De aansprakelijkheid voor „huishoudelijke" schulden - DE BEURS - Prijs aardgas met Billiton geregeld Fors verlies voor Pietersen Auto's Europese munt voorgesteld Minder woningen in het eerste halfjaar 1963 A'dams ziekenfonds opgeheven Belangrijke reductie lening BNG Juli was goede maand voor 'Nuts spaarbank Industrie gaat minder investeren Kort economisch nieuws Ondanks vakanties hoge overschotten SC HEEP VAARTB ERIC HTEN Verschrompeld lijk in krantepapier Komkommers weer naar Duitsland Oppositiegroep in Portugal gevormd E R BOUMAN 's COMMISSIONA"(SB[DRIJF DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 Effectentransacties Alle assurantiën EUROR HBU opent tweede kantoor in Ecuador Dankbare briefschrijvers: verwijdert pijnloos en spoorloos eeltlikdoorns kalknagels AMSTERDAM Regenval deze zomer nog gematigd Spaarbanken in juli BIJ HET SLUITEN VAN een huwelijk ontstaat van rechtswege een algehele ge meenschap van goederen, welke alle te genwoordige en toekomstige goederen der echtgenoten omvat. Bij huwelijkse voor waarden kan evenwel de gemeenschap van goederen geheel of gedeeltelijk worden uitgesloten. Wij kunnen dus te maken hebben met drie soorten goederen: ge meenschapsgoederen, privê-goederen van de man en privé-goederen van (ie vrouw. Op welke goederen kan een schuldeiser verhaal nemen? Voor de beantwoording van deze vraag moeten wij onderscheid maken tussen huishoudelijke en niet-huishoudelijke uit gaven. Een niet-huishoudelijke schuld kan verhaald worden op het gemeenschapsver mogen en op het privé-vermogen van de echtgenoot die de schuld gemaakt heeft. Geen verhaal kan dus worden genomen op het privé-vermogen van de andere echtgenoot. Deze kan dus alleen via de gemeenschap van goederen worden aan gesproken. Daarentegen kan een huishoudelijke schuld van ieder der echtgenoten verhaald worden op alle gemeenschaps- en privé- goederen, dus ook op de privé-goederen van de echtgenoot die de schuld niet ge maakt heeft IEDER DER ECHTGENOTEN is be voegd zelfstandig huishoudelijke uitgaven te doen. Deze regel geldt echter niet voor het kopen op afbetaling. De ene echtge noot mag slechts met medewerking van de andere echtgenoot zaken, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken, op afbetaling kopen. Betreft het een over eenkomst, die schriftelijk moet worden aangegaan en ondertekent een echtgenoot niet zelf de akte dan is diens schriftelijke volmacht vereist. Wij kennen namelijk twee soorten van koop en verkoop op afbetaling: de zoge noemde eenvoudige koop en verkoop op afbetaling en huurkoop. Bij de eenvoudige koop en verkoop op afbetaling wordt de koopprijs betaald in termijnen, nadat de verkochte zaak in eigendom aan de koper is overgedragen. Deze overeenkomst kan mondeling worden aangegaan. Een huurkoopovereenkomst mag daaren tegen slechts schriftelijk worden gesloten. Huurkoop is een koop en verkoop op af betaling, waarbij partijen overeenkomen, dat de verkochte zaak door de enkele overdracht niet in eigendom van de koper overgaat. Deze verkrijgt eerst de eigen dom, nadat de gehele koopsom is afbe taald. Een koop op afbetaling van een huis houdelijke artikel is van rechtswege nie tig, indien de andere echtgenoot daaraan niet heeft medegewerkt. DE VRAAG, OF EEN BEPAALDE uit- f (Van onze correspondent) De prijs van het aardgas is niet meer de factor, waarvan het al dan niet vestigen van de aluminiumfabriek te Delftzijl af hangt. Naar wij vernemen is deze prijs in principe geregeld. Een beslissing over het project is binnen afzienbare tijd te ver wachten. Dat de beslissing nog niet is ge vallen heeft verschillende oorzaken. Het oprichten van de N.V. voor het Delfzijl ster project, de onderhandelingen over le veringscontracten op lange termijn van onder meer aluinaarde en het onderzoek van een industrieterrein voor de vestiging vergen nu eenmaal veel tijd. Zoals bekend is, zal voor de smelterij te Delftzijl de Bil liton samenwerken met de Hoogovens en de Zwitserse Maatschappij Alusuisse. Advertentie Albert Verweylaan 1/1, Haarlem, Tel (02500i 5 2564 Beursoverzicht op aanvraag HET GOEDE GROEIT GESTADIG Hoofdzakelijk als gevolg van de kosten stijging heeft „Pietersen en Co's automo bielbedrijf" over 1962, blijkens de verlies- en winstrekening, een verlies geleden van 28.071, tegen een winst over 1961 van 53.709. Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te passeren (v.j. vier percent en over 1960 zes percent). Op automobielen werd ontvangen f 275.377 278.810), op onderdelen en accessoires 456.399 474.695). De algemene kosten liepen op tot 1,19 1,12) min. de sociale lasten tot 117.805 102.468) en interest tot 106.268 95.368). Afschrijvingen verg den 149.566 138.575). De onbevredigende resultaten in de laat ste jaren kunnen, aldus de directie, voor een groot deel worden toegeschreven aan het ontbreken van verkoopmogelijkheden op het gebied van een auto in de goed kope prijsklasse in het bedrijf in Rotter dam. Het is de directie thans gelukt het G.M.-dealersehap voor Opel personen- en bedrijfsautomobielen voor Schiedam en Kethel aan te trekken. Hiervoor werd een aparte n.v. opgericht. Over de vooruitzichten zegt het verslag dat het zeer moeilijk is de uitkomsten van het lopende jaar te voorzien. Hoewel het eerste halfjaar bevredigend is, kan van de gang van zaken in de tweede helft van 1963 weinig worden gezegd. De verkopen hebben te lijden gehad van de strenge koude van begin van het jaar. Het aantal verkochte automobielen in 1963 ligt echter belangrijk hoger dan in het eerste halfjaar van 1962. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,06 —10,16, Amerikaanse dollar 3,583,62, Canadese dollar 3,30—3,35, Franse frank (100) 73,55—74,05, Belgische frank (100) 7,ll'/i7,16'/>, Duitse mark (100) 90.20—90,70, Zweedse kroon (100) 69,15—70,15, Deense kroon (100) 52,0053,00. Noorse kroon (100) 50,2051,20, Zwitserse frank (100) 83,4583,95, Ita liaanse lire (10,000) 57,5059,50, Oostenrijkse schil ling (100) 13,98'/!—14,08'/i, Portugese escudo (100) 12,60—12.75, Spaanse peseta (100 gr. coup.) 6,00—6,15. gave al dan niet ten behoeve van de huis houding strekt, is dus in de eerste plaats van belang bij het kopen op afbetaling, wanneer de andere echtgenoot daaraan niet heeft medegewerkt. Heeft een echtgenoot daarentegen een normale koopovereenkomst gesloten, dan is de vraag of het een huishoudelijke uit gave betreft, alleen van praktische bete kenis als de andere echtgenoot privé-ver mogen bezit. Alleen een huishoudelijke schuld kan immers ook verhaald worden op het privé-vermogen van de echtgenoot, die niet gekocht heeft. De grens tussen huishoudelijke en niet- huishoudelijke uitgaven is niet scherp te trekken. De levenswijze en het inkomen van het gezin spelen hier een belangrijke rol. De rechtspraak vertoont de neiging het begrip „huishoudelijke uitgaven" zeer ruim op te vatten ten einde het gezin te beschermen tegen afbetalingsaankopen door één der echtgenoten. Ter verdere oriëntatie zullen wij enkele uitspraken weergeven. IEMAND HAD ZICH ZONDER mede werking van zijn vrouw een bromfiets aangeschaft door middel van huurkoop. Later kreeg de man spijt van zijn daad, maar de kredietbank, die de rechten van de verkoper had verkregen, eiste beta ling. De kantonrechter te Amsterdam, die de ze zaak te beoordelen kreeg, besliste dat een bromfiets een zaak is, die kennelijk ten behoeve van de echtelijke huishouding strekt. De huurkoopovereenkomst was dus nietig wegens het ontbreken van de me dewerking van de vrouw. Bij de behandeling in beroep achtte de advocaat van de kredietbank het denk baar, dat een zeer geïsoleerd wonend echtpaar een bromfiets aanschaft ten ein de daarmede boodschappen ten dienste van de huishouding uit te voeren, een kind naar school te brengen en dergelijke. In zo'n geval kan een bromfiets ten be hoeve van de huishouding strekken, doch ook dan is zulks niet „kennelijk" het ge val. Kennelijk is een bromfiets niet an ders dan een individueel vervoermiddel. MAAR DE RECHTBANK was het met deze redenering niet