maak 'n vla-flip! Oost-Europa stelt zich open voor Washington Politieke dooi zet zich verder door in slotoverleg te Moskou Alleen over Berlijn is men het nog grondig oneens Engeland tegen sancties tegen Zuid-Afrika Lutherse stichting voor oecumenisch onderzoek KQK HENSEN WERELDNIEUWS WASAUTOMATEN 1298.— Italiaanse vloot wordt uitgebreid Soekarno danst Russische hulp voor Skoplje Beloften voor betere betrekkingen Zuiver Schots water Debat in Veiligheidsraad duurt voort Hirosjima herdacht Grafvondsten in Egypte Scholieren bewaken „Zwarte Christus" Macmillan te gast bij Kremlin-kenner Urho Kekkonen raatótoel r WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 3 Plezierige-vakantie-tip maat *n~v!a-0ip! Doe een laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt... heerlijk! Juichende burgers Londen: geen sancties Chinese uitval Inzameling voor negers ENGLISH ELECTRIC 'inv KRUISSTRAAT li HAARLEM Kort nieuws Op de Sporry SPIJKERBROEKEN PAARLAARSTEEG I HAARLEM Advertentie ROME (Reuter) De Italiaanse mari ne is bezig met de opbouw van een vloot van zeven raketlanceerschepen, die voor namelijk bestemd zullen zijn voor begelei ding van konvooien. Ze worden speciaal uitgerust tegen onderzeeërs en aanvallen door vliegtuigen en andere raketten. Een van de schepen is de kruiser Gari baldi, die voor de tweede wereldoorlog werd gebouwd en nu geheel gemoderni seerd is en voorzien is van Terrier-raket- ten met een reikwijdte van 35 kilometer. De Garibaldi is tevens uitgerust met in Italië ontworpen toestellen voor het lance ren van Polaris-raketten. Vier schepen, de 6000 ton metende krui sers Duilio en Doria en de 3.200 ton me tende torpedojagers Imtrepido en Impa- vido, zijn reeds te water gelaten en wor den verder afgewerkt. De Duilio en Doria hebben een snelheid van 31 knopen en worden voorzien van Terrier-raketten. De Intrepido en Impavido, die 34 knopen kun nen varen, krijgen Tartar-raketten met een reikwijdte van 25 kilometer. De krui sers Italia en Vittorio Veneto staan nog op papier. President Soekarno van Indonesië op de dansvloer met Roskay Balajadia, een lid van de Philippijnse Bayanihan Dance Company. Het plaatje werd ge schoten tijdens een, feest voor de In donesische gemeenschap in Manilla, waar Soekarno vertoefde voor de „Maphilindo"-topconferentie. BELGRADO (Reuter) Een Russische legereenheid van omstreeks 500 man, met onder meer 125 bulldozers, is in Skoplje aangekomen om te helpen bij het oprui- mingswerk. De 'Sovjet-Unie heeft voorts een com pleet uitgeruste fabriek geschonken voor het vervaardigen van woningen. LONDEN (AP) Het Britse ministerie van oorlog heeft 24 legerbarakken naar Skoplje verzonden voor tijdelijke accomo- datie van 500 daklozen. De barakken werden gisteren per boot naar Rotterdam gestuurd en zullen van daar overland naar Skoplje gaan. WASHINGTON (AP) Het lijkt wel zeker, dat de nieuwe era in de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een herziening van de poli tiek van de landen van het Russische blok ten gevolge zal hebben. Deze ontwikke ling, bezien in het licht van het kernstop- verdrag tussen Oost en West dat maan dag in Moskou ondertekend werd, zal naar verwacht wordt een serie onderhandelin gen opleveren tussen de Amerikaanse re gering en de regeringen van de Russische satellieten, vermoedelijk te beginnen met Hongarije en Bulgarije. Janos Radvanyi, een hoog geplaatste di plomaat, verbonden aan de Hongaarse le gatie in Washington heeft, zijn vakantie in het moederland bekort en keert naar Was hington