't is weer tijd voor 11 Kabinetszitting in Bonn o^er kernstopakkoord Kernstopverdrag in drie hoofdsteden ondertekend Wereldnieuws Geen executies in het Legioen, zegt Parijs officieel Minister Rusk doet West-Duitsland ciati op terugreis naar Amerika Pravda critiseert Chinese hulp aan jonge staten Betty Ambatielos met geweld uit Griekenland gezet Amerikaans burgercomité ijvert voor bekrachtiging door de Senaat Dr. H. Riemens -Op «Ze ^Praatótoel DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 'r.'.'fj $*V.' Ó0$P--y 3 zo zacht zo geurig Drie garanties Keeler dient aanklacht in „Veiligste reddingboot" in Bremerhaven vervaardigd Oe Thant vol hoop M. Mok Gaat u met vakantie? - L U - - -• - *- PARIJS (AP) Het Franse ministerie van Defensie heeft de bewering van de Duitse deserteur Stroben uit het Vreem delingenlegioen tegengesproken, dat de serteurs „niet meer de gevangenis in gaan maar onmiddellijk voor een vuurpe loton worden geleid." De 23-jarige Hans Helmut Stroben uit Hannover heeft dit aan de Italiaanse poli tie verteld, nadat hij met een reddingboot van Corsica naar Sardinië was overgesto ken. Stroben en verscheidene andere deser teurs vertelden van toenemende ontbe ring en onrust op de nieuw thuisbasis van het legioen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie zei: „Der gelijke verklaringen zijn absoluut onge grond en openbaren een buitengewoon grote fantasie." Volgens de woordvperder ligt het per centage van desertie niet hoger dan voor 1962, toen het Legioen zijn hoofdkwartier uit Sidi Bel Abbes in Algerije, naar Cor sica overbracht. Ongeveer negentig percent van de deser teurs wordt teruggebracht in de periode van gratieverlening, waarin hun slechts „ongeoorloofde afwezigheid" ten laste wordt gelegd. Na drie maanden worden zij van desertie beschuldigd en veroor deeld door de permanente krijgsraad. Zij worden in geen geval zonder vorm van proces terechtgesteld. Het militaire wetboek van strafrecht staat de doodstraf in tijd van vrede niet toe, aldus de woordvoerder. 'Advertentie North State ff (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zal zaterdag zijn te rugreis van de Sovjet-Unie naar de Ver enigde Staten in Bonn onderbreken en tot zondagmiddag in de Westduitse hoofdstad besprekingen voeren met bondskanselier Adenauer en andere leden van de bonds regering. Rusk wil de Westduitsers inlich ten over de gang van zaken bij zijn be sprekingen in de Sovjet-Unie. Onder an dere zal hij uiteenzetten over welke ga ranties voor de vrijheid van West-Berlijn met de Russen onderhandeld is. Het staat wel vast, dat de Amerikaanse minister uitvoerig met Adenauer zal spre ken over de Westduitse bezwaren tegen toetreding tot het verdrag over de stopzet ting der kernproeven. Volgens een woord voerder van de bondsregering komt Rusk naar Bonn op verzoek van minister Schro der, die van mening is dat West-Duits land moet toetreden tot het verdrag, voor al sinds Washington en Londen officieel de verzekering hebben gegeven, dat een toetreding tot het verdrag van Oost-Duits- land niet zal leiden tot erkenning van het regime van Ulbricht. Met dit standpunt staat Schroder nog steeds vrijwel alleen binnen zijn Christen-Democratische Unie. Ook Adenauer denkt er anders over. Het is daarom wel zeker, dat Schroder, indien hij de eerste stoot heeft gegeven tot Rusk's bezoek aan Bonn, hoopt dat zijn Amerikaanse collega er toe kan mee werken Adenauer, Von Brentano, Krone en andere tegenstribbelende Westduitse politici te overtuigen van de noodzaak dat ook de bondsrepubliek tot het kernstopver- drag toetreedt. Merkwaardig is inmiddels dat de Ame rikanen volhouden, dat Rusk op aanwijzing van president Kennedy naar de Westduit se hoofdstad gaat. Washington is overigens bereid, zo kan men in Bonn horen, drie garanties aan de Bondsrepubliek te geven tegen misbruik van het verdrag door Oost- Duitsland om een erkenning af te dwin gen. ling heeft de status van Oost-Duitsland te