eens. De uitdrukking „zaken, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken" dient ruim te wor den opgevat en uitgelegd. Daaronder val len in het algemeen ook bromfietsen van de gezinsleden, ook al worden die in hoofd zaak voor vervoer van één persoon en veelal niet ten nutte van de huishouding gebruikt, aldus de rechtbank. In een ander geval eiste een financie ringsmaatschappij voor de kantonrech ter nakoming van een huurkoopovereen komst, welke iemand voor aanschaffing van een auto had gesloten. Voor de recht bank te Arnhem betoogde de betrokkene, dat de huurkoopovereenkomst nietig was, omdat zijn echtgenote daaraan niet had medegewerkt. De rechtbank overwoog, dat de auto in de eerste plaats moest dienen voor het vervoer van de betrokkene naar de plaats waar hij zijn werkzaamheden verrichtte, en daarnaast om er met zijn gezin mee op uit te trekken, voor zover zijn beperkt huishoudbudget dat zou toelaten. De man wilde de auto ook aanschaffen om daar aan te knutselen. Deze liefhebberij zou het hem mogelijk maken zich een groot deel van de onderhouds- en reparatiekos ten te besparen. Op grond van deze omstandigheden was de rechtbank van oordeel, dat de auto kennelijk strekte ten behoeve van de „huis houding". Aldus werd de financierings maatschappij niet ontvankelijk verklaard in haar vordering, omdat zij was uitge gaan van een overeenkomst, welke vol strekt nietig was. Mr. C. A. baron Bentinck PARIJS (AFP) Ter gelegenheid van een tentoonstelling gewijd aan geld heeft de gemeenteraad van de Franse stad Saint-Savin (Vienne) een motie aangenomen over de instelling van een gemeenschappelijke Europese geldeen- heid, de „Euror", voor de Europese Eco nomische Gemeenschap. In een week tijd hebben vijfhonderd personen hun naam geplaatst op een intekenlijst ten gunste van het idee, terwijl verder ruim vierhonderd brie ven en telegrammen van instemming zijn ontvangen. Talrijke Franse en buitenlandse per soonlijkheden gaan in beginsel akkoord met het voorstel. Onder hen zijn Pierre Pfimlin, voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa; Jean-Paul Paiewski, voorzitter van de commissie financiën van de Franse Na tionale Vergadering; Louis Vallon, al gemeen rapporteur voor de begroting; Maurice Schumann, voorzitter van de Franse parlement» commissie voor bui tenlandse zaken; Jean Monnet, voor zitter van het actiecomité voor de ver enigde staten van Europa, en Gaston Defferre, voorzitter van de socialisti sche fractie in het Franse parlement. In het eerste halfjaar van 1963 zijn 30.066 nieuwe woningen gereed gekomen tegen 34.716 in het eerste halfjaar van 1962. In het •erste halfjaar van 1963 werd, aldus het C.B.S., begonnen met de bouw van 43.060 woningen, tegen 41.710 in de overeenkom stige periode van 1962, Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in juni groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 135.225 op het eind van die maand. Voor Noord-Holland zijn de cijfers 3.839 tegen 6.104 in het eerste halfjaar 1962, waarvan in Amsterdam respectievelijk 1.068 en 1.744. Het algemeen Ziekenfonds Amster- damsch Ziekenfonds te Amsterdam, dat in totaal ca. 37.000 verzekerden omvat, heeft zijn werkzaamheden met ingang van 30 juni 1963 beëindigd. Hiermee is het laat ste der zogenaamde directiefondsen opge heven. De vier afdelingen te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem zijn overgenomen door een achttal alge mene ziekenfondsen in de genoemde- ste den. De commissie van gedelegeerden uit de ziekenfondsraad heeft de overdracht goedgekeurd. Het aantal algemene zieken fondsen bedraagt thans 115. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mee, dat op de 414 percent 30-jarige obligatielening 1963 II groot ƒ100 min. tot de koers van 99 percent, waarop gisteren de inschrijving openstond, tot een zodanig totaal bedrag is ingeschre ven, dat bfj de toewijzing een zeer belang rijke reductie zal moeten worden toege past. De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroegen in juli ƒ6.584.447 en de terugbetalingen f 5.710.303, zodat het spaarsaldo 874.144 beliep. Het spaarte goed steeg hiermee tot een bedrag van 102.527.506. Er werden voorts 973 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het aan tal spaarders een totaal bereikte van 110.383. Het algemeen totaal van de investeringen in vaste activa in de industrie, de bouw nijverheid en de openbare nutsbedrijven beliep in 1962, blijkens het Centraal Bu reau voor de Statistiek, 3588,9 miljoen. Bij de enquête van het C.B.S. zijn betrok ken 8.852 industriële ondernemingen, 522 openbare nutsbedrijven en 1.326 aan nemersbedrijven. De industriële onder nemingen vertegenwoordigen naar de per soneelsbezetting gemeten 97 percent van de totale industrie. Voor de industrie al leen, dus zonder de bouwnijverheid en de openbare nutsbedrijven, was het totaal der investeringen in vaste activa 2756,2 mil joen. Deze bedrijven hadden per 30 juni 1962 een personeel in dienst van 1.092.808 personen De verwachte bestellingen (aankopen) van vaste activa in 1963 voor deze be drijven zijn berekend op 2212,8 miljoen, voor de bouwnijverheid en openbare nuts bedrijven op f 826,1 miljoen, dus het al gemeen totaal op 3175,4 miljoen. Een daling derhalve ten opzichte van de ont vangen vaste activa in 1962 van 413,5 miljoen. Van het algemeen totaal van 3588.9 miljoen had de post machines en overige activa met een investering van 2062,6 miljoen het leeuwedeel. Daarop volgden bedrijfsgebouwen, andere bouw werken. vervoermiddelen en grond, aldus het C.B.S. Het Internationale Monetaire Fonds heeft offi cieel besloten zijn conferentie van 1964 ln Mos kou te houden. Als datum Is vastgesteld 7—11 september. Er worden 2000 afgevaardigden ver wacht. Met ingang van 1 september zal drs. H. Hletink optreden als directeur van de onlangs opgerichte Lease Plan Nederland in Amsterdam. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat per 30 juni 1963 de gevestigde schuld en langlo pende kredieten 14.344.533.196 bedragen, waar van aan binnenlandse schuld 13.603.703 397 en aan buitenlandse gevestigde schuld en langlopen de kredieten 740.829.798. Mutsaerts' Kinderwagenfabriek gaat een nieuw fabriekscomplex bouwen. De fabriek heeft op het industrieterrein Noord te Tilburg 15.000 m2 aangekocht. De directie verwacht dat de nieuwe fabriek einde 1965 in gebruik kan worden geno men. De Hóllandsehe Bank-Unie zal op 9 augustus een tweede kantoor openen in Ecuador, en wel in de hoofdstad Quito. De bank heeft reeds een kantoor in Guaya quil. k' Advertentie De Heer J. R. te Bh: „Na de voorge schreven behandeling van pint. 5 6 dagen heb ik geen pijn meer onder- mijn voet gehad." (Origineel ter in zage). Vraag Uw drogist of anders speciaalzaak t 2.45 INTERNATIONALS VASTE KANT Het Damrak heeft de nieuwe beursweek ingezet met een tamelijk vaste stemming voor de internationale waarden. Bijna alle hoofdfondsen noteerden boven het slof- niveau van vrijdag. De handel was kalm. Middenkoersvraag in vrijwel alle hoofd fondsen was oorzaak, dat er bij de opening hoog werd ingezet. Daarna liepen de koer sen wat terug. Philips bijvoorbeeld daalde van 155.20 tot 154.40, tegen vrijdag als slotprijs 153.60. Unilevers zakten in van 162.40 tot 162.161-30), daarentegen verbeterden aandelen Kon. Olie van (Van onze weerkundige medewerker) De regenval gedurende deze zomer is tot heden op een enkele uitzondering na beneden normaal. Door de plaatselijke zeer zware buien tijdens het afgelopen week einde, waarbij in drie dagen Sas van Gent 107 mm regen kreeg kwam déze plaats met een totaal van 290 mm (normaal 125 mm) bovenaan. Een wij groot verschil met Vlieland dat met nauwelijks 100 mm neerslag tot de droogste gebieden van ons land behoort. Ook Texel was vrij droog maar de stortbui (42 mm) van zondag bracht daar enige verandering. Groot was het verschil met juni in Zuid-Limburg. Daar was juni (in Maas tricht) met 125 mm deze eeuw niét zo nat geweest. In juli viel daar slechts 19 mm, een regencijfer dat daar alleen in 1904, 1921 en 1935 iets beneden bleef. Juli werd het natst in Kollum (Noordoost- Friesland) met 118 mm als gevolg van een zware bui op 1 juli die daar 54 mm opleverde. Over het algemeen is juli in ons land droger dan normaal gebleven. Ook de bouwvakvakantieperiode gaf, met uitzondering van de laatste dag, heel wei nig regen. Normaal geeft juli 60 mm in Den Helder tot ruim 80 mm in het oosten van het land. In onze omgeving werden de volgende hoeveelheden gemeten: Haar lem 59, Vijfhuizen 64, Schiphol 78, Zand- voort 56, IJmuiden 62 mm. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. -? DE ADMINISTRATIE xjuuübuacm Ook ln juli werd bij de spaarbanken in Nederland over het algeméén meer inge legd dan terugbetaald. Niettegenstaande de financiering van vakantie-uitgaven eh de zomeruitverkopen. heeft juli voor de Spaarbank voor de Stad Amsterdam êen voor die maand ongekend hoog spaarover schot opgeleverd van ruim 2,7 miljoen. Ingelegd werd 16,3 (in juli 1962 12) mil- Aagtekerk pass. 5 Ouessant n. Antwerpen. Aalsum pass. 5 Wight n. Hamburg. Abbekerk 5 121 m. o. Sicilië n. Port Said. Abida 5 te Piraeus n. Abadan. Achilles 6 te Palta verwacht. Acmaea 6 te Punta Cardon. Acteon 5 te Curasao. Adara pass. s Kp. Santa Martha n, Porto Alègre. Adonis 5 te Amsterdam. Agamemnon 5 v. Brighton n. Puerto La Cruz. Alamak 5 te Port Said. Alcor 5 te Dakar. Algenib 5 te Antwerpen. Algorab 5 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alhena 5 80 m. z.z.w. Flnisterre n. La» PalmSs. Alkes 5 v. Port Said n. Genua. Alkmaar 6 te Suez verwacht. Almdijk 5 te Port Said v. Marseille. Alnitak 6 te Bahia. Alwakl 5 v. Madras n. Chalna. Ammon 6 te Willemstad. Amstelkroon 5 280 m. z.o. Mombasa n. Aden. Amstelmolen 4 v. Tokyo n. Sydney. Amstelveld 5 100 m. n.w. Lissabon n. Port Said. Angolakust 6 te Amsterdam. Area 5 150 m. z.w. Azor enn. Curasao. Archimedes 6 te Santa Marta. Ares 6 v. La Guaira n. Europa. Argos 6 v. Amsterdam te IJmuiden. Aristoteles 5 490 m. w.n.w. Finist. n. P. CabellO. Attis 6 te Rotterdam. Atys 5 v. Abadan n. Aden. Bali 5 600 m. z.o. Colombo n. Djibouti. Bantam 6 te Lissabon verwacht. Barendrecht 5 v. Port Said n. La Spezia. Batjan 5 v. Matarani n. Callao. Bawean 9 te Dammam verwacht. Benlnkust 6 te Buchanan. Billiton 5 365 m. w Guam n. Los Angeles. Borneo pass. 5 Gibraltar n. Hamburg. Bosco 5 5 m. n. Kp. Gris Nez n. Antwerpen. Breda 6 v. Antwerpen n. Santo Domingo. Burl S. Watson 5 260 m. n.w. Flores n. Pt. Said. Bussum 5 620 m. w.z.w. Landsend n. Immlngham. Caltex Delft 5 v. Abadan n. Mombasa. Calt. Eindhoven 5 120 m. n.w. Alexandr. n. R'dam. Caltex Leiden 5 15 m. n. Bahrein n. Rastanura. Caltex Naples 5 230 m. n.w. Benghazi n. Pt. Said. Caltex Rotterdam pass. 5 K. St. Vine. n. P. Said. Calt. Utrecht 5 26 m. o.z.o. Algiers n. Avonmouth. Camerounkust 5 130 m. w.n.w. Kp. St. Vincent naar Freetown. Camitia 9 ter hoogte Landsend verwacht. Carlllo 5 v. New York n. Cristobal. Cartago 6 te Cristobal. Castor 5 v. Malta n, Piraeus. Celebes 6 te Kuwait. Ceres 6 te Antwerpen. Chiron 5 625 m. z.w Madeira n. Funchal. Cinulia 16 te Curapao verwacht. Cities Service valley Forge 5 110 m. o. Pt. Sudan naar Suez. Congokust 6 te Lagos verwacht. Crania 5 500 m. n.n.o. Azoren n Purfleet Dahomeykust pass. 5 Flnisterre n. Antwerpen. Daphnis pass. 5 Bone n. Rotterdam. Diogenes 5 v. Paita n. Pimentel. Doelwijk 6 te Suez. Dorestad 5 300 m. n.w. Azoren n. Curapao. Drente 5 v. Tripoli n. Port Said. Eenhoorn 5 te Piraeus. Elizabeth Broere 5 360 m. z.o. Socotra n. Kandia. Eos 5 55 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Esso Den Haag 5 v. Rotterdam n. Banlas. Forest Lake 5 90 m. n.o. Port Sudan n Mena. Garoet 5 180 m. w.z.w. Freetown n. Kaapstad. Gorredijk 5 20 m. z. Plymouth n New York. Grebbedijk 5 300 m. w. Sclllys n. Miami. Gulneekust 5 ten anker rede Freetown. Gulf Hansa 5 63 m. o.n.o. Kuria Murla n. Mena. Gulf Hollander 5 190 m. o.n.o. Algiers n, P. Said. Gulf Italian 5 370 m. o.n.o. Aden n. Men.a Gulf Swede 5 310 m. n.o Aden n. Suez. Hathor 5 