Felle brand in Slikkerveer maakt 61 mensen dakloos AGENDA D dan heeft uw maag norac nodig NIBBELTJE EN Z'N PRETPILLEN PGLLE, PELLI EN PINGG S, T Dakbedekking verspreidde het vuur N.T.B. procedeert tegen afgezette penningmeester Baggeronderzoek gaat door Dr. Sharif terug uit Suriname Duitser betaalde met ongedekte cheques Kamerlid stelt vragen over specialistentarieven Meer afkeuringen voor militaire dienst Vier doden in het verkeer Auto tegen trein bij Barneveld Door vliegtuig verloren raketten waren niet scherp gesteld Ook export van bonen nu gunstiger Mond- en klauwzeer Hongaars gezin na ruim zes jaar herenigd „Vrije boeren" vrij gesproken door fout in proces-verbaal Depressiefront 'i WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 Geul in het dak Ongerust Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Twintigduizend Indonesiërs willen terug naar huis Daders van overval spreken elkaar tegen WITTE KRUIS WITTE KRUIS 31 PEUie. IK HEB NOTEN ,,,06 MOET H6I/P6N, OM EEN PIANO TE BOUWEN ij maar «ie neer ÖE5N PIANO l ACH.vJA, -DAN BOUWEN WE I MUZIEKNOTEN, IK Wil, PlANO 16REN SPEU0N WAT IS DAT, POH,E? /_/óRAA6, WE ee-\ 6INNEN DAD6MJK Kerkelijk nieuws Concilie van 29 september tot 4 december bijeen JeOOOOGOOOGOOOOOOOOOOOOOOO©© •^«^®'r,OOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOO WERKRAPPORTEN 8 8s Bij een grote brand in Slikkerveer (ge meente Ridderkerk) is gistermiddag een blok van negentien huizen totaal on bewoonbaar geworden. Veertien wo ningen brandden geheel uit, de vijf an dere op de benedenverdieping kregen grote waterschade. De politie van Ridderkerk is voorlopig tot de conclusie gekomen dat het vuur tussen drie en vier uur is ontstaan door dat de bewoonster van een der bovenwo ningen met een brandende sigaret in slaap is gevallen. Politieagenten in een surveillancewagen ragen als eersten de vlammen en gaven dadelijk groot alarm. Maar toen de brand weer van Ridderkerk om tien over vier met drie wagens en twintig brandweerlie den arriveerden stonden al drie van de veertien bovenverdiepingen (maisonnettes) in lichterlaaie. Een vluchtige inspectie gaf hoofdcom mandant Van Rij de zekerheid dat hij het met zijn materiaal niet zou redden en hij vroeg daarom de assistentie van de brand weer van Rotterdam, die met de befaamde spuitwagen „Ahrends Fox", een wagen vol brandladders en drie bluseenheden ver scheen. Ook de bedrijfsbrandweer van Bakker en Zoon's rubberfabriek in Ridder kerk en personeel van Smit en van Gusto uit Slikkerveer kwamen 'te hulp. De brand was toen echter nauwelijks meer te stuiten. „De brandweer kwam ook veel te laat" zeggen nu de gedupeerden en omwonenden. „Ik werd veel te laat ge waarschuwd", verweert hoofdcommandant Van Rij zich. Hij is van mening dat de vele openstaande ramen op deze zomerse middag mede oorzaak zijn geweest van de uitbreiding van de brand. Teen na ruim twee uur van Intensief blussen bleek dat de grote watermassa's de vlammen niet konden bedwingen werd het radicale besluit genomen een geul in het dak te hakken. Twaalf van de veertien hoogst gelegen (slaap)vertrekken waren toen al geheel uitgebrand, evenals een deel van de eerste etage, de woonvertrekken van de maison nettes. Toen de brand tot staan was ge bracht bleek de schade groot te zijn. Zij wordt op ruim twee ton geschat. De brand trok een zeer grote belangstel ling en daaraan was het te danken dat veel van de inboedels konden worden ge red. Steeds weer zag men mannen met zak doeken voor de mond de huizen binnenren nen en, bijna verstikt door de rook, kort daarna weer triomfantelijk terugkeren met een lamp, een radio of een stoel. Ook de eigendommen van de vier gezinnen, die met vakantie zijn (en dus een niet al te vrolijke thuiskomst krijgen) werden naar buiten gebracht. Hun deuren werden een Voudig ingetrapt. Het brede grasveld voor het vijfenzeven tig meter lange front van het woningblok leek tijdens de brand één grote uitdra gerswinkel. Vrachtwagens van de gemeen te brachten het huisraad naar Rotterdam, waar het werd opgeslagen bij Thomson's havenbedrijf, dat de galerij met nog drie andere complexen (92 woningen) voor zijn personeel had