Posttrein Glasgow-Londen door bende overvallen HET WEER Kroesjtsjev en minister Rusk voeren oriënterend gesprek Frans- Westduitse bezwaren wekken een lichte kater Tegenstrijdige berichten over strijd op Haiti V-raad: geen wapens naar Zuid-Afrika Employé's werden afgevoerd in ont koppeld treindeel Commissariaat voor prof. Zijlstra Protest bij G.S. over speedboat Starfighter stort neer op soldaten: 6 man omgekomen Onderzoek naar uitlating van ex-commissaris Kustvaarder „Tempo" bij Zweden gestrand Baby van Kennedy in ziekenhuis VS en Hongarije hervatten relaties Economische boycot haalde het niet bij de stemming k\- before you êuy! MBWm 1 Ongelooflijke precisie bij grote roof Zandvoortse wethouders: „Strandschap misbruikt" SUËDE - NAPPA VESTEN Wisselend bewolkt Aan het strand: IN EEN BUITENHUIS AAN DE ZWARTE ZEE In de krant van heden: Garanties Het woord is aan Waaghals in de weegschaal 48e JAARGANG NUMMER 231 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije '.-x:- CHEDDINGTON (AP) Een bende van 20 a 30 man heeft vanmorgen om drie uur de posttrein van Glasgow naar Lon den overvallen en zich uit de voeten ge maakt met meer dan 100 zakken aange tekende post, waarvan dé waarde waar schijnlijk in de miljoenen guldens loopt. In Engeland wordt de postdienst vaak ge bruikt voor het verzenden van geld en juwelen. De gedurfde overval werd met ongelooflijke precisie uitgevoerd; het is zonder twijfel de grootste treindiefstal van de laatste jaren. De trein, die bekend staat als „het rij dende postkantoor" en waarin ongeveer Binnenkort is de benoeming te ver wachten van prof. dr. J. Zijlstra tot com missaris, tevens gedelegeerd commissaris van de Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotterdam. Gistermiddag is het middenstuk voor de nieuwe brug in Rotterdam ge plaatst. Twee bokken zetten op de foto de nieuwe brug bij de werf Hollandia te Krimpen a. d. IJsel op een ponton. De aanbieding van een speedboat woens dagochtend door een comité van badgas ten aan de voorzitter van het Strandschap Zandvoort, burgemeester mr. H. M. van Fenema, is aanleiding geweest tot een pro test bij Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Twee wethouders Van Zandvoort, de heren A. Kerkman en J. L. C. Linde man, die ook lid zijn van het bestuur van het Strandschap zeggen in een brief aan G.S. dat het strandschap wordt mis bruikt om een door de gemeenteraad van Zandvoort afgewezen voorstel om een speedboat aan te kopen, toch uit te voeren. Het hoofdmotief van de gemeenteraad om geen speedboat aan te schaffen was de onzeewaardigheid van een dergelijke boot en het gevaar dat deze kan ople veren voor de bemanning. Bovendien vond de raad het niet noodzakelijk om met een grote snelheid te patrouilleren en hij acht de snelboot ongeschikt als reddingsmiddel. De heren Kerkman en Lindeman wijzen erop dat het aan het Strandschap niet is toegestaan geschenken in ontvangst te ne men. Zij vragen G.S. maatregelen te ne men om de voorzitter van het Strandschap duidelijk te maken dat het aanvaarden van het geschenk en het in gebruik geven aan de gemeentepolitie van Zandvoort onge daan moeten worden gemaakt. BONN (DPA) Bij het militaire vlieg veld Aurich in Noord-Duitsiand is gisteren een Starfighter-straaljager op een batte rij luchtdoelgeschut gestort. De piloot en vijf soldaten op de grond verloren het teven. Twee soldaten werden ernstig en vier licht gewond. De oorzaak van het ongeluk Is niet bekend gemaakt. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAÏ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL JJ35R6 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt maar slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een ongeveer 100 kilometer breed storingsfront passeerde vanmorgen met wat regen ons land. Morgen zal het bij een wisselende bewolking op de meeste plaatsen droog zijn bij een zwakke tot matige westelijke wind. Temperatuur 18 tot 19 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Opklarin gen maar koeler. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma MOSKOU, 8 augustus. In Kroesj- tsjevs „datsja", zijn buitenhuis in Pit- soenda aan de Zwarte Zee is vandaag het belangrijkste Oost-West-overleg sinds jaren begonnen. De Russische pre mier confereerde er gedeeltelijk onder vier ogen met de vertegenwoordiger van de andere supermacht, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, over de vraag langs welke weg verdere ontspanning kan worden nagestreefd. Bij het gesprek tussen Gromyko, Rusk en Lord Home van eergisteren was die vraag al onderzocht. Maar Gromyko mag en Lord Home kan geen zaken van ge wicht doen. Rusk, die gisteren in Lenin- De procureur-generaal in Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft de rijksrecher che in de hoofdstad opdracht gegeven een informatief onderzoek in te stellen naar uitlatingen die oudcommissaris H. P. Voor dewind heeft gedaan in een interview met een weekblad. Het informatieve onderzoek zal zich uit strekken over het gehele interview, doch mr. De Zaaijer is in het bijzonder geïnte resseerd naar een uitlating van de sinds zijn pensionering schrijvende commissaris, dat de Amsterdamse politie eens een no toire souteneur heeft laten verdrinken, om dat de man volgens de politie toch geen belang had voor de maatschappij. Het voorval zou zich kort na de eerste wereld oorlog hebben voorgedaan en zou als mis daad dus verjaard zijn. Mr. De Zaaijer heeft er bij de rijksrecherche op aange drongen spoed te betrachten bij het onder zoek. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel3 Dr. H. Riemens 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In deVishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Sport 4, 7, 13 Kennemer Kruimels5 Films 5 Horen en Zien9 Kunst 9 Agatha Christie9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Topsy 12 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's grad nieuwe instructies van president Kennedy kreeg, zal vandaag moeten on derzoeken of het Kroesjtsjev ernst is met de stap-voor-stap-benadering van de pro blemen die Moskou in de plaats heeft ge steld van de „pakket-aanbiedingen" die aanvaardbare aan onaanvaardbare voor stellen koppelden. Het gesprek tussen de twee grootsten door de Russen al sinds jaren nage streefd wordt niet bijgewoond door hun bondgenoten, maar hun aanwezig heid op de achtergrond telt zwaar, voor al aan de Amerikaanse kant. De Russen hebben zich vrijgemaakt van de lastige Chinezen en gaan hun eigen weg. de Amerikanen echter kunnen de Frans- Westduitse bezwaren niet negeren. Het zijn die bezwaren, die na de roes van het kemstopakkoord bij de Ameri- der andere door Kroesjtsjevs schoonzoon Adzjoebei. De verheugdheidsactie over het kernstopverdrag gaat onverminderd voort. De Oosteuropese ministers van Buiten landse zaken zijn naar Moskou gekomen om er vandaag hun handtekening onder te zetten. Van belang was ook de verklaring van Lord Home, de meest anti-communistische minister van Buitenlandse Zaken die Groot-Brittannië sinds lange tijd heeft ge had, dat er tijdens het overleg bewust gezocht werd naar punten van overeen stemming en dat de controversiële onder werpen buiten bespreking bleven. Het onaangename feit blijft dat men het kernpunt van de Oost-Westverhouding, de Duitse kwestie, lees de erkende afbake ning van de invloedssferen van Oost en West niet eeuwig kan omzeilen. En wie dat ook zou willen proberen, hij wordt voor de voeten gelopen door de Westduit sers die letterlijk alles, zelfs een kernstop kaanse onderhandelaars een lichte kater hebben verwekt. Een non-agressiepact of verklaring tussen Noordatlantische Ver dragsorganisatie en Warschau-pact waar de Angelsaksers in beginsel welwillend tegenover staan, is in Bonn op zoveel weerstand gestuit omdat men er een bevestiging van de Duitse deling in ziet dat Dean Rusk de Russen al heeft laten weten dat er op zijn minst een garantie voor vrije toegang tot West-Berlijn tegen over zou moeten staan en dat in ieder geval de goedkeuring van de NAVO-bond- genoten is vereist. De Russen hebben wel begrepen dat het daarmee voorlopig van de baan is. De vraag blijft nu of zij hun belangstelling voor een systeem van con troleposten tegen verrassingsaanvallen, ook los van een non-agressiepact, zullen hand haven. Voorlopig wijst alles erop dat Moskou zijn vredesoffensief met