verbeteren. Verder zal Rusk bij het debat in de Amerikaanse Senaat over de ratificering van het verdrag nog eens nadrukkelijk verzekeren, dat een erkenning van Ul bricht door het Westen uitgesloten is. Ten slotte wil Washington zijn standpunt uiteenzetten aan alle neutrale staten, met het verzoek aan deze landen eenzelfde hou ding tegenover Oost-Duitsland aan te ne men. Over dit alles zou vandaag uitvoerig worden gesproken op de kabinetszitting in Bonn, waarvoor vice-kanselier Erhard zijn vakantie heeft onderbroken en waar voor verschillende ministers van heinde en verre zijn aangesneld. De Westduitse poli tieke partijen hebben zich inmiddels alle uitgesproken over wel of niet toetreding tot het kernstopverdrag. De sociaal-demo- -craten en de liberalen zijn er vóór, de christen-democraten willen eerst nog aller lei nadere verzekeringen van de Britten en Amerikanen dat geen afspraken met de Russen ten nadele van West-Duitsland zullen worden gemaakt, en de ehristelijk- socialen uit Beieren, de partij van Strauss, zijn er ronduit tegen. De secretaris-generaal van de C.S.U., Zimmerman, zei gisteren, dat West-Duits land het voorbeeld van president De Gaulle ter harte moet nemen. Die heeft als lastige partner in het westelijke bond genootschap heel wat voor zijn land be reikt, zo meent hij. Zimmerman vindt dat Bonn zijn rol als model-bondgenoot ook maar eens moet opgeven. In de eerste plaats willen de Amerika nen Oostduitse deelneming aan een even tuele internationale conferentie van de lid staten van het verdrag aanvechten, als duidelijk is dat de conferentie de bedoe- MOSKOU (Reuter) Het Russische partij orgaan de Pravda schrijft dat de Sovjet-Unie ongeveer drie miljard roe bel aan economische kredieten voor ont wikkelingslanden heeft uitgegeven. Meer dan twintig pas onafhankelijk geworden landen ontvangen Russische economische hulp. „Een belangrijk middel om een ein de te maken aan de koloniale economie in de bevrijdingslanden". „Meer dan 480 industriële ondernemingen worden in de jonge staten met Russische hulp opge bouwd of zullen er worden gevestigd". Het blad vergelijkt de politiek van Mos kou en Peking ten opzichte van de „be vrijdingsbeweging". De Chinezen „trachten onder de volken van Azië, Afrika en La- tijns-Amerika wantrouwen jegens het Rus sische volk en zijn politiek te zaaien". Zij roepen overal op tot gewapend optre den, ook al wordt dit niet door de situa tie gerechtvaardigd. Zij stuwen de nationa le bevrijdingsbeweging in de richting van de nederlaag, aldus de Pravda. LONDEN (AP) Christine Keeler heeft een aanklacht wegens smaad ingediend te gen het Engelse zondagsblad The People, dat verscheidene artikelen over haar heeft gepubliceerd. Scotland Yard is inmiddels druk bezig de beweerde meinedige verklaringen van vrouwelijke getuigen uit het proces-Ward te onderzoeken. ATHENE, LONDEN (Reuter, AP) De 45-jarige mevrouw Betty Ambatielos, die onlangs naar Griekenland ging om te plei ten voor vrijlating van haar man, die al 16 jaar gevangen zit wegens zijn aandeel in de Griekse burgeroorlog, is gisteren door de Griekse politie met geweld het land uitgezet. Bij aankomst op London Airport ver klaarde zij tegenover verslaggevers, dat zij woensdagochtend in Piraeus werd ont voerd toen zij op weg was naar de Griek se vreemdelingenpolitie. Vier mannen sme ten haar, aldus mevrouw Ambatielos, in een auto en brachten haar naar het vlieg veld. „Ik werd getrapt en in een vlieg tuig gegooid. Ik verloor mijn schoenen, mijn horloge was kapot en ik raakte mijn tasje kwijt," zo huilde zij. Mevrouw Ambatielos, die Britse van ge boorte is en in Londen werkt als lerares, heeft haar man enkele malen in de ge vangenis mogen opzoeken. Daarna werd haar echter gelast het land te verlaten. Toen zij hiertegen fel protesteerde (zij be zit de Griekse nationaliteit) kreeg zij toe stemming nog enkele dagen teMylij*en,*' De strijdlustige echtgenote zei op Lon don Airport, dat zij, „onmogejijk kim ^eg-, gen" of