40 m z. Syracuse n. Bremen Helicon 5 240 m. z z.w. Terceira n. Rotterdam. Hollands Dlep 6 v. Vancouver n. Osaka. Inca 3 te Marseille. Irazu 5 v. Antofagasta n. Valparaiso. Isis 5 te Cumana. Ittersum 6 v. Le Havre n. LOnden. Ivoorkust 5 v. Freetown n. Abidjan. Izalco 7 te Vera Cruz verwacht. Jagersfontein 6 te Port Elisabeth. Japara 5 v. Napels n. Port Said. Jason 6 te Le Havre. Kalydon 5 600 m. w. Azoren n. Curapao Kamperdijk 5 320 m. z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Kara 7 te Buenos Aires verwacht. Karlmata 5 te Papeete v. Panama. Karossa 6 te Singapore verwacht. Katendrecht 5 90 m. o.n.o. Gibralt. n. Hamburg. Katwijk 5 v. Osaka n. Vancouver. Kelletia 5 loo m. w. Ouessant n. Curapao. Kerkedijk 6 te New York verwacht. Kermia 5 v. Punta Cardon n. Pointe Noire. Khasiella 6 te Curapao. Kleldrecht 6 te Boulogne. Korenla 4 v. Lulea n. Rotterdam. Korovina 6 te Mena A1 Ahmadi verwacht. Koslcia 7 te Perth Amboy verwacht. Kossmatella 6 te Amsterdam. Krebsia 5 119 m. n.o. Bahrein n. Mombasa. Kreeft 9 te Rotterdam verwacht. Kryptos 5 770 m. w.z.w. AzOren n. Curapao. Kylix 5 te Heysham n. Tranmere. Laarderkerk 5 te Suez. Laertes 6 te Singapore. Leiderkerk 5 151 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Lekhaven 4 v. Santos n. RiO Grande. Liberlakust pass. 6 Dakar n Le Havre. Loppersum 5 v. Bermuda n. Houston. Maashaven 5 v. Tema n. Lagos. Madisonlloyd 5 120 m. z.w. Kreta n Port Said. Mainlloyd 5 150 m. o. Socotra n. Penang Marathon 5 10 m. z.o. Beachyhead n. Funchal, Maron 5 te Santo Domingo v. Nassau. Mataram 5 465 m. n.o. Mombasa n. Mombasa. Meerrdecht 5 250 m. z. Salvador n. Sydney. Mellskerk 6 te Bahrein. Musilloyd 6 te Madras verwacht. Mijdrecht 6 te Rotterdam. Naess Commander 5 v. Port Said n. Landsend. Naess Lion 5 v. Marsa el Brega n. Rotterdam. Naess Tiger 5 18 m. z.z.w, Ouessant n. Faiermo. Neder-Rhnne 5 te Nagoya v. Keelong. Neder-Rljn 5 te Hamburg. Nleuw Amsterdam 5 v Rotterdam n. Bergen. Noordwijk 5 55 m. w.z.w. Beachyhead n. IJmuld. Nijkerk 5 te Antwerpen. Ommenkerk 7 te Portland verwacht Ondlna pass. 5 Ras Al Hadd n. Rotterdam. Onoba 5 40 m. z. Lissabon n. Rotterdam. Oranjefonteln 5 515 m. o. St. Helena n. Tenerlffe. Ornaje Nassau 6 te Trinidad. Osiris 6 te Porto Cabello. Ossenrdecht 5 rede Vltorla. Ouwerkerk 5 te Bremen Overijsel 5 30 m. w. Minlcoy n. Aden Palamedes 6 v. Talcahuano n. Antofagasta Parkhaven 4 v. Lissabon n. Meceio. Parthenon 5 v. Miami n, Charleston. P. G. Thulin 5 v. Maracaibo n. Cristobal. Philidora 12 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Philine 9 bij Hoek v. Holl. verw. n. Rotterdam. Phllippla 10 ter hoogte Gibraltar verwacht. Pleter S. 6 v. Rotterdam n. Swansea Prlns Alexander 6 te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik 6 v. Le Havre n. Montreal. Prins Frederik Willem 5 z.o. Groenl. n. Montreal Prins Johan Willem Friso 5 45 m. n w. valentla (Ierland) naar Le Havre. Prins Willem IV 6 te Hamburg verwacht. Prlns Willem v 5 v. Detroit n. Muskegon. Purmerend 5 120 m. z.o. Monrovia n. Tranmere. Pygmalion 5 72 m. z. Flnisterre n. Antwerpen Rski 5 v. La Takkia n. Port Said Rempang 5 v. Mombasa n Aden Rlouw 6 te Genua verwacht Rondo 5 v Las Palmas n. Duinkerken. Rijndam 5 v. Rotterdam, 6 te Le Havre. Salatlga 6 te Milwaukee. Sanana 5 175 fn. z. Saigon n. Phnompenh. Sarpedon 5 te Baltimore. seheldêlloyd 5 te Genua Schiêkerk 6 te Manilla vërwacht. Schielloyd 5 te Cebu. Seven Seas 5 v. Rotterdam n. New York. Sirhonskerk 6 te Marseille. SinOutskerk 5 v. Kobe n. Hongkong. Sirrah pass. 5 Kp. Villano n. Hamburg. Skadi 5 65 m. w. AJacclo n. Arzew. Slamat 6 v. Akaba n. Suez. soestdljk 5 40 m w. Scillys n. Antwerpen. Solon 6 te cumana. Stad Alkmaar 5 v. Genua n. Sagunto. Stad Gouda 5 120 m. z.z.w. Finist. n IJmuiden. Stad Utrecht 5 60 m. z. Dakar n. IJrtiuiden. Stad Vlaardingen verm. 15 v. Sibenlk n. Fepel. Stad ZwOUe 6 te Philadelphia verwacht. Statue of Liberty 5 te Rotterdam. Steenkerk 5 57 m. z.z.o. Daedalusrlf n. Suet. Steven 5 v. Malta n Piraeus. Straat