terug, vermoedelijk voor bespre kingen met autoriteiten van het Ameri- GLASGOW (Schotland) Als de En gelsman, die traditioneel afkerig is van de spijzen van het Europese vasteland, op reis gaat, neemt hij vaak zijn "éigen bier en bonen in blik mee. Wannéér1 hét' èphtéV6p bc^rbitlp'CA- heid aankomt, zijn de Schotten moeilijk te overtreffen. De onderwijzer James Regan en zijn echtgenote verlieten onlangs hun ge boorteplaats Glasgow voor een reis van vijf weken langs de Franse en Italiaan se kust. Zij namen hun eigen drink water mee. Daar zij het water van het vasteland niet vertrouwden, laadden zij in de kof ferruimte van hun wagen tonnetjes met zuiver water van het Loc (meer) Katri ne, dat zij uit hun keukenraam konden tappen. Elke dag tijdens de reis door Frank rijk vulden zjj een limonadefles uit hun watervoorraad en gaven die aan de hos pita van het pension waar zjj de nacht doorbrachten met de opdrecht de fles in de koelkast te zetten. „Wij gebruikten het om onze tanden te poetsen en zo nu en dan een glaasje water te drinken", zo vertelde Regan. Tijdens het verblijf van een maand in San Remo stelde het echtpaar zich op een rantsoen van enkele druppels water per dag. Regan zei: „Wij brachten een beetje terug naar Engeland zodat wij ervan konden ge nieten op de terugreis naar Schotland, omdat het water in Engeland ook niet zo zuiver is." MOSKOU (Reuter, AFP) De minis ters van Buitenlandse Zaken van de Sov jet-Unie, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië zijn dinsdag viereneenhalf uur bijeengeweest om te beraadslagen over de volgende stap in de betrekkingen tussen Oost en West na de ondertekening van het kernstopverdrag. Men meent te weten, dat voornamelijk gesproken is over een niet-aanvalsverdrag tussen de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie en de landen van het Warschau-pact, maatregelen tegen verrassingsaanvallen en tegen de ver spreiding van kernwapens. De Amerikaan se minister Dean Rusk zou hebben ver klaard, dat de Verenigde Staten hun bond genoten raadplegen over de kwestie van een niet-aanvalsverdrag, zodat het geen zin heeft er nu al over te onderhandelen. Volgens betrouwbare kringen is van Ameri kaanse zijde de kwestie-Berlijn ter sprake gebracht, maar was al spoedig gebleken dat de standpunten van beide zijden geen wij ziging hadden ondergaan. De Britse minister van Buitenlandse Za- Ken'"Lord Home'noemde de besprekingen bijzondér nuttig. De sfeer was „zeer goed' ■geweest. „V-/ij hebben eön aantal punten opgesteld die de NAVO en de Russische regering aan een onderzoek zullen onder werpen", zo deelde hij mee. „Wanneer de ministers elkaar in september te New York opnieuw ontmoeten (tijdens de zitting van de UNO-Assemblee) kunnen we nagaan, hoeveel vooruitgang er is ge boekt". Toen Rusk en Lord Home het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Moskou ver lieten om de lunch te gaan gebruiken wer den zij door honderden Russen spontaan toegejuicht. Westelijke correspondenten ge loven niet, dat een dergelijk hartelijke be jegening van westelijke staatslieden door gewone Russische burgers eerder is voor gekomen. De senatoren die deel uitmaken van de Amerikaanse delegatie naar Moskou voer den dinsdag in het Kremlin besprekingen met leden van de Opperste Sovjet. Het was de eerste maal, dat Russische en Amerikaanse parlementariërs aan een ta fel plaatsnamen. Lord Home had vandaag opnieuw een gesprek met minister Gromyko. Daarbij zal de Britse minister waarschijnlijk de kwestie-Laos ter sprake brengen. Ook de culturele en handelsbetrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie zullen NEW YORK (Reuter) - Ghana, Ma rokko en *de Philippijnen hebben de Veiligheidsraad gisteren voorgesteld, een beroep te doen op alle UNO-leden om de verkoop van wapens en strategische goederen aan Zuid-Afrika stop te zetten en een boycot af te kondigen voor alle Zuidafrikaanse goederen. In een ontwerp-resolutie die de drie lan den op de vijfde dag van het debat over de apartheid ter tafel brachten, laten zij de raad voorts verklaren, dat de Zuidafri kaanse regering haar apartheidspolitiek moet laten varen. De Russische afgevaardigde, dr. Fe'do- renko, oefende critiek op de westelijke landen die wapens blijven leveren aan Zuid-Afrika. (De V.S. hebben de verkoop van wapens aan Zuid-Afrika met ingang van volgend jaar verboden). In dit ver band merkte hij op, dat Amerika en Enge land grote kapitaalinvesteringen in Zuid- Afrika hebben. De Brit Sir Patrick Dean veroordeelde de apartheidspolitiek, maar vond, dat de Veiligheidsraad buiten zijn bevoegdheden zou handelen als hij dwingende maatre gelen tegen Zuid-Afrika zou afkondigen. Hij' zag geen bewijzen voor de stelling, dat het optreden van de regering-Verwoerd de onschendbaarheid of onafhankelijk heid van enig lid-staat in gevaar brengt. Daarom moest de raad volstaan met een duidelijke veroordeling van de apartheids politiek. Voorstellen tot sancties zou Enge land niet kunnen steunen. Het debat wordt woensdag voortgezet; dan zal de Noorse afgevaardigde spreken. LONDEN (AP) Vijf honderd mensen hielden gisteravond stil de wacht bij het Britse monument voor de gevallenen in de oorlog op de achttiende herdenkingsdag van het bombardement van Hirosjima. Een afvaardiging van het Britse comité voor kernontwapening en het Comité van Honderd (een anti-kernbom organisatie) overhandigde een brief aan de Japanse ambassadeur in Londen, waarin aldus meer stond: „(Wij) Herdenken Hirosjima niet al leen maar met een gevoel van persoon lijke schaamte, maar ook als een aanspo ring in ons streven om te verzekeren dat kernwapens nooit weer door het ene land tegen het andere worden gebruikt. BONN (DPA) In geheel West-Duits- land hebben tegenstanders van de kernwa pens-betogingen gehouden. Zij verspreiden onder meer vlugschriften en verzamelden adhesiebetuigingen. naar verwacht wordt ter sprake komen. Rusk is naar Leningrad vertrokken van waar hij morgen naar Gagra aan de Zwar te Zee zal vliegen waar hij premier Kroesj- tsjev in diens vakantieverblijf zal opzoe ken. De Oostduitse communistische partijlei der Walter Ulbricht is in de Sovjet-Unie aangekomen voor een vakantie aan de Zwarte Zee. Hij is in gezelschap van zijn vrouw. De Democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat Mansfield heeft in Washington verklaard dat president Kennedy het voornemen heeft het kern stopverdrag deze week aan de Senaar te zenden, waarschijnlijk morgen. De Senaat zal dan maandag beginnen met het ontbie den van personen voor het geven van een toelichting. Ongeveer negentig landen hebben reeds laten weten dat zij het kernstopverdrag willen ondertekenen. Met ingang van mor gen kan dit gebeuren in Moskou, Washing ton en Londen. Het Russische partijblad „Communist" schrijft dat de Chinese leiders hun huidige politiek gebruiken om de ware redenen voor de „moeilijkheden en mislukkingen vdn de laatste jaren in China voor het volk te verbergen. Het blad schrijft, dat de leiding van de Chinese partij de aandacht van de massa tracht af te leiden van de werkelijke oor zaken van