er een kans bestaat, dat haar man'- zal worden vrijgelaten. BONN (DPA) De 51-jarige Westduit se ingenieur en botenbouwer Gustav Kuhr uit Bremerhaven heeft een gesloten boot van plastiek geconstrueerd, die beschouwd wordt als de veiligste reddingboot van het ogenblik. Het vaartuig kan hermetisch worden afgesloten. Er zijn modellen voor 45, 53, 70 en 120 opvarenden. LONDEN (Reuter-AFP) Het pact van Moskou ligt van heden af op het Foreign Office te Londen gereed voor ondertekening door de ambassadeurs van de landen die zich achter het verdrag hebben geschaard. Ook in Moskou en Washington kan het verdrag desgewenst worden getekend. Verscheidene landen hebben al de wens te kennen gegeven de overeenkomst te ondertekenen. Tot deze landen behoort ook Joegoslavië. Vandaag hebben de Belgische ambassa deurs te Moskou, Londen en Washington hun handtekening geplaatst. Het tekenen in een van deze drie steden is overigens voldoende. MOSKOU (Reuter-AFP) Bugarije, Hon garije, Mongolië, Polen, Roemenië, Oost- Duitsland ep Tsjechosiowakije tekenden tref' veror'ag "fn Mbskou. Twee Roemeense onderministers van Buitenlaridse Zaken zijn onderweg paar Londen ep Washing ton mét hetzelfde doel. WASHINGTON (Reuter-AFP) Een vertegenwoordiging van het pas opgerich te Amerikaanse „Burgercomité voor een verbod op kernproeven" heeft in een onderhoud met president Kennedy haar steun betuigd aan het streven om het Moeder van Castrof. De moeder van pre mier Castro van Cuba is in Havana over leden. Vierling. Een 21-jarige vrouw in Joegosla vië heeft woensdag het leven geschon ken aan vier meisjes. kernstopverdrag zo spoedig mogelijk door de Senaat te laten bekrachtigen. De groep werd geleid door James Wadsworth, die de Verenigde Staten heeft vertegenwoor digd bij besprekingen over ontwapening en beëindiging van de kernproeven. Onder de 167 leden van het comité bevinden zich dertien nobelprijswinnaars en voorts reli gieuze leiders, zakenlieden en vakbons- bestuurders. De commissie van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat zal maandag met de behandeling van de kernstopover- eenkomst bfeginnen. De secretaris-generaal van de UNO, Oe Thant, heeft bij zijn terugkeer uit Moskou tegenover verslaggevers op het vliegveld Idlewild in New York verklaard dat de ondertekening van. het kernstopverdrag „een grote doorbraak" betekent, die „de dageraad vormt van een nieuw tijdperk van betere internationale betrekkingen." Het psychologische klimaat is Moskou was „volgens zijn ervaring beter dan ooit" en er heerst een stemming van „hoop en op timisme," aldus Oe Thant. „Ik meen dat er zeer spoedig vooruitgang zal worden ge maakt, met name op het gebied van kern proeven," zo zei hij. Oe Thant zei het nog te vroeg te vinden om iets omtrent een non-agressiepact* te kunnen zeggen, maar acht het zeker mogelijk dat dit spoedig tot stand zal komen. De prijs van het succes Als men leest, gelijk men dezer dagen heeft kunnen doen, dat in de Verenigde Staten het aantal in staatsinrichtingen verpleegde psychiatrische patiënten jaar lijks met zes percent toeneemt, is dat wel iets om even te schrikken. Even maar, want het betreft een hoogst onple zierig verschijnsel, waarbij men liefst niet lang stilstaat. Bovendien wist men al lang, of kon men al lang weten, dat het aan tal geestelijk gestoorden een opgaande lijn vertoont. Wij zijn met dergelijke lij nen bijzonder vertrouwd geraakt en meest al bekijken wij ze met een welwillend oog. Daar is de opgaande lijn van de in dustriële produktie, van het aantal vakan tiegangers, van de sportieve prestaties en nog zo het een en ander dat van 's men sen onweerhoudbaar streven naar meer, hoger en beter doet blijken. Nu heb ik me afgevraagd: bestaat er verband tussen al deze verheugende op gaande lijnen en die bedenkelijke lijn die het stijgend aantal geesteszieken veraan schouwelijkt? Jaagt het samenstel van geest en gemoed, van ziel en lichaam, dat de mens is, zichzelf dusdanig