i Verenigde Staten lossen eerste schot in kippenoorlog met EEG De Gaulle wil geen Amerikaanse hulp bij kernonderzoek HET WEER Verf met voldoening HALF OKTOBER AL INVOERBEPERKING? Dreigende represailles zullen met name onze bloembollenexport treffen Parijs tekent kernstopakkoord niet Indonesische film over Westerling Zeeliedenstaking in Marseille afgewend Haiti beschuldigt Dominicaanse Rep van agressie en roept OAS bijeen Mr. L. de Block staatssecretaris DE WOLF van 1833 48e JAARGANG NUMMER 230 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 iJH m: éeëMMSVoreffou êuijl FALCON TWEEDJASSEN Kans op regen Aan het strand: Vrees Hoop Het woord is aan Akkoord over hoger loon Buitenlandse Zaken In de krant van heden Topsyt6 Een produkt van de Sikkens Groep C 'ut 4, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant JDAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak h Uitgave: Grafische Bedrijven Danuate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van fier Mije - «si 1 In Slikkerveer zijn 61 mensen dakloos geworden door een brand in een flatgebouw, die verwoestingen in negentien woningen aanrichtte. Tal van mensen hielpen mee met het naar buiten brengen van het huisraad, zodat er voor het complex spoedig een grote uitstalling van woning-inventarissen ontstond. Meer over deze brand, die gelukkig geen slachtoffers eiste, kan met men lezen op pagina twee. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Amerika heeft fisteren het eerste schot gelost in de ippenoorlog met de E.E.G. Weliswaar kan men nog altijd van een waarschu wingsschot spreken, maar als er voor half oktober geen compromis in zicht is voor het kippenconflict, zal Amerika uit vergelding of netter gezegd om het verstoorde evenwicht te herstellen, de invoerrechten verhogen op een reeks produkten, die voornamelijk uit de E.E.G.-landen worden geïmporteerd. Ook de Nederlandse uitvoer naar Ameri ka wordt bedreigd met hogere invoer rechten, met name de export van be paalde bloembollen (irissen, gladiolen en begonia's), scheerapparaten, stijfsel en theobromine. In een jaar tijd zijn de invoerrechten in de E.E.G. voor bevroren Amerikaanse kip pen gestegen van 4.8 Amerikaanse cent per Amerikaans pond tot 13.43 cent. Het invoerrecht is dus driemaal zo hoog ge worden en daardoor werd de Amerikaan se export van dit produkt, dat voorname lijk naar Duitsland ging, uiterst moeilijk Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar mor gen hier en daar ook enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. volledige weerrapporten op pagina twee. Een storingsfront, dat uit het zuidwesten nadert, veroorzaakt morgen meer bewolking met een kans op een regenbui. Matige zuid westelijke wind. Temperatuur 19 tot 21 gradèn. Zeewater 18 graden Vooruitzichten: Zuidwes telijke luchtstroom voert wat voch tiger lucht aan. gemaakt. De Amerikanen schatten dat hun op deze manier een export van 46 miljoen dollar per jaar vrijwel wordt ont nomen. Op het eerste gezicht lijkt het 't sop van de kool niet waard. Een export van 46 miljoen dollar naar een markt, die voor 1958 nog niei eens bestond is waar lijk niet van zulk een vitaal belang voor de Verenigde Staten. Bovendien konden de Europeanen, wanneer zij de Ameri kaanse methode van massaal slachtkippcn fokken navolgden, binnen afzienbare tijd de Amerikaanse kippen uit de E.E.G. nor maal verdringen. De verhoging van de in voerrechten zou op de duur niet eens no dig zijn geweest. Waarom maakt men zich in Amerika dan zo druk Over deze maatregel van de E.E.G.? Omdat men, aldus de Amerika nen, thans reeds een jaar lang heeft ge probeerd met de E.E.G. over deze kwestie te onderhandelen, zonder dat men tot se rieus zakendoen is gekomen. De raad van ministers der E.E.G. bleek tot dusverre niet in staat zijn onderhandelaars een mandaat te geven Weliswaar komt de raad van ministers in september weer bij een, doch de Amerikaanse regering wenst thans niet langer te wachten en heeft, po pulair gezegd, de kreet geslaakt „hou me vast of ik bega een ongeluk". Het klinkt officiëler om van een waarschuwingsschot te spreken, doch het kan op hetzelfde neer komen. Amerika heeft thans een lijst gepubli ceerd van de E.E.G.