Banka 7 té Penang verwacht. Straat Clarence 7 te Fremantle verwacht. Straat Frazer 5 10 m. n.o. Casquets n. Walvisbty. Straat Magelhaen 6 te East-Löndön. Straat Torres 5 te Freetown. Tahama 5 v. Triest n. Mena. Tara 5 60 m. z.w. Madeira n. Antwerpen. Tèlamon 4 v. New Orleans n. MaraealbO. Tjlmanuk 5 130 m. n.w. Walvisbay n. Kaapstad. Triton 4 430 m. n.o. Puerto Rico n. Hamburg. Tweelingen 6 te Rotetrdam verwacht. Ulysses 5 v Port of Spain n. Paramaribo. van Heemskerck 5 300 m. z.w. Maurit. n. Durban. Van LlnSchoten 5 te Lagos. Van Rlebeeck 10 te Mukalla verwacht. Van Waerwijck 5 300 m. z. Madagisc. n. Kaapst. Vasum 5 te Mena. Vlana 5 50 m. n.w. K. Bougaroni n. Skaram*nga. Videna 14 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vitrea 6 te Suez verwacht. Vlieland 6 te Douala verwacht. Westèrtoren 5 rede Kandia v. Mena Al Ahmadi. Witmarsum 5 120 m. w.n.w. Ushant n. Le Havre. Wonorato 5 te Colombo. Zaanland 5 te Bahia. Zafra 5 290 m. o.n.o. Aden n. Mena Al Ahmadi. zeeland 5 279 m. o. Gibraltar n. Montreal. Zonnekerk 5 v. Antwerpen n. Amsterdam. KLEINE VAART Aleetas 4 v. Rljeka n. Antwerpen. Batavier-5 5 te Óuessant n. Rotterdam Berkhout 5 in Kielerbócht n. Zaandam. Binnenhaven 5 v. Casablanca n. Rotterdam. Calchas 5 19 m. h. Palermo n. Gibraltar. Dldo 5 30 m. z. Flnisterre n. Oporto. Draco 3 v Gdynia n. Amsterdam. Driebergen 5 te Royal Sovereign n. Bayonne. Elsa 2 te Karskaèr. Erasmus 5 50 m. n.w. Ooprto n. Gent. Flevo 3 v. Le Havre n. Bordeaux. Geestsluis 5 te Maassluis v. Boston. Gramsbergen 3 te Ponta Del Gada Groningen 5 40 m. w.z.w. Texel n. Moss. Heemraadsingel 5 dwars East-Goodwin n. Kiel. Hoogvliet pass. 5 Terschelllngerbank n. A'dam Inspecteur Mellema 5 te Dieppe v. Swanesa. Joost 5 dwars Borkum n. Zaandam. Lauriersgracht pass. 5 Kiel n. Amsterdam. Leliegracht 5 v. Antwerpen n. Abö. Leuvehaven 5 te Rotterdam. Looiersgracht 3 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Mies 4 v. Bayonne n. Brake. Nassauhaven 6 te Mlamo verwacht Nero 4 te Odense. Rijsbergen verm. 6 v. Kopenhagen n. Faroer. Stella Polaris 5 dwars Bari n. Trlëst. Strabo 5 10 m. o.n.o. Ouessant n. Amsterdam. Taras 5 45 m. w.z.w. Oporto n. Rotterdam. Thaietas 5 40 m. n.w. Lissabon n. Gibraltar. Tllly 2 v. KOtka n. Zaandam. Vrljburgh pass. 5 Burllngs n. Casablanca. IJselhaven 6 te Duinkerken verwacht. Zaanstroom pass. 5 Noordhlnder n. Shoreham. Zevenbergen verm. 6 v. Rouen n. Sevilla. joen en terugbetaald 13,6 11,1) miljoen. Het gunstige Spaarklimaat resulteert voor deze spaarbank pèr eind juli 1963 in een stijging van bijna 52 miljoen in hét ka pitaal (nu 332 miljoen, v.j. 280 miljoen). Bij de spaarbank te Rotterdam werd iiï juli ingelegd 17,5 miljoen en terugbe taald 15,5 miljoèn, zodat een Overschot ontstond van 2,0 miljoen. Sinds het be gin van dit jaar is een overschot Ontstaan van 28.6 miljoen ofwel 17 percent meer dan ln dezelfde periode van 1962. Het spaartegoed per ultimo juli was 361,5 miljoen. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag werd in juli ingelegd 22,7 miljoen en terugbetaald 20,3 miljoen, zodat het tegoed is gestegen met ƒ2,4 miljoen. De stijging ih juni beliep 2,0 miljoen. Per ultimo juli was het totale tègöed 385,2 miljoèn. (Van onze correspondent) BRUSSEL In Havré, een plaatsje in de Belgische provincie Henegouwen, heeft de door omwonende gewaarschuwde poli tie het in kranten gewikkelde lijk gevon den van de 65-jarige gepensioneerde inge nieur Maurice Bertrand. Men vond hem in zijn huis, zittend in eèn leunstoel. De zuster van de overledene, een 62-jarige vrouw die aan geestesstoornissen lijdt, hield dè wacht bij het stoffelijk overschot. Bij onderzoek bleek, dat de heer Ber trand reeds drie maanden geleden een na tuurlijke dood was gestorven. Zijn lijk was tót een mummie verschrompeld. Vanmiddag om twaalf uur precies heeft West-Duitsland zijn grenzen weer open gesteld voor de Nederlandse komkommers. De invoerstop heeft hiermee een wéék èn twee dagen geduurd. De gevolgen hier van zijn voor de Nederlandse