de mislukkingen in China. Vol gens „Communist" zijn de moeilijkheden ontstaan door „onjuiste vooroordelen door de Chinese partij. HIROSJIMA (AFP) Op het wereld congres tegen kernwapens, dat in Hirosji ma wordt gehouden, is het dinsdag tot een heftig debat gekomen tussen een Rus en een Chinees. De Rus Alexei Zjoekov vergeleek de houding van de Chinezen en de afgevaardigden van de Afrikaanse en Aziatische landen met die van president De Gaulle van Frankrijk. De leider van de Chinese delegatie bracht daar tegenin dat de Russen niet veel verschillen van de Amerikanen. Rusland had Cuba aan de Verenigde Staten verkocht en „meege werkt aan de moord op Loemoemba door met de Verenigde Staten samen te wer ken bij het zenden van UNO-troepen naar Kongo". HELSINKI (ANP/DPA) De Lutherse Wereldbond (L.W.F.) heeft op zijn confe rentie in Helsinki besloten tot oprichting van een stichting voor oecumenisch onder zoek. De stichting zal gevestigd worden in Straatsburg, waar door de aanwezig heid van protestantse en rooms-katholieke theologische faculteiten het oecumenische gesprek op hoog niveau vergemakkelijkt kan worden. Met de oprichting van deze stichting, die enigszins te vergelijken is met het se cretariaat voor de christelijke eenheid van het Vaticaanse concilie en de commissie voor geloof en kerkorde van de Wereld raad van Kerken, heeft de Lutherse We reldbond zich uitdrukkelijk uitgesproken voor de dialoog met de andere christelij ke kerken. De stichting zal vooral de theologische kwesties onderzoeken, die de lutherse ker ken van de rooms-katholieke kerk schei den. De conferentie besloot voorts, dat de stichting over ten minste vier theologen zal beschikken met assistenten en verde re hulpkrachten. De Lutherse kerken van Duitsland, Zweden en de Verenigde Staten hebben de gelden gefourneerd voor een stichtingskapitaal van 500.000 gulden. Naarmate de conferentie vordert, ne men de discussies in levendigheid toe. De vraag welke weg de Lutherse kerken moe ten volgen, is binnen de gespreksgroepen al veelvuldig aan de orde gekomen en eist nu de volledige aandacht van de conferen- Een archeoloog van de universiteit van Chicago heeft met zijn expeditie in Egyp te kunstvoorwerpen van 3500 jaar oud ge vonden in twee graven. Prof. Keith Seele, die de leiding van de expeditie heeft, en Robert M. Admas, directeur van het Oos ters Instituut van de universiteit, hebben meegedeeld dat de vondsten van groot ar cheologisch belang zijn. De expeditie maakt deel uit van een in ternationale onderneming van geleerden uit de gehele wereld om zoveel mogelijk schatten uit de oudheid te redden voordat, na de voltooiing van de Assoean dam, het gebied er omheen wordt overstroomd. Seele deed zijn vondst bij Ballana in Nubië, ongeveer 270 kilometer ten zuiden van de nieuwe dam bij de grens met Soe dan. Onder de vondsten zijn albasten va zen, koperen voorwerpen en een bronzen handspiegel. Deze bevonden zich in twee verzegelde en onbeschadigde graven van twee Nubische vrouwen. tie. Naar buiten toe werd de aanleiding tot de plotseling haast hartstochtelijke dis cussie gevormd door het rapport van de Westduitse bisschop Lilje over het hoofd thema van de bijeenkomst: de rechtvaar digingsleer. Onverwacht weigerde de conferentie het rapport in behandeling te nemen, omdat er volgens enkele afgevaardigden belang rijke punten in ontbraken. Er zal nu een nieuw rapport worden samengesteld, ter wijl naast dit zuiver theologische docu ment een boodschap zal worden opgesteld in voor alle mensen begrijpelijke