-produkten, die in aan merking kunnen komen voor een verho ging der invoerrechten. De Fransen zullen zich, naar aanleiding van deze lijst, zor gen maken over hun export van wijn, cognac en roquefortkaas. De produkten op deze lijst vertegenwoordigen een E.E.G.- export van ruim 11 miljoen dollar. Het evenwicht zou volgens de Amerikanen zijn hersteld indien men een E.E.G.-export van 46 miljoen dollar met hoger invoerrecht belastte. Op 4 september begint de invoer- rechtencommissie in Washington met de openbare verhoren en nadat die zijn ge houden zal de Amerikaanse regering be kend maken welke produkten men na de belanghebbenden gepolst te hebben, zwaarder kan belasten. Op z'n vroegst kunnen de nieuwe invoerrechten half ok tober in werking treden. In Amerika is men bèvreesd dat het pro tectionisme van de kippenhandel slechts de voorloper is van een landbouwprotec- tionisme in het algemeen en indien deze vrees zou worden bewaarheid, dat nou de economische oorlog tussen de oude en de nieuwe wereld ernstige vormen kunnen aannemen. Men wenst in Washington de zaak in dit stadium niet op te blazen. Men zegt officieel dat men slechts een even- wichtsstoring wil herstellen, die werd ver oorzaakt door de oprichting van Euro pees kippengaas. Daarna, zo verklaart men, wil men gewoon doorgaan met de voorbereiding van de Kennedyronde: uit breiding van de wereldhandel op grote schaal. Toch is het onderwerp handelsexpansie wel wat op de achtergrond geraakt, nu het rasseiïproblèem de Amerikaartsè rege ring zoveel moêitè veroorzaakt en nu het kernstopverdrag de regering in Washing ton een gepaste voldoening geeft. Men is nog steeds geïnteresseerd in de Kennedy ronde, maar irritatie over de E.E.G. zou de belangstelling voor een economische At lantische samenwerking kunnen schaden. Om allerlei redenen is het Amerikaanse waarschuwingsschot daarom verontrus tend. Amerika zelf heeft nog niet zo lang geleden de Belgische import van glas en tapijten ernstig bemoeilijkt. Daarvoor nam de E.E.G. vergeldingsmaatregelen. Thans kondigt Amerika vergelding aan als de E.E.G. het invoerrecht van kippen niet verlaagt. De irritatie over en weer neemt toe, ongetwijfeld ten pleziere van hen die de Angelsaksische volken economisch los ser willen zien van het Europese vaste land, ten pleziere van De Gaulle. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft be leefd, doch ondubbelzinnig ontkennend ge antwoord op het verzoek van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten om het Mos- kouse akkoord tot het staken van de kern proeven mede te ondertekenen. Volgens sommige Franse bladen zou president Ken nedy aan president De Gaulle een ruil hebben voorgesteld. Wanneer De Gaulle zou tekenen, zou Washington bereid zijn Frankrijk te helpen bij het maken van de H-bom. In officiële kringen te Parijs ontkent men dit ten stelligste, want Ken nedy moet De Gaulle wel heel slecht ken nen als hij meent dat de president van de Franse republiek op zulk een voorstel zou ingaan. De Gaulle zou duidelijk te verstaan hebben gegeven, geen hulp op het gebied van de kernenergie te zullen aan vaarden als er enigerlei voorwaarden aan verbonden zijn. In zijn persconferentie van 29 juli heeft De Gaulle duidelijk genoeg gezegd dat Frankrijk met of zonder Amerikaanse hulp voort zal