kracht wil voort zetten. Het storen van buitenlandse zen ders is naar het heet definitief opge heven, al wordt dit nog niet het geval voor radio-Vrij Europa in München. De aanvallen op China nemen in heftigheid toe: de wekenlang gestaakte beschuldiging dat de Chinezen een rassistische politiek voeren, wordt opnieuw luid herhaald, on- verdrag, bij die kwestie willên betrekken. Daardoor was de handelingsvrijheid van Dean Rusk vandaag uiterst beperkt. Hij zal proberen uit te vinden in hoeverre Kroesjtsjev's vrijheid van handelen door de breuk met de Chinezen is vergroot en de Russische eisen gematigd zijn. Kroesjt sjev, gesecundeerd door Mikojan, zal wil len onderzoeken in hoeverre de regering- Kennedy kans ziet een van Bonn onafhan kelijke politiek te voeren. Over het resul taat van de bespreking kan slechts één ding met grote zekerheid worden voor speld: Ais zij succes mocht hebben zal daar weinig over worden geopenbaard. De Nederlandse kustvaarder Tempo uit Groningen is ongeveer anderhalvè kilome ter ten noordwesten van Söderarm, aan de oostkust van Zweden, in een dichte mist aan de grond gelopen. Van de beman ning van vijf koppen werd niemand ge wond. Zolang het weer goed blijft bestaat er geen gevaar voor het Nederlandse schip. 50 postambtenaren onderweg de post sor teren, werd tot stilstand gebracht bij het landelijke dorpje Cheddington, ongeveer 65 km van Londen De gemaskerde ban dieten hadden daartoe het groene sein licht afgeschermd en er een rood licht voor in de plaats gesteld. Terwijl een deel van de mannen het treinpersoneel in bedwang hield, begonnen anderen de postzakken in een vrachtauto te laden. De overvallers bonden de trein bestuurder en zijn assistent aan elkaar vast, ontkoppelden een deel van de trein, dreven daarin het personeel naar binnen en dwongen de machinist vervolgens daar mee een stuk verder het baanvak op te rijden. De politie werd gewaarschuwd door een postambtenaar die had weten te ontsnap pen en naar het anderhalve kilometer verder gelegen station Cheddington was gelopen. Toen hij daar aankwam, hadden de rovers zich al lang uit de voeten ge maakt. De politie heeft onmiddellijk weg versperringen aangebracht in de wijde omgeving en begon met speurhonden een onderzoek. De posttrein vervoert geen passagiers. De machinist en zijn assistent werden bij de overval licht gewond. Een Londense krant schatte vanmorgen de buit op tien miljoen gulden. WASHINGTON (Reuter) Mevrouw Kennedy, de echtgenote van de Ameri kaanse president, is gisteren vroegtijdig bevallen van een zoon, die met de feei- zerssnede ter wereld moest worden ge bracht. De baby, Patrick Bouvier, werd naar het kinderziekenhuis in Boston over gebracht wegens ademhalingsmoeilijkhe den („idiopatisch syndroom van een moei lijke ademhaling"). De laatste berichten over de toestand van Patrick Bouvier waren geruststellend. Mevrouw Kennedy die in het lucht machtziekenhuis Otis op Kaap Cod ligt, maakt het goed. President Kennedy vloog met een straalvliegtuig van Wash ington naar Otis, waar zijn vrouw onver wacht naar het ziekenhuis was gebracht, en kwam kort na de geboorte van zijn derde kind daar aan. Hij bezocht zijn zoon woensdagavond in Boston. De pers chef van het Witte Huis, Salinger, zei te gen verslaggevers dat de toestand van Pa trick Bouvier niet ernstiger is dan bij elk ander te vroeg geboren kind. De jongste telg van de familie Kennedy werd kort na de geboorte gedoopt,, wat gewoonlijk in rooms-katholieke kringen gebeurt wanneer een kind te vroeg gebo ren wordt. Het kreeg de namen Patrick Bouvier, naar de vader en grootvader van de president en diens schoonvader. Het kind moet ten minste vier dagen in het ziekenhuis blijven. De kleine Pa trick ligt in een couveuse („isolette"). Het heeft een behandeling met röntgen-stra- ien ondergaan en heeft een geneesmiddel gekregen om de ademhaling te vergemak kelijken. Het echtpaar-Kennedy, gehuwd in sep tember 1953, heeft reeds twee kinderen, een dochter van vijf jaar, Caroline, en een zoon van twee jaar, John, die ook met de keizersnede werden verlost. WENEN (Reuter) De Verenigde Staten en Hongarjje hebben besloten hun diplo matieke betrekkingen volledig