over zijn toeren dat hoe langer hoe vaker een onderdeel, in dit geval de geestelijke ap paratuur, de dienst moet weigeren of nog slechts verward en haperend kan functio neren? De psychiaters, misschien ook andere deskundigen, kunnen ons daarover nade re mededelingen verstrekken. Inmiddels zal ik zo vrij zijn ervan uit te gaan dat bovenbedoeld verband inderdaad aanwe zig is en dat de twintigste-eeuwer, die topprestatiesnajager, bij uitstek de kans loopt van zijn toppen naar beneden te slaan en ergens in een donker dal te blij ven rondspartelen. Ik maak deze mening met des te meer vrijmoedigheid openbaar, aangezien het lot mij herhaaldelijk met psychiaters en de problemen waarvoor zij staan, in con tact heeft gebracht. De sfeer van spreek kamers, klinieken en inrichtingen waar men de aan brokken gevallen menselijke geest poogt te lijmen of ook wel berus tend in brokken laat liggen, is mij tame lijk vertrouwd. Ik heb de instinctieve hui vering waardoor ieder geestelijk gezond mens die in deze contreien belandt, be kropen wordt, leren beheersen. Wanneer men eenmaal de moed heeft gevonden een stap in die wildernis te doen, raakt de wereld ver weg. Men be vindt zich op de bodem van een zee, een met wrakken bezaaide bodem. Denkt men aan het tierige bedrijf boven water, dan komt men er haast onvermijdelijk toe een rechte lijn te trekken tussen die tierig heid boven en de triestheid hier beneden. Dat is dus geeft lijn die omhoogvoert, maar omlaag. De gedachte aan alles wat zich boven water weet te houden, stemt dan niet zo vrolijk meer. Het triomfan telijke succes moet betaald worden, dik wijls met een verpletterende nederlaag. Eén op de vier Amerikanen, licht de krant ons in, is rijp voor een psychiatri sche behandeling. Hoe het in Europa en elders precies gesteld is, weet ik niet. Maar dat het succes van de moedige en soms overmoedige mens steeds betaald moet worden, staat wel vast. .Nieuwe wijn in oude kruiken? Met het optreden van het kabinet-Marijnen is mr. Luns teruggekeerd aan Buitenland se Zaken. In de verklaring, welke de nieuwe minister president onlangs heeft afge legd, werd gezegd dat de poli tiek van het vorige kabinet zo veel mogelijk zal worden voortgezet. Waar het ministe rie van Buitenlandse Zaken één der zeer weinige departe menten is, waar eenzelfde ho ge ambtsdrager de leiding krijgt als het geval was onder het kabinet-De Quay, kan men derhalve geneigd zijn om aan te nemen, dat nergens de continuïteit groter zal zijn dan hier. Dezelfde minister en daarbij iemand, die een ge heel eigen stempel zet op wat hij onderneemt keert terug aan een departement waar traditie telt en waar snelle veranderingen bijna steeds uit den boze geacht werden. Dat proeft dus allerminst naar nieuwe wijn. Een zaak, bij de kabinets- formatie-in-vertraagd-tempo ter sprake gekomen, schijnt te zijn geweest het ministerschap voor Europese zaken een aangelegenheid waarop niet zonder reden is aangedrongen in verschillende politieke krin gen. Men verklapt geen ge heimen door te zeggen dat het Departement van Buitenland se Zaken niet erg veel op heeft met deze conceptie. En aangezien er een kabinet is gekomen zónder een zodanige minister, kan het voorkomen alsof de beslissing in deze een overwinning heeft betekend voor „het Plein". Dit laatste echter moet nog blijken. Want één belangrijk verschil is er wél tussen het kabinet-De Quay en het kabi net-Marijnen ten aanzien van de internationale politiek van Nederland: het komt voort uit de andere geaardheid van de beide voorzitters van de mi nisterraad. Terwijl de heer De Quay geheel aanleunde tegen minister Luns, zou het wel eens kunnen blijken dat mi nister Marijnen, beschikkend over eigen internationale er varing als hij doet, minder volgzaam was. Bovendien kan de oprichting van de Commis sie voor Europese zaken uit de ministerraad, die ons is aangekondigd, eveneens in die richting leiden. Dit alles kan uitgesproken voordelen heb ben. Straks worden