laten bouwen. Alle gedupeerde werken bij 't Rotterdamse be drijf. Van de twaalf meest ernstig getroffen gezinnen werd niemand gewond. Alle uit hun huis verjaagden hebben de nacht door gebracht in de nieuwe Churchill-school, die door de zorg van burgemeester Van der Hoeven als noodverblijf is ingericht. Bij vele gezinnen in de nieuwe woon buurten van Slikkerveer heerst ongerust heid nu politie en brandweer na de grote brand zijn gaan twijfelen aan de brand veiligheid van de daken van enkele com plexen. De brand heeft namelijk zijn enorme omvang gekregen doordat het vuur (tegen de wind in) over een lengte van zestig meter van het ene perceel naar het andere is gekropen via het met zogenoemde lio- nex-platen afgeschermde dak. Deze platen zijn gemaakt van vlas-afval. c Grote Kerk, donderdag 20 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Vlaskop Smiley", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Romulus en Remus", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 j. Lido, )4 en 20 u.: „55 dagen in Peking1 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Elvis op z'n best'a.l. Minerva, 14.30 u.: „Uit de brand ben je' a.l., 20.15 u.: „Desiree", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Der Vogelhandier", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.:„Terreur in New York", 14 j. Studio, 10.30 u.: Jeugvoorstelling, a.l., 14.15,'19 en 21.15 u.: „De nacht van de kou- we neuzen", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Sjors van de rebellenclub", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Tanze mit mir iri den Morgen", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.3022.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Poppe Damave. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Dvorsjak. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot er met 10 augustus: H. F. Boot- zaaf: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22 30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 25 augustus. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u., zondag 13-17 u., vrijdagavond 20-22 u. Tot en met 9 augustus. Linnaeushof, Bennebroek: Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster. Natascha Emanuels en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne"" (Damstraat/Spaarne) Ieder® avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): dagelijks (be halve zondag en vandaag) 14.30 u. en woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag ook 20.15 u.: Voorstellingen Poppentheater Merlijn. Tot en met 24 augustus. Jeugdcircus Bas (Duinlustparkweg no. 56, Santpoort): dagelijks, behalve zondag, voorstellingen om 14 en 20 u. Tot en met 16 augustus. Strand voor Rotonde, Zandvoort, van daag 22 u.: Vuurwerk. Raadhuis Hoofddorp, donderdag 14.30 u.: gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlefn" in de krant van vrijdag 2 augustus). WOENSDAG 7 AUGUSTUS City, 14.30 u.: Jerry en het konijn"; 20 u.: „So lacht und küsst man in Tirol". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Expositiezal, Heidestraat, 19 tot 21 uur; stichting „Felison", tentoonstelling „Crea tiviteit in Kennemerland". Duinlustparkweg 56, Santpoort: 14 en 20 u.: voorstellingen jeugdcircus Bas; Terras- weg, 18.30 u.: start wielerronde' Hoofd straat: 14 tot 24 u.: lunapark. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 2l'.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 u. (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 u. (jeugd). R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Sant poort: 14 tot 17 u. (jeugd). DONDERDAG 8 AUGUSTUS City, 20 u.: „Trapeze". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder woensdag. Santpoort, Duinlustparkweg 56, 14 en 20 u.: voorstellingen, jeugdcircus Bas; Hoofd straat, 13.30 u.: kortebaan-draverij; 14 tot 24 u.: lunapark. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur; filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 uur. R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek: donderdag gesloten. WOENSDAG 7 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Slachtoffer". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Twee vrouwen". DONDERDAG 8 AUGUSTUS Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Twee vrouwen". De Nederlandse Toonkunstenaars Bond (N.T.B.) wil van de op 10 juli afgezette penningmeester van deze bond, de heer C. H. D. Mackenzie uit Hilversum, onge veer een kwart miljoen gulden terugheb ben. Dat geld vormt het vermogen van de N.T.B., dat de kortgeleden door het N.V.V. geroyeerde bond terugverlangt, te zamen met andere eigendommen die de heer Mackenzie weigert af te geven, zoals kasstukken, correspondentie, ledenregis ters, een schrijfmachine, de sleutels van de brandkast en de banksafe e.d. In een kort geding hebben de heren A Schweitzer, M. Ferrares en C. J. van Zelm, die het nieuwe hoofdbestuur van de N.T.B. vormen, de president van de Amsterdamse rechtbank gevraagd de heer Mackenzie te gelasten de eigendommen af te geven onder een dwangsom van 500 voor elke dag dat hij in gebreke mocht blijven. „De bond kan niet zonder dat geld en die stukken werken", betoogde de N.T.B.-raadsman, mr. J. H. Smeets. De raadsman van de wegens vakantie niet verschenen gedaagde, mr. J. E. van der Starp uit Den Haag, vond dat deze kwestie zich niet leent voor behandeling in kort geding, omdat de heer Mackenzie van oordeel is dat het nieuwe hoofdbe stuur van de N.T.B. op onreglementaire wijze en door statutenvervalsingen is ge kozen. De buitengewone bondsvergadering van 10 juli, waarin de heer Mackenzie werd afgezet als penningmeestr, was niet reglementair, zo meent mr. Van der Starp, en de daar genomen besluiten zijn dus ook nietig. Maar deze juridische aan gelegenheid kan niet in een kort geding worden uitgezocht. „Het is een ontstel lende warwinkel", .zei mr. Van der Starp, die aankondigde dat zijn cliënt via een normale civiele procedure wil gaan uit zoeken wie gelijk heeft. In afwachting van een rechterlijke uitspraak daarover is hij wel bereid 25.000 te storten voor beta ling van de lopende zaken, maar afgifte van het hele bondsvermogen „voor een bond die gedoemd is te liquideren" acht hij niet verantwoord. „Tenzij u het be veelt, want dan is hij van de verantwoor delijkheid af", zei mr. Van der Starp tot de president van de rechtbank. Mr. Smeets ontkende dat de besluiten niet reglementair zouden zijn genomen. ,De heer Mackenzie heeft nota bene de buitengewone bondsvergadering zelf hel pen voorbereiden", zei mr. Smeets, die daaraan toevoegde dat het N.V.V. het nieuwe hoofdbestuur ook erkent. Op 12 augustus zal de president uit spraak doen. De gemeenteraad van Maastricht heeft gisteravond met algemene stemmen een voorstel van B. en W. aanvaard om een bedrag van 30.000 beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van een voort gezet baggeronderzoek in de Maas naar Romeinse vondsten. Zoals bekend is zijn kortgeleden in het centrum van Maastricht delen van een Ro meinse brug uit de derde eeuw na Chris tus van de rivierbodem naar de oppervlak te gebracht. De rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft de totale kosten van dit voortgezet baggeronderzoek geraamd op 70 000. Hiervan zal het rijk 40.000 voor zijn re kening nemen. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, dr. M. Sharif, is via Curasao en New York teruggereisd naar Nederland na een vijfdaags bezoek aan Suriname. Daar wo nen ongeveer 20.000 Indonesische staats burgers. Dr. Sharif heeft met vele land genoten verschillende problemen, grieven en wensen besproken. Volgens hem wil den vrijwel alle 20.000 Indonesiërs „terug naar huis". Deze mensen zijn, aldus dr. Sharif, als alle Indonesische burgers na tuurlijk welkom, maar eerst moet worden bekeken hoe deze aangelegenheid kan wor den aangepakt. Hij schatte het aantal In donesiërs dat op eigen kosten de overtocht zal kunnen maken op ongeveer 500. Glimlachend merkte dr. Sharif op dat Suriname nu ook zijn spijtoptanten kent. Een aantal Nederlandse Indonesiërs heeft namelijk te kennen gegeven de Indonesi sche nationaliteit terug te willen hebben Een zeer klein aantal wil de Indonesische nationaliteit ruilen voor de Nederlandse. Een 43-jarige Duitser uit Dortmund is zaterdagmiddag in gezelschap van zijn vrouw en vier kinderen met een K.L.M.