veilingen geweest, dat ongeveer vijf miljoen kom kommers zijn doorgedraaid, waarvan vier miljoen in de afgelopen week. Het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit heeft met ingang van vandaag weer uitvóer- machtigingen verstrekt. Blijkens een in de Bundesanzeiger (de Westduitse staatscourant) verschenen pu blicatie bestaat er nog een kleine beper king. De invoer is namelijk alleen toe gestaan van komkommers met een leng te van tenminste dertig centimeter, een dikte van minimaal vier en maximaal zes centimeter en waarvan er drie stuks in een kilo gaan. Dit betekent echter dat ruim 90 percent van de Nederlandse soor ten over de grens mag. In Kwintsheul, waar de exporteurs vla de Duitse importhandel gisteren de lucht hadden gekregen van het Duitse besluit kwam des middags een topprijs tot stand van 34 cent. ƒ170.10 tot 170.50 168.90). AKU deed aan de vriendelijke stemming niet mee door drie punten te dalen tot 472Vi, na een opening op 474. Pas tegen het slot zag het er naar uit dat Hoogovens op 594 (593Vi) zouden worden verhandeld. Zwitserland had, zij het op bescheiden schaal, wat be langstelling voor Kon. Olies. VERHANDELDE FONDSEN 5 augustus 2 augustus Totaal 446 429 Hoger 192 (43,1%) 160 (37,2%) Lager 157 (35,2%) 159(37,2%) Gelijk 97(21,7%) 110(25,6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U474 Hoogovens Kon. Olie171,20—172 Philips 154,50—155,40 Unilever 162—162,80 Stemming was iets beter. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tljdv. 2de tijdv. A.K.U474% gb475 475% Hoogovens 595 595 Kon. Oli-172,20-172,50 gl 172,50 Philips 155—155,70 156,— Unilever f 163,23—164,60 164,90 vorige slotkoers A'dam Rubber. H. VA. A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtscho Petr. K. Ned Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M. K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas VerBezit V. 189" Amsterd Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührfn ./Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr Philips Pref Stokvis Thomassen Dr. Ver. Mechinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd.. American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service Genera] Motors.. Kennecott Copper Republi Steel Shell Oil U.S. Steel 111% 150»/» 472% 130,50 593 154,65 161,85 788 170,50 128% 52,60 151 139 256 139 193,— ƒ112,— 223,— 1 489,— f135,- 395 367% 353% 326 622 440 247 993 679 338 878 240 370 295 480 300 476 770 311'/» 462% f 61,30 183'/» 799 226 435 290% 914% 415 25% 18% 46% 30% 71 71 71 Vs 37 43% 47% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amstredamsche Bank) Wall Street Wall Street heeft gisteren bij een leven dige handel een opgewekt beeld te zien gegeven. Bij opening waren de koersen al direct hoger, waarna gedurende de gehele beurs de vaste stemming bleef gehand haafd. Aan het slot kwamen winsten voor van één tot drie dollar. Koersstijgingen vertoonden staal-, auto- non-ferro, olie- en tabakswaarden. Luchtvaartfondsen waren verdeeld. De omzet steeg tot 3.370.000 sha res tegen 2.940.000 shares vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 702J55 4,72), spoorwegen 108.27 0,2,7) en openbare nutsfondsen 140,13 0,15). LISSABON (AP) Vijf vooraanstaande Portugese liberale democraten hebben in 'n brief aan de premier Salazar de oprich ting bekendgemaakt van een Oppositie groep (democratische sociale actiegroep tegen dê regering). Het doel van deze wettige oppositiegroep is om „nationale problemen te overwe gen", wat een andere bewoording lijkt voor de verklaring dat de groep een niet- extrèmistische oppositie tegen de regering Salazar vormt. In 1951 probeerde een groep tegenstan ders een nationale burger-organisatie mét soortgelijke doelstellingen op te richten. De regering van Salazar stond echter de oprichting hiervan niet toe. In Portugal moet men officieel toestem ming verkrijgen voor iedere organisatie die particulier of in het openbaar verga deringen wil houden. 1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9