termen. Terwijl de lutherse kerk tot dusver in Helsinki de indruk maakte van een mono- litisch blok, is nu ook hier de verschei denheid in eenheid sterk naar voren ge komen. In niet geringe mate hebben daar toe de jonge kerken van Azië en Afrika bijgedragen, die in Helsinki voor.de eerste maal sterk vertegenwoordigd zijn. De belangstelling van de Finnen voor de conferentie is zeer groot. Iedere avond is de jaarbeurshal in de Finse hoofdstad \9aar deelnemers aan de conferentie over brandende kwesties van het christendom komen spreken, stampvol. ABERDEEN (AP) Meisjes van een middelbare school in Aberdeen (Schot land) houden de wacht bij het schilderij „de zwarte Christus" in de kerk van St. Andrews, om een inzameling voor de slachtoffers van de Zuid-Afrikaanse apart heid te beschermen. De wake begon nadat geld was gesto len uit een collectebus van de „Christian Action Defense and Aid Fund" (CADAF). Het schilderij van de Zuidafrikaanse schilder Ronald Harrison beeldt Christus af als een neger. Naast hem staan twee Romeinse centurions, die lijken op de Zuidafrikaanse premier Verwoerd en de minister van justitie Balthazar Vorster. Christus lijkt op de Zuidafrikaan Albert Loethoeli, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. In Engeland is meer dan 4000 gulden ingezameld sedert 't doek uit Zuid-Afrika naar Engeland werd gesmokkeld. Het zal van 10 augustus af tentoongesteld worden op het festival van Edinburgh. Advertentie kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Premier Kadar heeft in Moskou gespro ken met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken W. Averell Harri- man over het herstellen van de normale diplomatieke betrekkingen tussen Boeda pest en Washington. De formele vertegen woordiging werd in 1956 tijdens de Hon gaarse opstand verbroken. Harriman verklaarde dat hij tegen pre mier Kadar had gezegd, dat Hongarije „zekere vraagstukken" uit de weg zou moeten ruimen als het zijn betrekkingen met de Verenigde Staten wilde verbete ren. VARNA (Bulgarije) (AP) De Bulgaar se premier en leider van de Bulgaarse communistische partij Todor Zjivkov heeft gisteren op een vergadering met de Ame rikaanse minister van Landbouw órville Freeman grapjes en plechtige beloften uit gewisseld over de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Bulgarije. De bijeen komst werd gehouden in het paleis Eusi- nowgrad in Varna, een vakantieplaats aan de Zwarte Zee. Deze vergadering vormde het hoogtepunt van verscheidene recente gebeurtenissen, die de dqpi inzetten in de jarenlange be vriezing van de betrekking tussen Bulga rije en de Verenigde Staten. Een maand geleden ondertekenden de twee landen een overeenkomst voor de uit kering van aanspraken die Amerikaanse burgers van Bulgarije eisten en stonden de Bulgaren de Verenigde Staten toe de „Plastics U.S.A.", de eerste Ameri kaanse tentoonstelling in Bulgarije sinds mensenheugenis, te houden. HELSINKI (AP) In Helsinki voert premier Macmillan van Engeland op het ogenblik besprekingen met de Finse pre sident Kekkonen, die een persoonlijke vriend is van premier Kroesjtsjev en te boek staat als een gerenommeerd kenner van hetgeen er omgaat in het Kremlin. Geruchten willen, dat Macmillan in de Finse hoofdstad een onverwachte ontmoe ting zou arrangeren met de Russische pre mier. Macmillans grote gevolg heeft de aandacht getrokken. Het zijn echter niet meer dan speculaties. Morgen zal Lord Home, de Britse minister van Buitenland se Zaken, zich vanuit Moskou bij het ge zelschap voegen. Macmillan zat