- vliegtuig naar Montreal gevlogen. De K.L.M. heeft pas gisteren ontdekt dat de Duitser zijn retourbiljetten heeft betaald met ongedekte cheques. De schadepost be draagt 10.000 Duitse marken. Bij het on derzoek door de recherche bleek, dat de Duitser tijdens zijn driedaags verblijf in Amsterdam ook anderen heeft benadeeld. In het hotel, waar hij logeerde, kreeg hij 900 op zijn ongedekte cheques uitbe taald. De volgende dag verdween hij met vrouw en kinderen zonder de hotelrekening betaald te hebben. Een winkelier benadeel de hij voor 300. Aan Interpol is gevraagd naar de Duitser uit te zien. De Haagse recherche heeft een pomp bediende en een kok aangehouden die er van worden verdacht de overval op een winkel-chef in de Wagenstraat te hebben gepleegd, waarbij een doos met vijfhon derd gulden werd gestolen. De 22-jarige kok heeft het plan voor de beroving opge vat. Hij had wel eens gezien, dat de winkelchef 's avonds na zessen geld in de nachtkluis van de Amsterdamsche Bank kwam deponeren en dat bracht hem op het idee een overval te organiseren. Bij zijn verhoor heeft hij verklaard dat hij met de pompbediende in diens auto naar de stad reed, de wagen op de Ge dempte Burgwal liet wachten, zijn slag sloeg en terug rende om zich in de door de pompbediende bestuurde auto uit de voeten te maken. De pompbediende ont kent dit en beweert, dat hij zijn auto die avond aan de kok heeft uitgeleend. Het tweetal is nooit eerder met de po- Advertentie PIJNSTILLER Fijn op vakantie! Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar.(poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. litie in aanraking geweest. Het Tweede Kamerlid de heer J. G. Suurhoff (P.v.d.A.) heeft aan de minis ters van Sociale Zaken en van Economi sche Zaken vragen gesteld over specia listen-tarieven voor niet-ziekenfondsverze- kerden, in verband met de aangekondig de premieverhogingen van de verzeke ringsmaatschappijen. Naar aanleiding van het antwoord op vorige vragen informeert de heer Suur hoff thans hoe de bewindslieden tot de slotsom zijn gekomen, dat de totale kos tenstijgingen van de verzekeringsmaat schappijen de aangekondigde pre mieverhogingen wettigen. Het Kamerlid vraagt voorts of er geen aanleiding be staat om gegevens over de ontwikkeling van de specialisten-tarieven te doen ver zamelen. Advertentie Dagje naar het strand. Patat-frites, bal gehakt in gezellig eethuisje. Maar na een kwartier: storend maagzuur. Geluk kig heeft Uw vrouw Norac bij zich. Norac helpt. Hygië nisch verpakt-inhandigdoosje - het staat voor U klaar op toonbank van apotheker of drogist. Verdronken. De achtjarige Paul tje van Brink is gisteren verdronken in de Witte Vrouwensingel te Utrecht. Het knaapje is, voordat het te water is geraakt, vermoedelijk over de balustrade van een brug geklommen. Van de lichtingen die in deze maanden moeten opkomen voor de militaire dienst plicht worden iets meer jongens afgekeurd dan voorheen het geval was. Dit komt doordat er hogere eisen gesteld worden aan gehoor en gezichtsvermogen. In geen geval is het hogere aantal afkeuringen het gevolg van de hongerwinter 1944/45. Naar de Legervoorlichtingsdienst meedeelt, heeft de hongerwinter, naar uit de gege vens van de inspectie van de Militair Ge neeskundige Dienst blijkt, geen enkele na delige invloed gehad op de lichamelijke gesteldheid van hen die thans opkomen. In het algemeen is de gezondheidstoestand goed. 20-21 Nibbeltje ging op de rand van het bed zitten en maakte z'n tasje open. Weet je, wat ik kom doen? vroeg hij. Pietje schudde zijn hoofd. Ik heb hier een lekker pilletje voor je, zei Nibbeltje. Als je dat doorslikt ge beurt er iets met je. Het is een pretpil, en die maakt, dat je een goeie bui krijgt. Die heb je wel nodig, want je kijkt hele maal niet vrolijk. Hier, steek maar in je mond! Een personenauto met zeven inzittenden is gistermiddag op rijksweg 12 ter hoogte van Renswoude door het springen van een band geslipt en over de kop geslagen. Een dertienjarige jongen was op slag dood. Zijn ouders, het echtpaar Gfeiner uit Mul heim (Did.), werden ernstig gewond opge nomen in het Julianaziekenhuis