoedanigheid van hoofd van de Ame rikaanse missie in West-Berlijn een be zoek aan Oost-Berlijn bracht. Volgens een Amerikaanse zegsman heb ben McGhee en Abrassimov een diep gaand gesprek gehad over' hun respectie ve verantwoordelijkheden krachtens de viermogendheden overeenkomsten. De westerse mogendheden beschouwen de Russische ambassadeur in Oost-Duits land krachtens de viermogendheden-ak- koorden nog steeds volledig verantwoor delijk voor het bestuur van Berlijn. De Russen hebben afstand van deze verant woordelijkheid gedaan. NEW YORK (Reuter) Een grote ex ploitatiemaatschappij van café's heeft maandag in advertenties in alle New- yorkse kranten uiteengezet, waarom zij veel meer negermeisjes dan blanke meis jes in dienst heeft. De maatschappij is be schuldigd van een discriminerende hou ding ten opzichte van blanke meisjes. Met het personeelsbeleid is belast Jac kie Robinson, een neger die vroeger als honkballer grote vermaardheid had. De directeur, William Black geheten, is een blanke. De maatschappij zegt in haar adverten tie, dat zij voor de oorlog „volmaakt ge integreerd" was, maar dat tijdens de oor log bijna alle blanken meisjes weggingen om op kantoren te gaan werken. De ne germeisjes, die geen kantoorwerk konden krijgen, bleven echter. Op het ogenblik solliciteren nog maar weinig blanke meis jes bij de maatschappij en degenen die er kwamen werken zochten toch al snel kantoorbaantjes, aldus het verweer. SOFIA (AP) De Amerikaanse minis ter van Landbouw Orville Freeman is uit Roemenië aangekomen in Sofia voor een bezoek aan de Bulgaarse landbouwbedrij ven en besprekingen met de communisti sche partijleider en premier Zjivkov. Hij werd begroet door de minister van Land bouw Watsjov. Beiden gaven uitdrukking aan hun vreugde over het kernstopver drag. Freeman is de eerste Amerikaanse mi nister die sinds de tweede wereldoorlog Roemenië en Bulgarije heeft bezocht. (Vervolg van pagina 1) Dat is een onderwerp dat pas aan de orde kan komen wanneer er een sfeer van wederzijds vertrouwen ontstaat. Aan het tot stand komen daarvan is gisteren naar beperkt vermogen door iedereen bij gedragen. De Republikeinse en Democra tische senatoren die Rusk meebracht om straks de ratificatie van het verdrag in het Congres te vergemakkelijken, zeiden dat zij zeer blij waren Kroesjtsjev te zien terwijl zij zich ijverig naar voren dron gen, om met hem op de foto te geraken. Gromyko, die ook thuis de leukste niet is, zei wel driemaal tegen zijn bezoekers dat het raam van zijn werkkamer op het Westen uitziet. Oost en West verklaarden dat het weer in Moskou zeer fraai was en dat zij hoopten dat het zo zou blijven en zij trokken daar buitengewoon veelbe tekenende gezichten bij. In de porseleinkastsfeer hield zelfs de enige smakelijke verteller van het gezel schap, Nikita Sergevitsj Kroesjtsjev, zijn tong in bedwang. Hij zei dat hij zondag heerlijk had gezwommen en enige eenden had geschoten en dat hij blij was dat de wereld nu van de dodelijke paadestoelwol- keri was bevrijd. Hij dronk eerst in de Sint Catharina-zaal en later in de witte Sint Joris-zaal- waar de tafels tijdens de receptie doorbogen onder de last van zalm en kaviaar, een zeer matig glas champag ne. Maar zijn goedgemutstheid had zo te zien niet geleden onder zijn door Peking afgekondigde benoeming tot handlanger en slaaf van het imperialisme. Een djenstbetrekking, waarvan zijn nieuwe werkgever Dean Rusk overigens nog niet zo overtuigd leek. Verfnoedelijk was het de vrees voor de dubbele bodem die de verdragsluiten de partijen weerhield elkaar wat sponta ner te complimenteren met de vervulling van de wens die gewone mensen op de gehele wereld