wij weer geconfronteerd met vele in ternationale ontmoetingen, van ministers van Buitenland se Zaken, maar ook van pre miers, en van „vak-ministers", en dan is het goed wanneer bij iedere gelegenheid een ei gen geluid klinkt dat recht doet aan de Nederlandse be hoeften. Tot de conferenties van premiers zullen die beho ren, welke op instigatie van president De Gaulle worden belegd en die handelen over de politieke toenadering bin nen het Kleine Europa; deze conferenties zullen voor Ne derland zeker niet tot de ge makkelijkste behoren. Minister Luns zal juist hier wel willen doorgaan met krachtig „neen" te zeggen te genover elke avance van de beren uit Parijs en, Bonn géén „Europe des Patries", géén „Europe de Papa"! De meeste, verreweg de meeste Nederlanders zijn het hierin met hun minister van Buiten landse Zaken eens. Voor zover een Nederlander zich al in laat met internationale staat kunde, gaat hij graag uit van een soort heilsverwachting dat het Verenigd Europa, hoe eer hoe beter, kome! Daardoor gaat men echter wel eens wat gauw voorbij aan tussen-pha- sen, zoals Benelux, of, toch, het Europa-van-de-Zes. Op het ministerie van Buiten landse Zaken deelt men deze heilsverwachting niet, maar evenmin heeft men daar in het verleden blijk gegeven van veel belangstelling voor alles wat meer genuanceerd was dan een geheel negatief standpunt ten aanzien van de politieke integratie binnen het huidige kleine Europa. Ter wijl er aan de andere kant geen opbouw is geweest van een politieke Benelux, ge schikt en in staat om binnen bet Europa-van-de-Zes mee te sturen. Het is, zoals wij zei den, een heel moeilijke zaak voor Nederland, maar wij zijn toch geneigd haar zó te zien, cat er iets- meer kans bestaat op een voor ons aanvaardbare oplossing wanneer wij in Be- nelux-verband als eenheid op- treden, dan wanneer wij dat nalaten en slechts terugvallen op het ons nu overbekende Nederlandse „neen". De regeringsverklaring van minister Marijnen zegt nóg wel iets over het buitenlands beleid, en daarin klinkt inder daad een geluid door dat in overeenstemming is met het bovenstaande: opbouw van de politieke Benelux. Nieuwe wijn derhalve, want tot dus verre was Benelux-samen- werking een zaak die „slechts" 'ak-ministeries, zoals Finan ciën en Economische Zaken, leek aan te gaan en niet het ministerie aan het hoofd waarvan minister Luns stond. Een tweede punt uit de re geringsverklaring, dat even eens enige hoop geeft: de be trekkingen met Indonesië wil de regering zo mogelijk verbe teren. Dat is belangrijk zó belangrijk, dat wij nu maar zullen vergeten dat juist op dit punt de koers van het ka binet-De Quay moeilijk kan .worden voortgezet, aangezien er in die koers een zwen king zat van ongeveer 180 graden Maar hoe dan ook, de nieuwe koers, die van na de zwenking, is de enige die ens wat goeds kan brengen, en het is begrijpelijk dat mi nister Luns, meer verantwoor delijkheid dan wie ook in Ne derland voor het peperdure en niet ongevaarlijke avontuur ciat „de Nieuw-Guinea-poli- <iek" heette, nu zelf wil trach ten iets te maken van de her stelde betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Moge bet hem gelukken Mogelijk dus enige nieuwe wijn in de oude kruiken. Daarnaast meer dan genoeg van de oude, soms verzuurde wijn: last met Engeland over landingsrechten op Singapore het klinkt als een nieuws bericht van vijftien jaar gele den. En last met West-Duits land over de invoerstop op komkommers het klinkt als een tijding uit de dagen van Hitler en van de „Devisenbe- wirtschaftung" Of onze politiek tegenover Engeland en tegenover West- Duitsland er anders op zal worden? Waarschijnlijk niet de koers blijft dezelfde, zegt minister Marijnen, en mi nister Luns blijft minister Luns. Zo zullen wij ook wel Ame- rika's zeer dienstwillige bond genoten in Europa blijven, met veel recruten lang onder de wapenen en veel hulpver lening voor de NAVO-defen- sie en steun voor de bondge nootschappelijke