gaan met het opbouwen van een eigen onafhankelijke kernbewapening. Frankrijk zal geen enkele hulp aanvaar den, die zal uitlopen op integratie van de Franse kernbewapening binnen het Atlan tisch verdrag, dat wil zeggen op een ge meenschappelijke kernverdediging onder Amerikaans opperbevel. Wel zou De Gaulle een andere beslissing willen overwegen, wanneer Groot-Brittannië en de Verenigde Staten bereid zijn tot een reorganisatie van de Noordatlantische Verdragsorgani satie zoals hij die uiteengezet heeft in zijn memorandum van september 1958 en waarop, volgens Parijs, nooit enig ant woord is verkregen. In dat memorandum verlangde De Gaulle het einde van de Amerikaanse hegemonie en een gemeenschappelijke strategie van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk, niet alleen ten aanzien van het Atlantische verdrag, maar ook van de Europese Economische Gemeenschap. Men krijgt bij informaties op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken de in druk dat volgens De Gaulle de tijd voor Frankrijk werkt. De Gaulle is er vast van overtuigd dat de bondgenoten van de Ver enigde Staten en met name West-Duits- land, er zich tegen zullen verzetten dat over verdere problemen tussen Oost en West, over de positie van Berlijn en over een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het pact van Warschau zonder hen tus- Een regeringswoordvoerder in Den Haag heeft meegedeeld, dat Nederland nog steeds de hoop heeft dat de Verenig de Staten hun beslissing om vergeldings maatregelen te nemen tegen de invoer beperkingen op Amerikaans gevogelte door de Europese Eccnomiscfce Gemeen schap (EEG), niet zullen behoeven uit te voeren. Over de Amerikaanse aankondi ging inzake de intrekking van tariefcon cessies voor een aantal goederen uit de EEG zei de woordvoerder: „Wij merken op dat de Verenigde Staten de erkende GATT-procedure volgen: deze voorziet in de mogelijkheid dat een partij bepaalde concessies intrekt als een andere partij be sluit die niet langer te doen." De woordvoerder verklaarde dat Neder land nog steeds hoopt op de mogelijkheid van overeenstemming tussen de gemeen schappelijke markt en de Verenigde Sta ten over deze kwestie. MAKASSAR (AFP) Indone sië is van plan een film te maken over het optreden van kapitein Westerling in de periode eind 1946. In de film zullen onder meer de voormalige gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook en generaal Spoor ten tonele worden gevoerd. De titel van de film zal zijn „Ver schrikkingen in Zuid-Sulawesi" (Zuid-Celebes). Volgens het Indo nesische persbureau Antara zijn in de periode die voor de film is ge kozen, ongeveer 4000 Indonesiërs om het leven gekomen. sen Washington en Moskou zal worden beslist. In het dagblad van de socialistische federatie van het Pas de Calais heeft dé secretaris van de Franse socialistische partij Guy Mollet de houding van De Gaulle om het Moskouse akkoord niet te ondertekenen, scherp afgekeurd Mollet erkent dat het akkoord van Moskou nog geen ontwapening betekent, maar dat het niettemin een straal van hoop geeft, die men niet ongestraft kan verwaarlozen. Hij meent bovendien dat De Gaulle Frank rijk in de wereld isoleert nu negentig lan den zich bereid hebben verklaard wel te tekenen. T. G. Apipleton: Alle goede Amerikanen die sterven, gaan regelrecht naarParijs. PARIJS (Reuter) Even voordat om middernacht een nieuwe staking in Mar seille zou beginnen, hebben de Franse zee lieden en scheepseigenaren gisteren over eenstemming bereikt over hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden. De zeeheden hebben vorige week vier dagen gestaakt, waardoor duizenden va kantiegangers in Marseille moesten blij ven .De zeelieden hadden vrijdag het werk tijdelijk hervat. SANTO DOMINGO (Reuter, AFP, AP) De invasie van enkele honderden goed bewapende ballingen bedreigt het terreur- regime van de Haï'tiaanse neger-dictator Francois Duvaiier. De regering van Haïti heeft verzocht om een spoedbijeenkomst van de raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.). Zij heeft de regering van de aan grenzende Dominicaanse Republiek van waaruit de invasie werd ondernomen ervan beschuldigd de infiltranten te steu nen. De speciale commissie van de O.A.S. heeft opdracht gekregen deze klacht te on derzoeken. In Washington heeft een contactman van de ballingen later meegedeeld, dat Cap Haitien is bezet. Volgens hem zouden de infiltranten nog geen twee weken nodig hebben om een einde te maken aan het bewind van Duvaiier. Hij zei, dat president Duvaiier wanho- In de Friese stad Workum heeft men de historie van 150 jaar geleden doen herleven, te weten de landing van ko ning Willem I in Schevingen. De Wor- kummers gaven, zoals men ziet, een sobere uitbeelding van deze gebeurte nis, misschien wel omdat zij feitelijk vooruitliepen op eenzelfde gebeurtenis die in het najaar in Scheveningen, op historische grond, zal plaatshebben. I. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft meegedeeld dat binnenkort een voordracht is te verwachten tot be noeming van mr. L. de Block tot staats secretaris van Buitenlandse Zaken. Het was reeds bekend, dat minister Luns overwoog voor te stellen twee staats secretarissen te benoemen voor zijn de partement. Eén van hen zou belast worden met zaken, die betrekking hebben op de Verenigde Naties en andere internationale organisaties. De andere zou in het bijzon der belast worden met Europese Zaken. De nieuwe staatssecretaris zal per 1 sep tember zijn functie bij Buitenlandse Zaken aanvaarden. Mr. De Block is lid van de K.V.P. Hij is 58 jaar. Na zijn studie in Leiden was hij o.a. werkzaam bij de Amsterdamsche Bank in Amsterdam, bij de Incassobank in Den Haag en bij de Nationale Bank van Oostenrijk in Wenen. Hij is secretaris van het Beheersinstituut geweest, plaats vervangend thesaurier-generaal bij het ministerie van Financiën en directeur- generaal voor Industrie en Energievoor ziening bij het ministerie van Economi sche Zaken. Op 1 augustus 1960 trad hij toe tot de directie van de K.L.M. Hij is thans vice- president van de K.L.M Mr. De Block is een broer van mr. A. L. de Block, lid van de Raad van State. Pas wanneer mr. De Block tot staats secretaris zal zijn benoemd, zal zijn taak als zodanig worden vastgesteld. pige pogingen doet om de „Tontons Ma- coutes" te mobiliseren. Dat is het terro- rlstenleger van 5.000 man, waarmee Du vaiier zich heeft omringd om zijn bewind te beschermen. Duvaiier vreest het ge wone leger, dat hem onvoldoende aanhan kelijk is, en dat hij heeft ingekrompen tot ongeveer 3500 man. Naar verluidt patrouilleert de Ameri kaanse vloot voor de kust van Haiti om zo nodig de levens van Amerikaanse bur gers in bescherming te nemen. De hoofdstad ligt ongeveer 70 kilometer van het invasiegebied in het noorden van het land. President Frangois Duvaiier De invasie wordt geleid door Leon Can- tave, die in 1957 enkele maanden opper bevelhebber is geweest van het Haitiaan- se leger. Hij nam ontslag uit afkeer van het politieke gekonkel en leefde sindsdien in ballingschap. Zijn schoonzoon is de con tactman in Washington. Cantave heeft verklaard het presidentschap niet te am biëren. Zijn enige doel is Duvaiier te ver drijven, zei hij. (Vervolg zie pagina 6). Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 6 Strandpagina5 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Boekenhoekje 7 Horen en Zien7 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie fleXa Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1