al enige tijd gekoesterd hebben: een einde te maken aan het spel met het voortbestaan van de mensheid. Maar die spontaniteit werd wel gele verd door de Russen op straat. Als men een Amerikaans overhemd met knoopjes aan de boordpunten droeg, kreeg men de hand gedrukt door mensen die zeiden: Jk - communist.jij Amerikaan? Kha- racho kharacho". Hetgeen wil zeggen: goed, goed. VATICAANSTAD (AFP) Paus Paulus VI heeft maandag, ter gelegenheid van de ondertekening van het kernstopakkoord in Moskou de staatshoofden van de drie gro te mogendheden en secretaris-generaal Oe Thant gelukgewenst. In zijn boodschap zegt de paus dat de ondertekening van het akkoord hem diep heeft getroffen omdat hij er een bewijs van goede wil in ziet en een belofte voor een vredige toekomst. De Paus wenst de staatslieden geluk met de verwezenlijking van een verdrag dat „zo bemoedigend en zinvol is." Keeleriana Niet omdat ik zo'n netterik ben en (derhalve) walg van de onthulde wantoe standen, maar juist omdat het tegendeel het geval is, lees ik de lange Keeler-ver- halen niet meer. In het begin heb ik dat met evenveel toewijding gedaan als u, maar ik weet het nu wel. Tot mijn schan de moet ik bekennen dat ik de grapjes die er zijn uitgehaald tamelijk oübakken vind; zij openen geen nieuwe uitzichten op de verdorvenheid des mensen. Zij zijn al eeuwen lang uitgehaald door de beoefe- naarsters van de oudste professie met heur speelkameraadjes en zo zal het (ver moed ik) nog eeuwen lang blijven. De Kee- lers en de Wards zijn niet bepaald ver heffende figuurtjes en u bent, wat mij be treft, geheel vrij in de mate van verach ting die u hun toedraagt of in die van de verontwaardiging om de methoden die zij hebben toegepast; maar u zult mij toch wel willen toegeven dat er niet veel aan het licht is gekomen dat nieuwe perspec tieven op het gebied van dit soort ondeu gendheid opent. Het enige bijzondere aan de affaire was, dat er een minister bij betrokken was en dat die minister gejokt heeft, maar af gezien daarvan is deze affaire (nu die mi nister eenmaal geëlimineerd is) niet inte ressanter dan dat de Keelers zich met welke anonymi dan ook zouden hebben af gegeven. Het zijn zeker geen grandes co cottes of grandes horizontales, maar ba nale meisjes, zoals er zoveel zijn. Natuurlijk is deze affaire een sappig hapje groen blad voor oude bokken, die er maar niet over uitgepraat raken en die telkens met nieuwe grapjes en woordspe lingen voor de dag komen. Ik heb sterk de indruk dat hoe armer aan eigen erva ring op dit gebied de heren zijn, hoe meer zij zich met de Keeleriana bezig houden. U hebt gelezen dat onze Christina een paar ton voor haar memoires heeft gekre gen van de News of the World, dat die andere troel aanbiedingen voor de film ge kregen heeft en dat meneer Ward is ge boekt voor een lezingentournee door de Verenigde Staten. Bovendien dat hij goede zaken doet met de verkoop van de door hem geschilderde portretten. Als u nu toch moraliseren wilt, dan moet u meer geschokt zijn door het ge drag van al die duizenden braverikken, die naar meneer z'n lezingen gaan luisteren en die meneer z'n schilderijen kopen, dan door het gedrag van meneer zelf. Al die hysterische uitingen vind ik op z'n minst zo kenmerkend voor de wezenlijke a- of immoraliteit van de gewone, grauwe bur ger als wat Ward cum suis hebben uit gespookt. Als Keeler verachtelijk is, dan zijn de mensen die Wards peintures kopen en die hoge entree betalen voor zijn lezingen ook niet veel bijzonders. Niet zozeer verachtelijk als onderont wikkeld en een beetje zielepoterig om hun honger naar sensaties die zij zelf niet heb ben durven of kunnen ondergaan. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Aangehouden. Een 25-jarige in Rot terdam gedomicilieerde maar in Amster dam wonende jongeman die op 5 juni bij een inval in de woning van een Amster damse semi-arts wist te ontkomen, is in België aangehouden en over de grens ge zet. De marechaussee in Zundert arresteer de hem en bracht hem naar Amsterdam. Hij wordt er van verdacht bezitter te zijn geweest van de 50 gram marihuana die bij de inval in de woning van de semi-arts werd gevonden. Verdronken. In Oudesluis (N.H.) is do tweejarige Henny Bakker in een sloot nabij de ouderlij k£ woning geraakt en ver dronken. 1 Hardnekkige buitenlanders. In Wenen zijn maandag twee Zweedse en drie Britse anti-kernbomdemonstranten gearres teerd wegens illegale grensoverschrij ding. Zij werden aangehouden in het mi nisterie van binnenlandse zaken, nadat zij vergeefs hadden getracht te worden toegelaten tot de minister, die afwezig was. Zij weigerden daarop het gebouw te verlaten en werden toen door de po litie met geweld verwijderd. Kernvrije koeien. Dertig koeien en een stier zullen vandaag in een ondergrond se schuilkelder in Nebraska (V.S.) wor den bijeengedreven, om te zien hoe de dieren reageren op het leven in een kernvrije ruimte. De proef wordt geno men door veeboer J. Gordon Roberts uit Omaha. Vermist in Korea. Sinds zondag worden zes Amerikaanse soldaten in een licht legervliegtuig in Korea vermist. Dit heeft een woordvoerder van het UNO- commando vandaag bekendgemaakt. Het wordt mogelijk geacht, dat het vliegtuig door Noord-Koreanen is neer gehaald. Enovid in gebruik. Het orale anticoncep tiemiddel Enovid mag, volgens een be kendmaking van het Amerikaanse rege ringsbureau voor controle op geneesmid delen, op voorschrift van een arts wor den toegepast. Waakzame Israeli's. Een tweemotorig Bel gisch passagiersvliegtuig, dat gisteren zonder vergunning het Israëlische lucht ruim binnenkwam, is onderschept en bevolen te landen op het vliegveld Lod. De piloot en de vier passagiers werden vrijgelaten toen na onderzoek bleek, dat er sprake was geweest van een naviga- tiefout. Stockholm pokkenvrij. Stockholm is giste ren verklaard tot niet langer besmet ge bied na de pokken-epidemie, die op 16 mei uitbrak. Een grapje. In München is een 19-jarige typograaf gearresteerd die op een brug over de Isar zeven hakenkruisen en het woord Adolf had geschilderd. Voorbij gangers zagen waarmee hij bezig was en hielden hem vast tot de politie kwam. „Het was maar een grapje," zei de jon geman tegen de politie. Macmillan naar Helsinki. Premier Harold Macmillan van Engeland wordt vanmid dag in Helsinki verwacht voor een be zoek \jan vier dagen, waarbij o.a. over handelsaangelegenheden zal worden ge sproken, met name over de verhouding tussen Finland en de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). Lord Home, die op het ogenblik in Mos kou is, zal zich donderdag bij zijn pre mier voegen. Vrijdag reist Macmillan door naar Zweden. 43 mensen vermoord. Bandieten in Colum bia hebben in een hinderlaag op een landweg 43 mensen doodgestoken. Zij vingen drie vrachtwagens met wegwer kers en een autobus op. Zij brachten hun slachtoffers naar een verlaten boerderij, waar zij hen één voor één doodstaken. Van de 30 wegwerkers en de 15 passa giers in de bus overleefden slechts twee deze massaslachting. De bandieten droe gen militaire uniformen en waren gewa pend met machinegeweren en geweren. Hun leider was William Angel Arangu- ren, die de bijnaam „kapitein wraak" heeft. Uit Bogota zijn in allerijl soldaten en politiemannen naar de plaats dés on- heils gestuurd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3