te hervatten. Binnen enkele weken wordt de komst van een nieuwe Amerikaanse gezant naar Boedapest verwacht. Dit is meegedeeld in betrouwbare kring in de Hongaarse hoofdstad. De Verenigde Staten riepen hun gezant terug na de opstand in Hongarije in 1956. Sindsdien was het land door een zaakge lastigde vertegenwoordigd. Burmeister: Wees een persoonlijkheiddan hebt ge geen systeem nodig. Vrouwe Justitia, die het zwaard en de weegschaal van de gerechtigheid hoog houdt boven de Old Bailey het cen trale criminele hof te Londen krijgt een grote beurt. Geen werkje voor mensen die last hebben van hoogtevrees SANTO DOMINGO fAFP) - De toe stand in Haiti is onduidelijk. Regering en ballingen spreken elkaar tegen over het succes van de militaire operatie, die enkele honderden infiltranten maandag begonnen. In een officieel communiqué zegt de re gering van Haiti, dat de infiltranten ver nietigend zijn verslagen bij hun aanval op NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad heeft gisteren het Afrikaans-Aziati sche voorstel verworpen voor een boycot van alle Zuidafrikaanse goederen en een totaal embargo op de uitvoer naar Zuid- Afrika van „strategische goederen van rechtstreeks militair belang". Wel nam de raad een geamendeerde ontwerp-resolutie aan, waarin een beroep wordt gedaan op alle leden van de Ver enigde Naties, om de verkoop of het ver voer naar Zuid-Afrika van wapens, muni tie en militaire voertuigen onverwijld stop te zetten. Negen leden, waaronder de Verenigde Staten, stemden voor deze resolutie. En geland en Frankrijk onthielden zich van stemming. Ghana, Marokko, de Philippijnen, dé Sovjet-Unie en Venezuela hadden rich uitgesproken voor de radicale resolutie. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Noorwegen, China en Brazilië ont hielden zich van stemming. (Voor het aan nemen van een resolutie in de Veiligheids raad zijn 7 van de 11 stemmen bereist.) De resolutie in de oorspronkelijk vorm was ingediend door Ghana, Marokko en de Philippijnen. Gehandhaafd bleven de punten waarin staat, dat de raad de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek scherp afkeurt en waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van mensen die in de ge vangenis zijn gezet vanwege hun verzet te gen de apartheid. In een inleiding van de resolutie wordt gezegd, dat de Veiligheidsraad het betreurt, dat de Zuidafrikaanse regering de uitno diging om een afgevaardigde aan het de bat te laten deelnemen heeft afgeslagen. Voorts spreekt de raad als zijn over tuiging uit, dat de toestand in Zuid-Afrika de internationale vrede en veiligheid ern stig verstoort. Secretaris-generaal Oe Thant wordt ver zocht, de ontwikkelingen in Zuid-Afrika te blijven volgen en voor 30 oktober verslag uit te brengen aan de raad. Fort Liberie. Zij zouden dóden, gewonden en wapens hebben moeten achterlaten, ter wijl vélen hunner gevangen zouden zijn genomen. Cap Haitien, een grote stad in de buurt van Fort Liberie, die volgens de ballingen dinsdag al was veroverd, is kehnelijk nog in regeringshanden, want het radio-station van de stad deed mededeling van een uit gaansverbod. Woordvoerders van de ballingen in Washington en Santo Domingo (Domini caanse Republiek) delen echter mee, dat de operatie met behoorlijk succes ver loopt. Zij rukken in twee gevechtsgroepen op teneinde het noordelijk deel van het land van de rest af te snijden, aldus deze bronnen. In Santo Domingo vertelde Paul Verna, dat 150 man geheime politie zich bij Fort Liberte hebben overgegeven en dat 10 re geringssoldaten werden gedood. De rebel len zouden slechts 2 gewonden hebben. In Washington zei de Haitiaanse oud minister Roger Rigaud. dat de inval vol gens plan verloopt, maar dat de strijd nog wel maanden kan duren. Volgens hem waren de infiltranten, die per schip op Haiti landden, niet uit de Dominicaanse Republiek vertrokken, zo als werd aangenomen, en evenmin uit Venezuela of Cuba. Een voormalige Hai tiaanse diplomaat die als balling in Santo Domingo woont, onthulde dat de invasie troepen een niet nader genoemd eilandje voor de Haitiaanse kust als basis hebben gebruikt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1