politiek waar dan ook en dat ongeacht welke behandeling bijvoor beeld de KLM krijgt in Ame rika. Tudderen' en Elten weer Duits wij zullen er geen traan om laten. Maar nu heb ben onze oosterburen dan ook echt wei alles teruggekregen dat zij meenden te mogen verlangen, en wij hopen dat er nu ergens iets van goede wil van die kant zichtbaar gaat worden Het is allemaal misschien te veel wat wij verwachten, zo wel van dit moeizaam gebo ren kabinet als van de landen waarmee wij het meeste te maken, hebben. Neen, die heil staat genaamd Verenigd Eu ropa zal er morgen nog niet zijn en wie eens goed wil ho ren hoe ouderwets-nationalis tisch elders dikwijls gedacht wordt, luistere naar generaal De Gaulle! Waarbij we dan tevens op een visie van de Euromarkt worden getrac- teerd, die Napoleon ten tijde van het continentale stelsel niet zou hebben misstaan Europa zelfgenoegzaam op landbouwgebied Tegenover het harde egoïs me van de internationale staatkunde zal ons land, mét België en Luxemburg, moeten trachten zich zo goed mogelijk te handhaven. Zeker geen ge makkelijke taak, en één waar bij wij het kabinet-Marijnen alleen maar succes kunnen toewensen. Verder blijven wij hopen op ontspanning in de wereld waarvoor opeens de uitzichten inderdaad gunstiger lijken en wij zouden liever een beleid zien dat niet bij voorbaat al steeds onze maxi male steun aan de groten der NAVO (Amerika, West-Duits land, Engeland) weggaf. Maar hoe dan ook, dit betreft ten slotte slechts nuances, want over de grote lijnen bestaat geen verschil in opvatting tus sen de meeste Nederlanders. Het eerst zien wij nu uit naar waarmaking van die twee nieuwe punten uit de re geringsverklaring: een politie ke Benelux, en betere betrek kingen met Indonesië. en wilt u dat wij uw krant aaar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adrés, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Vitaal tafereel. Een groepje baptisten heeft dinsdagavond in New York zin gend voor een nachtclub gedemonstreerd tegen wat zij noemden „de prostituering van religieuze liederen en kerkelijke symbolen." Omstreeks 20 schaars be klede kelnerinnen kwamen daarop naar buiten en zongen het klassieke jazzlied „When the saints go marching in". Aparte pinda's. Het Westduitse vrachtschip Bungsberg is woensdag uit Aarhuus (De nemarken) vertrokken, nadat havenar beiders hadden geweigerd het schip te lossen, dat geladen was met pinda's uit Zuid-Afrika. De arbeiders waren niet te vermurwen door vakbondsfunctionaris sen, die er op wezen dat hun actie on wettig was. Klaar voor ontvangst. De Japanse politie is, met het oog op de Olympische Spe len in 1964, een grote actie tegen misda digers begonnen. In drie dagen zijn in het gehele land ongeveer 1500 „gang sters" gearresteerd en meer dan 400 wa pens in beslag genomen. De politie schat dat er in Japan meer dan 5000 benden zijn, met in totaal ongeveer 170.000 leden. Zuidafrikanen omgekomen. Vier neger mijnwerkers zijn gisteren om het leven gekomen bij een explosie in een Zuid- afrikaanse goudmijn. De dag ervoor lie ten Afrikanen het leven bij een ongeluk in een andere mijn. Zwijgende drenkeling. Een man die zater dag bij Bornholm uit de Oostzee is op gepikt, waarschijnlijk nadat hij van een schip is gesprongen of gevallen, baart de Deense autoriteiten zorgen, omdat hij na zijn redding nog geen woord heeft gezegd. Men veronderstelt dat hij een Rus is. De politie weet helemaal niets van hem. Toen hij uit zee werd opgevist droeg hij een overhemd en een onder broek en verder niets. De enige woor den die hij zei waren: „Ruski, Ruski". Later zei hij helemaal niets meer. Hoogspanning. Doordat een metalen hijs kraan een hoogspanningskabel raakte, werden gisteren bij Ninove drie Belgi sche arbeiders gedood, terwijl vijf an deren vrij ernstige brandwonden oplie pen. De drie mannen die met beide han den tegen metalen delen van de kraan duwden waren op slag dood.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3