gisteravond aan aan een banket, dat in het teken stond van de nieu we tendenzen in de Oost-West-verhouding. Vandaag "maakt hij een tocht door de Fin se provincie. Kort voor de aanvang van het banket maakte president Kekkonen bekend, dat hij de Finse ambassadeurs in Washington, Moskou en Londen heeft gemachtigd tot het ondertekenen van het partiële kern stopverdrag. Na 334 jaar. Australische duikers heb ben in het wrak van het Nederlandse schip „Batavia" voor de kust van West-Austra- lië vier geraamten gevonden van mannen die 334 jaar geleden moeten zijn gedood. Een van de skeletten had een door een zwaard gekloofde schedel, een ander had een musketkogel tussen de ribben. De „Batavia" is in 1629 vergaan. De duikers zullen trachten zes kanonnen van de „Ba tavia" te lichten. fa Uitdetijdse beweging Onlangs heb ik een uitermate merk waardige ervaring opgedaan. Ik genoot het twijfelachtig voorrecht dat men naar me omkeek,' dat men in zichzelf iets mompelde, dat men keek of men de eigen ogen niet vertrouwde. En wat denkt u wel dat ik deed? IK LIEP! Nee ik wandelde niet, ik liep gewoon te lopen naar een bepaald doel en daarmee leek ik een enorme sprong terug te heb ben gedaan in de tijd. U kunt zich dat misschien niet voorstellen? Dan moet u eens gaan doen wat ik deed. U trekt een mantelpakje of een gewoon net kostuum aan, keurige schoenen en eventueel hand schoenen en dan gaat u aan het lopen met vlotte pas zoals dat heet en dan moet u eens zien wat er gebeurt. En dan zult u diezelfde merkwaardige belevenis onder gaan. Men kijkt naar u om als men langs- snort. Men mindert soms vaart om u beter te kunnen gadeslaan. Vrienden en magen stoppen en willen u een lift geven en rijden hoofdschuddend verder als u stijf en strak volhoudt dat u graag loopt. Let wel: LOOPT, want dat heeft name lijk met wandelen niets te maken. De wandelaar namelijk, hetzij hij geite haren sokken en barrevoetsandalen en een bloedblaartje op het hoofd draagt, of zich in grote massa's voortbeweegt achter een drumband en in een uniform, is een heel ander wezen dan een loper. Een wande laar doet het uit ontspanning maar een loper doet het omdat hij op zijn eigen voeten en zonder gebruikmaking van wie len en motorgedruis ergens op de meest normale en vanzelfsprekende manier wil komen. Maar de lopers hebben zichzelf overleefd, da's duidelijk. Waarom zijn an ders de motortjes en de wieltjes uitge vonden? Waarvoor worden onze oren an ders getroffen door de brommers en de motoren, de scooters en de auto's? Ik weet het, ik weet het. Ik ben een hopeloos achterlijke figuur, ik maak uitdetijdse be wegingen om een brief te posten of een biefstuk te halen, die ieder zinnig mens per wiel verricht. Maar ergens in mij flakkert een vonkje licht. Want vast en zeker, als ook de laat ste baby in een gemotoriseerde kinder wagen rijdt en de laatste moeder een paar boodschapvleugels heeft gekregen of ge kocht, vast en zeker wordt het dan even sjiek om op je voeten te lopen als het nu is om op een paarderug te klimmen. En aan deze hoop klem ik me vast als ik mijn uitdetijdse bewegingen maak omdat ik graag loop. Advertentie blauw SANFOR denim „LEYBA"- jongens heren meisjes dames 7.75 11.90 7.90 9.75 „LEE" de Amerikaanse import spijkerbroek.. 