in Veenen- daal. De vier andere inzittenden, een be jaarde dame en drie kinderen, werden licht gewond. Op de nieuwe 's-Gravenlandsche weg te Bussum, bij het gevaarlijke kruispunt met de provinciale weg Bussum-Weesp-Amster- dam, is de 66-jarige heer M. Mouwen uit Weesp met zijn bromfiets in botsing geko men met een auto. De man was op slag dood. De 65-jarige L. van Raalten uit de Riouwstraat in Den Haag is dinsdagmor gen aangereden door een personenauto. Hij overleed korte tijd later. De heer Van Raalten liep op de Koninginnegracht van een vluchtheuvel de rijweg op, Hij werd aangereden door een passerende auto. Levensgeaarlijk gewond werd het slacht offer opgenomen. De voetganger overleed op weg naar het ziekenhuis Zuidwal. Gistermorgen is bij de zandgraverij aan de Kromhout (Fr) te Jubbega de veertien jarige Reindert Boonstra zo ernstig ge wond dat hij gisteravond nog in het zie kenhuis te Zwolle overleed. Hij werd over reden door een zandauto. In de nacht van maandag op dinsdag om ongeveer één uur is op een niet be veiligde overweg tussen Barneveld en Ter- schuur een personenauto door een trem aangereden. De auto werd zwaar bescha digd, maar de twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde doordat de motor van de auto plotseling afsloeg. De elektrische locomotief, die bij de botsing was betrokken, werd zodanig beschadigd dat hij door een andere moest worden vervangen. De twee raketten, die een straaljager van de vliegbasis Eindhoven op 24 juli heeft verloren, waren niet geladen met scherpe koppen. De lading bestond wel uit conventionale springstof, maar de koppen waren niet scherp gesteld. Uit veiligheids overwegingen gebeurt dit pas bij het af vuren van ds wapens. De koppen zijn dan ook niet geëxplodeerd bij het neerko men. Dit zegt de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, in antwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid de heer Van Pelt (P.S.P.). De raketten zijn verloren door een breuk van de ophanginrichting. De oorzaak hiervan wordt onderzocht. Bijna dagelijks wordt ter noodzakelijke uitvoering van het schietoefenprogramma van de vliegers met raketbewapening ge vlogen. Dit is reeds jarenlang het geval. Uit veiligheidsoverwegingen zijn deze vliegtuigen echter aan een bepaalde route gebonden, waarbij met grondzicht dient te worden gevlogen en waarbij bebouwde kommen worden vermeden. Volgens de minister kan niet worden ge steld, „dat door dergelijke vluchten de le vens van zeer vele landgenoten in volle vredestijd onnodig in gevaar worden ge bracht." De bewindsman zegt in zijn ant woord geen aanleiding te zien de raket koppen uit ons land te verwijderen en het vliegen daarmede in vredestijd te verbie den, zoals de heer Van Pelt had gevraagd. Voor de uitvoer van Nederlandse bonen naar Duitsland is het er wat gunstiger uit gaan zien, nu de Westduitse verwer kende industrie in de gelegenheid is ge steld invoermachtigingen te vragen. De Nederlandse bonenoogst moet nog op gang komen en hoe groot ze zal zijn is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Vo rig jaar exporteerden wij drieduizend ton sperziebonen naar Duitsland, voorname lijk voor de industrie. Met de komkommers ging het vandaag, zoals te verwachten was, weer goed. Het produktschap voor groenten en fruit had vanmiddag gegevens binnen van negen veilingen. Op twee van deze negen vei lingen draaide nog wat door: in Baren drecht 5.000 van de 75.000 staandglaskom- kommers, in Rotterdam 20.000 (alle van de kleinste maat) van de 180.000. De prijs voor de grootste maat komkommers, 75 kg. en meer per honderd stuks, varieer de op deze negen veilingen van 12 tót 31 cent per stuk. Komkommers van 60 tot 74 kg per honderd stuks: van 12 tot 27 ct. per stuk. Komkommers van 50 tot 59 kg. per honderd stuks: van 10 tot 24 ct. Nadat op 1 augustus alle veemarkten weer waren geopend is thans in Venhorst, behorend tot de gemeente Boekei, weer een geval an mond- en klauwzeer geconsta teerd. De directeur van de veeartsenijkun- dige dienst in Den Haag heeft voor dit ge bied de gemeente Boekei begrensd door de gemeenten Wanroy, Gemert, Erp, Uden en Mill de verbodsbepaling weer van kracht verklaard voor het vervoer van herkauwende dieren en varkens. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Drachten J. J. Rebel te Haarlem-Noord, die bedankte voor Chat ham (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church). Na zes jaar is gisteravond op Schiphol voor de landingstrap van het K.L.M.-lijn- toestel uit Boedapest het uit Hongarije afkomstige gezin Szakaly herenigd. De vader, dr. ir. M. Szakaly en zijn vrouw sloten daar hun zoon, de 14-jarige Andras, in hun armen. Het echtpaar, dat thans in Oss (N-Br.) woont, vluchtte tijdens de Hongaarse op stand in 1956 zonder Andras naar Neder land. „Toen wij hier waren", zei de heer Szakaly, die inmiddels de Nederlandse nationaliteit heeft verkregen, „hebben wij alle mogelijke moeite gedaan onze zoon ook naar Nederland te krijgen. De emi gratietoestemming van de Hongaarse re gering heeft echter zolang op zich laten wachten. De kantonrechter in Meppel heeft twee landbouwers uit Hollandscheveld, aan wie ten laste was gelegd dat zij hun vee had den laten grazen op grond van het Land bouwschap, vrijgesproken omdat uit het procesverbaal niet is gebleken dat zij geen eigenaren zijn van de grond waarop zij hun vee lieten' weiden. De beide landbouwers waren in maart op last van het Landbouwschap uit hun boerderij gezet. Zij waren bekeurd door de gemeentepolitie, omdat zij hun vee in het weiland lieten lopen dat bij hun vroe gere bedrijf behoorde. Deze boeren beschouwden het land nog steeds als hun eigendom, omdat, naar zij verklaarden, het Landbouwschap hun nog niet had betaald voor hun vroegere eigen dom. Het Landbouwschap heeft eind juni mee gedeeld, dat de griffie van de rechtbank in Assen de betaling der boederijen niet kan afwerken doordat hypotheekhouders hun medewerking weigeren. De officier van Justitie heeft tegen het vonnis beroep aangetekend. Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft uit Rome bericht ontvangen dat de tweede conciliezitting op woensdag 4 december gesloten zal worden. De twee de zittingsperiode begint op zondag 29 sep tember. t Het K.N.M.I. deelt mee: Boven het vasteland van Europa bevindt zich een vlak lagedrukgebied, dat aanlei ding heeft gegeven tot talrijke onweers buien. In de omgeving van Keulen, Frank fort, Bazel en in het zuidwesten van Frankrijk viel veel regen. Een oceaande pressie naderde vanochtend Schotland. Het bijbehorende frontensysteem trekt met enige regen over Schotland en Ierland langzaam naar het oosten. Dit frontensys teem zal morgen de Noordzee bereiken en het kan later ook in ons land plaatselijk wat regen brengen. De temperatuur zal morgen normaal zijn voor de tijd van het jaar. Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. c kt Den Helder half bew. nnw 21 0 Ypenburg zwaar bew n 21 0 Vlissingen geheel bew nnw 21 0 Eelde zwaar bew nnw 25 0 De Bilt zwaar bew. nnw 24 0 Twente zwaar bew. n 28 0 Eindhoven geheel bew n 26 0 Zd-Limburg geheel bew n 27 0,1 Helsinki zwaar bew ozo 18 0 Stockholm geheel bew nw 18 0,4 Oslo regenbui nw 21 0 Kopenhagen half bew. no 25 0 Aberdeen zwaar bew. z 15 0 Londen onbewolkt wzw 20 0 Amsterdam licht bew. nno 22 0 Brussel geheel bew. n 25 0 Luxemburg licht bew. nnw 26 1 Parijs geheel bew. n 23 3 Bordeaux zwaar bew. wnw 0,5 Grenoble half bew. windst. 25 3 Nice onbewolkt nnw 28 3 Berlijn half bew. on o 31. 0 Frankfort zwaar bew. nw 31 1 München zwaar bew. w 31 0 Zürich zwaar bew. zzo 28 0 Genève half bew. O 25 6 Locarno geheel bew. nno 27 10 Wenen zwaar bew. zzo 32 0 Innsbruck regen ozo 32 0,2 Athene onbewolkt n 35 0 Rome half bew. zzo 33 0 Ajaccio half bew. windst. 31 0 Madrid onbewolkt windst. 26 0 Mallorca half bew. windst. 30 0 Lissabon onbewolkt nw 0 Donderdag 8 augustus Zon op 5.11 uur, onder 20.20 uur. Maan op 22.07 uur, onder 8.39 uur. Maanstanden 12 aug. 7.22 uur laatste kwartier. 19 aug. 8.35 uur nieuwe maan. 27 aug. 7.54 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 augustus Hoog water 4.51 en 17.20 uur. Laag water 0.39 en 12.58 uur. Donderdag 8 augustus Hoog water 5.31 en 17.58 uur. Laag water 1.18 en 13.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2