22.25 voor de juiste keus natuurlijk HENSEN Paarlaarsteeg 1, Haarlem Stier stelde teleur, Lindertis Evulse moet zijn mannelijkheid bewijzen. Als hij daarin niet slaagt, wacht hem een som bere toekomst als runderlapje in een slagers-etalage. Lindertis is een 19- maanden oude stier van het ras Aber deen Angus. Toen hij zes maanden ge leden door een Schotse fokker naar Ierland werd verkocht voor 630.000 was hij de duurste stier ter wereld. Sinds dien is hij vijfmaal geconfronteerd met een fraaie koe, maar geen der keren kwam hij tot vaderschap. Zowel koper als verkoper hadden zich verzekerd te gen wanprestatie door Lindertis. Britten in de diepte. Acht dagen zijn ver streken sinds 14 Britten in de buurt van Grenoble in een grot afdaalden om te trachten het werelddiepterecord te bre ken. Men heeft nog niets van hen ver nomen. Hoewel zij hadden gezegd, dat zij wel één a twee weken onder de grond zouden blijven, begint men zich nu toch ongerust te maken, vooral omdat de ondergrondse rivieren door zware re genval zullen zijn gestegen. Het diepte record staat op naam van de Fransman Berger, die in 1956 een diepte van 1122 meter bereikte. Brief in fles. Een Oostduitse grenswacht heeft een fles over de muur in Berlijn gegooid, bevattende een brief met ge lukwensen aan de American Forces Ra- dionetwork in West-Duitsland ter gele genheid van zijn 20-jarig bestaan. Hij vroeg op een speciale tijd een bepaald liedje te spelen, opdat hij kan weten of de brief werd ontvangen. Brits echtpaar. Een Brits echtpaar, dat vrijdag te voet naar Oost-Berlijn was ge gaan, wordt volgens een Britse woord voerder in Berlijn sindsdien vermist. Arrestaties in Spanje. De politie in Gossa (Spanje) heeft negen leden van de on dergrondse Spaanse communistische par tij gearresteerd wegens het verspreiden van propaganda-materiaal per post. Waterschade. De overstromingen in Lyon hebben een schade aangericht van naar schatting vijftien miljoen gulden. Vooral de perzikboomgaarden hebben ernstig te lijden gehad. China en UNO. De Noorse premier, Einar Gerhardsen, heeft zich in een vraagge sprek met het socialistische blad „Ar- beiderbladet" uitgesproken voor het lid maatschap van China van de Verenigde Naties. Rotary. Carl P. Miller uit Los Angeles, voorzitter van de Rotary International, maakt een rondreis van drie maanden door 18 Europese landen. Hij wil het contact tussen de Rotarians en hun or ganisaties verbeteren „ter vergroting van hun begrip voor eikaars gewoonten en ter vestiging van persoonlijke vriend schappen over de landsgrenzen." Van daag is hij uit Brussel in Den Haag aan gekomen. Bommen in Bolzano. Voor de tweede maal is Bolzano deze week door enkele ont ploffingen opgeschrikt. Een huis werd be schadigd en een man licht gewond. Ge vreesd wordt, dat de ontploffingen het begin betekenen van een nieuwe terreur- campagne van degenen, die meer- auto nomie eisen voor het Duits-sprekende Zuid-Tirol dat tot de eerste wereldoor log Oostenrijks was. Mafia met vakantie. Het Milanese week blad ABC schrijft, dat het hoofdkwar tier van de Mafia, de wijdvertakte mis- dadigersbende op Sicilië, op het ogenblik is te vinden in de Zwitserse plaats Lu gano, waar ongeveer 20 „capi-mafia" (bende-leiders) logeren. Een andere groep misdadigers bevindt zich volgens het blad in Ponte Tresa, aan de Ita liaans-Zwitserse grens. Zij wonen daar in de beste hotels en staan voortdurend in telefonische verbinding met Palermo, aldus ABC. Uno-officieren. Enige voormalige leden van ex-president Tsjombe's gendarmerie hebben in Kasenga vier Scandinavische officieren van de UNO en twee journa listen mishandeld en beroofd. De func tionarissen waren naar Kasenga geko men naar aanleiding van berichten over roofovervallen door Katangese oud-gen- darmes.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3